Als de PvdA woensdag op rozen zit. staat Nederland snel weer rood. Alternatieve arts kan z n gang gaan WD-program doorberekend Sneller bekeuring bij caravancontrole :iiwid<imi: Optimisme over oplossen van de mestproblematiek Vluchtelingenwerk Helft Tamils heeft normale woonruimte Eis: lV^jaar Hazerswoudse transporteur Directeur Dijkzigt stapt op Gevangenen ontsnappen CDA: D66 uitgesloten Van Mierlo bekent nog geen kleur Het optimisme van de PvdM Enquêtes verschillen in uitslag ZATERDAG 17 MEI 1986 Onbevoegd uitoefenen geneeskunst niet meer strafbaar UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) en minister Korthals Altes (justitie) willen het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst niet langer verbieden. De patiënt kan hulp zoeken waar hij dat wil. Onbevoegde uitoefening van de geneeskunst vindt overigens al op grote schaal plaats zonder dat er strafrechtelijk tegen wordt opgetreden. Lubbers in Liempde: Een groep van 47 Cambodjaanse vluchtelingen, die gisteren in ons land zijn aangekomenis politiek asiel verleend. De groep heeft ruim vier jaar in een vluchtelingenkamp in Thailand doorgebracht. De komende drie maanden zullen de Cambodjanen in Apeldoorn worden opgevangen. De groep bestaat uit 25 volwassenen en 22 kinderen. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen zich in Deventer zullen vestigen. Op de foto: amtenaren helpen de Cambodjanen op Schiphol met de papierwinkel. (Foto anp» De twee bewindslieden hebben gisteren een voorstel van wet op de beroepen in de individuele gezond heidszorg (BIG) ingediend bij de Tweede Kamer, waaruit het huidi ge verbod van onbevoegde uitoefe ning is verdwenen. Het wetsvoor stel behelst ook een modernisering van het medisch tuchtrecht. De BIG moet twaalf bestaande, op een aantal punten verouderde, wettelij ke regelingen vervangen. Een stelsel van titelbescherming moet er voor zorgen, dat patiënten kunnen weten wie er deskundig is op een bepaald vakgebied. Alleen de beroepsbeoefenaar die aan de eisen voldoet mag de titel, na in schrijving in een register, voeren. Op basis van de nieuwe wet zal zo'n register worden ingesteld voor drie nu nog niet wettelijk geregel de beroepen (klinisch chemicus, klinisch psycholoog en psychothe rapeut) en voor 13 al wel geregelde (arts, tandarts, apotheker, fysiothe rapeut, oefentherapeut-Mensen- dieck, oefentherapeut-Cesar, dië tist, mondhygiënist, logopedist, er gotherapeut, podotherapeut, ver loskundige en verpleegkundige). Voor hasj smokkel DEN HAAG (GPD) - Achttien maanden gevangenisstraf is giste ren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een voormalige trans portondernemer uit Hazerswoude, die drie keer honderden kilo's hasj vanuit Spanje Nederland heeft bin nengesmokkeld. Hierbij ging het om een bedrag van anderhalf mil joen gulden. Tegen een 26-jarige Amsterdammer werd wegens zijn betrokkenheid bij de hasj smokkel vijfttien maanden celstraf geëist. De strafzaak tegen de eveneens bij de smokkel betrokken 52-jarige Amsterdamse zakenman werd tot volgende week aangehouden. De door de verdediging opgeroepen vijf getuigen waren niet versche nen. De beide Amsterdammers ont kennen elke betrokkenheid bij de zaak. Volgens hen is de Hazers woudse transporteur, die over hun betrokkenheid bij de zaak had ver klaard, een fantast. De beide man nen werden evenwel ook gearres teerd bij het Haarlemmermeerse wegrestaurant Rick's, waar de ge hele bende werd opgerold. Maar de Amsterdamse zakenman was daar volgens zijn verklaring geheel toe vallig. En de 26-jarige Amsterda- mer beweerde niet te hebben ge weten wat er in het bestelbusje zat dat hem door een ander gevraagd was van het parkeerterrein van het restaurant weg te halen en naar Amsterdam te brengen. De voormalige transporteur hield de rechtbank voor in de hasj- smokkel te zijn gestapt omdat hij in grote financiële problemen was gekomen en zelfs failliet was ge gaan. Voor dat doel had hij bij de Amsterdamse zakenman aange klopt. Het eerste van de drie trans porten had hij overigens voor een andere opdrachtgever uitgevoerd. Voor het beschikbaar stellen van een vrachtauto met chauffeur en het overbrengen van de hasj van Barcelona naar Waddinxveen had de transporteur 300.000 gulden per transport ontvangen. De vervalste schuldvordering van de Hazerswoudenaar was op naam gesteld van Jelle en Rinze Zijlstra, de eerste voormalig presi dent van de Nederlandsche bank en de tweede lid van de Raad van Commissarissen van de Rabobank. Hij had het filiaal van de Rabobank in zijn woonplaats voorgehouden dat zij broers van hem waren en zo doende het vertrouwen van de bank en veel krediet binnenge haald. De twee Wassenaarders zou den bij hem een schuld van ander half miljoen gulden hebben en de ze vordering had hij aan de bank als onderpand voor krediet gegc- Er komt een strafbepaling voor ondeskundigen die schade aan de gezondheid van de patiënt veroor zaken. Bepaalde handelingen wor den voor onbevoegden verboden omdat ze onverantwoorde risico's voor de gezondheid van de patiënt opleveren. Ze mogen alleen wor den verricht door bepaalde, wette lijk aangewezen categorieën des kundigen. Voorbeelden van derge lijke „voorbehouden handelingen" zijn chirurgische ingrepen, verlos kundige handelingen, het geven van injecties en het toedienen van narcose. Voor beroepen die niet in aan merking komen voor titelbescher ming is het wèl mogelijk, oplei dingseisen te stellen. Dat gaat gel den voor de al wettelijk geregelde beroepen van orthoptist, radio- diagnostisch en radiotherapeu tisch laborant, ziekenverzorgende en apothekers-assistent. Voor specialismen binnen ver schillende beroepen kunnen de be roepsorganisaties zelf regelingen blijven treffen. Als dat niet gebeurt kan de overheid het doen. De regeling van de tuchtrecht spraak wordt ingrijpend herzien. Behalve voor artsen, tandartsen, apothekers en verloskundigen komt er ook een wettelijk tucht recht voor psychotherapeuten en verpleegkundigen. Uitgangspunt wordt een openba re behandeling van tuchtzaken. Nu is het uitgangspunt nog, dat tucht zaken in een besloten zitting wor den behandeld. Alle veroordelende beslissingen en beslissingen in za ken die in openbare zitting zijn be handeld, moeten in het openbaar worden uitgesproken. Verder wordt de positie van de klager beter geregeld. Hij krijgt de gelegenheid te worden gehoord, hij kan zich laten vertegenwoordi gen door een gemachtigde en hij kan zich laten bijstaan door een raadsman. De inspecteur van de volksgezondheid zal over inge diende klachten een advies aan het tuchtcollege moeten uitbrengen. ROTTERDAM (GPD) - De tijde lijk verpleegkundig directeur van het Rotterdamse Dijkzigt-zieken- huis, Chr. de Vrijer, heeft gisteren met onmiddellijke ingang z'n ont slag genomen. Hij is zeer boos over een brief van een aantal chirurgen van Dijkzigt. Daarin verwijten ze hem bedden, bij een tekort aan ver pleegsters, onbezet te laten. De art sen zijn hierover op hun beurt geir- riteerd omdat het hen inkomsten scheelt. De Vrijer ging een half jaar gele den als verpleegkundig directeur van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht met vervroegd pensioen en was nog maar vier maanden aan de slag in Dijkzigt. De aanvankelij ke bedoeling was dat hij de directie van het Rotterdamse academische ziekenhuis een half jaar zou ver sterken in afwachting van de be noeming van een nieuwe directeur. GRONINGEN (ANP) - Uit het Huis van Bewaring in Groningen zijn gistermiddag omstreeks één uur twee gedetineerden ontsnapt. De vluchtpoging van een derde ge detineerde is mislukt. Twee gedetineerden slaagden er na het luchten in met behulp van een touw naar buiten te komen. Kort na de ontsnapping kon een van hen worden aangehouden door bewakers die hem achtervolg den. Hij werd gegrepen toen hij probeerde een meisje onder be dreiging met een mes een fiets af handig te maken. DEN HAAG (ANP) - De rijks- en gemeentepolitie zullen dit jaar bij caravancontroles sneller een be keuring uitschrijven dan tot nu toe het geval is geweest. Vrijwillige en gratis controles zullen langzaam verdwijnen. Dit heeft een woord voerder van de ANWB, De Bloois, gisteren gezegd. Volgens De Bloois mag van cara- DEN HAAG (GPD) - Voor ruim de helft van de 863 Tamil-vluchtelin- gen, die nu nog in de opvangpeii- sions van het ministerie van WVC verblijven, is normale woonruimte gevonden. De Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland heeft dat gisteren bekendgemaakt. De WN nam 1 mei het initiatief om de impasse rond de huisvesting van de Tamils te doorbreken en verzocht alle 741 gemeenten en wo ningbouwverenigingen in ons land woningen voor de Tamils beschik baar te stellen. Niet vanwege hun acties van enkele weken geleden, waarbij grote schade werd aange richt in de tijdelijke verblijfplaat sen van deze vluchtelingen, „maar omdat hun situatie dringend om vanbezitters - vijfjaar na het begin van de vrijwillige controles - nu worden verwacht dat zij weten hoe zij hun caravan in goede staat moe ten houden. Daarom vindt de ANWB-er het niet onterecht dat de politie strenger gaat optreden. De landelijke caravancontrole zal dit jaar ontbreken. Een woord een oplossing vraagt", aldus de WN. De vereniging heeft inmiddels contact met 125 gemeenten en 145 woningbouwverenigingen. Vrijwel alle gemeenten hebben positief ge reageerd: 27 gemeenten en wo ningbouwverenigingen hebben voerder van de Cehtrale Politie Verkeers Commissie zei gisteren desgevraagd dat elke provincie en gemeente zelf de controles mag be palen, waardoor het kan voorko men dat in de ene provincie stren ger wordt gecontroleerd dan in de andere. Reden voor het strenger politie- toegezegd in totaal 475 Tamils te zullen huisvesten. De overige ne men op korte termijn een beslis sing. Bij veel gemeenten bestaan re serves over de steun die de rijks overheid zal geven voor een betere huisvesting van Tamils, zo heeft LIEMPDE (ANP) - Minister-presi dent Lubbers is optimistisch over de oplossing van de mestproble matiek. Hij zei dat gisteravond in het Brabantse Liempde waar hij de manifestatie ..leven met groen" opende. „Agrarisch Nederland heeft al eerder aangetoond grote problemen de baas te kunnen", al dus de minister-president. De driedaagse manifestatie „le ven met groen" toont volgens Lub- ROOKADVERTENTIES - In de campagne „Roken moet mógen" is in twee advertenties de indruk ge wekt dat roken in een bibliotheek of tijdens een lessituatie onder alle omstandigheden is toegestaan, ook als een rookverbod is ingesteld. De stichting Sigarettenindustrie heeft daarmee een valse voorstel ling van zaken gegeven. Dit oor deel heeft de Reclame Code Com missie deze week uitgesproken. De klacht tegen zes andere ad vertenties uit de campagne acht de commissie ongegrond. optreden is volgens De Bloois on der meer de hoge kosten van de vrijwillige controles voor de poli tie. Zij zette veel mensen in, zonder dat die kosten bij caravanbezitters in rekening kunnen worden ge bracht. Voor veel gemeenten werd dit een te grote aanslag op hun be groting. Vluchtelingenwerk geconstateerd. Het ministerie van WVC is thans bezig met een nieuwe regeling, waarin onder meer de huur van de woningen volledig voor het rijk komt. WVC staat „in principe posi tief' tegenover het initiatief van Vluchtelingenwerk Nederland om de Tamils normale woonruimte te verschaffen. De vereniging hoopt haar actie voor betere huisvesting van de Ta mils in de week van 26 mei af te sluiten. De resultaten worden dan aangeboden aan het ministerie van WVC. Tegelijkertijd zal WN be kendmaken hoe zij de gemeenten wil steunen bij de maatschappelij ke opvang van de Tamil-vluchte- lingen. bers aan dat de agrarische belan gen en de zorg voor het milieu hand in hand kunnen gaan. „Het kabinet heeft dat ook al eerder be wezen door de goede samenwer king tussen de ministeries van Braks en Winsemius". Er wordt, al dus Lubbers, weieens gedacht dat het milieu zwaarder wordt belast nu het weer wat beter gaat met de economie. „Dat is ook zo als wij er niets aan zouden doen. Maar juist omdat het beter gaat met de econo mie is het bedrijfsleven weer in staat om een veertje weg te blazen en daardoor kunnen we beduidend strengere eisen stellen ten aanzien van milieubeschermende maatre gelen". Lubbers gaf in Liempde ook het startsein voor de nieuwe ANWB- actie „laat niet als dank Zeven tig jaar geleden startte de ANWB de eerste actie tegen het achterla ten van afval in de natuur, (w.v.) ANWB-voorzitter ingenieur F. van de Linde van Sprapkhuizen deed een dringend beroep op Lub bers om maatregelen te treffen om de afvalstroom in te dammen. „Wij doen een appèl op het verantwoor delijkheidsgevoel van de burgerij maar ook voor de overheid is er op dit punt een taak weggelegd", zei hij. De ANWB wil in het kader van de actie „laat niet als dank dit jaar een drietal thema-acties hou den, gericht op de automobilist, de strandbezoekers en de waterspor ters. De ANWB is van plan de actie tegen het achterlaten van afval in de natuur de komende jaren voort te zetten. DEN HAAG (GPD) - Bij uit voering van het WD-verkie- zingsgprogramma zal de werk loosheid dalen tot 520.000 in 1990. Het financieringstekort daalt tot vijf procent en de in komens stijgen met een half procent per jaar. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde bereke ningen door het Centraal Plan bureau van het liberale pro gramma. Bij de stijging van inkomens is echter geen rekening gehou den met de bezuinigingen die de WD wil op inkomensafhan kelijke subsidies als studiefi nanciering en huursubsidie. Ook is buiten de berekening gehouden de bezuinigingen op de volksgezondheid en het openbaar vervoer. Bij elkaar gaat het om een bedrag van ruim vijf miljard gulden. Deze bezuinigingen zullen vooral de inkomens tussen minimum en modaal treffen. Ook PvdA en CDA wijzen daarop in hun eerste commen taren op de berekeningen van het CPB. Volgens de PvdA zal de koopkracht hierdoor gemid deld met twee procent dalen, in plaats van de stijging die de ALPHEN AAN DE RIJN - Als CDA en WD bij de verkiezin gen op 21 mei geen meerder heid behalen, wordt de forma tie van een regering bijzonder gecompliceerd. Dit zei CDA- fractieleider De Vries gister avond op een spreekbeurt in Alphen aan de Rijn. Met de PvdA zijn er te veel meningsverschillen over het te voeren beleid. En ook D66 heeft zichzelf volgens De Vries als regeringspartner uitgeslo ten. "Het is een illusie om te denken dat Van Mierlo zich zal aansluiten bij CDA en WD", aldus de CDA'er. De Vries haakte daarmee in op de uitspraak van Van Mierlo voor de AVRO-televisie dat hij zich het liefst aansluit bij de PvdA. Van een regering met de kleine christelijke partijen wil De Vries niets weten. "Als Leerling zegt dat een integer christen geen lid kan zijn van het CDA, dan lijkt het me wei nig consequent om met datzelf de CDA in een regering te gaan zitten". De Vries ging uitgebreid in op het beleid dat het kabinet- Lubbers de afgelopen jaren heeft gevoerd. De CDA'er sprak van een 'succes-story'. Met behulp van cijfermateriaal hield hij zijn toehoorders voor dat dankzij het gevoerde bezui nigingsbeleid werkloosheid en financieringstekort zijn ge daald. De Vries erkende dat dit ten dele is bereikt ten koste van de zwakkeren in de samenle ving. Maar hij voerde aan dat er geen andere oplossing moge lijk was dan drastisch het mes te zetten in de uit de hand gelo pen overheidsuitgaven. "We zijn aan de solidariteit kapot gegaan". De Vries erkende ook dat de koopkracht van de minima de afgelopen jaren met 12 procent is gedaald. Maar, zo voegde hij er aan toe, vorig jaar en dit jaar is de koopkracht op hetzelfde peil gebleven. Ruimte voor koopkrachtverbetering zag de CDA'er niet. "We kunnen nog geen sinterklaas spelen. Het fi nancieringstekort is te hoog". WD zegt te kunnen realiseren. Ook het CDA acht het onwaar schijnlijk dat deze koopkracht verbetering gehaald kan wor den. De WD wil totaal 17,5 mil jard gulden bezuinigen in de komende kabinetsperiode. Be halve de al genoemde bedra gen, gaat het om vermindering van het aantal ambtenaren (3 miljard gulden), bezuiniging op de sociale zekerheid (1,2 mil jard), verlaging van werkge verspremies aan de pensioen fondsen voor overheid en trendvolgers (2 miljard) en fraudebestrijding (3 miljard). CDA en PvdA wijzen de in grepen in het sociale zeker heidsstelsel af. Bovendien vin den zij de bezuinigingen op de volksgezondheid niet aan vaardbaar. De WD wil de loon- en in komstenbelasting met een be drag van 4 miljard gulden ver lagen. De verbetering van de inkomens die dat oplevert, wil de WD echter gebruiken voor verdere arbeidstijdverkorting (1,25 procent per jaar) met inle vering van loon. Deze atv geldt voor tachtig procent van de werknemers. VERKIEZINGEN De kiezers hoeven niet te reke nen op een harde uitspraak van D66-lijsttrekker Van Mierlo dat hij alleen denkt aan een coalitie met de PvdA. Een dergelijke mededeling zou immers inhou den dat D66 'een pion' van de socialisten zou worden en daar past hij voor, aldus Van Mierlo gisteravond bij de AVRO. Als hij samenwerking met CDA en VVD geheel zou uitsluiten, dan zou hij zijn overgeleverd aan de PvdA. Vandaar dat hij de theo retische mogelijkheid wil open houden om met CDA en VVD samen te werken. In deze verkiezingsstrijd gaat de prijs voor de grootste optimist zeker naar de Partij voor de Middengroepen. Lijsttrekker Dessing belde donderdagmiddag enthousiast naar de redactie van het Utrechts Nieuwsblad met de mededeling dat het enquètebureau Intomart uit Hilversum voor de PvdM met zekerheid één, maar misschien wel twee zetels voorspelt. „En", aldus een strijdlustige Dessing, „wij verwachten dat we uit het aantal zwevende kiezers in totaal zelfs drie of vier zetels halen". Dessing was zo in zijn sas met de voorspelling dat hij direct spijkers met koppen sloeg. Twee telegrammen gingen de deur uit. Naar Lubbers en naar Nijpels. Dessing: „Daar staat in dat wij in principe een coalitie met het CDA en VVD willen aangaan, mits de belangen van de PvdM goed behartigd worden natuurlijk. Ja ja, de PvdM kon wel eens een partij worden waar de groten niet omheen kunnen". Politieke enquêtes vervullen als vanouds een belangrijke rol bij het opvoeren van de span ning rondom de komende ver kiezingen. Alle onderzoekers roepen altijd om het hardst dat hun peilingen kunnen afwijken van de werkelijke uitslag. Nu echter is het stadium aangebro ken dat de bureaus elkaar gaan bestrijden. Het NIPO (dat samenwerkt met de AVRO) publiceerde gis teren een peiling waaruit bleek dat de coalitie 75 zetels zou ha len (CDA 49 en WD 26). De PvdA zou op 56 zetels uitko men. Maurice de Hond (die met de VARA samenwerkt) liet vrij wel onmiddellijk weten dat dat op grond van NIPO's eigen on derzoek nooit kon kloppen. Het NIPO zou namelijk een fout hebben gemaakt met het bere kenen van de zetels op grond van de percentages die ze had den gepeild. Daarin zou bij voorbeeld PPR met 1,3 procent van de stemmen slechts één ze tel halen. De Hond verwacht dat CDA en WD geen meerderheid zul len halen. Het is niet helemaal uitgesloten, maar waarschijn lijk acht hij het niet. Om zijn verwachting kracht bij te zetten maakte hij de vol gende rekensom. Als de kleine partijen gezamenlijk 11 zetels zullen halen en als D66 ook elf zetels haalt (hetgeen hb beide waarschijnlijk acht) dan moet de PvdA worden teruggedron gen tot ten hoogste 52 zetels om de coalitie aan een meerder heid te kunnen helpen. Dat laatste nu acht hij vrijwel uitge sloten. In het ongunstigste ge val zou volgens zijn peiling de PvdA op 53 zetels uitkomen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5