Koffie inzet van nieuwe prijsoorlog Staking legt Cehave plat "De groei zit er weer in. Dat stelt de koopkracht zeker." %IAATUJBBERS Z'N KARWEI AFMAKEN CDA DE dreigt Hermans met boycot Staking legt Belgische spoorwegen weer lam Voorwetenschap leverde Amerikaan miljoenen op Kernramp raakt toerisme in Nederland nauwelijks 'Vrouw in Beeld' weer opgeheven FNV vraagt mening leden over cao-pakket bij Akzo WOENSDAG 14 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL - België maakt weer een week vol stakingen door uit protest tegen de bezuinigingsvoor stellen van de regering-Martens. Honderdduizenden Belgen zijn gisteren niet of te laat op hun werk gekomen door acties bij de spoor wegen. Daarentegen lijkt de sta king in de Kempense steenkool mijnen af te lopen. Totaal onverwacht gingen in de nacht van maandag op dinsdag de spoorwerknemers Charleroi, Ottignies en Brussel- Zuid in staking. Daardoor was Brussel voor een groot aantal fo rensen niet meer per trein te berei ken. De actie was verrassend om dat de vakbonden pas voor aan staande vrijdag een staking bij de openbare diensten hadden aange- kondigd. De lokale bonden wilden SOEST (ANP) - Douwe Egberts zal de levering van koffie aan Jac. Hermans (Profimarkt) echter niet zolang wachten en leg- stoppen, als deze supermarktketen zich niet houdt aan de door de fabrikant vastgestelde den het spoorwegverkeer jam. minimum verkoopprijs van f 5,25 per 250 gram. Hermans heeft met ingang van vandaag CM— eenzijdig de prijzen met tien tot dertig cent verlaagd. Een pak Douwe Egberts Roodmerk kost er nu f 5,19. spitsuur reden slechts enkele trei nen de hoofdstad uit. Ook interna- knooppunten tionale treinen konden niet tot Brussel doordringen. Later op de dag gingen ook de stations in Brus sel, Luik en Namen dicht. De socialistische vakbonden be sloten gistermiddag om de spoor- acties over te nemen. Als gevolg daarvan wordt het openbaar, ver voer in heel België al vanaf van avond tien uur tot vrijdagavond tien uur stilgelegd. De bonden zul len vandaag beslissen of ook de voor vrijdag aangekondigde sta king van alle andere openbare diensten (luchtvaart, posterijen, onderwijs) met twee dagen wordt vervroegd. De socialistische bon den voelen daar wel voor, maar de christelijke niet. Die hebben al la ten weten niet aan de stakingen te zullen meedoen. De staking in de vijf steenkolen mijnen in Belgisch Limburg is daarentegen aan het aflopen, nadat de vakbonden maandag besloten de wilde stakingsacties van de mijnwerkers niet langer te steu nen. In de nacht van maandag op dinsdag kwam het in Zolder tot ernstige ongeregeldheden tussen cente prijsverhogingen is de vraag De bedoeling van Hermans i w w algehele prijsverlaging van koffie naar koffie bij Hermans in ons land af te dwingen. Woord- derd, aldus Hofland. Volgens hem voerder Hofland verheelt niet, dat actie zijn bedrijf geld gaat kosten, aangezien de marges op koffie al de hoge prijs. klein zijn. Bij een bodemprijs f5,25 zijn de verdiensten op een pak nagenoeg nihil. Het produkt is echter een belangrijke publiek strekker. Hofland hoopt dan ook, dat de rest van de detailhandel meegaat en zo ook de koffiebranders, waar onder Douwe Egberts en Van Nel- Ie, over de streep zal trekken. Dou we Egberts sluit dat laatste echter uit. „Wij zullen wel moeten optre den, want anders is het hek van de dam", aldus de zegsman van de Friese koffiefabrikant. De hoogte van de koffieprijs al ge ruime tijd onderwerp van discus sie. Dit jaar is een pak van 250 gram al f 1,50 duurder geworden. Toch is er volgens Hermans wel ruimte voor lagere koffieprijzen, gezien de ontwikkeling van de dol larkoers en de financiële resultaten van de koffiebranders. Hermans heeft behalve merken van Douwe Egberts en Van Nelle ook koffie van eigen merk in de schappen lig gen. Een flink deel daarvan komt uit Duitsland, waar deze koffie paar dubbeltjes goedkoper is. li- land schat dat tegen 20 procent de Nederlandse koffie afkomstig van onze Oosterburen. WASHINGTON (UPI) - De Securi- de afdeling fusies en overnemin- ties and Exchange Commission gen bij Drexel, in de afgelopen vijf (SEC), een instelling die toezicht jaar 12,6 miljoen dollar verdiend Hier zijn al vragen Kamer over gesteld, terwijl ook de houdt op de naleving van de regels in de Amerikaanse effectenhandel, heeft een directeur bij de beleg de Tweede gingsbank Drexel Burnham Lam bert beschuldigd van misbruik consumentenorganisaties forse voorwetenschap. Volgens de SEC kritiek hebben geuit. Door de re- heeft Dennis Levine, directeur van DEN HAAG (ANP) - De ramp met de Russische kerncentrale in Tsjer- nobyl heeft (nog) niet tot daling van het buitenlands toerisme naar Nederland geleid. Directeur J.A.T. Cornelissen van het Nedgjlands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft dit gisteren tegen het ANP gezegd. Het aantal Amerikaanse toeris ten dat thuisblijft uit angst voor terreuracties in Europa, blijft wat Nederland betreft gelijk: 30 a 35 procent; wat geheel Europa betreft ook, 45 tot 60 procent, aldus Corne lissen. „Ervan uitgaande dat er geen terroristische acties in Euro pa op Amerikaanse doelen of per sonen worden ondernomen", aldus Cornelissen. AMSTERDAM (ANP) - De uitgave van het vrouwenweekblad 'Vrouw in beeld' van het uitgevers- en pu- bliciteitsbedrijf 'De lage landen B.V.' wordt volgende week stopge zet. De directie van het bedrijf, een dochteronderneming van de N.V. Holdingmaatschappij 'De Tele graaf heeft dat gisteren meege deeld. De directie heeft besloten met 'Vrouw in beeld' te stoppen omdat met de uitgave in de aangekondig de periode van tien weken niet het gestelde oplagedoel is bereikt. Voor nadere mededelingen was niemand van 'De lage Landen' aan wezig. Kort Zakelijk Terug De Dalai Lama rekent erop dat hij dat hij zeker nog terug zal keren naar Tibet. China wordt steeds li beraler, zowel in economisch op zicht als wat betreft de houding te genover de minderheden in het enorme land. Blijkens verhalen van toeristen en journalisten die Tibet bezochten, is de Dalai Lama 37 jaar na zijn vertrek nog steeds enorm geliefd bij de bevolking. De bezoeken van de delegaties, nu al weer enkele jaren geleden, leidden tot ware volksoplopen. En het schijnt zo te zijn dat men een Tibe- taan geen groter plezier kan doen dan hem een foto van de Dalai La ma te geven. Kodak Kodak, de Britse dochteronder neming van het Amerikaanse East man Kodak, gaat 900 van haar in totaal 7500 werknemers ontslaan, zo heeft een woordvoerder van het bedrijf bekendgemaakt. Het be sluit volgt op een eerder dit jaar ge nomen beslissing van het Ameri kaanse moederbedrijf dat het aan tal werknemers over de hele we reld met tien procent verminderd moet worden. Failliet Het aantal uitgesproken faillisse menten is in april gedaald met elf t procent in vergelijking met dezelf de maand van het vorig jaar. April dit jaar waren het er 396, vorig jaar om die tijd 447. Dit blijkt uit tellin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren werden gepubliceerd. In januari tot en met april 1986 bedroeg het aantal uitge sproken faillissementen 1.479 te gen 2.006 in dezelfde periode van het vorig jaar (- 26 procent). door via een op de Bahama's ge vestigde eigen bank in het geheim aandelen te kopen §n te verkopen. Daarbij maakte hij gebruik van zeer vertrouwelijke informatie waar hij door zijn functie bij Dre xel toegang toe had. Het gaat hier om de grootste voorwetenschap zaak die ooit aanhangig is ge maakt. De SEC heeft bovendien via de districtsrechtbank in Was hington de tegoeden van Levine la ten bevriezen. Volgens de SEC probeerde Levine zo'n tien miljoen dollar aan tegoeden over teschrij- ven van een bank in de Bahama's naar een bank op de Cayman Ei landen. De raad van bestuur van Drexel heeft meegedeeld alle medewer king aan de zaak tegen haar direc teur te zullen verlenen. Voorlopig is Levine van zijn functie onthe- De SEC heeft geen beschuldi- Stakende Belgische r de politie en stakende mijnwer kers. Er werd hard gevochten, een rijkswachter raakte ernstig ge wond en dertien mensen werden opgepakt. De mijnwerkers gooiden met straatstenen en blokken beton naar de politie. Later trokken zij een spoor van vernieling door het stadje. Gistermorgen keerde de rust weer terug en gingen steeds meer mijnwerkers weer aan het werk. Alleen in Eisden en Water schei werd nog op vrij grote schaal gestaakt. Gistermorgen betoogden enkele duizenden mijnwerkers voor de kantoren van de vakbonden ACW en ABVV in Hasselt. Zij eisten daar dat de bonden alsnog het sta- kingsgeld zouden uitbetalen over de dagen dat gestaakt is, ook ai er kenden de bonden die stakingen niet. De bonden hebben echter geen toezeggingen op dit punt wil len doen. Staatslening brengt 1,5 miljard op DEN HAAG (ANP) - De 6,25 pro cent staatslening 1986 per 1992/ 1996 heeft het rijk 1,5 miljard gul den opgeleverd. Tegen een koers 99 procent wordt 90 procent de inschrijvingen toegewezen. Het effectieve rendement van de lening bedraagt derhalve 6,415 pro cent. Het ministerie van financiën toonde zich tevreden met de op brengst. Gezien de fors lagere noteringen die gisteren op de obligatiemarkt voorkwamen waren de verwach tingen op de beurs niet hoog ge spannen. Men rekende eerder met een bedrag van tussen 0,5 en 1 mil jard gulden tegen een koers van 98,5 procent. y Volgens een woordvoerder van het ministerie bestond er op de val reep toch een behoorlijke vraag vanuit de markt. Geruchten over flinke inschrijvingen door institu ten wilde hij niet bevestigen. De vorige staatslening bracht op 18 maart 4 miljard gulden op. Toch is het NBT er niet helemaal gerust op dat de buitenlander Ne derland in groten getale zal blijven bezoeken. Vanuit Japan zijn er al ongeruste vragen gerezen over de situatie in Europa en het NBT heeft deze markt onmiddellijk over de huidige situatie geïnformeerd, aldus Cornelissen. Het NBT gaat - gingen geuit aan het adres ter spreiding van het risico - in een bliksèmcampagne, een deel van het Amerika-budget gebruiken om vooral de Engelse toeristenmarkt voor Nederland te interesseren. Extra activiteiten worden onder anderen ook op de Westduitse en Scandinavische markten ontwik keld. Zoals bekend komen dit jaar 200.000 Amerikanen minder naar ons land. de beleggingsbank. De commissie heeft ook Levine's medewerker, de Zwitser Bernhard Meier, die werkte voor de op de Ba- hama's gevestigde bank van Levi ne, in staat van beschuldiging ge steld. Hij zou niet alleen deel geno men hebben in de praktijken van Levine, maar ook zelf misbruik van voorwetenschap hebbën ge maakt. Daarmee zou hij 150.000 dollar hebben verdiend. AMSTERDAM - De ringspoorlijn rond Amsterdam zal eind mei in ge bruik worden genomen, tegelijk met de drie nieuwe stations die langs deze spoorbaan zijn gebouwd. Met man en macht wordt nu nog gewerkt om het nogal futuristisch uitziende station aan de Cornelis Lelylaan op tijd klaar te hebben. (foto anpi Vrouwen: slaapkist op vrachtwagens onmenselijk VEENDAM (GPD) - Staatsse cretaris J. Scherpenhuizen (verkeer) moet de 'slaapkist' op de cabine van vrachtwagens verbieden. Die zijn levensge vaarlijk en onménselijk. Deze eis stellen vrouwen van vracht wagenchauffeurs in een petitie die ze vandaag Scherpenhuizen in Den Haag aanbieden. Ze on dersteunen daarmee verlanr gens die onder de vrachtwa genchauffeurs leven. De vrou wen willen wettelijke bepalin gen, waarin het transporton dernemingen wordt verboden nog dergelijke 'topslèepers' te kopen. De 'slaapkist' is een - veelal polyester - bak op de cabine van een vrachtwagen waarin een chauffeur moet slapen. De ruimte daarin is uiterst be perkt. Het toegangsluik is nauw. Bij een aanrijding of brand zit de slapende chauffeur gevangen, zegt een actiecomité i chauffeurs. Deze 'topsleepers' vervangen de 'bedden' achter de cabine, die zijn verdwenen om laad ruimte te winnen. In Scandina vië worden de 'top6leepérs' om veiligheidsredenen binnenkort waarschijnlijk verboden. Het actiecomité bestaat uit zeventien vrouwen uit het ge hele land. Zij willen het niet bij deze actie laten en ook andere zaken aanpakken. Met 36 uur als inzet VEGHEL (ANP) - Bij de mengvoe derfabriek Cehave in Veghel is vanmorgen vroeg een staking uit gebroken. Volgens bestuurder J. Kirkels van de Industriebond FNV is de staking een succes en ligt de produktie in Veghel volledig plat. Volgens de vakbondsbestuurder staakt een kwart van de vierhon derd man produktiepersoneel in Veghel en is dat aantal voldoende om de produktie volledig lam te leggen. Kirkels kondigde aan dat de sta king voor onbepaalde tijd van start is gegaan. "We gaan door met sta ken tot de directie over onze eisen wil praten", zo zei hij. Inzet van de staking bij Cehave is de 36-urige werkweek. De Industriebond wil de 36 uur in de vorm van 26 roos- tervrije dagen maar volgens de di rectie is dat niet te combineren met het groot aantal verlofdagen dat de ploegenwerkers nu al hebben. Bij Cehave werken in totaal 1.700 mensen waarvan 1.400 in Veghel en de rest in den Bosch. De fabriek in den Bosch draait volgens Kir kels gewoon door om de 15.000 boeren waar Cehave mengvoerder- contracten mee heeft niet al te zeer te duperen. De Cehave-directie heeft maandag al gedreigd met een kort geding om de staking te bre ken maar de Industriebond FNV is niet van plan om voor dat dreige ment te zwichten. Cehave levert in Zuid-Nederland aan ongeveer 15.000 boeren meng voeder. Sommige diersoorten, zo als eendagskuikens, kunnen slechts enkele uren zonder eten. "Als de boeren schade lijden door de staking, zullen ze die ongetwij feld op ons verhalen", aldus direc teur Carels van Cehave. "Wij zullen januari 1987 de Industriebond er dan voor aan spreken". Inmiddels heeft de directie het tot grote woede van de Industrie bond FNV al met de Unie BLHP. bond van vooral middenkader, op een cao-akkoordje gegooid waarin geen concrete afspraken over de 36 uur zijn gemaakt. Het akkoord ver meldt alleen dat die zaak ten allen tijde bespreekbaar blijft. loonsverhoging krijgen van een procent en op 1 september van dit jaar nog eens een eenmalige uitkering van een en een kwart procent. Bovendien treft het bedrijf een aantal werkge- legenheidsbevorderende maatre gelen, waardoor ongeveer veertig nieuwe werknemers kunnen wor den aangetrokken. Daarenboven is Cehave nog bereid 72 stageplaat sen te creëren en een kwart mil joen gulden te investeren in een In het akkoord is vastgesteld dat P0'* waa™il bijscholing van de werknemers op 1 juli 1986 en 1 ^lozen kan worden Setinan- UTRECHT (ANP) - Net als in de grootmetaal legt de Industriebond FNV ook het onderhandelingsre sultaat bij het chemisch concern Akzo (23.000 werknemers) neutraal aan de leden voor. Evenals bij de metaalindustrie ligt er ook bij Ak zo een onderhandelingsresultaat op tafel zonder concrete afspraken over invoering van de 36-urige werkweek. Een werkgroep FNV-kaderleden bij Akzo besloot gisteren dat het onderhandelingsresultaat neutraal aan de leden moet worden voorge legd. Blijkens een verklaring die de werkgroep gisteren uitgaf vindt ADVERTENTIE Unilever biedt deel personeel 36 uur het kader het onderhandelings- reultaat aan de ene kant te mager om er ja op te zeggen maar aan de andere kant ligt er weer te veel op tafel om de zaak te verwerpen. Vandaar dat men de zaak neu traal aan de leden voorlegt. De ka derleden zijn teleurgesteld over het feit dat de Akzo-directie niet bereid bleek concrete afspraken te maken over invoering van de 36 urige werkweek en dat er evenmin afspraken op tafel liggen om de werkgelegenheid bij het concern jaarlijks met 2,5 procent uit te brei den. Aan de andere kant kan het eind bod dat Akzo op tafel heeft gelegd de toets der kritiek doorstaan wat betreft zaken als koopkracht en zijn er wel mogelijkheden om de werkgelegenheid bij Akzo verder te stimuleren via bij voorbeeld het jeugdplan, uitbreiding van de vut en het omzetten van de gecombi neerde vier/vijfploegen diensten in volledige ploegendiensten. ROTTERDAM (ANP) - Unilever heeft voor het begin van de forme le cao-onderhandelingen aangebo den een 36-urige werkweek in te voeren voor ruim een derde deel van het personeel. Het gaat dan om de werknemers in de ploegendien sten en het personeel met een zoge heten fabriekstoeslag. Verder kan de vut-leeftijd naar 60 jaar. de lo-. nen omhoog met 1,75 procent en liggen er eenmalige uitkeringen van 2 en 1 procent in het verschiet. Eigenlijk zouden de partijen bij Unilever gisteren hun informeel overleg voortzetten over hervat ting van de begin april vastgelopen cao-onderhandelingen. Het nieuwe bod van Unilever was voor de bon den echter aanvaardbaar genoeg om het aan de leden voor te leggen. Dit gebeurde gisteravond en van- Vandaag begonnen daarop weer de formele cao-onderhandelingen.' overigens wel nadat de stakingen bij vier bedrijven van Unilever werden beëindigd. Het bedrijf had dit als voorwaarde gesteld. "Het in formeel overleg van de afgelopen dagen geeft goede hoop op een ak- koord", aldus de bonden FNV en CNV. die zich beiden opgetogen toonden over het onderhandelings resultaat. AMSTERDAM (ANP) - Nu de staat toch nog een verrassend bedrag van f 1.5 mil jard uit de markt heeft gehaald met een rendement van nog niet onder 6.5 procent, likte men op dè obligatiemarkt vandaag zijn wonden. De koersen van de staatsle ningen waren in herstel met winsten tus sen 0,2 en 0.5 punt. De nieuwe 6.25 procent lening schommelde rondom de uitgifte- koers van 99. Op de aandelenmarkt gingen de koersen eerst nog verder naar beneden maar te kende zich later enig herstel af door lichte dekkingsvraag. Unilever ging na een laagste prijs van 421,50 aan het eind van de ochtend voor 424 van de hand. wat f 4 lager dan de koers van gisteren was. Akzo beperkte het verlies van 2,50 tot f 1,50 op f 152 ei tot zestig c kaars veranderden niet veel. Gist-brocades liep geleidelijk op van .f 253 naar 256 en was daarmee tegen het middaguur f 1 hoger. Hetzelfde gebeurde bij Heitieken op f 151,50. Fo aandelenkpaitaal trekken maar voorlopig nog niet en d; stak beleggers een hart onder de rier Zwak lag Wessanen met een verlirs va f 4 op 255. De claims Hoogovens zagf zich nog een stuiver ontgaan op 0.20.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9