Werkloosheid moet onder half miljoen Kernramp liet sporen na Reagan wil op top Tokio zaken doen Werving NS 'succes' De Koning wil snel herstel ALM-diensten f y hr 7 ZATERDAG 3 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Rente wordt verzwegen voor fiscus DEN HAAG (ANP) - In teveel ge vallen geven belastingplichtigen te weinig rente-inkomsten op voor de inkomstenbelasting. Minister Ru- ding en staatssecretaris Koning van financiën vinden daarom maatregelen nodig om deze fraude te beperken, zo hebben zij de Tweede Kamer gisteren laten we ten. Uit een steekproef is gebleken dat globaal eenvierde deel van de genoten bankrente in 1981 niet voor de inkomstenbelasting is op gegeven. Ongeveer 60 procent van de belastingplichtigen gaf te wei nig rente-inkomsten op. Wordt re kening gehouden met de rentevrij stelling in de inkomstenbelasting dan blijkt dat globaal eenvijfde van de bankrente ten onrechte niet is belast en dat bij 40 tot 45 procent van de belastingplichtigen te wei nig belasting over hun rente-in- komstén is geheven. Vierjarenplan rolt uit centraal overleg Minister Ruding. De bewindslieden vinden dat de banken meer informatie moeten gaan verstrekken aan de belasting dienst. Met het bankwezen zal hier over spoedig overleg beginnen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal werklozen moet in 1990 zijn terug gebracht tot minder dan 500.000. Ondernemers, vakbeweging en het kabinet hebben die doelstelling gistermiddag gezamenlijk onder schreven. De centrales van werk gevers en werknemers vertrouwen erop dat het akkoord ook in de lo pende cao-onderhandelingen spoe dig tot resultaten zal leiden. Het overleg dat gisteren in de Stichting van de Arbeid (het over legorgaan van de overkoepelende werkgevers- en de werknemersor ganisaties) en met een kabinetsde legatie werd gevoerd, was formeel niet bedoeld om de grotendeels vastgelopen cao-onderhandelin gen los te trekken. Met het aanvaarden van vier rap porten die door gezamenlijke werkgroepen zijn opgesteld, deed de Stichting van de Arbeid giste ren een aantal aanbevelingen aan het adres van vakbonden en werk gevers. Ze richten zich op de be strijding van vooral de werkloos heid van mensen die al lange tijd zonder baan zitten, van jongeren en van moeilijk plaatsbaren. De na druk ligt daarbij op scholing, opdat de betrokkenen meer kans op het verkrijgen van een vaste baan krij gen. De overheid zal er geld in stop pen. Ondernemers die mensen uit deze categorieën (voor scholing) aannemen, zijn tijdelijk vrijgesteld van de werkgeverspremies die ze over het loon van deze mensen ver schuldigd zijn. Bovendien ontvan gen ze een bedrag van 4000 gulden per persoon. Jaarlijks hoopt men zo 40.000 mensen uit het werklo zenleger weg te trekken. BEDUM - Boze melkveehouders spoten gisteren in het Oostgroningse Bedum een -hotel onder de melk. In dat o hotel vergaderde het actie-comité van^takende DOMO-werknemers. De hotelhouder wit overhemd) werd op zijn personeelsdienst beurt weer boos op de boeren en wijst naar de schade die wordt aangericht. <fo Scheepvaart De Federatie van Werknemersor ganisatie in de Zeevaart (FWZ) wordt opnieuw geconfronteerd met ontslagen in de zeescheep vaart. Na de aankondiging van Smit Internationale om tenminste 125 bemanningsleden van bevoor radingsschepen voor olieproduk- tie-eenheden op zee te willen laten afvloeien, heeft nu de directie van het Rotterdamse scheepvaartbe drijf Van Nievelt Gouariaan (Nigo- co) laten weten 90 van de in totaal ongeveer 300 zeevarenden te veel te hebben. Ahold Ahold heeft over de eerste drie maanden van dit jaar meer winst gemaakt dan over dezelfde periode vorig jaar ondanks een daling van de waarde van de dollar. Neder lands grootste kruidenier meldt voorts een toename van de omzet in ons land (Albert Heijn, Etos, Mi- ro) met ruim acht procént. In de VS (Giant Food, Bi Lo) nam de om zet toe met 5,5 procent. Deurwaarders De deurwaarders van de belasting dienst hebben gisteren weer een stap gezet op weg naar acties voor een betere salariëring. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van Deurwaarders van 's Rijks Be lastingen (aangesloten bij de amb tenarenbond voor hoger en mid delbaar personeel CMHA) in Amersfoort is een commissie inge steld die advies moet uitbrengen over de salariëring. Valt dat advies negatief uit, dan volgen er acties. Cannon Cannon, de filmmaatschappij van de producenten Menahem Golan en Yoram Globus, is voor 665 mil joen gulden eigenaar geworden van het Britse filmbedrijf Screen Entertainment. De onderneming is overgenomen van de Australische zakenman Alan Bond. Deze kocht het bedrijf pas afgelopen maandag van het Britse concern Thorn EMI voor 125 miljoen pond en is dus binnen enkele dagen omgerekend 190 miljoen gulden rijker gewor den. Screen Entertainment is eige naar van de beroemde Elstree-film- studio's en bezit verder een bio scoopketen en de rechten op om streeks 2.000 films. Cannon Group is in Nederland eigenaar van een groot aantal bioscopen. EG/Comecon De weg is vrij voor officiële betrek kingen tussen de Europese Ge meenschap en het communisti sche handelsblok Comecon, zo heeft een functionaris van de Euro pese Commissie gisteren ver klaard. Het voornaamste obstakel vormde tot nu toe de weigering van de Comecon te aanvaarden dat individuele lidstaten directe be trekkingen met de EG zouden kun nen aangaan. Begin deze week ont ving de Europese Commissie een brief, waarin op deze weigering werd teruggekomen. WILLEMSTAD (GPD) - Op de tweede dag dat er geen luchtvaart- verkeer tussen de Nederlandse An tillen en Aruba is, heeft de verant woordelijke minister De Koning aangedrongen op een snel herstel van de luchtvaartverbinding. De Koninkrijks ministerraad, waarin ook de gevolmachtigd ministers RSV. Het RSV-concern wil de uit stel van betaling met anderhalfjaar verlengen. De bewindvoerders ad viseren de schuldeisers in te stem men met de verlenging. De recht bank in Rotterdam beslist op 15 mei over het verzoek. De verlen ging is nodig om een aantal zaken af te wikkelen waardoor na faillis sement een optimale opbrengst voor de schuldeisers kan worden gerealiseerd. Het kolengraafpro- ject is hiervan de belangrijkste. Maar bewindvoerder mr. F. Meeter is na een bezoek uit de Verenigde Staten pessimistischer dan hij dar- van de Antillen en Aruba zitten, houdt vast aan een eerdere beslis sing en wijst de voorwaarde van Aruba zonder meer af. Zoals bekend had Aruba geëist dat het luchtvaartverdrag voor 15 mei moest worden afgerond, anders zou de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM) na 1 juni niet meer via Aruba naar het buiten land kunnen vliegen. De Antil liaanse premier Don Martina toon de zich ingenomen met het stand punt van minister De Koning. Hij wil de ALM-vluchten hervatten zo dra Aruba het luchtvaartverdrag verlengt zonder voorwaarden voor af. „Het woord is aan Aruba", aldus de premier. De Arubaanse regering heeft in middels zijn eigen luchtvaartmaat schappij, Air Aruba, opgericht. De Arubaanse premier Henny Eman wil niet langer afhankelijk zijn van de beslissingen op de Antillen: "Luchtvaartmaatschappijen als American Airlines zijn te belang rijk voor de aanvoer van toeristen voor ons eiland". UTRECHT (ANP) - De extra wer vingscampagne van de Nederland se Spoorwegen is een succes. Een vertegenwoordiger van de NS heeft dit gisteren tijdens een ge sprek over de onrust onder het per soneel, een gevolg van een andere de verlofverle ning, meegedeeld aan de vakbon den. De Vervoersbond FNV ontbrak bij dit overleg. De bond - die als enige de cao niet heeft getekend - gaat mogelijk binnenkort verder met actievoeren bij de NS De bond vindt dat er in de houding van de NS te weinig is veranderd. Een dienstregeling voor het personeel (alleen in eigen rayon rijden) gaat vooralsnog door en een soepeler verlofverening laat ook op zich wachten. De NS-vertegenwoordiger kon on dertussen wel meedelen dat het aantal vacatures voor conducteurs, eind vorig jaar nog 47, is inmiddels omgeslagen in een 'overschot' van 62. Bij het overig rayonpersoneel (eind ADVERTENTIE Op maandag 5 mei a.s. zullen de poliklinieken van de ziekenhuizen in de Leidse regio gesloten zijn. De ongevallenpolikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden is echter normaal geopend. De directies Academisch Ziekenhuis, Leiden. Diaconessenhuis, Leiden. Elizabeth Ziekenhuis, Leiderdorp. Ziekenhuis Rijnoord, Alphen a/d Rijn. AMSTERDAM - Voor de Am sterdamse effectenbeurs was het door de vrije woensdag een ge broken week. Maar de onzeker heden die eerder in de april maand al van zich lieten horen bleven ook nu hun stempel op de koersontwikkeling drukken. door C. Wagenaar Want wat gaan rente en dollar doen en hoe wordt het deze maand na de verkiezingen? Bo vendien was er nog steeds enige teleurstelling over de bedrijfs ontwikkeling van enige grote concern in het lopende jaar zoals Philips, Akzo en Hoogovens. Maar het meest kwam onze beurs onder de indruk van de zeer scherpe koersdalingen op de Newyorkse effectenbeurs. Daar zakte in twee dagen het koerspeil 60 punten waarbij de 1800-barrière zonder enige weer stand tot flink beneden deze grens werd doorbroken. Donder dag hervatte Amsterdam in op nieuw gedrukte stemming de handel. De vijf internationals hadden toen al zes punten inge leverd en in drie dagen moest het algemeen beursgemiddelde vijf punten terug. De forse terugslag op Wall Street werd in verband gebracht met de kernramp in de Oekraine. Het geloof in de vooruitgang voor de rest van deze eeuw dat bij vele Amerikanen door de langdurige en zeer omvangrijke koersstijgingen ter beurze bijna onbegrensde vormen had aange nomen kreeg door de opgebran de kernreactor en de overwaai ende kerndeeltjes naar andere Europese landen een lelijke knauw. Ook al is het Westen en vooral zijn industriële techniek hiervoor natuurlijk niet verant woordelijk. Maar de ramp zelf legt wel heel duidelijk de onverbrekelijke sa menhang van de gehele wereld bloot. Dwars over alle ideologi sche grenzen heen. Bovendien is de publieke opinie al gauw ge neigd te zeggen wat daar gebeurt kan ook hier gebeuren. Ook in de VS zijn de laatste jaren weer een groot aantal kerncentrales ge bouwd nadat enige jaren na Har- risburg de ramp met een Ameri kaanse kernreactor erg stil op dit terrein is geweest. Een groot aantal aandelen van ondernemingen met constructie- belangen in de kernenergie of in elektriciteitsbedrijven met kern centrales kregen er deze week op Wall Street flink van langs. Van daar dat de koersontwikkeling in een glijvlucht terecht kwam en er op een dag 42 punten verloren gingen. Het grootste dagverlies uit de geschiedenis. Dat werd schromelijk overdreven gevon den maar ook de daarop volgen de dag kon de Newyorkse effec tenbeurs geen herstel boeken. Ook was er internationaal veel tamtam rond de dollar. Zowel West-Duitsland als Japan kwa men sterk in het geweer tegen de steeds lager wordende waarden van de Amerikaanse munt en be gonnen met omvangrijke steun operaties. De nationale banken van beide landen kochten miljar den dollars op en slaagden er in de waarde in guldens uitgedrukt op f 2,45 enige mate te stabilise ren. De vlucht in de dollar uit angst voor de kernramp deed de waarde daarna tot f 2,50 oplopen. Afgewacht wordt nu wat de eco nomische top van dit weekeinde in Tokio over het verdere dollar beloop zal beslissen. Het deze week verschenen jaarverslag van onze centrale bank was niet erg duidelijk over de renteverwachting. De over heid leent veel te veel volgens topman Duisenberg en zal nog fors moeten bezuinigen. Maar minister Ruding ziet later in het jaar nog wel een lichtpuntje voor een iets lager renteniveau. Voor lopig moet echter rekening ge houden worden met een zekere rentestabilisatie. Positief was wel het optimisme van dr. Dui senberg over onze economische vooruitzichten en zijn opvatting dat er dit jaar meer groei in zit dan de magere twee procent van het Centraal Plan Bureau. Een stijging tot dezelfde 3,5 procent waarop ook onze oosterburen re kenen zou er zelfs nog in kunnen zitten. 1 W E E K Veel meer dan een kennisge ving betekende het verslag van de Nederlandsche Bank overi gens niet vóór onze beurs. Daar voor waren de zorgen elders be langrijker. Er bleef de gehele week een zekere verkoopdruk overheersen die vooral de hoofd fondsen benadeelde en ook de in april fors gestegen lokale waar den trof. Het meest verloren Ko ninklijke Olie en Akzo. Rond 10 procent van de beurswaarde ging er zelfs af bij AMEV en Me- dicofarma. Holec verloor vijf procent maar Enraf Nonius van de parallelmarkt kon 10 procent in beurswaarde stijgen. De gebroken beursweek speel de ook de Europese optiebeurs parten. De gemiddelde dagomzet kwam op 30.000 contracten tegen 56.000 contractn in de voorgaan de werkperiode. Akzo nam de eerste plaats in en de tweede plaats werd afwisselend ingeno men door Koninklijke Olie en Hoogovens. 1984 nog 87 vacatures) is inmiddels eveneneens sprake van een over schot en wel van 36 man. Naar die overschotten is volgens de woord- voereder bewust gestreefd om de verlofachterstand verder te kun nen inlopen. Het aantal vacatures voor machinisten is teruggelopen van 199 eind 1984 en 12 eind 1985 tot 8 nu. Spoorstaking in België UTRECHT (ANP) - De Belgische spoorwegen gaan maandagavond om tien uur 24 uur lang in staking. Ten gevolge hiervan is het trein verkeer van en naar België en Frankrijk vanaf maandagavond in de war, aldus een woordvoerder van NS. Veel treinen rijden hele maal niet en andere treinen zullen met forse vertragingen te kampen krijgen. De rapporten waarin deze aanpak is vastgelegd, zijn al een tijdje klaar. Ze konden echter niet worden uitgevoerd, omdat de FNV ze niet wilde tekenen. Ze wilde ze niet los zien van de lopende cao- onderhandelingen. Sedertdien is er achter de schermen intensief overleg geweest, zowel in de eigen achterban van de verschillende or ganisaties als onderling. Pas don derdag kon definitief groen licht voor de vergadering van gisteren worden gegeven. FNV-voorzitter Pont verwacht wel dat de aanbevelingen uit het nieuwe centrale akkoord kunnen worden ingepast in de cao-onder handelingen. Ze zouden kunnen bijdragen tot een uitweg uit de her en der ontstane impasse. In werk geverskring wordt evenzeer gewe zen op de waarde .van het akkoord voor de cao-onderhandelingen, hoewel met name het VNO zich ab soluut niet zegt te willen inlaten met het decentraal (in de bedrijven en bedrijfstakken zelf) gevoerde overleg. Minister-president Lub bers verwelkomde het 'gezamenlij ke uitgangspunt' van de Stichting van de Arbeid. Hij legde er nadruk op dat loonmatiging en herverde ling van de arbeid voor de komen de jaren fundamenten voor het be leid moeten blijven. TOKIO - Terwijl de politieke lei ders van de zeven belangrijkste in dustriële democratiën een voor een in Tokio arriveren voor de jaarlijk se economische topconferentie is er nog steeds onzekerheid over wat het voornaamste gespreksthema zal zijn. In zekere zin is dit het ge volg van de relatief luxueuze we- reldeconomische situatie: er loert geen grote crisis om de hoelf door Ruud Kreutzer Onder die omstandigheden is de verleiding groot om de Tokio Top te laten verworden tot een zelfge noegzaam en gezellig onderonsje in het statige Akasaka-paleis, re sulterend in een slotcommuniqué dat alleen wat verplichte nummer tjes opsomt zoals de noodzaak van hechte onderlinge samenwerking. Die verwachting (voor gastheer Japan die hoop) wordt echter wreed verstoord door het feit dat de Amerikaanse president in een zeer strijdbare stemming verkeert. Volgens president Reagan, en zijn belangrijkste adviseur op de top. minister van financiën James Ba ker, moeten de deelnemende lan den de huidige economische adempauze aangrijpen om een aan tal structurele problemen in de we reldeconomie op te lossen. Meevallers De gunstige economische voor uitzichten dit jaar zijn deels een ge volg van meevallers, zoals de da ling van de olieprijzen, en deels het resultaat van een betere internatio nale samenwerking, zoals op het gebied van de wisselkoersen. Sinds de vorige economische top in Bonn is de dollar rond een derde in waarde gedaald, zijn de rente standen omlaag gebracht, en is de inflatie in veel landen tot bijna nul Ondanks dat vindt de Ameri kaanse regering dat de huidige sta biliteit wordt bedreigd door een aantal structurele problemen zoals de grote handelsoverschotten en tekorten van sommige landen te midden van een teruglopende we reldhandel en een zich uitbreidend protectionisme. De daling van de dollar ten op zichte van de yen en de Europese munten is het directe resultaat van een gecoördineerde interventie in de internationale geldmarkten, die vorig jaar september door de zoge naamde Groep van Vijf (Amerika, Japan, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk) is ingezet. Minister Baker zal tijdens de To kio Top aandringen op een meer gestructureerd internationaal mo netair systeem, da-t onder meer voor stabielere wisselkoersen moet zorgen en een coördinatie van het macro-economisch beleid van de diverse landen. Verwacht wordt dat de Groep van Vijf zal worden uitgebreid met Canada en Italië, zodat het dezelfde landen omvat die jaarlijks deelnemen aan de eco nomische wereldtop. Merkwaardig De merkwaardige situatie doet zich voor dat Amerika, het land van de 'Reaganomics'. niet langer de belangrijkste pleitbezorger is van de vrije markt, maar is opge schoven naar een middenpositie. West-Duitsland en Engeland, en in bepaalde kwesties ook Japan, ver zetten zich tegen het nieuwe 'inter nationalisme' van Washington, dat vooral wordt gezien als het werk van minister Baker van financiën. De waslijst van onderwerpen op de agenda voor de top groeit nog bijna dagelijks. Toch tekent zich wel degelijk een beeld af van wat de hoofdonderwerpen zullen zijn, namelijk het internationale terro risme en de coördinatie van wissel koersen. Andere onderwerpen, zo als een stabilisatie van de olieprij zen, de schuld van de Derde we reld, een nieuwe ronde van multi laterale handelsbesprekingen in GATT, brandhaarden in de wereld, SDI, drugsbestrijding, energie, Oost-West-verhoudingen en de kernramp bij Kiev, zullen door de verschillende delegaties worden aangestipt, maar waarschijnlijk geen diepgaande discussie uitlok ken. Libië Naarmate de top dichterbij komt verschuift de nadruk van de kwes- tie-Libië naar de economische on derwerpen. Amerika vindt in de kwestie-Libië een tamelijk geslo ten blok van Europa en Japan te genover zich, en zal zich waar schijnlijk neerleggen bij een vage verklaring%lie oproept tot her nieuwde samenwerking in de be strijding van het terrorisme. Opval lend is dat gastland Japan zich de laatste dagen duidelijker heeft uit gesproken tegen Libische betrok kenheid bij het internationale ter rorisme, en dat opent volgens di plomaten in Tokio de mogelijkheid van een openlijke veroordeling van Libië tijdens de top. Overeenstemming op het punt van de wisselkoersen en economi sche groei zal veel moeilijker te be reiken zijn. Hoewel West-Duits land tijdens de laatste OESO-con- ferentie in principe instemde met de noodzaak van belastingverla gingen en het bevorderen van de import heeft Bonn duidelijk laten weten dat het zich niet zal laten dwingen tot concrete beloften tij dens de top. West-Duitsland is zeer afhoudend tegenover het Ameri kaanse pleidooi voor nauwere coördinatie van het nationaal eco nomisch beleid van de verschillen de landen. Japan zal tijdens de top betogen dat het al heel veel heeft gedaan om de handelsfricties op te lossen. Dat zal dan ruiterlijk worden er kend, maar onmiddellijk worden gevolgd door de opmerking dat het niets heeft geholpen. Opvallend is dat Japan voor het eerst sinds lang een vragende par tij is. Premier Nakasone heeft her haaldelijk laten blijken dat de yen de afgelopen zeven maanden te snel en te veel is gestegen ten op zichte van de dollar, en wil dat de andere deelnemers dat erkennen. De yen is nu bijna veertig procent duurder, en is ook ten opzichte van de Europese munten opgewaar deerd, zy het in veel bescheidener mate. Overschotten De EG en Amerika zijn in.stilte veel te blij dat ze eindelijk een stok achter de deur hebben om Japan te dwingen effectieve maatregelen te nemen om de nog altyd groeiende handelsoverschotten terug te bren gen, zoals een hervorming van het belastingstelsel en stimulering van de binnenlandse consumptie. De EG-vertegenwoordiger in To kio, mr. L.J. Brinkhorst, zegt dat de Europese landen een verband zullen leggen tussen de wisselkoer sen en het macro-economische be leid van Japan. "De handelsover schotten van Japan zullen omlaag moeten, of dat nu via een koersve randering van de yen is of langs een andere weg". Ook Amerika ziet de problemen die Japan heeft met de dure yen als een effectieve hefboom om Japan te dwingen tot economische her vormingen. Daarbij schrikt de Amerikaanse regering niet terug voor duidelijke taal. Toen de Ja panse minister voor financiën Ta- keshita vorige maand na een be zoek aan Washington liet weten dat Amerika had ingestemd met de Ja panse opvatting dat de yen niet verder zou moeten stijgen dan 180 per dollar werd hij door zijn ambt genoot voor schut gezet toen deze het bericht zonder omhaal officieel tegensprak. De yen is sindsdien verder gestegen en door dé 170- grens heen gebroken, zeer tot on genoegen van Tokio. De stortvloed aan onderwerpen en de actieve Amerikaanse opstel ling maken de uitkomst van de To kio Top "veel onzekerder is dan in vele jaren het geval is geweest", al dus EG-vertegenwoordiger Brink horst. Een onderwerp als het Ame- rikaans-Europese geschil over de EG-landbouw politiek zou de hele sfeer op de conferentie kunnen verpesten, maar toch overheerst momenteel het optimisme, dat pre sident Reagan eerder deze week verwoordde, toen hij sprak van "een klimaat van vernieuwing, van wilskracht en zelfs van opwin ding". Reagan: strijdbaa

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9