Steeds Raad: Goekoop herbenoemen Orchideeëntentoonstelling: uitgelaten kleurenpracht Hof geeft lagere straf voor handel in drugs Goekoop wil functie woonwagenschap niet Man beroofd en mishandeld WOENSDAG 7 MEI 1986 LEIDEN LEIDEN - Ingewikkelde namen, uitgelaten kleurenpracht en myste rieuze en zo op het oog nietige bloemetjes: in de Leidse Hortus Botanicus is dat vanaf morgen tot en met 19 mei allemaal te zien. Want daar opende de ambassadeur van Thailand, Chao Saicheua, van middag de internationale orchi deeën tentoonstelling, ter viering van het feit dat de Nederlande Or chideeën Vereniging dit jaar vijf envijftig jaar bestaat. Wandelend door de tentoonstel ling in de kassen van de hortus, leert de geïnteresseerde bezoeker al snel dat er twee soorten orchi- deeënliefhebbers bestaan: de kwe kers, die hier een keur aan exoti sche schoonheid hebben uitge stald; en amateurs, wie het niet louter om de kleurschakeringen is te doen, maar om de 'sport'. Want botanische exemplaren kweken is Autodieven gepakt bij Sassenlieitn LEIDEN - Door een samenloop van omstandigheden heeft de Leidse politie vannacht drie Haar lemse autodieven vrij snel kunnen inrekenen. Omstreeks één uur vannacht was het drietal gesignaleerd op het par keerterrein van Holiday Inn, waar het 'zich verdacht ophield'. Zij na mén de wijk, nog vóórdat de politie arriveerde. Om half drie vluchtten twee jon gens na een aanrijding op de Oude Rijnsburgerweg uit een auto, die naderhand in Haarlem bleek te zijn gestolen. Om half vijf belde een ge tuige de politie, omdat hij drie mannen op het parkeerterrein van een flat aan de Jan Luykenlaan zag rondschrarrelen. Toen de politie arriveerde, was er niémand te zien. Een uur later belde een bewoner van de flat dat hij zijn auto, dienen lekke knalpijp heeft, hoorde weg rijden. De surveillancewagen was in verband met de eerdere meldin gen nog in de omgeving en zette samen met een andere politiewa gen de achtervolging in. Vijf minu ten later konden de drie autodie ven, drie Haarlemmers van 18, 19 en 21 jaar, op Rijksweg 44 bij Sas- senheim worden aangehouden. voor de amateur-kweker een uitda ging van jewelste. Hoe je van 'niets' tot een ver woed 'orchidioot' kunt worden, vertelt de secretaris van de Neder landse Orchideeën Vereniging, A.J. van der Valk: "Ik had een kastje in de tuin staan, waarin ik Afrikaantjes kweekte. Die dingen groeiden bij wijze van spreken tot aan het plafond. In die tijd zocht ik een hobby, voor na m'n pensione ring. Mijn zoon, die in Suriname woonde, stuurde me op een dag een doos orchideeën. Dat wekte mijn belangstelling. Later bezoch ten mijn vrouw en ik Suriname. We maakten een tocht door het oer woud en daar zagen we de plant in de vrije natuur. Dat was het begin van mijn hobby". Botanische orchideeën zijn moeilijker te kweken dan de hybri den (kruisingen) vay de beroeps- kwekers. Als een plant uit het oer woud in Nederland wordt geïm porteerd, kan zij na korte tijd bloeien. Maar haar bloeiend hou den, dat is de kunst. Wie zover wil gaan om méér exemplaren uit één plant te kweken, heeft engelenge duld nodig. Vooral het 'meriste- men' vergt het nodige geduld. Want via deze methode kan er wel zes jaar overheen gaan voordat uit een groeipunt van een plant een bloeiende orchidee wordt verkre gen. kun je orchideeën aantreffen. Maar de mensen herkennen ze niet als zodanig. Vandaar dat we met af beeldingen en - Europese - exem plaren duidelijk aangeven hoe ze eruit zien. Dat is van belang, omdat de mensen ze dan hopelijk niet gaan plukken. Ze zijn beschermd namelijk". Tussen alle bloemenpracht- en praal staan in de Orangerie ook voorlichtings- en demonstratie stands, ingericht door werkgroe pen. De Nederlandse Orchideeën Vereniging zélf is met een stand vertegenwoordigd en er zijn boe ken te koop. Ook worden orchi deeën te koop aangeboden. Dat de nu vijfenvijftigjarige ver eniging met 2700 leden bloeit als de orchideeën die zij kweekt, blijkt wel uit het grote aantal inzendin gen. Secretaris Van der Valk is daar dik tevreden over. Zowel kwekers als amateurs hebben hun beste beentje voorgezet. Mogelijk worden zij beloond met een van de vele prijzen, die de aan de tentoon- Een in-ending van een Westduitse bioloog: secretaris Van der Valk rechts) e se Orchideeën Vereniging zijn blij met het grote aantal inzendingen stelling gekoppelde wedstrijd telt. trouw. Vandaar dat Van der Valk i Gisteren was de jury nog druk be- een 'vogelkolonie' uit diergaarde zig met de beoordeling van de Blijdorp tijdelijk naar de hortus bloeiende inzendingen. Met op de heeft verhuisd. Temidden van, achtergrond vogelgeluiden. Want phalaenopsis en epidendum een oerwoudklimaat zonder de ge- schlechteranum, om een enkele heimzinnige klanken van tropi- soort te noemen, waant de bezoe- sche vogels is niet waarheidsge- ker zich aldus in een echt oerwoud. F. van Tricht i Al is een oerwoud in werkelijkheid meestal niet zo overdadig begroeid met orchideeën. Want die slinge ren zich hoog in de bomen en zijn voor de zoeker moeilijk te ontwa ren. In de hortus kan dat echter wèl: elke dag van tien tot vijf uur. Mengeling Voorstel CDA om taken uit te breiden verworpen Wat in de kassen van de hortus wordt getoond is een mengeling van kwekers- en amateurkweker- sexemplaren. Temidden van de palmen, bananenbomen en andere uitheemse gewassen, wordt de be zoeker ineens verrast door een aan tal onbeduidende plantjes. Zeldza me orchideeën, zo blijkt. En wie goed kijkt ziet tussen de blaadjes inderdaad iets dat op een bloe metje lijkt. Of groene plantjes met een vreemde oranje spikkel op het blad. Ook orchideeën. In de Victoria Regia-kas is Thai land met een uitgebreide collectie inheemse orchideeën verteen- woordigd. In de 'zaadkas' verderop in de hortus wordt een doorlopen de video vertoond. Daar ook zijn Europese en (kaarten van) Neder landse orchideeën te zien. Van der Valk: "Jazeker, er zijn in Neder land wel degelijk nog orchideeën te vinden. In een kwakje water in het Limburgse Geredal, bij het Veerse meer, in de duinen, overal DEN HAAG/LEIDEN - Het Haag se gerechtshof heeft een 34-jarige Leidenaar in hoger beroep veroor deeld tot vier maanden gevange nisstraf waarvan twee voorwaarde lijk. In eerste instantie was hij tot tien maanden waarvan vijf voor waardelijk veroordeeld. De procu reur-generaal had bevestiging van dit vonnis gevraagd. De al 20 jaar aan heroine ver slaafde man was tenlastegelegd dat hij ook heeft gehandeld in de drug. De Leidenaar had echter ter verde diging aangevoerd min of meer per. ongeluk in de handel te zijn te rechtgekomen. Toen hij namelijk weer eens een poging deed om af te kicken had hij zijn huis aan een vriend ter beschikking gesteld. De ze nu bleek handelaar in heroine. Bij zijn thuiskomst had de Leide naar eerst nog wel geprotesteerd, maar hij was door de dealer ge makkelijk om te kopen met een paar zakjes van het verslavende spul. Op een gegeven moment was hij zelfs niet te beroerd geweest om de heroine aan de klanten af te ge ven en voor zijn vriend het geld in ontvangst te nemen. De advocate van de Leidenaar had naar voren gebracht dat de tijd die haar client op de behandeling in hoger beroep had moeten wach ten, twee jaar, veel te lang was ge weest. Zij had er daarom voor ge pleit het openbaar ministerie niet- ontvankelijk te verklaren. Feestavond bond LEIDEN - De afdeling Leiden van de grafische FNV-bond Druk en Papier houdt vrijdag in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare een jubilarissenavond. Bondsbe- stuurder Toine Doezè zal vijftig ju bilarissen huldigen. De Leidse vereniging Crescendo verleent medewerking, waardoor de bezoekers zich "in een waar operetteland zullen wanen", be looft het bestuur. De aanvang is acht uur; de zaal gaat om half acht open. LEIDEN - Burgemeester C.H. Goekoop is gisteren door de gemeenteraad unaniem voor gedragen voor herbenoeming. Een speciale gemeenteraads commissie had eind vorige week geadviseerd dit te doen. De meerderheid van de raad vindt nog steeds dat de burge meester niet meer dan zijn wet telijke taken mag uitvoeren. Een motie van het CDA, waar in het om uitbreiding van Goe- koops portefeuilles vroeg, werd door alle andere partijen - behalve Leiden Weer Gezel lig - verworpen. Goekoop liet vorige week weten dat nu zijn portefeuille 'mager' blijft, dit aanleiding voor hem kan zijn om tussentijds op te stappen. Een eventueel vertrek van Goe koop wordt door alle fracties be treurd, zo bleek gisteren. Het CDA zou het echter zeer spijtig, vinden als de burgerhëester alleen opstapt omdat hij geen taken erbij krijgt. "Wij denken dat het anders kan", stelde CDA-fractievoorzitter Joop Walenkamp gisteren. En hij deed het verzoek aan het college om toch nog een keer te kijken of Goe koop extra, politiek niet gevoelige onderwerpen aan zijn portefeuille toegevoegd kan krijgen. Het CDA kreeg hiervoor weinig steun. De linkse partijen willen een burgemeester geen extra taken ge ven zolang deze wordt benoemd en niet wordt gekozen. De VVD vindt dat de discussie over de extra por tefeuilles niet moet worden ge voerd als zijn herbenoeming aan de orde is, maar wanneer de raad over het nieuwe college-program ma spreekt. Marietje van der Mo len (PvdA) herinnerde Goekoop er aan dat de PvdA hem nooit de hoop heeft gegeven dat zijn porte feuilles verzwaard zouden kunnen worden. Verkeerd Het advies van de speciale ge meenteraadscommissie om Goe koop voor te dragen voor herbe noeming, werd gisteravond zonder enig probleem door de gemeente raad overgenomen. Niet verwon derlijk, want die commissie be stond uit de voorzitters van de frac ties die in de vorige raad waren vertegenwoordigd. Dat advies was ingediend kort nadat Goekoop vorige week be kendmaakte dat hij overwoog uit te kijken naar wat beters. Wegens tijdgebrek heeft de commissie die uitspraken niet meer betrokken bij haar advies. Goekoop hield gisteren nóg een vurig pleidooi voor extra porte feuilles. Hij meent dat Leiden nu verkeerd - want te weinig - ge bruik maakt van de mogelijkheden van zijn "duurst betaalde bestuur der". Hij herinnerde eraan dat in de meeste andere steden burge meesters wel een taakverzwaring hebben gekregen. Ook in PvdA-ge- meenten. Fijntjes wees hij hierbij op de gemeente Deventer waar de voormalige Leidse PvdA-wethou- der Waal tot eerste burger is be noemd. Staphorst Ook vroeg hij zich af of Leiden wat dit betreft dan toch het 'Stap horst van het westen' is. Het ge meentebestuur is hier immers veel 'strenger in de leer' dan elders in Nederland. "Terwijl Leiden zich in dit soort zaken toch altijd als een 'voorloper' beschouwt. Als ik dan geen taken erbij kan krijgen als voorlichting, juridische aangele genheden en coördinatie van pro motie-activiteiten, dan snap ik dat met", aldus Goekoop. Hij gaf toe dat toen hij zes jaar geleden naar Leiden kwam, hij wist dat hij een magere portefeuille zou krijgen. "Maar nu ligt de situa tie anders. De gemeenteraad wilde van mijn herbenoeming geen auto matisme maken. Zij wilde de vrij heid krijgen een aantal dingen op nieuw te overwegen. Dan mag ik natuurlijk ook dingen heroverwe gen", aldus Goekoop. Hij voegde er aan toe dat, als de gemeenteraad bij haar standpunt blijft. Leiden in de toekomst nooit de beste kandi daten krijgt voor de burgemeester spost. Pvd A-wethouder Tesselaar maakte gisteren zijn verontschul digingen voor het feit dat Goe- koops wijzigingsvoorstellen over het politiebeleid in het college-pro gramma, onbeantwoord zijn geble ven. Tesselaar nam de schuld daar voor volledig op zich. De wijzi gingsvoorstellen zijn wel bespro ken in de fractie van de PvdA, maar daarna zoekgeraakt en verge ten. "Dat was niet netjes", erkende Tesselaar. LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft zich niet be schikbaar gesteld als plaatsvervangend lid van het woonwagenschap. Ondanks het feit dat het college hem voor deze post wilde voordragen. Goekoop heeft de voordracht afgewezen omdat de Leidse gemeente raad hem geen politieke taken wil geven. "Als zij dat niet wil doen, moet zij consequent zijn en me ook niet op deze - politieke - post benoemen", aldus Goekoop. Hij heeft het woonwagenschap een tijd geleid toen de vorige voorzitter, de Leidse PvdA- wethouder Tesselaar. aan het ziekbed was gekluis terd. Goekoop kon gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraad niet nalaten hierover enkele opmerkin gen te maken. "Ik mag er dan geen extra taken bij krijgen, in noodgevallen weet men mij wel te vinden. Is dat dan niet in strijd met het principe?" Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - Politie-onderzoek heeft uitgewezen dat de gewonde man die vorige week in de nacht van koninginnedag op 1 mei gewond op de Lange Mare/Langegracht werd aangetroffen moet zijn mishandeld en be roofd. De gewonde man kon in zijn versufte toestand niets anders uit brengen dan dat hij 'slachtoffer was geworden van een A-omroep'. In het Academisch Ziekenhuis constateerde men een hersenschudding, bot breuken, een blauw oog en schaafwonden Toen de man, een 49-jarige Amsterdammer, later'in de week weer enigszins bijkwam kon hij zich herinneren dat hij die avond verschillen de cafés aan de Beestenmarkt had bezocht. In één daarvan kreeg hij moeilijkheden bij het afrekenen. Als onderpand voor de rekening werd toen een gouden ring vari zijn vinger gehaald. Vervolgens moet hij door twee of drie mannen zwaar zijn mishandeld en heroofd. Hij mist de in houd van zijn portefeuille: twintig Eurocheques en een bedrag van vijfen tachtig gulden. De recherche gaat ervanuit dat er getuigen van het voorval zijn. Hun wordt verzocht om zich - desnoods anoniem - met de recherche in verbin ding te stellen. Telefoon: 071-258888. MEDEDELING VAN DE REINIGINGSDIENST De huisvuilinzameling zal deze week i.v.m. He melvaartsdag enige wijzigingen ondergaan. Op 8 mei, Hemelvaartsdag en vrijdag 9 mei wordt geen huisvuil bij u opgehaald. U wordt dringend verzocht om op Hemelvaarts dag en de dagen daarna geen huisvuilzakken op straat neer te zetten. Laten we gezamenlijk proberen de straat schoon te houden. Tweelingen (1) Vroeger maakte hij het al regel matig mee. Dan liep hij qp straat en dan zei iemand tegen hem: hallo Jan, waarom zeg je niks, ken je me soms niet meer? Moest hij weer uitleggen dat hij Jan niet was, maar Harry. Ach, problematisch was het nooit. Je leerde er mee leven dat je voor je broer werd aangezien. En die mensen kon je welbe schouwd natuurlijk niks kwalijk nemen. Hij en z'n broer verschil den dan weliswaar één jaar in leeftijd, maar ze konden door gaan voor tweelingen. En toen ging z'n broer de poli tiek in. Jan Pen heet die broer. Hij is 43 jaar oud en was tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in Leiden lijsttrekker van de Centrumpartij. "Klaar was ik er mee", zegt Harry Pen, die 42 jaar oud is en een schildersbedrijf plus onroerend goed bv. heeft. "Elke keer word ik aangehou den door mensen die tegen me zeggen: zo jongen, ben jij het spoor soms bijster? Die mensen - en daar zitten ook klanten bij - denken dat ik Jan ben". "Moet ik weer uitleggen dat ze me voor m'n broer aanzien en dat ik er helemaal geen racistische gedachten op nahou. Wilt u me wel geloven dat je er doodziek van wordt als ze je telkens voor iemand anders aanzien". Ook in winkels maakt hij het mee. "Dan kom ik binnen en dan zie ik de mensen denken: daar heb je 'm, die Jan Pen die er fou te politieke ideeën op nahoudt". Ja, z'n broer spreekt hij wel eens. "Ik ga wel eens bij Jan op visite. Over politiek heb ik regel matig met hem gesproken. Maar op een bepaald moment hebben we gezegd: laten we er maar mee Tweelingen (2) "Ik moet absoluut niets met die Centrumpartij te maken hebben. De buitenlanders zitten mij hele maal niet in de weg. Ik bedoel, ik heb helemaal geen last van die mensen". "Weet u hoe ik het zie: die mensen die op de Centrumpartij stemmen zijn een beetje zielig; die hebben het vaak niet kunnen maken in het leven en daarom hebben ze een zondebok nodig. In hun geval zijn dat de buiten landers geworden". Wat vindt uw broer van de ver warring? "Moet je luisteren: hij heeft er veel minder last van dan ik. Voor mij is het het meest vervelend. Kom je bij klanten en ja hoor...is het weer zover. Ik bedoel, er ont staan wrijvingen. Mensen gaan je raar aankijken. En dat kan ik na tuurlijk helemaal niet gebruiken als zakenman. De bisnis mag niet in gevaar komen. Nee, ik ben nog niet uitgescholden. Maar dat kan ook nog komen natuurlijk". "Weet u hoe ik het zie? Ik heb nooit in de schaduw van m'n broer willen staan en ook nu niet. Dat klinkt misschien onvriende lijk, maar ik meen het wel. Hij moet zelf maar uitzoeken wat hij doet, als ze mij maar niet voor hem aanzien". Na een korte pauze: "Door dit gedoe sta ik opeens wel in zijn schaduw en ik ben daar helemaal niet gelukkig mee". Blauwpoortsbrug Dat brugwachtershuisje op de Blauwpoortsbrug heeft al heel wat meegemaakt; het is wat je zegt een huisje met een geschie denis. Vroeger was de bestem ming duidelijk: het was gewoon het onderkomen van de brug wachter. Wachters had je echter op een bepaald moment niet meer nodig op .de Blauwpoorts brug en toen begonnen de roeri ge tijden. Zo haalde het huisje eind '83 deze rubriek omdat het was ge kraakt. Niet zonder reden werd de gebeurtenis getypeerd als de meest merkwaardige kraakactie in de Leidse geschiedenis. De kraker had op zich best aardige plannen: het wachtershuisje zou worden omgetoverd tot een wo ning annex werkplaats. Veel plezier heeft de kraker niet gehad van het kabouteron derkomen, want de politie greep al snel in. Het huisje bleek nog altijd verhuurd te worden aan Avifauna dat er jaren geleden een souvenirswinkel dreef en er zouden verbouwplannen be staan. Wat gebeurde er daarna met het huisje? Nooit by stilgestaan eerlijk ge zegd. Fietsend op de Blauw poortsbrug dacht je gewoon: leuk huisje, en verder niets. Op een gegeven moment zat er een bloemenzaak en een een tijd ge leden bleek er opeens een vis- winkeltje in gevestigd te zijn. Die eigenaar is inmiddels ook al weer verdwenen. Maar de be stemming blijft hetzelfde, zij het dat men de naam gaat verande ren: het wordt nu een viskiosk. Vishandelaar Ouwehand: "De Firma Ouwehand zocht al jaren een geschikte plaats voor een kleine viswinkel annex broodjes zaak en dit is de ideale lokatie voor Koos jr". Men laat weten dat de kiosk dagelijks geopend zal zijn van elf uur tot half zes. "De specialitei ten bestaan uit zes soorten broodjes vis en visprodukten". Tevens is er een' bescheiden as sortiment zeeverse vis. aldus Koos sr. Rampenpakken Voor de zaak van Labruyère aan de Haarlemmerstraat hingen tij denlang twee nucleaire pakken - "zeg maar rampenpakken" - die behoren bij de Nato-uitrusting. De winkelier had ze gekocht van Exotische schoonheid in Hortus Botanicus Mislukte rooftocht in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Na twee keer op de vlucht te zijn ge jaagd door werknemers van bedrij ven, is een 25-jarige Leidenaar gis termiddag op het industrieterrein Rijnhaven west in Alphen door de politie aangehouden. Eerst was de man in de directie- ruimte van een bedrijf aan de In dustrieweg door een werknemer overlopen. De dader vluchtte zon der buit. Terwijl de politie erbij werd gehaald, waagde de man een nieuwe poging bij een firma aan de Bedrijfsweg. Ook daar werd hij door personeel betrapt. De politie kon hem even later aanhouden. De man was op zoek naar geld om daarmee 1700 gulden aan boetes te kunnen betalen. Aangifte van verkrachting versuft meisje LEIDEN - In een theehuis aan de Morsstraat is gistermiddag een 25- jarige man aangehouden, die wordt verdacht van verkrachting van een 15-jarig meisje. Het meisje, afkomstig uit Oegstgeest, zat in de problemen omdat haar verkering was uitgegaan. Met een fles bes senjenever was zij maandagmid dag vanuit Oegstgeest naar Leiden gegaan om een bezoek te brengen aan het theehuis waar zij wel vaker kwam. Daar ontmoette zij de 25-ja- rige man en samen dronken zij een flink aantal glazen bessenjenever. Vervolgens rookte het meisje een stickie. Kort daarop werd zij on wel. Wat er toen gebeurde kan zij zich niet meer herinneren. Haar verhaal is verder dat zij toen ze bij kwam op de eerste verdieping van het huis lag. De man pakte haar op en bracht haar naar boven. Daar probeerde hij haar bij te brengen door met een natte spons over haar gezicht te wrijven. Vervolgens kleedde hij haar uit. Het meisje wilde dat niet, maar was niet by machte zich te verwe ren. De man verkrachtte haar ver volgens. Daarna viel het meisje weer in slaap. Na ongeveer een uur maakte de man haar wakker en op nieuw verkrachtte hij haar. Samen zijn ze toen naar beneden gelopen, waar de man haar aanbood met hem mee naar zijn huis te gaan. Zij weigerde dit en begaf zich richting Oegstgeest. Daar werd zy in ver sufte staat op straat aangetroffen door haar ex-vriend, die haar naar huis bracht. Haar vader heeft daar op de politie gebeld, die de man gisteren aanhield. EVP in Leiden en Leiderdorp LEIDEN - De verkiezingskara vaan van de Evangelische Volks partij bezoekt vrijdag Leiden en Leiderdorp. De EVP is van tien tot elf uur te vinden in winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk, van half twaalf tot kwart over een bij de Hartebrugkerk op de Haar lemmerstraat, van half twee tot half drie op het Stadhuisplein en van drie tot vier uur in winkelcen trum Winkelhof in Leiderdorp. het Nederlandse leger. "Ik denk met dat ze die pakken vaak no dig hebben en ik vond het wel geinige dingen. Je kent ze wel. van die pakken met gasmaskers erbij. Je kunt ze leuk voor de winkel hangen". - Wie schetst echter de verba zing van de winkelier toen hij ze vlak na de Russische ramp met de kerncentrale verkocht. "Tsja, wat moet ik daar nou van den ken...je hebt altijd van die mafke tels die zoiets dan willen hebben. Trouwens, het zijn ook aardige pakken". Na het 'verkoopsucces' is de winkelier in elk geval van plan om het leger maar weer eens te benaderen. "Misschien hebben ze nog wel een partijtje voor me. Leuke reclame en er zijn blijk baar mensen die dit soort nu cleaire pakken aanwillen". "Wat voor een mensen dat nou zijn? Luister eens...hoe moet ik dat nou weten? Normale mensen volgens mij. Ik ga natuurlijk niet vragen wat ze met die pakken gaan doen. Zal mij een zorg zijn. Als ik ze maar verkoop. Voor mijn part gaan ze ermee in de kelder zitten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3