LEIDSCH DAGBLAD Eten spinazie gevaarlijk y9 N EUWSGIERIG? VUL DEZE BON IN ENUWEET ALLES Voedsel blijft nog jaren licht besmet Mooi meegenomen: Wildwest in Siebengewald Groninger leidt Rood Verzetsfront Ministerie koopt alle aanvoer op voor doordraaien Zeven jaar voor poging tot moord in Noordwij k Weer bommen op Teheran Geen wapenverkoop aan Saoedi-Arabië Wet tegen kinderporno op 21 mei in werking WOENSDAG 7 MEI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38004 Apparaat 'beschiet' politie ROERMOND (ANP) - Een land bouwwerktuig dat kennelijk per abuis niet was uitgeschakeld, heeft vanmorgen voor wildwest taferelen gezorgd in het Lim burgse Siebengewald. Twee patrouillerende politie mensen werden omstreeks half vijf tijdens het voorbijrijden meermalen beschoten vanuit een landbouwschuur langs de weg. De agenten wierpen zich in dek king en schoten terugmaar dat had geen resultaat. Het afweer geschut vanuit de schuur hield aan. Tenslotte riepen de politie mensen de hulp van omliggende korpsen in, waarna de verdachte schuur met vereende krachten werd bestormd. De boosdoener bleek een land bouwapparaat te zijn, dat ge bruikt wordt om met luid geknal vogels op een afstand te houden. De politie onderzoekt nog wie de eigenaar is en waarom het ding 's nachts niet is afgezet. Sympathie voor terroristische organisaties AMSTERDAM (GPD) - De 27-jari- ge Groninger die zondag werd gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan explosieven- smokkel door een Japanner op Schiphol, is de leider van een groepje dat zich het Rood Verzets front noemt. Het Front, dat slechts uit een handjevol mensen bestaat, geeft al jaren De Knipselkrant uit, een blaadje waaruit sympathie blijkt voor terroristische organisa ties als de CCC, de Rode Brigades, de RAF, de IRA en de ETA. Het Rood Verzetsfront is geabonneerd op ongeveer 200 in ternationale tijdschriften en kran ten. Daaruit worden berichten ge knipt over de 'gewapende strijd', inlichtingendiensten en fascisme. De Knipselkrant, die in een opla ge van 500 exemplaren wordt ver spreid, is drietalig: Nederlands, Duits en Engels. Het blaadje is te koop in linkse boekhandels en een abonnement kost 180 gulden. De aangehouden Groninger wist dat de BVD hem in de gaten hield. Hij kreeg ook wel eens bezoek van medewerkers van de inlichtingen dienst. Daarover schreef hij bij ho ge uitzondering eens in zijn Knip selkrant. Over het algemeen publi ceert het Front geen eigen artike len. Wel maakte de groepering bro chures onder meer over de CCC en de Rode Brigades, die in het Duits en Engels werden vertaald. DEN HAAG (ANP/GPD) - De consumptie van spinazie en schapemelkprodukten is niet langer veilig. Het ministe rie van landbouw heeft gisteren bij metingen te hoge doses radio-activiteit aangetroffen. Op de groenteveili- gen krijgen de tuinders wel de normale prijs voor hun spinazie, maar deze wordt daarna doorgedraaid. Volks tuinders wordt dringend aangeraden hun spinazie te vernietigen. De overige groenten van de koude grond zoals sla, andijvie, rabarber en bloemkool zijn na goed wassen wel veilig, omdat hun bladoppervlak relatief veel kleiner is dan dat van spinazie, zodat ze minder radio-actieve deeltjes opvangen. De veeboeren hebben gisteren mi- hoeveelheden zijn volgens het nister Braks (landbouw) niet over ECN niet gevaarlijk. Ze bedragen weten te halen om een vergoeding slechts eentiende van de concen- toe te zeggen voor de extra kosten die ze moeten maken nu ze hun melkvee weer op stal hebben moe ten zetten. Braks zei gisteren tratie rond de jaren zestig, toen er nog bovengrondse kernproeven werden genomen. Van het radio-actieve overleg met het Landbouwschap strontium-90 heeft het ECN 'geen dat hij het nog te vroeg vindt voor noemenswaardige hoeveelheden schadevergoedingen. Pas wanneer gemeten'. ADVERTENTIE (VIEUBELS HALVE PRIJS Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt binnen afzienbare tijd haar toon- kameraktiviteiten voor de groothandel. Daar de tijd dringt stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamer- collectie aan particulieren beschik baar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteits meubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van f 538,- voor f 269,--; prachtige eiken slaap kamer van/ 1.695,- voor f 795,-; eiken boekenkast van f 495,- voor f 245,-; 4 eikeh eethoekstoelen bekleed met lederlook van 1.600,- voor f 794,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. Tuinder J. Goosens wat weemoedig naast de 150 kisten spinazie, die hij naar de groentenveïling in Amsterdam bracht. Groente om door te draaien. (foto ANP» MOSKOU/BRUSSEL (Rtr./ANP) - Op sommige plaatsen in Europa zal het voedsel jaren licht besmet kunnen blijven door radioactivi teit. Het aantal sterfgevallen als ge volg van kanker zal toenemen. Dat hebben uiteenlopende stralings deskundigen gezegd. De EG heeft alle Oostbloklanden die binnen een straal van duizend kilometer rond Tsjernobil liggen tot besmet gebied verklaard. Zij wil een invoerverbod op fruit, ver se groenten, melk en andere zuivel- produkten, vers vlees, slachtdie ren, wild en zoetwatervis uit Bul garije, Hongarije, Polen, Roeme- In opdracht van makelaar DEN HAAG/NOORDWIJK ,- De Haagse rechtbank heeft vanmorgen wegens poging tot moord op de Noordwijkse projectont wikkelaar M. Kuijpers een 39-jarige Rotterdammer tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Koel Perioden met zon en vooral in het bin nenland enkele buien. Minimumtem peratuur omstreeks zeven, middag- temperatuur ongeveer veertien gra den. Matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor vi en met maandag: perioden met vrijdag nog een enkele bui, daarna droog. In het weekeinde stijging van temperatuur. Donderdag 8 mei 1986 zon op: 05.57 uur, zon onder: 21.16 uur; maan op 05.41 uur. maan onder: 21.08 nië, Tsjecho-Slowakije en de Sow- jet-Unie zelf. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft ook maatregelen voorgesteld om de handel in even tueel besmette voedingswaren tus sen de EG-landen zelf te regelen. Achtergrond voor de EG-maatre- gelen zijn jongste gegevens waar uit blijkt dat de radioactieve neer slag in Europa geconcentreerder is dan eerst werd gevreesd. Sporen van straling van Tsjernobil zullen in Zweden nog vele jaren te vinden zijn in voedsel, al zal dit niet ge vaarlijk zijn voor de gezondheid. Jodium 131 zal binnen een paar weken verdwenen zijn, maar ce sium 137 en strontium zitten nog vele jaren in voedsel, doordat het 30 jaar duurt voordat de radioacti viteit in deze stoffen zich halveert, zei het hoofd van de Zweedse dienst stralingsbescherming, Gun nar Bengtsson. ostenrijk heeft de verkoop van in het open veld geteelde groenten dinsdag verboden. Een verbod op de invoer van verse groenten en koel meik uit het landen van het ooste- kad lijk bi0k geldt nu ook voor Joego slavië en Italië. De Westduitse landbouw vreest schade. In twee de koeien na het komende week einde nog binnen moeten blijven, wil de bewindsman verder praten over een schadevergoeding, zo liet hij de boerenorganisatie gisteren weten. Inmiddels stijgen de prijzen voor veevoer volgens het Land bouwschap 'razendsnel'. De Brabanders zijn volgens een onderzoek nu in meerderheid te gen de bouw van een nieuwe kern centrale bij Moerdijk. Twee op de drie Brabanders zijn nu tegen, ter- wijl dat bij een peiling in oktober nog niet de helft was. Een kleine meerderheid (53 procent) sprak zich nu ook uit voor vervroegde sluiting van de bestaande kerncen trales in Borssele en Dodewaard en men is ook bereid om eventuele hogere energiekosten daarbij voor lief te nemen. De kernramp in Tsjernobil is ver antwoordelijk voor deze kentering in de publieke opinie. Ruim een derde van de ondervraagden zegt naar aanleiding van deze ramp zijn mening over kernenergie te heb ben gewijzigd. Bijna 17 procent van de ruim 2000 ondervraagden liet desgevraagd weten dat de ramp in de Sowjet-Unie hun partij keuze bij de komende verkiezin gen beïnvloedt. Bij grondmetingen heeft het Energiecentrum Nederland inmid dels ook een verhoogde concentra tie cesium-137 aangetroffen. De Het ministerie van landbouw heeft sinds vanmorgen een speciaal tele foonnummer ingesteld voor men sen die vragen hebben over voed sel: 06 - 0220777. (zie verder pagina 5) Oud IMF-topman Witte- veen: 'Er dreigt een terug slag in de economie'. PAGINA 9 Nederland zal zich blijven verzetten tegen chemische wapens. PAGINA 5 Zeven jaar strijd in Afgha nistan wordt het Kremlin te veel. PAGINA 7 Huisarts: soms heb ik het gevoel voor de bank te werken. PAGINA 21 Laurie Anderson: muzika le spion in wereld van techniek. PAGINA 29 Senaat stemt Reagans voorstel af TEHERAN (Rtr./UPI) - Iraakse vliegtuigen hebben vanochtend het centrum van Teheran gebom bardeerd. Dit heeft het officiële Iraanse persbureau Irna gemeld. SOBSSSS WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse Senaat heeft een voorstel van president Reagan om een grote partij wapens aan Saoedi-Arabië te verkopen afgestemd. Het staat vast dat het Huis van Afgevaardigden zich er eveneens tegen zal uitspre ken. President Reagan liet op een persconferentie in Tokio weten dat hij alsnog zal proberen de wapenle veranties door te drukken. De president kan het besluit van het Congres door middel van een veto ongedaan maken, waarop in het Congres een tweederde meer derheid nodig is om alsnog de wa penleveranties te blokkeren. Het is nog nooit voorgekomen dat een voorstel tot wapenleverantie na een presidentieel veto alsnog door het Congres is geblokkeerd. Ook ditmaal is het niet waarschijnlijk dat er uiteindelijk een tweederde meerderheid is tegen de verkoop. Weliswaar heeft Israëls minister van defensie Rabin, op bezoek in Washington, zich tegen de wapen leveranties aan Saoedi-Arabië uit gesproken, maar anders dan bij vo rige gelegenheden heeft Israël en zijn lobby in Washington niet ac tief tegen de overeenkomst met Sa- De door de rechtbank laf genoemde moordpoging plaats in de nacht van 30 op 31 de cember vorig jaar. Het vonnis is overeenkomstig de eis van de offi- aanzienlijke 9VliauGl de rechtbank zuidelijke deelstaten i's de verkoop justitie heeft erbij laten meewegen dat de Rotterdammer al eerder voor ge weldsdelicten en verboden wapen bezit werd veroordeeld. auïl„ De Rotterdammer zelf heeft altijd njet op gazons ontkend iets met de moordaanslag Jaten spelen te maken te hebben. Hij kondigde vanmorgen direct na het aanhoren van het vonnis aan, in hoger be- roep te zullen gaan. De man zou de moord hebben ge pleegd in opdracht van een make laar in Nootdorp. Deze voelde zich bekocht door de Noordwijkse pro sla en spinazie verboden. Hoe wel de regering de situatie niet alarmerend vindt, hebben ouders het advies gekregen hun kinderen zandbakken te (Zie ook pagina 7) getroffen. De vuurzee is van een afstand van 13 km te zien, aldus de brandweer. Een ooggetuige zei dat het geloei van sirenes op de radio te horen was. Het alarm was van korte duur en van paniek in de stad zou geen sprake zijn. Iran en Iran zijn sinds september 1980 gewikkeld in een slepende oorlog. De meeste operaties spelen zich af in het grensgebied tussen de twee landen. De laatste keer dat EINDHOVEN (ANP) - De netto- Irak een aanval op de Iraanse winst van Philips is in het eerste De Israëliërs hebben in 1981 al hun gewicht in de schaal geworpen om de verkoop van AWACS-spio- Lagere netto winst Philips MARSEILLE (AP) - De burge meester van Marseille, de socialist Gaston Defferre, is vandaag in een ziekenhuis overleden. Defferre had gisterochtend een hersenbloeding en viel van de trap, waarbij hij ern stig hoofdletsel opliep. Defferre (75) was voormalig mi nister van binnenlandse zaken en ruim dertig jaar burgemeester van de Zuidfranse havenstad. Samen met Francois Mitterrand begon Defferre eind jaren zestig met de opbouw van de Franse socialisti sche partij. Voordien vormden de Franse socialisten een bont gezel schap van kleine onafhankelijke fracties. DEN HAAG (GPD) - Het is niet langer toegestaan kindeipornogra- fie te maken, te verspreiden of in voorraad te hebben. Hierop staat een gevangenisstraf van maximaal drie maanden of een geldboete van 10.000 gulden. Ook is het verboden om pornografisch materiaal te ver kopen of te vertonen aan kinderen beneden de 16 jaar. Dat zijn enkele nieuwe artikelen in het wetboek van strafrecht, die op 21 mei in werking treden. Ze beogen kinderpornografie tegen te gaan en jongeren te beschermen. Onder kinderporno wordt verstaan afbeeldingen (foto's, films en vi deocassettes) van een seksuele ge draging waarbij iemand van jonger dan 16 jaar betrokken is. Later dit jaar wordt ook het uit stallen van pornografie in etalages of het ongevraagd tQezenden van porno-materiaal strafbaar gesteld. Strafbaar zijn ook schendingen van de eerbaarheid bij theatervoor stellingen, die toegankelijk zijn voor jongeren van beneden de 16 jaar. (Zie ook pagina 5) I wasbeurt f 10.-, 5 wasbeurten f 40.- en bovendien bij elke f 40.- benzine f 1.50 korting op een wasbeurt. Het Motorhuis Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. VONDELLAAN 80, LEIDEN. MAT/MZA 8.15- 17.45 nagevliegtuigen aan Saoedi-Arabië te verhinderen, een strijd die zy uiteindelijk hebben verloren. Ditmaal is de stemming in Was hington zodanig dat er niet veel voor nodig is leden van het Con gres ervan te overtuigen dat het le veren van wapens aan Saoedi-Ara bië een slechte zaak is. Het Demo cratische lid van het Huis van Af gevaardigden Mel Levin zei na mens velen dat deze wapens via de Saoedi's heel gemakkelijk in han den kunnen vallen van terroristen. De Saoedi's hebben immers uitste kende betrekkingen met de PLO. Defferre overleden Staatslening van 6,25 pet DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) heeft de uitgifte aangekondigd van een 6,25 procent staatslening met een gemiddelde looptijd van acht jaar. De inschrij ving is volgens het tendersysteem, zodat de omvang en de uitgifte- koers worden vastgesteld aan de hand van de inschrijvingen. De af lossing van de lening in vijf jaar lijkse termijnen begint in 1992. Vervroegde aflossing is niet toege staan. De inschrijving is op 13 mei, de storting op 16 juni. Het is de vijfde staatslening die wordt uitgeschreven om te voor zien in de financieringsbehoefte over het begrotingsjaar 1986. De vier vorige leningen brachten de staat 11 miljard gulden op. De laat ste staatslening, tegen een rente van 6,5 procent, dateert van 12 maart en bracht 4 miljard gulden hoofdstad uitvoerde was in juni v rig jaar. Vrijdag 9 mei 1986 ii op: 05.56 uur, zon onder: 21.17 uur; tan op: 05.56 uur, maan onder: 22.22 ter: 00.22 en 12.52 u vrijdag tot jectontwikkelaar bij de verkoop van een stuk grond aan de Konin gin Wilhelminaboulevard in de badplaats. De Rotterdamse horeca- exploitant zou de moordaanslag plegen in ruil voor een veel te hoge aankoopprijs van zijn flat in de Maasstad en de overname van zijn schulden door de Nootdorpse ma- keiaar. Noordwijker Kuijpers werd de avond voor de jaarwisseling in de deuropening van zijn woning aan de Emmalaan door vier kogels ge troffen in borst, buik, rug en arm. Een acht uur durende operatie in het Academisch Ziekenhuis in Lei den was daarna noodzakelijk om hem in leven te houden. Vanaf nu kunnen ze volop spetteren in dit kinderzwembad Met plastic opstaande rand en rondom verstevigd met houten schotjes. Opblaas bare bovenrand. kwartaal van dit jaar ten opzichte van de overeenkomstige, gunstige periode van 1985 gedaald van 260 miljoen gulden tot 144 miljoen gul den. Ook de omzet was lager en ging van 14,2 miljard naar ruim 13 miljard gulden. Vooral de ten opzichte van de gulden gedaalde dollar speelt daar bij een rol. Daalde de omzet in gul dens, de omzet in hoeveelheden nam wel toe met 5 procent. Met na me compact discspelers, platen, vi deorecorders, autoprodukten en kleuren-TV's werden goed ver kocht. Ook de verkoop van huis houdelijke apparaten en professio nele produkten nam toe, terwijl de verkopen van verlichting stabiel waren. De verwachting van het concern dat het omzetvolume dit jaar met ongeveer 7 procent zal stijgen, is in grote mate afhankelijk van het her stel in de VS. Het aantal werkne mers van Philips is sinds sinds eind 1985 met 3100 gestegen. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaltfl Per maand 22.70 per hall jaar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) per .aar 256 90 Lj per kwartaal 67,45- uw voorkeur aanhru.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus Naam Straat Postcode'Plaats Telefoon U kunt <teM bon o_ 2300 VB lakten. I lezorgmg) it leldsch/Alphens Dagblad. AntwoordnummaMOtto? »00"""b..ten (07,M4494,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1