De regels zijn hier perfect' Biotechnologie VS jaagt kat in de gordijnen Leidse prof. Schilperoort geeft misstappen weinig kans m ZATERDAG 3 ME11986 EXTRA i^^a(^^^IJLAG^AfnjE^EIDSCH/AlPHENSDAGBLA^ PAGINA 17 Redelijk openhartige voorlichting heeft ervoor gezorgd dat de aanvaarding van de biotechnologie in ons land vrij vlot is verlopen. Maar in de Verenigde Staten is men alweer druk bezig de verkregen goodwill te verspelen. Een bedrijf heeft zonder toestemming 'gemanipuleerde' bacteriën in de buitenlucht gebracht, een ander experiment is als hamerstuk door de vergadering van het toezichthoudend overheidsorgaan gesmokkeld. In bijgaand artikel wordt op die blunders nader ingegaan. Aansluitend de reactie van prof. dr. Rob Schilperoort, de Leidse hoogleraar biochemie die tevens nauw betrokken is bij de ontwikkeling van het z.g. Bio-Science-Park in Leiden. Prof.dr. Rob Schilperoort schuift met zijn stoel in kleine rukjes van rechts naar links. De Leidse hoogle raar biochemie legt een denkbeeldi ge weg af van fundamenteel onder zoek naar toegepast onderzoek. Hij wil er het volgende mee zeggen: de universitaire onderzoekers moeten ervoor waken niet te veel (toege past) onderzoek voor bedrijven te doen en zodoende het (fundamen teel) onderzoek in de biotechnolo gie te verwaarlozen. Niet dat hij een tegenstander is van een verstrengeling tussen universiteit en bedrijfsleven - integendeel zelfs - maar met mate, en zeker niet ten koste van het wetenschappelijk werk. Het onderwerp komt ter sprake als Schilperoort de bio- technologische misstappen in de Ver enigde Staten worden voorgelegd. De hoogleraar is tevens voorzitter van de Adviescommisie Biotechnologie die de overheid op dat terrein met raad bijstaat. Bovendien is hij een enthousiast pleitbe zorger van 'zijn' sector. Kan zoiets in Ne derland ook gebeuren of, specifieker ge steld: kan zoiets in Leiden gebeuren, waar rond de laboratoria in de Leeuwen hoek biotechnologische bedrijven wor den gevestigd? Een vraag die hij ontkennend beant woordt. "De regels in Nederland zijn perfect. Er is een prima milieuwetgeving en we hebben de commissie recombi nant DN A-onderzoek die een controle rende functie heeft. Die commissie ge niet bij iedereen veel vertrouwen". Ontoelaatbaar Van de twee gevallen in Amerika is dat met het vaccin tegen de veeziekte hem onbekend. "Maar zoals dat daar is gegaan, een commissie die dat zomaar laat passeren, dat is bij ons vrijwel uitge sloten. In Nederland wordt die commis sie gevormd door uitstekende mensen". De affaire met het bedrijf AGS, dat stiekem een gemanipuleerde bacterie in de buitenlucht testte, is hem wel ter ore gekomen. "Laat ik voorop stellen: wat AGS heeft gedaan is ontoelaatbaar, maar vooral ook heel onverstandig. Je moet je aan de regels houden, anders word je er zelf de dupe van. Dit is daar van het beste bewijs". Een zaak waaraan de biotechnologie in Nederland zich vol gens hem wel houdt. "Het eigen nest schoon houden", noemt hij dat. "Voor komen dat er kwaad gedaan kan wor den". Hij wil echter wel een paar kantteke ningen bij het geval met AGS plaatsen. "Het is een klein bedrijf, het heeft heel wat investeringen moeten doen en de produktie wordt steeds maar opgehou den door niet echt redelijke overwegin gen. Zo worden ze niet de gelegenheid gesteld hun produktie in de buitenlucht te testen. Ik wil het niet goedpraten, door Bart Jungmann k Prof. Schilperoort (rechts): het eigen nest schoon houden. maar op den duur dreigde er wel faillis sement voor AGS". Schilperoorts kanttekeningen reiken ook tot de persoon van Jeremy Rifkin, de man die de zaak bij de Amerikaanse justitie aanhangig maakte. "Die Rifkin is een man die religieus gemotiveerd is. Niet bepaald een goede bron dus. Ik weet niet of hij tot die religieuze en con servatieve groeperingen behoort die on der Reagan naar voren zijn gekomen, maar het is wel een man die erg veel geld krijgt. Nu is het Amerikaanse systeem nogal problematisch met een erg lange rechtsgang. En dat heeft dus tot gevolg dat iemand met een kleine aanhang en betrekkelijk weinig kennis een bedrijf vreselijk lang kan ophouden. Bij ons is dat gelukkig juridisch veel beter gere- Stofzuiger Rifkins naïveteit wordt voor Schilpe roort bevestigd met zijn uitspraak dat de gemanipuleerde bacterie van AGS het weer zou beïnvloeden. "Daar is geen sprake van. Hij haalt een aantal dingen door elkaar. Overigens spele'n er in deze zaak ook nog wat andere dingen. Zo is er bijvoorbeeld een ex-medewerker van AGS die gegevens heeft gestolen. Het zit, kortom, nogal krikkeremikkig in el kaar. Nogmaals: het is fout wat AGS heeft gedaan, maar als je dat allemaal zo bij elkaar ziet, zeg ik: het moest toch ei genlijk niet mogen". Waarna Schilperoort uitgebreid elke zweem van risico rond biotechnologie wil wegnemen. De Romeinen deden het al met mestvorming, zegt hij, om de eeu wenlange traditie van biotechnologie (al heette het toen nog niet zo) ermee aan te geven. Trouwens, de natuur is zelf ook best in staat haar eigen boontjes te dop pen met micro-organismen die dienst doen als een soort stofzuiger. "Zo zijn er bijvoorbeeld schimmelsoorten die geas socieerd zijn met bepaalde planten. Die gaan mee de grond in en verlengen op die manier het wortelstelsel". Nederland heeft als agrarisch land, zo gaat hij verder, al veel ervaring op het gebied van biotechnologie. "We hakken al langer met dat bijltje. Het planten ver edelen is eeuwen oud. Vroeger kruiste een veredelaar twee gewassen. Hij stop te een lading van de één in de ander, testte dat in net veld en keek met zijn groene oog of het goed of slecht was. Ei genlijk is er niet zoveel veranderd. We zijn hoogstens wat accurater, we weten beter wat we doen". Openheid Dat er momenteel in Nederland nau welijks verzet bestaat tegen de snel groeiende biotechnologische industrie is volgens Schilperoort inderdaad te danken aan de grote openheid. "Er is echt serieus over gepraat en zo'n discus sie vind ik ook essentieel voor een de mocratische besluitvorming. Er is naar iedereen geluisterd en zo is er overeen stemming bereikt: doe het, maar doe het onder goede condities. Als er wat ge beurt moet iedereen dat weten. En dat is goed geregeld, daar ben ik echt van overtuigd. Natuurlijk doen mensen wei eens verkeerde dingen - dat doen ze overal - maar dat wordt voorkomen door Hans van Maanen door een goede regelgeving. De huidige is beslist adequaat. Daarbij moet je ver der niets verzinnen, want dan verval je in bureaucratie en daarbij is niemand gebaat". Onder dit gesternte kon de biotechno logie in Nederland snel groeien omdat ook grote bedrijven als Gist Brocades en DSM zich ermee gingen bemoeien. Een Programma Commissie Biotechnologie zette onder voorzitterschap van Schilpe roort de lijnen uit, en de geestdriftige hoogleraar kon zichzelf het estafette stokje overhandigen toen daar in mei vo rig jaar een adviescommissie voor in de plaats kwam. Die commissie heeft een aantal prioriteiten gesteld, waarmee het bedrijfsleven het best aan de slag kan. Uiteraard in samenwerking met de universiteiten. Als aanhanger van het vrije ondernemerschap ("Gelukkig is de spirit weer terug. Ondernemen kan im mers ook leuk zijn") ziet Schilperoort veel in een soort kruisbestuiving. De be langstelling voor het zogenaamde Bio- Science-Park rond de Gorlaeus- en Syl- vius-laboratoria pleziert hem dan ook. Universiteiten hebben volgens de hoogleraar een plicht om met hun on derzoek zoiets als het algemeen belang te dienen. "Maar we moeten wel heel goed in de gaten houden dat het funda menteel onderzoek niet in het gedrang komt. Dat is een reëel gevaar. Als je al leen maar met toegepast onderzoek be zig bent, dus voor bedrijven werkt, dan kun je op een gegeven moment niet ver der. Dan droogje op". Als hij het in per centages moet uitdrukken: 20 procent toegepast, 80 procent fundamenteel. Aantrekkelijker Die percentages zijn echter tamelijk waardeloos voor wie beseft dat het werk bjj bedrijven voor wetenschappers fi nancieel veel aantrekkelijker is dan een overheidsbaantje. "Er zijn er vrij veel die verkassen, dat klopt. En vaak zijn het juist de goeden die worden weggehaald; Dat is een zorgelijk probleem aan het worden. We hebben ervoor al vaak bij de overheid gewaarschuwd: zorg voor een goede opleiding zodat er kan worden doorgeschoven. Maar er wordt nauwe lijks naar ons geluisterd". "Feit is gewoon dat de salariëring bij de universiteit allerbelabberdst is. Een te groot verschil met het bedrijfsleven. matisch de financiering bij de i teit is en hoezeer de faciliteiten door alle bezuinigingen zijn verslechterd, dan is het toch niet zo gek dat sommigen zeg gen: ik ben wel een idealist, maar geen idioot. Je houdt ze niet tegen. Misschien moet er daarom wel aan worden gedacht om in de salarissen een onderscheid aan te brengen. Ik weet niet of dat zo eerlijk is, maar er is wel een acuut probleem dat moet worden opgelost". Aan het feit dat zijn stoel bij deze woorden pas op de plaats maakt, mag misschien enige symbolische betekenis gehecht. Door verandering van het erfelijk materiaal (het DNA) van bacteriën en andere micro-organismen kun nen die wezens eigenschappen krij gen die ze voorheen niet hadden. Die eigenschappen liggen veran kerd in 'genen': elk gen verzorgt de produktie van een enkel eiwit, bij voorbeeld insuline in het menselijk lichaam. Men kan zo'n los gen overplaatsen in een bacterie, zodat die bacterie insuline gaat produceren. Ook is het mogelijk een bacterie of een virus van een gen te ontdoen, zodat een ongewenste eigen schap verdwijnt. Dit manipuleren met levende wezens, meestal samengevat onder de naam DNA-recombinatietechniek, is een machtig instrument gebleken voor de bestrijding van ziekten. De vraag of die macht niet te ver reikt, is uiteraard aan leiding tot veel discussie geweest. Niet alleen ontstonden er science fiction-vi- sioenen waarin embryo's genetische ei genschappen naar believen kunnen krij gen, maar ook waren industriële veilig heidsaspecten volop onderwerp van de bat. Open kaart Langzamerhand zijn de stormen hier omtrent wat gaan liggen; volgens som migen doordat de geleerden en de indus trie open kaart hebben gespeeld, vol gens anderen doordat ze slechts de juis te kaarten hebben uitgespeeld en de goede voorlichtingsstrategieën hebben gekozen. Er zijn nog steeds tegenstan ders, maar de strijd is tot nog toe niet heel hoog opgelopen. De biotechnologie is niet in de impasse geraakt die de nu cleaire industrie nu al jaren verlamt: een vijandige publieke opinie. Twee 'schandalen' in de Verenigde Staten kunnen echter de gemoederen nu opnieuw verhitten en weer ammunitie leveren aan de tegenstanders van de ge netische manipulatie. Het bedrijf AGS kreeg in november vorig jaar van de Amerikaanse Milieube- schermingsdienst (EPA) als eerste be drijf in de Verenigde Staten toestem ming een gemanipuleerde bacterie uit het laboratorium te brengen en in de buitenlucht te testen voor elke open- luchtproef is uitdrukkelijke toestem ming nodig van de EPA. AGS experi menteerde met bacteriën van de soort Pseudomonas, die genetisch zo waren veranderd dat ze aardbeienplanten te gen de gevolgen van vorst konden be schermen. Die toestemming leidde tot protesten van milieu-organisaties, maar de EPA volhardde. De eerste proeven zouden in de lente worden genomen. Vorige maand lekte echter uit dat het Californische bedrijf de bacterie al stie kem had uitgeprobeerd op de bomen op het laboratoriumdak buitenshuis dus. In de rapporten aan de EPA was gemeld dat de experimenten waren gedaan in kassen. Bovendien meldde AGS niet dat op sommige bomen kankers ontston den. De EPA oordeelde begin deze maand dat de proefnemingen illegaal waren en schortte de toestemming voor de experimenten in de open lucht op. AGS werd veroordeeld tot 20.000 gulden boete en moet helemaal opnieuw begin nen met proefnemingen. Dat betekent ten minste een vertraging van een half jaar. Geen smet Het bedrijf ontkent iets fout te hebben gedaan. De EPA is 'ervan uitgegaan' dat de proeven in kassen werden gedaan, maar de onderzoekers van AGS hebben dat nooit gezegd, aldus directeur J. A. Bouckaert. Het inspuiten van de bacte riën in de bomen op het dak komt vol gens hem op hetzelfde neer als het ge bruik van een kas. „Technisch gespro ken was het geen veld-experiment". Richard Godown, hoofd van de ver eniging van biotechnologiebedrijven, de Industrial Biotechnology Association, zei „te hopen dat dit incident geen smet op de industrie zal werpen", en voegde er aan toe dat het advies van de vereni ging aan haar leden altijd is: de regels naleven. Anderen uit de industrie noem- den de actie van AGS ,naief Een van de meest spraakmakende te genstanders van DNA-werk, Jeremy Rifkin, zag in de gang van zaken de be vestiging dat „het allemaal een schijn vertoning is". Hij meent dat de veran derde bacterie, als die in de atmosfeer terechtkomt, het weer zou kunnen beïn vloeden. De leidster van de plaatselijke oppositie, Judy Pennycock, noemde het „verontrustend" dat de eerste veld-ex- perimenten nu al aan de gang hadden kunnen zijn met vervalste gegevens als niet de lokale bevolking de zaak had on derzocht. Twee weken geleden raakte de bio technologie opnieuw in opspraak, nu dank zij een afdeling van het Ameri kaanse ministerie van landbouw. De eer ste veld-experimenten blijken al lang ge nomen te zijn, met een veranderd virus dat moet dienstdoen als vaccin tegen een veeziekte. Het ministerie heeft daar voor toestemming gegeven zonder de speciaal daartoe ingestelde commissie de aanvraag goed te laten bekijken. De verantwoordelijke man van de afdeling, David Espeseth, heeft de aanvraag 'in formeel' gerapporteerd bij de commis sie, en „er werd niet op gereageerd", zo verklaarde hij later. De toestemming werd vorige week ingetrokken. Verminkt virus Een vaccin is vaak een verminkt virus, dat niet ziek maakt maar de afweer ver sterkt. Hier betreft het een virus dat on der vee de ziekte van Aujeszky (jeuk- pest) veroorzaakt. Besmette dieren krij gen zo'n hevige jeuk dat ze gaan bijten en schuren totdat ze uitgeput ter aarde storten en binnen een paar dagen, als de jeukende plek tot op het bot is afge schaafd, sterven. Het bedrijf Biologies kreeg in januari toestemming een vaccin op de markt te brengen dat was gebaseerd op hetzelfde virus, maar met een enkel gen verwij derd. Daardoor kan het virus zich niet vermenigvuldigen en is het niet meer besmettelijk. Anders dan wettelijk is voorgeschre ven, werd die toestemming verleend zonder dat de commissie voor recombi- nant-DNA-onderzoek in de landbouw zich over een en ander had gebogen. De meeste leden van de commissie zeiden zich niet bewust te zijn van het feit dat er een aanvraag was ingediend, laat staan dat er al toestemming tot verhandeling was gegeven. Al evenmin werd hier ruchtbaarheid aan de zaak gegeven. De maker van het vaccin, Saul Kit, be roept zich op het feit dat het vaccin uit gebreid is getest en veilig is bevonden. Het wegnemen van een enkel gen is een minieme ingreep: voor andere vaccins wordt vaak veel meer van het erfelijk materiaal van een vaccin veranderd al gaat dat niet langs de weg van de DNA- recombinatie. Hij meent dat het vaccin daardoor niet voor een speciale behan deling in aanmerking komt. Verontwaardigd Espeseth, hoofd van de gezondheids inspectie van het ministerie van land bouw, stelt dat vaccinatie technisch ge sproken geen veld-experiment is. Jere my Rifkin, die de gang van zaken eerder deze maand onthulde, dreigde naar de rechter te stappen als de toestemming niet ongedaan werd gemaakt. Hij is vooral verontwaardigd over het feit dat de overheid zelf de regels overtreedt. Eerder deze maand publiceerde een groep deskundigen een rapport over het beleid rond de biotechnologie. Daaruit komt naar voren dat het ministerie van landbouw geen „lastige regelingen wil de opleggen" die de industrie zouden kunnen hinderen. En zo zijn de twee eerste proefnemin gen buitenshuis niet door de tegenstan ders, maar door de voorstanders in de kiem gesmoord. Zelfs als, volgens de let ter der wet, het vaccin en de bacterie niet aangegeven hoefden te worden, dan nog geven de betrokkenen in deze kwes ties geen blijk van veel maatschappelijk inzicht. Al zijn de stormen overal wat gaan liggen, er is weinig voor nodig ze weer te laten opsteken. Dat kan de voortgang van de biotechnologie slechts hinderen. Moderne analyse-apparatuur in een van de reeds in Leiden Amerikaanse biotechnologische bedrijven. Het z.g. Bio-Science-Park in de Leidse Leeuwenhoek, zoals dat er in de nabije toekomst zal gaan uitzien.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17