Nederland tegen chemische wapens Kernramp beïnvloedt kiezersgedrag De Ruiter: geen opslag in Nederland 'Kinderporno wordt niet hier gemaakt' TOP IN TOKIO Straling Rijn hoger, Maas lager Kok zwakt rol kabinet in akkoord af Nijpels: Lubbers als Biesheuvel 'Milieu beter af met links' WOENSDAG 7 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Nederland zal in de NAVO niet instemmen met een Ameri kaanse besluit om nieuwe chemische wapens te produceren. Opslag van chemische wa pens in Nederland wordt resoluut van de hand gewezen en de Nederlandse troepen in West-Duitsland zullen onder geen beding chemische wapens gebruiken. Minister De Ruiter (defensie) zal dat standpunt volgende week in een NAVO-vergadering in Brussel naar voren brengen, zo zei hij gisteren tijdens een commissievergadering over chemische wapens. Hij vertelSe de kamerleden dat de len dat er plannen zijn om nieuwe, Amerikaanse regering heeft afge- zogenaamde binaire chemische i de Euro- wapens te produceren. Dat gebeur de in de force goals, het NAVO-jar- gon voor de nationale inspannin gen van de afzonderlijke lidstaten raadplegen 1 pese NAVO-bondgenoten produktie en daarna opslag i schillende Europese landen nieuwe chemische wapens. Het ter versterking van "de gemeen- Amerikaanse Congres had daar in schappelijke verdediging, een resolutie om gevraagd zijn instemming met plann de Reagan-administratie van Stilzwijgend -pro- Volgens de PvdA-er Stemerdink, tTrTömöno meuwe wapens la- en ook de andere partyen hadden ten alhangen van de reacties van daar0Ver de nodige vragen, heeft -l-°"dgCï?ten M^ar„geje °Pde de Amerikaanse administratie de- 1 Europa heeft het Witte 2e weg gckozen om stilzwijgende valled nrealistisch laten goedkeuring van de bondgenoten tl i i-* r» voor de aanmaak van deze nieuwe opslag van nieuwe chenu- force-goals wel gediscussieerd. sche wapens in Europa of eventu eel het invliegen ervan zijn de lidstaten niet hïï Warcrhoi P wanncc[ plicht deze nationale plannen als het Warschau Pact Europa met gevoig van bondgenootschappelij- chemische wapens zou aanvallen. ke kritiek te wy|igen. Na Hij erkende wel, dat NAVO-oppcr bevelhebber Rogers in zijn capaci wijzigen. Na diskus- eerst op deskundigenniveau stellen de NAVO-ambassadeurs als ^ri^'0&V.Cl: ^tensie Planning Comité (DPC) hebber deze plannen heeft ge maakt. "Maar politiek zyn die in de NAVO niet aan de orde", aldus De Ruiter. Wat de Amerikanen wel gedaan hebben is de bondgenoten meede- de force goals vast en de defensie ministers nemen er als DPC ver volgens kennis van. De Ruiter bestreed gisteren dat de Amerikanen deze weg met suc ces kunnen bewandelen om tege moet te komen aan de eis van het Congres. Nederland zal in elk geval tijdens de DPC-bijeenkomst van de NAVO-ambasadeurs duidelijk maken dat het tegen produktie van nieuwe chemische wapens is, deze niet op zijn grondgebied wenst op te slaan en de Nederlandse strijd krachten, inclusief de brigade in de Bondsrepubliek, er niet mee zal uitrusten. De Ruiter wist nog niet hoe an dere Europese landen over de Amerikaanse plannen denken. "Wij staan niet alleen, maar het is ook niet zo dat iedereen het met ons eens is", aldus de bewinds man. De Ruiter gaf wel toe, dat hoewel de bestaande Amerikaanse voorraden mosterd- en zenuwgas in dc Bonsrepubliek onderdeel uit maken van de NAVO-afschrik- kingsmacht. er geen goede bond genootschappelijke regeling be staat over opslag van chemische wapens. Hij achtte het mogelijk dat wanneer Washington zou be sluiten tot produktie, met afzon derlijke landen overeenkomsten zullen worden gesloten voor op slag in tijden van crisis. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Kinderporno wordt niet in Nederland vervaar digd. Dat is de voorlopige conclu sie van een ambtelijke werkgroep Verdachte Turk bij pausbezoek niet uitgeleverd ROERMOND (ANP) - Een 26-jari- ge Turk die verleden jaar op de laatste dag van het pausbezoek aan Nederland met een schietklaar pi stool en een vervalst paspoort op het station in Venlo werd aange houden, zal niet aan Turkije wor den uitgeleverd. Dat heeft minister Korthals Altes (justitie) beslist, omdat de Turkse autoriteiten Ne derland niet de garantie hebben gegeven dat de van meerdere moorden verdachte Turk in zijn va derland niet de doodstraf zal krij gen. Een woordvoerder van Justitie in Roermond bevestigde de beslis sing van de minister gisteren. De Roermondse rechtbank had de mi nister laten weten dat tegen uitle vering van de Turk juridisch geen bezwaren bestaan, mits aan de uit geleverde man niet de doodstraf zou worden opgelegd wanneer hij schuldig werd bevonden aan moord. In tegenstelling tot in Ne derland staat in Turkije op moord de doodstraf. ADVERTENTIE van het ministerie van justitie, die onderzoek heeft gedaan naar be schuldigingen als zou ons land een van de grootste producenten van kinderporno zijn. De Verenigde Staten hebben al tijd beweerd, dat Nederland op grote schaal kinderporno produ ceerde dat naar de VS werd geëx porteerd. Een Senaatscommissie deed twee jaar geleden in een brief aan premier Lubbers een dringend beroep op de Nederlandse regering om hieraan een einde te maken. Ons land heeft bij monde van mi nister Korthals Altes (justitie) de beschuldigingen steeds ontkend. De ambtelijke werkgroep, waar in ook vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie en de Centra le Recherche Informatiedienst (CRI) zitting hebben, gelooft wel dat ons land een rol speelt bij de technische vervaardiging van kin derporno, zoals het monteren en kopiëren van videobanden en het drukken van boekjes. De voorlopige conclusies van het rapport zijn voor advies toegezon den aan Defence for Children, een internationale organisatie die de belangen van het kind behartigt, en aan de Amsterdamse vertrou wensarts Koers. Deze arts onder steunde destijds de beschuldigin gen van de Amerikanen. Het rap port zal binnenkort aan de minister worden uitgebracht. Hemelvaartsdag van 4 tot 4.30 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubsten bate van deKinder- kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: f5,-(tot 12 jr. f3,50). COMMENTAAR De oogst van drie dagen topoverleg in Tokio is nogal mager en teleurstel lend. De zeven belangrijkste wester se industrielanden hebben een hele waslijst van problemen afgewerkt waarbij twee zaken in het oog sprin gen: de strijd tegen het internationale terrorisme en het onderling op elkaar afstemmen van de economische ont wikkelingen in de onderscheiden lan den. De Amerikaanse president Reagan en zijn minister van buitenlandse za ken, Shultz, waren zeer opgetogen over de eensgezindheid die in Tokio is uitgesproken ten aanzien van de strijd tegen het terrorisme. Japan moest erin toestemmen dat Libië met name werd genoemd. Japan, afhan kelijk van olie uit het Midden-Oosten, heeft aldus de eigen, zeer voorzichti ge koers laten varen en wordt nu door Reagan geschaard in het koor dat voor 'een triomf heeft gezorgd. Shultz sprak zelfs over 'een fantasti sche verklaring' en over 'een lange en zeer goede dag voor de democra- VLISSINGEN (ANP) - Het vissersschip de KG 7 uit Kortgene heeft gister morgen op de rede van Vlissingen een vijf meter lange en tachtig centime ter dikke Engelse torpedo uit de Tweede Wereldoorlog opgevist in zijn netten. De Mijnopruimingsdienst van de marine in Vlissingen is direct na het alarm aan boord gegaan van de vissersboot, waar de ontsteking van het projectiel werd verwijderd. De torpedo (zie foto) is daarna afgevoerd naar de buitenhaven van Vlissingen. Volgens een woordvoerder van de marine liggen er waarschijnlijk nog wel meer van dit soort projectielen onder het zand begraven. Door de stroom en de zandverplaatsingen ko men ze soms boven, waardoor ze ook in een over de grond slepend vissers- net terecht kunnen komen (r0io anpi Premier Lubbers was ook in Tokio aanwezig namens de Europese mi nisterraad. Maar de Europese Ge meenschap heeft op deze conferen tie weinig in de melk te brokkelen ge had De interne meningsverschillen in de EG zijn nog zo groot, dat het prak tisch ondoenlijk is om uit één mond en namens allen een duidelijk en ook krachtig geluid te laten horen. Pre mier Lubbers en ook de voorzitter van de Europese Commissie, de Frans man Delors. zaten er eigenlijk voor spek en bonen bij. Voor Nederland, dat de eerste zes maanden van dit jaar het voorzitterschap van de EG bekleedt, is dit uiteraard een teleur stellende ontwikkeling. Op het praktische punt van de daadwerkelijke strijd tegen het inter nationale terrorisme heeft de topcon ferentie overigens niet tot nadere be sluiten geleid. Het is bij krachtige woorden gebleven. Maar Reagan heeft voor alle duidelijkheid toch nog maar eens om onomwonden steun gevraagd voor zijn beleid, dat na de raid op Libië vooral in Europa zwaar onder vuur was genomen. De discussie over de economische problemen spitste zich toe op de on derlinge verhoudingen van de wissel koersen. Ook hier moest Japan een gevoelige slag incasseren, omdat er geen maatregelen zijn voorbereid te gen de hoge koers van de Japanse munt. de yen. Wel is besloten dat ze ven landen op de internationale wis selmarkten zullen ingrijpen als dat. na onderling intern beraad, nodig mocht worden geacht. Dit besluit, het enige van de hele conferentie, moet het ge vaar van het protectionisme afwen den. Maar de handelsoorlog tussen de Verenigde Staten, de Europese landen en Japan kan daarmee geen halt worden toegeroepen. Japan blijft een zeer agressieve exporterende natie, die de eigen interne markt zwaar beschermt, en de neiging in de VS en in Europa om hiertegen op te treden blijft heel sterk. Maar ook tus sen de VS en Europa doen zich span ningen voor in de wederzijdse han del. Ook op dit punt is de Europese Ge meenschap op een zijspoor geran geerd. Dit gebeurde op initiatief van de VS, maar toch ook met steun van enkele grote Europese landen. Wa ren er eerste vijf landen die de wissel koersen probeerden te reguleren, de ze vijf (VS. Japan, West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk) hebben nu gezelschap gekregen van Italië en Canada. Voor Nederland, dat op de achtste plaats staat van de rijkste landen ter wereld, is dit een gevoelige zaak. Ook de rol van het IMF, het Interna tionale Monetaire Fonds, kan door die nieuwe groep van zeven landen worden uitgehold. Ondanks de opti mistische toon in het slotcommunqué kent deze topconferentie dus niet al leen winnaars maar ook een aantal verliezers. ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) LELYSTAD/NIJMEGEN/UTREC HT (ANP/GPD) - De radio-activi teit van het water in de Rijn is gis- voorziet, heeft gisteren besloten voorlopig geen Maaswater mee in te nemen maar om te leiden langs de spaarbekkens. Volgens direc teur Vredenburgh is dit slechts e s daarentegen duidelijk afge- water voor enige maanden Het waterwinningsbedrijf dig. Biesbosch heeft evenwel besloten bij wijze van voorzorgsmaatregel avoorlopig geen Maaswater meer in te nemen, vooral omdat in de bekkens zelf nog voldoende water voor enige maanden ligt opgesla gen. De straling in de lucht is giste ren gelijkgebleven. Bij een demon stratie tegen kernenergie in Nijme gen zijn gisteren 7 mensen opge pakt wegens vernieling, verzet te gen de politie en illegaal plakken. De radio-activiteit in het Rijnwa ter bij Lobith bedroeg gistermor gen 10.900 bequerel per kubieke meter. Dit is ruim 40 keer hoger dan de normale waarde. Maandag bedroeg de waarde nog 7800 be querel. Bij Eijsden aan de Maas was de straling 7700 bequerel. Of schoon dit nog 50 keer zoveel is als in normale omstandigheden, bete kent dit een aanzienlijke daling ten opzichte van maandag. Toen be droeg de straling nog 16.600 beque rel. Ook bij Keizersveer was er sprake van een daling van de radio activiteit van het Maaswater, na melijk 9300 maandag naar 6900 be querel gisteren. Het waterwin ningsbedrijf Biesbosch, dat de re gio Rotterdam van drinkwater Ook bij het plaatsje Andijk, waar de drinkwaterleidingbedrijven IJs- selmeerwater innemen, is het stra lingsniveau teruggelopen (van 9200 naar 7300 bequerel. In norma le omstandigheden is dit slechts 250. De straling in de lucht is gisteren stabiel gebleven. Gisteren werd een verhoging van 0,02 millirem gemeten ten opzichte van normale niveau van 0,2 millirem. De stra ling op de grond bedroeg 0,4 milli rem, 2 maal zoveel als normaal. In het weekeinde was de straling nog 3 maal zo hoog als normaal. Demonstratie Tijdens demonstratie tegen kernenergie in de Nijmeegse bin nenstad heeft de politie gisteren 7 betogers gearresteerd. De ongere geldheden begonnen nadat een van de demonstranten werd gear resteerd toen hij een affiche op een gebouw plakte. De vreedzame de monstratie kreeg daardoor een grimmig karakter. Toen de politie later nog andere 'plakkers' aan hield kwam het tot vechtpartijtjes tussen politie en betogers. Agenten werden geschopt, geslagen, met bierflesjes bekogeld en met plaksel overgoten. Volgens de demon stranten gebruikte de politie onno dig geweld bij de aanhoudingen en werden arrestanten mishandeld. De Nijmeegse politie wijst het verwijt van overmatig geweld van de hand. Wel werd toegegeven dat de aanhoudingen 'niet zachtzinnig' waren verlopen, hetgeen te wijten zou zyn aan de omstandigheden. Gisteravond werden 2 arrestanten weer vrijgelaten. Directeur Timmer van de Melku nie heeft gisteren felle kritiek gele verd op de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw. Volgens hem treedt de AID in het oosten en zuiden van het land veel soepeler op tegen boeren die toch hun melkvee bui ten laten lopen dan in het noorden en westen. Daar neemt de AID de melk direct in beslag. Volgens de zuivelcoöperatie meet de AID met twee maten. In het oosten en zuiden daarentegen knijpt de AID een oogje toe: daar wordt de melk niet in beslag geno men mits de boeren garanderen dat de melk in de fabriek wordt verwerkt tot melkpoeder. De boe ren verkopen de melk vervolgens aan de zuivelfabriek, strijken het geld op en daarmee is de kous af. Volgens Timmer hebben de zui- velcoöperaties inmiddels bij het ministerie van landbouw aan de bel getrokken over deze gang van zaken. Hemelvaartsdag van 2 tot 2.30 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86'. een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van deKinder- kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: (5,-(tot 12 jr. 13,50). Hemelvaartsdag van 11.30 tot 12 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van de Kinder kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: f 5,- (tot 12 jr. f 3,50). DEN HAAG (GPD/ANP) - Het debat van vandaag in de Tweede Kamer over de gevolgen van de kernramp in Tjsernobil kan wel eens beslissend blijken te zijn voor de toekomst van de coalitie. Opiniepeiler Maurice de Hond kwam gisteren althans met cij fers, waaruit bleek dat het pro- kernenergiestandpunt van de re geringspartijen niet zonder ge volgen blijft: twee weken vóór de verkiezingen zijn CDA en WD goed voor nog maar 72 zetels, ter wijl zy eerder dicht in de buurt van een krappe meerderheid za ten. In politiek Den Haag is het een alom verspreide gedachte dat de regeringspartijen de laatste da gen niet voor niets zo voorzichtig omspringen met hun aanvanke lijk steevaste voornemen tot de bouw van nieuwe kerncentrales. Zo lijkt zich inmiddels in het zicht van de snel naderende ver kiezingen een duidelijke meer derheid af te tekenen die de dis cussie over die plannen op z'n minst wil uitstellen, onder het mom dat er eerst duidelijke ge gevens voorhanden moeten zijn over de kernramp in Tjsernobil. Aan de andere kant wordt de kernramp electoraal nadrukke lijk uitgebuit door de oppositie. Zo plaatste de PvdA-energiespe- cialist Zijlstra afgelopen zondag in het tv-programma Het Capi- tool een uitdrukkelijke oproep om vooral op zijn partij te stem men, omdat het dan afgelopen zou zijn met de kernenergie in Nederland. De PvdA wil indach tig haar verkiezingsprogramma geen nieuwe centrales erbij en wil bovendien de bestaande cen trales in Borssele en Dodewaard sluiten zodra dat 'technisch mo gelijk is'. Intussen is WD-minister Van Aardenne (economische zaken) na zijn vergelijking van de kern ramp met een bosbrand als 'rege ringswoordvoerder' vervangen door zijn collega en partijgenoot Winsemius (milieubeheer). In politiek Den Haag verluidt dat deze bewindsman de electorale schade als gevolg van Van Aar- denne's uitlating moet proberen te herstellen. WD-fractieleider Nijpels deed gisteravond tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Maastricht alsnog een dringend beroep op de partyen in de Tweede Kamer de discussie over de Russische kernramp 'op een waardige wij ze' te voeren. „We moeten elkaar in de Kamer niet in de haren gaan vliegen en niet proberen politieke munt te slaan uit de ge beurtenissen in de Sowjet-Unie", zei hij. De EVP-lysttrekster mevrouw Ubels daagde het CDA gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in het vlak bij Arnhem gelegen plaatsje Bahr uit het christelijke begrip rentmeesterschap serieus te nemen nu de kernramp heeft laten zien wat de schadelijke ge volgen kunnen zijn van een on geluk met een kerncentrale. SCHIEDAM (GPD) - Behalve de kernramp in Tsjernobil wordt dezer dagen in de verkiezings- De nieuwe politieke partij 'Loesje' ging gisteren ludiek op pad bij de start van de verkiezingscampagne: met een paar olifanten op het Binnenhof. (foto gpdi campagnes ook uitvoerig aan dacht besteed aan het akkoord dat werkgevers en werknemers vorige week sloten om langs 'een veeldheid van wegen' in 1990 de werkloosheid onder de 500.000 te brengen. Het akkoord komt de PvdA niet erg gelegen, omdat de ze partij steeds heeft beweerd dat het kabinetsbeleid een suc cesvolle aanpak van de werk loosheid belemmert. Oud-FNV-voorzitter, nu PvdA- lystduwer Wim Kok bagatelli seerde gisteren op een verkie zingsbijeenkomst in Schiedam de rol van het kabinet in de tot standkoming van het akkoord. „De bewindslieden zijn vrydag een half uurtje aangeschoven en spelen daar nu mooi weer mee", zei hy. Hy toonde ook zijn twijfel over het effect van de afspraak. „De gekozen taakstelling blijft een handvol lucht zolang geen invul ling wordt gegeven aan het over heidsbeleid om dat doel (terug dringing van de werkloosheid red.) daadwerkelijk te bereiken". MAASTRICHT (GPD) - WD-lei- der Nijpels toonde zich in Maas tricht bezorgd over het politieke lot van CDA-collega-lijsttrekker Lubbers. Volgens Nijpels heeft Lubbers reden om bang te zyn dat hij door zyn party op een zij spoor wordt gezet. Dat zou niet de eerste keer zijn, aldus de WD-lijsttrekker die een verge lijking trok met de situatie in 1973 toen ARP-premier Biesheu vel de verkiezingen won en door zijn geestverwanten Boersma en De Gaay Fortman het bos werd ingestuurd. Het bleek de inlei ding te zyn tot het kabinet-Den Uyl. Nypels noemde een reeks christen-democratische pre miers die zonder pardon door hun party aan de dijk waren ge zet: Cals. De Jong én Van Agt. Nypels recept om te voorkomen dat de geschiedenis zich zal her halen: stem VVD. DEN HAAG (GPD) - Het milieu is beter af met linkse politieke partijen. Dit concluderen dc Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie in een gisterochtend gepubliceerd rap port over het stemgedrag van de VERKIEZINGEN politieke partyen in de Tweede Kamer. Volgens de milieu-orga nisaties laten het CDA, maar vooral de WD en de kleine rechtse partijen het op vele mi- lieupunten afweten. Natuur en Milieu en Milieude fensie hebben zich voor de ko mende verkiezingen minder ver diept in verkiezingsprogram ma's. Ze vinden de waarde van de programma's betrekkelijk. Als bewys daarvoor wordt aan gevoerd dat het CDA in 1982 geen verdere bouw van kerncen trales beloofde in afwachting van de uitslag van de brede maat schappelijke discussie. Tijdens de parlementaire periode echtei* koos het CDA in weerwil van de uitkomst van de BMD toch voor uitbreiding van nieuwe kerncen trales. Uit het stemgedrag van de par tijen blijkt een vrij constante tweedeling tussen CDA, WD en klein rechts enerzyds en de linkse partijen en D66 aan de an dere kant. Slechts af en toe haal den milieubesluiten toch een meerderheid doordat het CDA meestemde met links. Opmerkelijk was ook dat de WD in een aantal gevallen geen steun gaf aan milieuvoorstellen van CDA-minister Braks (land bouw en visserij) en zijn VVD- collega Winsemius (milieube heer). De regeringsvoorstellen haalden het dank zy een mon sterverbond CDA en links

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5