Humor, ernst en stil protest 1 ■r 't WAEKHUT SJE :.T ZATERDAG 3 MEI 1986 EXTRA PAGINA 21 De gevel van het huis is voor menig woningbezitter een vrijplaats voor het etaleren van spitse humor, oubolligheid of voor het uiten van een stil protest. Neem die ene boer uit Zoetermeer, die gewend was aan weidse uitzichten. Overeenkomstig het gemeentelijke bestemmingsplan raakte hij ingebouwd in de wijk 'Meerzicht'; voor zijn deur kwam een uit vijftien woonlagen opgetrokken flatcomplex te staan. Uit nijd spijkerde hij de volgende tekst op zijn muur: 'Minder zicht door Meerzicht'. Ook in het Leidse en omgeving draaien de huiseigenaren hun hand niet om voor een spreuk. Op deze pagina de weergave van twee dagen 'geveltoerisme'. door Gerard van Putten 'Pompzicht', Van der Valk Boumanweg, Leiderdorp. Moet het gevelbord worden bekeken als symbool van onvrede over het uitzicht dat voornamelijk wordt bepaald door tankende automobilisten? Navraag bij bewoon ster De Vries leert anders. 'Pompzicht' blijkt het korte en tegelijk krachtige resultaat van een humoristische overpeinzing, ergens in een bos waar op een of ander huis de tekst 'Kasteelzicht' prijkte. „Voor de gein heb ik toen tegen mijn man gezegd: wij noemen ons huis 'Pompzicht'. En ik kan u verzekeren dat we er veel succes mee hebben. Je zou de mensen de kost moeten geven die de tekst lezen en vervolgens lachend doorlopen". 'An 't Luie Duin', Sportlaan, Katwijk aan Zee. Het grondgebied rondom de villa van de familie Van Wijnen blijkt niet per definitie een vrijplaats voor notoire luilakken, zoals het in sierletters gepenseelde muurop schrift suggereert. „Ik heb me laten vertellen", zegt de vrouw des huizes, „dat die spreuk erop is gezet door degene die dit huis heeft laten bouwen. Hij heeft ermee willen zeggen dat dit huis is neergezet aan de lijzijde van het duin. In dit geval is lui een verbastering van lijzijde". 'Zonder strijd geen overwinning', in Alphen a/d Rijn. Actie roept per definitie reactie op. Overbuurman vond op buurmans 'De aanhouder wint' het antwoord 'Zonder strijd geen overwinning'. In de sport gaat die term op, zegt hij, maar ook in het dagelijkse bestaan. „Ik leef mijn leven vanuit een geestelij ke invalshoek. Het hele leven is een strijd. Ik hoop en bid ervoor dat de overwinning uiteindelijk wordt behaald. En dat bord op mijn huis moet een ieder die het wil lezen maar beschouwen als een doordenkertje". 'De Stunt', Hoogwakersboschstraat, Noordwijk aan Zee. Huiseigenaar G.A. van Rhijn bekent eerlijk, dat de geveltekst op zijn onderkomen niet aan zijn brein is ontsproten. "Die hebben de vorige bewoners bedacht. Die hebben dat huis zelf gebouwd en dat vonden ze een stunt. Vandaar. En aangezien mijn hele leven eigenlijk een stunt is, laat ik dat bord maar hangen". 'Habis Perkara', Haagweg, Leiden. Aan het moment waarop de families Van Zanten senior en junior de sleutels van hun twee onder een kap-woningen in handen kregen, is vier jaar strijd met tal van instan ties voorafgegaan. De ambtelijke molens maalden aan het begin van de jaren zestig wel bijzonder traag; urgentieverklaringen belandden volgens Van Zanten sr. onder in de la. Bovendien werd in die dagen van Van Zanten verlangd een reep van zijn tuin af te staan aan de Lichtfabriek ten faveure van het daar opgestelde transforma torhuisje. En of hij ook nog maar even duizend gulden wilde betalen. Daar wilde hij niet aan, een stuk tuin afstaan en dan ook nog duizend gulden betalen, dat vertikte hij. De ene procedure volgde de andere op, daarbij kwam nog de bouwstop die in die dagen werd afgekondigd, maar de families Van Zanten doorstonden ook die onge makken. „In de tijd dat ik in Leiden was gelegerd, stond op deze grond een huis met daarop de spreuk 'Habis Perkara'. Een Indonesisch gezegde dat vrij vertaald bete kent: 'basta', 'de zaak is rond', 'eind goed al goed'. Ik vond het na al die toestanden meer dan op z'n plaats om het opschrift 'Habis Perkara' nieuw leven in te blazen". 'Lammerberg', Leidseweg, Voorschoten. In de vijf jaar dat de Voorschotense mevrouw Verboon zich nu de bezitster ervan mag noemen, is het er niet van gekomen een diepgaand onderzoek in te stellen naar de herkomst van de naam van haar boerderij. Ze is evenwel vast van plan ooit nog op een stil uurtje het gemeentearchief in te duiken. Uit overlevering heeft ze wel begre pen dat in het verleden op haar domein een boer heeft gewoond die zijn brood verdiende met de handel in lammeren en kalveren. „Maar waar die toevoeging berg vandaan komt, ik héb ér geen idee van. In dc hele omgeving is geen berg te zien, alles is even vlak". 'Wie kent zijn weg', Kortsteekterweg, Alphen a/d Rijn. „Deze spreuk", licht agrariër Jaap Cramer toe, „komt uit de bijbel. Een tweetal trieste gebeurtenissen is destijds voor mijn vader aanleiding geweest dit bord aan de gevel te bevestigen. Vroeger woonden we in de boerderij hier tegenover, pal aan de Rijn. Vrij kort na elkaar zijn twee van m'n broertjes verdronken. Vader wilde niet langer in die boerderij wonen, hij wilde meteen verhuizen, weg van die Rijn. Toen wij hierin trokken, heeft hij deze tekst aan de muur gehangen. Want, redeneerde hij, je weet maar nooit wat er nog kén gebeuren. Inmiddels is hij zelf overleden". 'Poen, poen, foetsie', Postwijkkade, Sassenheim. Dat de aankoop van een huis een financieel offer vergt, wilde Sassenheimer Van Rijn twaalf jaar geleden best weten. Zijn echtgenote vanuit het zolderraam: „Mijn man vond het leuk om dat bord op te hangen en nu nog vindt-ie het leuk dat het er hangt. Zelf vind ik er niks aan, van mij mag het dus best weg". Anders gezegd: voor haar hoefje nietje hele leven lang met je financiën te koop te lopen. 'Make it brown', Heereweg, Lisse. „Toen we bezig waren met de verbouwing van dit huis, werd mij gevraagd in welke kleur het moest worden geschilderd". Marian van Rooyen haalde toen haar schou ders op en sprak ietwat onverschillig: verf het maar bruin. Dat bleek niet tegen dovemansoren gezegd: talloze blikken met bruine verf werden vervolgens open maakt. „En daar bleef het niet bij, want op onze trouwdag kregen we van de broers en zusters dat gevelbord". 't Waekhuisje', Boulevard, Katwijk aan Zee. Aan het begin van deze eeuw liet de vis zich maar al te vaak duur betalen. Op dagen dat de natuur in een samenspel van storm en hoog oplaaiende golven een macaber spel speelde met de visserschepen, werd er heel wat leed uitgestort over een plaats als Katwijk. Talloze vissers vonden hun einde in het zeemansgraf dat Noordzee heette. De bewoonster van 't Waekhuisje weet er alles van, als kind heeft ze die tijd nog meegemaakt. „Op de plaats waar dit huis nu staat, stond het waakhuisje. Dat was een rederijlokaal. De reder keek altijd met een verrekijker naar de zee om te zien of de bomskuiten er aankwamen. Dan werd vervolgens het hele dorp ingeseind. En de weduwen van de verdronken vissers kwamen hier hun schadeloosstelling halen. Elke week kregen ze vijftig cent. In de oorlog is het waakhuisje door de Duitsers afgebroken. Ik ben in 1951 in dit huis gekomen. Ik heb het meteen 't Waekhuisje genoemd. Omdat het precies op de plaats van het vroegere waakhuisje staat en omdat ik de herinnering aan vroeger levend wilde houden". 'De Heelstee', Prinsenweg, Wassenaar. Voor dr. Taams laat een woning zich als arts in ruste niet redelijkerwijs bewonen zonder dat die is opgesierd met de geveltekst 'De Heelstee'. Eens praktizerend in Oostzaan gaf hij zijn toenmalige woning die benaming. „Omdat", zo legt hy omstan dig uit, „een dokter heelt. Of nóg beter gezegd: een dokter heelt de gezondheid. Als arts had ik de eigenschap om de patiënten van hun reuma en stijfheid af te helpen. In Waterland hadden nogal wat mensen last van die kwalen. Ook nadat ik was verhuisd naar Wassenaar, bleven die patiënten uit Waterland mij bezoeken. Daarom heb ik ook dit huis 'De Heelstee' genoemd. Omdat mijn kinderen het prachtig vonden, maar ook om mijn oude patiënten in een voor hen vreemde omgeving te confronte ren met iets vertrouwds". 'Vita Celebratio Est', Koudekerk aan den Rijn. Een optimistische grondhouding kenmerkt de bewoners van de kapitale bungalow. „Een ideetje van mijn vader", wijst de zoon des huizes grinnikend naar het gevel bord, dat niet over het hoofd kón worden gezien. „Hij vond het een mooi Latyns gezegde. Het leven is een feest, betekent het. En eigenlijk is dat ook wel zo". 'De Kakebenen', Hoogewaard, Koudekerk aan den Rijn. Sinds jaar en dag is het binnen de gemeenschap van Koudekerk bon ton om dorps genoot Bijleveld aan te duiden als 'de Kakebener'. Zelf inmiddels al 66 jaar, dateert de oorsprong van de markante geveltekst 'De Kakebenen' evenwel van vóór zyn tijd. „De boeren kochten vroeger walviskaken op om er een poort van te maken. Ook op deze plaats moet er een zijn geweest, maar nou spreek ik wel van 80 jaar geleden. Een stuk geschiedenis dus eigenlijk, zoals ook dit huis. Dat is al 200 jaar oud. En dat terwijl tegenwoordig de flats al na driejaar in elkaar donderen als gevolg van beton rot". 'Ik leer nog', Acacialaan, Leiderdorp. Voordat ze haar tegenwoordige stulp in Leiderdorp betrok, begaf Beatrix Ditmar zich als een volslagen leek op de huizenmarkt. Een pandje kopen, dacht ze, is een kwestie van het verkrijgen van een hypotheek op maat en daarna de boel opknappen met een verfje hier en een behangetje daar. Ze weet inmiddels beter. Eenmaal in het bezit van de huissleutel kwam ze erachter dat de vloer dringend aan vervanging toe was, wilde ze zich tenminste kunnen verheugen op enig woongenot. Het zou niet bfj die krakkemikkige vloer blijven, nadien zou ze telkens weer stuiten op gebreken die tot dan toe verborgen waren gebleven. Beatrix vertelt het gelaten: „Je leert heel wat van dat huis, zei mijn vader. Elke dag weer". Als buspassagier kwam haar pa vroeger dagelijks langs een café dat de bierpomp overigens voorgoed heeft dichtgedraaid. „Ik leer nog, heette het. Mijn vader vond dat ik mijn huis geen toepasselijker bena ming kon geven". 'Hamertje Tik', Voorstraat, Roelofarendsveen. Wie mocht denken dat in dit pand een timmerbedrijf is gehuisvest, heeft verkeerd- gedacht. Achter de gevelspreuk schuilt een ander verhaal, dat zich enthousiast laat vertellen door de huiseigenaresse. „Dit huis kochten we in 1977, elk plafond was betimmerd met hout. Vooral myn zoontjes drongen er op aan de woning een naam te geven. Nou, die was gauw gevonden. Die houten plafonds in het huis, myn man die met een rijdende winkel elke dag langs de weg timmert en onze familienaam Van Hameren, ach, eigenlijk kon er geen andere naam voor het huis worden verzonnen dan 'Hamertje Tik'. 'De aanhouder wint', in Alphen a/d Rijn. Vóór alles claimt de bewoonster anonimiteit, „omdat ik niet op een nieuwe vete met de overburen zit te wachten". Die uitspraak doet vermoeden dat de familie eens gebrouilleerd was met de bewoners van het huis aan de overkant van de straat, hetgeen na enige aarzeling wordt bevestigd. Waar de ruzie al lang is bijgelegd, herin nert het muuropschrift aan tijden waarin het geschil uiteindelijk tot een procedure werd opgepookt. „Die heeft mijn man gewonnen. Vandaar die tekst. Gelukkig zijn de problemen uit de wereld, we gaan nu goed met elkaar om. Maar dat bord, dat laten we hangen. Om een ieder die het lezen wil erop te wijzen dat moeilijkheden er zijn om te overwinnen". 'Pro et Contra', Hoge Rijndijk, Leiden. Het opschrift 'pro et contra' doet vermoeden dat de locatie van deze woning zo z'n voors en z'n tegens heeft. Aan de ene kant is daar het uitzicht op de Zijl, aan de andere kaht het immer over de Hoge Rijndijk voortrazende verkeer. Maar nee, de tekst heeft een andere bedoeling. Een beknopte samenvatting van het relaas van bewoner Carree: „Dit is de oude opzichterswoning van de waterleiding. Ik heb er zelf veel aan moeten doen om dit huis leefbaar te krijgen. Had ik dat allemaal moeten laten doen, ik zou scheppen geld kwijt zyn geweest. Vandaar die tekst op de muur. Ik heb ermee willen zeggen dat het bezit van een huis zijn voor en zijn tegen heeft. Voor iemand met twee linkerhanden is een eigen huis een crime. Zie het maar als een waarschuwing aan aspirant-kopers van een huis". 'Hier is 't', Teijlingerlaan, Voorhout. De ligging van de woning van de familie Van Gunsteren stelde in het verleden menigeen voor problemen. Mevrouw Van Gunsteren merkte het al vrij spoedig, nadat de koop van het huis was gesloten. „De keuken moest worden verbouwd. Uren hebben we moeten wachten op het cement. De man die de bouwmaterialen moest leveren kon dit adres niet vinden. Vervolgens ging de koelkast kapot, weer hetzelfde liedje, de monteur heeft zich wezenloos gezocht naar dit huis. De moeilijk heid is dat we precies op de grens van Voorhout en Sassenheim zitten. De ene kant van de weg heet Teijlingerlaan, de andere kant Carolus Clusiuslaan". De lol ging er voor de Van Gunsterens een beetje af toen hun bleek dat ook voor familie en kennis sen de tocht naar dit huis zo ongeveer dezelfde moeilijkheidsgraad had als een puzzelrit. „Voor ons reden om dat bord op te hangen. En niet tevergeefs, want geen mens die nu nog problemen heeft met het vinden van ons huis".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21