PvdA: 470.000 werklozen in 1990 D66: 'denktank' of een echte politieke partij? Kabinet wil nog 450 cellen extra Regeringspartijen: niet realistisch Amnesty: Nederland weifelmoedig Smokkelaar boft door fout douane BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De Partij van de Arbeid mikt met haar verkiezingsprogramma op een aantal werklozen van 470.000 in 1990. Het Centraal Planbureau (CPB) komt tot dat getal na berekening van de plannen die de PvdA in haar programma heeft neergelegd. De koopkracht zou volgens diezelf de berekeningen gehandhaafd blij ven voor wie met zijn (bruto) inko men onder de 55.000 gulden per jaar blijft. Weliswaar zouden de (bruto) contractlonen met één pro cent per jaar kunnen dalen, maar dat zou netto weer worden goedge maakt door lagere sociale premies. Boven de 55.000 gulden zou de koopkracht met een half procent per jaar kunnen dalen. De PvdA gaat onder meer uit van een verkorting van de gemiddelde werktijd met 2,25 procent per jaar zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid. Er zou een loon-inleve- ring tegenover staan die evenredig is aan de daling van de arbeidspro- duktiviteit. Te behoedzaam De partij meent dat het CPB bij zijn berekeningen nog te behoed zaam met de cijfers omspringt. Volgens de PvdA zal de herbezet ting van de vrijgekomen arbeids plaatsen door werktijdverkorting waarschijnlijk groter zijn dan het CPB veronderstelt. De overheid zal in 1990, volgens de PvdA-plannen, nog 'slechts' een geldtekort hebben ter grootte van een kleine 6 procent van het natio naal inkomen (thans ruim 8). De partij concludeert uit de cijfers van het planbureau dat een geleidelijke verhoging van het uitkeringsper centage in de sociale zekerheid tot 75 procent (van het laatste loon) „zeer wel betaalbaar" is. In de berekeningen is onder meer uitgegaan van verlaging van de investeringspremie op grond van de WIR (1,3 miljard gulden) en van een verlaging van de werkge verspremie die de overheid (en van DENHAAG (GPD) - Het kabinet wil nog eens 450 extra cellen bou wen om het chronisch tekort aan ruimte in gevangenissen te ver minderen. Voor de bouw hiervan is een bedrag van 30 miljoen gulden uitgetrokken. Daarnaast is 17 mil joen gulden vrijgemaakt voor de bewaking van de nieuwe cellen. Dat heeft minister Korthals Altes (justitie) gisteren meegedeeld na afloop van het kabinetsberaad. Vorig jaar besloot het kabinet tot de bouw van vijf nieuwe gevange nissen, waarmee het aantal cellen met 1200 zou zijn uitgebreid. Bo vendien zou de bestaande accom modatie met nog eens 850 cellen worden vergroot. Daarmee hoopte het kabinet het tekort aan cellen in 1990 te hebben weggewerkt. De nieuwe gevangenissen zullen wor den gebouwd in Hoogeveen, Leeu warden, Sittard, Rotterdam en Hoorn. De jongste cijfers over het tekort aan cellen zijn echter weinig rooskleurig. Ondanks de voorge nomen uitbreiding van de capaci teit zal aan het einde van de jaren tachtig nog altijd moeten worden gebruik gemaakt van politiecellen, die echter niet geschikt zijn voor een langdurig verblijf van gedeti- Heidebrand door testen munitie OLDEBROEK (ANP) - Bij een kor- te maar hevige heidebrand is gis termiddag tien hectare heide afge brand op het artillerieschietkamp 't Harde bij Oldebroek. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door het testen van nieuwe munitie. Omdat de brand zich razendsnel uitbreid de door de wind en de droogte van de afgelopen dagen werd al snel groot alarm gegeven. In totaal 20 blusvoertuigen uit zes omliggende gemeenten namen deel aan de blussingswerkzaamheden. ADVERTENTIE Hemelvaartsdag van 11.30 tot 12 u. Groenoordhallen! U bent van 10 tot 18 u. wel kom op 'BINNENPRET 86', een manifestatie met veel muziek en talloze attracties. Georganiseerd door de Lions Clubs ten bate van de Kinder kliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Entree: 15,-(tot 12 jr. f3,50). neerden. Bovendien zijn die poli tiecellen nodig voor verhoor van arrestanten. Nu moeten arrestan ten wegens plaatsgebrek worden weggestuurd. Om aan die onverkwikkelijke si tuatie een einde te maken, worden 450 noodcellen gebouwd voor de duur van vijf jaar. Daarvan komen er nog dit jaar 50 in Amsterdam. Begin volgend jaar zullen er 100 extra cellen in Vught beschikbaar komen. In de loop van 1987 hoopt de minister 60 extra cellen voor vrouwelijke gedetineerden in ge bruik te nemen. De overige 240 cel len moeten eveneens volgend jaar gereed zijn; waar is nog niet be kend. Zwangerschap met nieuwe 'buismethode' HAARLEM (GPD) - In het Haar lemse Elisabeth Gasthuis is voor het eerst in Nederland een zwan gerschap tot stand gebracht met een voor ons land nieuwe techniek. De methode heeft overeenkomsten met de bekende 'reageerbuisme thode', maar verschilt onder meer op het punt van het inbrengen van de eicel. De eicel wordt samen met het zaad direct in de eileider ge bracht. Bij de bekende reageer buismethode gaat inplanting niet in de eileider maar in de baarmoe der. Een ander belangrijk verschil is dat de bevruchting in de eileider gebeurt en niet buiten het lichaam, zoals bij de bekende methode. Evenals bij de 'reageerbuismetho de' worden eicellen en zaad buiten het lichaam samengebracht. De nieuwe methode is volgens de gy naecologen van het Elisabeth Gast huis alleen geschikt voor echtpa ren met een onverklaarbare on vruchtbaarheid. De bekende 'rea geerbuismethode' wordt vooral toegepast bij vrouwen met een on herstelbaar beschadigde eileider. Luiers voor volwassenen niet perfect DEN HAAG (GPD) - Zelfs van de beste luiers voor volwassenen zijn de eigenschappen niet toereikend om een goede werking voor een matig incontinent persoon te ga randeren. Aldus de algemene con clusie uit een onderzoek naar deze voor honderdduizenden zo belang rijke voorzieningen. Bij meer dan de helft van de be woners van instellingen blijkt de luier iedere dag ten minste één maal te lekken. Van een aantal luiers scheurt de toplaag bij de ge ringste kracht. Het luiersysteem heeft vrij veel invloed op de bruik baarheid in de praktijk. Om het lekken zoveel mogelijk te beper ken, is daarom een zo goed moge lijk aan het lichaam aangepaste vorm en een zorgvuldige bevesti ging op het lichaam van groot be lang. De Stichting Warenonderzoek Gehandicapten onderzocht deze luiers. Zij stelt zich tot doel de kwaliteit en bruikbaarheid van hulpmiddelen voor gehandicapten te optimaliseren. Het onderzoek concentreerde zich op verpleeg- en zwakzinnigeninrichtingen. Ge schat wordt dat jaarlijks in ons land tussen de 50 en 300 miljoen gulden aan wcgwerpluiers worden verkocht, alleen voor volwassen in- contintenten. haar afhankelijke instellingen) heeft te betalen voor de pensioe nen van haar werknemers (ambte naren en trendvolgers die voor hun pensioen verzekerd zijn bij het ABP en de PGGM). Bij elkaar wil de PvdA 2 miljard gulden aan pre mie-afdracht schrappen. Aardgas Door extra aardgas te laten ver stoken in elektriciteitscentrales zou de staatskas met een miljard gulden gespekt moeten worden. Het beperken van aftrekposten voor de inkomstenbelasting zou 2,5 miljard moeten opbrengen. Door fraudebestrijding denkt de PvdA 3 miljard extra te kunnen binnenhalen (2 miljard in de sfeer van de sociale zekerheid en 1 mil jard in de sfeer van de belastingen). Van de overheid wordt voor 2 miljard gulden meer aan investe ringen verwacht. De kosten die een aantal correcties op het socialeze- kerheidsstelsel met zich meebren gen, worden geraamd op 1,7 mil jard (behalve het optrekken van de uitkeringspercentages ook onder meer een langere uitkeringsduur voor belangrijke groepen werklo zen). De premie voor de AOW en de AWW zou moeten worden opgeno men in de tarieven voor de loon- en inkomstenbelasting. Tot inkomens van (bruto) circa 55.000 gulden zou zo'n integraal tarief geen gevolgen hebben voor de koopkracht; daar boven zou de koopkracht een pro cent kunnen dalen. Verdoezeld CDA en WD hebben gisteren felle kritiek geleverd op de nieuwe plannen van de PvdA. CDA en WD noemden ze 'papieren oplos singen'. Premier Lubbers vreest dat als gevolg van de PvdA-plan nen de economische groei zal wor den afgeremd. Lubbers denkt voorts dat ruim 1 procent atv per jaar het maximum is wat haalbaar is. „Alleen met no minale loondaling kan een grotere atv worden bereikt, maar dan nog zal het onmogelijk zijn, omdat het organisatorisch tot grote knelpun ten zal leiden". Bovendien vindt Lubbers dat er teveel geld bij het bedrijfsleven wordt weggehaald om de plannen te financieren. CDA-fractievoorzitter Bert de Vries verwijt de PvdA te verdoeze len dat in haar plannen de inko mens boven 50.000 gulden erop achteruitgaan. „Dat is in strijd met de stellige belofte van de PvdA dat inkomens tot 60.000 gulden er niet op achteruit zullen gaan". De WD acht het ondenkbaar dat werkgevers en werknemers het eens zullen worden over een zo ver gaande atv als de PvdA wil. „De huidige cao-onderhandelingen duiden er bepaald niet op dat de vakbeweging tot loondaling bereid is", aldus de WD. In hun creatie van 'oudere jongeren' c.q. 'jongere ouderen' presenteerden Kees van Kooten en Wim de Bie gistermiddag in Amsterdam een jubileumboek voor Amnesty International, getiteld 'Een Lastpost van wereld formaat'. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Tegenover een goede Nederlandse inbreng in internationale VN-organen staat een weifelmoedig optreden in klei nere en bilaterale verbanden. Deze kritiek op de Nederlandse regering kwam gisteren uit de mond van de Nederlandse voorzitter van Am nesty International, Dam Backer, in een toespraak in het Amster damse Stedelijk Museum ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de mensenrechtenorganisatie. Backer had vooral kritiek op het feit dat een aantal landen, waaron der Nederland, die een sta- tenklacht tegen Turkije wegens schending van de mensenrechten Demontratie bij eredoctoraat Shell-topman AMSTERDAM (ANP) - Het Komi- tee Zuidelijk Afrika in Amsterdam heeft grote kritiek op de uitreiking van een eredoctoraat door de TH in Eindhoven aan de Shell-topman Wagner. Met dit eerbetoon aan de president-commissaris van de mul tinational wordt volgens het comi té voorbijgegaan aan het feit dat Shell „één van de belangrijkste steunpilaren van het Zuid-Afri kaanse apartheidsregime is". „De TH in Eindhoven zou een voorbeeld kunnen nemen aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, die besloten heeft in juni een eredocto raat aan Winnie Mandela, symbool van het verzet tegen de apartheid, te verlenen", aldus het Komitee Zuidelijk Afrika. Bij de uitreiking van het eredoc toraat werd gistermiddag door on geveer tien mensen van het Komi tee Zuidelijk Afrika en de Vredes- winkel Eindhoven gedemon streerd. De demonstranten pro beerden toegang te krijgen tot de academische zitting maar dat werd verhinderd door bewakingsperso neel van de TH. verl hadden ingediend, die klacht eind 1985 weer hebben ingetrokken ter wijl de mensenrechtensituatie daar „nauwelijks is verbeterd". Tevens kritiseerde hij het niet trekken van de consequenties uit het affront van de executies in Indonesië. Ook het Nederlandse asielbeleid kan volgens de Amnesty-voorzitter de toets der kritiek niet doorstaan. Het Nederlandse ontmoedigings beleid ten aanzien van de Tamils heeft „onze sectie gedwongen een ont-ontmoedigingsbeleid te gaan voeren. En daar word je niet vrolij ker van", aldus Backer. Naast de presentatie van een ju bileumboek werd in het Stedelijk ook een kleine tentoonstelling ge opend over de historie van Amnes ty. De komende maand besteedt Amnesty op verschillende manie ren aandacht aan het jubileum, o.a. met een speciale televisie-uitzen ding bij de Avro. 'Rambo-hut' van gestolen munitie DALEN (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft een 20-jarige militair uit Coevorden aangehou den. Hij wordt ervan verdacht ge stolen munitie aan 13- en 14-jarige kinderen te hebben gegeven. De kinderen gebruikten de munitie om een boshut in te richten in aRambo-stijl". Twee wandelaars in het Drentse Dalen ontdekten de hut in een bos en troffen er 150 stuks scherpe mu nitie aan. Ook is een mortiergra naat gevonden, die de militair op een „rommelmarkt" gekocht zou hebben. De Explosieven Oprui mingsdienst onderzoekt of dit pro jectiel nog explosief is. V. is gelegerd in Steenwijk. Vol gens de politie heeft hij uit een soort schuldgevoel over de diefstal de munitie aan de kinderen gege ven. Het onderzoek wordt voortge zet. ADVERTENTIE HAARLEM (ANP) - De Haar lemse rechtbank heeft gisteren de 22-jarige I.L. (Lim) uit Malei sië veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een half jaar, omdat hij op 19 februari j.l. op Schiphol 4,4 kilo heroïne bij zich had. De of ficier van justitie had tegen de man een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar geëist. Volgens de rechtbank is de opzet van heroïnesmokkel niet bewezen, omdat de douane op de luchthaven heeft verzuimd de man te vertellen dat hij ver dachte was. Daardoor kan een deel van zijn verklaringen niet als bewijs gelden, aldus de rechtbank. De rechtbank heeft de Maleisiër nu slechts veroor deeld omdat hij in bezit was van heroïne. De Maleisiër heeft overigens bekend. De heroïne zat in de dubbele bodem van zijn koffers. Top woning corporatie wegens fraude voor rechter UTRECHT (ANP) - De inmiddels ontslagen directie van de Utrecht se woningbouwvereniging Prinses Juliana zal zich binnenkort voor de rechter moeten verantwoorden we gens fraude. In totaal worden acht mensen vervolgd.van wie er vijf deel uitmaakten van de top van de woningbouwvereniging. Dat heeft de Utrechtse officier van justitie mr. R. Behling gistermiddag be kendgemaakt. Behalve de vijf functionarissen van de woningbouwvereniging verdenkt de officier van justitie ook een aannemer, een schilder een relatie van één van de andere verdachten van knoeierij. De acht worden beschuldigd van valsheid in geschrifte, hulp bij oplichting en het aannemen van steekpennin gen. De datum van het proces staat nog niet vast. De zaak tegen vijf andere betrok kenen is voorwaardelijk gesepo neerd. Weliswaar is bewezen dat zij iets strafbaars hebben gedaan, maar het misdrijf is zo klein dat zij niet verder vervolgd worden. On der hen is de ex-burgemeester van Maarssen en een lid van het afge treden bestuur van de woning bouwvereniging. Nog eens zes an dere mensen die ook bij het onder zoek van justitie betrokken waren, hoeven evenmin voor te komen omdat tegen hen onvoldoende be wijs is gevonden. Onder hen is de voorzitter van het toenmalig be stuur. De malversaties bij Prinses Juliana kwamen begin vorig jaar aan het licht toen het personeel van de corporatie, die 3.800 wonin gen beheert in Utrecht en Maars- senbroek, het kantoor bezette om een onderzoek naar wanbeleid af te dwingen. Er volgde een rumoerige affaire, die ook staatssecretaris van Zeil van economische zaken in op spraak bracht. Hjj zou, als commis saris van de woningbouwvereni ging, diensten van zakelijke rela ties hebben aangenomen. Onder zoek wees echter uit dat Van Zeil geen strafbare feiten had gepleegd. D66: naar rechter bij discriminatie DEN HAAG (ANP) - Het Kamerlid Groenman van D66 heeft gisteren een initiatiefwetsontwerp inge diend dat het belangenorganisaties mogelijk moet maken een gerech telijke procedure aan te spannen tegen discriminatie. D66 hoopt dat zich op die manier een rechtsprak tijk ontwikkelt waardoor bestaan de wettelijke voorschriften, tegen discriminatie beter worden nage leefd. Een van de redenen waarom D66 tot de indiening van het voorstel heeft besloten is dat een Wet Gelij ke Behandeling er voorlopig nog niet is. Het huidige kabinet heeft vorig jaar laten weten niet met zo'n wet te komen. De grote fracties in de Tweede Kamer proberen het momenteel eens te worden over een initiatief van de WD. Zelfs als dat uiteindelijk door het parlement zou worden aanvaard is niet zeker dat een volgend kabinet het zal overnemen. DEN HAAG In verkiezings campagnes zijn relativiteitszin en gevoel voor nuance geen gangbare artikelen, maar dit jaar maken de dames en heren het wel heel bont. Het debat over de herziening van het sociale stelsel is ontaard in een weinig verhef fende slagenwisseling over het aantal uitkeringstrekkers dat er na de ingreep op achteruit gaat. De omvang van de werkloosheid wordt volledig aan het zicht ont rokken door onnavolgbaar ge goochel met cijfers en bereke ningsmethodes. door Peter van Nuijsenburg De hoofdrolspelers, Lubbers en Den Uyl, deinzen niet terug voor persoonlijke verdachtma kingen. Kortom, het roept het beeld op van een bokswedstrijd, waarbij stoten onder de gordel worden bejubeld. En dan maar klagen dat de kiezers zich van de politiek afkeren. Het CDA heeft ditmaal voor duidelijkheid, voortzetting van de coalitie met de WD, gekozen. Het centrale leerstuk van de christen-democratische politiek, de lood-om-oud-ijzer-theorie waarbij geen voorkeur voor een regeringspartner wordt uitge sproken, is op de schroothoop gedumpt. Het feit dat de achterban min der dan ooit te porren is voor een nieuw avontuur met de PvdA, heeft daar natuurlijk veel mee te maken. Evenals het gegeven dat die kiezers een overstap naar de WD zullen overwegen, als met de socialisten een verbintenis moet worden aangegaan. De CDA-top speelt haar nieu we rol in elk geval met verve. De partij manifestaties kennen een zorgvuldig geregisseerd verloop. Bulldozer Bukman verricht het grondwerk, de degelijke De Vries legt het fundament en ar chitect Lubbers mag het karwei afmaken. De zwaar aangezette aanvallen op de PvdA komen voor rekening van Bukman en De Vries. Lubbers mag vervol gens tot een redelijke verkie zingsstrijd oproepen, maar niet nadat hij nog wat socialistische oren heeft gewassen. Inhoudelijk valt er gedurende de campagne niet veel te genie ten. De mechanische uitwisse ling van slogans en het herkau wen van partijstandpunten moe ten dit gemis goedmaken. Mis schien is het ook te veel ge vraagd: de vismarkt is niet de aangewezen plaats voor een se rieuze discussie over de aanpak van de massa-werkloosheid, het vrede-en veiligheidsbeleid, het functioneren van de democratie en de bureaucratie. Eén politicus blijkt zich te sto ren aan het loze campagnegekijf. D66-leider Hans van Mierlo brak tijdens de viering van het twin tig-jarig bestaan van zijn partij niet voor het eerst de staf over de politieke cultuur in dit land en rol van de grote partijen. Deze zijn nog steeds verstrikt in hun verouderde 19dc-ecuwse ideolo gieën cn hebben geen boodschap aan de broodnodige vernieuwing van het politieke systeem. Van Mierlo tilt zó zwaar aan do hei vorming van het bestel dat dit De zorgen over de democratie zijn natuurlijk belangwekkend genoeg, maar het is de vraag of zij het vermijden van een duide lijke standpuntbepaling nu rechtvaardigen. Staatkundige vernieuwing staat niet hoog op de politieke agenda. Opvoeren van dit punt mag geen alibi wor den om de machtsvraag te ontlo pen. Tenzij D66 een getuigenis partij wil worden. praktijk van de dagelijkse poli tiek minder telt dan de zuiver heid van de beginselen. Het heeft er alle schijn van dat voor dit laatste wordt gekozen. D66 wijst regeringsverantwoor delijkheid niet op voorhand af, maar slaat zelf de kansen daarop niet hoog aan. De partij wil het liefst met PvdA en CDA in zee, maar is bij deze combinatie, als ze er al ooit komt, overbodig. Het alternatief, aanschuiven bij CDA en VVD als deze partijen geen meerderheid behalen, is 'slechts een theoretische mogelijkheid'. Zeker nu deze partijen niet afke rig blijken van gescharrel met klein rechts. De 'theoretische mogelijkheid' is aan de orde als de PvdA zich door haar onwrikbare standpunt over de kruisraketten buiten spel zet. Maar dan zullen CDA en VVD een forse programmatische prijs moeten betalen voor de steun van de Democraten. „Ik pieker er geen seconde over om alleen maar een versterkende factor te worden", aldus Van Mierlo deze week in NRC-Han- delsblad. In de VVD wordt deze uit spraak niet letterlijk genomen. De liberalen hebben hun hoop gevestigd op de persoonlijke am bitie van Van Mierlo. Hij is niet teruggekeerd in de politiek om zijn zitvlees te beproeven in de oppositicbanken. Van Mierlo was een uitstekende minister van defensie (in het tweede en derde kabinet-Van Agt. 1981-'82) cn zou die portefeuille in een tweede kabinet-Lubbers op nieuw willen beheren. Zijn goe de verstandhouding met Lub bers en zijn grote betrokkenheid bij het veiligheidsvraagstuk zijn de ondersteunende argumenten. Dat hij nu nog geen kleur wil bekennen, moet, nog steeds vol gens deze visie, gezien worden als 'tactiek'. Het versterkt zijn onderhandelingspositie. Dat geldt ook voor zijn eis dat het 'beleid anders moet'. Met wat handige formuleringen en onder geschikte. maar prominent ge presenteerde concessies valt daar best een mouw aan te pas- Deze analyse snydt alleen hout. wanneer D66 zich opstelt als een 'echte' politieke partij en erkent dat macht voorwaarde is om haar doelstellingen, in welke mate dan ook. te verwezenlijken. Maar wie geneigd is Van Mierlo op zyn woord te geloven, en hij is een van de weinige politici bij wie dat ongestraft kan. kan beter niet van deze veronderstelling uit gaan. In dat laatste geval wordt D66 een veredelde 'denktank'. Een broedplaats van ideeen. een ver rijking van vcrkiezingscampag nes. maar als machtsfactor te verwaarlozen. Wie wilde ook al weer zijn partij opheffen als hij in dat stadium bleef steken?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5