Steeds Tweede deel nieuw complex AZL mag er nog niet komen Postkoetsenrace van Groningen naar Leiden Centrum kampt met tekort spermadonors 'Nachtschade' ook actief in Leiden en Hazerswoude Brand leidt niet tot vertraging verhuizing Boerhaavemuseum DINSDAG 13 MEI 1986 LEIDEN Evenement ter viering van honderdjarig bestaan 3 Oetober-Vereeniging DEN HAAG/LEIDEN De stad Groningen is zondag 13 september de startplaats van een ouderwetse postkoetsenrace die een week later in Leiden moet finishen. Aan de ra ce doen twaalf authentieke post koetsen mee, elk getrokken door een vierspan paarden. Het evene ment wordt georganiseerd om het 100-jarig bestaan van de Leidse 3 Oetober-Vereeniging luister bij te zetten. Gedurende zeven dagen wordt een traject van bijna 300 ki lometer afgelegd door Groningen, Friesland en Noord- en Zuid-Hol land. Groningen is als startplaats ge kozen, omdat de stad net als Lei den nog elk jaar het ontzet viert. De derde stad die jaarlijks een der gelijk feest organiseert is Alkmaar, dat tevens in de route van de post koetsenrace is opgenomen. De postkoetsen vertrekken zondag 13 september om 11 uur vanaf de Gro te Markt. Via Aduard, Zuidhom en Buitenpost gaat het richting Leeu warden. Het eerste deel van de reis wordt bijgewoond door minister Smit- Kroes, staatssecretaris Scherpen- huizen, directeur-generaal Wit van de PTT, secretaris-generaal Oomen van de PTT, commissaris der ko ningin Vonhpff en burgemeester Staatsen van Groningen. Daar naast zullen bestuursleden van de Koninklijke Vereeniging voor Volksvermaken uit Groningen en van de 3 Oetober-Vereeniging uit Leiden de reis meemaken. In Friesland zal commissaris der ko ningin Wiegel een deel van de race in een koets bijwonen. De koetsen, vrijwel allemaal En gelse exemplaren uit de tweede helft van de vorige eeuw, komen zaterdag 12 september al in Gro ningen aan. Dan zullen ze ook een rijtoer door de stad maken en is te vens de mogelijkheid ze te bezich tigen. De voorbereidingen voor de race zijn al meer dan een jaar in volle gang. De 3 Oetober-Vereeni ging heeft de unieke tocht vanmid dag in Den Haag officieel gepre senteerd. Volgens voorzitter A. Rörsch van de Leidse 3 Oetober- Vereeniging is het een heidens werk geweest om de tocht te reali seren. De postkoetsen zullen onge veer 100 gemeenten aandoen waar bij dertig steden en dorpen zijn aangewezen als officiële pleister plaatsen. In verscheidene plaatsen worden aan de doorkomst van de twaalf koetsen evenementen ge koppeld. Zo zal in Groningen een concours d' elegance worden ge houden. De koetsen zijn door twaalf grote bedrijven geadopteerd om de race financieel mogelijk te maken. „Toch willen we geen Tour de France met reclame waardoor je de koetsen bfina niet meer ziet. Het moet wel in stijl gebeuren anders heeft het hele evenement zijn his torische karakter verloren. De be kende cineast en striptekenaar Maarten Toonder zal van de race een film maken die de deelnemen de bedrijven voor hun promotie kunnen gebruiken". De route die de deelnemers ne men is dezelfde als het traject dat 100 jaar geleden door postkoetsen werd gebruikt. Er wordt vanaf ge weken in Friesland en Noord-Hol land, omdat Alkmaar aangedaan moet worden. De deelnemers rei zen per boot van Makkum naar Me- demblik, terwijl de paarden en de koetsen met auto's over de Afsluit dijk worden omgereden. Voor de overtocht worden skutsjes ge bruikt De reis van Medemblik naar Hoorn gaat met een stoom tram. Het wedstrijdelement zal vooral bestaan uit behendigheids- proeven. „Het is niet de bedoeling om als snelste deelnemer in Leiden aan te komen. We kunnen niet teveel van de deelnemers en de paarden ver gen. Een team van studenten, on der leiding van een hoogleraar, van de Diergeneeskundige Faculteit van de Universiteit in Utrecht zal de paarden doorlopend keuren. Per koets mogen twee reservppaar- den meegenomen worden", aldus Rörsch. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Minister wil samenwerking met universiteit Inbraak fabriek LEIDEN - Uit een timmerfabriek aan de Flevodwarsweg werd in af gelopen weekeinde een computer met toebehoren gestolen alsmede elektrisch gereedschap dat in de hal ligt. De dader(s) die via een raam binnenkwam stalen vervol gens een bestelauto om te vluch ten. Totale waarde: 35.000 gulden. Uit de directiekeet van een bouwbedrijf uit Gouda dat bezig is aan de Plesmanlaan zijn in het af gelopen weekeinde diverse spullen gestolen. Meegenomen werden on der meer: een stofzuiger, rekenma chines, stoelen, een koelkast, werkjassen en een gasfornuis. To tale waarde achtduizend gulden. Hamburgers (2) De Leidenaar is bij McDonald's terecht gekomen omdat hij*twee dagen per week op de Streek school zit en daarnaast toch wel enige werkervaring moest op doen. Dat werd dus de overmaat se snackbar aan de Beesten markt. "Maar", zegt Jan van Wa- mel, "ik stond daar iedere dag hamburgers te bakken. Eigenlijk was dat werk waaraan twee men sen hun handen vol hebben, maar ik moest het in mijn eentje doen. En dat is ontzettend vies werk". "Naar mijn idee wordt de per soneelsbezetting minimaal ge-, houden. Gelukkig is dat later aan de grill, waar de hamburgers werden gebakken, wel veran derd". Wat minder snel veran derde was het werk dat Jan van Wamel kreeg te doen. De wal men die bij het hamburger bak ken opstegen, deden de zuurstof doorlatende openingen van zijn contactlenzen verstoppen. Vragen om ander werk leverde geen resultaat op. Maanden later kon hij plaats nemen achter de kassa. Volgens Jan van Wamel één van meest fel begeerde baan tjes bij McDonald's. "Omdat het schoon werk is. Maar je bent vol komen afhankelijk van het hoge re personeel, voor wat betreft het werk dat je te doen krijgt. Het kan iedere dag anders zijn. Dat wordt niet van te voren afgespro ken, wat je gaat doen". De haren rijzen hem nog eens te berge als hij terugdenkt aan het vuilpersen, dat haast onver mijdelijk volgt op het legen van de vuilnisbakken. "Dan moet je met je nette zwarte schoenen in LEIDEN - Minister Deet- man van onderwijs en we tenschappen geeft nog geen toestemming voor de twee de fase van de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL). Wel kunnen, wat de minister be treft, de voorbereidingen voor de verdere uitbouw van het ziekenhuis met gro te voortvarendheid worden voortgezet. De minister maakte dit gisteren be kend tijdens de officiële owning van de eerste fase van de nieuw bouw van het Academisch Zieken huis dat ongeveer de helft omvat van het totaal nieuw te bouwen complex. Deetman zei bij deze ge legenheid dat hij graag meer zeker heid had willen verschaffen, maar dat hem alle randvoorwaarden voor de verdere uitbouw nog niet bekend zijn. Eén van die randvoorwaarden, waarop de minister uitvoerig in ging, is de samenwerking tussen het ziekenhuis en de Leidse uni versiteit. "In veel opzichten mogen de Leidse universiteit en het Aca demisch Ziekenhuis trots zijn op wat zij in de loop der jaren hebben bereikt", aldus de minister daarbij niet alleen doelend op de gereedge komen nieuwbouw, maar vooral op hetgeen op medisch-weten- schappelijk gebied is bereikt. Deetman pleitte voor een ver plichtende, organisatorische een heid tussen universiteit en zieken huis met één toporgaan dat kno pen kan doorhakken. Hij zei de toekomstige samenwerking en sa menvoeging van de beheersorga nen van het ziekenhuis en de medi sche faculteit van de universiteit van grote betekenis te achten. "Daarmee zal de doelmatigheid van de besturing en-de bedrijfsvoe ring worden bevorderd en de af standelijkheid tot de overheid kun nen worden vergroot waardoor de zelfstandigheid van de instellingen kan toenemen", aldus de minister. Popelen Het gereedkomen van de eerste fase van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis biedt vol gens de minister van onderwijs perspectief voor een verdere suc cesvolle ontplooiing van de taken LEIDEN - De Stichting Medisch Centrum voor Geboorteregeling in Leiden kampt sinds enige tijd met een groot tekort aan spermado nors. Volgens een woordvoerster is dat waarschijnlijk het gevolg van berichten uit Zweden waar de do nors sinds kort verplicht zijn hun identiteit aan het toekomstige kind bekend te maken. In Nederland is daarvan echter geen sprake en wordt de anonimiteit van de donor ten opzichte van de vrouw en haar eventuele partner gegarandeerd. Kunstmatige inseminatie met sperma van donors is een van de behandelingen die in het Leidse centrum worden toegepast. Dat ge beurt bij vrouwen wier echtgenoot onvruchtbaar is en bij vrouwen die geen echtgenoot of vriend hebben maar die wel graag een kind willen. Het plotselinge tekort aan do nors betekent volgens de Stichting Medisch Centrum dat mensen moeten worden teleurgesteld, dat soms behandelingen moeten wor den afgebroken en dat de wachttij den langër worden. Het centrum aan het Kort Rapenburg doet dan ook een beroep op (vooral ook niet- blanke) mannen van tussen de 18 en 45 jaar, zich als donor te melden. De woordvoerster zei dat ook bij andere instituten in Nederland sprake is van een tekort aan sper madonors. Behalve het Medisch Centrum is dat in Leiden de po likliniek voor kunstmatige insemi natie van het AZL, kortweg sper- mabank genaamd en gevestigd in de Vrouwenkliniek. ADVERTENTIE Commissie VOOR ONDERWIJS, SAMENLEVINGSOPBOUW EN EMANCIPATIE. Woensdag 14 mei a.s. om 20.00 uur in kamer 23 en 24 van het Gul den Vlies. Agenda: Werkprogramma 1986 bureau emancipatie Nota gemeentelijk on derwijs voorrangsbeleid. bellen van het ziekenhuis en de medische faculteit. Algemeen directeur van het AZL, mr. dr. J.H. Peters, noem de het essentieel dat die nieuw bouw ook wordt voltooid. "De nieuwbouworganisatie staat te po pelen om de starten met de ver- volgbouw", aldus Peters. Volgens de voorzitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis, dr. P. Siderius, stelt de half voltooide nieuwbouw het ziekenhuis voor niet geringe problemen. AZL-directeur Peters benadruk te nog eens dat hij behalve de me- disch-technische behandeling de bejegening van de patiënt en de hotelaccommodatie van het zie kenhuis hoog in het vaandel heeft staan. Peters noemde de "prachti ge verpleegafdelingen waarin veel aandacht is geschonken aan priva cy, naar voren komend in de vele één- en tweepersoonskamers, en de aandacht voor directe voorzie ningen rondom het bed om het ver blijf voor de patient zo aangenaam mogelijk te maken". Leidse Plein Het nieuwe Academisch Zieken huis bood gistermiddag, tijdens de openingsfestiviteiten, allerminst de aanblik van een gewoon zieken huis. Na de officiële openingshan deling van de minister, het weg trekken van een levensgroot pleis ter, werden de honderden gasten door verscheidene sprekers toege sproken, voorzien van een natje en een droogje, en werd muziek ge maakt op het (overdekte) Leidse Plein dat het hart vormt van het nieuwe ziekenhuis. Hamburgers (1) Wie de naam McDonald's hoort vallen denkt natuurlijk allereerst aan hamburgers, milkshakes en andere vormen van 'fast food'. Bij de zeventienjarige Leidenaar Jan van Wamel komen echter - heel andere gedachten naar bo ven: hard werken, onaangenaam werk en het idee dat bij een scheef schaatsje ontslag volgt. Bijna een half jaar heeft Jan van Wamel aan een andere kant van de toonbank doorgebracht dan de klanten. Ruim een week geleden werd hij ontslagen. Waarom? "Ik wilde een vakantie dag opnemen. Dat had ik ruim van te voren aangemeld. Op de dag dat ik vrij was werd ik ge beld. Dat ik toch moest komen werken. Maar ik had natuurlijk niet voor niets die vrije dag opge nomen en kwam niet werken. Toen was ik dus ontslagen". Echt verbaasd is-ie achteraf niet. In de tijd dat Jan van Wa mel bij de hamburgergigant werkte, is hem duidelijk gewor den dat McDonald's niet de ge makkelijkste werkgever. 'Als je haar te lang zou zijn moet je zor gen dat je morgen bij de kapper op de stoel zit. Als je geen zwarte schoenen hebt, moet je die ko pen. Als je een oorbel draagt moet-ie uit". "In het begin houd je je een beetje stil. Maar wanneer je er wel wat van zegt dan krijg je te horen 'als het je niet bevalt, dan neem je toch ontslag'. Alleen krijg je dan geen uitkering en waar moet je dan van leven?", vraagt Jan van Wamel zich har dop af. In een ouderwetse ambulancewagen en vergezeld van verpleegsters in oude klederdracht arriveerde minister Deetman gistermiddag bij het Academisch Ziekenhuis om daar de officiële opening te verrichten van de eerste fase van de nieuwbouw. ifoto Holvast) LEIDEN - Surveillerende agenten ontdekten in de afgelopen nacht, rond vier uur, dat vuldoppen van tanks van een bezinestation aan de Europaweg waren verwijderd. De politie kon nog niet zeggen of er suiker in de tanks was gegooid, wat een dag geleden op diverse plaatsen in Nederland gebeurde. Het betrof acties van 'Nachtscha de', een actiegroep die op deze wij ze protesteerde tegen de connec ties van Shell met Zuid-Afrika. Ook bij een benzinestation ter hoogte van de afslag Hoogmade werd een soortgelijke ontdekking gedaan in de afgelopen nacht. En een pomphouder aan de Hoge Rijndijk deed aangifte van het feit dat een paar slangen waren door gesneden. Voorts zijn, in de nacht van zaterdag op zondag, vijf slan gen doorgesneden van een pomp station aan de Hoge Rijndijk in Ha zerswoude. Het Leidse Plein, met een petit restaurant en een terrasje, een ijs- salon, een boekwinkel en een kunstgalerie moet gestalte geven aan de opzet om de patiënt binnen de muren van het ziekenhuis het dagelijks leven zoveel mogelijk ge woon te laten voortzetten. Vervolgbouw Met de bouw van de eerste fase het nieuwe Academisch Zieken huis werd zes jaar geleden begon nen. En, hoewel minister Deetman gisteren niet inging op de uitnodi ging "zijn karwei af te maken" ver wacht de ziekenhuisdirectie dat nog dit jaar een aanvang zal wor den gemaakt met de vervolgbouw. Het nieuw te bouwen ziekenhuis complex zou dan in 1992 geheel zijn voltooid, 23 jaar nadat de eer ste plannen werden gemaakt voor de nieuwbouw. De ingebruikname en de verhui zing van patiënten naar het nieuwe ziekenhuis vond eind vorig jaar al plaats. In het gisteren geopende gedeelte, dat ongeveer de helft van het nieuw te bouwen complex om vat, zijn onder meer de poliklinie ken, verpleegafdelingen, research- laboratoria, onderzoekafdelingen en centra van de hoofdafdeling in wendige geneeskunde, de afdeling radiodiagnostiek en de afdeling ra diotherapie ondergebracht. het afval rondstappen, achter het restaurant. Dat is echt het goor ste werk. En als je schoenen daarvan kapot gaan hoef je niet bij McDonald's aan te kloppen". Dat wordt dus weer 'als het je niet bevalt neem je toch ontslag'. Hamburgers (3) Op het gevaar af dat dit een kla gerig verhaal wordt, toch nog keer zo hard in een snackbaf" (foto Holvast) even verder. Het salaris, dat Jan van Wamel incasseerde, is de vol gende halte. Dat veranderde ook niet en bleef op het minimum jeugdloon: netto 3,36 gulden per uur. "Op een gegeven moment moet je dan wel vier dagen per week werken. Ik moest wel. An ders heb je helemaal geen geld en kun je bijvoorbeeld niet eens een kamer betalen". Tegen hard werken zegt Jan van Wamel geen enkel bezwaar te hebben. Maar dat moet je wel eens van een verdiende pauze kunnen genieten. "Nou, die schoten er nogal eens bij in. We hadden recht op een pauze van dertig en twee van tien minuten. Maar als je over een pauze be gint, wanneer het zo'n beetje je tjjd is, dan wordt men kwaad". Al met al karakteriseert Jaffi van Wamel de werkomstandig heden bij McDonald's als uiter mate beroerd (kl...). Terwijl hij toch wel zegt het een en ander gewend te zijn. "Ik heb drie jaar ervaring in de horeca. In een snackbar heb ik bijvoorbeeld ook gewerkt en achter de bar. Maar daar wordt er tenminste nog normaal met je gepraat". Hamburgers (4) Een woordvoerder van McDo nald's bestrijdt de uitlatingen van Jan van Wamel. Het woord is aan M. Kop, die zich meldt als di recteur van de Leidse McDo nald's. Over de schoenen, de oor bel en het wel of niet te lange haar zegt Kop dat dergelijke voorwaarden in het arbeidscon tract staan vermeld. "Dat zijn de huisregels. We hebben een open keuken, dus het moet allemaal fatsoenlijk zijn. Elders in de ho reca tref je dat ook aan". Volgens Kop is Jan van Wamel niet ontslagen omdat hij het ver tikte op een vrije dag te werken. "Hij is ontslagen omdat h(j twee dagen in de week elders frites wil gaan bakken. Dan kan hij geen vier dagen werken en wij zitten daarmee". Toch vreemd dat een paar da gen, nadat het Leidse McDo- nald's-opperhoofd deze reactie geeft, een advertentie in onder meer deze krant staat: 'McDo nald's Leiden zoekt servicebe- wuste full-timers, part-timers en vakantiewerkers', luidt deze. En dat een weekje nadat een moge lijke part-timer op de straat is ge zet. Maar hoewel Jan van Wamel uiteraard niet echt blij is met zijn ontslag vindt-ie het niet onpret tig dat zyn McDonald's-tijd zo is afgelopen. "Ik werk liever tien keer zo hard in een snackbar". Met,het wegtrekken van een levensgroot pleister verrichtte minister Deetman gistermiddag de officiële opening van de eerste fase van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. (foto Holvast) LEIDEN - De verhuizing van het Boerhaavemuseum aan de Steen straat naar het Caecilia-complex en de inrichting daarvan lopen als ge volg van de brand, zaterdagnacht, voor zover nu te overzien geen ver traging op. Die operatie staat voor over twee jaar op het programma. Volgens Boerhaave-directeur dr. G.H.C. Veeneman heeft de brand derhalve geen directe consequen ties voor het museum. Gisteren is een begin gemaakt met de opruimingswerkzaamhe den en heeft een schade-expert de zaak opgenomen. Zijn rapport laat volgens Veeneman nog wel twee weken op zich wachten; over de aangerichte schade circuleren voorlopig schattingen tussen de één en twee miljoen gulden. Bij de brand is ook een klein deel van het eigenlijke Sint Caecilia-ge- bouw aangetast, en wel een oud raam. Volgens Veeneman kan dat echter worden gerestaureerd. Het turfmagazijn, dat tussen de twee nieuwbouwdelen ligt en dat be kend is om het stenen wapen met Het Caecilia-complex na de brand. Links het oude turfmagazijn, wa van het dak en het skelet in vlammen zijn opgegaan. Rechts een deel i de nieuwbouw die op de bovenste verdiepingen forse schade opliep. Leidse sleutels boven de poort, is in zoverre onaangetast dat alle oor spronkelijke onderdelen behou den zijn gebleven. Het nieuw aan gebrachte skelet en het dak zijn wel verwoest. Over de oorzaak is nog niets na der bekend. "Ik heb gehoord dat het vanuit één punt zou zijn aange stoken maar ook dat dat vanuit vier punten zou zijn gebeurd. Kort om, dat is nog allemaal heel vaag", aldus Veeneman.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3