Stop voorbereiding bouw kerncentrale 119.495; Nieuw 'gokspel' met opties Shell zet actievoerende aandeelhouders op straat Studie naar Moerdijk opgeschort Claus: kans op derde oliecrisis tamelijk groot FS beperken invoer bier uk Nederland 'N OSCAR VOOR Z'NWEGLIGGING. C®, Cao-overleg in zuivel is vanochtend hervat VRIJDAG J6 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN BOSCH (ANP) - De Noordbrabantse elektriciteitsmaatschappij PNEM heeft de voorbereidingen voor de bouw van een kerncentrale bij Moerdijk zo goed als stilgelegd. De raad van commissarissen en de directie van de PNEM besloten gisteren om een nadere studie naar die bouw voorlopig op te schorten tot er, na nieuwe parlementaire discussies, meer duidelijk is over de vestiging van nieuwe centrales in Nederland. De commissarissen besloten ook om, in navolging van de Provincia le Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij, de activiteiten van het ge meenschappelijk bouwbureau kerncentrales op te schorten. Dat bureau was net gereed gekomen met het maken van de bestekken voor de bouw van twee kerncentra les. Daarmee is een bedrag ge moeid van ongeveer vijf miljoen gulden. Dat geld komt ten laste aan de deelnemers van het bouwbu reau: de PNEM, de PZEM, de PLEM (Limburg) en de EPON (oost- en noord-Nederland). De PNEM besloot wel om de op tie op 100 hectare grond op het in dustriële havenschap Moerdijk aan te houden. De PNEM nam die grond vorig jaar in optie om er eventueel een kerncentrale te kun nen bouwen. Nu het onzeker is ge worden of er nog wel nieuwe kern centrales in Nederland bijkomen, denkt de PNEM de grond nodig te hebben om er een andere elektrici teitscentrale te bouwen. De PNEM wil op korte termijn overleg met het bestuur van het In dustrie- en Havenschap. Daarbij zullen met name de plaats en de omvang van de in optie te houden grond onderwerp van gesprek vor men, aldus Van Rooij. Hij sluit niet uit dat het uiteindelijke terrein dat de PNEM in optie houdt aanmer kelijk kleiner zal zijn dan de huidi ge 100 hectare. De PNEM betaalt momenteel voor die optie jaarlijks 5,5 miljoen gulden aan het Indus trie- en Havenschap Moerdijk. De PNEM was bereid de 100 hec tare te zijnertijd te kopen voor een bedrag van 55 miljoen gulden. Het Industrie- en Havenschap mocht dat geld gebruiken om er een laat ste gat mee te dichten in een schul denlast die de laatste jaren was op gelopen tot 200 miljoen gulden. De opschorting van de bouw van kerncentrales betekent dus een be hoorlijke strop voor Moerdijk. Volgens de Gasunie hoeft een eventuele bouwstop voor kerncen trales overigens geen problemen te geven voor de energievoorziening, aldus directeur drs. A.H.P. Grotens gisteren in Groningen. "Wanneer de regering afziet van de bouw van nieuwe centrales, is een extra inzet WASHINGTON (AFP/DPA/Rtr) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren besloten vanaf maandag de invoer van een reeks Europese landbouwprodukten aan een maximum te binden. Op het lijstje staan duurdere witte wijnen, chocola, snoepgoed, appel- en pe- rensap en bier. De witte wijn komt uit Frankrijk, Italië en West-Duits- land, de chocola uit België, het snoepgoed uit West-Duitsland en Engeland en het bier uit Neder land. Heineken is de grootste bui tenlandse leverancier van bier in de VS. De Amerikaanse regering rea geert met deze maatregelen op de volgens haar illegale beperkingen op de invoer door Spanje en Portu gal van Amerikaanse oliezaden en granen. Die beperkingen werden van kracht bij de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europe se Gemeenschap, begin dit jaar. Het antwoord op de „eenzijdige stappen van de EG is eerlijk en af gewogen", aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Veel effect zullen de invoerbe perkingen voorlopig niet hebben. Zo is de maximumgrens voor witte wijn gelegd op 40 procent boven de invoer in 1985. Speakes zei dat de Amerikaanse beperkingen voorlo pig zo soepel zijn omdat de EG de Amerikanen heeft verzekerd dat ook de Europese beperkingen dit jaar geen schade zullen veroorza ken aan de Amerikaanse graan-uit- voer. AMSTERDAM (ANP) - De Europe se Optiebeurs in Amsterdam wil nog in de tweede helft van dit jaar beginnen met lange-termijnopties op enkele Nederlandse aandelen. Voorzitter T.E. Westerterp zei dat gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Opties zijn verhandel bare rechten op koop op verkoop van aandelen, obligaties, valuta, goud en zilver tegen een tevoren overeengekomen prijs gedurende een eveneens overeengekomen pe riode. Westerterp noemde als vermoe delijke looptijden van de nieuwe opties drie en vijf jaar. De huidige aandelen-, obligatie-en valutaop ties hebben looptijden drie, zes en negen maanden. De eerste opties die met een lange looptijd worden geïntroduceerd zullen recht geven op koop op verkoop van vermoe delijk aandelen Koninklijke Olie, Philips en Akzo. Zoals de Optiebeurs al eerder Kort Zakelijk Batavus De rijwielfabriek Batavus in Heerenveen heeft collectief ont slag aangevraagd voor 105 werkne mers. Er blijven dan nog 340 ar beidsplaatsen over. Onder de pro- duktiemedewerkers vallen 37 ont slagen en bij de administratie ver dwijnen 68 banen. De ontslagen zijn volgens het bedrijf het gevolg van een herstructurerings- en auto matiseringsproces dat twee jaar ge leden is begonnen. Casino's De vier officiële Nederlandse ca- sino's hebben in 1985 met 1.143.940 bezoekers tien procent minder mensen getrokken dan in 1984. Het netto bedrijfsresultaat bleef met 9,9 miljoen gulden 8,4 miljoen on der dat van het jaar ervoor. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Na tionale Stichting Casinospelen dat gisteren is verschenen. Pakhoed Door de ontwikkelingen tot nu toe dit jaar ziet het er naar uit dat de nettowinst van Pakhoed in Rot terdam in het eerste halfjaar aan zienlijk lager zal zijn dan die over de eerste zes maanden van 1985. De directie verwacht ook dat de nettowinst over geheel 1986 lager zal zijn dan die over 1985, zo is don derdag in de jaarvergadering mee gedeeld. heeft meegedeeld zal het vanaf het najaar ook mogelijk zijn te hande len in opties op de M^jor Market Index. Dit zal gebeuren in samen werking met de American Stock Exchange, de tweede Amerikaanse effectenbeurs na de New York Stock Exchange (Wall Street). Van de 20 aandelen waarop deze index is gebaseerd zijn er 16 genoteerd in Amsterdam. De optiebeurs intro duceerde in 1983 ai indexopties, maar moest daar toen mee ophou den, omdat deze werden gezien als een overeenkomst van spel en weddenschap. Hoewel in de praktijk van de op- tiehandel vaak wordt volstaan met STA VANGER (GPD) - De kans dat de wereld binnen niet al te lan ge tijd opnieuw wordt geconfron teerd met een oliecrisis, moet als uitermate realistisch worden be schouwd. Deze vrees is althans gis teren van meer kanten - onder meer door prins Claus - geuit op een symposium in het Noorse Sta- vanger, waar vertegenwoordigers van de Noorse en Nederlandse off shore-industrie met elkaar hebben gepraat over de mogelijkheden tot nauwere samenwerking bij de ex ploratie van de Noordzee. Prins Claus, die in het kader van het koninklijk bezoek aan Noorwe gen het symposium officieel kwam openen, toonde zich openlijk be vreesd voor een derde oliecrisis. "Een olieprijs die te lang te laag blijft, draagt het zaad in zich van een derde oliecrisis. Die komt wel- licht eerder dan menigeen op dit moment voor mogelijk wil hou den", aldus de Prins. Evenals de Noorse minister van olie en ener gie, Arne Oien, schetste hij een toe komstbeeld met het bedreigende scenario, waarin de afhankelijk heid van Opec-olie weer zal toene- Het ontstaan van een derde olie crisis (na die van 1973 en 1979) wordt naar de mening van de des kundigen danig in de hand ge werkt door de mogelijke gevolgen van de in elkaar gezakte olieprij zen. Het verbruik van olie- en olie- produkten neemt wereldwijd weer toe; ook en met name in de ontwik kelingslanden, voor wie olie nu weer betaalbaar is geworden. Tegelijkertijd wordt aan de pro- duktiekant de zaak noodgedwon gen op een lager pitje gezet, omdat bij het huidige prijsniveau de pe perdure investeringen in de bui- tengaatse winning niet meer kun nen worden terugverdiend. Juist deze combinatie van een hoger ver van aardgas technisch mogelijk. Volgens Grotens hoeven er geen De Gasunie is in staat om voor de "dramatische hoeveelheden extra extra hoeveelheid aardgas te zor- gas te worden ingezet" wanneer de gen. Verstandiger is het echter om bouw van kerncentrales definitief niet alleen van aardgas, maar van niet doorgaat. Volgens hem teert verschillende ernegiebronnen af- Nederland dan wel sneller in op de hankelijk te zijn". aardgasreserves. Washington hoopt dat de ge schillen met de EG zonder verdere schade aan de handelsbetrekkin gen kunnen worden bijgelegd. In het geval van Spanje, waarover tussen Washington en Brussel on derhandelingen op gang zijn geko men, zien de Verenigde Staten 1 ju li als peildatum. Als de EG dan nog geen gepaste schaderegeling zijn overeengekomen, zal de Ameri kaanse regering invoerrechten ver hogen op verscheidene kaassoor ten, ingevroren en verwerkte groente, olijven, bepaalde wijn soorten, brandy, likeur, gin en hop. Van de EG was gisteren nog geen reactie te verkrijgen, maar de Franse minister voor buitenlandse handel, Michel Noir, verklaarde gisteren al dat de EG direct zal rea geren met tegenmaatregelen. „Als de Amerikanen beperkingen stel len op onze wijn-export, slaan we terug via zonnebloempitten of ho ning. Als ze onze bier- en appeluit- voer beperken, reageren we met (maatregelen op de invoer van Amerikaans) bier, pruimen of vruchtensappen". Andere EG-functionarissen uit ten zich terughoudender. Sommi gen van hen zeiden dat als de Ame rikaanse maatregelen blijken voor namelijk symbolisch waarde te hebben, de EG-vergelding van de zelfde aard zal zijn en de schade aan de transatlantische handel kan worden beperkt. i Den Haag gecontroleerd door leden t bruik en een aanzienlijke lagere produktie kan ertoe leiden dat de wereld over enige tijd weer met hangende pootjes moet aanklop pen bij de Opec-landen. Sommige deskundigen sluiten het zelfs niet uit dat de Opec de prijsval opzettelijk in de hand heeft willen werken, toen het kar tel in december besloot tegen elke prijs "een rechtmatig marktaan deel" terug te winnen en meer olie te gaan produceren. Dit teneinde concurrenten als Engeland en Noorwegen uit de markt te werken. Volgens de Noorse minister Oien is het helemaal niet ondenkbaar dat de wereld als het ware al aan de vooravond staat van de derde olie crisis. Hij sprak de vrees uit dat die crisis in "de niet al te verre toe komst" realiteit kan worden. Stakingen dreigen bij DSM-dochter ROTTERDAM (ANP) - By het che misch bedrijf DSM Resins met ves tigingen in Schoonebeck en Hoek van Holland dreigen stakingsac ties. De directie van deze DSM- dochter heeft gisteren een cao-aan bod gedaan waarover de Industrie bond FNV zijn leden negatief zal adviseren. De leden zullen de ko mende dagen worden geraad pleegd. Volgens districtsbestuur der P. Janssen van de Industrie bond is de actiebereid groot. In to taal heeft DSM Resins zo'n 640 werknemers. Grootste grief van de bond is dat de directie van DSM Resins wei gert te onderhandelen over ar beidstijdverkorting. Het bedrijf wil bovendien een tweejarig contract dat onder meer voorziet in twee procent loonsverhoging initieel en twee procent ineens, maar weigert zich vast te leggen op een tijdstip waarop deze loonsverbetering ge stalte krijgt, aldus Janssen. De cao-onderhandeüngen bij de twee andere DSM-dochters - Che mische Industrie Rijnmond in Ro zenburg, en UKF Albatros in Per- nis, verlopen eveneens stroef. het verrekenen van het verschil tussen de prijs (van bijvoorbeeld het aandeel) die in de optie is afge sproken en de werkelijke prijs op het moment van uitoefening van de optie, moet het volgens de wet mogelijk zijn de stukken daadwer kelijk te leveren. Een index echter, een gewogen gemiddelde van een aantal koersen, kan niet worden geleverd. De overeenkomst houdt „slechts" in dat een bedrag wordt betaald bij een van te voren over eengekomen stand van de index. Het wachten is dan ook op een wetswijziging. Westerterp hoopt dat deze nog deze zomer door het parlement zal worden behandeld. Benzine morgen twee cent duurder ROTTERDAM (ANP) - De prij zen voor super- en normale benzine gaan met ingang van morgen met twee cent per liter omhoog. Diesel zakt dan met twee cent in prijs. De prijsve- randeringen zijn een gevolg van de ontwikkeling van de in ternationale produktnoterin- gen en de dollarkoers. De meest voorkomende advies prijzen aan de zelftankpomp zijn voor ëen liter super 151 cent en voor normaal 146 cent. De literprijs voor diesel komt op 82,8 cent. Dit is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. Het duurder worden van de benzine - dit is de derde prijs verhoging in tien dagen - is vol gens Rotterdamse oliekringen in deze periode van het jaar op zich een „normaal" verschijn sel. Het heeft te maken met de omschakeling van winter- op zomerkwaliteit, die in deze pe riode altijd plaatsvindt. Hier voor njoet veel benzine moet worden ingekocht, en dat ge beurt met name door Ameri kaanse maatschappijen aan de oostkust. Protest tegen rol in Z.-Afrika neemt toe ADVERTENTIE PEUGEOT309 De nieuwe Peugeot 309. Gebaseerd op een ijzersterk scenario. Overladen met Oscars. Waaronder één voor z'n superieure wegligging. Gevolg van de voorwielaandrijving, onafhankelijk geveerde wielen rondom, lange wielbasis en grote spoorbreedte. Kom 'm snel bij ons bekijken. En beleef de premiere op de mooiste plaats: achter het stuur. Dn ir-cnT iF3T7T I PEUGEOT 3Q9 ^bynamUcU op utf- ind. BTW. Afleveringskosten f 4S0.- DEN HAAG (GPD) - Optreden van een kleine 200 actievoerders heeft er gisteren in het Haagse Congres gebouw toe geleid dat de aandeel houdersvergadering van de Ko ninklijke/Shell Groep een uur lang onderbroken is geweest. De beto gers werden gedwongen het Con gresgebouw te verlaten. De demonstranten verwijten Shell dat het concern medewer king verleent aan het apartheidsre gime in Zuid-Afrika en eisen dat Shell zich uit het land terugtrekt. Shell-president ir. Van Wachem verwierp de beschuldigingen, maar vond daarvoor bij zijn oppo nenten geen enkel gehoor. Hij noemde apartheid een systeem dat volledig in tegenspraak is met de beginselen die de Koninklijke/ Shell hanteert. „Shell Zuid-Afrika heeft zich ook publiekelijk tegen apartheid uitgesproken", aldus de president- directeur. In terugtrekking van Shell uit Zuid-Afrika ziet hij echter niets. „De gebouwen, installaties en machines van Shell in Zuid- Afrika laten zich niet verplaatsen en het bedrijf wordt geleid en gaande gehouden door Zuidafri- kaanse ingezetenen. Het enige dat bij desinvestering en terugtrek king zou verdwijnen, is het Shell- embleem", aldus Van Wachem. Volgens hem heeft de aanwezig heid van Shell Zuid-Afrika „een positieve invloed, hoe bescheiden dan ook, zo lang het doel is mee te werken aan een vreedzame over gang in Zuid-Afrika naar een sa menleving waarin alle burgers van het land zich kunnen vinden". „Of dat lukt, weet ik niet, maar dat is geen reden om het niet te blijven nastreven". De voorzitter van de aandeelhou dersvergadering, president-com missaris Wagner, had de actievoer ders (die allen een aandeel Konink lijke Olie bezaten om binnen te kunnen komen) drie kwartier de tijd gegeven om over Zuid-Afrika te praten. Daarna wenste hij over te gaan naar de andere onderdelen van het jaarverslag en de overige agendapunten. Toen men steeds opnieuw het onderwerp Zuid-Afrika aanraakte, schorste hij de vergadering en ver- UTRECHT (ANP) - De cao-onder handelingen in de zuivel zijn van ochtend hervat. De hernieuwde onderhandelingen volgden na in formeel overleg tussen werkgevers en bonden, dat volgens een geza menlijke verklaring "voldoende houvast geeft" voor hervatting van het formele cao-gesprek. De bonden zullen de stakings vergaderingen die zij de komende dagen organiseren gewoon laten Werkweek van 38 uur bij Flora (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - De Dienstenbond CNV en de directie van de veiling Flora in Rijnsburg hebben een cao akkoord gesloten dat voorziet in een 38-urige werkweek per 1 janua ri 1987. Deze arbeidstijdverkorting zal volledig worden herbezet, zodat Flora in twee jaar tijd acht jonge ren extra kan aannemen op basis van een leer/arbeidovereenkomst. De Dienstenbond CNV heeft dat gisteren bekend gemaakt. Het cao-akkoord, dat inmiddels door de leden is goedgekeurd, voorziet ook in een loonsverhoging van een procent per 1 juli van dit jaar en nog eens een procent per 1 januari 1987. doorgaan, aldus bestuurder W. Winter van de Voedingsbond FNV. Zoals bekend hebben de bonden aangekondigd dat zij vanaf volgen de week dinsdag bij een beperkt aantal bedrijven -gelet op de uit spraak van de rechter dat er niet meer dan drie miljoen liter melk in het geding mag zijn- weer willen staken. Aan de leden zal worden voorge steld een definitieve beslissing over acties uit te stellen totdat de uitkomst van het hernieuwde cao- overleg bekend is. De cao-onder handelingen in de zuivel liepen op 1 mei vast. Belangrijkste breek punten waren de loonsverhogin gen, het terugdringen van tijdelijk werk en de invloed van de bonden op de invulling van de 36 uur. Over die 36 uur op zich bestaat al wel overeenstemming. Wat de lonen betreft willen de bonden er twee procent structureel bij, terwijl de werkgevers in hun "eindbod" niet verder wilden gaan dat een eenma lige uitkering van een half procent en uitbetaling van de prijscompen satie. In de zuivel is begin deze maand al op grote schaal gestaakt voor een beter cao-resultaat. Deze mas sale acties werden echter na twee dagen op verzoek van de werkge vers door de Utrechtse rechtbank president verboden, vanwege de gevolgen die de niet verwerkbare melk voor het milieu zou hebben. De rechter legde een stakingsquo tum op. zocht hij de actievoerders het Con gresgebouw te verlaten. Begeleid door een grote macht aan bewa kingspersoneel en politie, die alle hoeken van het gebouw in de gaten hadden gehouden, verlieten de de monstranten onder het zingen van liederen uit zuidelijk Afrika het complex. Een aantal van hen is van plan een proces tegen Shell aan te span nen in een poging de genomen be sluiten nietig te laten verklaren. Zij menen dat president-commissaris Wagner, als voorzitter van de ver gadering, het hun „onmogelijk heeft gemaakt de vergadering bij te wonen, vragen te stellen en mee te stemmen". Boycot De voorzitter van de Komitee Zuidelijk Afrika, Bosgra, waar schuwde het concern voor een boycot in binnen- en buitenland. Hij liet weten dat ook zijn organisa tie in de toekomst wat harder zal optreden. Hij nam wel afstand van de gewelddadige acties van maan dag, toen van benzinestations van Shell slangen werden doorgesne den, suiker en zand in benzine tanks werden gegoten en één Shell-station in brand werd gesto ken. De Internationale Federatie van Mijnwerkers bezorgde Shell intus sen een brief, waarin wordt ge dreigd met een wereldomvattende boycot van het concern wanneer het zich niet uit Zuid-Afrika en Na mibië terugtrekt. „Vrij snel zal dui delijk worden dat blijvende aanwe zigheid in Zuid-Afrika van Shell geen winst meer zal opleveren", al dus de Zweedse voorzitter van de federatie, Anders Stendalen. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se efTectenbeurs heeft zich vandaag niet veel aangetrokken van de flauwe stemming in New York, waar de Dow Jones index 33 punten keiderde. De handel vlakte in verband met het lan ge pinksterweekeinde af maar van een scherpe reactie na de vaste tendentie van donderdag was geen sprake. In het algemeen zakte het koerspcil wel iets in maar het ging allemaal heel kalm. Alleen Heineken was uitgesproken flauw. houden steeg de notering f 0,90 tot f 184,40. Akzo was f 1 lager op f 158 en Unilever verloor f2 op f421. KLM ging vijftig cent vooruit naar f 47,40. Van de banken was ABN f 5 in reactie op f 547 en Amro Bank f 1 op f96,50. De verzekeraars lagen er wat gemakkelij ker bij. Flauw in de markt lag Heine ken en op f 149 verloor dit fonds f 4. Pakhoed werd ex f 3,20 dividend ver handeld op f 48,80 en dit betekende in feite een verlies van f 1 na het forse verlies van f 7 de voorgaande dag. De meeste andere verliezen bleven be perkt tot om en nabij f 1.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9