Dodental zal zeker stijgen KIES DE PvdA IN EEN NIEUWE REGERING. GEEN KR Nieuw voorstel Euro-raketten 'Sowjet-Unie moet schade vergoeden' Meerderheid NAVO steunt produktie chemische wapens EG eensgezind over Libië iKRAKETltN mnssm Amerikaanse arts Gale helpt in Moskou Komeet Halley meer dan 'een vuile sneeuwbal' Ex-SS'er Otto 4 jaar cel in Driemanschap leidt CP in Afghanistan VRIJDAG 16 MEI 1986 PAGINA 7 MOSKOU (AFP/Rtr./DPA/AP) - Het dodental na de ramp in de kerncentrale van Tsjerno- bil zal zeker oplopen. De 299 mensen die na het ongeluk in ziekenhuizen zijn opgenomen, hebben aan 'een grote dosis' straling blootgestaan. Zeven van hen zijn reeds gestorven en anderen die sterk radioactief zijn bestraald, zijn niet meer te redden. Twee doden vielen al direct bij de explosie in de reactor. PARIJS (ANP) - De komeet Hal- ley is veel meer dan zo maar een „vuile sneeuwbal", een benaming die wetenschappelijke onderzoe kers het hemellichaam tot nu toe gaven. Behalve ijs en waterdamp bevat de komeet tal van andere stoffen, die ook op aarde voorko men. Het is niet onwaarschijnlijk dat de komeet de grondstoffen be vat die op onze planeet tot leven hebben geleid. De eerste wetenschappelijke re sultaten van de ontmoeting in maart jongstleden van de Europe se satelliet Giotto met de komeet, die de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA donderdag in Parijs bekendmaakte, tonen onder meer de aanwezigheid van kooldioxyde aan. Voorts zijn sporen aangetroffen van koolstof, chloor, natrium, zwa vel, stikstof, koolwaterstof en zwa- re metalen, waaronder ijzer. Nade re bestudering van de samenstel ling van de stofdeeltjes van de ko meet Halley zal kunnen aantonen of het hemellichaam uit dezelfde bestanddelen bestaat als waaruit de aarde in het verre verleden is ontstaan en tot leven gekomen. De komeet bevindt zich gewoonlijk ver van onze planeet, maar komt eens in de 76 jaar in de buurt van de aarde. aan boord van de Giotto, die de kern van de komeet in de nacht van 13 op 14 maart jongstleden op zeshonderd kilome ter passeerde, hebben onthuld dat het hemellichaam een langgerekte vorm heeft in plaats van een ronde bal. zoals sterrekundigen altijd hadden aangenomen. Nadere ana lyse van de gegevens geeft het beeld van een ongelijke "aardap pel" met een lengte van 15 kilome ter en een doorsnee van vier kilo meter. Deze omvang is groter dan men had verwacht. Astronomen hadden rekening gehouden met een diameter van ongeveer zes ki lometer in het rond. Een andere onverwachte ontdek king is dat de kern van de komeet zo zwart is als steenkool, terwijl men had verwacht een uiterst hel der object aan te treffen. Op het op pervlak van de komeetkern heelt men voorts ringachtige structuren ontdekt, die op inslagkraters lij ken. Bij het uitwerken van de gege vens. die de Giotto tijdens de vier uur durende ontmoeting met Hal ley naar de aarde gestuurd heelt, is het de onderzoekers opgevallen dat slechts enkele delen van de ko meetkern actief zijn. In tegenstel ling tot de aanvankelijke verwach ting wordt lang niet overal gas en stof uitgestoten. Het grootste ge deelte van de komeet is bedekt met een soort "warmtedeken" van niet- vluchtig materiaal. Opvallend is volgens de weten schappelijke onderzoekers de aan wezigheid van veel kleine deeltjes, die rijk zijn aan lichte elementen als waterstof, koolstof, stikstof en zuurstof. Ze hebben een lage mas sa in verhouding tot hun volume. Dit heeft de Amerikaanse specia list in beenmergtransplantatie, Ro bert Gale, gisteren op een perscon ferentie in Moskou gezegd. Gale, die kort na het ongeluk op 26 april op verzoek van de Sowjet-Unie naar Moskou vloog om Russische artsen te helpen bij pogingen de slachtoffers te redden door middel van het transplanteren van been merg, zei dat 35 mensen een sterke dosis straling hebben gekregen. Van hen leven er nog 28. maar som migen zijn er zo slecht aan toe dat er voor hen weinig hoop meer be staat. Gale zei dat tot dusver op 19 van de 35 ernstigst getroffenen been mergtransplantaties zijn verricht. Gevraagd naar gevaren voor de mensen buiten het ontruimde ge bied in een straal van 30 kilometer rond Tsjernobyl antwoordde de arts: 'Niets is onmogelijk. Het is buitengewoon onwaarschijnlijk dat iemand op aanzienlijke afstand van de stralingsbrön last zal heb ben van acute stralingsziekte. Er kunnen zich echter gevolgen op lange termijn voordoen. Ik kan nu niet zeggen wat die zullen zijn. Het zal jaren duren om de medische consequenties van Tsjernobyl te kunnen c Gale zei verder dat bij sommige patiënten een stralingsdosis van 800 tot 900 rem was vastgesteld. De hierdoor aangerichte lichamelijke schade was onherstelbaar. Wie aan meer dan 800 rem heeft blootge staan overleeft dat niet. Met min der dan 500 rem kan een been mergtransplantatie de patient nog redden. Onderminister van gezondheid HcHTHTlGr Jevgeni Vorobjov, die de perscon ferentie bijwoonde, zei op een vraag wat de mogelijke gevolgen van het ongeluk buiten de Sowj et- grenzen zouden kunnen zijn, 'De kans op acute gevallen van straling in het buitenland is uitgesloten'. Volgens de Amerikaanse specia list, hoogleraar aan de Universiteit van Californië en hoofd van het in ternationale centrum van been- mergbanken, is de medische ver zorging van de getroffenen 'zeer in gewikkeld' en gaat deze gepaard met 'ernstige problemen'. 'Het on geluk is van een dergelijk grote omvang dat het voor een enkel transplantatiecentrum niet moge lijk is daar het hoofd aan te bie den', aldus Gale. Hij zei dat officië le en particuliere instituten in 15 landen de medische autoriteiten in de Sowjet-Unie hadden geholpen. VS dreigen De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties heeft giste ren gezegd dat landen die in de VN tegen Amerika stemmen moeten worden bestraft met kortingen op de financiële steun die zij uit Was hington ontvangen. Voor een se naatscommissie voor buitenlandse zaken reageerde Walters met zijn waarschuwing op een rapport dat eerder op de dag openbaar werd Triest De explosie in Tsjernobyl heeft aangetoond 'dat onze capaciteiten bij de gevolgen van een eventuele kernoorlog zeer beperkt zijn. Het is triest dit te moeten constateren', zei dr.Gale, die hieraan toevoegde: 'Ik weet zeker dat ik spijt ga krij gen van dit commentaar'. Hij had bij zijn aankomst op 2 mei geconstateerd dat de Sowjet- experts 'goed gevorderd waren' met de behandeling van de patiën ten. De omstandigheden in aan merking genomen bleken zij bui tengewoon goed voorbereid te zijn, aldus Gale. Volgens de specialist, die bij zijn sen, hebben de So wj et-autoriteiten westelijke diplpmaten in Moskou. ingestemd dat hij zijn medi- De Sowjet-popster Alia Pugatsjova sche bevindingen in het Westen wil ook westelijke sterren vragen bekend zou maken. 'Het is van es- om mee te werken aan sentieel belang dat wat wij van de ten. De Amerikaanse multimiljonair Armand Hammer is diep onder de indruk van de zorg die Sowjet-art- sen besteden aan hen die bij de kernramp in Tsjernobil gewond geraakt zijn. Eerder deze week kwam de 87-jarige Hammer, die „huisvriend" is van alle machtheb bers in het Kremlin sinds de revo lutie van 1917, met medicamenten in de Sowjet-Unie aan die Ameri kaanse instellingen beschikbaar gesteld hadden voor professor Ro bert Gale.De Russische commu nistische jongerenbeweging Kom somol heeft alle popgroepen in het land opgeroepen benefietconcer ten te houden voor de slachtoffers van de kernramp in Tsjernobil te houden. In de „Komsomolskaja Prawda" van gisteren stond dat ze plannen maakt voor een extra con cert om fondsen te werven voor de geëvacueerde bevolking van Tsjer nobil. Enkele prominente groepen hebben al positief gereageerd. Het idee voor een „Nuke Aid"-concert De Amerikaanse oliemagnaat en vriend van vele leiders in het Kremlin, Armand Hammer is dezer dagen met zen vracht medicamenten naar Moskou gereisd. Daar sprak hij gisteren met partijleider Gorbatsjov. (foto tass> KREFELD (AP) - De rechtbank in Krefeld heeft gisteren de 74-jarige voormalige SS'er Wolfgang Otto tot vier jaar gevangenis veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de moord op de Duitse com munistenleider Ernst Thalmann in het concentratiekamp Büchen- wald in 1944. Zowel de openbare aanklager als de verdediging hadden vrijspraak bepleit omdat bijna 42 jaar na dato niet onomstotelijk bewezen kon worden dat Otto bij de moord be trokken was geweest. Thalmann werd op 18 augustus 1944 op bevel van Adolf Hitier door de SS doodgeschoten. Zijn stoffe lijk overschot werd meteen ver brand. Tot veler verrassing achtte de rechtbank na het zes maanden durende proces, waarin 43 getui gen werden gehoord, wel bewezen dat Otto hierbij betrokken was ge weest. De destijds 61 jaar oude voorzitter van de Duitse Commu nistische Partij (KPD) die al vanaf 1933 door de nationaal-socialisten gevangen werd gehouden, werd op 18 augustus 1944 door een SS-com- mando uit het tuchthuis Bautzen opgehaald en op bevel van Hitier in het crematorium van Buchen- wald met schoten in de rug om het leven gebracht. STRAATSBURG/DEN gemaakt en waaruit bleek dat de (ANP) - Het Europees Parlement meeste lidstaten van de VN die eist dat de Sowjet-Unie alle schade hulp van Amerika krijgen, in de Al- vergoedt die de Europese boeren gemene Vergadering dikwijls en als gevolg van de ramp in Tsjerno- J aar- - bil hebben geleden. De Europese Commissie moet deze schade bin nen vier weken opnemen en de mi nisterraad moet vervolgens de cla'ms bij de Russen indienen. Dit gestort in de Noordzee. Alle 20 in- {?eef* Par^emen^ in Straatsburg zittenden konden worden gered. besloten. De helicopter bracht arbeiders een booreiland in de Noordzee en*ge o|ênbiSkken"stilte Neergestort Een helicopter is gisteren i se Gemeenschap hebben gezamen lijk aanwijzingen opgesteld voor reizigers naar gebieden waar gevol gen van het ongeluk met de kern centrale van Tsjernobil zijn te duchten. Uit beschikbare gege vens blijkt dat in grote delen van de Oekraine en Wit-Rusland nog sprake is van verhoogde straling, aldus een gemeenschappelijke ver klaring. Reizigers doen er beter aan deze streken te vermijden. Londen centrum j eugdprostitutie LONDEN (Rtr) - Een Britse rechter heeft gisteren gepleit voor maatregelen tegen het af glijden van Londen tot het "we reldcentrum van jongenspros- titutie". Rechter John Hazan van de Eerste Strafkamer van de Old Bailey, hekelde het "so ciale kwaad" dat het Londense West End was en bleef. Hij plaatste zijn commentaar toen hij de sociale werker Abra ham Jacob veroordeelde tot vier jaar gevangenisstraf omdat hij leefde van de verdiensten van jongens die zich prosti tueerden. Het hof vernam dat Piccadilly Circus in Londen in internationale tijdschriften voor homofielen werd geadver teerd als oppikplek. Jacob, die in 1984 was aangehouden, ont kende de beschuldiging. Rechter Hazan zei dat veel zogeheten 'rent boys' uit mis lukte huwelijken kwamen of van thuis waren weggelopen. BRUSSEL - Slechts vier NAVO- landen, waaronder Nederland, zijn tegen de Amerikaanse plannen voor de produktie van een nieuwe generatie chemische wapens. De door Hans de Bruijn overige tien NAVO-leden steunen de VS of zullen zich in elk geval niet tegen een Amerikaans pro- duktiebesluit uitspreken. Dat bleek gisteren in de vergade ring van de NAVO-ambassadeurs, die de bijeenkomst van hun minis ters van defensie van volgende week donderdag voorbereidden. Nederland kreeg in de afwijzing van nieuwe chemische wapens slechts steun van Denemarken, Noorwegen en Griekenland. Dit wil overigens nog niet zeggen dat de Amerikanen ook tot pro duktie zullen overgaan. Het Ameri kaanse Congres heeft steeds ge steld daar alleen geld voor te zullen uittrekken, indien de NAVO-bond- genoten deze doelstelling ('force goal' in het NAVO-jargon) Of de afwijzing van de vier - klei ne - landen in Washington vol doende gewicht in de schaal zal leggen moet worden afgewacht. De Amerikaanse NAVO-ambassadeur David Abshire heeft gisteren be- Aberdeen in Schotland, toen Het parlement, dat donderdag acht het toestel 26 kilometer uit de kust mTerTukl? v "klaarfe z.chTd gedwongen werd een noodlanding bereid de door het ongeluk getrof_ te maken. De oorzaak van het on- fen landen voedselhulp en medi- geluk was met direct bekend De sche en technische steun te verle- inzittenden werden opgepikt door nen Maar men laakti een vistreiler. EG-Comecon Hongarije en Polen hebben in navolging van Roemenië gerea geerd op een aanbod van de Euro pese Gemeenschap om bilaterale be te zorgen, betrekkingen aan te gaan. Een EG- woordvoerster zei niets over de in houd van de reactie, maar sprak van een belangrijke stap voor waarts in het streven van de EG om de betrekkingen met de Oost bloklanden te normaliseren. Het feit dat er antwoord was gekomen noemde zij 'een belangrijke politie ke stap voorwaarts.' Jordanië Straatsburg de „ontoelaatbare" houding van de Sowjet-autoriteiten, die geweigerd hebben tijdig nauwkeurige infor matie te verschaffen. Aan de Sow jet-Unie wordt verzocht terstond voor de nog ontbrekende informa- De twaalf landen van de Europe- De beschikbare gegevens tonen DEN HAAG - De EG-ambassa- aan dat het niveau van radio-activi- deurs zijn het tijdens hun beraad in teit in Polen, Roemenië, Hongarije, Den Haag gisteren eens geworden Tsjechoslowakije en Bulgarije la- over een gezamenlijke reactie op ger is dan in de Oekraine en Wit de uitwijzing van 36 Europese di- Rusland, maar toch hoger dan nor maal. Reizigers naar deze landen en bewoners zouden geen verse melk en eieren van scharrelkippen moeten eten, en liever ook geen in de open lucht gekweekte groenten en vruchten, of deze in elk geval goed moeten wassen en schillen. Water is echter veilig, evenals eer der dan 26 april bevroren en inge blikte groenten. door Hans Geleijense plomaten door Libië afgelopen maandag. Deze Libische stap - weer een gevolg van de EG-maat- regel het aantal Libische diploma ten in de Europese hoofdsteden te verminderen als 'straf voor Libi sche steun aan terroristische acties - is eerder deze week door de Euro pese ministers van buitenlandse zaken als 'onnodig' en 'onjuist' af gekeurd. Goed geinformeerde zegslieden in Den Haag verklaarden dat de EG-vertegenwoordigers, die als Comité Politique bijeen waren, een voorstel hebben geformuleerd dat opnieuw beperking voor Libische diplomatieke activiteiten in de EG- landen tot gevolg zal hebben. Offi- WASHINGTON (AFP/Rtr/UPI) - jov", zo zei de woordvoerder van De Sowjet-Unie heeft gisteren tij- het Witte Huis, Larry Speakes. Bij een botsing tussen studenten dens een onderhandelingsronde politie op het terrein van een over Euroraketten (INF) in Genève Washington was pas enkele uren eerder op de hoogte gesteld door de Amerikaanse delegatie in Genè- i Ge- universiteit in Jordanië zijn drie een nieuw ontwerpverdrag gepre- studenten omgekomen en 18 poli- senteerd. Volgens Washington ver- tiemannen gewond geraakt. Een toont dit verdrag echter niets groep studenten hield de universi- nieuws. „Op het eerste gezicht is teit van Yarmouk in het Noordjor- het een formelere codificatie van daanse Irbed sinds drie dagen be- eerdere verklaringen van de Sow- zet uit protest tegen een verhoging jet-partijleider Michail Gorbats- van bepaalde collegegelden. De Amerikaanse en Sowjet-on- derhandelaars, onder leiding van Max Kampeiman en Viktor Kar- pov, spreken sinds mei 1985 met el kaar in Genève over beperking van kernwapens afstand. Naar in delegatiekringen nève verluidt is bevriezing van de Britse en Franse kernwapenarse nalen niet in de tekst opgenqmen. Hierop had Gorbatsjov herhaalde de middellange dat de ontwerptekst alleen de twee supermachten betreft, aldus de bronnen. Russische onderhande laars hebben volgens hen gezegd dat Moskou wel aan die voorwaar de vasthoudt. De Amerikaanse de legatieleden hebben herhaaldelijk lijk op gehamerd als voorwaarde te kennen gegeven dat zij niet voor voor de totstandkoming van andere landen kunnen spreken en akkoord over kernwapens voor de dat Moskou zich zal moeten rich- middelange afstand. Dit komt om- ten tot Parijs en Londen zelf. cieel werd echter niets meegedeeld omdat de ministers van buiten landse zaken de aanbevelingen van het comité nog moeten overne men. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken is gisteren nog geen beslissing gevallen over eventuele sluiting van de Nederlandse ambassade in Tripoli. Maandag werd ook een Ne derlandse diplomaat aangezegd het land te verlaten, waarna de am bassadestaf slechts zal bestaan uit een tijdelijk zaakgelastigde en een secretaresse. Over eventuele sa menwerking met andere Europese landen in Tripoli wordt nog over legd, speciaal met de Belgen die in Libië al de Amerikaanse belangen behartigen. Volgens het persbureau Reuter heeft Libië gisteren zijn Arabische bondgenoten opgeroepen hun di plomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en andere westerse landen af te breken en economische sancties tegen hen te treffen. Indien aan het Libische advies geen gehoor wordt gegeven, zal Tripoli zich genood zaakt zien „zijn banden met de Arabische Liga te heroverwegen en samenwerking te zoeken met een macht die tegen Amerika is". Joegoslavïe ADVERTENTIE Sinan Hasani is gisteren be noemd tot president van Joegosla vië, tijdens een bijzondere zitting van het hoogste regerende orgaan in het land. Zijn ambtstermijn van een jaar begint vandaag. De 64-jari- ge Hasani volgt Radovan Vkykovic op als hoofd van het negen leden tellende Collectieve President schap. Executie In Huntsville, in de Amerikaanse staat Texas, is Jay Kelly Pinkerton met een dodelijke injectie geëxe cuteerd. De executie werd uitge voerd, nadat het Hoog Gerechtshof enkele uren eerder had geweigerd gratie te verlenen. De 24-jarige Pin kerton, een leerling slager, was ter dood veroordeeld wegens moord op twee Als CDA en WD weer samen verder gaan, dreigen er straks 48 nieuwe kruisraketten geplaatst.te worden. Maar nieuwe atoomwapens maken de wereld niet veiliger. Integendeel. Met de Partij van de Arbeid in een nieuwe regering komen die raketten er niet. Ga dus stemmen op 21 mei. Uw stem is onmisbaar. loofd het harde standpunt van vooral Nederland aan de regering in Washington en het Congres te zullen overbrengen. Over de eventuele plaatsing van dergelijke chemische wapens in West-Europa is gisteren niet ge sproken en dat zal ook volgende week door de ministers in het De fensie Planning Comité (DPC) niet gebeuren. Dat komt pas op tafel wanneer de Amerikanen een pro- duktiebesluit hebben genomen. En ook dan zullen zij eerst met de bondgenoten overleggen. De Nederlandse NAVO-ambas sadeur mr. J. de Hoop Scheffer heeft gisteren het afwijzende Ne derlandse standpunt, naar eigen zeggen „op indringende en niet on opgemerkte wijze", verwoord. „De Nederlandse strijdkrachten zijn niet en zullen nooit worden uitge rust met chemische wapens. Er zijn ook geen voorraden van op ons grondgebied en die zullen ook nooit worden toegelaten", aldus de ambassadeur. Hij herhaalde het Nederlandse pleidooi voor een 'alomvattend we reldwijd verbod' van chemische wapens. Nederland zal zich daar voor inzetten, en organiseert bij voorbeeld in juni een internationa le conferentie in Den Haag over dit thema. Ook is op de ontwapenings conferentie in Geneve een Neder landse nota terzake gepresenteerd. ISLAMABAD (Rtr) - De Afghaan se leider N^jibullah heeft de vor ming van een nieuw collectief lei derschap van de communistische party bekendgemaakt. Het bestaat uit hemzelf, president Babrak Kar- mal en premier Sultan Ali Kisht- mand. De 39-jarige Niyibullah, die vori ge week werd benoemd tot secreta ris-generaal van de partij na een ge spannen driedaagse zitting van het centraal comité, maakte het besluit bekend in een toespraak die via de staatsradio werd verspreid. Kar- mal zal als hoofd van de Revolutio naire Raad en zyn presidium wor den belast met het versterken van de "machtsorganen van de staat" met steun van de "nationale pa triottische krachten". De "macht sorganen van de staat" zijn kenne lijk organisaties als de strydkrach ten en de "patriottische krachten" zijn niet-communistische groepen met banden met de Revolutionaire Raad en het kabinet. Kishtmand zal zich bezighouden met de ministeries, het bestuur en het uitvoeren van het economisch beleid, zo zei Njyibullah. De nieu we sterke man in Afghanistan, oud-hoofd van de gevreesde gehei me politie KHAD, zal zelf de inter ne organisatie van de (communisti sche) Democratische Volkspartij van Afghanistan (DVPA) ter hand nemen en proberen de partij te ver groten en versterken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7