Acties van huisartsen verwacht MB DE PvdA IN EEN NIEUWE REGERING. KSO®»® EN W^ggjlfZEKERHB0 Ruding windt zich op over rode rozen van PvdA Grote kans op uitlevering van ontvoerders Heineken Advocaten: rechtsspraak bedreigd ACTIE Agent schiet man dood Van der Meulen kritiseert weer kabinetsbeleid NCRV wil D66 niet bij debat van grote drie WD: nog niet afzien van kernenergie 'Voorrang voor vrouwen in een nieuw kabinet' DINSDAG 13 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Onvrede na gesprek over inkomens DEN HAAG (ANP) - Een groot aantal huisartsen zal waar schijnlijk tot acties overgaan nu het overleg met het kabi net over de inkomens vrijwel niets heeft opgeleverd. De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), W.J. de Regt, zei gisteren na het gesprek met een delegatie van het kabinet, dat hij 'met lege handen naar de ledenvergadering moet'. Op die vergadering werden van avond in Amsterdam tweeduizend huisartsen (een derde van het to taal) verwacht. Dat er dan tot acties zal worden besloten lijkt De Regt onvermijdelijk: „Ik kan me nauwe lijks voorsteilen dat de leden hier tevreden mee zijn". Om wat voor soort acties het zou gaan, is nog niet duidelijk. Bij het overleg van gisteren wa ren minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid), staatsse cretaris Van Zeil (economische za ken) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) aanwe zig. Er waren drie punten aan de orde: het aanvaardbare inkomen voor 1986, het aantal verrichtingen waarop het particuliere tarief moet worden gebaseerd en de opleiding. Over een van de hete hangijzers, het particuliere tarief, is alleen be sloten dat er overleg zal komen tus sen de overheid, de particuliere verzekeraars (het KLOZ) en de DEN HAAG (GPD) - De Neder landse advocaten vinden dat de be zuinigingen leiden tot èen slechte re rechtsspraak. Misstanden wor den niet aangepakt en er zijn wet ten in de maak die het volgens de Orde van Advocaten de advocaat 'fundamenteel moeilijker maken' zijn cliënt te verdedigen en 'af breuk doen aan een zorgvuldige rechtspraak'. Volgens Ordevoorzit ter Glasz, die deze kritiek vanmor gen liet horen, moet een volgend kabinet meer geld beschikbaar stellen voor Justitie. Bovendien moeten advocaten al in de eerste fase van het onderzoek - bij het po litieverhoor - verdachten kunnen bijstaan. Die snelle bijstand is een oude wens van de raadslieden, maar wordt volgens Glasz steeds urgen ter, omdat het steeds meer voor komt dat die eerste fase beslissend is. De advocaten vrezen dat door die ontwikkeling het evenwicht in het strafproces verstoord kan ra ken. COMMENTAAR LHV. Daarbij zal ook het gemid delde aantal 'contacten' met parti culiere patiënten worden betrok ken. Volgens de LHV zijn dat er maar 2,7 per jaar, terwijl het huidi ge tarief uitgaat van 3,5. 'Wijze mannen' hebben een tus senstap naar drie voorgesteld. Mi nister De Koning zei gisteren, dat het kabinet daarmee akkoord gaat. Volgens De Regt stelt dat echter weinig voor, omdat het de bedoe ling is alleen de kostenvergoeding bij het nieuwe cijfer aan te passen en niet het honorarium. Het tarief zou dan slechts met 1,50 stijgen tot 25 gulden. Volgens de LHV is dat ongeveer vijf gulden te weinig. De huisartsen hebben haast met de verhoging van het tarief tot bijna dertig gulden, omdat na de stelsel wijziging op 1 april 600.000 zieken fondsverzekerden zijn overgegaan naar particuliere verzekeraars. Het aanvaardbare inkomen (ho norarium plus sociale lasten en pensioenpremies) van de huisartsen gaat volgens De Koning omlaag van 143.300 in 1985 tot 141.700 gulden in 1986. Volgens de bewindsman had er op grond van de gangbare systematiek nog 2.300 gulden meer afgemoeten. De LHV wil echter het inkomen van 1985 handhaven. Van die 2.300 gulden zijn de huisartsen niet onder de in druk. Dat bedrag hebben we drie jaar geleden al ingeleverd, dus dat is een sigaar uit eigen doos, aldus De Regt. Bovendien verdwijnt het volgens hem rechtstreeks in het fonds waaruit de afschaffing van de goodwill wordt gefinancierd en halen veel huisartsen het normin komen al lang niet meer. MILJOENENFRAUDE (GPD) - De rijkspolitie Nijmegen heeft na een omvangrijk onderzoek een fraudezaak aan het licht gebracht waarbij diverse schuldeisers voor miljoenen guldens zijn benadeeld. In verband met deze zaak werden gisteren een 41-jarige man uit Beek en zijn 42-jarige echtgenote aange houden. De man had inkomsten verzwegen terwijl er een faillisse ment tegen hem was uitgesproken. Bovendien zou hij in het zicht van het dreigende faillissement de gro te familiecamping Saxenheim in Vierhouten op de Veluwe door middel van gegoochel met BV's hebben doorverkocht. Zijn vrouw wordt verdacht van medeplichtig heid. BE1LEN (ANP) - Door een gebrek aan voldoende bluswater moest de brandweer in Spier (gemeente Beilen in Drenthe) gisterochtend min of meer lijdzaam toezien hoe het restaurant Grill Spier, gelegen langs de de rijksweg Groningen-Zwolle (A-28), volledig uitbrandde. De schade wordt door de rijkspolitie geschat op ten minste één miljoen gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de politie zag een passerende automo bilist 's morgens rond half tien rook uit het dak komen. De brandweer, die na zijn alarm snel ter plekke was en zich geconfronteerd zag met het watergebrek, probeerde met slangen over de autoweg A-28 (Groningen-Zwolle) vanuit het dorp Spier wat meer water te krijgen. Dat nam echter zoveel tijd in beslag dat, toen er voldoende water was, het hele pand al in lichterlaaie stond en als verloren moest worden beschouwd. Twee jaar geleden ging hetzelfde restaurant ook al in vlammen op. De oorzaak van die brand is nooit opgehelderd. Over de achtergronden van de brand van gisteren tastte de politie ook nog in het duister. (foto ANP) PARIJS (GPD) - De Nederlandse regering heeft op nieuw een verzoek tot uitlevering aan de Franse rege ring gedaan in verband met Willem Holleeder en Cor van Hout, die naar men aanneemt de hoofdrol hebben gespeeld by de ontvoering van Freddie Heineken en zijn chauffeur J. Doderer. De nota met het verzoek werd gistermiddag door de Nederlandse ambassadeur in Parijs op het Franse ministerie van buitenlandse zaken overhandigd. Staatssecretaris van justitie mevrouw Korte-Van Hemel ziet de afloop van het verzoek met vertrouwen tegemoet. Zc zegt voor 'honderd procent zeker te zijn' dat Frankrijk de twee Nederlanders zal uitleveren nu dat land zich heeft aangesloten bij het Europese uit wijzingsverdrag. Sinds Holleeder en Van Hout vorig jaar december uit de Parijse Sante-gevangenis werden ontslagen, verblijven ze onder politiebewaking in hotels in de omgeving van de hoofdstad. Hun hernieuwde opslui ting werd gisteren elk moment verwacht. Frankrijk heeft als een van de hekkensluiters zijn handtekening gezet onder een nieuw multilateraal verdrag, waarin een aantal samenwerkende landen is overeengekomen tot uitlevering over te gaan zonder opnieuw een uitputtende reeks voorwaarden te for muleren. De Fransen ondertekenden het verdrag op 10 februari en het trad gisteren in werking. Het ligt nu voor de hand dat Holleeder en Van Hout weer achter de tralies verdwijnen in afwachting van het besluit van de Franse autoriteiten. Gisteren waren ze nog in een hotel in Ivry aan de zuidkant van Parijs, waarheen ze waren overgebracht na een tragi-komi- sche reis naar het Caraïbische gebied, die op een fias co voor de Fransen was uitgelopen. De advocaten van Holleeder en Van Hout zullen proberen de uitlevering tegen te gaan op grond van de aloude rechtsregel dat niemand kan worden vervolgd op grond van een wet die van kracht is geworden na dat het misdrijf is begaan. Met ts de laatste jaren een goed ge bruik geworden dat op de aandeel houdersvergadering van Shell ook de relatie van deze multinational met Zuid-Afrika aan de orde wordt ge steld. Wie aandelen bezit heeft spreekrecht, en van dat recht wordt ook gebruik gemaakt door critici van het Zuid-Afrikaanse apartheidsbe wind. Aanstaande donderdag wordt die vergadering weer gehouden. Maar voordat de critici hun bezwaren ter vergadering naar voren kunnen bren gen, hebben twee geheimzinnige ac tiegroepen at toegeslagen. Gister morgen vroeg zijn aanslagen ge pleegd op ten minste dertien pomp stations van Shell. Brandstichting, vernieling en sabotage, dat zijn de middelen van actievoerders die zich verschuilen achter de namen 'Nacht schade' en 'Nog meer nachtschade'. De officiële anti-apartheidsbewe ging in Nederland (ABBN) heeft on middellijk afstand genomen van deze acties. Deze beweging, die sinds jaar en dag een hardnekkige en taaie strijd voert tegen het racistische be wind in Zuid-Afrika, wil absoluut niet met deze vorm van actievoeren wor den vereenzelvigd. De ABBN zal nooit oproepen tot geweld tegen per sonen of eigendommen. Dat geweld schrikt de mensen af, het brengt hen niet bijeen in de strijd tegen de apart heid. Het gevaar bestaat bovendien dat de verbijsterde automobilist, en hij niet alleen, helemaal niets meer moet hebben van enige kritiek op Zuid-Afri ka. Het nobele doel van de anti-apart heidsbeweging wordt aldus in diskre diet gebracht. Jaren van stencillen, vergaderen, demonstreren en lob byen in Den Haag, komen in een ver dacht licht te staan. En dat is wel het laatste wat de tegenstanders van de apartheid verdienen De aanslagen op de pompstations zijn echter meer dan alleen maar domme, want averechts uitwerkende, acties. Brandstichting, sabotage en vernieling, het zijn misdrijven die om tegenmaatregelen vragen. Aldus be landen we in een vicieuze cirkel die zou kunnen eindigen in een soort po litiestaat. De terreur van de straat wordt beantwoord met een straf op treden van politie en justitie, waarin sommigen opnieuw aanleiding zien voor nieuwe en nog verder gaande acties. Met haar vrijheid van meningsuiting en haar vrijheid van vergadering stelt onze democratie zich willens en we tens zwak op. Er zijn immers altijd in dividuen die deze vrijheden kennelijk niet aankunnen en ook de waarde er van niet beseffen. Maar voor aanslagen op benzine stations kan geen rechtvaardiging worden aangevoerd. Het is trouwens opvallend dat verdachten van derge lijke acties wel altijd heel precies we ten welke rechten zij hebben. De rechtsbescherming van verdachten gaat in ons land heel ver, en deze bescherming maakt gelukkig geen onderscheid tussen verdachten. Voordat de naamloze actievoerders onder het banier van 'Nachtschade' op pad gaan om aanslagen te plegen, weten zij donders goed, dat zij later, als zij onverhoopt tegen de lamp zou den lopen, alle registers van de rechtsbescherming kunnen opentrek ken. Dat moet ook vooral zo blijven, maar die zorgvuldige rechtsbescher ming brengen zij zelf in diskrediet en daarmee ook in gevaar. De primitieve reactie ligt immers voor de hand, dat het maar eens afgelopen moet zijn met dat gelazer. De roep om de ster ke arm of, erger nog, om een sterke man, wordt er door aangewakkerd. En die ontwikkeling is even gevaarlijk en verderfelijk als de apartheid in Zuid-Afrika. EINDHOVEN (ANP) - Een Eindhovense politieagent heeft gisteravond omstreeks elf uur een 23-jarige man uit die plaats doodgeschoten. De agent werd door de man bedreigd met een sabel. Hy loste daarop twee schoten. Dat heeft een woordvoerder van de Eindhovense politie afgelo pen nacht meegedeeld. De politie was te hulp geroepen bij huiselijke moeilijkheden in een flatwoning op de derde etage aan de Pieter Lastmanstraat. Na te hebben aangebeld, verscheen volgens de politie de 23-jarige man in de deurope ning, met een sabel in zijn hand. Hij bedreigde daarmee de politiepa trouille. Een van de agenten vluchtte in het smalle trappenhuis naar bo ven, achterna gezeten door de man. Daarop vuurde de agent de schoten af, aldus de politie. De rijksrecherche is inmiddels een onderzoek naar de gebeurtenis be gonnen. Officier van justitie mr. G. Regeling in Den Bosch verwacht dat dit onderzoek vóór het einde van deze week zal zyn voltooid. ADVERTENTIE Als CDA en VVD weer samen verdergaan, wordt er opnieuw bezuinigd op AOW en WAO. Wordt er opnieuw bezuinigd op de uitkeringen van mensen die de afgelopen jaren al te veel hebben ingeleverd. Met de Partij van de Arbeid in een nieuwe regering zal de sociale zekerheid beschermd en verbeterd worden. Ga dus stemmen op 21 mei. Uw stem is onmisbaar. m MAASTRICHT (ANP) - CDA- minister Ruding (financiën) speelde gisteren een onverwach te hoofdrol tijdens het begin van de tweedaagse PvdA-verkie- zingskaravaan door Limburg. Terwijl de PvdA-kopstukken Kok en Van den Berg door het centrum van Maastricht wandel den en kiezers onthaalden op een rode roos, fulmineerde de minis ter van financiën op een terras Kok op hoge toon achtervolgend overt de 'verspilling van hon derdduizenden guldens' aan ro de rozen van socialistische zijde. In alle rust aan een pintje nip pende Maastrichtenaren werden vervolgens opgeschrikt door ru zie tussen Ruding en Kok. Ru ding met overslaande stem: "Dat geld voor die rozen is beter op zijn plaats voor vermindering van het financieringstekort of voor de werkloosheid". Kok op zijn beurt: "Zeker moet dat financieringstekort om laag, maar dan wel op een manier van eerlyk delen, overigens is dit het geluid van een typische mi nister van financiën die zijn tijd heeft gehad". Kok zette vervol gens onverstoorbaar zijn bloe menhulde aan het kiezersvolk voort, terwijl Ruding hem ach terna schreeuwde: "Ik heb an ders nog vier jaar voor de boeg". Financieel specialist Kom brink had even eerder Ruding in een nabijgelegen Maastrichtse winkelstraat al een PvdA-roos weten te offreren. Die aanvaard de de roos toen wel, zij het de zu re opmerking 'dat kunnen wij niet betalen'. Kok riep de Limburgse kiezers op een pleintje in het Maastricht se centrum op de PvdA niet in de steek te laten. "De PvdA rekent op de steun van de Limburgse kiezers, voor een kabinet met toekomst voor Limburg. De tijd is voorbij dat Limburgers voor dom en arm konden worden ge houden. Limburgers zijn geë mancipeerde mensen", met wel ke woorden achtereenvolgens Van den Berg en Kok een donde rend applaus in het voormalige KVP-bolwerk ten deel viel. 's Avonds bracht Kok in Kerk- rade enkele honderden PvdA'ers verslag uit van zijn onverwachte ontmoeting met Ruding. "De stijl van een minister van finan ciën die zijn langste tijd heeft ge had. Het geeft aan hoe zenuw achtig de coalitie is: het is schop pen en tieren geblazen". "Met het schuim op de mond riep hij: daar staan ze met hun rozen en papieren, maar wij doen het werk. Ik heb gezegd: dat heb ben we gemerkt". ERMELO (ANP) - CDA-lysttrek- ker Lubbers heeft het gisteren in Ermelo aan de stok gekregen met CNV-voorzitter Van der Meulen over een verhoging van - de sociale uitkeringen de komen de jaren. Lubbers liet zondag voor de KRO-televisie blijken te willen overwegen de uitkeringen weer te verhogen van 70 naar 75 procent van het laatst verdiende loon als de economische groei doorzet. "Als U, meneer Lub bers, nu zegt dat we weer terug zouden kunnen naar 75 procent, dan vindt U zelf ook dat het 75 procent moet zijn", zo beet Van der Meulen Lubbers op boze toon toe tijdens een discussie avond van het CNV met Lub bers, Den Uyl en Nypels. "Tot twee maal toe heeft het kabinet een voorstel van de ge hele Nederlandse vakbeweging genegeerd een bepaalde premie- verlaging niet door te laten gaan. Dat heeft ons zeer gestoten", al dus Van der Meulen. Hy herin nerde er ook aan dat een CNV- voorstel om de herziening van het stelsel over te laten aan de so ciale partners niet is gehono reerd. Volgens de CNV-voorzit ter heeft het kabinet-Lubbers zich niet gehouden aan een gelij ke behandeling van werkenden en niet-werkenden, maar de niet- werkenden extra gepakt. Lubbers was duidelijk geïrri teerd door de kritiek. Volgens hem werd juist de afgelopen ja ren de werkgelegenheid be dreigd door het te dure stelsel van sociale zekerheid. "Ik kan me niet voorstellen dat een vak beweging die zichzelf ernstig neemt dit niet onder ogen wil Volgens Lubbers neemt de werkgelegenheid momenteel weer veel sneller toe dan menig een denkt. Nederland doet het volgens hem wat dat betreft be ter dan de Verenigde Staten, En geland en Duitsland. PvdA-lijst- trekker Den Uyl meent dat dui zenden arbeidsplaatsen die de af gelopen jaren verdwenen zijn in de gezondheidszorg en de ver pleging, opnieuw moeten terug komen. Bezuinigd kan er vol gens Den Uyl nog worden op de budgetten van ziekenhuizen en de bouw van nieuwe ziekenhui- HILVERSUM/DELFT (ANP) - De NCRV voelt er niets voor om D66-voorman Van Mierlo alsnog te betrekken bij het 'grote tv-de- bat' op 20 mei, de avond voor de verkiezingen. Den Uyl, Lubbers en Nypels lieten dit weekeinde weten geen bezwaar (meer) tegen diens aanwezigheid te hebben, maar volgens de NCRV hoort Van Mierlo er niet bij. Van Mier lo is een 'volstrekt andere figuur en het is bovendien vaag en on duidelijk waar deze partij voor staat', aldus de NCRV. Als journalistiek argument om Van Mierlo te blijven uitsluiten voert de omroep aan dat het de bat zich zal concentreren op de de afgelopen kabinetsperiode 'en D66 heeft de afgelopen vier jaar nauwelijks een rol gespeeld'. Tij dens hun eerste gezamenlijke de bat, voor de VARA-radio, lieten de lijsttrekkers van de PvdA, CDA en WD weten dat Van Mierlo er wel bij mag zijn gezien de gunstige verkiezingsprognose voor D66, maar de man in kwes tie zelf verwijt zyn opponenten dubbelhartigheid. Op een spreekbeurt in Delft stelde de Democraat dat de grote drie de NCRV met de rug tegen de muur hebben gezet. In eerste instantie eisten ze dat Van Mierlo er niet by zou zyn. Verder is maandenlang onderhandeld over de gewenste neutraliteit van de gespreksleider, maar nu pun tje bij paaltje komt, blijkt bijna niemand meer verantwoordelijk te zyn. "Dit kan eigenlijk hele maal niet, maar ik ben niet van plan erover door te zeuren". Voor Van Mierlo komt het neer op een extra avondje televisie 'maar dan aan de consumenten kant'. Hij riep verder in een toe spraak voor de TH-Delft de PvdA op in de kabinetsformatie rekening te houden met het standpunt van D66 over de kruis raketten. Het is volgens hem on gewenst dat Nederland zijn bui tenlandse politiek nog eens 4 jaar ophangt aan de kruisraketten- zaak. Pogingen om uitvoering van het plaatsingsverdrag met de Verenigde Staten te voorkomen zullen onze positie ten opzichte van de Verenigde Staten verlam men, was zyn voorspelling. Onze positie tegenover de Europese bondgenoten zal bovendien on geloofwaardig worden, denkt hy. LISSE - De WD wil voorlopig onder geen beding afzien van kernenergie. Atoomstroom is goedkoop en 'hoe vreemd dat op dit moment ook mag klinken' milieuvriendelijk, aldus gisteren het WD-kamerlid Rempt-Hall- mans de Jonge op een spreek beurt in Lisse. Vooral het argument van goed kope energie is voor de liberalen doorslaggevend om kernenergie niet af te schrijven. Nederland is economisch sterk van de export afhankelijk, aldus Rempt, en voor de meeste exportprodukten is veel energie nodig bij de fabri cage. De verwachte economische groei zal de vraag naar energie doen toenemen en de olieprijzen blyven niet eeuwig zo laag als nu. "En hoe houden we Neder land concurrerend als de olieprij zen weer omhoog gaan", zo vroeg Rempt zich af. Toch stemde ook de WD in met uitstel van de lokatiekeuze voor de twee a drie nieuwe kern centrales na de ramp in Tsjerno- bil. Eerst moet bekend zijn wat daar precies is gebeurd. "Dan moeten we kijken of bepaalde ty pes kerncentrales wellicht geslo ten moeten worden", aldus Rempt, die zei te verwachten dat Tsjemobil' voor een vertraging van 'enige jaren' in het Neder landse kernenergieprogramma kan zorgen. Partijvoorzitter Kamminga gaf vooral de PvdA er flink van langs. Hij herinnerde aan het ka binet Van Agt-2 (PvdA, CDA, D66) uit 1982: "Het kabinet dat er een grote puinhoop van maakte, VERKIEZINGEN dat al gevallen was voor het be gonnen was. Het kabinet waarin de PvdA na een halfjaar wegliep voor haar verantwoordelijk heid". Het was het jaar van doemdenken en algemene malai se, aldus Kamminga, die vervol gens schetste hoe CDA en WD de afgelopen vier jaar orde op za ken hebben gesteld. Zijn conclusie: "21 Mei is de dag waarop we beslissen of het kasplantje van economisch her stel verder kan groeien of dat het in een klap door de allesover heersende overheid van de socia listen kapot wordt gemaakt". ARNHEM (GPD) - Lubbers wil in de komende formatie by elke kabinetspost bekijken of een vrouw deze niet kan vervullen. Dat beloofde hij maandag het CDA-vrouwenberaad in Arn hem. Het premierschap blijft echter voorbehouden aan een man. Daarvoor zijn immers al leen Den Uyl en hijzelf in de markt, aldus Lubbers. Ondanks kritiek op het door het kabinet gevoerde emancipa tiebeleid accepteerde de zaal CDA-vrouwen de verdediging van Lubbers, dat de positie van de vrouw in de samenleving slechts in een geleidelijk tempo kan verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5