De twintig liedjes in een notedop Het ene oor in, het andere oor uit Dertig jaar songfestival Matigheid weer troef op Eurovisie Songfestival ZATERDAG 3 MEI 1986 EXTRA PAGINA 19 Een overzicht van 30 jaar Eurovisie Songfestival. Achtereenvolgens het jaar, de winnaar, het vertegenwoordigde land, het liedje, en ten slotte de plaats van handeling. 1956: Lys Assia (Zwitserland) - 'Refrain' (Lugano). 1957: Corrie Brokken (Nederland) - 'Net als toen' (Frankfurt). 1958: André Claveau (Frankrijk) - 'Dors mon amour'.(Hilversum). 1959: Teddy Scholten (Nederland) - 'Een beetje' (Cannes). 1960: Jacqueline Boyer (Frankrijk) - 'Tom Pilibi' (Londen). 1961: Jean-Claude Pascal (Luxemburg) - 'Nous les amoureux' (Cannes).- 1962: Isabelle Aubret (Frankrijk) - 'Premier amour' (Luxemburg). 1963: Grethe en Jörgen Ingmann (Denemarken) - 'Dansevise' (Londen). 1964: Cigliola Cinquetti (Italië) - 'Non ho l'eta' (Kopenhagen). 1965: France Gall (Luxemburg) - 'Poupée de cire, poupée de son' (Napels). 1966: Udo Jürgens (Oostenrijk) - 'Merci chérie' (Luxemburg). 1967: Sandie Shaw (Engeland) - 'Puppet on a string' (Wenen). 1968: Massiel (Spanje) - 'La la la' (Londen). 1969: Lenny Kuhr'Nederland), Frida Boccara (Frankrijk), Lulu (Engeland) en Salomé (Spanje). Een unicum: 4 winnaressen (Madrid). 1970: Dana (Ierland) - 'All kinds of everything' (Amsterdam). 1971: Séverine (Monaco) - 'Un banc, un arbre, une rue' (Dublin). 1972: Vicky Leandros (Luxemburg) - 'Après toi' (Edinburgh). 1973: Anne-Marie David (Luxemburg) - 'Tu te reconnaitras' (Luxemburg). 1974: Abba (Zweden) - 'Waterloo' (Brighton). 1975: Teach-In (Nederland) - 'Dinge dong' (Stockholm). 1976: Brotherhood of Man (Engeland) - 'Save your kisses for me' (Den Haag). 1977: Marie Myriam (Frankrijk) - 'L'oiseau et l'enfant' (Londen). 1978: Izhar Cohen The Alpha Beta (Israel) - 'Abanabi' (Parijs). 1979: Milk Honey (Israël) - 'Hallelujah' (Jeruzalem). 1980: Johnny Logan (Ierland) - 'What's another year' (Den Haag). 1981: Buck's Fizz (Engeland) - 'Making your mind up' (Dublin). 1982: Nicole (West-Duitsland) - 'Ein bisschen Fricden' (Harrogate). 1983: Corrine Hermes (Luxemburg) - 'Si la vie est cadeau' (München). 1984: The Herrey's (Zweden) - 'Diggi-loo diggi-ley' (Luxemburg). 1985: Bobbysocks (Noorwegen) - 'La det swinge' (Gothenburg). door Willem Schrama 1. Luxemburg: 'l'Amour de ma vie' - Sherisse Lau rence. Deze donkerbruin gelokte Sherisse Laurence heeft ongetwijfeld de sympa thiekste uitstraling van het gehele ta bleau de la troupe dat vanavond in Ber gen z'n opwachting maakt. Maar daar mee win je natuurlijk geen songfesti val. Dit liedje is eigenlijk niets meer of minder dan een collage van veel ge hoorde patronen, een collage die rustig voortkabbelt op een batterij gedweëe synthesizers. Sherisses ogen mogen dan bij een mens iets losmaken, dit hed niet. 2. Joegoslavië: 'Zeljo moja' - Doris Dragovic. Mijn verlangen, luidt de titel van dit lied. En wat mij betreft mag deze fraai geboetseerde ballade er met de gouden plak vandoor gaan. Een stemmige en doordachte compositie met een kop en een staart. Fraai gedoseerde mannen- vocalen dragen de intieme stem van deze Doris. Het arrangement mag er ook wezen: precies op tijd een wollig Spaans gitaartje en nog een harpje toe. Voor het overige verstoort niets het evenwicht van deze prijspakker. 3. Frankrijk: 'Européennes' - Coctail-Chic. Ondanks het feit dat franstalige liedjes in de 31-jarige geschiedenis van het Eurovisie Songfestival het vaakst met de eer gingen strijken, spelen deze vier dames op safe in hun foeilelijke geko ketteer met de Europese gedachte. Waar bij onze Sizzle Frizzle de on schuld zegeviert, ligt dit er allemaal te dik bovenop. Dit lied verdient een zes- plus, een cijfer dat op dit festival overi gens volgens traditie veelvuldig kan worden uitgedeeld. Slordig slot ook. 4. Noorwegen: 'Romeo' - Ketil Stokkan. Laat u gerust even de hond uit, want van dit hed zal Julia het niet warm krij gen. Sterker nog: ze zal haar balkon deuren nijdig dichtsmijten bij het aan horen van deze opgefokte kakofonie die behoort tot de matigste prestaties in de traditie van de lichte muziek. Een nogal houterig ballet moet deze misser nog wat optrekken, maar dat zal niet meevallen omdat aan dit optreden elke inhoud ontbreekt. Een pijnlijke thuis wedstrijd voor Ketil Stokkan. 5. Engeland: 'Runner in the night' - Ryder. Van hetzelfde kaliber is de Engelse in zending. Door een woud van nagalm tracht zanger Maynard Williams van de groep Ryder de sterk aan inflatie on derhevige Britse popmuziek te redden, maar het is allemaal vergeefs. Overda dig elektronisch slagwerk accentueert nog eens het karakterloze van deze per formance. Nu kan men natuurlijk zeg gen: gun die jongens een lolly. Maar na het aanhoren van dit geweld is een mens nu eenmaal niet mild te stem- 6. IJsland: 'Gledi bankinn' - Icy. Ja, u leest het goed. Voor de allereerste keer doet IJsland mee. En hoewel dit zeer moderne discodeuntje qua com positie de middelmaat niet of nauwe lijks ontstijgt, mag toch gesproken worden van een veelbelovend debuut, gezien in het licht van heel wat misera beler inzendingen. De groep Icy (eh, ...leuk gevonden, toch?) staat voor twee mannen en een vrouw die in elk geval weten wat samenzang is. En in het pakkende refrein doen ze dat naar hartelust. 7. Nederland: 'Alles heeft 'n ritme' - Frizzle Sizzle. Op het gevaar af dat u het hartgrondig met me oneens bent, wil ik even kwijt dat ik van meet af aan gecharmeerd ben geweest van deze Nederlandse in zending, al mist dit liedje natuurlijk de nodige internationale allure. Frizzle Sizzle zit wat slecht in de loting, dat wel, want als hekkesluiters zouden de ze vier guitige meiden met hun frisse en pretentieloze aanpak beslist bloot- voets het erepodium hebben bereikt. Nu maar afwachten, al geef ik ze een goede kans. 8. Turkije: 'Halley' - Klips ve Onlar. Turkije doet al acht keer mee aan deze liedjesloterij, en ditmaal behoort het tot de echte kanshebbers. Een typisch festivalliedje dat bij de jury's stellig in goede aarde zal vallen, want het bruist. Deze ode aan de komeet van Halley is niet alleen kien georkestreerd, ze biedt ook vocaal de nodige verrassingen. Om het isolement van het Turkse taalge bied enigszins te ontwijken, wordt er zo nu en dan luchtig 'bonjour' en 'good morning' geroepen. Is niet nodig. 9. Spanje: 'Valentino' - Cadillac. Een onverteerbaar lied, dat handelt over amoureuze avonturen in een Ma- drileens hotel. U heeft ongetwijfeld nog nooit van de groep Cadillac ge hoord, en ik neem aan dat deze folklo ristische notenridders u - bij gebrek aan belangstelling - na vanavond ook nooit meer zullen lastigvallen. Mocht er aan 'Valentino' nog iets prijzens waardig te ontdekken zijn, dan is dat de strak gestoken harmonie in het ref rein, syncopisch gestut door synthesi zers. That's all. 10. Zwitserland: 'Pas pour moi' - Daniela Simons. Niet voor mij, heet de Zwitserse inzen ding. En dat is raak getypeerd. Deze in chique kledij gestoken do'nkerharige deerne begint al meteen met het ver keerde soort passie dat veel namaak- chansons zo eigen is, en weet daarna niet meer van ophouden. Het boetiek- .type, dat bijna jankend een hoop ellen de te berde brengt, maar niet verder komt dan een vleesloos lied waarin veel tumult het ontbreken van enige inhoud dient te camoufleren. Mag ik een emmer? 11. Israël: 'Yavo yom' - Moti Giladi Sarai Tzu- riel Eindelijk weer eens reden tot optimis me. Een hele sterke kanshebber, om drie redenen. Eén: 'n liedje met alles erop en eraan, met nergens een echte piek maar ook nergens een dal. Twee: welluidende zang met als hoogtepunt het net niet te vaak terugkerende ref rein dat ragfijn meerstemmig wordt ge zongen. En drie: dit zeer goed ogende tweetal zet zonder enige bla-bla een overtuigd en perfect optreden neer. De dag zal komen, luidt de titel. Wellicht vandaag. 12. Ierland: 'You can count on me' - Luv Bug. Tweemaal won Ierland reeds, maar vanavond zit dat er niet in. Daarvoor is deze inzending te magertjes van vorm. De wetten van het Eurovisie Songfesti val vereisen wat meer pointe, wat ove rigens niet wil zeggen dat deze Ierse formatie het slecht doet. Integendeel, ze brengt een uitermate kwetsbaar liedje dat geheel in stijl van een be scheiden arrangement is voorzien. Als geheel een oprecht niemandalletje, maar internationaal geen hoogvlieger. 13. België: 'J'aime la vie' - Sandra Kim. Een op discodreun getoonzette harte- kreet van een 15-jarig sopraantje uit Luik. Van Italiaanse komaf is ze, al zie je dat er niet onmiddellijk aan af. De donkere wolken van deze époque mo gen dan menigeen overschaduwen, de ze prille bakvis Wil er niets van weten. Ze houdt van het leven, en danst er lus tig op los. Innemend, dat wel. Maar te midden van al haar meeijarige colle ga's toch ook een weinig aandoenlijk. Inhoudelijk stelt het overigens niet veel voor. 14: West-Duitsland: 'Über die Brücke geh'n' - Ingrid Pe ters. Een overgeacteerd drama, gezongen door een onberispelijk opgetuigde schone. Slechts tweemaal won op dit Eurovisie Songfestival een duitstalig lied, tegen twaalf maal een franstalige en zeven maal een engelstalige inzen ding. Hoe dat komt weet ik niet, maar deze schlager van dertien-in-een-dozijn is ook nietje ware. Hij handelt over een liefde die wat openheid behoeft. De tekstpassage 'Achter de muur kijken' is dan ook niet letterlijk bedoeld. Saai, helaas. 15: Cyprus: Tora zo' - Elpida. Dit is toch even een cultuur-shock. In weerwil van het feit dat in het Griekse gedeelte van Cyprus de bouzouki een dagelijkse pijler onder het levensgeluk is, brengt deze vlezige zangeres Elpida een heuse Zuidamerikaanse samba, bedolven onder Caribische percussie- instrumenten. Daar is uiteraard niets op tegen, zolang de zaak maar overtui gend overkomt. Maar het blijft alle maal steken in een goed bedoeld pro beerseltje. Ook u zult blij zün als het 16: Oostenrijk: 'Die Zeit ist einsam' - Timna Brauer. Een sterke start, met halverwege een wat tochtige 'brug' die wat welluiden- der had kunnen uitpakken. Niettemin is dit nu een voorbeeld van een origine le ballade, intiem en vakkundig gezon gen, en geen maat te lang, al maakt de tekst een mens niet vrolijker. Hoe dan ook, het getuigt van lef om nu eens niet allerhande jatwerk aan elkaar te lijmen en aldus een lekker in het gehoor lig gend deuntje te fabrieken. De Oosten rijkse inzending zal hoog eindigen. 17: Zweden: 'E' De' Det Har Du Kallar Karlek' - Lasse Holm Monica Thornell. Een nogal botte rocksong in de stijl van Lloyd Price, die er eind jaren vijf tig patent op had. Een lawaaierig en verre van origineel optreden, waarin veel lol wordt gesuggereerd die er een voudig niet is. Mocht u problemen heb ben met het uitspreken van de titel, geen nood, want in precies dezelfde rit miek kunt het baggerige refrein inzet ten met de woorden: 'zij-gaan-dit-festi- val-niet-winnen'. En dan heeft u het wat mij betreft bij het rechte eind. 18. Denemarken: 'Du er fuld af logen' - Lise Haavik. Alles heeft 'n ritme, maar het onderstel van deze Deense inzending is wel erg afgeleid van de beproefde Motown-pa- tronen. De eerste maten doen iets als 'You can't hurry love' verwachten, maar nee. Wéér zo'n nietszeggende me lodie waarvan een beetje liedjesschrij ver er drie op een dag klaarstoomt. Het is vlot en het oogt erg professioneel, maar daarmee is alles gezegd. Het mi- nitieus geföhnde kapsel van Lise Haav ik wuift trillend in de misère mee. 19. Finland: 'Never the end' - Kari Kuivalainen. De originele Finse titel was de afgelo pen dagen nog niet voorhanden, maar wellicht spreekt de engelstalige bena ming u meer aan. Wat is er allemaal aan de hand? Niet veel. Ook hier zou ik met genoegen iets positiefs willen melden, maar er zit echt niets meer in dan een aardig gezongen en dito opgetuigde flutballade waarmee een mens geen kant uit kan. Dit liedje zal de Arbeids vitaminen van 1990 beslist niet halen. Sterker nog: het kan geen maand mee. 20. Portugal: 'Nao sejas mau p'ra mim' - Dora. Na zoveel narigheid kan het laatste hapje van de jaarlijkse eurovisie-noten- puree wel eens bevrijdend smaken. U zag dat bijvoorbeeld drie jaar geleden, toen de Franse Corinne Hermès met een drakerig lied maar vol overgave tot ieders -stomme verbazing moeiteloos eerste werd. Voor een dergelijke ver rassing zal Portugese Dora vanavond niet zorgen. Haar valt de eer te beurt de lelijkste inzending voor het voetlicht te brengen. Oordeelt u zelf maar. Doris Dragovic (Joegoslavië): het mooiste lied. Er is wel wat veranderd sinds de Zwitserse Lys Assia in 1956 het eerste Eurovisie Songfestival won. Grofweg kun je stellen dat in de eerste twee decennia nadien de lichte muziek inhoudelijk nog volop in ontwikkeling was, met uiteraard als absoluut hoogtepunt het oeuvre van Lennon/McCartney in de jaren zestig. Daarna werd de compositie almaar meer verwaarloosd en kreeg de vorm en dus ook het visuele aspect volop ruim baan. Voor dat tijdperk lijkt nu eveneens een eindfase in zicht: op een gegeven moment is iedere videoclip gemaakt en is er nauwelijks nog een verrassende act te bedenken. Welk een nieuwe fase er in het verschiet ligt, valt op dit moment nog moeilijk te zeggen. Maar wel is duidelijk dat het 31ste Eurovisie Songfestival, dat vanavond voor honderden miljoenen kijkers vanuit de Noorse stad Bergen zal worden uitgezonden, een duidelijke exponent is van voornoemde ontwikkeling. Ook in dit lichtgewicht-genre lijkt compositorisch gezien de koek nagenoeg op, en moet de visuele aankleding veel matigheid verhullen. Anders gezegd: draai het beeld weg en er blijft weinig of niets van heel. Niettemin zijn er enkele uitzonderingen. Joegoslavië zag kans een heel mooi lied in te zenden, Israël zoekt het in een perfecte performance, en ten slotte doet onze eigen meidengroep Frizzle Sizzle vanwege haar lentefrisse uitstraling eveneens een serieuze gooi naar de eerste plaats. Om die drie zal het wel gaan, al zijn ook Turkije en Oostenrijk dit jaar redelijk goed vertegenwoordigd. Maar zoals u weet: dit festival is een loterij waarin kwaliteit lang niet altijd een anp) criterium is. De Britse groep Ryder in gezelschap van de winnaars van vorig jaar, de dames Bobbysocks uit Noorwegen (foto api Frizzle Sizzle: lentefrisse aanpak gooit hoge ogen. Daniela Simons Zwitserlandde verkeerde passie

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19