Ptt Links kabinet in Noorwegen Kabinet laat Waldheim vallen Bisschoppen Z.-Afrika vragen strafmaatregelen Ook in VS geluiden dat ramp wordt overdreven Negatief stemadvies terwille van reputatie Oostenrijk Ministers weg om aanpak sildis Centrale Directie PTT naar Groningen Gorbatsjov: geen haast met kernproef TERDAG 3 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Groene godin Brundtland premier OSLO (Rtr./UPI) De Noorse Arbeiderspartij zal een minderheidskabinet samenstellen nu premier Kaare Wil- loch het ontslag van zijn conservatieve coalitieregering heeft ingediend. Dit heeft de socialistische partijleidster Gro Harlem Brundtland gisteren verklaard. Brundtland zei dat zij een verzoek ernstige problemen te wachten op van koning Olav heeft aanvaard een oplossing. Ik hoop dat zij in om een nieuwe regering te forme- staat is daarover snel een besluit te ren. Het demissionaire kabinet van nemen". Volgens Willoch zal Kaare Willoch zal aanblijven tot Brundtland voor dezelfde proble- Brundtland volgende week de sa- men komen te staan die tot de val menstelling van het nieuwe kabi- van zijn regering hebben geleid, net bekendmaakt. De Noorse Centrale Bank moest De uit drie partijen bestaande coalitieregering van Willoch kwam gsiteren op grote schaal intervenië ren om de Noorse kroon op peil te houden. Deze kwam onder druk te ten val nadat de Storting, het Noor- staan door toenemende geruchten se parlement, dinsdagavond een over een ophanden zijnde devalua- pakket bezuinigingsmaatregelen tie. Maar volgens een woordvoer- had verworpen. Voordien had Wil- der van het ministerie van finan- loch laten weten dat hij de stem- ciën zijn er momenteel geen plan nen voor een devaluatie van de Noorse munt. Felle (oon De 47-jarige Brundtland was in 1981 premier van een socialistisch kabinet, maar moest al na acht rekenen op de steun van de Socia- maanden aftreden nadat de Arbei- listische Linkse Partij die zes ze- derspartij de verkiezingen had ver- tels heeft. De drie partijen die de loren. Waarnemers weten de s ming over het bezuinigingsbeleid te beschouwen als een vertrou wensvotum voor zijn zeven maan den oude kabinet. Brundtlands Arbeiderspartij be schikt over 71 zetels in het 157 ze tels tellende parlement, maar kan TOKIO Twee leden van de Diet, het Japanse parlement, zijn giste ren officieel in staat van beschuldi ging gesteld voor het aannemen door Ruud Kreutzer van respectievelijk 5 miljoen en 2 miljoen yen (1 miljoen yen is onge veer veertienduizend gulden) aan steekpenningen. Het is de eerste omkoopschandaal in tien jaar waarbij politici zijn betrokken. De twee parlementsleden, Sa- konshiro Inamura van de regeren- Japanse politici bleken 'te koop' de Liberaal-Democratische Partij (lid van de fractie van premier Na- kasone) en Fumio Yoxote van de Democratisch Socialistische Par tij, ontkennen de beschuldiging, maar hebben wel het lidmaatschap van hun politieke partij opgezegd. Beiden worden ervan verdacht vragen te hebben gesteld in het parlement, die gunstig waren voor de organisatie van textielfabrikan ten, de Japanse Federatie van Ga renspinners. In ruil daarvoor zou den zij de genoemde steekpennin gen hebben ontvangen. Het omkoopschandaal kwam aan het licht toen een bestuurder van de textiel-federatie in septem ber werd beschuldigd van verduis tering van fondsen van de federa tie. De openbare aanklager in To kio heeft na enkele vrijwillige on dervragingen van de verdachten naar eigen zeggen voldoende be wijsmateriaal om de twee politici in staat van beschuldiging te stel len. Het onderzoek tegen tien an dere parlementsleden is inmiddels stopgezet wegens gebrek aan be wijs. Brundtland: toon aangepast. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse rooms-katholieke bis schoppenconferentie (SABC) heeft zich gisteren uitgesproken voor in ternationale economische straf maatregelen tegen Zuid-Afrika, zonder deze evenwel nader aan te duiden. De uitspraak van de SABC kwam tot stand na een bijeen komst in Durban, die drie dagen heeft geduurd en kan als een com promis worden beschouwd. De 38 bisschoppen zeiden in de slot verklaring van hun 'gewetensbe slissing', dat de economische druk op Zuid-Afrika moet worden ver groot, als de regering in Pretoria weigert de rassenwetten volledig af te schaffen. De bisschoppen noemden hun standpunt „het meeste effectieve van alle vormen van niet-geweld- dadige druk die nog is overgeble ven". De SABC was gedwongen zich uit te spreken over het onder werp van economische sancties, nadat de overkoepelende Zuidafri- kaanse Raad van Kerken (SACC) zich eerder bij monde van de Ang licaanse aartsbisschop van Kaap stad, Desmond Tutu, ten gunste van internationale economische sancties had verklaard. De Zuid- afrikaanse katholieken zijn geen lid van de SACC, maar hebben een waarnemersstatus. Afgelopen maandag werd be kend, dat er grote oppositie be stond onder vooral blanke pries ters in Durban om zich uit te spre ken ten gunste van economische sancties. Parochianen in Johan nesburg verlieten zondag zelfs de kerk, toen een priester probeerde het gespreksonderwerp van de bis schoppen te verdedigen. Uit het nu ingenomen standpunt kan worden geconcludeerd dat er een compromis is gesloten. De uit spraak laat ruimte over voor een oproep tot grotere internationale economische druk op Zuid-Afrika zonder direct volledige economi sche sancties te vragen. Na de massale 1 mei-staking, donderdag, waaraan zeker 80 pro cent van de zwarte bevolking deel nam, was gisteren alles weer 'nor maal' in Zuid-Afrika. Hoewel er in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw zeven doden vielen bij onlusten in verschillende delen van het land, is de voorspelde golf van massale onrust uitgebleven. wicht in handen heeft. Nadat hij zijn ontslag had inge diend bij koning Olav, zei Willoch gisteren dat Brundtland voor een zware taak staat. „Er liggen zoveel Suriname stoort Wereldomroep heeft Brundtland haar imago zorg vuldig bijgeschaafd. Bij de laatste verkiezingen, vorig jaar septem ber, boekte de Arbeiderspartij een flinke winst, al was deze net niet genoeg om Willoch uit het zadel te stoten. De aanstaande premier is moe der van vier kinderen en, tot vreug de van de Noorse satirici, ge trouwd met een vooraanstaande conservatieve columnist, wiens denkeelden lijnrecht tegenover de hare staan. Brundtland, die toen zij minister milieuzaken was de bijnaam HILVERSUM (ANP) - De uitzen dingen van Radio Nederland We reldomroep in Suriname, worden sinds enkele dagen gestoord. Met „de Groene godin" droeg, staat be- t Paramaribo zijn cfè dage lijkse uitzendingen kend als een fervent voorstander van nucleaire ontwapening. In te- berichten, het overzicht van de Ne- genstelling tot het kabinet-Willoch derlandse kranten en de actualitei- is de Arbeiderspartij van Brundt- tenrubriek Context, door een aan- land tegen het Amerikaanse SDI- houdende fluittoon niet of nauwe- programma voor een raketafweer- lijks te volgen, zo is gisteren door systeem in de ruimte. Ook heeft de wereldomroep meegedeeld.De Brundtlands partij zich herhaalde- wereldomroep kreeg donderdag lijk uitgesproken voor de instelling aanwijzingen binnen dat er moge- van een kemvrije zone in de Noor- lijk een stoorzender in Suriname se landen, zoals voorgesteld door was opgericht. de Sovjet-Unie. Stierevechten mag van Europa BRUSSEL (ANP) Het Euro- pees Parlement is niet van plan zich te bemoeien met de stiere gevechten in de nieuwe EG-lid- staten Spanje en Portugal. De Commissie voor Reglementen en Verzoekschriften van het Parlement geeft deze week een groot aantal petities af, waarin werd gevraagd om een verbod van de „sadistische Spaanse feesten". De petities waren in gediend door de Italiaanse Liga voor de Rechten van het Dier. Volgens de parlementaire commissie heeft de Gemeen schap niets te vertellen over stieregevechten. Spaanse en Portugese afgevaardigden, die uiteraard tegen het in behande ling nemen van de petities stemden, wezen bovendien op het traditionele karakter van de corrida en het culturele belang dat hiermee zou worden ge diend. WENEN (Rtr./DPA) De Oosten- nister Kurt Steyrer steunt, ver- rijkse socialistische regering heeft klaarde dat president moeten kiezen die goed doet voor Oostenrijk in eigen land en daarbuiten. Steyrer verklaarde zelf als president „niet de veel aan gehaalde sterke man te zullen spe- gisteren alle registers opengetrok ken om op het laatst nog te probe ren de verkiezing van Kurt Wald heim tot president, morgen, te voorkomen. De voormalige secre taris-generaal van de Verenigde len". Naties sprak zelf temidden van bal lonnen en bloemen een slót-bijeen komst toe in de verkiezingscam pagne die werd overschaduwd door beschuldigingen dat hij zijn patriotten :i-verleden heeft verzwegen. In 1971 werd Waldheim nog ge ruisloos verslagen in de Oosten- De Amerikaanse omroep NBC meldde donderdag dat uit een dag boek dat is gevonden in de Ameri kaanse Nationale Archieven, blijkt Hitier doorgaf dat burgers in Grieken land moesten worden doodgescho ten. Een woordvoerder van Wald- rijkse presidentsverkiezingen. De- 'e:"JSS,,va ze maal - ondanks twee maanden ^rber.STen^ïïaa'irpt ging kort voor de verkiezing. „Waldheim heeft nooit ontkend dat hij wist dat misdaden werden gepleegd in de Balkan-oorlog", zei hij. Het ministerie van binnenlandse zaken in Wenen deeldfe mee dat 5.436.726 Oostenrijkers stemrecht NEW DELHI (IPS/Rtr.) Twee De ministers van onderwijs en ministers in de regering van de In- landbouw Sukhjinder Singh en diase deelstaat Punjab hebben gis- Amrinder Singh deelden mee dat teren bekendgemaakt dat zij ont- zij hun ontslag hebben ingediend slag nemen in verband met de poli- bij Dremier Surjit Singh Barnala. tie-inval in de Gouden Tempel in Amritsar, het belangrijkste heilig dom van de sikhs. ze maal - ondanks twee maanden waarin de beschuldigingen zich k rt opstapelden dat hij in de Tweede Pl8uf™ Wereldoorlog betrokken was bij gruwelijkheden van het leger van Hitier op de Balkan - voert hij elke opiniepeiling aan. De 67-jarige Waldheim koos het St. Stephens-plein in Wenen voor de slotbijeenkomst van de cam pagne. Hij beloofde zijn aanhan gers een nieuwe periode van voor uitgang, eerzaamheid en morele Waldheim leidde gisteren in de binnenstad van Wenen een van zijn laat ste verkiezzngsbijeenkomstenAan zijn zijde, zijn echtgenote Sissi. (foto epai hebben. De meeste stembureaus openen morgen om 07.00 uur de deuren. De uitslag zou tegen 20.00 uur bekend kunnen zijn. derdag 350 mensen. Een jonge herbewapening. De menigte, vol- Sikh kwam om het leven. Twee gens de politie 3.000 zwaargewonden zijn later in een ziekenhuis bezweken, zo hebben journalisten bericht. Buitenland kort Tsjechen ongewenst Zweden zet vijf Tsjechoslowa- ken, onder wie vier leden van de diplomatieke staf, het land uit. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Stock holm staat dat de regering over in formatie beschikt van de Zweedse geheime dienst dat de vijf zich heb ben schuldig gemaakt aan spiona ge bij militaire installaties en bij zeer belangrijke bedrijven op het gebied van moderne technologie en defensie. Vanden Boeynants De voormalige Belgische pre mier Paul Vanden Boeynants moet volgens zijn advocaten wsegens gebrek aan bewijs worden vrijge sproken van de hem ten laste ge legde belastingfraude. Vorige maand nog had de openbare aan klager in het proces voor de recht bank in Brussel om een „zeer strenge straf' gevraagd. Vanden Boeynants, die zijn politieke loop baan combineerde met een profij telijke handel in vleeswaren en on roerend goed, zou de Belgische fis cus tussen 1967 en 1982 voor min stens elf miljoen gulden hebben opgelicht. Thatcher/Israël De Britse premier. Margaret Thatcher, legt van 24 tot 28 mei een staatsbezoek af aan Israël. Het wordt het eerste officiële bezoek van een Britse premier aan Israel sinds de oprichting van de joodse staat, in 1948. Daarvoor viel Israël onder het Britse mandaatgebied Palestina.. V S-kernonderzeeërs Vorige maand zijn twee VS-kern- onderzeeërs in Europa aan de grond gelopen in de Straat van Gi- bralter en in de Ierse Zee. De At lanta en de Nathanael Greene kon den echter beide nog op eigen kracht een haven bereiken en stra ling kwam niet vrij, zo heeft de Washington Post gemeld. Ze zeggen ontstemd te zijn over het feit dat ze niet zijn geraad pleegd over de politie-operatie.De politie in India's noordelijke deel staat Punjab en het gebied rond de hoofdstad New Delhi is sinds giste ren in staat van alarm na de ont snapping van vijf militante sikh- leiders.De vijf die dinsdag een on- fhankelijke staat uitriepen, ont kwamen bij de politie-operatie in de Gouden Tempel van Amritsar. een volgens de conservatieve Oosten- rijkse Volkspartij (ÖVP) die Wald heim steunt 20.000 mensen, uitte goedkeuring toen hij zei onschul dig te zijn aan alle beschuldigingen en een „respectabele soldaat" te zijn geweest als duizenden mede- de operatie op gang was geko- Oostenrijkers. De ÖVP heeft de be- i. Drie van hen staan op de lijst schuldigingen steeds onderdeel meestgezochte personen. De van een lastercampagne tegen klopjacht be- Waldheim genoemd. Maar de socialistische kanselier, stukken achten heVmogeiijk dat de red Sinowatz, en zijn ministers riepen de Oostenrijkse burgers gis teren op tegen Waldheim te stem men, terwille van Oostenrijks re putatie in het buitenland. Sino watz. wiens Socialistische partij (SPO) de kandidatuur van oud-mi- De vijf die ook de regering den van hun staat „Khalistan" (land der zuiveren), ontkwamen politie is tekens gonnen op „veertien moordenaars bendes van terroristen", zo deelde Fred Sinowatz, commissaris J. F. Ribeiro in Amrit sar mee. Deze bendes zouden be staan uit vijf tot tien personen. Ze zijn volgens hem verantwoordelijk voor een reeks politieke moorden in Punjab. WASHINGTON (AFP) - Steeds meer Amerikaanse deskundigen op het gebied van kernergievraag- ramp met de kerncentrale in Tsjer- nobil inderdaad slechts twee men sen het leven heeft gekost, zoals de Sowjet-Unie steeds beweerd heeft en dat de voorspellingen van de Amerikaanse inlichtingendiensten onjuist zijn. ADVERTENTIE Officiële publikatie van het Staatsbedrijf der PTT Met ingang van heden is het nieuwe adres van de Centrale Directie der PTT: Postadres: Postbus 570 9700 AN Groningen Telefoon: 050 - 60 91 11 Bezoekadres: Stationsweg 10 (Hunzehuys) 9726 AC Groningen De hoofddirecties Post en Telecommunicatie blijven gevestigd in 's-Gravenhage. Postadres: Bezoekadres: Postbus 30000 Kortenaerkade 12 2500 GA 's-Gravenhage 2518 AX 's-Gravenhage Telefoon: 070 - 75 91 11 ptt centrale directie ptt telecommunicatie ptt post Volgens hen zijn de cijfers zoals die door de Sowjet-autoriteiten zijn gepresenteerd meer aanneme lijk en minder „ridicuul" dan de „oncontroleerbare informatie" die in de Verenigde Staten openbaar is gemaakt en waarin sprake is van 2000 doden. Kenneth Adelman, de directeur van het Amerikaanse bu reau voor ontwapening en wapen beheersing, betitelde dinsdag de verliescijfers zoals die door de Sowjet-Unie bekend waren ge maakt als „gewoonweg belache lijk". Maar Alan Krauss, een kerne- riergiedeskundige van de Vereni ging van Bezorgde Wetenschap pers (Union of Concerned Scien tists), verklaarde daarentegen: „De radio-activiteit doodt niet zo snel, het is niet het gas van Bhopal". Dezelfde Amerikaanse experts, van wie er enkelen deel uitmaken van het speciaal door het Witte Huis ingestelde „crisisteam", zet ten ook vraagtekens bij de inter pretatie door- inlichtingendiensten van de gegevens die door de spio- nagesatellieten zijn verzameld. Op basis van infrarood-foto's die op grote schaal in de VS zijn ver spreid, suggereerden deskundigen - met name van de CIA - dat er een tweede reactor in de centrale zou zijn gesmolten, of op het punt stond te smelten. Later moest daar op worden teruggekomen omdat de foto verkeerd bleek te zijn geïn terpreteerd. In de media spreekt nu een toe nemend aantal Amerikaanse ge leerden afkeuring uitgesproken over de anti-Russische onder stroom die samenging met de in formatie over de kernramp. „Som mige Amerikanen hebben redenen om de zaken zo zwart mogelijk voor te stellen, terwijl de Sowjets er belang bij hebben de te verdraai en", zo stelde Krauss. Volgens hem is het onder dergelijke omstandig heden onmogelijk een propagan daoorlog te vermijden. In Londen zijn 79 Britse en zes Amerikaanse studenten aangeko men die in de Oekraïnse hoofdstad Kiev waren. Zij werden direct on derzocht op radioactiviteit, maar Barry Holliday van de Britse Na tionale Raad voor Radiologische Bescherming zei dat er geen ge vaar bestond voor de 85 studenten. De studenten waren via Moskou naar Londen gereisd. In de Russi sche hoofdstad waren ze ook al on derzocht. Ze kregen daar een certi ficaat dat ze niet met radioactiviteit besmet waren. Een van de studenten liet weten dat het rustig was in Kiev en dat de 'Russen vonden dat wij hysterisch reageerden'. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gead viseerd niet naar West-Rusland en het noordoosten van Polen te rei zen. De Russen hebben laten weten dat de straling rond het ongeluks- gebied in Tsjernobil is afgenomen. Maar wegens het gebrek aan vol doende informatie vertrekken hon derden buitenlanders uit de Sow jet-Unie. De Britse luchtvaartmaat schappij British Airways heeft een speciale vlucht ingelast voor de evacuatie van 180 Britse toeristen in Leningrad en Moskou. MOSKOU (Rtr./DPA) - De Sowjet- Unie heeft geen haast met het ne men van nieuwe kernproeven, maar zal niet opnieuw een eenzijdi ge stop op kernproeven instellen. Dit heeft Sowjet-leider Michail Gorbatsjov laten weten in een brief aan de leiders van zes niet-gebon- den landen. In de boodschap, die door het of ficiële Sovjet-persbureau TASS werd verspreid, schrijft Gorbatsjov dat zijn aanbod om in een Europe se stad met de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan over een to taal verbod op kernproeven te on derhandelen. nog steeds van kracht is. Daarnaast is Gorbatsjov nog steeds bereid naar de Verenig de Staten te gaan voor een topont moeting met Reagan, mits deze uit zicht biedt op concrete resulaten. De brief was gericht aan de rege ringsleiders van Argentinië, Grie kenland, India, Mexico. Tanzania en Zweden. De zes regeringleiders riepen de VS en de Sovjetunie op 7 april op om alle kemproeven te sta ken. Moskou beëindigde vorige maand het moratorium (stop) op kernproeven, nadat de VS een kernproef hadden genomen. Vol gens Gorbatsjov was de Sowjet- Unie genoodzaakt het sinds augus- Gorbatsjov: aanbod geldt nog. (foto API tus vorig jaar geldende morato rium op te heffen, omdat „wij onze veiligheid en die van onze bondge noten niet kunnen verwaarlozen". Hij voegde er echter aan toe dat de Sowjet-Unie „ook nu. na een on derbreking van acht maanden, geen haast hebben de proeven te hervatten" Gorbatsjov repte in de bood schap met geen woord van de ramp in de kerncentrale van Tsjer- nobyl, die in het Westen veel op schudding heelt veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7