Geef meer invloed aan aandeelhouders Harde reclame bracht Saatchi's aan de top Beurs: overname nu te moeilijk Groei van economie in VS groter dan verwacht Snoeiplannen Martens: stakingsvuur laait op DSM Hoek van Holland gaat meedoen aan staking Olieprijzen dalen weer Benzine twee cent duurder Blinde vrouw houdt toestel aan de grond Nederland zou dubbel spel spelen in luchtvaartruzie Massa-ontslag British Rail Britse broers verkochten Thatcher als zeeppoeder Beursoverzicht WOENSDAG 21 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse effectenbeurs staat zeer kritisch tegen over de constructies die veel bedrijven nu hebben om zich te beschermen tegen onge wenste overname. Potentiële overnemers die weten dat de leiding van een bedrijf niet positief staat tegenover overname besluiten vaak om er daarom maar niet aan te begin nen. Dat gaat te ver, zo zei de voorzitter van de beurs, drs B.F. Baron van Ittersum, gisteren in een toelichting op het jaarverslag. De Amsterdamse effectenbeurs wil daarom een commissie in het leven roepen die deze zaak eens goed doorlicht. Van Ittersum: "Door allerlei regeltjes kan het ma nagement van een onderneming nu een overname bijna altijd tegen houden. De aandeelhouders wor den bijna monddood gemaakt. Hun wordt dan een leuke koers winst onthouden. Bij overname stijgt doorgaans immers de waarde van de aandelen". De twee bekendste beschermen- ROTTERDAM (ANP) - De leden van de Industriebond FNV bij de vestiging in Hoek van Holland van het chemisch bedrijf DSM-Resins hebben gisteravond besloten vol gende week maandag te staken. Bij de vestiging van DSM-Resins in Schoonebeek en Chemische In dustrie Rijnmond (CIR) in Rozen burg, eveneens een DSM-dochter, wordt al sinds gistermorgen ge staakt. Die stakingen gingen van daag door, aldus districtsbestuur der Janssen van de Industriebond FNV. De vestiging van DSM-Resins in Hoek van Holland (vijfhonderd werknemers) gaat maandag in eer ste instantie voor 24 uur plat. Maandagavond wordt bekeken of de staking zal worden voortgezet. De leden van de Industriebond CNV bij de vestiging in Hoek van Holland hebben zich nog niet uit gesproken, maar de verwachting is dat ook zij zich achter de 24-uurs staking zullen scharen. Alleen een beter cao-bod van de directie kan de staking nog voorkomen, aldus Janssen. De stakingen bij DSM-Resins in Schoonebeek (125 werknemers) en CIR (140 werknemers) zijn gisteren volgens Janssen goed verlopen. De stakingen bij deze bedrijven, die ook worden gesteund door de In dustriebond CNV, zijn in principe voor onbepaalde tijd. Inzet van de stakingen zijn toe zeggingen over verkorting van de werkweek tot 36 uur. Volgens de bonden weigeren de directies van de DSM-dochters vooralsnog hier over te praten. De cao-onderhandelingen bij DSM-dochter UKF Albatros in Pernis (750 werknemers) verlopen eveneens moeizaam. Hier wordt volgende week verder onderhan deld maar de kans dat het tot een akkoord komt is volgens de bon den niet groot. de maatregelen- in ons land zijn de prioriteitsaandelen en de preferen te aandelen. De laatste vorm, die veel wordt gehanteerd, maakt het mogelijk tegen een relatief laag be drag een grote stemmenmacht op de been te brengen. Dat is bij We- reldhave gebeurd toen het pen sioenfonds PGGM deze onroe- rend-goedmaatschappij wilde overnemen. Door de truc met de preferente aandelen (er werden toen nieuwe uitgegeven) torpe deerde het bestuur de overname. Van Ittersum vindt dat er toen mis bruik van de beurs is gemaakt. Zulke oneigenlijke handelingen wil hij in de toekomst voorkomen. Bij een overname spelen veel be langen een rol. Een goede toetsing is daarom onontbeerlijk en de ef fectenbeurs vindt dat deze zaken moeten worden behandeld door een gespecialiseerde rechter. In dat kader wordt gedacht aan de Ondernemerskamer van het ge rechtshof te Amsterdam. Daarnaast vraagt de beurs zich af of de aandeelhouder niet te veel op de achtergrond is gemanouvreerd. Door de prioriteitsaandelen is het principe van een-aandeel-een-stem overboord gegooid. Het verlies van invloed heeft de aandeelhouder trouwens ook aan zichzelf te wij ten. Van Ittersum zou het toejui chen als aandeelhouders zich zou den organiseren. Daardoor kan de dialoog tussen aandeelhouders en bestuur niet alleen worden verbe terd maar ook op hoger niveau worden gevoerd. Tenslotte vindt de beurs dat moet worden opgetreden tegen overvalconstructies zoals het lang zaam en stiekem verwerven van een aandelenmeerderheid in een onderneming. Dat kan door ver- wervers verplicht te stellen grote aankopen te melden. Van Ittersum denkt hierbij aan de drempels van tien, twintig eenderde, vijftig twee derde en negentig procent van het geplaatste kapitaal. De onderne ming zal op zijn beurt het publiek van die overschrijdingsmeldingen op de hoogte moeten stellen. Van Ittersum hoopt dat de in te stellen commissie voor het eind van het jaar met een advies zal ko men. Ook in Europees verband wordt aan richtlijnen gewerkt. Maar daarop moet niet worden ge wacht. Meestal duurt het 'eeuwen' voordat zo'n richtlijn is opgesteld en ook kan worden ingevoerd. Winst De winst van de Vereniging voor de Effectenhandel, zoals de beurs officieel heet, is vorig jaar gestegen tot 10,3 miljoen gulden, vooral van wege het gunstige resultaat van de Kas-Associatie, een dochteronder neming van de beurs. In de eerste vier maanden van het jaar is er voor 1,2 miljard gulden aan emis sies geweest tegen 900 miljoen gul den in dezelfde periode van 1985. Op de parallelmarkt is voor 135 miljoen gulden aan nieuwe aande len uitgegeven, terwijl de omzet verviervoudigde tot 2,9 miljard gulden in de eerste vier maanden. De totale omzet op de beurs be droeg in deze periode ruim 100 mil jard gulden. Detailhandel De geldomzetten in de detailhan del zijn in maart 1986 ten opzichte van de overeenkomstige maand van 1985 met 0,7 procent gestegen. Tegenover omzetdalingen bij een aantal branches in de food-sector werden in de non-food-sector van de detailhandel vooral positieve omzetontwikkelingen vastgesteld. Branches die hun omzet zagen da len waren onder meer de slagers, de melk en zuivelbranche en de kruideniers. 1LO In de komende veertig jaar zul len er op wereldschaal jaarlijks 47 miljoen arbeidsplaatsen gescha pen moeten worden om de groei van de beroepsbevolking op te vangen en de werkloosheid te ver minderen. Dat staat in een gisteren gepubliceerde studie van de Inter nationale Arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties (ILO). Walvis Noorwegen zal walvissen blijven vangen ondanks een dreigement van zes Amerikaanse senatoren dat de Verenigde Staten eventueel hun import van zalm uit Noorwegen zullen stopzetten als het land door gaat met de walvisvangst. Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van visserij verklaarde gis teren dat de uitlatingen van de se natoren als politiek moeten wor den gezien, omdat ze uit Alaska, Washington en Oregon komen. Uit die staten komt de meeste Ameri kaanse zalm vandaan. Bruynzeel Bruynzeel Monta Magazijn Sys temen is zelfstandig geworden en zal worden voortgezet als comman ditaire vennootschap onder dezelf de naam. Ook de dochteronderne mingen in België, Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Konink rijk zijn bij de verzelfstandiging betrokken. In totaal werken bij de onderneming 170 mensen, zo blijkt uit een mededeling van het bedrijf. WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse economie is de eerste drie maanden van dit jaar verrassend gestegen met een jaarlijks percen tage van 3,7. Dit is vijf maal zoveel als het voorgaande kwartaal. Die gegevens zijn gisteren verstrekt door de regering. Het ministerie van handel meld de dat het bruto nationaal produkt (BNP), de meest algemene indica tor voor de economische gezond heid, niet meer zo'n stijging had vertoond sinds de eerste drie maanden van 1985, toen ook een groei van 3,7 procent werd ge scoord. NEW YORK (UPI/ANP) - De olie prijzen op de markt in New York zijn gisteren met ruim een dollar per vat gedaald nadat zij maandag voor het eerst sinds begin februari weer boven de zeventien dollar wa ren gekomen. Volgens handelaren was de prijsstijging van maandag toe te schrijven aan een tijdelijk te kort aan ruwe olie van goede kwa liteit voor de produktie van benzi ne, maar is er in feite nog steeds sprake van een overschotsituatie op de oliemarkt. De prijs van de toonaangevende Amerikaanse oliesoort, West Texas Intermediate, voor levering in juni daalde gisteren in New York met 1,12 dollar tot 16,04 dollar per vat. De notering voor directe levering ging met 1,15 dollar omlaag tot 16,01 dollar. Olie uit het Britse Noordzee-veld Brent moest een dollar inleveren en kwam daardoor op een prijs van 15,50 dollar. BRUSSEL - Het openbare leven in België ligt vandaag voor de derde maal in twee weken lam als gevolg van stakingen. Die zijn een protest van de bonden van overheidsper soneel tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet-Martens, waarvan gisteren de hoofdlijnen bekend werden. Dinsdagmorgen in alle vroegte rondde het kabinet-Martens op het Sint-Anna-kasteeltje in Brussel het 'conclaaf af, waarin wekenlang is gesproken over de invulling van 199 miljard frank (ruim 11,2 mil jard gulden) aan bezuinigingen op de begrotingen voor 1986 en 1987. door Hans de Bruijn Ongeveer de helft van de bezuini gingen zal moeten worden opge bracht door de overheidssector zelf. Premier Martens heeft tot nog toe echter geweigerd met de amb tenarenbonden overleg te plegen over die bezuinigingen. De bonden willen niet voor vol dongen feiten komen te staan en hebben daarom hun acties tegen de regeringsplannen opgevoerd. Sinds gisteravond tien uur rijden in België geen treinen meer, nadat de socialistische (ACOD) en christelijke (CVCC) spoorwegvak bonden hun leden opriepen voor 24 uur het werk neer te leggen. De christelijke bond CCOD voegde daar een stakingsoproep aan de le den in het stad- en streekvervoer aan toe. Ook de posterijen, de ha vendiensten en de luchtvaartdien sten gaan in staking. Sociale zekerheid Premier Martens zal morgen voor de Kamer van Volksvertegen woordigers de exacte plannen van zijn kabinet bekend maken, maar de belangrijkste cijfers staan al vast. Zo zal voor bijna drie miljard gulden worden bezuinigd op de so ciale zekerheid, 1,5 miljard gulden op het onderwijs, ruim 1,6 miljard op de departementale uitgaven, 735 miljoen op de overheidsinves teringen en evenveel door het snij den in belastingvoordelen. Een bedrag van 1,75 miljard gul den aan bezuinigingen is wel opge voerd, maar nog allerminst zeker. Martens wil namelijk met de ban ken gaan onderhandelen over her ziening van de voorwaarden van de leningen die de Belgische staat bij hen heeft uitstaan. De looptijden zouden moeten worden verlengd en de rente-tarieven verlaagd. Maar de Belgische bankwereld heeft daarop tot nog toe zeer terug houdend gereageerd. Voorts rekent Martens bijna 2 miljard gulden aan 'besparingen' als gevolg van de gedaalde koers van de dollar en de gezakte olie prijs. In de sociale zekerheid zullen samenwonende uitkeringstrekkers na twee jaar hun uitkering verlie zen, indien hun partner meer dan 27.000 gulden verdient en zal de pensioengerechtigde leeftijd voor mannen en vrouwen op 65 jaar worden gebracht, wat betekent dat vrouwen vijf jaar langer zullen moeten werken. In het onderwijs zal vooral het voortgezet onderwijs worden ge troffen. De klassen zullen worden vergroot en er zullen duizenden ba nen verdwijnen Datzelfde zal waarschijnlijk gebeuren bij de spoorwegen en op de departemen ten. De ambtenaren zullen samen nog eens zo'n 625 miljoen gulden moeten inleveren. In de gezond heidssector zullen 6000 ziekenhuis bedden moeten verdwijnen. Mijnen De socialistische vakbond ABVV heeft al laten weten de plan nen falikant te zullen afwijzen. Het christelijke ACV stelde zijn reactie een week uit. nadat de ministers van sociale zaken en financien De- hacne en Maystadt (beiden chris tendemocraten) het ACV-bestuur over de plannen hadden ingelicht. Het ACV - dat in beginsel niet af wijzend staat tegenover de bezuini gingsplannen - wil eerst de leden uitvoerig inlichten. Tot die tijd blijven de actie-op roepen van kracht. Ook in de mij nen in Belgisch Limburg- wordt nog steeds - en al zes weken - ge staakt. De mijnen in Zolder, Berin gen en Eisden draaiden op nor maal niveau, maar in Waterschei en Winterslag ging slechts een be perkt deel van de mijnwerkers on dergronds. Volgens de directies de helft, maar volgens de actievoer ders eentiende tot eenderde van het gewone aantal. De staking in de mijnen zijn een protest tegen de voorgenomen sa nering van de vijf steenkolenmij nen, die tot het verlies van 3700 ba nen zou kunnen leiden. Uit de ver klaring die premier Martens don derdag aflegt zal duidelijk moeten worden of het Belgische kabinet zoals beloofd extra geld uittrekt om de mijnen in elk geval nog tot eind volgend jaar draaiende te hou den. Daarvoor zou 200 miljoen gul den nodig zijn. De regering-Reagan heeft voor geheel 1986 een gemiddelde groei voorspeld van 4 procent. Het nieuws over de inflatie was ook be moedigend. Een prijsindex die ge koppeld is aan het BNP steeg in de periode van januari tot en met maart met een jaarlijks percentage van 2,5 procent, het beste resultaat in bijna twee decennia. Verleden maand werd nog voor speld dat de stijging van het BNP over het eerste kwartaal van '86 niet meer zou bedragen dan 3,2 procent. Veel deskundigen waren totaal verrast door de groei. Velen hadden verwacht dat het werkelij ke cijfer lager zou liggen dan de 3,2 procent, rond de 2,5 procent. Ondanks de onverwachte groei verwachten veel waarnemers niet dat de economie duurzaam zal aan trekken voor de tweede helft van dit jaar. Zij merkten op dat een groot deel van de groei het gevolg is van de snelheid waarmee de re serve voorraden van het bedrijfsle ven zijn toegenomen. De verandering voegde 7 miljard dollar toe aan de groei van het BNP. Veel deskundigen verwach ten dat dit ten laste zal komen van de groei in het tweede kwartaal, als het bedrijfsleven gedwongen wordt ongewenste reserve voorra den af te slanken, zoals een record aantal onverkochte auto's. Veel deskundigen verwachten dat de economie het huidige kwar taal een groei van niet meer dan 2 procent zal vertonen, ongeveer overeenkomend met de gemiddel de groei over 1985 van 2,2 procent. Voor het tweede deel van dit jaar wordt een gunstig effect verwacht van de dramatische daling van de olieprijzen en de lagere rentetarie- NIJMEGEN - De blindenbibliotheek 'Le Sage Ten Broek' in Nijmegen heeft in verband met de verkiezingen tien partijprogramma's uitgegeven in braille. Een braille-programma heeft gemiddeld zo'n 250 bladzijden. Er is door twee personen drie weken continue aan gewerkt. (foto anp> ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van vandaag is benzine twee cent per liter duurder geworden. Diesel, huisbrandolie en petroleum wer den twee cent goedkoper. De prijs voor LPG veranderde niet. De adviesprijs per liter aan de zelftankpomp bedraagt met ingang van vandaag 153 cent voor super en 148 cent voor normale benzine. Die voor diesel komt uit op 80,8 cent en die voor huisbrandolie en petroleum op resepectievelijk 57,1 en 64,35 cent bij afname van een hoeveelheid van 1500 liter. De ad viesprijs voor LPG blijft 44,9 cent per liter. De prijswijzigingen volgen op schommelingen op de internatio nale markt in samenhang met de jongste stijgingen van de dollar koers, naar gisteren in oliekringen in Rotterdam is vernomen. Zo steeg de koers van de dollar giste ren weer enkele centen. Op de wisselmarkt in Amster dam werd voor de dollar een offi ciële middenkoers vastgesteld van precies 2,50 gulden. Maar bij het slot van de handel steeg de koers verder tot omstreeks 2,52 gulden. YOUNGSTOWN (AP) - Een blinde vrouw is er de oorzaak van geweest dat een Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij een forensenvlucht moest an nuleren, omdat de vrouw wei gerde haar stoel naast de nood uitgang van het toestel te verla ten. Een woordvoerder van Pied mont Commuter verklaarde dat zijn maatschappij nooit kin deren, blinden of gehandicap ten toelaat in de buurt van een nooduitgang, omdat zij bij een eventuele noodsituatie het ope nen van de deuren zouden kun nen verhinderen. Mary Ellen Reihing, die on derdirecteur is van de Nationa le Blindenfederatie en in die functie belast is met het bevor deren van werkgelegenheid voor blinden, noemde de richt lijn van Piedmont 'discrimine rend ten opzichte van gehandi capten.' Zij weigerde haar stoel op te geven, waarop de directie van Piedmont besloot de vlucht te annuleren. WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse regering heeft minister De Koning, belast met Antilliaanse en Arubaanse zaken, om opheldering gevraagd over het Nederlandse standpunt inzake het luchtvaart- conflict met Aruba. Dit omdat de Antillen en Aruba, tijdens het mi nisterieel overleg op St Maarten, „volstrekt tegenstrijdige" docu menten overlegden inzake het Ne derlands standpunt over de vlieg verbinding tussen Aruba en de An tillen. Dit heeft de Antilliaanse minis ter-president Don Martina, in Wil lemstad gezegd. Hij vroeg zich af of Nederland bezig is „spelletjes" te spelen. De Antillen dachten tot nu toe, op basis van officiële docu menten, dat Nederland het stand punt onderschrijft dat vliegverkeer tussen de Rijksdelen valt onder „cabotagevervoer": het internatio naal erkende recht om transport binnen één staat voor te behouden aan nationale maatschappijen. Aruba bestrijdt principieel dat de luchtverbinding met de Antil len een cabotage-route is en be schouwt het als een normale inter nationale verbinding. De Antillen en Aruba zijn immers, zo is de re denering, twee verschillende lan den. Dit standpunt van Aruba is een bedreiging voor de bescherm de positie van de Antilliaanse luchtvaartmaatschappij, ALM, om dat aanvaarding ervan de weg opent voor buitenlandse maat schappijen op de routes tussen Aruba en de Antilliaanse eilanden. Volgens Martina overlegde de Arubaanse delegatie het afgelopen weekeinde officiële Nederlandse documenten, waaruit valt op te maken dat Nederland het Aru baanse standpunt heeft erkend. „Nederland vertoont twee gezich ten in dit conflict en wij willen nu weten wélke het ware gezicht is", aldus de Antiliaanse preier. Aruba en de Antillen zijn intussen niet na der tot elkaar gekomen. Er is nu al sinds drie weken geen vliegverbin ding. Waarnemers in Willemstad verwachten dat de partijen niet veel zullen opschieten, alvorens in Koninkrijksverband knopen wor den doorgehakt. LONDEN (Rtr) - Het Britse staats- spoorwegbedrijf British Rail wil de komende drie jaar 6.750 banen schrappen in de technische sector in het kader van een herstructure ringsprogramma, zo heeft de on derneming gisteren bekendge maakt. Het is de tweede keer bin nen een week dat een Britse staats bedrijf massale ontslagen aankon digt. Het scheepsbouwconcern British Shipbuilders liet vorige week weten het aantal werkne- mers met 3.500 te willen verminde ren. British Rail had de vakbonden er eerder al van op de hoogte gesteld dat er in de werkplaatsen 1.750 ba nen zouden verdwijnen. De vak bond National Union of Railway- LONDEN - In 1970 plaatsen twee jonge broers een advertentie in een Britse zon dagskrant. Het was tijd voor een nieuwe vorm van reclame maken, zo vond het tweetal, dat over een kapitaal van pakweg een ton beschikten. In de overtuiging dat reclame moest hard, overdonderend en fan tasierijk zijn, staken zijn vrijwel al hun geld in een campagne tegen ongewilde zwanger schap. De reclame toont een treurig kijken de zwangere man, die zijn seksegenoten toesprak met de woorden: 'zou je voorzich tiger zijn als je het zelf was die zwanger werd? Het werkte. Nu, zestien jaar later, zijn Charles (42) en Maurice (39) -Saatchi de meest succesvolle reclamemakers aller tij den. In de afgelopen maanden kochten zij al twaalf concurrenten op. Klap op de vuur pijl is de overname van het Amerikaanse Ted Bates Worldwide Inc. nu nog op twee na de grootste reclamemaker. Als die over name een feit is, schieten Saatchi Saatchi in één klap van een vijfde naar de eerste plaats van de wereldranglijst met een om zet van 7,5 miljard dollar. Met 7000 werknemers in 28 landen predi ken de twee broers een filosofie van 'in het groot gaat het beter'. Zij zijn niet de enigen. De overname van Bates door Saatchi volgt op een andere spectaculaire fusie in de re clamewereld. Enkele weken geleden bun delden drie Amerikaanse bureaus, BBDO International, Doyle Dane Berbach en Needham Harper, hun krachten. Het recla me maken is zozeer uitgegroeid tot een in ternationaal miljardenbedrijf, dat alleen de allergrootsten menen te kunnen overleven. Uitdagend Toch hebben de gebroeders Saatchi zelf aangetoond dat het ook mogelijk is met een nieuwe aanpak de gevestigde orde te kijk te zetten. Een uitdagende reclamecampagne voor MG-sportwagens geeft de Saatchi-stijl goed weer: „Eens zal ook jij gesettled zijn in een leuk eensgezinswoninkje, met een aar dige zorgzame vrouw en een trouwe hond". Saatchi Saatchi maakten van meet af aan duidelijk dat ze zich niet wensten te houden aan het 'gentlemen's agreement' binnen de reclameindustrie, dat bureau's elkaar klanten niet afpakken. In 1978 gin gen de twee gebroeders zich zelfs op hun manier met de politiek bemoeien. In het jaar voor de verkiezingen werden ze door de Britse conservatieven ingeschakeld om het imago van Margaret Thatcher als harde leider van de oppositie op te poetsen. Het zou leiden tot de definitieve doorbraak. Net als in reclames voor de meest uiteen lopende produkten, van vliegtuigen tot wasmiddelen, van soep tot computers, werd Thatcher aan het publiek 'verkocht'. De politieke tegenstrevers grepen de gele genheid gretig aan. „Alleen politici die mo reel en politiek totaal bankroet zijn kunnen zichzelf verkopen alsof het om een stuk zeep gaat", sprak Labourminister Denis Healy. Maar Thatcher won de verkiezingen in 1979, evenals die in 1983. Thatchers overwinning was ook een over winning voor de Saatchi's en een revolutie in de politieke campagnevoering. In 1979 werd Saatchi Sc Saatchi marktleider in Groot-Brittannië. Voor het eerst in twintig jaar had een Britse bureau de Amerikaanse concurrenten van hun troon gestoten. Daarbij bleven zij hun controversiële aanpaK trouw, lange tenen werden niet o'nt- zien. Medelijden Soms ging dat zelfs de conservatieven te ver. In 1983 ontwierpen de Saatchi's een poster met daarop de 70 jaar oude Labour- leider Michael Foot, die zich voortbeweegt als een oude man met wandelstok. Het op schrift: „Als gepensioneerde is 'hij beter af met de Tories". De conservatieve leiders haalden de poster uit de roulatie, bang als ze waren dat de kiezers medelijden zouden krijgen met Foot. Zo zat een andere klant, Dunlop, ook ooit met een Saatchi-reclame in zijn maag. De Britse gebroeders lieten een arabier de brandstofbesparende kwaliteiten van dit bandenmerk aanprijzen, waarna de rege ring van het olieland Saoedi-Arabië in grote woede ontstak en Dunlop zelfs met een boycot dreigde. De gebroeders Saatchi zul len er niet om treuren. Zij hebben hun doel bereikt: leiding geven aan het grootste re clamebureau ter wereld. (Reuter/UPI) men (NUR) sprak gisteren in een reactie op de jongste bekendma king van „een vreselijk vooruit zicht" en verwierp het argument van British Rail dat er voor de mo derne treinen minder onderhoud spersoneel nodig zou zijn. De alge meen secretaris van de NUR, Jim my Knapp, antwoordde op de vraag of de bonden tot actie zullen overgaan dat zoiets op dit moment voor welke vakbond dan ook moei lijk is. AMSTERDAM (ANP) - Met de verkie zingen in volle gang heeft een overi gens vrij kalm Damrak woensdag een flinke stijging te zien gegeven. Steun daarbij kwam van een vast Wall Street en een hogere dollar. Tegen hel middaguur vielen er bij de grote fondsen geen verliezen te ont- dekken en sommige waarden gingen met guldens omhoog. Buhrmann-Tel- terode spande de kroon mei f 9,50 winst op f 107. Nationale Nederlanden en Volker Stevin konden hhet dividend snel in halen. Van de internationals ging Akzo f 4,20 omhoog naar f 167,80, Unilever f 4,50 naar 433.30 en KLM f 1,40 naar f 52. Van de finaciele waarden ging ABN f4 vooruit naar f 553. Eenzelfde winst was weggelegd voor VNU op f319. Heineken en Wessanen wonnen elk f 1,50 op f 151,20 respectievelijk f 262 en gist-broeades f 3 op f 264,50. Pakhoed ging een gulden vooruit naar f 53. De staatsfondsenmarkt was aanvan kelijk prijshoudend, maar vertoonde later een lichte neiging tot dalen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9