Verzet tegen bouw in 'gat' Zuid-West W HEDENAVOND MEUBELPLEIN- AVOND! Opluchting over vertrek De Nobel van Zoeterwoudseweg Hoek Van CampenlaanlBerlagestraat STUNTVERKOOP THE NAME Provincie steekt ton in aanleg Rembrandtpark VRIJDAG 16 MEI 1986 LEIDEN LEIDEN - Een plan voor 26 woningwetwoningen op de hoek van de Jacob van Campen- laan en Berlagestraat, ter vulling van een gat in Zuid-West bleek gisteravond in een vergadering van twee raadscommissies op hevig verzet te stuiten. Het plan haalde de eindstreep weliswaar, maar niet eerder dan nadat het van drie kanten onder vuur was van^Campenlaan^zulkn^orden De (nieuwe) raadscommissies voor twee woningen om zo het hele blok volkshuisvesting en ruimtelijke or- verder van de straat te plaatsen. Een ander kostte één woning en cro co o 10r«c hield in dat een blokje laagbouw het 'gehakketak' datje met breidingsplannen' kunt krijgen. De gemeente wil voorlopig gaten tussen de bestaande woningen vol bouwen, ook wel 'inbreiden' ge- Uo noemd, omdat ze niet zo gek veel omdat vrschillende commissiele- negentig graden zou worden ge draaid. Het eerst genoemde voorstel haalde het van geen kant, enerzijds bouwgrond ter beschikking heeft. Omwonenden aan twee kanten van het bouwplan en toekomstige bewoners hadden namelijk nogal wat moeite met het plan. De ver eniging van eigenaren van de Churchillflat toonde zich teleurge steld, zelfs verontwaardigd, over het tot stand gekomen bouwplan. In verband met te verwachten par keerproblemen had men bijvoor beeld liever zeventien woningen den redeneerden 'liever 26 dan 24 woningen', anderszijds om het ste debouwkundig geen verbetering zou zijn. Het tweede voorstel sneef de in het zicht van de finish door tegenstemmen van PvdA, Links Leiden, D66 en Leiden Weer Gezel lig- Braak Het nieuwbouwplan is van de verrijzen. "Dit gebouw wordt hand van de Leidse architect J. een blikvanger en zo mooi is het Vollmer. De 26 woningen komen toch ook niet", was er voorts te be- in de vorm van eengezinswonin- luisteren. gen en gestapelde laagbouw op een Een toekomstige bewoonster liet terreintje dat al geruime tijd braak weten helemaal niet blij te zijn met ligt- Het bouwplan past in het be steen en krijgt een plat dak. Het complex wordt drie bouwlagen hoog. Balkons en de galerij aan de achterzijde van de woningen zul len bestaan uit een staalcontructie met verticale steilen die geschil derd worden in een frisse kleur geel. Enkele panelen in de gevel worden uitgevoerd in helder blauw. De woningen komen in beheer bij de woningbouwvereniging Tuinstadwijk. Zoals het er nu uit ziet zal de gemiddelde huur rond de 485 gulden per maand komen te liggen. De bedoeling is dat nog voor het einde van dit jaar de eer ste paal voor de nieuwbouw de grond ingaat. Doelengracht Een ander bouwplannetje, waar- het bouwplan, omdat er een heel leid andere variant uit de bus was geko- gaten men dan eerder op een informatie avond was afgesproken. Vrees het gemeentebestuur de stad zoveel mogelijk op te vullen met nieuwbouw. In het plan zitten elf vierkamer- inkijk en bederf van het uit- woningen (voor gezinnen), vijf zicht bewogen een bewoonster de Van 's Gravensandestraat om haar bezwaren kenbaar te maken aan de commissies. Bij de commissieleden vonden driekamerwoningen op de 1 grond (bedoeld voor ouderen) i tien driekamerwoningen op de v diepingen. De woningen op de diepingen krijgen een balkon i deze klachten niet veel gehoor. Wel worden bereikbaar via een (brede) kwamen er naar aanleiding daar- galerij aan de achterzijde van het van twee wijzigingsvoorstellen op complex. tafel. Het eerste behelsde een ver- De nieuwbouw wordt opgetrok- mindering van het bouwplan met ken uit een licht grijze en witte ADVERTENTIE Badlaken ioobiji.5om/j»r95-Nu 27,50 Strandlaken 70 bij 1.30mJ^»r9SNU 17,50 Korte badjas69,95 Kinderbad jaszt/m 8 jaar. 6kleuren NU f 59,95 Polo's f 17,50 OP OP Haarlemmerstraat 65. Leiden. Tel. 071-121539 DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie wil 100.000 gulden bijdragen in de aanlegkosten van het Rem- brandtpark in Leiden. Het is voor het eerst dat de provincie in het ka der van een nieuwe regeling voor binnenstedelijke recreatievoorzie ningen in grote en oude industries teden een bijdrage verstrekt. Nog veertien andere projecten in negen Zuidhollandse steden vallen in de prijzen. De subsidiepot bedraagt in totaal een miljoen gulden. Voor de aanleg/renovatie van hel Rembrandtpark hadden B en W van Leiden al eerder bij de provin cie om subsidie aangeklopt. Het project is in portefeuille gehouden totdat het in het kader van de nieu we subsidieregeling kon worden gehonoreerd. Het park komt op het terrein bij de voormalige Zeevaart school aan het Noordeinde. Dit complex, waar nu de Stichting Burgerschapskunde is gevestigd, is onlamgs gerestaureerd. Het park voorziet volgens het college van GS van Zuid-Holland in een drin gende behoefte, omdat er in de Academiewijk weinig groen is. Het plan wordt eenvoudig van aard ge noemd. Er zal in het park tevens een voet/fietsverbinding worden aangelegd. De totale kosten van het project bedragen 300.000 gul den. De statencommissie voor recrea tie, natuurbescherming en land- schapszorg moet zich nog over het voornemen van GS buigen. Inbraak in koffieshop LEIDEN - In de nacht van woens dag op donderdag is ingebroken in een koffieshop aan het Noordein de. De inbrekers gingen aan de haal met een bedrag van 800 gul den uit enkele speelautomaten en met het wisselgeld uit de kassa. De onbekenden konden de zaak bin nenkomen door het slot van de toe gangsdeur te forceren. ADVERTENTIE "bekeer Jubileum-aanbieding JAAR "Hutspot, haring en wittebrood" (13 delen-band) van_3Sr4S'voor 49,50 "LEIDEN, verleden tijd" van voor 9,90 "Leidse facetten" van _3feetTvoor 7,50 "GEZICHT OP LEIDEN; de zeven singels" van,£S>r5tTvoor 49,50 BOEKHANDEL DE KLER B.V. LEIDEN - LEIDERDORP - OEGSTGEEST - KATWIJK - VOORSCHOTEN De 26 woningen die op het terrein op de hoek Berlagestraat/Jacob gebouwd, gedeeltelijk als eenge zinswoning en gedeeltelijk gesta peld. Nog dit jaar moet de bouw be ginnen. mee de commissies wel probleem loos akkoord gingen, omvat acht huurwoningen aan de Doelen gracht. Dit worden driekamerwo ningen, in maximaal drie bouwla gen, die in opdracht van de Stich ting Studenten Huisvesting wor den neergezet. De woningen wor den zo goed mogelijk in overeen stemming met de omliggen bebou wing opgetrokken. Hier zal de ge middelde huurprijs 465 gulden per maand bedragen. NMB - Directeur P.L.M. Robijns van de Leidse NMB-vestiging is per 1 juni benoemd tot directeur van het kantoon Amsterdam-Cen trum. Als bankdirecteur wordt hij in Leiden opgevolgd door G.A. Kom. LEIDEN - Blijdschap maakte zich gisteravond meester van de leden van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, vanwege het voorstel van B en W om het bedrijf De Nobel van de Zoeterwoudseweg te ver plaatsen naar het gebied De Hallen bij de Merenwijk. De leden vonden de 360.000 gulden die de gemeente bijdraagt in deze operatie goed be steed en gingen moeiteloos mee met het voorstel. Handelaar in lompen, oud papier en schroot De Nobel zal in februari 1987 naar de Hallen verhuizen, tot grote opluchting van de omwonen den die al sinds jaar en dag klagen over overlast van het bedrijf. De gemeente moet daarvoor wel diep in de buidel tasten, want het groot ste gedeelte van de 360.000 gulden is een schadevergoeding voor mo gelijk omzetverlies dat de onderne mer verwacht te lijden door de ver huizing. Wethouder Peters van ruimtelij ke ordening greep de gelegenheid gisteravond wel even aan om, in de vreugde over de verhuizing van De Nobel, te wijzen op het feit dat Lei den in de Leidse Betonmortelcen- trale en Gijzenij nog de grootste milieuproblemen heeft. De verplaatsing van de Beton- centrale, volgens plan naar het ge bied Roomburg, is iets "dat we niet kunnen trekken", benadrukte Pe ters nog eens. "Zonder rijksbijdra ge is dat uitgesloten", aldus de PvdA-man, die meedeelde met het ministerie voor milieu in overleg te zijn over een mogelijke financiële injectie van de staat. Peters zei dan ook de verplaat sing van dit bedrijf niet op korte termijn te verwachten. De eventue le verhuizing van Gijzenij, van de Zijloever, wordt ook een dure grap, meldde de wethouder voorts. "Dat zal zonder rijksbijdrage kantje boord worden", hield hij de com missie voor, er voorts op wijzend dat het rijk niet scheutig is met geld voor bedrijfsverplaatsingen. Uitgaand van de mogelijkheid dat beide bedrijfsverplaatsingen voorlopig niet tot stand komen, sprak Peters zich ervoor uit in dat geval eens andere mogelijkheden te bekijken om de overlast te be perken. Gedacht moet dan worden aan een strikte naleving van de hinderwetbepalingen of aanscher ping daarvan. Iets concreets op dit gebied had Peters de commissies echter nog niet te bieden. ADVERTENTIE Meubelplein Leiderdorp houdtvanavond een extra koopavond. LEIDEN - De zeeverkenners van de Leidse vereniging Jan van Galen' vormden gistermiddag een erehaag op de trap van het stadhuis voor een schippershuwelijk'. De 32-jarige Jos Schohaus, de schipper van Jan van Galen (leider van de zeeverkenners dus) ging er met zijn bruid, de 23-jarige Paula Mol. onderdoor. Zij is de voormalige schipper van Jan van Galen. Waar een verkenning van de zee dus al niet toe kan leiden... Overigens maakten ook jonge leden van de vereniging Excelsior deel uit van de haag. Zij vertegenwoordig den zo de diverse kóren, Schohaus dirigent is. (foto Holvast» MEUBELPLEIN LEIDERDORP HET GROOTSTE AAEUBELPLEIN VAN NEDERLAND Uitspanning Roeibootbaas Jacques Veringa zit weer boordevol plannen. Zijn roei- en duwbootproject bij de Rembrandtbrug aan het Galge water moet een recreatieplek worden voor 'het hele gezin'. In het aanpalende Rembrandtpark wil Veringa van de zomer wat ta feltjes en stoeltjes neerzetten, waar in het zonnetje een fris drankje kan worden genuttigd. In België heeft hij een voor de sloop bestemde sleepboot opge duikeld. die dienst moet doen als 'salonboot'. Aan boord daarvan kunnen de gasten genieten van het uitzicht over Galgewater, Rembrandtbrug en Morspoorl. Veringa hoopt deze zomer zijn 'uitspanning' van de grond te krijgen, al zit het niet écht mee. Want het Rembrandtpark, op het terrein van het voormalige mari necomplex, mag dan aan de kant van het Noordeinde op een echt park gaan lijken, aan de Galgc- water-AVeddesteegzijde lijkt het nog op niks. Voor dat deel van het park heeft de gemeente namelijk een plan uitgedacht om de bij de werkzaamheden blootgekomen waltoren bovengronds gestalte te geven. En daarvoor moet het een en ander worden opgemet seld. Bovendien moet de Witte Poort-kazerne, die schril afsteekt bij het prachtig gerenoveerde marinecomplex, nog worden ge restaureerd. En verder heeft een kunstenaar bedacht dat dit ge deelte van het park best een plein kan worden. Dan zou een en ander mooier uitkomen. Nu draaien de gemeentelijke molens niet zo snel, dus voordat alles klaar is zijn we twee jaar verder. "Maar in die tussentijd wordt er gras gezaaid. Daarover hebben we ook hele briefwisselingen ge voerd. Om hier één grasspriet uit de grond te krijgen. Ze hebben beloofd dat het binnen zes, zeven weken zal gebeuren. Dus ik blijf hopen", aldus Jacques Veringa. Uitspanning (2) Veringa vindt het jammer van dat plein. Liever had hij op deze plek gras gehouden. "Want ik ben van plan een hele grote kin derbox te maken. Als de ouders hier dan wat willen drinken, kunnen ze hun kinderen in die box zetten. Hoeven ze niet bang te zijn. dat ze te water raken. Nu ja, voorlopig maak ik toch maar die box". Met de uitspanning begint hij "zodra het een lekker tempera- tuurtje is". Hopelijk al met de Pinksterdagen. De sleepboot is nog niet geheel ingericht, maar vooruit, een paar tafeltjes op het pleintje en je kunt van een terras spreken. Als het meezit zet hij er ook nog een paar strandstoelen bij. Na de zomer hoopt hij de sleepboot op de helling te zetten, om de onderkant op te knappen. "Eigenlijk had ik die sleepboot liever hier in het plein ingegra ven. dat heb ik eens in Engeland gezien. Te gek joh. Dat was toch prachtig geweest, hier op het ter rein van de Zeevaartschool". De gemeente zag geen heil in dat plan. Wat wèl mogelijk is, mis schien, is een klein muziektentje. Ook daar heeft de inventieve roeibootbaas zo zijn gedachten over. "Alleen met 3 oktober en tijdens de Lakenfeesten hoor. Dan zou ik een frame maken dat op die waltoren past en een rood wit linnen tentdoek erover span nen. Een strijkkie erin en het sfeertje is voor mekaar". Over de Witte Poortkazerne heeft Veringa overigens zo zijn eigen gedachten. "Ze willen daar, als het opgeknapt is, het kantoor van een woningbouw vereniging in hebben. Zonde hoor. Ik had het nou net zo leuk gevonden als hier in de Weddes- teeg een ambachtelijke straatje was gekomen. Een antiqua- riaatje, een prentenkabinet en een (goud)smidse of ouderwetse meubelmaker. Dat was nu eens leuk geweest. Maar nee. er moet De uitspanning aan het Galgewater zou er. volgens tekenares Lillian Dool. zó uit kunnen komen te zien zonodig weer een kantoor in". Op de lange termijn heeft Ver inga nog een stoute droom: wa terfietsen op het water bij de kel ders van de Hoogstraat. "Dat kan leuk worden. Maar ik moet dat wel samen met iemand daar doen. Want ik kan m'n winkel hier niet in de steek laten. Dal zou toch prachtig zijn daar. Wa terfietsen op wat een mooie vij ver kan zijn". Het zijn nog verre toekomst plannen. Voorlopig houdt hij het bij zijn salonboot met 'half-zelf- bedienings-uitspanning'. Maar dat het plein nog niet klaar is, zit hem toch niet lekker. "Dat Rem brandtpark was snel opgeknapt. Omdat minister Brinkman de zeevaartschool zou openen na tuurlijk. Wij hier hadden toen nog een spandoek opgehangen: "Wanneer gaan we de achtertuin doen?", stond erop. Maar dat hebben ze niet gezien. Brinkman is trouwens helemaal niet ge weest. Die had zeker geen tijd" Tolkien (6) Het komt er dan toch van: d mondelinge toestemming van d afdeling bijzondere wetten is en de schriftelijke bevestiging kan binnenkort worden afge haald. Niets staat dan het Tol- kien-genootschap 'Unquendor' meer in de weg om het eerste lus trum te vieren met een (besloten) parade van (namaak)bewapendc elfen, hobbits en trollen. Dat zal (alleen voor genodigden) gebeu ren op 24 mei op de Burcht. Voor het publiek heeft 'Un quendor' eveneens een feestpro gramma in petto: 's ochtends van kwart voor tien tot twaalf uur worden in het Centraal Facilitei tengebouw van de Universiteit, Cleveringaplaats 1, lezingen ge houden door vertegen woord gers van Engelse, Nederlandse en Scandinavische Tolkien-ge- nootschappen. 'Tolkien en de- Tijdgeest' is het thema van dit openbare congresgedeeltc. In de Openbare Bibliotheek is een tentoonstelling van Tolkien- poppen van Bernhard Martens te zien (van tien tot één uur). In het Koetshuis tegenover de Burch theuvel is er die dag een boeken markt met stands. Vanzelfspre kend worden hier voornamelijk boeken van en over Tolkien uit gestald. Van twee tot vijf uur wordt de serie lezingen in het Koetshuis voortgezet. Arti Ponsen van 'Unquendor' weet nog een leuk evenement te melden: tijdens de boekenmarkt wordt een fantasie-rollenspel 'Het oog des meesters' georgani seerd, waaraan iedere belangstel lende kan deelnemen. Moeten we dan verkleed of zo? Dat blijkt niet de bedoeling te zijn. Het spel is in Amerika ont staan en nu overgewaaid naar Nederland. Er is een spelleider en de deelnemers mogen zelf een figuur uit de Midden-Aarde-\ reld van Tolkien voorstellen. De spelleider zegt dan bijvoorbeeld: "Jullie zijn nu in een grot met drie deuren. Kies zelf een deur waar je doorheen naar buiten wilt gaan". Iemand die zichzelf de rol van een dwerg heeft toebe dacht zal dan bijvoorbeeld deur nummer ëén willen nemen. Het drietal gaat - zogenaamd - door die deur. Maar daarop zegt de spelleider "Achter die deur zit een draak". Tja, zie nu maar eens een oplossing voor je probleem te vinden. Want de deur is al ge opend en voor je staat een le vensgrote draak met zeven ko pen vuur te spuwen. Overleg met je mederollenspelspelers is zijn plaats. En fantasie een nood zaak. Maar die heb je ook nodig om Tolkien te kunnen lezen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3