Botha: desnoods nieuwe acties EG-landen oneens over Zuid-Af rika Chili onder vuur Evacuatie in Tsjernobil 'Z.-Afrika zal het ANC vernietigen' Kohl wordt vrijgepleit Voedsel in EG veilig Stralingsproblemen in Sellafield en La Hague Thatcher wijzigt regering Felle strijd op Sri Lanka DONDERDAG 22 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 13 JOHANNESBURG - Zuid-Afrika zal niet aarzelen om opnieuw ANC-bases in zijn buur landen aan te vallen, als het daar aanleiding voor ziet. Aldus waarschuwde president P. W. Botha gisteren op de tweede dag van het debat over de aanvallen op beweerde ANC- twaalf weken nodig om vast te stel BONN - Het vooronderzoek dat de officier van justitie in Koblenz te gen kanselier Kohl instelde we gens mogelijke leugens inzake het Flick-schandaal. krijgt geen ver volg. Kohl was er door de advocaat en groene, Otto Schily. van be schuldigd voor een onderzoeks commissie te hebben gezegd niet te weten dat de Staatsburgerlijke Vereniging geld voor zijn CDU in zamelde. Deze vereniging is het be langrijkste financieringsorgaan van zijn CDU. doelen in de buurlanden Zimbabwe, Zambia en Botswana, afgelopen maandag. door Hans Hoogendijk De officieren van justitie hadden waalf weken nodig om vast te stel len dat er geen aanleiding was om een strafrechterlijk onderzoek te gen Kohl in te stellen. Wel stelden de officieren vast dat Kohl op vragen van de onderzoeks commissie in Rijnland-Pfalz of hij wist dat de Staatsburgerlijke Ver eniging geld inzamelde voor zijn partij geen 'nee' had mogen zeg gen. Kohl wist dat zijn parti j via de ze vereniging geld kreeg, aldus de officieren van justitie Maar ze kon den niet vaststellen of Kohl bewust had gelogen. De kanselier heeft zich er steeds op beroepen dat zijn 'nee' op de bewuste vraag op een misverstand berustte. Hij zei te hebben gedacht dat de vraag in hield of hij geweten had dat zwart geld via deze vereniging wit werd gewassen. Volgens de officieren van justitie kan de vraagstelling Kohl hebben verward Kohls woordvoerder Ost ver klaarde dat de kanselier vanaf het begin van het vooronderzoek er vast van overtuigd is geweest dat het niet tot vervolging zou komen. Otto Schily tekent bezwaar aan tegen het besluit. Volgens hem is de motivatie van de officieren van justitie niet overtuigend. De SPD ziet in de argumentatie van de jus titie een bewijs voor de stelling dat Kohl een black-out heeft gehad Deze constatering die enige maan den geleden CDU-secretans-gene- raal Geiszler ontglipte, zorgde toen voor enorme opschudding in de Bondsrepubliek. Botha verklaarde verder zich niets aan te zullen trekken van de inter nationale veroordeling van de aan vallen op de buurlanden die. naar nu wordt aangenomen, aan zeker zes mensen het leven hebben ge kost. „Zuid-Afrika heeft de moge lijkheden en de wil om het ANC te vernietigen, als wij tenminste eens gezind zijn", zei Botha tot het Azia- door Ruud de Wit tische parlement, dat een onder deel vormt van het Zuidafrikaanse driekamersysteem. De opmerkin gen van Botha lagen in het verleng de van uitspraken, die de adjunct minister van informatie Louis Nel Nel zei dat het ANC een terroris tische beweging is. die nauw sa menwerkt met de PLO, de Sowjet- Unie, Oost-Duitsland en Libië. Volgens Nel waren de aanvallen op de drie hoofdsteden van de buur landen op geen enkele wijze ge richt geweest op de lokale bevol king, maar slechts tegen zorgvul dig uitgezochte' ANC-doelen. Af wijkend van wat de premier van Zimbabwe, Robert Moegabe. tot nu toe heeft beweerd, verklaarde Nel dat wel degelijk twee ANC-ter- roristen in Harare waren gedood. Nel beweerde, dat Moegabe slechts uit is op propaganda en wil verdoe- DEN HAAG - De twaalf EG-lan den zijn er gisteren niet in geslaagd een gemeenschappelijke verkla ring op te stellen naar aanleiding sing van de ernstige problemen in Zuid-Afrika", aldus de verklaring. De Twaalf achten het voor de af schaffing van apartheid de militaire operaties door beëindiging van het geweld Zuid-Afrika in Botswana, Zambia en Zimbabwe. Een door het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring over Zuid-Afrika's militaire acties werd later weer ingetrokken, omdat on enigheid bestond over de precieze tekst van de verklaring. door Bart Jochems - In de ingetrokken tekst staat te lezen dat 'de Twaalf de aanvallen door Zuid-Afrika veroordelen als een „ernstige aantasting van de soevereiniteit van de drie landen. De Twaalf zijn buitengewoon be zorgd over de negatieve effecten die deze acties hebben op de moge lijkheid van een vreedzame oplos- sentieel dat het verbod op het ANC. PAC en andere politieke groeperingen wordt opgeheven en dat alle politieke gevangenen in Zuid-Afrika onmiddellijk worden vrijgelaten". Volgens een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse za ken is de verklaring ingetrokken omdat een aantal EG-lidstaten „op details, op punten en komma's" wijzigingen wil aanbrengen in de voortijdig gepubliceerde verkla ring. De verzonden tekst is volgens buitenlandse zaken een concept tekst. De lidstaten kunnen op zo'n concept nog wijzigingen voorstel len, voordat de uiteindelijke tekst openbaar wordt gemaakt. Het mi nisterie liet bij monde van de woordvoerster weten dat de geza menlijke EG-verklaring vandaag wordt verwacht. zelen dat diens veiligheidsdienst armzalig werk verricht. In tegenstelling tot eerdere pers berichten houden zowel de voor malige Australische premier Mal colm Fraser als de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha vol, dat de mis sie van de Gemenebest-commissie van Wijze Mannen niet mislukt is. Botha zei voor de Australische ra dio dat de commissie, die onder lei ding van Fraser staat, tijdens haar verblijf in Zuid-Afrika behalve met de aanvallen op de ANC-bases in de buurlanden ook geconfronteerd was met de ANC-aanslagen in Zuid-Afrika zelf. „De commissiele den hebben aldus een goed beeld gekregen van wat hier speelt", al dus Botha. Wat de Zuidafrikaanse regering betreft was de Gemene best-commissie nu ook voldoende op de hoogte gesteld van de ver schillende hervormingsvoorstellen alsmede de initiatieven om een ein de te brengen aan het aanhouden de geweld in Zuid-Afrika en wacht zij verdere stappen van het Geme nebest af. De onlusten gingen overigens gewoon door in Zuid-Afrika. Het dodental in de krottenwijk Cross roads bij Kaapstad is inmiddels op gelopen tot 21, maar de inwoners verwachten dat het aantal nog ver der zal oplopen tot boven de 40. In Johannesburg werd een neef van de evenals Nelson Mandela tot le venslang veroordeelde Walter Si- sulu. Jongumusi Sisulu tot een ge vangenisstraf van vijf jaar veroor deeld wegens actieve steun aan het ANC. En in antwoorden op vragen in het blanke parlement, verklaar de de minister van wet en orde, Louis le Grange, dat maar liefst 30 politieagenten belast zijn met een 24-uur bewaking van de afdeling van de Nederlandse ambassade te Pretoria, waar Klaas de Jonge al bijna een jaar zijn toevlucht heeft. Le Grange weigerde evenwel te zeggen wat de totale kosten bedra gen, die zijn verbonden aan deze bewaking. LONDEN - Voor het gebouw van de Britse Labour-partij in Londen werd gisteren gedemonstreerd, tegen een voorgenomen besluit om militante actievoerders uit de partij le weren. Onder partijleider Neil Kinnock is een proces van de-radicalisering ingezet, dat het imago van de partij bij de kiezers moet verbeteren. ifoio epai Buitenland kort BRUSSEL (GPD) - Een woord voerder van de Europese Commis sie heeft gisteren meegedeeld dat Ontvoering Nicaragua ^s,Tn1bS^o&ennCTn De acht Westduitse ontwikke- vrijwel heel West-Europa zo goed lingswerkers, die vorige week door als verdwenen is. anti-Sandinistische rebellen in Ni- Alleen in West-Duitsland wor- caragua werden ontvoerd, zullen den nog wat hogere radioactieve snel op vrije voeten komen. Dat stralingen genoteerd. In Spanje en heeft een woordvoerder van de re- Portugal is helemaal geen besmet- bellenorganisatie FDN verklaard, ting meer gemeten. Volgens de FDN worden de West duitsers in Managua vrijgelaten als de Nicaraguaanse regering garan ties geeft voor een vrije aftocht van de opstandelingen na het overhan digen van de gijzelaars. Ruimtevaartuig De Sowjet-Unie heeft gisteren een onbemand nieuw type van de ruimtecapsule Sojoez gelanceerd voor een proefvlucht. Het ruimte vaartuig zal in de toekomst ge bruikt worden in combinatie met het ruimtestation Mir, zo meldde het officiële persbureau Tass. De capsule werd om 12.22 uur Mos- kouse tijd gelanceerd, vermoede lijk vanaf de ruimtevaartbasis Bai- konoer in Kazachstan. Kernproef VS De Verenigde Staten hebben gis teren voor de vierde maal dit jaar een kernproef genomen op het proefterrein in de Nevada-woes- tijn. Het ministerie van energie maakte bekend dat de ontploffing, met de codenaam Panamint, is uit gevoerd om 15.59 uur (onze tijd). De explosie had een kracht van minder dan 20 kiloton. aldus een woordvoerder van het ministerie. Het Russische persbureau Tass wereld heeft de kernproef veroordeeld Het is volgens de Europese Com missie nu weer volstrekt veilig om bladgroenten - ook spinazie - te eten, omdat de nu in de handel ge brachte groente pas na de ramp in Tsjernobyl tot groei is gekomen. Bovendien is in sommige landen, zoals Griekenland, het seizoen voor bladgroenten al zo goed als voorbij. Waldheim zet tegenaanval in WENEN (Rtr.) - De Oostenrijk se conservatieve presidents kandidaat Kurt Waldheim heeft gisteren nazi-misdaden veroordeeld en zijn landgeno ten ertoe opgeroepen antisemi tisme te bestrijden. Hij deed dit in een rede als onderdeel van zijn campagne voor de tweede ronde van de presidentsverkie zingen op 8 juni. Onthullingen over zijn activi teit bij het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Balkan wees hij af als laster. „Juist omdat ik wat er onder het nazi-bewind gebeurde ten sterkste veroordeel, verwerp ik ten enenmale de laster die in de afgelopen paar maanden tegen mij en ons volk is gericht", zei hij op een vergadering in We nen. NEW YORK/SANTIAGO (IPS) - De leden van de VN-commissie voor economische en sociale zaken (Ecosoc) hebben in New York de mensen rechten-situatie in Chili bekritiseerd. De Ecosoc, een beleidsvormend orgaan, komt gewoonlijk tweemaal per jaar bijeen in New York. De Ver enigde Staten schaarden zich achter de resolutie van afkeuring. Soortgelijke voorstellen over Afghanistan, El Salvador en Iran konden niet op eenstemmigheid rekenen. De Amerikaanse vertegenwoordiger distantieerde zich overigens van de VN-rapportage over Chili. Ambassa deur Vernon Walters noemde deze „discriminerend" en „oneerlijk" Mexico noemde de Chileense situatie „systematische en gevestigde verslechtering van wereldwijde principes en normen over mensenrech ten". Ondanks beloften van de dertien jaar oude militaire junta is er geen sprake van verbetering, aldus Mexico. Intussen nemen in Chili zelf de protesten tegen de regering van gene raal Augusto Pinochet toe. Politie en leger patrouilleren met tanks door de straten van de hoofdstad Santiago. Met traangas en automatische ge weren worden mensen van de straat gehouden. Een vredesmars die deze week gelijktijdig met een internationale bijeenkomst van parlementa riërs in Santiago moest plaats hebben, werd verhinderd. Honderd men sen zijn gearresteerd. De opwerkingsfabriek Cambodja/Vietnam Honderdduizend personen moeten voorlopig weg Vietnam zal volgende week 10.000 soldaten uit Cambodja te rugtrekken als gevolg van de jaar lijkse troepenvermindering. Een woordvoerder zei dat Vietnam in de afgelopen vijf jaar ongeveer eenderde van zijn troepenmacht uit Cambodja heeft teruggetrok ken. Volgens Westerse schattingen zijn er 160.000 Vietnamese troepen in Cambodja. Vorig jaar augustus beloofde de regering in Hanoi dat voor J990 alle Vietnamezen weg zijn uit Cambodja. Nieuw-Caledonië De 145.000 bewoners van het Franse overzeese gebiedsdeel Nieuw-Caledonië zullen zich vol gend jaar in een referendum kun nen uitspreken over de toekomst van deze in de Stille Oceaan gele gen eilandengroep. Zij kunnen dan kiezen voor volledige zelfstandig heid of voor een status waarbij Nieuw-Caledonië als autonoom ge bied deel blijft uitmaken van Frankrijk. MOSKOU/WENEN (AP/Rtr.) De Russische autoriteiten treffen voorbereidingen voor een langdu rige evacuatie van de 92.000 perso nen die na de ramp in de kerncen trale in Tsjernobil het gebied moesten verlaten. Dit blijkt uit vei schillende berichten die gisteren in de Russische media zijn versche Het communistische partijdag blad Prawda meldde dat de autori teiten voorbereidingen treffen voor de bouw van 10.000 woningen waarin een aantal evacués de win ter moet doorbrengen. Radio Moskou meldde in een En gelstalige uitzending dal de des kundigen bij de kernreactor een noodplan hebben uitgewerkt, waarbij de hele reactor zal worden ingepakt in beton. Ook de reini gingswerkzaamheden in het ge bied rond de reactor en de 'geva renzone' gaan nog steeds door. De 35 landen, die bij het Bureau voor Atoomenergie zijn aangeslo ten en in Wenen een spoedzitting hielden, hebben er gisteren mee in gestemd te werken aan bindende afspraken voor maatregelen bij nu cleaire ongelukken. Ook de Sow jet-Unie ging akkoord met de plan nen. De Sowjcl-afgevaardigde bij de IAEA, Boris Scmjonov, heeft la ten weten dal het aantal slachtof fers van de kernramp in Tsjernobil is gestegen tot vijftien. Moskou is niet van plan de westerse landen, die nadelige gevolgen ondervon den van de radioactieve straling schadevergoeding te betalen De Westduitse regering heeft 200 miljoen mark uitgetrokken voor directe hulp aan boeren en tuin ders die in de problemen zijn geko men door het reactorongcluk in Tsjernobyl. De regering was hier toe verplicht volgens de zogenaam de atoomwetten in de Bondsrcpu bliek. De regering betaalt de veeboeren een schadevergoeding voor hogere voedingskosten. Deze bedraagt ge middeld 15 pfennig per liter melk die naar de melkfabrieken ging in de periode dat de koeien op last van Bonn op de stal moesten blij ven. Tuinders krijgen een vergoe ding voor de vernietigde sla. spina zie. prei die gelijk is aan de norma le marktprijs. PARIJS'LONDEN BRUSSEL (AFP/DPA/UPI) Vijf werknemers zijn gisteren met straling besmet geraakt bij een ongeluk in de Fran se opwerkingsfabriek voor kernaf val in La Hague. Dit hebben func tionarissen van de maatschappij Cogema, die de opwerkingsfabriek exploiteert, verklaard. De vijl werknemers hebben een dosis radioactiviteit opgelopen van tussen de 0,7 en 18 rem. Twee van hen werden blootgesteld aan een dosis die ver uitgaat boven de ma ximaal toelaatbare hoeveelheid straling van vijf rem per jaar, die de Franse wet voor werknemers van kerncentrales stelt. Volgens func tionarissen van Cogema ligt deze dosis echter nog beneden de geva- rengrens. Na medische controle konden de vijf werknemers naar huis. aldus een mededeling van Cogema. De maatschappij noemde het on geluk „betreurenswaardig, maar niet ernstig". Het ongeluk zou niet te wijten zijn aan het opwerkings- proces. maar deed zich volgens Co gema voor bij het ontsmetten van een buizenstelsel buiten de opwei kingsfabriek. De opwerkingsfabriek in La Ha gue aan de noordwestkust van Frankrijk verwerkt radioactief af val uit kerncentrales van verschei dene landen. Bij het porces wor den afgewerkte splijtstoffen ge schikt gemaakt voor nieuw ge bruik. Sellafield In de Britse opwerkingsfabriek voor afgewerkte kernbrandstof Sellafield heeft zich deze week het vierde ongeluk in dit jaar voorge daan Twee werknemers die een ventiel repareerden kregen stra ling van plutoniumoxyde op hun handen, zo is gisteravond meege deeld. De dosis was kennelijk ho ger dan toegestaan, maar hoc- hoog zij was kan pas na diepgaand me disch onderzoek worden vastge steld, aldus de bedrijfsleiding. Centrale Doel Een van de vier kerncentrales in Doel bij Antwerpen, op slechts en kele kilometers van de Nederland se grens, zal binnenkort enige tijd stilgelegd moeten worden in ver band met roestverschijnselen aan de stoomgenerator van de kern reactor van 'Doel-II'. Volgens de directie van de centrale is echter geen sprake van een gevaarlijke si tuatie. De actiegroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen stelde onlangs dat de corrosie tot lekken van de centrale zou kunnen leiden. Maar de directie van de vier naast elkaar gelegen centrales in het kernpark- Doel zegt dat sprake is van een niet verontrustend probleem. De twee de centrale in Doel is pas elf jaar oud. LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher heeft gisteren en kele wijzigingen in haar kabinet aangebracht. De belangrijkste daarvan is de vervanging van mi nister Keith Joseph (onderwijs) door Kenneth Baker, die thans de portefeuille van milieu en lokale overheid beheert. Behalve Baker maakte ook de voor uiterst-rechts doorgaande mi nister Ridley (thans nog vervoer) promotie. Hij zal het oude departe ment van Baker gaan beheren. De plaats van Ridley zal worden inge nomen door John Moore, tot nu toe staatssecretaris van financiën. Sir Keith Joseph had premier Thatcher een half jaar geleden al laten weten te willen opstappen omdat deze 68-jarige politicus zich niet langer opgewassen achtte te gen de hoge eisen die het minister schap stelt. In de 51-jange Baker heeft hij een opvolger die grote indruk op mevrouw Thatcher heeft gemaakt door de krachtige wyze waarop hij dit jaar de afschaffing van de Lon- dense gemeenteraad, de Greater London Council (GLC), en andere gemeenteraden voor zijn rekening nam. Baker staat bekend als een ener giek manager en bovendien als een man die goed bij het grote publiek overkomt. Die twee kwaliteiten zal hij in zijn nieuwe baan hard nodig hebben ook: in het Britse onder wijs gist het nu al jaren. De grote bezuinigingen op de pu blieke uitgaven tijdens de regerin- gen-Thatcher hebben er voor ge zorgd. dat de leerkrachten er netto aanzienlijk op achteruit zijn ge gaan. Dat leidde bij de leraren op de middelbare scholen tot sta kingsacties die meer dan een jaar duurden en pas onlangs beëindigd werden. Maar de beknibbelingen hebben ook ernstige gevolgen gehad voor de kwaliteit van de schoolgebou wen en het lesmateriaal. Juist gis teren bracht de Britse schoolin- spectiedienst een vernietigend rap port uit waarin de inspecteurs zich ernstig zorgen maken over de ge volgen van dit kwaliteitsverlies voor de leerlingen. Uit peilingen is gebleken, dat de houding van de regering-Thatcher inzake het onderwijs heel slecht valt bij het Britse publiek. Het is mede die houding die ervoor ge zorgd heeft, dat de regering thans zo slecht bij de kiezers valt. getuige onder meer de uitslag van lokale verkiezingen begin deze maand. Peres wil niet Moebarak en Hoessein praten JERUZALEM (AP) - Premier Pe res van Israël heeft gisteren een ontmoeting voorgesteld tussen vertegenwoordigers van Israel. Jordanië en Egypte om de impasse in het vredesoverleg over het Mid den-Oosten te doorbreken. Peres, die dit voorstel in het par lement deed, hoopt zo aan 'de be zwaren van Jordaanse zijde' om al leen met Israël in overleg te gaan tegemoet te komen. In februari van dit jaar hepen de door de VS gesteunde pogingen om tot overleg te komen vast op de vraag door wie de Palestijnen by de besprekingen moeten worden vertegenwoordigd, nadat koning Hoessein van Jordanië de samen werking met de PLO had beein digd. Peres verklaarde dat hij verleden maand onder auspiciën van de VS een vertrouwelijke ontmoeting met Jordaanse vertegen woord i gers heeft gehad. 'Ik denk dat wij naar een oplos sing moeten zoeken waarbij onze nederzettingen niet verwijderd hoeven worden. Zoals Arabische nederzettingen mogelijk zijn in Is rael, zo moeten Israëlische neder zettingen mogelijk zijn in Arabi sche gebieden', aldus de premier over de toekomst van de bezette gebieden COLOMBO (AP) - Srilankaanse troepen hebben aanvallen uitgevoerd 'op bolwerken van Tamilsepcralistcn op hel noordelijke deel van het eiland en hebben hun opmars op het schiereiland Jaffna gisteren voortgezet. Het is de vijfde dag van een grootsschecps regeringsoffensief tegen Ta mils. De Tamils strijdep voor onafhankelijkheid van het noordelijke en oostelijke deel van eiland van de rest van Sri Lanka dat door Singalezen wordt overheerst Ook zijn de lijken van negen ontvoerde burgers aangetroffen en heb ben Tamils een cementfabriek opgeblazen Aldus is uit regeringskringen in Colombo vernomen. De opmars op het Tamilbolwerk Jaffna werd dinsdag tol staan gebracht doordat de rebellen zich fel verzetten Het Srilaanksc leger en de marine hebben 40 huizen vernield toen zy aanvallen uitvoerden op vcrmocdellijko schuilplaatsen van Tamilsepera tislen in Velvetliturai. aldus is uil kringen van Tamils vernomen. In do stad Jaffna heeft hel legci Tamilposilies bestookt en ongeveer 500 inwoners hebben de stad ontvlucht. Volgens officiële gegevens zijn bij de acties 30 soldalen gesneuveld, maar volgens de Tamils bnedraagt het aantal slachtoffers 70. Ongeveer lOOTamilrebellcn hebben woensdag geprobeerd een kazerne te overmeesteren. Drie soldaten werden gedood toen de rebellen een regeringsccnheid aanvielen in Pcriyakullimallay in het oostelijke distriet Amparai Vier soldaten raakten gewond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13