Een paard reist altijd eerste Musical Ride': het beste paard van stal Britse traditie naar Haagsche Paardendagen ZATERDAG 17 MEI 1986 ST EXTRA PAGINA 29 De veemarkthallen in Utrecht vor men dit keer het decor van de jaar lijkse hengstenkeuring van het Warmbloed Paard Nederland (WPN). De keuring is een opmerke lijke combinatie van oude hippi sche tradities en commercie. De bolhoeden en andere gebruiken vormen slechts een deel van het spekta kel. Op tal van plaatsen in de markthal len wordt druk onderhandeld en gaan vaak grote bedragen over tafel. „Een paard dat door alle keuringen komt, is misschien wel tien keer zoveel waard als daarvoor", legt Wim Koopman, direc teur van Air Charter International (ACI) uit. Koopmans meer dan gemiddelde be langstelling ^ioor de hengstenkeuring heeft in de eerste plaats een zakelijke achtergrond. Als er paarden van eige naar verwisselen, betekent dat in veel gevallen werk voor zijn bedrijf dat zich heeft toegelegd op vervoer van dieren door de lucht. Of zoals het in vaktermen heet: ACI is specialist in het vervoer van levende have. In zijn kantoor op Schiphol-Zuid toont de directeur zich enkele weken la ter een tevreden 'koopman'. „We hebben weer aardig zaken kunnen doen na de hengstenkeuring", stelt hij vast. Met na me in de Verenigde Staten bestaat een grote belangstelling voor in Nederland gefokte paarden. Jaarlijks vliegt ACI ve le honderden paarden naar een nieuwe eigenaar aan de overkant van de plas, waarvan ongeveer eenderde uit Neder land afkomstig is. Daarnaast vervoert het dochterbedrijf van Transport Management Internatio nal (TMI) geregeld springpaarden, dres- suurpaarden en dravers die deelnemen aan wedstrijden in het buitenland, koeien, eendagskuikens en 16-weekse hennen. ACI is een van de weinige Ne derlandse bedrijven die zich specialist op dit terrein mag noemen. Air Charter bestaat inmiddels 10 jaar. Vervoer van dieren door de lucht be paalt nu ongeveer 60 procent van alle ac tiviteiten. „ACI is luchtvrachtmakelaar. Wij werken anders dan'luchtvrachtagen ten en houden ons niet bezig met ver voer van en naar de luchthaven. Klanten kunnen bij ons ruimte in een vliegtuig huren. ACI is eigenlijk een tarieven- bank. Exporteurs krijgen een aantal ver voersmogelijkheden aangeboden en ma ken daaruit een keuze". Zorg en toewijding zijn voor Air Char ter zeer belangrijk. In het wereldje van exporterende bedrijven heeft een trans porteur snel zijn naam te grabbel ge gooid als er iets misgaat met een zen ding. Dan wordt de onderlinge concur rentie even vergeten en staat behoud van de goede naam van het Nederlandse bedrijfsleven in het buitenland centraal. Het werk van Air Charter omvat in het geval van dierentransport meer dan het regelen van de ruimte in een vliegtuig. Het vervoer is aan veel en vaak zeer strenge regels gebonden. „Wij regelen alles. Van de verzekering en de veteri naire begeleiding tot de quarantaine in het land van aankomst". De regels daarvoor verschillen van land tot land. In de Verenigde Staten moeten paarden twee dagen in quaran taine. Wie zijn dier naar Australië wil vervoeren, stuit op grotere problemen. De autoriteiten daar eisen dat het dier eerst in Nederland een maand in quaran taine verblijft en vervolgens nog eens twee maanden in Engeland. Een gecom pliceerde zaak, die als het moet door Air Charter wordt geregeld. Niet alleen de mens is soms bang voor vliegen, ook dieren lijden aan dezelfde kwaal. De taak van de begeleiders, afge studeerd op het niveau van dierenarts en ervaren in de omgang met paarden, be gint al bij aankomst op de luchthaven. Zij moeten ervoor zorgen dat de paarden rustig in de speciaal ontworpen box ko men. „Het belangrijkste is om het eerste paard rustig binnen te krijgen. Dan vol gen de anderen meestal zonder proble- De paardenboxen, ontworpen en ver volmaakt in samenwerking met onder andere de KLM, de faculteit Diergenees kunde van de universiteit van Utrecht en dé Veterinaire Dienst van het minis terie van landbouw, bieden plaats aan drie paarden en een begeleider die gedu rende de hele vlucht aanwezig is. De vliegers van een toestel worden vooraf op de hoogte gebracht van de aanwezigheid van de bijzondere passa giers. Het toestel gaat tijdens de start rustig omhoog om de dieren niet onno dig onrustig te maken. Een nerveus paard beschikt over ongekende kracht, weet Koopman uit ervaring. Met eigen ogen heeft hij eens gezien hoe een paard de achterkant van de uiterst degelijk ge bouwde box wegtrapte alsof het een stuk karton was. Vliegen de edele viervoeters 'eerste klas', de koeien moeten het tijdens een luchttransport doen met een plaatsje in de 'toeristenklasse'. Air Charter heeft De Britten noemen het 'Musical Ride', en het is een groep uit de kluiten gewassen cavaleristen die met een begeleidend tamboerkorps al ruim honderd jaar voor het nodige spektakel zorgt bij feestelijke of ceremoniële gelegenheden. Volgende maand zal dit stukje Britse traditie de Haagsche Paardendagen aandoen. Koos Post woonde een oefening bij in het Londense Hyde Park, en was er ongelukkigerwijs ooggetuige van een zware botsing... door Koos Post Een stukje Britse traditie komt naar Nederland. Als hoofdnummer van de Haagsche Paardendagen. Het zal op 19 en 20 juni te zien zijn tussen de lommerrijke bomen van het Lan ge Voorhout. Daar wordt door een groep van 23 Engelse cavaleristen in groot ceremonieel tenue - compleet met gepluimde helmen en blinken de kurassen (dat zijn borstharnas sen - de zogenaamde 'Musical Ride of the Household Cavalry' gereden, zoals die in Engeland al meer dan een eeuw in ere wordt gehouden. Een levendige carroussel, waarvan wij dezer dagen een voorproefje kregen in het sfeervolle Londense Hyde Park. Het verbaasde eigenlijk daarbij te horen dat er geen vaste bezetting bestaat voor dit voor de Engelsen zo belangrijke hip pische vlagvertoon. Integendeel, het soms zelfs spectaculaire schouwspel wordt verzorgd door de besten onder de jeugdige militairen, die zo van de eerste militaire opleiding van twee speciale re gimenten zijn geplukt om deel te gaan uitmaken van het bereden Household Cavalry Regiment. Ze gaan dan voor driejaar tussen, onder en op de paarden. Zeker, het zijn beroepsmilitairen. Ze hebben inderdaad voor een soldateske loopbaan gekozen. MaaT niet op de rug van een paard. Ze kozen voor de in Windsor gestationeerde 'Life Guards' omdat zij wellicht de ambitie hadden pantserwagens te besturen, voertuigen die in oorlogstijd veelal worden gebruikt voor gewapende verkenning. En de jon gelui, die voor 'The Blues and Royals' kozen, droomden in hun nog jongere ja ren misschien al van de Chieftaintanks, waarmee dit regiment thans in West- Duitsland is gelegerd. Toch leveren deze twee regimenten per traditie de ruiters voor de persoonlijke cavalerie van het Britse staatshoofd. Het regiment dat de bereden lijfwacht van de Britse vorstin vormt. Het legeronder deel, dat voor een kleurrijke escorte zorgt bij feestelijke of ceremoniële gele genheden. Zoals bij de befaamde 'Troo ping of the Colour' (de grootse parade op de verjaardag van de koningin) bij de opening van het parlementaire jaar, bij officiële bezoeken van staatshoofden en niet te vergeten bij koninklijke trouw partijen, zoals binnenkort als de tweede zoon van koningin Elizabeth in het hu welijk zal treden. 'Vrijwillig' Dus weten de jongens, die tot de 'Life Guards' en 'The Blues and Royals' toe treden, dat zij de kans hebben op een paarderug te moeten klauteren. In prin cipe gebeurt dat op basis van vrijwillig heid, maar als er niet genoeg vrijwilli gers naar voren stappen, wordt de rest gewoon aangewezen. Jongens, die nooit tevoren op een paard hebben gezeten, die wellicht ook nooit op een paard hebben willen zitten, zullen toch driejaar in het hippisch mi lieu moeten verkeren. Voor vorstin en vaderland. Na driejaren keren zij terug naar de pantserwagens of de tanks, maar tot zo lang moeten zij met een enkelvoudige paardekracht genoegen nemen. Ze be ginnen met een opleiding van 21 weken. Wie ooit heeft paardgereden en zich de stijve spieren na de eerste ritten nog kan herinneren, zal begrijpen hoe zwaar vooral de eerste weken voor de jonge mi litairen zijn. Want ze moeten niet alleen leren rijden, ze moeten ook alles te we ten komen van paardverzorging, onder houd harnachement en wat er zoal meer bij paardrijden komt kijken. En dat on der de strenge regels van zo'n in tradities zwemmend Brits keurkorps. De besten worden uitverkoren om toe te treden tot het selecte groepje dat de 'Musical Ride' mag gaan verzorgen. Een muzikale carroussel, dié natuurlijk ook diep in het verleden wortelt. De basis voor deze 'Musical Ride' werd in 1882 gelegd, toen op een koninklijk toernooi door het eerste regiment van de Life Guards een carroussel werd gereden. Een nieuwe traditie was geboren. En al korte tijd later stond de samenstelling van de groep voor de eeuwigheid vast: acht Life Guards met witte pluimen op de loodzware zilveren helmen, acht Blues and Royals met rode pluimen, één paukenist - uiteraard op een bont paard - vier trompetters en twee hoefsmeden met diepglanzende bijlen. Die bijlen worden niet voor niets mee gedragen. Symbolen van de tijd waarin oorlogen nog in veldslagen werden be slist. Als de kruitdampen en stofwolken na harde strijd waren opgetrokken was het niet altijd meer mogelijk om het ge beurde zorgvuldig te recapituleren. Bijverdienste Niet al te dik betaalde officieren maak ten vaak van die nood een 'deugd' door snel enkele paarden te verkopen. Die dan later als 'in de strijd verloren ge gaan' werden opgegeven. Een niet on aardige bijverdienste, waar echter een stokje voor werd gestoken toen werd be sloten in de hoeven van elk paard een nummer te branden. Van gesneuvelde paarden moesten de (genummerde) hoe ven worden ingeleverd. Vandaar die bij len: de hoefsmeden moesten er de hoe ven van de dode paarden mee afhakken. Overigens waren dergelijke diefstal letjes geen verschijnsel dat alleen in het verleden werd geregistreerd. De House hold Cavalry zit in het hart van Londen. Een gunstige uitgangsstelling voor de verschillende ceremoniële taken, die veelal plaats hebben vlak bij de kazerne en de stallen in het Hyde Park. Maar in andere opzichten blijkt het een minder gelukkige stek. Er bestaat daar geen schijn van kans tot uitbrei ding. In de winter kan er nauwelijks bui ten worden geoefend. En het blijkt ook een plaats, waar de verleiding hard trekt aan de jeugdige militairen. Alcohol, seks, drugs en misdaad liggen binnen handbereik. Er zijn in het verleden dan ook de nodige helmen verdwenen. Din gen, die duizenden guldens kunnen op- breqgen. Met harde hand heeft men ten slotte het euvel onder controle kunnen krijgen, maar echt gelukkig zijn ze in Hyde Park niet met hun accommodatie. Maar Hyde Park vormt natuurlijk wel een prachtig deeor om aan geïnteres seerden eens te laten zien wat zo'n Musi cal Ride zoal heeft te bieden. Elk jaar wordt de voorstelling iets gewijzigd om het voor alle partijen fris te houden. Net genoeg om het anders te doen lijken, maar niet te veel om het karakter niet aan te tasten. Na vier jaar is de cirkel rond en is weer terug op het 'oude' pro gramma. Geen vetpot In de afgelopen weken is er hard ge werkt om het nieuwe programma van de 'Musical Ride' onder de knie te krijgen. Naar alle plaatsen waar in het komende De cavaleristen in het Londense Hyde Park: voorstelling elk jaar gewijzigd. seizoen een voorstelling zal worden ge geven waren uitnodigingen gestuurd om vertegenwoordigers naar Londen te stu ren. Dan konden ze zelf zien wat hun te wachten staat. Uit Nederland was een groepje van zes journalisten en twee vertegenwoor digers van de organisatie van de Haag sche Paardendagen overgevaren. Luite nant Stewart Cowen van The Blues and Royals nam ons onder zijn hoede. De 25- jarige officier is van huis uit een boeren zoon, maar de opleiding had voldoende 'Sandhurst-accent' in zijn spraak ge stopt om hem tot een ware verdediger van de Britse bereden tradities te ma ken. Hoewel de rafels aan zijn uniform- mouw deden vermoeden dat dat ook vandaag de dag nog geen vetpot is. Glimmend Hij sleepte ons overigens met veel en thousiasme door de stallen met de meer dan 220 op stand staande paarden. Veel Ierse viervoeters. Ook één Nederlandse Gelder, maar het overgrote deel komt van fokkerijen in Ierland, de vaste leve ranciers. De Household Cavalry betaalt meestal tussen de vijf- en zesduizend gulden per paard en neemt er per jaar dertig tot veertig af. De paarden moeten een bepaalde stokmaat hebben. Men heeft voor deze Ierse paarden ge kozen omdat ze rustig, betrouwbaar en sterk zijn. Dat is wel nodig ook. Een ge middelde ruiter met zijn volledige uit rusting aan weegt over de honderd kilo. De gehele Musical Ride wordt - zoals dat heet - doorgezeten. De ruiter komt dus niet uit het zadel. Dat vraagt veel van de paarderug. Natuurlijk staan de paarden er hoogglanzend bij. Men kan nauwelijks anders verwachten in deze aan zo stren ge regels gebonden militaire gemeen schap, waarin lange en zware dagen wor den gemaakt. De helmen en kurassen glimmen je tegemoet. De witte hand schoenen en broeken zijn smetteloos. De lange lieslaarzen diepglanzend ge poetst. Luitenant Cowen zet een militair in de houding om het zijn gasten goed te kunnen tonen. En hij vertelt dat het de man tussen de zes en tien uur kost om zijn gehele uitrusting in orde te maken. Bij de Household Cavalry gebeurt al les in eigen beheer. Een eigen hoefsme derij, een eigen zadelmakerij, een eigen kleermakerij, eigen koks en ook eigen rftusici. Want aan de Musical Ride ne men niet alleen vier trompetters deel, het geheel wordt begeleid door een klein tamboerkorps. Dat gaat echter niet mee op stap. Er wordt de voorkeur aan gege ven om in elke plaats waar wordt opge treden met plaatselijke muziekkorpsen te werken. Voor de vier optredens in Den Haag is het tamboerkorps van de Koninklijke Militaire Kapel bereid ge vonden zijn medewerking te verleden. Overigens is het te hopen dat de Resi dentie verschoond blijft van het onge lukkige incident dat in het Hyde Park voor enige opschudding zorgde. Het zag er allemaal zo fraai uit. Een dun zonnetje in een nevelig park be scheen het kleurige en glanzende groep je militairen te paard. Met tientallen trimmers op de achtergrond. De zestien soldaten en de hoefsmeden op zwarte Ieren, de vier trompetters op smetteloze schimmels (op het slagveld dus duidelijk herkenbaar) en in het mid den een zwaar en imposant wit-bruin paard, wijdbeens staand om de loodzwa re last van de drummer met zijn twee zilveren trommels van 120 kg per stuk te lfoto's Robert Scheen.i kunnen torsen. De militairen njaen ae carroussel met de teugels in één hand, omdat in de an dere een lans met vlag wordt vastgehou den. De teugels hingen daarbij vaak wat slap langs de paardehals, zodat alleen met zit en beenhulpen kon worden ge stuurd. Het ging allemaal goed, zolang er geen ingewikkelde patronen behoefden te worden gereden. Twee naast elkaar, vier naast elkaar, het klopte als een bus. Een imponerende schouwspel, dat naar het einde toe aan spektakel wint wan neer de gelederen door elkaar galoppe ren. Botsing In gewone galop is dat al een moeilijke taak, maar de timing moet helemaal per fect zijn als dat gebeurt in uitgestrekte galop waarbij snelheden van over de veertig kilometer per uur kunnen wor den bereikt. En die timing bleek (nog) niet perfect... In het midden van de van de uitgezette ruimte knalden twee paarden in volle galop tegen elkaar, één berijder kon met veel moeite een nog redelijke landing maken, maar zijn collega plofte met een diepe dreun ruggelings tegen de grond om daar roerloos te blijven liggen. Het moet de bevelvoerend captain moeilijk zijn gevallen de demonstratie af te fluiten, maar hij deed het. Een door vele trotse zielen snijdend snerpend ge luid zette de carroussel stil totdat de ge vallen man was afgevoerd en de rond hollende paarden waren gevangen. De voorstelling werd nog voltooid, maar het was net of de helmen en kurassen wat minder glansden. Belangstellingen kre gen vervolgens de gelegenheid met de deelnemende militairen een woordje te wisselen. Niemand had wat te vragen... De soldaten op zwarte Ierse paarden, de trompetters op schimmels, op het slagveld dus duidelijk herkenbaar. juist een massaal transport naar Afrika achter de rug. Met een Boeing 707 vloog het bedrijf 80 koeien per vlucht over. „We hebben 32 vluchten achter de rug. Het ging in totaal om 2500 drachtige vaarsen die bestemd zijn voor de fokke rij en de melkproduktie". Het vliegtuigruim werd daarvoor ver deeld in kralen, met plaats voor zes die ren. Belangrijke taak van de begeleiders, ervaren krachten die op afroep beschik baar zijn, was ervoor te zorgen dat de koeien niet gingen liggen. „Er was het risico dat de vrucht zou warden vertrapt door een van de andere dieren", aldus Koopman. Bij zo'n transport houdt het werk van de begeleiders niet op bij aankomst op de luchthaven. Zij assisteren ook bij het verdere vervoer van de koeien met vrachtwagens. In het prille begin werd een keer een koeientransport naar Bah rein verzorgd zonder Nederlandse bege leiders. De eerste en de laatste keer ove rigens. Koopman zal het niet licht verge ten. Een van de dieren kreeg het op zijn heupen: „Bij het uitladen ging een van de koeien aan de haal, voorafgegaan door enkele Arabische begeleiders die in paniek vluchtten. Vervolgens gingen al le andere koeien er achter aan". Het re sultaat: de luchthaven werd enkele uren afgesloten, vliegtuigen moesten uitwij ken en de plaatselijke autoriteiten gin gen als cowboys achter de dieren aan om ze weer bij elkaar te brengen. Sinds die tijd gaan er op elke vlucht eigen begelei-' ders mee. Veel van de koeien die ACI vervoert, komen uit West-Duitsland. Dat land le vert momenteel een topprodukt waar het gaat om de verhouding melk- en De paarden in een speciaal ontwikkelde box vleesproduktie. „Nederland loopt daar bij nu iets achter, maar doet er alles aan die achterstand in te halen. We vervoe ren nu al sperma van stieren uit de Ver enigde Staten, waarmee Nederlandse koeien worden bevrucht", aldus Koop- Een derde belangrijk onderdeel van het werk is het kuikenvervoer. Neder lands pluimvee is erg in trek bij fokkers in het Midden-Oosten en Afrika. Zo gaan er wekelijks 400.000 kuikens naar Noord-Jemen en in het verleden heeft ACI al zo'n 60 miljoen kuikens naar Al gerije vervoerd. Minder groot in aantal, maar wel zo leuk zijn de transporten van bijzondere dieren, uiteenlopend van dolfijnen voor dolfinaria tot nijlpaarden. „Incidenteel vervoeren we alles wat er in een dieren tuin rondloopt. Enige tijd terug hebben we orca's van Reykjavik in IJsland naar Sao Paulo in Brazilië gebracht. Dan zoek je naar een verbinding met zo weinig mogelijk stops. Elke mogelijke bron van vertraging of oponthoud wordt zoveel mogelijk vermeden". WIM BANK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29