Terugslag bedreigt economie in 1987 Japan de grote verliezer op Tokio Top FNV vangt bot bij Gelderse bedrijven Vervoer dreigt weer met actie Loonkostensubsidies geen verbetering voor werklozen Oud IMF-topman Witteveen: Staking in België treft ook Nederlands verkeer WOENSDAG 7 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Oud IMF-topman Witteveen voorziet een economisch terugval in 1987 als Japan en West-Duitsland de voortrekkersrol van de Verenigde Staten niet overnemen. Hij zei dit gisteren in Den Haag tijdens een congres over de Nederlandse economie in de oëzuinigën op de begroting. De komende vier jaar, georganiseerd door het Centraal Planbureau. (CPB) Volgens Witteveen is sche vertraging die zich in de VS en in de wereldconjunctuur begon af te tekenen (en die zich naar zijn mening gemakkelijk tot een reces sie zou kunnen ontwikkelen) door de dramatische val van de olieprij zen uitgesteld. Hij sloot niet uit dat de wereldeconomie in de tweede helft van dit jaar nog zal aantrek ken. Daarbij zullen de Verenigde Sta ten als trekpaard fungeren. De da ling van de olieprijzen heeft de in flatieverwachtingen in de VS om laag gebracht en langs die weg een verder neerdrukkende invloed op de rente uitgeoefend. De krachtige opleving van de Amerikaanse eco nomie die daarvan wordt verwacht is voor de gehele wereldeconomie van belang, aldus Witteveen. Maar dit effect zal in 1987 wegeb ben, zo verwacht hij. De noodzake lijke verlaging van het Amerikaan se begrotingstekort zal een belang rijke rem op de wereldconjunctuur kunnen zijn. Vandaar dat de VS meer en meer aandrang uitoefenen op Japan en West-Duitsland om hun fiscale beleid te verruimen. Daardoor zou ter compensatie van het effect van de vermindering van de Amerikaanse tekorten een sti mulerende invloed op de wereld conjunctuur worden uitgeoefend. Witteveen betreurde het dat West-Duitsland en Japan (zoals ook nu weer op de Wereldtop in Tokio blijkt) vooralsnog weinig be reidheid tonen aan de verlangens van Washington tegemoet te ko men. Hij sprak de hoop uit dat zich tijdig een doelmatige afstemming van het economisch beleid in de belangrijkste landen ontwikkelt. Hij wees voorts op een ernstige recessie die een gevolg zou moeten zijn van de evenwichtsstoornissen in de industrielanden. Hij doelde er daarbij op dat aan de ene kant in de VS de investeringen plus het overheidstekort groter zijn dan be sparingen, terwijl Japan en West- Duitsland geringe of geen tekorten hebben terwijl de besparingen om vangrijk blijven. Die ernstige crisis is volgens Wit teveen uitgebleven door de ver gaande financiële ineenvlechting de grote in dustrielanden. Zonder dat zou in Japan en in West-Duitsland een re cessie zijn ontstaan door een da ling van de vraag. Aan de andere kant zouden de overinvesteringen in de VS tot een financiële crisis hebben moeten leiden, waarop een recessie had moeten volgen. De vrijmaking en vernieuwing van de internationale kapitaal markten heeft de landen echter zo nauw met elkaar verbonden, dat de overschotten en tekorten aan be sparingen elkaar kunnen compen seren. Duitse en Japanse besparin gen hebben de Amerikaanse inves teringen gefinancierd. Zo heeft de wereldeconomie haar groei kun nen voortzetten. UTRECHT/VLISSINGEN (ANP) - De gevolgen van de ambtenaren- staking in België worden ook in Nederland merkbaar. Zo ligt het treinverkeer met België volledig plat, aldus een woordvoerder van ie Nederlandse Spoorwegen. De treinen richting Brussel komen niet verder dan Roosendaal en op ie lijn Maastricht-Luik keren de treinen bij het grensplaatsje Eijs- ien. De Belgische ambtenaren hiel- ien gisteren een 24-uursstaking uit orotest tegen dreigende ontslagen ioor de bezuinigingsplannen van net centrum-rechtse kabinet van oremier Wilfried Martens. De rege ling wil tot eind volgend jaar 200 miljard frank (11 miljard gulden) staking, die gisteren onder meer iet openbaar vervoer en de poste rijen lam legde, werd door de bon- ien een groot succes genoemd. De staking leverde ook vertra gingen op voor het scheepvaartver keer op de Westerschelde en de re de van Vlissingen. Rond twaalf uur gistermiddag lagen er 36 zeesche pen op de rede vari Vlissingen te machten om op te mogen varen laar Antwerpen. Volgens de dienstleider van het loodswezen in Gissingen werd er by de vier slui ten in Antwerpen wel gewerkt, maar zeer traag, waardoor er lange vachttijden ontstonden. De OLAU-lijn in Vlissingen, die de vaste dagelijkse veerdienst on derhoudt tussen Vlissingen en het Engelse Sheerness, heeft geen gro- ere toevloed van passagiers te ver verken gekregen ten gevolge van ie acties bij ook de veerdiensten .ussen België en Engeland. Ook op Schiphol was gisteren weinig te merken van de staking van over- leidspersoneel in België. De lucht- ïaven heeft hierdoor geen extra /erkeer van uitgeweken vliegtui gen te verwerken gekregen. De vijf •etourvluchten die de NLM in sa menwerking met de Belgische uchtvaartmaatschappij Sabena dagelijks tussen Brussel en Schip- ïol uitvoert zyn gisteren geannu- eerd. De vyf retourvluchten van ie NLM naar Antwerpen vonden ïormaal doorgang. De Belgische bonden hopen dat de regering in de komende dagen 'voldoende gezond verstand" aan ie dag zal leggen om de bonden laar aanleiding van de waarschu- vingsstaking voor een gesprek uit e nodigen. Als de regering doof blijft voor dit verlangen, worden lieuwe stakingsacties in het voor- jitzicht gesteld. In de 24-uursstaking van giste ren zagen de ministers in elk geval ïog geen aanleiding om hun topbe- •aad over de begrotingsperikelen e onderbreken. Er werd slechts meegedeeld dat by de besprekin gen, die nu al meer dan een maand luren, "aan de kern van de zaak" is geraakt. Het algemene bezuini- jingskader zou zyn vastgesteld, zo- lat men nu toe is aan wat genoemd vordt de "politieke overwegin- ARNHEM (GPD/ANP) - De direc- der Plomp. Bij een aantal vi achttien Gelderse bedrijven i ties van de achttien grootste taalbedrijven in Gelderland heb ben het voorstel van de Industrie bond FNV in Gelderland om op re gionaal niveau te praten om uit de impasse te komen in het landelijk cao-overleg, van de hand gewezen. Woordvoerder J. Stegink, tevens voorzitter van de regio oost vol gens hem gebleken dat er wel gelijkheden zijn voor verdere atv. Het verwondert hem dat die bedrij ven nu een lijn hebben getrokken. Chemie i de Industriebond SüSÜf blThét Amerikaanse chemie^ vandaag op de besprekingen een- bedrijf Cyanamid in Rotterdam niveau zyn hervat. hebben de directie een ultimatum Initiatiefnemer D. Nas, districts- Sesteid; De. bedryfsleiding moet hoofd van de industriebond in Gel- v00r 15( mei de bereidheid tonen derland, toont zich niet teleurge- 2™ '7ll Pn a °Ver cioir? "Hot cMtorvt etnir de voorstellen van de bond over steld. "Het schept een stuk duide lijkheid dat er tot nu toe niet was Ter Hart (FME-voorzitter) en de zij nen hebben de mond vol centrale invulling van de cao, maar met deze reactie hebben de metaal- nooioion werkgevers zich volledig blootge- "^tem trpvpn Al hot cronrnnt ntfPr nvorlper gCSlOten. werkgelegenheid, arbeidstijdver korting en vergroting van de koop Ji' kracht. Bestuurder Scheele uc" TT>TvTTf 1J „„Ui „„it FNV-bond acht acties onder de totaal ruim driehonderd perso- deafbeeldina neelsleden van Cyanamid niet uit- ajoeemng HOUSTON - Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven brengen samen met minister Van Aardenne een bezoek aan de offshore Technology Conference in Houston. Gisteren overhandigde de prinses een delftsblauw wandbord aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden van de staat Texas, Gib Lewis. Het bord draagt Koning Willem III. (toto anp> Akkoord over privatisering Rotterdamse loodsdienst ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam en het rijk heb ben definitief overeenstemming bereikt over de privatisering van de loodsdiensten en over het be heer van de havendiensten. Minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) maakte gisteren samen met de gemeente in Rotterdam bekend dat er per 1 januari volgend jaar één zelfstandige loodsenorganisa- tie zal komen voor de gehele Ryn- mond. Het begeleiden van de schepen vanaf de wal en de ondersteunende diensten (het zogenoemde „nau tisch beheer") blyft een gemeente lijke taak: de operationele kant komt direct onder verantwoording van het Gemeentelijk Havenbe drijf. Zowel de loodsdienst als het nautisch beheer vallen in laatste instantie onder verantwoording van een nieuw in te stellen beleids commissie. Daar zullen loodsen, rijk en gemeente in vertegenwoor digd zijn, maar de commissie zal een onafhankelijke voorzitter krij gen. In totaal zyn ongeveer 1.400 mensen bij de reorganisatie be trokken. geven. Al het gepraat over overleg op ondernemingsniveau blijkt t geweldige luchtballon die nu i send leeg loopt", aldus Nas. De Industriebond streeft Ook de directie van het che misch bedrijf DSM Resins in Hoek van Holland en Schoonebeek is ultimatum gesteld. Komt de gens geenszins naar aparte caos directie niet binnen tien dagen met per regio, maar wilde via de bedrij- een beter aanbod voor ven een soepeler houding ten aan zien van verdere arbeidstijdverkor ting bewerkstelligen bij de FME. "Nu de partijen op centraal niveau 640 werknemers. Volgens districts- nog steeds bekvechtend over bestuurder Janssen is het cao-aan- straat rollen, hadden we gehoopt bod van de directie volstrekt on- met het regionaal overleg een bij- toereikend. Het komt volgens hem dan volgen er vanaf 19 mei sta kingen. Bij de twee vestigingen DSM Resins werken in totaal drage te kunnen leveren op een verbetering oplossing", aldus districtbestuur- van "twee tientjes netto". UTRECHT (ANP) - De Vervoers- genchauffeurs na 15 mei - de uiter- bond FNV zal een uitnodiging van ste datum voor totstandkoming de transportwerkgevers voor her- van de cao 1986 - is volgens Van vatting van de cao-onderhandelin- den Berg groot als de werkgevers gen aanvaarden, maar valt dan wel hun standpunt niet wijzigen. Begin terug op het oorspronkelijke i pakket. Nu de werkgevers een ma ximum aan wachttijden en rustu ren hebben afgewezen, zijn de voorstallen van de bemiddelings commissie niet meer aan de orde. "In feite zyn we weer terug bij af', aldus bestuurder W. van den Berg gisteren. De kans op acties van vrachtwa- cember zijn vanwege het rechterlij ke verbod niet te verwachten, maar de vervoersbond denkt door ge richte acties bij transportbedrijven genoeg druk op de werkgevers te kunnen uitoefenen om de cao-ei- alsnog ingewilligd te krijgen, februari liepen de onderhandelin gen immers stuk op hetzelfde pak ket dat de FNV-bond binnenkort aldus Van den Bergv opnieuw wil inbrengen: herinvoe ring van de overurentoeslag van 130 procent, gefaseerde verkorting van de gemiddelde werkweek Uit een telefonische enquête blijkt trouwens dat een meerder- heid 82 procent van de vracht- «v, in 1987 en een regeling wagenchauffeurs tevreden (58 pro- waarbij chauffeurs die doorgaans fen^ tot zeer tevreden (24 procent) langer dan 230 uur per vier weken werken, één roostervrije week in 1986 en twee roostervrije weken in 1987 zouden krijgen. De Vervoersbond FNV heeft de draaiboeken voor acties na 15 mei al gereed. Blokkades zoals in de- 5 over de uitvoering van de huidi ge cao voor het beroepsgoederen- vervoer. Volgens de werkgevers verenigingen is dit resultaat in schril contrast met wat de ver- voersbonden regelmatig zeggen. Volgens de bonden lappen veel werkgevers de cao aan hun laars. Een op acht bedrijven doet zaken in Derde Wereld DEN HAAG (ANP) - Eén op de acht in Nederland gevestigde bedrijven met meer dan vijf werknemers onderhoudt zake lijke contacten met ontwikke lingslanden. Bijna een vijfde hiervan doet duurzame investe ringen (zowel kapitaal als ken nis) in deze landen. Dit blijkt uit het onderzoek „Nederlandse investeringen in ontwikkelingslanden" van de Stichting Maatschappij en On derneming (SMO). Het werd gisteren in Den Haag tijdens de jaarvergadering van de Neder landse Financieringsmaat schappij voor Ontwikkelings landen (FMO) aan prins Claus aangeboden. Aanleiding tot het onderzoek was een vraag van de prins tij dens de FMO-jaarvergadering van yorig jaar in hoeverre het Nederlandse bedrijfsleven kan worden aangemoedigd om in ontwikkelingslanden te inves teren. De prins stuitte daarbij op een groot gebrek aan kennis over de feitelijke betrokken heid van het bedrijfsleven in de DerdeWereld. DEN HAAG (ANP) - Loonkosten subsidies blijken de arbeidsmarkt positie van werklozen niet daad werkelijk te hebben verbeterd. Het scholingsbeleid blijkt over de ge hele linie het meest succesvol. Op vallend is dat in ons land het aantal deelnemers aan scholing bedui dend ligt beneden de aantallen in andere landen. Dat zijn enkele conclusies uit het onderzoek dat de Stichting voor Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (SEO) in opdracht van de SER-commis- sie voor Ontwikkelingsproblema tiek van bedrijven (COB-SER) heeft uitgevoerd naar de doelma tigheid en internationale vergelijk baarheid van arbeidsvoorzienin genmaatregelen. De resultaten werden gisteren aangeboden aan minister De Koning (sociale za ken). De onderzoekers noemen het op vallend dat loonkostensubsidie in ons land nog altijd een belangrijke plaats inneemt bij de bestrijding van werkloosheid. Ook in het afge lopen vrijdag bereikte akkoord van de Stichting van de Arbeid is voor werkgevers die langdurig werklo zen plaatsen, subsidie op de loon kosten afgesproken. In de ons om ringende landen hebben deze maatregelen sterk aan belang inge boet omdat ze weinig effecten bly- ken te hebben. Sommige banen bleken in stand te blijven ongeacht de subsidie, anderen werden opge heven zodra de overheidssubsidie werd beëindigd. In alle onderzochte landen scoort scholingsbeleid het hoogst als het om plaatsing van werklozen gaat. Opleidingsprogramma's wor den positief beoordeeld in de ver schillende landen maar blijken voor jongeren weinig zin te heb ben. Voor alle andere deelnemers zoals werkzoekenden of werkenden die willen herscholen, betekent deelname verbetering van hun positie op de arbeids markt. Nederland heeft van de onder zochte landen in de periode tussen 1975 en 1983 verreweg het minst uitgegeven aan direct arbeidsvoor- zieningenbeleid per werkloze. Ons land gaf bij voorbeeld in 1983 800 gulden uit tegen België 5200 gul den. De Belgen bereikten met hun steun het hoogste percentage 'Chip'-fabriek Philips gaat een fabriek voor submicron-technologie bouwen in Hamburg. Dit heeft de Duitse Phi- lips-organisatie gisteren besloten. Met de bouw van de fabriek waar 'chips' zullen worden gemaakt zal een bedrag gemoeid zijn van circa 560 miljoen gulden, zo heeft Phi lips bekendgemaakt. In de fabriek zal plaats zijn voor 300 tot 350 hooggekwalificeerde medewer kers. Met de bouw zal TOKIO - De Japanse premier Na- kasone moet achteraf spijt hebben gehad van zijn besluit om de Tokio Top te laten samenvallen met 'Gol den Week', de korte lente-vakantie voor de meeste Japanse werkne mers. Zijn onderdanen zaten wel aan de beeldbuis gekluisterd door wachhting midden volgend jaar p,iri i(ro. worden begonnen. HUUO ftreUIZer Burroughs (vakantie-besteding nummer een), maar wat zij zagen was geen pre mier die zich soepeitjes bewoog in het gezelschap van de groten der aarde. Integendeel, zij kregen een bijna live verslag voorgeschoteld Corporation, nummer vijf op de hoe Nakasone keer op keer werd ranglijst van Amerikaanse compu- geklopt, en dat nog wel op eigen terbedrijven. Dat heeft Burroughs grond, bekendgemaakt. Het bedrijf biedt Burroughs Corporation, het op vijf na grootste computerbedrijf in de Verenigde Staten, heeft op- i bod gedaan op Sperry 70 dollar per aandeel, zodat de tota le waarde van het bod op ruim 4 miljard dollar komt. Een combina tie van beide bedrijven zou leiden tot de op een (IBM) na grootste computeronderneming van de we reld. Sporthuis Centrum Sporthuis Centrum verwacht dat de nettowinst over dit jaar 20 pro cent hoger zal uitkomen dan over 1985, die 28,7 miljoen gulden be droeg. De bezetting van de bunga lowparken in het eerste kwartaal was beter dan in de overeenkom stige periode vorig jaar, terwijl ook de boekingen voor het hoogsei zoen de directie optimistisch stem men. Doordat nog dit jaar een nieuw park in Gennep in gebruik wordt genomen zal de omzet ver der stijgen. ADVERTENTIE Hirohito tussen zijn gasten Op twee belangrijke punten, Li bië en de koers van de yen, moest Japan inleveren, zonder dat er iets - tegenover stond. Als voorzitter van de topontmoeting van de politieke leiders van Amerika, Canada, West-Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië en Japan zelf, kon Naka sone weinig anders doen dan zich neerleggen bij de consensus die zich vormde aan de lange ovale ta fel in het statige Akasaka-paleis. De yen is in de ogen van de Ja panse overheid veel te snel en te veel in waarde'gestegen. Het Ja- officieel banket dat gisteren de Tokio Top afsloot. panse bedrijfsleven klaagt steen en been over de dure yen, en had Na kasone onder grote druk gezet om er iets aan te doen. Al op zaterdag, tijdens het laatste vooroverleg voor de top, had de Amerikaanse presi dent duidelijk gemaakt dat hij wel iswaar begrip had voor de Japanse problemen met de koers van de yen, maar dat het in principe een goede zaak was die zou kunnen bij dragen om de nog altijd groeiende handelsoverschotten van Japan omlaag te krijgen. De dagen erna werd dezelfde boodschap door de Europese landen herhaald, en wel zo luid en duidelijk dat Nakasone een enorm gezichtsverlies leed. In tegenstelling tot Nakasone be schouwt de Amerikaanse presi dent de gisteren afgesloten topcon ferentie "de meest succesvolle" van de zes die hij tot nu toe heeft bijgewoond. Ook andere politieke leiders kwamen vanochtend woor den tekort om het succes te om schrijven van de Tokio Top, die een zeer duidelijke bevestiging vormde voor de leidende rol van dc Verenigde Staten binnen de wes terse wereld. De wens om naar buiten toe een nieuwe eenheid te tonen en de om standigheid dat het redelijk goed gaat met de wereldeconomie, re sulteerde echter in een teleurstel lend vage verklaring op econo misch gebied. De top nam een Amerikaans voorstel aan dat de ze ven eikaars economische beleid in de gaten zullen houden aan de hand van nog nader af te spreken indicatoren, en voor dat doel werd een nieuw overlegorgaan van ze ven ministers van financiën in het leven geroepen. Premier Lubbers vindt het niet zo'n ramp dat Nederland geen lid zal zijn van de nieuwe Groep van Zeven. "Ik geloof niet dat onze in vloed in het internationale mone taire beleid erdoor vermindert", al dus Lubbers. Een topambtenaar van economische zaken had Ne derlandse journalisten eerder ge zegd dat het 'afschuwelijk' is voor Nederland, en het werk van de Groep van Tien, waar ons land wel lid van is, min of meer overbodig zal maken. De koers van de Amerikaanse dollar is inmiddels vrij sterk geste gen onder invloed van opmerkin gen van de Westduitse minister van financiën, Gerhard Stolten- berg, tijdens de economische top conferentie. Stoltenberg zei dat de dollarkoers naar het oordeel van de Bondsrepubliek nu wel ver genoeg is gedaald en valutahandelaren za gen hierin een waarschuwing dat de Bundesbank zo nodig zal inter veniëren om de dollar te steunen. Ook het pond sterling boekte een flinke koerswinst. werklozen: by na 40 tegen ons land nog geen 11. Nederland bleek van de onderzochte landen ook het minst effectief in de werkloos heidsbestrijding. Minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) noemde beide resultaten van de zuiderbu ren verrassend hoog. Hij wees erop dat de Belgen ook met meer fanta sie de werkloosheid hebben aange pakt. Nederland moet het volgens hem wat systematischer aanpak ken dan het Belgische kabinet doet. Overigens noemde hij ook scholing, ondanks de positieve on derzoeksresultaten, geen wonder middel tegen alle kwalen. Flinke stroppen Centraal Beheer APELDOORN (ANP) - Het verze keringsconcern Centraal Beheer heeft vorig jaar in de schadeverze keringssector flinke stroppen gele den. Bij de motorrijtuigenverzeke ring sloeg een positief bruto resul taat in 1984 van 16,9 miljoen gul den om in een negatief resultaat van 15,3 miljoen gulden. Het totale bruto resultaat schade was 14 mil joen gulden negatief tegen 46 mil joen gulden positief in 1985, zo blykt uit het jaarverslag. Bestuursvoorzitter jhr. mr. G.F.Boreel noemt als hoofdoorza ken van de 'dramatische' terugval bij autoverzekeringen het sterk ge stegen schadebedrag door het toe genomen aantal schades en de ver goeding per schade. AMSTERDAM (ANP» - De Amsterdam se effectenbeurs is vandaag geheel om geslagen Na de vaste stemming giste ren. Het was bij de aandelen een en al koersdaling. Zware klappen kreeg Phi lips, die op de lagere kwartaalcijfers aan het einde van de ochtend ongeveer f 4 was weggedrukt en rond f 57 schom melde. De obligatiemarkt lag er vrij onbc-, roerd bij. De aankondiging van de 6.25* procent staatslening veroorzaakte weinig opschudding. Gezien de aflos sing via het traditoncle uitlotingssys- tcem nemen handelaren aan dat de mi nister er geen behoefte aan heeft grote bedragen uit de markt te nemen. De beurs schat de opbrengst op f 1 miljard a f 1,5 miljard. De uitgiftekoers zal naar het zich op het moment laat aan zien liggen tussen 100 en 100,20 pro cent. Behalve Philips waren ook de overi ge internationale aandelen in mineur. Akzo was aan het eind van de ochtend f 1.90 kwijtgeraakt op f 160 en Hoogo vens f 1.80 op f 105,60. Unilever noteer de op f 428 een rijksdaalder lager, ter wijl Koninklijkje Olie en KLM elk f 0,70 minder waard werden op respec tievelijk f 190 en 147,80. Ook de banken moesten flink terug. Het verlies voor ABN bedroeg f 4,50 op f 561, voor Amro f 1,60 op f98,30 en voor NMB een rijksdaalder op f 190,50. De verzekeraars lagen eveneens zwak in de markt met verliezen van f 1,10 voor AEGON op f 106.20, van bijna f 2

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9