Advies: Goekoop weer benoemen Expositie geeft indruk van oorlog in Nederlands-Indië Ontslag 36 leerkrachten aan de Emilie Knappert Commissie noemt burgemeesterinnemende persoonlijkheid' Scholen adopteren oorlogsmonumenten Manifestatie in park met modelvliegtuigen Zondag 4 mei zijn wij de gehele dag geopend actief in vrije tijd 6 ZATERDAG 3 MEI 1986 LEIDEN Foto's, tekeningen, documenten en voorwerpen LEIDEN - De tentoonstelling 'Oorlog en bezetting in Neder lands-Indië' is gistermiddag in De Waag geopend. D.W. van Log- chem. voorzitter van de afdeling Oost-Aziè van de Nationale Fede ratieve Raad Voormalig Verzet Ne derland. verrichtte de officiële han deling. Van Logchem wees er in zijn openingswoord op dat nu pas duidelijk wordt wat in Nederlands- Indië tussen 1940 en 1946 is ge beurd. Hij toonde zich echter blij dat de bezettingsperiode zo langza merhand bespreekbaar is gewor den. De Stichting 5 mei Comité orga niseert deze tentoonstelling. De tentoonstelling is samenge steld uit fotopanelen die ter be schikking zijn gesteld door het Haagse Museon en andere instel lingen, authentieke documenten, gebruiksvoorwerpen, kampteke ningen en schetsen van geïinter- neerden uit Japanse kampen. Veel al hebben particulieren dit waarde volle materiaal afgestaan voor de expositie. Japans In chronologische volgorde wor den de gebeurtenissen in beeld ge bracht. Uit affiches voor de wer ving voor de KNIL blijkt dat een beginnend soldaat 75 cent tot een gulden per dag soldij ontving. De opkomst van Japan is op foto's te De oorlog begon op 8 december 1941, zo bewijst ook een proclama tie waarin de burgers wordt ge meld dat Nederland het Japanse keizerrijk de oorlog heeft ver klaard. Foto's en artikelen uit het Algemeen Indisch Dagblad doen verslag van de oorlog, die op 9 maart 1942 met de overgave van Nederlands eindigde. De Japanse autoriteiten hielden de zaak strak in de hand. Een be kendmaking op hun last laat de be- onder meer weten dat het verboden is andere vlaggen te hij sen dan de Japanse. Portretten van het Nederlands vorstenhuis zijn verboden en moeten worden ver wijderd: De Japanse tijd (anderhalf uur verschil) wordt ingevoerd. Een avondklok wordt van kracht en scholen waren tot nader order ge sloten. die tijdens het bevrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal is te zien. zal ook op maandagmiddag 5 mei toegan kelijk zijn voor publiek. Tussen 14.00 en 18.00 uur kunnen belang stellenden een blik werpen op fo to's en krantenberichten - ook met betrekking tot Leiden - uit de pe riode die begon met de Normandie. Kampen De interneringskampen vormen Een groot aantal foto's van in- het volgende hoofdstuk van deze tocht van de Canadezen zal even- periode. De erbarmelijke omstan- eens te zien zijn. Volgens de orga- digheden worden geschetst, zowel nisatie is er een aantal prenten bij in foto's als in tekeningen en spot- die nog nooit zijn geëxposeerd. Er prenten van de gevangenen. En de werd namelijk niet alleen uit parti- aanleg van Birma-spoorlijn, deerg- culiere maar ook uit Canadese en Amerikaanse archieven geput. Te- wordt aandacht besteed aan film uit 1945. i de expositie is gewijd i de bevrijding.. De tentoonstelling is tot en met 10 mei te bezichtigen, vandaag tot 17.00 uur. Morgen van 14.00 tot 17.00 uur, op 5 6 en 7 mei van 10.00 tot 17.30 uur. op 8 mei 17.00 uur. op 9 mei 20.30 uur en op 10 mei 14.00 uur. Bevrijding De expositie o' *1940 —1945 ter nagedachten» aaN hen: die met weder keerden' BOOM L. W BOLSTER C H CARTON M. Dt'BBEtDtMAN J. DUBBELDE!» A.N- V. WEER ÉN 1 Ph. v. egfflond I. HUPPO J J 11 ZWIJN N OLIVIER H. J G. PAALVAST J PENNENWJRG JTfSKE k j, TH WEHING LEIDEN - Drie Leidse scholen hebben een oorlogsmonument geadopteerd. De monumenten zijn gistermiddag in hét Stadsbouw- huis officieel overgedragen. De school De Stevenshof heeft nu offi cieel het monument in de Stevens hof als 'adoptiekind', Dë Vier sprong het monument aan de Driftstraat en de school De Rijnoe ver dat aan de Haagse Schouwweg. De adopties zijn in gang gezet door de Stichting Februari 1941, een instelling die tot doel heeft de herinnering aan het verzet dat in de Tweede Wereldoorlog in Neder land actief was, in het bijzonder dat tegen de jodenvervolging, le vend te houden. Eén van haar acti viteiten is de stimulering van adop tie van verzets-, bevrijdings- en oorlogsmonumenten door schoolklassen. Deze zorgen er dan een jaar lang voor en moeten pro beren de adoptie aan een volgende klas overdragen. Volgens de stichting is hiervan onder meer de bedoeling dat de leerlingen vertrouwd raken met de ontstaansgeschiedenis van het ge denkteken en leren begrijpen waarom mensen bereid zijn ge weest hun leven in de waagschaal te stellen of op te offeren voor de vrijheid en waarom zij zijn omge bracht of op andere wijze het leven hebben verloren. Tevens kunnen LEIDEN Winkelcentrum De Ko- de leerlingen meer inzicht krijgen permoien in de Merenwijk bestaat in het gevaar van racisme en tascis- tien jaar Ter gelegenheid daarvan me is mei uitgeroepen tot feestmaand. Wethouder Fase was gistermid- Rode draad vormt een acüe waar_ dag aanwezig bij de officiële adop- blj tientalien prijzeh te winnen tieoverdracht van de monumenten zijn met als hoofdprijs een pakket aan de drie hoofden van de scho- boodschappen met een waarde van len. Een vertegenwoordiger van de ruim 2qoo gulden. ste verschrikking Onder de tentoongestelde werpen bevinden zich Japans pa- muziek piergeld, voor het gebruik op Ne-^H derlands-Indië gedrukt, persoons bewijzen en speldjes, in Indië ge maakt. De verkoop hiervan moest geld opbrengen voor wapens voor het verzet. Tal van voorwerpen, door gëinterneerden in de kampen vervaardigd, zijn eveneens te zien. Zoals een Indisch Monopoly-spel en domino. Een hoekje van de expositie is gereserveerd voor de kunstenares tïf-0ftJlaar*Onr" LEIDEN - Burgemeester C.H. Goekoop kan opnieuw wor- nauwelijk abstract1 te noemen den voorgedragen voor een ambtstermijn van zes jaar. beeldjes verwoorden het leed weer Tenminste, dat is het advies van een speciale gemeente- op een heel andere manier dan de raadscommissie. Deze bestaat uit de fractie-voorzitters !fio;SR.e",lekenin^en- Het la,atsle van de partijen die in de vorige raad waren vertegenwoor- deel van de expositie is gewijd aan digd. pydA yyD QDA Links LekJen D66 en sp De commissie vindt dat de burgemeester zijn taak op een be hoorlijke manier uitoefent. De gemeenteraad besluit dins dag of hij het advies overneemt. va"10;0(J De commissie heeft wegens tijdge- nodig om bijvoorbeeld recht te i n nn tï ®een re^en'nS kunnen hou- doen aan - zoals de commissie het i n nn den met de uitspraken die Goe- noemt - de minder interruptiebe- lu.uu tot koop afgelopen dinsdag deed. Hij lusten onder de raadsleden kondigde tijdens de installatie van de nieuwe gemeenteraad aan dat hij maar eens gaat uitkijken naar een andere baan. Goekoop is niet tevreden met zijn magere porte feuille. Ook van het nieuwe college mag hij slechts zijn wettelijke ta ken uitvoeren. Overigens was in de speciale ad viescommissie ook de fractie van de VVD vertegenwoordigd. De VVD liet vorige maand weten geen behoefte te hebben aan de instel ling van de commissie. Ze wilde er daarom aanvankelijk ook geen zit ting in nemen. De liberalen vinden dat het advies van de commissie en een uitspraak van de raad daarover weinig zin hebben. Het gaat irp- mers om een herbenoeming en daarvoor gelden geen inspraakpro cedures. De VVD'ers handelden daarmee echter in strijd met het door hen onderschreven follege-program- ma. Daarin staat dat de raad een advies uitbrengt wanneer de her benoeming van de burgemeester aan de orde is. PvdA-wethouder Bordewijk deed later nog eens een dringend beroep op de VVD toch plaats te nemen in de commissie. De liberalen hebben dat nader hand dus alsnog gedaan. De com missaris van de koningin, die over de herbenoeming een aanbeveling moet doen aan de Kroon, wil het raadsadvies in elk geval wèl heb ben. Hij heeft de raad gevraagd hem hierover voor 15 mei te infor- n stand met foto's in de Waag. i beeld worden gebracht. Boekje over regeling voor woningdelers LEIDEN - Bij de Leidse Rechts winkel is het boekje 'Schaalvoor- oordclen' te koop. Het boek bevat de resultaten van een landelijk on derzoek naar de wijze waarop de gemeentelijke sociale diensten de woningdelersregèling hebben uit gevoerd. De conclusies van dit onderzoek werden al enkele weken geleden bekend gemaakt. De onderzoe kers, medewerkers van de Leidse Rechtswinkel, de Bureaus voor Rechtshulp van Amsterdam en Rotterdam en de Landelijke Orga nisatie Belangengroepen Huisves ting, hebben het beleid van een groot aantal gemeenten vergele ken. Belangrijkste conclusie: de woningdelersregeling leidt tot wil lekeur en rechtsongelijkheid. Het boekje kost 2.50. De Leidse Rechtswinkel is gevestigd aan de Ketelboetersteeg 10, tel. 071- 130775. de bevrijding De openheid over het beleid van de burgemeester is onder het 'be wind' van Goekoop aanmèrkelijk verbeterd, meent de commissie. Verder neemt hij bij het beleid waarvoor hij verantwoordelijk is, de mening van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangele genheden in acht. De fractie-voorzitters van Links Leiden en D66 tekenen hierbij ech ter aan dat Goekoop meer .verant woordelijkheid moet nemen voor het politiebeleid en het politie-op- treden tijdens de vergaderingen van deze commissie. Ze hebben de indruk dat hij dit te vaak overlaat aan politiemensen die bij deze ver gaderingen aanwezig zijn. Het bord met namen op het oor logsmonument aan de Driftstraat, dat is geadopteerd door De Vier sprong. (foto Holvast) Spraakwaterval iii Kopermolen Stichting 1941 (vernoemd i r de Op 17 mei speelt er de hele dag e grote februaristaking) overhandig- looporkest in het winkelcentrum de tevens obligaties met behulp en's middags bestaat het program waarvan de scholen de adoptie ma uit optredens van Jony, Marina kunnen bekostigen. Bovendien Bosman en Martin Hoogkamet jr. was er voor de drie scholen een Qok wordt hel Leids kampioen. plaquette ter symbolisering van de schap 'Spraakwatervallen' georga- niseerd. Deelnemers moeten twee minuten onafgebroken over een Om Goekoop te kunnen beoor delen, heeft de commissie het lijst- - je met wensen weer boven tafel ge haald dat in 1980 is gemaakt voor de benoeming van de huidige bur gemeester. Uit het rapport blijkt dat Goekoop de afgelopen zes jaar op geen enkel punt volledig in ge breke is gebleven. Wel zou hij zijn aanpak hier en daar kunnen verbe teren. De huidige burgemeester wordt omschreven als iemand die bij het leiden van de gemeenteraad een ei gen, informele stijl heeft ontwik keld. Die stijl past enerzijds goed de wereld. Vermanend stelt de bij de 'vergadercultuur' van de commissie dat hij ook voldoende Leidse raad. Aan de andere kant contact moet blijven houden met dat een strak- andere instellingen en groeperin- het j;egle- gen, waar onder de minder bedeel den, in deze stad. De speciale adviescommissie prijst Goekoop voor het feit dat hij meehelpt het democratisch gehalte van het gemeentebestuur te verho gen. Ook krijgt hij een pluim voor zijn loyale opstelling bij het uitvoe ren van raadsbesluiten. Hij heeft nooit een raadsbesluit bij de Kroon laten schorsen of vernietigen. Wel verlangen CDA, Links Lei den, D66 en SP van hem dat hij meer doet om de partijen die niet in het college zitten van informatie te voorzien. Ook al heeft hij maar weinig mogelijkheden hiertoe. De niet-collegepartijen hebben de in formatievoorziening de afgelopen raadsperiode als steeds slechter er varen. Ze hebben daardoor minder hun stem kunnen laten horen bij het uitstippelen van het gemeente beleid. Goekoop heeft voldoende be langstelling voor wat er zich in de maatschappij afspeelt, stelt de ad viescommissie. Ook kan hij om gaan met verschillende en nogal uiteenlopende lagen van de bevol king. "Met zijn innemende per soonlijkheid heeft hij veel goodwill gekweekt bij de bevolking, zonder nu direct een typische burgervader te zijn". De burgemeester heeft vele con tacten met mensen uit de 'hoogste kringen' in Leiden en de rest vindt de kere handhaving ment van orde is gewenst. Dat deelname aan de adoptie-actie. ARBEIDSBUREAUS. De westelijk Arbeidsbureaus in den en Lisse zijn zowel op 5 m op 9 mei de hele dag gesloten. Cliënten kunnen desgewenst via een telefoonbeantwoorder hun boodschap inspreken. Ge- onderwerp vertellen. Hoofd Lei- jury is Nederlands kampioen Eppo van Nispen. Wie mee wil doen moet een briefkaart sturen naar Winkelcentrum Kopermolen, Ros molen 132 2317 SM Leiden. Infor matie per telefoon: 071-121942. Luchwaartclub vijftig jaar ADVERTENTIE Dankzij een speciale vergunning is Bakker voor de Tuin op zondag 4 mei open! Die dag kunt u supervoordelig planten, tuingereedschap en tuinmeubels kopen. Onze tuinmeubclshow van 1.200 m2 is een bezoek zeker waard! (Ook open zondag 11 mei en 2e LEIDEN - De Leidsche Lucht vaart Club, één van de oudste in Nederland, viert op donderdag 8 mei (Hemelvaartsdag) het vijftigja rig jubileum met een 'fly-in', in het geknutselde modellen Stevenshofpark bij het station De vliegen, maar ook Vink. Vanaf 12.00 uur tonen leden van deze en andere clubs hun mo delvliegtuigen en vliegkunsten. Een groepje enthousiaste model- vliegtuigbouwers nam in 1936 het Creen teiT6in initiatief tot de oprichting van dc club. De doelstelling was om de be langstelling voor de luchtvaart er de modelbouw van zweef- en mo torvliegtuigen, al dan niet met ra diografische besturing, te stimule liegbrevet halen. Dat is niet alleen nodig omdat onervaren vliegers al te snel hun dure en vaak tijdens talrijke uren handarbeid in elkaar i de prak enigszins een goed figuur te slaan tijdens een aantal wedstrijden wa; club jaarlijks deelneemt. In de loop van de jaren is de ver- eniging uitgegroeid tot een om vang van 130 leden. Zij hebben we kelijks de gelegenheid om ideeën en ervaringen uit te wisselen. Tij dens demonstraties en filmavon den krijgen verschillende onderde len van de luchtvaart de aandacht. Geregeld worden luchtvaarbedrijven georganiseerd. Bij de club kan m instructie krijgen en een model Hoewel de Leidsche Luchtvaart Club nu al vijftig jaar bestaat, heeft zij nog steeds niet de beschikking over een eigen oefenterrein. Vol gens de club korat dat voor een be langrijk deel door vooroordelen over geluidhinder die de toewij zing van een veilig vliegterrein be lemmeren. Een belangrijk nadeel hiervan is voorts het feit dat een wildgroei van vliegactiviteiten ont staat, buiten het toezicht van club en instructeurs om. Bij wijze van uitzondering mag de club echter wegens haar vijftig jarig bestaan het Stevenshofpark Burgemeester Goekoop wordt door de commissie van fractievoorzitters geprezen om de manier waarop h uiteenlopende lagen van de bevolking omgaat, waardoor hij veel goodwill heeft gekweekt. (foto i Actievergadering in school afgelast LEIDEN - Omdat het zeer waar schijnlijk is dat het ministerie geen geld beschikbaar stelt voor een zo genaamd sociaal plan. moet het be stuur van de Emilie Knappert scholengemeenschap 36 leerkrach ten per 1 augustus ontslaan. Door de herstructurering van het middelbaar beroepsonderwijs ont stond in 1984 het middelbaar dienstverlenings- en gezondheids zorgonderwijs (mdgo). De LOK. een school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs (mspo) fu seerde toen met enkele andere scholen tot de Emilie Knappert scholengemeenschap voor mdgo. Deze fusie betekende dat de helft van de honderd leerkrachten van de LOK boventallig werden. Voor al de agogische vakken, waarin het club- en buurthuiswerk aan de or de komt, kregen klappen te verdu ren. Het ministerie besloot daarop een sociaal plan op te stellen, dat op 1 augustus 1984 inging en zou gelden voor een periode van twee jaar. Het ministerie liet tie moge lijkheid open om het plan met één jaar te verlengen. Vijftien leerkrachten van de Emilie Knappert werden op 1 au gustus 1984 boventallig en voor hen trad het sociaal plan in wer king. Het merendeel van hen heeft inmiddels elders werk gevonden. Per 1 augustus van dit jaar zouden nog eens 36 leerkrachten bovental lig worden. Directeur b. van Delft informeerde daarom eind vorig jaar bij het ministerie van onder wijl of voor hen ook nog het so ciaal plan zou gelden. Volgens Van Delft werd hierop positief geant woord, maar een bevestiging zou ADVERTENTIE volgen. Die bevestiging is er nog steeds niet. Vandaar dat Van Delft de 36 boventalligen de wacht heeft moeten aanzeggen. "Via iemand die hier werkt heb ik van het ministerie te horen ge kregen dat het sociaal plan ver moedelijk niet zal worden ver lengd. In die wetenschap heeft het bestuur deze beslissing moeten ne men. omdat de financiële conse quenties niet voor rekening van het ministerie, maar van het be stuur zouden komen. En het be stuur krijgt geld voor formatie plaatsen van het ministerie. Dus heeft het bestuur besloten om te doen wat ons te doen staat. Die ze sendertig mensen ontslaan". Verboden? Gistermiddag zou er in de dépen dance aan het Rapenburg een ac tievergadering van de personeels leden worden gehouden, maar vol gens één van hen werd dit door Van Delft verboden. Directeur Van Delft ontkent dit: "Het is een actie van een eenling. Die vergadering was niet in overleg met de andere collega's belegd. Vandaar dat ik te gen die man heb gezegd dat die vergadering niet in school mocht worden gehouden. De andere col lega's distantiëren zich er ook van Afgelopen week hebben bestuur en directie een goed gesprek met betrokkenen gehad. Er waren geen geschilpunten. We vinden het alle maal jammer dat deze vorm van onderwijs zo wordt afgebroken. We hebben wel afgesproken dat di rectie. bestuur en betrokken leer krachten nog gezamenlijk stappen b(j het ministerie zullen onderne men om onze afkeuring over de gang van zaken uit te spreken. Maar daar wachten we nog even mee. Omdat we nog steeds niet ze ker weten of dat sociaal plan wel of niet met een jaar wordt verlengd. Half mei hopen we daarover een circulaire binnen te krijgen". en beurzen als vliegterrein gebruiken. Van 12.00 tot 18.00 uur wordt er volop tevens vlieg- gevlogen. Belangstellenden wor den tot het terrein toegelaten. Concordia De jeugd van muziekvereniging Concordia loopt dinsdag door de Kooi met een stroopwafelactie. Dat wil zeggen: het jeugdkorps maakt die avond muziek en an dere leden trachten stroopwafels te verkopen. De opbrengst wordt gebruikt om de majorettes van Concordia van nieuwe kleding te voorzien. Jongerensoos De Jongerenbeweging organi seert dinsdag weer een soos- avond met allerlei spelletjes. Aanvang acht 'uur in het gebouw aan de Koppenhinksteeg 2. Doetinchem De VW van Doetinchem zoekt oud-inwoners van deze gemeente, die belangstelling hebben voor een reünie op zaterdag 24 mei. Doetinchem viert zijn 750-jarig bestaan als stad. Voor informa tie: tel. 08340-23355. Erasmus De reeks colleges over Erasmus. die de subfaculteit geschiedenis van de Leidse universiteit orga niseert. wordt dinsdag voortge zet. Drs. J. Scheurkogel van de vakgroep Middeleeuwse geschie denis bespreekt het onderwerp 'Erasmus en de universiteiten'. De colleges, die voor iedereen toe gankelijk zijn. worden gegeven in het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats. 's avonds van kwart voor zeven tot kwart over acht. Molenexcursie K&O organiseert zaterdag 10 mei, de Nationale Molendag, een boottocht langs molens. Onder leiding van de secretaris van de Rijnlandse Molenstichting. J.A. van den Hoek, wordt een tocht ge maakt van de gemeentehaven van Warmond via de Leede naar de Kagerplassen. Aan ten minste één molen wordt een bezoek ge bracht. Opgave bij K&O. Oude Vest 45 in Leiden, tel. 071-141141

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3