Anderlecht als 'goudhaantje' Progressie zet niet door bij volleybalsters Peter Winnen bij verliezers in de Vuelta Köln: zege met dik verlies Extra oefenpartijen voor basketbalploeg Ernst Happel geopereerd Archibald 'opgelapt' door Amsterdammer Club Brugge verspeeltBelgische titel WimKieft man van zes miljoen Clubsponsor voor Swift WOENSDAG 7 MEI 1986 SPORT PAGINA 17 ROME - De hoop op beter bleek vooralsnog ijdel. De lichte progres sie die het Nederlandse vrouwen volleybalteam zondag en maandag toonde in de wedstrijden maar vooral gedurende trainingen, zette zich gisteren niet door. Australië werd wel verslagen, met 3-0, maar iedere andere uitslag had als een slecht resultaat de boeken inge gaan. De wijze waarop Oranje zijn der de overwinning in het wereldkam pioenschap voor B-landen bereik te, sprak nauwelijks tot de verbeel ding. Ook de zekerheid dat de fina lepoule was bereikt, gaf geen aan leiding tot enige vreugde. Daar voor was het vertoonde spel ander maal veel te matig. De lichtflitsjes die aan de hori zon gloorden, waren beperkt zicht baar. Al eerder had Ingrid Piersma laten zien, dat zij als enige van het basiszestal redelijk in vorm is. Aanvallend kwam het meeste werk ook ditmaal uit haar hard slaande handen. De speelster van Olympus behaalde in de eerste set een sco ringspercentage van 97, ongekend hoog. In het verloop van het duel daal de dat percentage begrijpelijker wijs aanzienlijk. Uiteindelijk kwam ze uit op zo'n zestig procent geslaagde aanvallen. Zij bereikte dat grotendeels op eigen kracht. Ook uit moeilijke situaties wist zij vaak nog het maximale te halen. Van de set ups van Petra van de Linde had zij weinig te verwach ten. De spelverdeelster stelde ook in het duel tegen Australië sterk te leur. Slechts zelden kwam het team daardoor tot een vloeiende aanval. Dat lag voornamelijk aan het optreden van Van de Linde. Het spelen in Italië, in Milaan, lijkt haar spel niets ten goede te zijn ge komen. Weggegaan om meer te trainen en daardoor haar spelpeil te kunnen verbeteren, speelt zij een paar klassen minder dan voor die tijd. Het aantal snelle combinaties aan Nederlandse kant was voor een team dat derde van Europa is geworden eigenlijk beschamend. De keren dat een set-üp op of ach ter de drie-meterlijn aankwam, eveneens. En dat terwijl de pass dit keer behalve bij Jantien Berg ook bij Bianca Hooymans goed ver zorgd was. Haar vooruitgang in het duel tegen Venezuela zette tegen Australië door. De speelster van Orion was daarnaast ook nog eens indirect betrokken bij een groot aantal punten. Twaalf werden er in de eerste twee sets gescoord op haar opslag. De serve was tegen de Australi sche dames, voornamelijk geko men om Rome eens te zien, toch het sterkste wapen van Oranje. Er werd veel gescoord, 47 maal slaag den de Australische verdedigsters er niet in iets nuttigs met de bal te doen. Het liet enigszins zien dat Peter Murphy gelijk had, toen hij zei dat de opslag het enige op inter nationaal niveau staande onder deel in het team is. Of dat, en de inzet van Ingrid Piersma en de waarschijnlijk weer terugkerende Agnes Brunninkhuis voldoende zal zijn om woensdag van Hongarije te winnen, moet echter worden betwijfeld. Nico Emonds(l)op weg Romandië. Daniel Gisinger wordt tweede. LEGANES (ANP) - Peter Winnen behoorde gisteren met de Colum- bianen Fabio Parra en Pacho Ro- driquez tot de verliezers in de veer tiende etappe van de Ronde van Spanje. De rit over 165 kilometer van Casino Gran Madrid naar Le- ganes werd gewonnen door José Recio, die na een vlucht van een kleine tien kilometer, met twaalf seconden voorsprong op de eerste groep aankwam. In die eerste groep waren alle fa vorieten, met uitzondering van Winnen en de twee Columbianen, vertegenwoordigd. Het Nederland se contingent trouwens was groot in de eerste rijen. Door de harde DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse basketbalploeg zal deze week twee extra oefenwedstrijden spelen tegen IJsland. De selectie van Vladimir Heger bereidt zich voor op het Europese kampioenschap in de B-groep, dat voor Nederland volgende week vrijdag in Antwerpen begint. IJsland, heeft zich als een van de groepswinnaars uit de C-toernooien eveneens voor de strijd in België geplaatst. De wedstrijden tegen IJsland zijn een vervanging voor de oefenstage in Tsjecho-Slowakije, die het vorige weekeinde zou beginnen. De Neder landse Basketbal Bond had, na overleg met het ministerie van Milieuhy giëne, besloten geen ploeg naar Praag af te vaardigen in verband met de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl. De nationale ploeg speelt zijn duels met IJsland morgen (16.00 uur) en vrijdag (15.00 uur) in de Sporthal Aartsveld te Weesp. De selectie voor die twee wedstrijden bestaat uit: Cock van de Lagemaat, Raymond Bottse, Henk Pieterse, Martin de Vries, Hans Heijdeman, Rudie Boers, René Ebel;tjes, Toon van Helfteren, Daan van Egmond, Okke te Velde, Peter van Noord, Ronald Schilp, Emill Hagens, Marco de Waard en Richard van Poelgeest. WENEN (SID) - Ernst Happel heeft gisteren een maagoperatie onder gaan. De ingreep vond plaats in een privékliniek in Wenen. Door de operatie moet de zestigjarige trainer van Hamburger SV tijdens de toernee van zijn club door de Verenigde Staten en Zuid-Ameri- ka verstek laten gaan. SEVILLA (Reuter) - De opstellingen van zowel Barcelona als Steaua Boe karest, die vanavond in Sevilla om de Europese beker voor landskam pioenen spelen, bleven gisteren nog een goed bewaard geheim. Beide coaches willen het elftal pas kort voor de aftrap in Sevilla bekend maken. Barcelona's grootste zorgenkind is de Schotse aanvaller Steve Archi bald, die de afgelopen week intensief is behandeld door de Amsterdamse fysiotherapeut Richard Smith. Archibald, die lang last had van een spier- scheuring in de dij, is er veel aan gelegen weer eens te spelen al was het alleen al met het oog op zijn uitverkiezing in de Schotse selectie voor Mexico. „Ik denk dat ik veilig kan zeggen, dat Archibald mee kan doen", wilde de Engelse trainer Terry Venables wel kwijt. „Maar ik weet niet of hij negentig minuten lang inzetbaar is". Bij Steaua Boekarest, de eerste Oostblok-vertegenwoordiger in de Eu ropa Cup 1-finale, werd het meedoen van verdediger Bombescu en aan valler Balint door oefenmeester Jenei twijfelachtig genoemd. Het tweetal leek gisteren op de training overigens aardig gezond. In het Roemeense legërteam ontbreekt aanvoerder Tudorei Stoica zeker door een schor sing. BRUGGE (GPD) Wordt voetbal ook omdat 15 van de 23 acteurs de gespeeld zoals gisteravond tussen komende weken in het vliegtuig Club Brugge en Anderlecht, dan Mexico stappen. Anderlecht- heb je geen lapmiddelen en kunst- trainer Arie Haan kon het zich per grepen nodig om de toeschouwers mitteren een WK-ganger (de Déen naar de stadions te lokken. De Per Frimann) op de bank te hou twee topclubs uit de Belgische den en een andere (Enzo Scifo) nog Staking herenigt Belgisch elftal BRUSSEL (ANP) - De Belgische staking heeft ervoor gezorgd dat de nationale voetbalploeg verenigd naar de hoogtestage in Zwitserland reist. Met een dag vertraging welis waar. Dinsdag bleef het vliegtuig, dat het eerste gedeelte van de groep van Thijs van Zaventem naar Zwitserland had moeten brengen, aan de grond. De Belgische voetbalselectie zou in twee delen vertrekken omdat Anderlecht en Club Brugge giste ren hun tweede beslissingswed strijd om de titel speelden. Door het oponthoud kon Guy Thijs nu vanmiddag met zijn complete groep uit Brussel afreizen. r de rust te wisselen. Dat Anderlecht verreweg de Met Brugge bij de rust op een meeste deelnemers aan het WK- 20-voorsprong: Henk Houwaart, voetbal binnen de lijnen bracht viel aan het spel in de eerste helft niet te zien. Club Brugge had tegen Twente, kon zijn spelers bij het het hooghartig spelende Ander- natje halfweg complimenteren: „Nog 45 minuten knokken en hij i binnen". lecht de eerste helft veel succes met jagen op de bal. René Vande reyken verslikte zich als eerste, het Met Anderlecht dat op het juiste gebeurde hem ook al in de compe- moment karakter toonde en terug- titie toen zijn ploeg een 31-voor- knokte naar 2—2, aansluitend een sprong alsnog verspeelde. Wellens dramatisch slot waarin René Van- pakte hem het leer af en bereikte dereyken een tweéde gele kaart Papin. De Fransman die voor Mar- kreeg, Brugge tegen de paal seille kan gaan spelen bedacht zich schoot, George Grün het leer de doellijn haalde en doelman Jac- ky Munaron tot drie keer toe een treffer van Club Brugge kwam. Het voetbalfeest met een rondedans geen s&conde en haalde loeihard PISA (ANP) - Wim Kieft is bij Pisa de man van zes miljoen. Dat is althans de prijsdie de uit de eerste divisie gedegra deerde Italiaanse club vraagt voor de Nederlandse aanval ler. Fiorentina heeft belang stelling. Kieft zou bij de club uit Florence samen met de Ar gentijnse international Ra mon Diaz de aanvalslinie kun- Een probleem is echter, dat Fiorentina wat van de prijs af wil hebben. Pisa-voorzitter Romeo Ancanetani heeft nu de Italiaanse liga per brief laten weten, dat Kieft weg kan voor 3.853.968.750 lires. Dat is zelfs meer dan zes miljoen, name lijk: f. 6.780.940,-. De tweede Brusselse goal ont- ndigde stond opnieuw na balverlies op het Ander- middenveld na een formidabele iecht.dat in eigen huis vorige week counter, ingeleid door Ceulemans. Willy Wellens knalde de bal voor de tweede maal langs Munaron: puntenverdeling met 2—2 voldoen- 2—een vroege beslissing, Brugge de had. vierde feest. Anderlecht maakte Arie Haan, het goudhaantje, een verslagen indruk deed zijn bijnaam weer eens Arie Haan moest wat doen. Hij Hij won het van de Haagse wisselde de falende Scifo voor Per volksjongen Henk Houwaart. De Frimann en dat leverde hem bescheiden en geweldig voetbal- spreekkoren op: Arie Go, Arie Go", lende Jan Ceulemans verloor het Na afloop, met de landstitel in de van de verwende en zeurende sa- knip, kon de Nederlander daar lonvoetballers uit de Brusselse stoer over doen. „Als de supporters hoofdstad, die vanaf morgen, als gaan uitmaken wie speelt, kan ik de Belgische nationale ploeg op wel gaan, ik moest iets doen. Scifo hoogtestage in Zwitserland gaat, vooral liet zich steeds op een knul- r zijn compagnons zijn. lige manier van de bal afzetten, dat Anderlecht zegevierde omdat kan ik niet aanzien, dan wissel ik", het net op tijd kon omschakelen naar echt voetbal. Haan: „Van avond hebben we bewezen dat ook voor iedere meter kunnen knokken, als we daartoe gedwon- „Jperfuïnakte^aes gen worden. In Brussel hadden we gekeerd uitpakte, lag a het moeten afmaken, maar daar iLe_y:e/d!di!eJVan - Bmgse de~ Brugge ging de tweede helft het veld in met de wetenschap dat An derlecht de laatste maanden vooral rust terugzakte. Dat het nu om- het zwak- speelt het stadion, daar was geen sfeer. Een verschil met hier. Het deed net denken aan een olympische bas ketbalfinale waarin het, met nog een het balletje kon alle kanten oprol len". Club Brugge—Anderlecht was niet alleen uniek als spectaculaire afsluiting van de competitie, maar half afpphrnkpn fensie e» aa» vanueieynen. ffppn sfppiv Fpn JJÜ looPl genoeg in het voet bal mee om te beseffen dat een te- gengoal paniek veroorzaakt in de vijandelijke linie. Die treffer nam n^utte snden'ss-ss staaf h« zeIf v00r z«n «*ening, nadat nuut te spelen, »y staat, Leo Vanderelst volkomen onnodig een hoekschop weggegeven had. Een misser in de laatste lijn stelde Stef de Mol daarna in staat gelijk te maken. In 1977 won Brugge met Ernst Happel de dubbel, Vandereyken droeg toen nog het shirt van Brug ge. Nu moest hij, gehoond door de tienduizenden, het veld voortijdig verlaten. Het eerste geel kreeg hij door protesteren, het tweede voor het wegtrappen van de bal. „Dief stal", noemde de Belgische inter national het na afloop. Ook in de eerste wedstrijd be schuldigde Anderlecht de arbitra ge van voorliefde voor Brugge. Dat nu alleen Vandereyken in de rich ting van de scheidsrechter wees lag aan Jacky Munaron, die tijdens het Brugse slotoffensief de 2—2 op het scorebord hield. i René Vandereyken. ADVERTENTIE LEIDEN HEEFT EEN HOOFDKLASSER NODIG!! STEUN U.V.S. NAAR HET KAMPIOENSCHAP in de wedstrijd U.V.S.—Sliedrecht Deze advertentie is aangeboden door KOOREMAN MEUBELEN BV De spelers van Real vieren feest met de Cupin de hand u Real Madrid wint opnieuw UEFA Cup BERLIJN (SID) - FC Köln heeft het tweede duel van Real Madrid gewonnen, maar verder alles ver loren. De zege van 2-0 was bij lange na niet voldoende de zes dagen geleden opgelopen achter stand van 1-5 weg te werken. De opkomst van het publiek in het Olympisch Stadion van Berlijn kon ook niet voor een financieel succes zorgen. FC Köln, door de UEFA ver oordeeld tot een thuiswedstrijd op tenminste 350 kilometer van het eigen Müngersdorfstadion, hoopte in Berlijn op 40.000 toe schouwers, er kwamen er iets meer dan 20.000, bij wie 5000 Berlijnse schcoolkinderen op vrijkaarten. Het verlies ten op zichte van een gewone thuiswed strijd in Keulen kan begroot wor den op meer dan een miljoen gul den. In Berlijn kon geen wonder plaats vinden. Daarvoor is Real te zeer geschoold in het Europe se topvoetbal. De Koninklijke stond in zijn dertiende Europese finale, het leverde de achtste Eu ropese beker op en de tweede UEFA Cup in successie. De ploeg van Kessler heeft gis teravond wel geprobeerd het on mogelijke te verwezenlijken. Er werd, letterlijk en figuurlijk op alles of niets gespeeld. Real is daar wel aan gewend. De druk was er wel op de Spaanse verde diging, de paniek bleef achterwe ge. Köln gebruikte kracht, Real liet zich niet overbluffen en de Schotse scheidsrechter Valenti ne greep van meet af flink in om het geweld in te dammen. In de eerste helft al trok hij gele kaar ten voor Geils, Höhnerbach en Valdano. In de tweede helft kwa men er nog prenten bij voor Stei- ner en Gallego. FC Köln speelde op de aanval, maar de kansen bleven schaars en pas in de 23e minuut had Uwe Bein succes met een kopbal na een voorzet van Janssen. Er zat meer in voor FC Köln, maar doel man Agustin, één van de twee spelers van Real die niet voor Mexico is geselecteerd, redde ge weldig op een kopbal van Allofs. Na rust groeide het aantal mo gelijkheden voor Köln. Agustin stond er echter nog steeds en bo vendien had hij het geluk bij po gingen van Allofs en Geilenkir- chen. De laatste maakte pas ne gentien minuten voor tijd het tweede doelpunt. Daarvoor ove rigens had Gordillo pech gehad, toen hij met een schitterend af standsschot, buiten bereik van Schumacher, de lat trof. wind ontstonden waaiers, waarin Lammertink, Knetemann, Theu- nisse en Boeve zich uitstekend thuis voelden. De Spanjaard Alvaro Pino bleef eerste in de algemene rangschik king, Robert Millar staat nog, op ruim een halve minuut, tweede. Tegenover de minuten die Peter Winnen verloor, stond voor de ploeg van Post het gegeven dat Ro bert Millar geen tel behoefde prijs te geven aan Alvaro Pino. Na de rit van Casino Gran Madrid naar Le- ganes, in vliegende vaart afgelegd, mocht dat een meevaller heten. De Schot bleef kansrijk voor de hoofd prijzen dank zij de ijver van twee kleinere leden uit zijn ploeg, Jos Lammertink en Gert-Jan Theunis- Bang Dat tweetal zat na de bevoorra ding, met Gerrie Knetemann, Henk Boeve en Erwin Njjboer voorin, toen het veld verwaaierde. Het tweetal had moeite de Britse lichtgewicht in de harde tegen wind aan het wiel te houden. Theu- nisse: „Lammertink en ik zijn twee keer serieus bang geweest dat wij hem zouden kwijt raken. In het ho ge tempo was het voor de lichtere renners een hele opgave om in de wielen te blijven. Pino vloog er ook een keer vanaf. Op zo'n moment zou je moeten proberen iets voor Millar te doen. Maar wij waren alle drie veel te blij dat wij het leven hadden om nog aan een aanval te kunnen denken. Pino kwam weer terug, zoals het Millar ook een paar keer was gelukt. Van de vijf Nederlanders, haalde Ërwin Nijboer de eindstreep niet met de eersten. Op het moment dat de voorsprong van de eerste groep nog slechts 24 seconden was, kreeg Nijboer een lekke band. Hij viel te rug en kwam aan met een achter stand van bijna zes minuten. Aanval José Recio, vorig jaar een van de succesrijkste Spaanse renners, be sliste de etappe negen kilometer voor de finish. De 28-jarige cou reur, kreeg niemand mee, toen hij zijn aanval inzette. Ook Pedro Del- gado niet, die een jaar eerder dank zij de inspanningen van zijn land genoot zijn beslissende sprong naar de top van het klassement in de Vuelta had kunnen maken. Twaalf seconden voor Kelly zich weer eens de snelste sprinter van het peloton toonde, flitste Recio over de streep. „Er was niets tegen die ontsnapping te doen", conclu deerde Theunisse. „Lammertink en ik hadden andere dingen aan ons hoofd dan de aanval van een man die voor het klassement niet belangrijk was. Voor ons telde in de eerste plaats Millar." Romandië De Belg Nico Emonds won giste ren de eerste etappe van de Ronde van Romandië. Emonds sprintte na de rit van Lugano naar Sion sneller dan-zijn vluchtmakker Da niel Gisiger. Ludo Peeters won de sprint van de eerste volggroep, die met 45 seconden achterstand bin nenkwam. In het algemeen klassement be zetten Emonds en Gisiger de eerste twee plaatsen voor de Fransman Jean-Francoios Bernard, die maan dag de proloog had gewonnen. Emonds (25) is bezig aan zijn vierde seizoen als beroepsrenner. In de drie voorjaarde jaren behaal- de Emonds, nu werkzaam in de ploeg van Jan Raas, voor drie equi pes acht overwinningen. Zoetemelk De kansen van Joop Zoetemelk, die in de derde groep arriveerde, zijn aanzienlijk gedaald. De we reldkampioen liep een achterstand van ruim twee en een halve minuut op. Vrijwel alle favorieten maakten deel uit van de kopgroep. Hinault stopt Jelle Nijdam is in de proloog van de Vierdaagse van Duinkerken als tweede geëindigd. Bernard Hi nault legde de 5,9 kilometer lange individuele tijdrit winnend af in 7 minuten 7,83 seconden. Nydam was zeven-tiende van een seconde langzamer. Gerrit Solleveld werd vierde. Twee jaar geleden kwam Hinault via „Duinkerken" een langdurige periode van blessures te boven. De vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk verklaarde gisteren in november dit jaar met wielren nen te stoppen. LEIDEN - De Leidse wielervere- ning Swift heeft een nieuwe club- sponsor. Gisteravond werd de le den meegedeeld dat Casba uit Zoe- terwoude in het vervolg als geld schieter zal fungeren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17