'Militair marcheren is er zeker niet bij' HAT-eenheden naast raadhuis Voorschoten Prins Claus bij jubileum Sint Jorismarsen Oegstgeest Leidseweg 33 slopen, 29 en 31 verbouwen Oegstgeest: eigenaren monumenten voorgelicht Landelijke surfwedstrijd Vlietland PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 17 MEI 19861 Z OEGSTGEEST - Slechts één keer was er een 'incident' L Sint Jorismarsen. In 1971, bij het 25-jarig jubileum, maakte ue toenmalige burgemeester van Oegstgeest een kritische op merking over het gedrag van de padvinders: er werd bij de marsen niet militair genoeg gemarcheerd. Jan van der Steen, een van de organisatoren van de Sint Jorismarsen grinnikt er nu om. "Het scoutinguniform stellen wij op prijs, maar militair marcheren is er zeker niet bij. Die burgemeester had waarschijnlijk een andere gedachte over de padvinderij, zoals scouting toen nog heette. Maar dergelij ke vergissingen worden er wel meer gemaakt". door Kees van Kuilenburg Komende zaterdag staat het wandelevenement - waar naar schatting ruim 4.000 scouts uit binnen- en buitenland aan deel nemen - van de drie scoutingver- enigingen uit Oegtgeest weer op het programma. Zij leggen naar schatting van Van der Steen jaar lijks een afstand af, die ongeveer gelijk is aan een reis rond de we reld. Dit jaar voor de veertigste keer. Ter gelegenheid van dit ju bileum brengt Prins Claus, de beschermheer van Scouting Ne derland, in de middaguren een bezoek aan de Sint Jorismarsen. Het is de tweede keer dat het ko ninklijk huis blykt geeft van be langstelling voor het wandeleve nement. In 1971 bezochten prin ses Margriet en Pieter van Vol lenhoven Oegstgeest, ter gele genheid van het 25-jarig jubi leum. De prins verricht rond twee uur de openingshandeling van het festijn op het terrein van kas teel Oud-Poelgeest en loopt daar na met een of meer groepen mee over een deel van de route. Wel ke groepen dat zijn is echter nog niet bekend. Van der Steen: "De Prins heeft veel waardering voor het jeugdwerk en geeft regelma tig blijk van zijn belangstelling voor Scouting Nederland, maar dat hij op deze wijze met de Jo rismarsen kennis maakt, vinden wij erg leuk". Na zijn wandeling maakt hij een rondgang langs de scoutingactiviteiten op het ter rein van het Oegstgeester kas teel. Dit jaar dus het jubileum van het scoutingwandelevenement. Maar al een jaar eerder werden in Oegstgeest ter gelegenheid van de het jubileum van 'Jong Oegst geest', jubilem-marsen voor pad vinders gehouden. "Een initia tief dat aansloeg in de regio. De padvinderij was zo kort na de oorlog razend populair en dat was duidelijk te merken aan de belanmgstelling langs de route", aldus Van der Steen. Kleppers Van die marsen herinnert Van der Steen zich dat de uniformen bij de deelnemers nog bijzonder schaars waren. Een enkeling ver scheen keurig gekleed aan de start. "Voor de rest was het ar moe troef. Er waren zelfs deelne mers die op houten kleppers lie pen. Langs de route hadden met hamer en spijkers uitgeruste voortrekkers druk werk om het schoeisel van welpen en verken ners dat onderweg kapot was ge gaan weer te repareren". Aan die voorloper van de Sint Jorismars in 1946 namen 750 meisjes- en jongenspadvinders deel. "Voornamelijk uit de omge ving van Leiden en de duin- en bollenstreek", weet Leiderdor per Van der Steen. Na het suc cesvolle verloop werden de kop pen in Oegstgeest bij elkaar ge stoken en viel het besluit om er een jaarlijks terugkerend evene ment van te maken op een zater dag rond 23 april, de dag waarop de naamdag van St. Joris de schutspatroon van scouting wordt gevierd. Zo werd in 1947 dan de eerste Sint Jorismarsen gelopen. De or ganisatie was in handen van le den van de drie padvindersver enigingen in Oegstgeest, later aangevuld met leden van groe pen uit de regio. Van der Steen beschouwd die samenwerking De padvinders wandelen door De Kempenaerstraat in Oegstgeest. Deze opname werd in 1946 ge maakt. <fotoPR) op lokaal niveau toch een beetje als de eerste voorbode van de grote fusie tussen de vier grote landelijke padvindersorganisa ties die in 1973 plaats vond. "Maar in 1946 was er nog geen sprake van een samengaan. Vooral de twee bonden van meis- jesgidsen lagen nog wel eens overhoop. Maar in Oegstgeest was daar niets van te merken. Ze gingen gewoon hun gang en or ganiseerden de marsen". Bollen Al snel deed zich echter een probleem voor. Dank zij de bloeiende bollenvelden was er op die laatste zaterdag in april veel extra verkeer op de wegen. "De politie vond het eigenlijk maar niks, dat er naast het ver keer dat naar de bollenvelden ging, ook nog een groot aantal padvinders op de been waren. In gezamenlijk overleg werd beslo ten het evenement een maandje naar achteren te schuiven", ver telt Van der Steen. Al snel groeide het wandeleve nement, dat volgens de Leider dorper uniek in de scoutingwe- reld is. "Er worden overal mar sen gelopen, maar de Sint Joris marsen zijn iets aparts, daar ben ik van overtuigd". Dat vonden kennelijk ook de padvinders- groepen. Bij veel groepen staan de marsen jaarlijks op het pro gramma. En niet alleen in de om geving van Oegstgeest. Er zijn groepen uit alle provincies die naar het wandelfestiin komen. "Daar moet je niet te licht over denken. Een reis vanuit Limburg naar Oegstgeest kost een aardige cent. Sommige groepen komen dan ook maar eens in de zoveel jaar. Als jubileum-activiteit bij voorbeeld. Maar bij regelmaat duiken toch weer oude beken den op. Een teken dat het evene ment aanslaat. Dat hoor je ook vaak van de deelnemers. Ze ko men op de sfeer af. Die vind je nergens, dat weet ik zeker", al dus Van der Steen. "Bovendien is er ook nog een prijs te verdie nen voor de groep die het verste weg komt". Buitenland Wat die prijs betreft kwam er al snel concurrentie uit het buiten land. Jaarlijks nemen er groepen deel uit Engeland en België. Van der Steen: "Vorig jaar schreef een Luxemburgse groep in. Op die manier krijg je een beetje een jamboree-sfeer. Vooral jonge scouts ervaren dat zo. Dat con tact met leeftijdgenoten uit ande re landen doet het leuk. Je ziet ze genieten". De ervaring van Van der Steen is dat het voor veel verenigingen er alles aan gelegen is om goed voor de dag te komen. "De toe schouwers moeten een goede in druk krijgen en denken wat is dat een leuke club. Daar zou ik wel bij willen horen". Om het evenement te laten sla gen zijn veel vrijwilligers op de been. Van der Steen schat dat er zaterdag zo'n 200 mannen en vrouwen actief zijn. Sommigen van hen zijn al vele jaren actief. Zoals Dick Swaan uit Oegstgeest die mee jubileert Sinds het aller eerste begin is hij verantwoorde lijk voor de controlepunten langs de route. "Want ook bij scouts moetje goed in de gaten houden, dat ze niet afsnijden. Het is wat het controleren betreft net de Elfstedentocht", lacht de Leider dorper. Maar ook Wim Vreeburg 'jubileert' zaterdag. Dit jaar heeft hij voor de 35e keer de routes over 7,5,10 en 15 kilometer uitge zet door Oegstgeest en een deel van de duin- en bollenstreek. Al die jaren ook heeft de politie uit Oegstgeest en naburige ge meente assistentie verleend aan het wandelgebeuren. Er komt volgens Van der Steen nog al wat voor kijken om een veilige route uit te zetten. "We gaan er vanuit dat we zo weinig mogelijk wegen oversteken. Maar daar waar het wel moet, wordt gezorgd voor een goede begeleiding van de duizenden wandelaars. Daar kijk je als buitenstaander wat licht te genaan, maar als we geen mede werking hebben kunnen we het wel vergeten". Ter gelegeneid van het jubi- luem worden er op het terrein van Oud-Poelgeest aan aantal ac tiviteiten gehouden. Ook is er een reünie van oud-deelnemers aan de Sint Jorismarsen. Van der Steen: "Kortom een programma dat veel biedt en een jubileum waardig". ZATERDAG Leiden Volkshuis, Apothekersdijk 't Voor Ie dereen Festival; overdag tot 17 uur, avondprogramma 20-0.30 uur. Haarlemmerstraat, bij Hartebrugkerk, stand welfare Rode Kruis tot 16 uur. Emin Foundation, Cobethstraat la, open dag, 16-19.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkplein, film Casa nova van Fellini, 19.30 en 22.15 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66, The pur ple rose of Cairo, van Woody Allen, ?.l is uiir ZONDAG Leiden Clubhuis Swifttoer (Wielerbaan Room- burg), Rivierentocht over 40 of 65 kilo meter, 8.30 tot 9.30 uur. De Oude Harmonie, Breestraat 16, op treden Dip Trip, 21 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66, The pur ple r s of Cairo. 21.15 v MAANDAG Leiden Recreatiegebied Vlietland, '3-uurs..' surfwedstrijd, 12.00 uur. Museum voor volkenkunde, Steen- straat, film over Walter Spies, 14 en 15.30 uur. Leidse Schouwburg, toneelvereniging Tot Ieders Genoegen met 'Van je familie moetje het maar hebben', 20.15 uur. Kapelzaal K O, lezing over Java, 20.15 Leiden Ouderensoos Middelweg 28, informatie middag over plantenverzorging, 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen op za en zo door Zuid West, Brahmslaan 18-20, tel. 763134 en Linnaeus, de Kempenaerstraat 31, AANHOUDINGEN - De politie in Leiden heft vannacht zes aanhou dingen verricht in verband met vernielingen. Drie Leiderdorpers werden in hun kraag gepakt na vernielingen aan auto's op de Ha ven. Een 19-jarige Leidenaar werd ingerekend nadat hij een autoruit had vernield in de P.J. Blokstraat. Op de Breestraat werd een brom fietser en zijn duo-passagier van een bromfiets geduwd, ook wer den vernielingen aangericht aan het voertuig. Twee Leidenaars werden opgepakt. V.ln.r. de panden Leidseweg 29, 31 en 33. 29 en 31 zouden omgevormd moeten worden tot HAT-eenheden, Leidseweg 33 moet eerst tegen de vlakte, alvorens er een appartementencomplexje kan komen, naast een voet/ fietspad. (foto Holvast» VOORSCHOTEN - De kans is groot dat vlak naast het Voor- schotense raadhuis 12 tot 14 eenheden komen voor alleen staanden en tweepersoons huishoudens. 6 tot 8 zouden moeten komen op de plek waar nu nog het oude Rode Kruisge- bouw staat (Leidseweg 33). Vier andere appartementen zijn gepland in de gemeente panden 29 en 31. In een commissievergadering van juni 1985 lieten B en W al doorsche meren wat te voelen voor het om vormen van de panden 29 en 31 tot HAT-eenheden. Na een verbou wing van het raadhuis zouden de achtertuinen, waarvan er een door loopt tot het park, een onvrije, ste delijke aanblik krijgen. Tot een voorstel kwam het toen echter niet, mede door de hoge kosten. Wanneer de gemeente echter Leidseweg 33 kan aankopen en slo pen, ontstaat een aantrekkelijke grote bouwplek. Aldus B en W, die binnenkort met een voorstel willen komen. Aansluitend op de verbou wing van het gemeentehuis kan de bouwer in 1988 mooi aan de slag, vinden zij. De aankoop van Leidse weg 33 moet dan wel doorgaan (er zijn andere belangstellenden) en voor de bouw van de eenheden dient rijkssubsidie los te komen. Vooral het aanpassen van de panden Leidseweg 29 en 31 zou "een dure aangelegenheid zijn". Ze hebben nog steeds de oude (woon- )indeling: een grote kamer bene den (al dan niet met glaswand) en kleine vertrekken boven. In de keuken van nummer 29 staat ver warmingsapparatuur. Voordat de afdeling personeels zaken hier kwam, huisde de afde ling onderwijs in de woning. Leid seweg 31 is niet zo lang geleden ge kocht en aanvankelijk gebruikt als wisselwoning. Mensen uit Vliet- wijkse renovatiewoningen woon den hier tijdelijk. Dingetjes In de eerdergenoemde comissie- vergadering van vorig jaar juni stelde het toenmalige WD-raads- lid Begeer voor om de huisjes te gen de vlakte te gooien, samen met nummer 27. Ir. dit laatste pand heeft de drukkerij een plaatsje en ziin er ruimtes voor een logopedis te en een onderwijskundige. Ook is hier een fractiekamer met bijbeho rende bibliotheek. De liberaal noemde de huisjes "verschrikkelij ke dingetjes". Ze zouden een ont zettend rommelig aanzicht geven en beter plaats kunnen maken voor een stuk nieuwbouw van het raadhuis. De architect voelde daar niets voor omdat het de looplijnen langer maakt en CDA'er Ten Have memoreerde dat in het verleden was aangevoerd dat "de huisjes by de plannenmakerij buiten be schouwing moeten blijven". Na de bouwvak vakantie wil de gemeente beginnen met de ver bouwing. Ze hoopt dat Leidseweg 33 dan al tegen de vlakte is, zodat de aan- en afvoer via een bouwweg alhier kan. De verbouwing begint met het tegen de vlakte gooien van de Parkzaal. Op die plek moet een centraal gebouw komen met drie woonlagen. Achter de noordelijke vleugel, waarin bestuurszaken en bevolking is gevestigd, komt een nieuw gebouw met twee lagen. Dit gebouw wordt niet geheel tegen de 'oudbouw' aangebouwd, maar rond een binnenplaatsje opgetrok ken. Het is dit pand dat de achter tuinen van Leidseweg 29 en 31 minder mooi maakt. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest nodigt eigenaren van monumenten uit dinsdag een voorlichtingsavond ten ge meentehuize bij te wonen. Aan de avond is een enquête gekop peld. Aanleiding voor deze ini tiatieven is de nieuwe rijkssub sidieregeling restauratie monu menten (rrrm) die drie nieuwe elementen bevat; te weten: de mogelijkheid tot voorfinancie ring van restauraties en die tot het afsluiten van een gunstige lening alsmede het op te stellen gemeentelijk meerjarenpro gramma van restauraties. De enquête is bedoeld om in zicht te krijgen in de onder- houdstoestand van de plaatse lijke monumenten alsmede in de restauratieplannen van de eigenaren. Vandaag sluit de ter mijn waarbinnen de enquête formulieren moesten worden ingeleverd. Voor restauratiesubsidies kan alleen in aanmerking wor den gekomen als het betreffen de monument in het zogeheten gemeentelijke meerjarenpro gramma is vermeld. Dit pro gramma handelt over een pe riode van vijf jaar. De minister van wvc stelt aan de hand van al die programma voor elke ge meente het budget vast. Oegstgeest moet voor 1 sep tember dit jaar zijn program ma's indienen dat van toepas sing is op de periode 1987-1991. Vandaar de voorlichtingsavond en de enquete. In Oegstgeest is het probleem dat doordat er sprake is van een bepaalde overgangsregeling het meerja renprogramma daadwerkelijk slechts op de jaren 1990 en 1991 kan zijn. De andere jaren zullen namelijk alleen kunnen wor den gebruikt om de subsidie aanvragen die vóór 1986 zijn in gediend te verwerken. Wel kunnen sinds 1 januari 1986 toezeggingen worden gedaan, zy het dat die ten koste gaan van het voor 1990 toegekende budget dat slechts 63.772 groot B en W over dat budget: "Voor 1990 is aan de gemeente Oegstgeest een te besteden budget van 63.772 toegekend. Dit budget geeft al aan dat wij ons gereserveerd moeten op stellen ten aanzien van de reali sering van restauratieplannen. In de praktijk zal het erop neer komen dat Oegstgeest een be roep moet doen op budgetten die door andere gemeenten niet of niet geheel worden benut". WASSENAAR - De Britse prinses Margareth bezocht gisteren het recreatiepark Duinrell in Wassenaar. Op de foto (ANP) de prinses terwijl zij samen met burgemeester Schoute en graaf Van Zuylen van Nijevelt een van de attracties bekijkthet ongrijpbaar water. LEIDSCHENDAM - De Water sportvereniging Leidschendam or ganiseert Tweede Pinksterdag (maandag 19 mei) voor de derde keer de grote landelijke surfwed strijd '3-uurs van Vlietland', het re creatiegebied aan de overkant van de Vliet tegenover Voorschoten. De wedstrijd staat open voor alle windsurfers, lidmaatschap van een vereniging is niet verplicht. Er kan worden gevaren op alle typen surf planken, het zeil mag een maxi maal oppervak hebben van 6,8 vierkante meter. Er zijn drie ver schillende klassen, een voor junio ren (tot en met 16 jaar), senioren en dames. De wedstrijd wordt georga niseerd vanaf het surfstrand van Vlietland. Er kan worden inge schreven bij de verenigingscara van tussen 10.00 en 11.00 uur. De wedstryd begint om 12.00 uur. In Ter Aar wordt zondag voor het derde achtereenvolgende jaar een surfmarathon gehouden. De marathon, genaamd 'De drie uur van Ter Aar', is een open wed strijd waaraan iedereen kan deel nemen. De start is om een uur, in schrijven kan tussen elf uur en half een bij het clubhuis aan de Geerweg. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijdenC. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 0.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) f 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar. aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) f 357,20 losse nummers f 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2