'Acties van huisartsen ongegrond' In een kleine sigaar herkent men de meesterhand. Regeringspartijen laken FNV wegens staking Van der Reijden: Omvangrijke zwendel met kentekenbewijzen Ook nieuwe Eerste Kamer Praten over kiesdrempel van 5 procent Kok: keuze PvdA tegen kruisraketten PvdA: kritiek op asielbeleid Lubbers: gezag bisschop is niet bepalend LAATSTE DAG IN NOORWEGEN De Korte boos: rampenbestrijding na ongeluk in Tsjernobil voldeed FRAUDE VRIJDAG 16 MEI 1 UTRECHT (ANP) - Het ka binet meent dat er geen grond is voor de acties die de huisartsen nu voeren en hebben aangekondigd. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) zegt dit in een speciale ver klaring die hij gisteren me de namens minister De Ko ning (sociale zaken en werk gelegenheid) en staatssecre taris Van Zeil (economische zaken) heeft uitgeven. Vol gende week woensdag wordt het overleg tussen het kabinet en de Landelij ke Huisartsen Vereniging voortgezet, maar de actie plannen worden voorlopig niet afgeblazen. Van der Reijden verwijst in zijn verklaring uitvoerig naar maatre gelen die de afgelopen jaren al zijn genomen en die het kabinet nog wil nemen, zoals verhoging van het particuliere tarief met 1,50 gulden per consult (kosten 25 miljoen gul den). Voor huisartsenhulp is volgens Van der Reijden de afgelopen jaren ruim 115 miljoen gulden beschik baar gesteld, met name voor ver kleining van de normpraktijk met behoud van inkomen. Dit betekent een verhoging van de totale kosten van huisartsenhulp met 7,5 pro cent. Verder wijst de staatssecretaris erop, dat er elk jaar, zestien jaar lang, 72 miljoen in ee« fonds wordt gestort om de goodwill van al ge vestigde huisartsen af te kopen. Dat wordt wel betaald met een ta riefsverlaging, maar volgens hem gaat het daarbij om elementen uit het huisartsentarief die eigenlijk hadden moeten worden ingeleverd omdat ze 'hun functie grotendeels hebben verloren'. Het kabinet is ook bereid voor ongeveer veertig miljoen gulden concessies te doen bij het vaststel len van het norminkomen voor 1985 en 1986, aldus Van der Reij den. De huisartsen hebben dat ove rigens al 'een sigaar uit eigen doos' genoemd. Verder wil het kabinet op korte termijn laten onderzoe ken of er aanleiding is om de parti culiere tarieven met meer dan 1,50 gulden te verhogen. Van der Reijden erkent dat 'on danks dit beleid' de inkomens van de huisartsen onder druk zijn ko men te staan. Maar dat geldt vol gens hem voor alle inkomens in de collectieve sector en ook voor an dere bevolkingsgroepen. Hij zegt ook dat de huisartsen nog maar en kele jaren geleden gemiddeld een inkomen verdienden dat boven het norminkomen lag. Nu ligt dat ge middelde volgens hem ongeveer op de norm. Inleveren De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) verklaarde gisteren in een reactie op de verklaring van de staatssecretaris dat de huisartsen de afgelopen drie jaar samen al 134 miljoen gulden heb ben ingeleverd. De LHV bestrijdt ook de stelling van de overheid dat de beschik baar gestelde 115 miljoen gulden heeft geleid tot een verlaging van de normpraktijk (van 2600 naar 2350 patiënten) met behoud van in komen. Die verlaging was nodig omdat de huisartsen er meer taken bij kregen; bovendien hebben ze de helft van de kosten zelf betaald, aldus de LHV. Het bestoken van het ministerie van WVC met telefoontjes - een van de onderdelen van de huisartsenacties - bezorgde het de partement gisteren 'ernstige last'. Ongeveer de helft van de binnen komende telefoontjes was afkom stig van huisartsen, waardoor an der werk moest blijven liggen. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft de afgelopen dagen zeven mannen uit Amsterdam, Utrecht, Nijmegen en Oldehoorn op de Utrecht se automarkt aangehouden op verdenking van het valselijk opmaken van in totaal 1200 kentekenbewijzen. De kentekenbewijzen zijn gebruikt voor auto's die bij inbraken, diefstallen en doorrijden na aanrijdingen werden ingezet. De Rijksdienst voor het Wegverkeer zal de kentekenbewijzen ongeldig verklaren. De politie neemt auto's met deze bewijzen in beslag, zo heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie Utrecht gisteren meegedeeld. Vier van de aangehouden mannen (van wie er drie illegaal in Nederland verblijven) boden malafide autohandelaren de mogelijkheid om tegen betaling van 25 gulden per kentekenbewijs het bewijs op hun naam te laten zetten. Bij het overschrijven van het kentekenbewijs op het post kantoor gaven ze een verzonnen adres op. De registratie door de Rijksdienst voor het Wegverkeer en de Dienst Motorrijtuigenbelasting is daardoor ernstig bemoeilijkt, evenals de op sporing van auto's die bij een misdrijf zijn gebruikt. DEN HAAG (GPD) - Diverse WD- en CDA-politici hebben gisteravond in verkiezingstoe spraken fel uitgehaald naar de FNV vanwege de stakingen bij de spoorwegen. WD-lijsttrek- ker Nijpels en CDA-minister Brinkman (WVC) vinden dat de FNV te snel naar het stakingswa pen heeft gegrepen. "Het overleg met de NS-directie begint op 23 mei, maar de FNV ziet niets in dat overleg. Die wil afdwingen, anderen hun wil opleggen", al dus Nijpels gisteren in Doetin- chem. Brinkman zei gisteravond in Sneek dat door de staking bij de spoorwegen veel mensen wor den getroffen die niets met het conflict te maken hebben. "Bo vendien zijn er afspraken ge maakt voor overleg, waaraan kennelijk ook de FNV-bond zal deelnemen", aldus Brinkman. Hij erkende overigens wel het recht van de vakbonden om in uiterste noodzaak stakingen uit te roepen. Ook WD-minister Smit-Kroes - de 'baas' van de spoorwegen - hekelde de 'ongerechtvaardigde stakingen bij de NS'. Dat de ver- voersbond FNV met de stakin gen 'op het verkeerde spoor' zit, bleek volgens de minister uit de reacties van de andere spoorweg bonden. Zij zien namelijk nog wel mogelijkheden voor het overleg met de NS-directie. Zij noemde het ronduit onaanvaard baar dat de FNV meent op deze wijze te kunnen omgaan met de belangen van de burgers. Nijpels riep de PvdA op af stand te nemen van deze 'politie ke stakingen'. "Veel vertrouwen heb ik daar overigens niet in. De PvdA is immers de Partij van het Afdwingen. Het lijkt erop dat de FNV terugvalt op de oude recep ten van Arie Groenevelt, die er niet tegen opzag om gewoon een bedrijf kapot te staken", aldus Nijpels, die overigens een dag eerder de vakbeweging nog had geprezen voor haar coöperatieve houding. DEN HAAG (GPD) - Door het politieke geweld rondom de Tweede-Kamerverkiezingen zouden we bijna vergeten dat er volgende week ook een nieuwe Eerste Kamer wordt gekozen. Al leen komen de reguliere kiezers daar niet aan te pas. De Eerste Kamer wordt 'getrapt' gekozen, dat wil zeggen door de leden van Provinciale Staten. Erg veel zal er niet veranderen in de politieke samenstelling van de Senaat. Sinds de laatste Eer- ste-Kamerverkiezing zijn er geen Provinciale-Statenverkiezingen geweest, zodat de politieke sa menstelling van deze colleges niet is veranderd. Een kleine ver schuiving kan er optreden door de leden van de Staten van de nieuwe provincie Flevoland. Die verschuiving zal vermoedelijk iets ten gunste van 'links' zijn. LEIDEN - Is een kiesdrempel van 5 procent nu het toppunt van ondemocratisch gedrag of juist een zege voor de Nederlandse kiezers en het parlement? Dat was gisteren de centrale vraag die de Stichting het Leids Debat voorlegde aan vier studenten en even zovele gastsprekers in het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Rapenburg. Een vraag die simpelweg ver taald kon worden in: moet het parlement plaats bieden aan al lerlei kleinere partijtjes, of zijn we beter af wanneer alleen de grootsten er het woord kunnen voeren? Want een kiesdrempel van 5 procent zou alleen de PvdA, CDA, WD en volgens de huidige prognoses straks ook D66 toegang verlenen tot de volksvertegenwoordiging. "Aan de kiezers geeft dat ten minste duidelijkheid", zo verde digde onder anderen student ge schiedenis R. Eleveld de kies drempel. In Nederland heeft nog nooit een partij de meerderheid gehaald, dus moet er altijd een coalitie komen. Wélke coalitie, dat wordt de kiezer pas na de verkiezingen duidelijk. In een stelsel met maar drie of vier par tijen zal de kiezer veel meer in vloed met zijn stem kunnen uit oefenen". Voorstander van een kies drempel toonde zich ook het Eer- ste-Kamerlid voor D66 mevrouw Bisschoff. "Al was het alleen maar om de kakafonie die al die kleine partijtjes in de Kamer ver oorzaken, te verminderen". Ver der betoogde ze dat minder par tijen de gemeenschap ook min der kosten. "En bovendien blij ven we dan voortaan verschoond van die stinkend vervelende de batten tussen Lubbers en Den Uyl". Tegenstander Geertsema, ook Eerste-Kamerlid en verder oud- De PSP heeft voor deze verkie zingscampagne opnieuw een in het oog lopend aanplakbiljet bedacht. In de campagne van 1971 trokken de pacifisten de aandacht met het bekende blo te meisje met koe'. Gisteren rol de een affiche van de persen waarop zo op het oog de beken de voetbalinternational Ruud Gullit met ontbloot bovenli chaam en compleet met Jamai- caans dreadlock-kapsel, figu reert. 'Onbevooroordeeld en ontwapenend', zo luidt de leus. Het gaat overigens omniet meer dan een frappante gelij kenis met de PSV-voetballer. (foto ANP) commissaris van de koningin, oud-minister van binnenlandse zaken en oud-burgemeester, wees Bisschoff erop dat D66 nooit groot was geworden als de partij in 1967 niet de kans had ge kregen via een klein aantal zetels een woordje mee te spreken en zo in de publiciteit te komen. "Als er toen al een kiesdrempel had bestaan, had D66 die nooit gehaald". Zijn medestander, student po liticologie B. Verbunt, betoogde dat een kiesdrempel minimaal een miljoen kiezers in de kou zou zetten die nu op een kleinere par tij stemmen. "Een kiesdrempel is te vergelijken met een liefheb ber van historische roman vertel len dat het assortiment wordt be perkt en hij voortaan de keus heeft tussen streekromans, histo rische romans en de boeke treeks". Volgens de student kan er daardoor een apathie onder de stemmers ontstaan die "kan re sulteren in nog meer thuisblij vers bij verkiezingen of zelfs ge welddadige buiten-parlementai re acties. DEN HAAG (GPD) - PvdA-lijst- duwer Kok meent dat een grote verkiezingsoverwinning voor de PvdA de afkeer van de meerder heid van de Nederlandse bevol king tegen kruisraketten tot uit drukking brengt. "De Ameri kaanse regering zal dat als een nieuw politiek feit moeten er kennen", zei hij gisteren voor de NCRV-radio. CDA-fractieleider De Vries noemde het een belachelijke ge dachte dat het CDA bereid zou zijn mee te werken aan nieuwe onderhandelingen met de VS. "Zelden hoor ik uit de PvdA dat Reagan zo'n groot democraat is die oog heeft voor elke kleine verschuiving in de binnenlandse politiek van een ander land", al dus De Vries die nog eens liet blijken niets te voelen voor een kabinet met de PvdA. "Ik snap niet wat de PvdA in ons ziet. Pro beert u eerst maar eens een links minderheidskabinet te vormen, want ik wil geen bijwagen zijn van de PvdA", beet hij Kok toe. UTRECHT (GPD) - PvdA-voor- zitter Max van den Berg vindt dat het vluchtelingenbeleid van het huidige kabinet mensenle vens in gevaar brengt. Het sterk terughoudende beleid bij de toe lating van vluchtelingen noemde hij gisteren in Utrecht 'een kren- tenwegende houding'. "De PvdA zal zich inspannen voor een ruimhartiger beleid, waarbij meer snelheid in de procedures betrokkenen meer rechtszeker heid wordt geboden". Van den Berg verweet het ka binet een angstpsychose te heb ben veroorzaakt ten opzichte van de Tamils die naar ons land zijn gekomen. HILVERSUM (ANP) - Volgens premier Lubbers is het bisschop pelijk gezag niet bepalend voor de politiek. Hij zei dat gister avond in een televisieuitzending van de Evangelische Omroep (EO) die was gewijd aan de ko mende verkiezingen. Met zijn uitspraak haakte Lub bers in op een oproep van de Haarlemse bisschop Bomers. In het blad van het bisdom publi ceerde deze een stemadvies waarin hij oproept alleen te stemmen op partijen die tegen abortus en euthanasie zijn. Het stemadvies van de bis schop 'doet me geen pijn', aldus Lubbers. Een ruime meerderheid van de CDA-kiezers (70 procent) is er voorstander van dat de huidige coalitie van CDA en WD bij een eventuele parlementaire minder heid na de verkiezingen een be roep doet op steun van klein rechts (SGP, GPV en RPF). Van de kiezers van deze kleine rechtse partijen is 84 procent het eens met een dergelijke deelna me aan een kabinet. Dit blijkt uit een gisteren door de EO gepre senteerde enquête onder de aan hang van CDA en de kleine rechtse partijen. Een opvallende uitkomst van de steekproef is verder dat tus sen de 10 en 14 procent van de SGP/GPV/RPF-kiezers eventu eel bereid is op het CDA te stem men, mocht dat nodig zi.jn om de coalitie te redden. COMMENTAAR i«j m,*i Koningin Beatrix wandelde gisteren met burgemeester Kari Thu en de Noorse koning Olav v.l.n.rdoor de Noorse havenstad Stavanger op de laatste dag van haar bezoek aan Noorwegen. Gistermiddag keerde het koninklijk paar terug op het vliegveld Ypenburg. <f0to anpi DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (binnenlandse zaken) vindt dat de rampenbestrijding in ons land goed heeft gefunctioneerd na het ongeluk met de kerncentrale in het Russische Tsjernobil. Hij is erg boos over uitlatingen van ir. M. Enthoven, hoofdinspecteur voor de milieuhygiëne, die het tegen deel heeft beweerd. Volgens Enthoven is na de op heffing van de Bescherming Be volking een leemte ontstaan in de civiele verdediging. Alleen doordat de radio-activiteit in Nederland re latief laag bleek, zijn er geen grote problemen ontstaan, aldus de hoofdinspecteur. Enthoven zei in een interview dat met een goed uitgeruste BB een betere controle had kunnen worden uitgeoefend op de invoer van goederen uit Oost-Europa. De brandweer, die een aantal taken van de BB heeft overgenomen, heeft dat naar de mening van de hoofdinspecteur in de praktijk maar zeer ten dele kunnen waar maken. Minister De Korte stelt dat de brandweer, de spil van de rampen bestrijding, van meet af aan bij de gevolgen van de ramp betrokken is geweest. Hij zegt verder dat de na de kernramp genomen maatrege len nog moeten worden bespro ken. „Dat kan wel leiden tot aan passing van de voorzorgsmaatrege len"-, aldus de bewindsman. Uit een NIPO-onderzoek dat af gelopen weekeinde werd gehou den, blijkt dat bijna driekwart van de Nederlandse bevolking geen volledig vertrouwen in de veilig heid van de kerncentrales bij Do- dewaard en Borssele heeft. Van de 962 mensen die het NIPO ondervroeg, achtte 72 procent het mogelijk dat een ramp als in Tsjer nobil ook in Nederland gebeurt. 79 procent van de ondervraagden vond dat er niet mag worden be gonnen met de bouw van nieuwe kerncentrales. Over de door de Nederlandse re gering genomen maatregelen na de ramp in Tsjernobil lieten de onder vraagden zich in grote meerder heid positief uit. 79 procent van hen is het met de genomen maatre- De Nationale Stichting voor Poolse Nederlandse Medische Contacten is een hulpactie begon nen in verband met de ramp in Tsjernobil. De stichting heeft een optie op 200.000 kilogram melk poeder en een grote hoeveelheid multivitaminen. Maar het geld ont breekt. Om alles goed te laten ver lopen is een miljoen gulden nodig. De stichting doet een beroep op de Nederlandse bevolking om geld over te maken op naam van de stichting, giro 2828 in Bilthoven. De directeur-generaal der belastin gen C. Boersma heeft deze week een harde noot gekraakt. In het jaarver slag van de belastingdienst over 1985 schat hij dat het rijk circa 600 miljoen te weinig binnenhaalt als ge volg van de tweeverdienerswetge ving. Dit enorme bedrag komt niet binnen, omdat naar zijn schatting tus sen de 225.000 en 400.000 samen wonenden of gehuwde belasting plichtigen zich bij de fiscus voordoen als alleenstaande of kostwinner. Op die manier weten deze tweeverdie ners te ontkomen aan de nadelige ef fecten van de fiscale behandeling die voor hen is vastgesteld. De heer Boersma gaat niet zo ver dat hij al deze burgers ziet als oplich ters. Hij weet eigenlijk niet precies hoeveel mensen de zaak bewust be duvelen. Zelf wijst Boersma op de zwakke stee in zijn aanklacht: de nieuwe wet is zo ingewikkeld, dat ook vele goedwillenden hun paperassen niet goed kunnen invullen. Het ingewikkelde karakter van de hele belastingwetgeving in het alge meen en die van de tweeverdieners maatregel in het bijzonder brengen de goedwillenden tot betrekkelijke wanhoop en de slechtwillenden tot fraude. De belastingambtenaren die met deze wantoestand worden gecon fronteerd, zitten intussen lelijk in de klem. Burgers en bedrijven proberen zo min mogelijk belasting te betalen, en binnen de grenzen van de wet is dat hun goede recht. Maar om die af dracht aan vadertje staat zo dragelijk mogelijk te houden, gaan bedrijven, maar in toenemende mate ook steeds meer burgers, te rade bij be lastingadviseurs. De wetgeving is zo stuitend ingewikkeld, dat een interes sante en vooral ook lucratieve ar beidsmarkt is ontstaan voor elke gis- se belastingdeskundige. Dat geldt niet alleen voor de topaccountant maar ook voor de commies. In hetzelfde jaarverslag wijst Boersma op het vertrek van velen van zijn deskundigen naar de vrije markt. De werkbelasting voor de ach terblijvers kan er alleen maar door toenemen. Oproeiend tegen misbruik en oneigenlijk gebruik van de wetge ving ziet de belastingambtenaar hoe zijn voormalige collega goede zaken doet aan de andere kant van het lo ket. Dit kan zo niet doorgaan. Minister De Korte (binnenlandse zaken) heeft nu het idee gelanceerd om bepaalde specialisten als ambte naar voor een bepaalde tijd aan het rijk te binden met behulp van forse premies. Het is in al zijn simpelheid een aan trekkelijk idee, maar daarmee nog geen oplossing. Het hele belonings systeem voor de ambtenaren wordt erdoor overhoop gehaald en de ge volgen ervan zijn nauwelijks te over zien. Een nijpend tekort op een deel van de arbeidsmarkt kan niet zomaar worden opgevangen door met de geldbuidel te rammelen. Er zijn im mers nog andere redenen dan alleen financiële waarom mensen een be trekking vaarwel kunnen zeggen. Geconfronteerd met steeds weer nieuwe en nog ingewikkelder wet- en regelgeving ziet de brave belasting ambtenaar zijn dagelijks werk ver worden tot een misplaatste grap. Het heeft voor hem of haar geen zin meer om op die voet verder te gaan. Extra personeel is dus nodig, en extra scholing, en een passende be loning. Dat moet allemaal, maar zon der een fundamentele en ook drasti sche vereenvoudiging van de wetge ving is er geen enkel zicht op verbete ring van de situatie. Het nieuwe kabi net zal deze zaak moeten aanpakken en het is te hopen dat de commissie Oort, die eind dit jaar met een rapport komt over mogelijke vereenvoudigin gen, heel ver zal gaan in zijn aanbe velingen en dat het kabinet deze ook ter harte zal nemen. Klein, maar volwassen. Wilde Cigarrillo. 'n Eerlijk en zorgvul dig gekozen Java dekblad. On berispelijk. Het zuivere Java omblad. Onvoorstelbaar. Meer dan twintig hoog-kwalitatieve tabakken in één zo'n klein sigaartje. Vurig, maar toch mild. De meesterhand van de melangeurs. La Cigarrillo, en 50

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5