'Een kwestie van het kopje erbij houden Het voortkabbelende bestaan van de Leidse groenteveiling ZATERDAG 17 MEI 1986 PAGINA 25 Vergeleken bij de almaar uitdijende bloemenveilingen leidt de Leidse groenteveiling een tamelijk rustig bestaan. Terwijl in de bloemenwereld het ene na het andere record wordt gebroken blijft de omzet van de groenteveiling de laatste jaren stabiel. Toch vervult dit stukje Leidse bedrijvigheid een nuttige functie voor groentetuinders en kopers in het noordwestelijke deel van Zuid-Holland. Bijgaand een impressie van het veilinggebeuren dat zich voornamelijk in de morgenuren afspeelt. door BertPaauw teit van de voor export bestemde pro- dukten in de gaten Voorkomen moet worden dat als eerste klasse aangemerk te spullen naar het buitenland gaan die in werkelijkheid het predikaat 'klasse twee' verdienen. Dat zou de export scha den. Dat er heel wat wordt gekeurd op de Leidse groenteveiling blijkt uit de aan wezigheid van nóg een keurende instan tie. namelijk de Keuringsdienst van Wa ren. De desbetreffende ambtenaren ko men weliswaar gemiddeld slechts twee keer per maand langs om monsters te nemen, maar de laatste weken zijn ze een dagelijkse verschijning geworden als gevolg van de kernramp in de Sow- jet-Unie. De warenwet-ambtenaren leggen uit dat ze op het ogenblik voornamelijk monsters nemen van bladgroenten, ofte wel groene groenten met een groot op pervlak en een hoog vochtgehalte Kort om. monsters van groenten waarbij de kans op radio-actieve stoffen het grootst is. De monsters zijn tevens bedoeld om na te gaan welke en hoeveel -bestrij dingsmiddelen de tuinders bij het ver bouwen hebben gebruikt. De monsters worden ingepakt en meegenomen naar het laboratorium "Nee. we houden niet specifiek be paalde tuinders in de gaten, hoewel je je klanten donders goed gaat kennen. Als we in een bepaalde groente iets vinden dan weten we vaak al. zonder dat we dat hebben nagegaan, van wie die groente is. De manieren waarop bepaalde tuin ders oogsten en de hoeveelheden bestrij dingsmiddelen die ze gebruiken, dat we ten we zo langzamerhand wel' Vrouw Wat voor de warenwetcontroleurs ten opzichte van de tuinders geldt, geldt voor de afslagers ten opzichte van de ko pers. Ook de afslagers kennen hun pap penheimers. Nel Arnoldus. vorig jaar als eerste vrouw in de geschiedenis van de Leidse groenteveiling benoemd tot af slager. zegt dat je op een gegeven mo ment niet eens meer hoeft te kijken. "Op het laatst weet je al wje bij welke stem hoort Voordat ze afslager werd deed ze eerst een aantal jaren dienst als schrij ver. Schrijver is degene die naast de af slager zit en alle gegevens in rap tempo noteert "Op die manier ga je het wereld je goed kennen en die ervaring is belang rijk. Als afslager moet je je goed oriënte ren en je bekkie bij je hebben. Je moetje niet laten afbluffen". Dennis Foen-A-Foe beaamt dat. Hij veilt nu zo'n drie jaar nadat hij eerst vijf jaar als schrijver onder de klok heeft ge zeten. "Je gaat als afslager 's morgens eerst de aanvoer bekijken. Is er weinig aanvoer van een bepaald produkt dan moetje de kopers 'keus' geven. Dat bete kent dat je een bepaald produkt niet in één keer moet veilen. Als er maar hon derd kistjes snijbonen zijn aangevoerd dan moet je 75 kisten voor de groothan del en 25 kisten voor de kleinhandel be stemmen om te voorkomen dat de klein handelaren er helemaal naast grijpen' "Als afslager bepaal je een beginprijs Dat is geen natte vingerwerk. Je gaat af - op de prijzen die het Centraal Bureau heeft verzameld van alle veilingen een dag tevoren Mijn taak is om er een zo goed mogelijke prijs voor de tuinders uit te slepen. Neem nou de spinazie Voor de stralingsmisere deed de spinazie te gen de twee gulden. Daarom ben ik van daag op 1.60 begonnen ondanks het ge joel van de kopers. Kijk, daar moet je je dus niks van aantrekken Kopers probe ren een afslager onzeker te maken, daar moetje niet in trappen". Handigheid Voorzitter De Ruyter zegt dat afsla gers een belangrijke taak hebben. "Ze moeten de produkten van een ander ver kopen. een zo hoog mogelijke prijs be werkstelligen. Daar moet je een bepaal de handigheid in hebben, kunnen taxe ren. En je niet van je stuk laten brengen door de kopers die maar één prijs ken nen. en dat is de goedkoopste prijs Voor de spmazictuinder blijkt het vei lingspel' die maandag in elk geval rede lijk gunstig uit te pakken "Wat een mee valler. ik had niet verwacht dat er alweer animo voor de spinazie zou zijn" Onder de klok de afslagers Dennis Foen-A-Foe en Nel Arnoldus. IFoto's Wim Dijkman I Het is maandagmorgen kwart voor tien. Op de Leidse groenteveiling wordt begonnen met het veilen van een partij spinazie. De tuinder die de spinazie heeft aangevoerd staat er wat mistroostig bij. Hij verwacht er niet veel van, na alle misère rond radioactieve straling van de week daarvoor. "Ach, ik probeer het ge woon, de mensen zullen toch wel weer een keer spinazie gaan eten". De afslager bepaalt een beginprijs van één gulden zestig. Gejoel en gelach van de kopers op.de tribune. Dat belooft wei nig goeds. Keurmeester Tinus Herruer geeft een brul dat het een beetje rustig moet worden. Nadat de wijzer van de klok is gaan lopen blijft ie stilstaan bij 75 cent. Het gezicht van de tuinder licht op. Dat valt alles mee. In elk geval is zijn spinazie een beter lot beschoren dan diverse partijen sla die doordraaien en een bestemming krij gen als veevoer. Rein de Ruyter. voorzit ter van de Leidse groenteveiling, meldt dat de handel de laatste weken nogal slapjes is. "Die narigheid met dat stra- lingsgedoe is daarvan de oorzaak". Dat lijkt 's morgens bij het aanvoeren van de groenten merkbaar. De grote aan- voerhal vertoont om half negen - een uur voordat het veilen begint - nog opval lend veel lege plekken. En dat terwijl de tuinders hun spullen vóór negen uur moeten hebben afgeleverd om keur meesters en kopers in de gelegenheid te stellen een en ander grondig te bekijken. Oude rot "Ach, de meesten komen op het laat ste moment, het wordt straks wel druk ker". zegt secretaris/penningmeester Jan Hendriks van de Leidse veilingver eniging. Hendriks is een oude rot in het vak die al tientallen jaren meedraait. Te gen negenen neemt de bedrijvigheid in derdaad opvallend toe. In diverse hoe ken van de aanvoerhal stapelen de par tijen sla, andijvie, tomaten, komkom mers, spinazie, witlof en bloemkool zich op. Ook kistjes met radijs, rabarber, snij bonen, peulen en minder bekende pro dukten als oesterzwammen, rettich, pak soi en ansoi, waarvoor een groeiende markt is, worden neergezet. Kopers met pen en notitieblokjes in de aanslag lopen speurend langs de uitgestalde waar. Dat zelfde geldt voor de keurmeesters die nagaan of de tuinders de aangevoerde groenten hebben voorzien van hun naam en veilingnummer, maar die voor al letten op de kwaliteit van de aange voerde handel. Keurmeester Robert van de Blom is druk in de weer met een apparaatje waarmee hij de temperatuur van de to maten meet. Die temperatuur mag de 18 graden Celsius niet te boven gaan, an ders kleuren ze te snel rood Komkom mers worden gewogen en pagekeken op 'pukkels'. De groenten blijken te kun nen lijden aan allerlei voor een leek merkwaardige afwijkingen als vuurrand (bij sla), zwarte pitten, pijp of blauw (bij witlof), luis en toprand (bij andijvie). Voor de functie van keurmeester (de Leidse veiling telt er vijf) staat een twin tig weken durende opleiding, maar vol gens Van de Blom moetje er vooral fee ling voor hebben. "Keuren is een kwes tie van voelen en kijken. Eigenlijk moet je bij de eerste oogopslag al kunnen zien wat de kwaliteit van een partij is. We snijden natuurlijk ook wel eens wat open". Waarschuwing De tuinders mogen zelf de kwaliteit van hun produkten aangeven, te weten klasse één, twee of drie. De keurmees ters moeten het met die aanduiding eens j zijn. Grote meningsverschillen levert dat meestal niet op. Van de Blom: "We j geven soms een waarschuwing als een j produkt niet aan de opgegeven kwaliteit I voldoet. Trekken ze zich er niks van aan. dan keuren we de spullen een volgende keer af'. Secretaris Hendriks speelt wel eens voor scheidsrechter, al is dat naar zijn zeggen zelden nodig. "Tuinders krijgen soms keur. Dat betekent dat ze een her keuring krijgen omdat er door de kopers naderhand is geklaagd over de kwaliteit van de produkten. De mooie spullen zijn dan in het zicht gezet en omdat de keur meester ook niet alles kan zien is de min dere kwaliteit van de rest er tussendoor geglipt. Er gaat na zo'n herkeuring meestal wel wat van de prijs af Voor Hendriks kent de gang van za ken op de Leidse groenteveiling geen enkel geheim. Hij heeft de tijd nog mee gemaakt dat de groenten per schuit tot vóór de veilingklok werden aangevoerd Het watertje in de veilinghal herinnert nog aan deze periode, die in het begin van de jaren zeventig werd afgesloten Sindsdien worden de produkten per (vracht)wagen aangevoerd en in de aan voerhal uitgestald. In het geval een tuinder met gegronde redenen te laat arriveert met z'n spullen, mogen de kopers er in de veilinghal nog een blik op werpen. Tinus Herruer. die dan de rol van 'opsteker' vervult, toont in zulke situaties het verzamelde kopers volk de kisten met groenten. Maar meestal is in het vertrek waar wordt ge veild geen krop sla of tomaat te beken Geen functie meer De veilingruimte maakt een tamelijk haveloze, maar wel sfeervolle indruk met z'n rijen tribunebankjes en het (nu) nutteloze watertje tussen tribune en vei lingklok waaronder de afslagers - een soort bemiddelaars tussen kopers en tuinders - zijn gezeten. Volgens veilingvoorzitter De Ruyter moet het watertje binnenkort maar eens worden dichtgegooid. "Het heeft toch geen functie meer". Leidschendammer De Ruyter is begin vorig jaar Ben van Vliet uu Voorschoten opgevolgd die 41 jaar de voorzittershamer van de groente veiling hanteerde. Blikkend in de histo rie zegt secretaris/penningmeester Hen driks dat de huidige veiling is ontstaan uit twee andere veilingen die aan de Boommarkt en de Houtmarkt waren ge situeerd. "In 1929 zijn die twee veilingen een fu sie aangegaan en een jaar later verhuisd naar het huidige terrein". Dat 4.5 hectare metende terrein met een hallencomplex dat zo'n 43.000 vierkante meter beslaat ligt ingeklemd tussen Lammenschans- weg. Veilingkade, spoorbaan en Zoeter- woudseweg. De Coöperatieve Groenten- en Fruitveiling Leiden en Omstreken (zoals de benoeming officieel luidt) telt op het ogenblik ongeveer 250 leden. Qua groenteteelt is er in de loop der jaren in de Leidse contreien veel veran derd. Waren er in vroeger jaren tuinders te vinden aan Churchillaan. Vijf Mei laan. in de Mors, Stevenshofjespolder en in Leiderdorp, door de voortgaande stadsbebouwing moet de aanvoer nu ko men van tuinders uit de Haarlemmer meer. de bollenstreek en de regio Den Haag De huidige omzet van de veiling be draagt ongeveer 25 miljoen gulden per jaar. Daarmee behoort Leiden niet tot de grootste van de circa 40 groenteveilin gen in den lande, maar is wel een goede middenmoter met een 15e a 16e plaats. Overigens blijft de omzet de laatste jaren tamelijk stabiel, groei zit er nauwelijks meer in Bloemen De Ruyter en Hendriks kunnen dat wel verklaren. "Veel tuinders zijn de al gelopen vijftien, twintig jaren overge stapt op bloemen. Het aantal groetete- jken en kopen. Keurmeester en opsteker Tinus Herruer rechtshoudt een zitten met de vingers in de aanslag bij de drukknopjes op hun bankjes. Drukt er iemand op een knopje, dan stopt de wij zer van de klok en licht het nummer van de desbetreffende koper in de klok op. Als er niemand drukt voordat de (door het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen) vastgestelde minimumprijs is bereikt draait de wijzer van de klok en daarmee de groente door. De tuinder zal het dan met een vergoeding moeten doen die wordt betaald uit een fonds dat wordt gevuld via een kleine heffing op alle aangevoerde produkten De tuin ders betalen die vergoeding dus uitein delijk zelf. Volgens De Ruyter zijn de kopers elke dag zo'n beetje dezelfde mensen. "Je hebt commissionairs, dat zijn mensen die in opdracht van anderen kopen, bij voorbeeld ïr. opdracht van exporteurs, winkelbedrijven of kleine handelaren Verder zitten er op de veiling binnen landse groothandelaren en groenteboe ren. Er zijn commissionairs die wel voor twintig verschillende groenteboeren in kopen Kijk, veel groentehandelaren kunnen de tijd die ze hier tussen half ne gen en half twaalf kwijt zouden zijn be ter gebruiken in hun winkel. Die schake len dan een commissionair in of ze ko pen 's morgens zelf rechtstreeks bij een grossier. Dan zijn ze wel duurder uit. want de grossiers moeten de spullen ook op de veiling inkopen en willen er ver volgens natuurlijk ook wat aan verdie- lers neemt nog steeds af. De loopt niet terug omdat de telers die door gaan meer groenten gaan verbouwen. Die ontwikkeling is niet ongunstig voor de groentetelers, ze hebben meer ruimte gekregen. Zou dat niet gebeurd zijn dan ivas er in de groenteteelt geen droog brood te verdienen". Het tweetal is dan ook niet pessimis tisch over de toekomst. "Groenten blij ven altijd nodig. Er wordt tegenwoordig wel minder geconsumeerd van de zoge naamde gekookte groenten als spinazie en andijvie, maar er is een toename van de consumptie van saladegroenten als komkommers, tomaten, paprika's en au bergines". Terug naar de veiling waar afslager Dennis Foen-A-Foe die maandagmor gen om half tien begint met het veilen van sla. Volgens landelijke richtlijnen moet er op dat tijdstip met de sla worden begonnen, zoals er ook vaste begintijden staan voor tomaten (tien voor tien), vleestomaten (kwart over tien) en kom kommers (half elf). Tussendoor worden de andere produkten geveild Voorzitter De Ruyter verklaart het waarom van die vaste begintijden "Op alle groenteveilingen in Nederland is dal gelijk. Op die manier worden de prijzen zo zuiver mogelijk gehouden en wordt voorkomen dat een koper tijdens de vei ling besluit om z'n spullen telefonisch ergens anders te bestellen". Kopje erbij Het veilen is een kwestie van het kop je erbijhouden. Terwijl de afslager kavel nummer en naam van aanvoerder op dreunt, licht rechts naast de klok een cij fer op dat het aantal kisten van het be treffende produkt aangeeft. De kopers Keuring In de veihngbankjes zitten in elk geval wel vertegenwoordigers van de KCB. het Kwaliteits Controle Bureau Deze se mi-overheidsinstelling, mede bekostigd door tuinders en kopers, houdt de kwali Keurmeester Robert v.d. Blom meet de temperatuur van de tomaten. Veilingvoorzitter Rein de Ruyter (links) en secretaris!penningmeester Jan Hendriks in de aanvoerhal. 'De handel is de laatste tijd een beetje slap".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25