Computer voor bijbelonderzoek Massale doop lijkt mode te worden Alle ik-viiKi-iiitleg' op losse schroeven Kerkdienst op Soemba van zes en een half uur ZATERDAG 3 MEI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 theologen hier bevorderen. Want de uiteindelijke bedoeling is toch dat je straks mensen zelf aan het werk krijgt en dat zij zelf hun eigen vragen aan de computer gaan stel len". En Postma voegt eraan toe: „Wij zijn geen kiosk waar je allerlei bladen kunt kopen. Mensen moe ten leren met de computer om te gaan". In hoeverre het gebruik van de r bijbelonderzoek. Postma en Talstra (vooraan) met twee medewer- computer werkelijk zal doordrin gen in theologisch Nederland, is af hankelijk van een aantal factoren. Talstra: „De komende jaren zijn beslissend. Een belangrijk punt is of we erin slagen een manier te vin den om de informatie die we nu hebben opgeslagen in de centrale computer over te zetten op de ge bruiksvriendelijke personal com puter. Want die komt er in ieder ge val. Zo'n ding zou ik iedere predi kant aanraden. Neem nou al die bijzondere diensten. Er gaat enorm veel tijd en energie verloren om steeds maar weer liederen uit het liedboek over te tikken en uit te stencilen. Heb je een personal computer en een programma met het complete Liedboek, dan kun je volstaan met een simpele druk op de knop". AMSTERDAM (GPD) - De computer doet de laatste ja ren op allerlei terreinen zijn intrede. Niets en niemand ontkomt daaraan. Ook de theologie, bij uitstek een al pha-wetenschap, lijkt eraan te moeten geloven. Twee onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam, de theologen drs. Eep Tal stra en drs. Ferenc Postma, zijn al ver gevorderd met het inbrengen van alle taal kundige gegevens van de oorspronkelijke Hebreeuw se tekst van het Oude Testa ment in de computer. „Over een jaar of vijf wordt het pas echt leuk", zegt Postma. „Dan be schikken we over een grammati- I caal geanalyseerde tekst van het J complete Oude Testament. De computer kan dan aanwijzingen geven over dp meest waarschijnlij ke uitleg van een passage die voor meer dan één uitleg vatbaar lijkt". De grote revolutie in het uitleg- j gen van de bijbel? „Welnee", zegt Talstra, „zie het maar als een verfij ning. De uitleg wordt er strakker door. Alle 'ik vind-exegeses' ko men op losse schroeven te staan. Maar een revolutie? Ach, we zijn eigenlijk alleen maar het horloge aan het maken. Daar verandert de tijd niet door". De kamer van Talstra en Postma bevindt zich op de veertiende ver dieping van het gigantische VU- j complex, een bij uitstek geschikte lokatie voor theologen. De kamer van de werkgroep voor Bijbel en Informatica is niet uitzonderlijk i groot en de bureaus in de kamer liggen bezaaid met talloze compu terprints met daarop voor de leek onbegrijpelijke taal. Een georgani seerde chaos, volgens Postma. Sa men met zijn collega huist hy sinds het eind van de jaren '70 in deze ruimte. Twee verstokte kamergeleer den? Postma: „Dat gevaar zit er na tuurlijk wel in, maar we hebben naast onze computerwerkzaamhe den gelukkig ook nog wei andere dingen te doen". Basiswerk Het werk dat Talstra en Postma tot nu toe verricht hebben is vooral basiswerk geweest. De eerste stap was van elk woord de stam aange ven en in de computer opslaan. In 1983 hadden ze het boek Exodus woord voor woord opgeslagen. Talstra: „In het begin was het keihard werken, want je begint met niets. Bovendien moesten we toen ook zelf nog de teksten intik ken. Maar langzamerhand is het werk enigszins van karakter veran derd, omdat onze computer zelf in staat is om te coderen. Een woord dat hij al eens eerder is tegengeko men voorziet hij zelf van codering. Wij moeten dan alleen maar con troleren of hij dat goed doet. Het gevaarlijke van dit systeem is dat als je eenmaal een fout gemaakt hebt, die fout zich eindeloos her haalt". Voordat Postma en Talstra met dit systeem gingen werken, oriën teerden zij zich onder meer in Bel gië, Israël en in de Verenigde Sta ten. Ook daar waren theologen be gonnen met het inschakelen van computers. Met de Benedictijner Abdij van Maredsous in België ontstond een vorm van samenwerking. De Bene dictijnen hebben verschillende bij belvertalingen en de oude teksten in een elektronisch bestand ge bracht, waardoor het mogelijk is de Hebreeuwse, Aramese en Griekse oorspronkelijke teksten te vergelijken. Ook beschikken de monniken over een systeem waar mee prachtige afdrukken zijn te maken. Talstra: „Ze zijn echter he lemaal niet geïnteresseerd in de grammatica. Dat is volgens ons het zwakke punt in hun werk". Niet toevallig Talstra en Postma zijn nu juist bij uitstek geïnteresseerd in die grammatica. „Wij geloven niet dat de teksten van het Oude Testa ment toevallig zijn ontstaan. De mensen die die teksten opschreven waren taalkundig gezien onder worpen aan regels. Mensen die be weren dat bijbelteksten zo opge steld zijn dat ze voor meer dan één uitleg vatbaar zijn, hebben het vol gens mij bij het verkeerde eind. Door taalkundig onderzoek kun je het aantal interpretaties verminde ren. En dank zij de computer kun je alle zinnen in het Oude Testa ment waarin een bepaald werk woord voorkomt met elkaar verge lijken. Voor een mens is dat een bijna onmogelijke zaak, voor een computer is dat een fluitje van een cent". Op dit moment hebben Talstra en Postma bijna driekwart van het Oude Testament verwerkt. In 1990 moet het hele boek zijn opgesla gen. „Dat is onze deadline. Sneller kan het eigenlijk niet. We houden wel van puzzelen, maar je kunt toch maar een klein gedeelte van de dag besteden aan het verwerken van de teksten". Sinds een paar maanden hebben Talstra en Postma er dankzij finan ciële steun van minister Deetman voor een periode van drie jaar twee medewerkers bij. Postma en Tal stra zijn daar erg blij mee. „Lande lijk gezien is het klimaat nu erg gunstig voor projecten die gebruik maken van de computer. Maar het geld dat wij ontvangen wordt wel ergens anders wegbezuinigd. Er wordt veel geld in ons gepompt. Er moet dus ook iets uit komen. Maar theologen zijn wel eens wat te pro- duktiegericht. Ze willen te snel re sultaten zien". Omgaan met computer De nieuwe medewerkers van de werkgroep zijn wetenschappelijk programmeur en theologisch stu dent Peter Croon en Janet van Riel-Dijk, afgestudeerd in de Semi tische talen. Zij zal zich vooral met het onderwijs aan theologische studenten gaan bezighouden. Janet: „Dat zal de integratie van de computer in het werk van de Als pleister op de wonde van de massale kerkverlating hier en daar in de westerse cultuur wordt weieens het feit gebruikt dat in andere delen van de we reld het christendom groeit als nooit tevoren. Dat dit op ver schillende plaatsen werkelijk het geval is, kan niet worden ont kend, maar het op zichzelf posi tieve verschijnsel roept ook vra gen op naar de geestelijke bete kenis ervan. De toerustingspredikant Jaap Luinstra van de grootste christe lijke kerk op het Indonesische ei land Soemba maakte onlangs een dienst mee die zes en een half uur duurde en waarin zo'n 450 mensen, groot en klein, wer den gedoopt. Daarvoor moesten twaalf dominees aantreden. Er werden ook 80 huwelijken inge zegend en ten slotte legde nog een aantal mensen openbare ge loofsbelijdenis af. Het verschijnsel 'massa-do- pen', dat zich op Soemba, verge leken met andere delen van In donesië, als een soort verlate ont wikkeling voordoet, kan blij ma ken, maar tegelijk bezorgd, schrijven Jaap Luinstra en zijn vrouw Marian (ziekenhuisarts) in het gereformeerd-hervormde zendingsblad 'Vandaar'. Massadoop is op Soemba niet helemaal nieuw. Het kwam in het verleden ook wel voor, maar dan toch incidenteel. Op het ogenblik lijken zulke doopfestij- nen een soort 'mode' te worden, waarbij gemeenten elkaar de loef lijken af te steken in hun streven naar nieuwe records. In de dessa Lambanapoe wer den onlangs ter gelegenheid van de opening van een kerkgebouw - waaraan anderhalf jaar was ge werkt - vele honderden mensen gedoopt. Maandenlang was men bezig met de voorbereidingen. Luinstra moet er wel bij zeggen, dat de afwerking van het gebouw en de toebereidselen tot het mas sale feest meer aandacht leken te krijgen dan de inhoudelijke voorbereiding van de aanstaande dopelingen op hun toetreding tot de kerk. Toch waren, ondanks het mas sale en chaotische van zo'n vele uren durende plechtigheid, veel mensen zichtbaar ontroerd. Na afloop volgden nog tal van lange toespraken namens de overheid, de politie, het leger en andere in stanties. Treffende uitspraak van een overheidsfunctionaris: "Op deze dag is het aantal mensen dat naar de hel zal gaan met 450 ver minderd". Achterlijk De toerustingspredikant van deze Soembanese kerk vraagt zich af, wat de achtergrond kan zijn van de opzienbarende aan was. Doet de kerk daar mis schien heel veel aan zending, vergeleken met West-Europa? Dat zou hij zeker niet willen be weren. Hij gelooft wel, dat de Heilige Geest hier werkzaam is, maar hoe merkwaardig het ook klinkt, ook de overheid spreekt een woordje mee. "Immers, wie nog niet tot een erkende godsdienst behoort is achterlijk en staat de opbouw van het moderne Indonesië in de weg. Wie vervolgonderwijs wil, moet een godsdienst opgeven, en I ds. Rang, N.-Vennep, jeugddienst; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 7 herden kingsdienst bevrijding. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 9.30 en 7 kand. Lakerveld (in Vredes- kerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. M. Stam, Ge leen, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Prins, Den Haag, 6.30 ds. Lapré, gez. Dodenherdenking. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 7 bijeen komst Oranjevereniging tgv Dodenher denking; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.zie- kenhuis 10 rector Vyftigschild. Bapt- .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Weg- erif. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder, 6.30 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees- dienst, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 student De Groot Amstel veen, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 H 'Scheepjeskerk' B aan de Hoge Rijn- dijk Hazerswou- de. 1 (foto Wim Dijkman) ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Ooi- evaarstr. 27a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. Zevenber gen, Vlaardingen, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Veenendaal, Barendrecht. Remonstr. Gem. 10 drs. S. Bouman. Evang. gem. (Kruispunt, Ken- nedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Kooij, Oudewater, 5 drs. P. Wamelink, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Vreugdenhil, Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds Geuze. 7 ds. Kleiberg, Vinkeveen. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Fernhout, Alphen. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Baas, Molenaarsgraaf; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; Sole Mio 9 ds. Koren- hoff; Buurtkerk (geref.) 7 oecum. dienst; De Rank (Golfbaan) 10 prof. dr. Graaf land. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Korenhoff, 7 oecum. dienst ivm Dodenherdenking; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 mej. J. L. v. Hoeven. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 drs. F. H. Sachs. Volle- evang.gemeente 'Shalom' (Ruiterstr. 8) 7 nam. evang. J. Modderkolk. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Barnouw, 7 dr. Cramer. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.30 ds. Houtman, 5 ds. Pol, Den Haag. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. M. de Jong, Alphen, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen, ha. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Verhoog, Franeker, 6.30 kand. T. Smit, Leiden. Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Eysenga, Zw.dam, 7 ds. v.d. Kamp. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Huisman; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk.zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 ds. Ger mans. 10.30 ds. Kret, 5 ds. Keuning, Noordwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. De Rid der. 5 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 ds. Slofstra. 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. Bros- tröm-Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam. 5 ds. Lindhout, Hoorn. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer. 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk Aar- dam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar Kerkvoogdijen. Hervormde ge meenten moeten meeijarenplan- nen maken voor de manier waarop bestaande voorzieningen in stand kunnen blijven. Het tijdig zoeken naar oplossingen is meer verant woord dan wanneer men onver hoeds tot bepaalde maatregelen wordt gedwongen. De voorzitter van de Vereniging van Kerkvoog dijen, mr. J. A. van Riessen, zei dit vanmorgen op de jaarvergadering in Utrecht. Een meerjarenplanning is ook van belang omdat de over heid die vraagt van de burgerlijke gemeenten met het oog op de mo numentenzorg. Volgens Van Riessen moet het landelijke beleid van de kerk aller eerst voorwaarden scheppen voor een gezonde ontwikkeling van de plaatselijke gemeenten. Het ont breekt de Hervormde Kerk nog steeds aan een beleid voor de lan gere termijn. De kas voor het alge mene kerkewerk vertoont een 'verontrustend tekort'. Biecht. De hervormde kerke- raad van Zurich in Zwitserland gaat onderzoeken, of invoering van een 'vrijwillige evangelische biecht' mogelijk is. wie 'christen-protestant' als godsdienst opgeeft, moet ook maar meteen gedoopt worden. En een dessa als Lambanapoe, waar de overheid wat projekten heeft en waar het leger heeft ge holpen bij de bouw van een kerk, mag niet achterop komen met een zo groot aantal mensen dat nog geen godsdienst heeft". Want zó worden de aanhangers van de stamreligie door de over heid gezien. "Een dessa als Lambanapoe kan al evenmin achterblijven met zoveel mensen die niet wet tig - lees: godsdienstig - zyn ge trouwd. Bij het kiezen van een godsdienst krijgt de kerk van Soemba vaak de voorkeur, om dat deze zo'n beetje de kerk van de gevestigde orde aan het wor den is. Wil je meetellen in deze samenleving, dan dien je bi) dié kerk te behoren". Allerlei maatschappelijke en geestelijke factoren laten hier hun invloed gelden. Met als re sultaat dat de kerk in aantal groeit, en behoorlijk ook. Naar Luinstra's ervaring is het voor de plaatselijke kerkelijke gemeenten bepaald geen een voudige taak, al die nieuw toege- tredenen zó op te vangen dat ze werkelijk inzicht krijgen in de betekenis van bijbel en geloof "en gaan leren onderhouden wat Christus geboden heeft". "Toe rusting is daarbij onontbeerlijk". zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen en ds. Oegema, sluiting win terwerk, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 6.30 ds. Oegema, zie ook herv. ge meente. Geref. K. Vrijg. 9-30 ds. Heida, 4 ds. Hoff. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig, zangdienst Herv. evang. óp geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Plas, Zwyndrecht, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. De Mey-Meulendijk, Leiden, 7 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bach- laan) 10 en 4.30 stud. G. Brink. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Boer, Benthuizen, 5 ds. Ver maat Maassluis; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. Roos. A.dam, 7 ds. Moll, Alphen. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Bongers, 5 ds. v. 't Hoff. Boskoop; Ontm.kerk 9.30 ds. Fennema. Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. 7.15 Dodenherdenking. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 dr. Hoek. Veenen daal; Kievietk. ('Samen op weg') 10 dr. v.d: Kamp; Messiask. 10 ds. v. Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 dr. Hoek. Ge ref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 5 ds. Damsma, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 drs. M. Roos. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf. H.woude, 6.30 ds. Ter Bals, Al phen. Geref. Kerk 6.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Kooi. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 mevr. dl. De Clercq, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 0.30 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. J. P. Kar stens, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Oem. 10 ds. Bouhuys, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 6.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9 30 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwoude, 6.30 ds Lasseur, Voorthuizen. Geref. Kerk 9.30 kand. v Wallinga, L.dorp, 6.30 ds. Elder- man. Bodegraven. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. (De kerkdiensten van Hemelvaartsdag komen in de krant van volgende week woensdag). LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 studen- tenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. W. Markus; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 prof.,dr. v.d. Berg; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 mevr. ds. Bosman-Huizin- ga, O.geest, mmv cantorij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 ds. v.d. Velden. Ste venshof zie na Geref. Kerk. Acad. Zie kenhuis 10.15 mevr. A. Rijken-v.d. Berg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. Veenstra, gez. dienst; Ou de Vest 10 ds. Kramer; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. ge meente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Keyser, Utrecht; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndyk) 10 ds. J. Mostert. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. v.d. Haar. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Nakam- hela uit Namibië. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bosveld, ha, mmv zangkoop. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 11. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw- .singel 21) 5 hr. R. A. van Diggelen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. geen samenkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Ze vendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Genoot schap der Vrienden (Quakers) 10.30 (Ra penburg 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.sin- gel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho- ten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). Raad van Ker- ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, Bergen op Zoom, 7 hr. Hoffe- naar, Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 en 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijn gaarden, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9 ds. Lof, Capelle a.d. IJssel, 7 ds. Oos terbroek, Harderwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, ha. 5 ds. Van der Velden, Leiden, jeugd dienst; Kruiskerk 9.30 ds. Moll; Opstan- dingskerk 9.30 mevr. ds. Boeijinga-Al- ders, Dordrecht, 6.30 ds. v.d. Pol, Bos koop; G. Herderkerk 10 drs. Bromba- cher, 7 ds. Taselaar, Dodenherdenking; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.15 ds. Taselaar en mevr. S. H. Hoogendijk, jeugddienst, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer. 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 ds. v. Wijngaar den. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. De Lange, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 (ha) en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. M. te Hennepe, 6.30 ds. Bosveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoes- ter. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. IJssel, 6 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst, di. 6 mei 7.30 ds. Spaans, Norwich (Canada). BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Nap, Woerden; Salv.kerk 9.30 ds. Molenaar, Zoetermeer, 6.30 kand. Nagel; Bethl .kerk 9.30 kand. Nagel, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. Davidse, Zevenhuizen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rib- bers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 oecum. dienst ivm Dodenherden king; Parkwijk 7 ds. Rothfusz, Doden herdenking. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 prof. dr. Versteeg, 7 zie herv. ge meente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 kand. Spaans; Ontm.kerk 10 ds. Sjollema, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verse put. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk 10 kand. Spaans, 6 kand. W. Meijer; Overduin 2.15 ds. Baas; 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 10 hr. P. C. v.d. Bos, doven- dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nieber, Hilversum, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Damsma, Rünsburg. 5

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11