Felle eindsprint Rijnsburgse Boys 1 5 0 T Ik heb nu tenminste al iets Clubs voelen niets voor inkrimping U.V.S. H.D.V.S. De Angelis overleden Zaterdagclubs vechten voor laatste kans Hogewoning: 'Individuele belang doorkruist algemeen belang' Van der Velde niet in paniek na machtsgreep Baronchelli inGiro: Theo Verlangen mag niet naar Groningen Op tijd herstelde Robson scoort weer voor Engeland SLEUTELS-BERKEL KOOREMAN MEUBELEN BV VRIJDAG 16 MEI 1986 SPORT PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - Slechts der tien dagen na het verongelukken van de rally-rijders Henri Toivonen en Sergio Cresto op Corsica eiste de autosport opnieuw een slachtof fer. In een ziekenhuis in Marseille overleed Elio de Angelis - de vir tuoos onder de formule 1-coureurs - gistermiddag aan de zware ver wondingen die de Italiaan daags tevoren bij een ongeval op het Zuidfranse circuit van Le Castellet had opgelopen. Na het ongeval waarin hij met een snelheid van 270 kilometer tegen de vangrails botste, waarna de Brabham over de kop sloeg en in brand vloog, werd De Angelis al in vrijwel hope loze toestand naar een ziekenhuis in Marseille gebracht. De 28-jarige Romein was het tachtigste slacht offer, dat de formule 1 sport sedert 1948 eiste. De Angelis testte op het circuit in Zuid-Frankrijk de nieuwe Brab ham, die met zijn hoogte van slechts 99 centimeter momenteel de laagste formule 1 wagen is. Het was bekend dat de Brabham, die ten koste van vele miljoenen gul dens was ontwikkeld, de neiging tot „dweilen" had. Het team van Bernie Ecclestone werkte dan ook koortsachtig aan de verbetering van de wegligging. Daarom was bij de Grote Prijs van Monaco het zwaartepunt al iets naar achteren verlegd. De Angelis had net enkele ron den gereden voordat in een S- bocht zich het ongeval voordeed. De als voorzichtig bekend staande Italiaan verloor de macht over het stuur, botste tegen de vangrails en kwam onder de brandende wagen terecht. Ter plekke moest hartmas sage en mond op mond beademing worden toegepast. Het verlengde het leven van De Angelis met 24 T uur UTRECHT (GPD) Het leeuwe- In de 108 Grand Prix-races, deel van de betaalde voetbalclubs waarin hij uitkwam, plaatste De voelt niets voor inkrimping van de Angelis zich 43 maal bij de eerste eredivisie en de eerste divisie LEIDEN - Vijf voetbalclubs uit de Leidse regio staan aan de vooravond van een belang rijk competitieweekeinde. Quick Boys strijdt tegen Rijnsburgse Boys voor zijn laatste kampioenskans in de eerste klasse B. De Rijnsburgers zijn op Nieuw Zuid eveneens gebaat bij een overwinning, want de ploeg is nog verwikkeld in de strijd om de laatste periodetitel. De Sleutels, dat morgen tegen Berkel aantreedt, is in de vierde klasse afhankelijk van een misstap van lijstaanvoerder Zevenhoven. In dezelfde afdeling ontmoet Valken'68 het al gedegradeerde CVC Reeuwijk. De Valkenburgers hebben aan één punt genoeg om het vege lijf te redden. In de derde klasse speelt Ter Leede tegen het Haagse JAC. De Sassen- heimers staan twee punten voor op Loosduinen en DVO'32 en hebben derhalve aan een gelijkspel voldoende om zich te handhaven. Rijnsburgse Boys Dat Rijnsburgse Boys één wed strijd voor het einde van de comp- titie nog kansrijk zou zijn in de strijd om de laatste periodetitel, had Arie Lagendijk twee maanden geleden niet durven hopen. De Leidse trainer in Rijnsburgse actie tegen De Valleivogels, toonde zich dit seizoen een volwaardige basiskracht van dienst zag zijn ploeg dit jaar gedu- Loek zuyderuin) rende een bepaalde periode im- Martin de Louw, hier Rijnsburgse Boys, dat morgenmiddag de strijdt aanbindt met Quick Boys. Hij won twee Grand Prix'. In 1982 zegevierde hij in Oostenrijk en vorig jaar werd hij door de dis kwalificatie van Alain Prost, die met een te lichte wagen was uitge komen, winnaar in Imola. In de zestien races voor het wereldkam pioenschap van 1985 kwam hij vijf keer niet over de eindstreep. Al leen wereldkampioen Alain Prost deed het met vier keer uitvallen be ter. Evenmin achten de BVO's de ge boorte van een klasse van 'onaf hankelijken' wenselijk. De werk groep Competitiezaken zag doende gisteravond al, tijdens een hoorzitting in Utrecht, de pijlers onder haar plan om de stadions weer vol te laten lopen, afgebro ken. Jacques Hogewoning, de voor zitter van de werkgroep: „Het indi viduele belang doorkruist zoals ge woonlijk het algemeen belang. Ons rapport werd in principe goed ont vangen, maar de sanering is vol gens ons wel de hoeksteen van c De 31 Betaald Voetbal Organisa ties (FC Groningen, Heracles, Ro- da JC, PEC Zwole, Volendam en absent) waren _j aanbevelingen. Wij denken dat Eindhoven er ruimte moet worden geschapen bet voorts oneens met de aanbeve- de kwaliteit van het bng Nederlandse voetbal te sleutelen. De meeste clubs denken dat een en ander ook te realiseren valt met achttien eredivisie- en negentien eerste divisieclubs. Ik waag dat te betwijfelen of we moeten in de zo mermaanden blijven doorvoetbal len". winterstop acht weken te plannen. Volgens het gros kan het Nederlands elftal ook in een periode van zes weken een uitstapje van een dag of veertien maken. Ook het vastleggen van een vaste speeldag (of met z'n allen op zaterdag, of iedereen op zondag) zagen maar weinig clubs zitten. De punten uit het concept-rap port die wél instemming genoten: een ander systeem van de beker competitie, een na-competitie in de eredivisie (mits de UEFA dat toe staat, „maar", zegt Hogewoning, „er zijn geluiden dat de voetbalu nie dit keer geen bezwaar zal ma ken") en een andere opzet van de degradatieregeling uit de eredivi sie. De ruimte denkt men te vinden in een vroegere start van het sei zoen. In plaats van twee zullen er bovendien vier woensdagen moe ten worden benut voor competitie voetbal. NICOTERA - De Ronde van Italië dan ook niet verrast, dat juist de als maakte op de vierde zonovergoten dag blije rijders van Gianbattista Baronchelli en Johan van der Vel- klimmer te boek staande Van der Velde hem de paarse trui afnam. De wedstrijd kwam op gang de. De 32-jarige Italiaan kreeg voor de eerste doorkomst in Nicotera. de eerste keer in zijn leven de i trui om de lendenen, de 28-jarige Nederlander heroverde de vorig jaar door hem thuis gebrachte paarse trui van het puntenklasse ment. Baronchelli won gisteren de ul- In de resterende lus van 47 kilome ter zat ook de beklimming van de Monte Poro. Na een korte solo van de Zwitser Demierre, demarreerde Roberto Visentini kort voor de top van de Poro. De playboy van het Italiaanse peloton was met zijn tra korte rit van Villa San Giovanni tie verantwoordelijk voor de breuk naar Nicotera met een lichte voor sprong op een gebroken peloton. Van der Velde sprintte bergop naar de vijfde plaats. Greg Lemond merkte na de boottocht van Sicilië naar het Italiaanse vasteland hoe buitengewoon moeilijk het voor een buitenlander is de Ronde van Italië te winnen. De 115 kilometer naar Nicotera hadden niets te bieden voor Jean- Paul van Poppel. De weg leidde voortdurend op en af en de beklim mingen waren te lang voor platte landssprinters. Van Poppel was in de grote groep. Een ploegje niet meer dan vijftien renners maakte tempo achter Visentini. Opvallende afwezigen in die groep waren rose-truidrager Saronni en Van der Velde. De Nederlander voelde nog de naweeën van de ploegentijdrit. Hij raakte niet in pa niek. „Ik was bij Saronni, dus zou ik na de klim altijd terugkomen". Wel vooraan was Hennie Kuiper, hetgeen duidde op een groeiende vorm bij de veteraan. Net voor de hergroepering open de Greg Lemond het offensief ach- ZEIST (GPD) De arbitragecom missie van de KNVB, onder voor zitterschap van mr. N. P. J. Giltay Veth, heeft het verzoek van trainer Theo Verlangen van Emmen om contractontbinding niet gehono reerd. Gisteren werden beide par tijen gehoord, waarna de commis sie haar besluit nam. Verlangen had al een akkoord bereikt met FC Groningen, waar hij komend seizoen als manager in dienst zou treden. De noordelijke eredivisionist gaat nu op zoek naar een andere manager. Verlangen had Emmen het nu bijna afgelopen seizoen voor het eerst onder zijn hoede. Zijn contract loopt door tot 1 juli 1988. De teleurstelling bij zowel FC Groningen-voorzitter Renze de Vries als Theo Verlangen was he vig. ..De klap is groot", oordeelde de Vries. „Dit had ik niet ver wacht", stelde Verlangen. Ruim een maand geleden had den De Vries en Verlangen nog het glas geheven nadat beiden over eenstemming hadden bereikt over de indiensttreding van Verlangen als manager bij FC Groningen. Er nimmer serieus rekening mee hou dend dat Emmen, waarmee Ver ter Visentini. De Amerikaan, de Gi ro ongelukkig gestart, plaatste een harde demarrage. Alleen Giupponi uit de ploeg van Saronni en het duo Baronchelli/Corti namens Mo- ser hadden een antwoord. De drie Italianen lieten, begrijpelijk gezien de positie van hun kopmannen, Lemond het werk opknappen. Vooraan werd Visentini door de wedstrijdleider verwittigd dat er een groep kwam opzetten. Vijftien kilometer voor de eindstreep kwam de achtervolgende groep bij de solist. Lemond koos opnieuw de aanval. Visentini reageerde en kwam samen met de Amerikaan voorop. Als de Italiaan ook zijn af lossingsbeurten had genomen, wa ren de twee weggebleven. Dat zou normaal geweest zijn, omdat Vi sentini van een andere ploeg is dan Saronni en Moser. Visentini nam echter niet over en reed puur ver dedigend. Ook de tweede aanval werd door hem gepareerd, wat het vermoeden van een Italiaanse coa litie versterkte. Later verklaarde een nijdige Lemond, dat hij aan Vi sentini had gevraagd waarom hij zich zo gedroeg. Visentini had hem niet eens een antwoord gegeven. De indruk van een Italiaans sa menspel werd bevestigd bij de jacht van Baronchelli naar de etap pezege en de rose trui. Geen enkele Italiaanse ploeg reageerde op Ba- ronchelli's uitval, ingezet door de later verzwakkende Moroni. Alleen de grotendeels uit Italianen be staande formatie van de Portugees Da Silva probeerde nog iets recht te zetten. Vergeefs. Baronchelli ze gevierde met achttien seconden voorsprong óp zijn kopman Fran cesco Moser, die via vijftien secon den tijdvergoeding in het alge- mers "onnodig punten verliezen omdat we niet als team hebben ge functioneerd", aldus de oefen- meester. RB is inmiddels begonnen aan een felle eindsprint, die morgen in Katwijk tegen Quick Boys tot een goed einde kan worden gebracht. Wat betreft de tussentitel in de eer ste klasse B is de ploeg afhankelijk van de resultaten van Spakenburg en Noord wijk. Eerstgenoemde club heeft een punt meer; Noord- wijk staat gelijk met RB. maar de zeekanters hebben een beter doel saldo. Het feit dat Rijnsburgse Boys de laatste weken met klinkende over winningen eindelijk weer eens van zich heeft doen spreken, doet Arie Lagendijk duidelijk goed. Aan de andere kant echter hebben de re cente winstpartijen in Rijnsburg de nodige vragen opgeroepen. Waarom kan dezelfde ploeg nu wel, wat in het begin van de com petitie onmogelijk bleek? "Ik heb de laatste weken een paar gesprek ken gevoerd met de jongens, die nu onderkennen dat er vooral in de maanden oktober en november on nodig partijen verloren zijn ge gaan", zegt Lagendijk. "Dat was een kwalijke periode". "Toen werd de bal niet naar een willekeurige speler in een geel zwart shirt gespeeld, maar werd er eerst naar een gezicht gekeken. Op mentaal gebied hebben we toen verzaakt. Met praktisch dezelfde groep blijkt het nu wel goed te kunnen gaan. Dat proces is al een week of vijf bezig. Het blijkt dus wel te kunnen. We wonnen tame lijk moeiteloos van WOG en Spa kenburg. Ook zonder belangrijke spelers hebben we goed gespeeld". Een goed voorbeeld daarvan was ook de ontmoeting met Noord wijk. Dat duel moesten de Rijnsburgers afwerken zonder erkende krachten als Martin Toet, Wim Driebergen en Huug Aandewiel. Laatstge noemde speler zal ook morgen niet van de partij zijn. Lagendijk: "Het heeft geen zin om Huug morgen mee te laten spelen. Hij moet ge woon proberen in de zomerperiode zodanig te revalideren, dat-ie vol gend seizoen weer kan beginnen". Die blessures boden jonge spe lers de kans om zich waar te maken in de hoofdmacht van de trots van Rijnsburg. Hans Zwaan (die dit sei zoen vijftien doelpunten heeft ge maakt) en Martin de Louw grepen eigenlijk vorig jaar hun kans al en toonden zich dit seizoen volwaar dige basiskrachten. Dit seizoen maakten Jan Blankespoor, Peter Taalman, Leo van Egmond en Dick Heemskerk hun opwachting, terwijl ook Henk Merbis uit het 'niets' terugkeerde in het eerste team. "Die jongens hebben het goed gedaan bij de reserves. Dat is voor al de verdienste geweest van Ed Bos, de trainer van het tweede. Het inpassen van die voetballers was niet echt gemakkelijk. We stonden er op een gegeven moment niet best voor. Er moest dus wekelijks worden gepresteerd. Dat ging ten kost van het rijpingsproces", weet Lagendijk, die een periode van vijf jaar morgen tegen Quick Boys met een periodetitel hoopt af te sluiten. Net als de Katwijkers, die afhanke lijk zijn van IJsselmeervogels, die- natuurlijk graag winnen. Het zou heerlijk zijn om het seizoen met een periodetitel te kunnen afslui ten". Ter Leede Johan Verloop, aanvoerder van Ter Leede, was afgelopen dinsdag aandachtig toeschouwer bij Kat- wijk-Loosduinen. Vooral de laatste ploeg is in degradatiestrijd gewik keld met de Sassenheimse der deklasser. Een half uur voor tijd vertrok Verloop hoofdschuddend het sportpark De Krom. "Omdat ik dacht dat Loosduinen zou gaan winneh. Die ploeg was bij 1-1 stuk ken beter dan Katwijk". Groot was dan ook de verbazing toen bleek dat de zeekanters als nog aan het langste eind hadden getrokken. "Daarmee was ik hart stikke blij", aldus Verloop, "want daarmee hebben we ons bijna in veiligheid gespeeld. Natuurlijk, ik weet dat de bal rond is en er nog gekke dingen kunnen gebeuren, maar ik heb er goede hoop dat we het redden". Wat natuurlijk niet wegneemt dat Ter Leede een slecht seizoen achter de rug heeft. "Inderdaad", weet Verloop, "dat is voor een deel te wijten aan de slechte mentaliteit van de jeugd. Dat is me verschrik kelijk tegengevallen. Ze vinden de muziek van Simpleminds en het zaalvoetbal op zondag belangrijker dan de wedstrijd". Vandaar dat Verloop gelukkig was met de terugkeer van spelbe paler Nico van der Fange. "Trainer Spaan moest een beroep op hem doen vanwege de blessures. Het gaat Nico, ondanks zijn 35 jaar, nog goed af. Al met al vind ik dat Ter Leede in de derde klas thuishoort. Volgend seizoen moeten we verder met de routiniers die we nu heb ben en jeugdspelers die écht wil len. De vereniging heeft dit jaar al les voor de selectie gedaan, we zijn zelfs op vakantie geweest naar Sauerland. Dan mag je als voetbal ler toch wel wat terugdoen?" Valken '68 Valken '68 had voor trainer Will Henskens afgelopen zaterdag een aangename verrassing in petto. De in degradatienood verkerende vierdeklasser versloeg koploper De Sleutels. "En door die winst hebben we ons bijna in veiligheid gespeeld", gelooft Henskens. "De groep voelde dat er zaterdag wat extra's moest worden gedaan. Dat De Sleutels toevallig tegenstander was, was pech voor die jongens. Ik geloof niet dat Valken zo gemoti veerd was omdat we tegen Sleutels speelden". Volgend jaar blijft Henskens nog verbonden aan de Valkenburgse club. Hij zal het dan zonder spits Theo van Rijn moeten stellen. "Theo gaat het bij Quick Boys pro beren. Daar moet ik respect voor hebben, al is het natuurlijk een ge voelig verlies voor Valken. Voor onze begrippen is het een uitste kende voetballer". Valken heeft Van Rijn morgen hard nodig om de laatste competi- de Rijnsburgers het resultaat tiewedstrijd tegen CVC te winnen, van Spakenburg en Noordwijk af "Die ploeg is al gedegradeerd', te wachten. Maar op de eerste plaats dient weet Henskens, "maar dat mag geen reden om de zaken minder langen nog een tweejarig contract meen klassement een sprongetje l°fte dan toch n vervulling. Giovan Battista Baronchelli gaat juichend over de streep en kan einde lijk. de rose trui over zijn schouders trekken. Gaat een 'eeuwige' wielerbe- RB zelf te winnen, zoals de Katwij- aan te pakken dan gebruikelijk", kers ook de volle buit moeten pak ken om een beslissingsduel te kun nen forceren. Lagendijk: "De riva liteit tussen Quick Boys en Rijns burgse Boys valt best mee. De sup porters maken het vaak erger dan het is. Maar we willen die wedstrijd had, daar een stokje voor zou ste- over zijn rivaal Saronni deed ken. Waarbij Verlangen verwees naar een clausule in zijn contract waarin staat dat hij bij positiever betering eerder weg mag. De be taald-voetbalnieuweling Gianbattista Baronchelli heeft eer uitgeblonken in de Ronde m Italië, al droeg hij nimmer de trui. In vorige ronden won hij Drentse zuidoosthoek bleef echter wel vier etappes en werd hij twee- halsstarrig weigeren zijn medewer- maal tweede in het eindklasse- king te verlenen. Zowel Emmen ment, een keer derde en drie keer als Verlangen schakelden een ad vocaat in en legden de zaak voor aan de arbitragecommissie van de meedeed was in 1974. Een jaar c KNVB. ADVERTENTIE A.s. zaterdag aanvang 17.00 uur De belangrijke wedstrijd \Tfl/ Deze advertentie is aangeboden door: El. Techn. Install. Bureau Randstad b.v. Leiderdorp Weversbaan 17. der had hij de Ronde voor amateurs en de Ronde van de Toekomst in Frankrijk gewonnen. Hij werd geroemd als het groot ste talent sinds Coppi en hij begon inderdaad veelbelovend. Eddy Merckx moest al zijn talent, routi ne en macht aanwenden om de Gi ro van 1974 met twaalf seconden voorsprong te winnen. Daarna heeft Baronchelli nooit meer zo te gen de wereldtop aangebeukt als dat jaar. Ook niet nadat Merckx was afgestapt. Hij leverde bij vla gen nog wel goede prestaties. Een ware campionissimio als de Tifosi hem graag ziim werd hij nooit. Hij droeg het imafco van een „luie ren ner" met zich mee. Volgens Moser kan Baronchelli deze Giro winnen. Dat kon hij al in 1974 en hij is er nooit in geslaagd. In Nicotera keek Johan van der Velde hoog naar de Italiaan op. De Brabander moest zich voorlopig te vreden stellen met de paarse trui. „Ik heb tenminste nu al iets. Toch heb ik het individuele klassement nog niet afgeschreven. De Giro is nog maar amper begonnen". ROME (DPA) - De selectie van we reldkampioen Italië is gisteren on der de strengste veiligheidsmaatre gelen vanuit Rome via Boston naar Mexico-Stad gevlogen. Het vlieg- ADVERTENTIE Zaterdagmiddag 14.30 uur de belangrijke wedstrijd Sportpark De Vliet vóór de pauze optreden van muziekgezelschap W.D.S. In de pauze speelt Jong K. en G. Deze advertentie is aangeboden door tuig van de Italianen werd uit angst voor aanslagen s' nachts voor het vertrek zelfs voortdurend be waakt. Engeland heeft een oefenwed strijd in coieraao Springs tegen Zuid-Korea met 4-1 gewonnen, bij rust was het 2-0. Invaller Kerry Di xon scoorde tweemaal. De andere treffers kwamen op naam van Mark Hateley en de net op tijd her stelde aanvoerder Bryan Robson. Yu Yung-Kim maakte het Kore- aanse-dpelpunt. Hugo Sanchez, de hoop van Mexico voor het wereldkampioen schap, heeft gisteren de training hervat. De aanvaller van Real Ma drid liep in de return van de Euro pa Cup 3-finale tegen 1. FC Köln een blessure aan de knie op. Om geen risico's te nemen maakte de 27-jarige schutter niet de volledige training mee. De Sleutels Met dank aan Valken zag De Sleutels zijn kampioenskans gere duceerd tot bijna nul. Zevenhoven veroverde dankzij het Leidse ver lies de koppositie van de vierde klasse B. De lijstaanvoerder ont moet morgen degradatiekandidaat WDS. Die ploeg heeft een overwin ning nodig om het vege lijf te red den. Op zyn beurt moet Sleutels Berkel verslaan, om van de mis stap van Zevenhoven te profiteren. Dat alleen al zal moeilijk zyn om dat Berkel op gelijke hoogte staat met de Vlietclub. Mocht het zater dag allemaal mislopen, dan heeft De Sleutels maandag de kans zich te revancheren. Al zal dat tegen de profs van Borussia Monchenglad- bach (zonder de WK-gangers) niet gemakkelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15