romis in zicht voor metaal-cao 'n Nieuwe boot zonder averij. Boer moet marktgericht denken Ondernemers denken dat herstel zal voortduren Landingsvergumiing ALM voor Aruba toch verlengd Hoechst verwacht winstdaling Fiat boekt recordwinst Piet Blaauw, voorzitter Kamercommissie voor de landbouw: DONDERDAG 1 MEI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 'Hollandia-model goede basis' DEN HAAG (ANP) - Het herstel van de Nederlandse economie is gematigd maar duurzaam. Twee derde van de Nederlandse topon dernemers verwacht dat het her stel van de Nederlandse economie, in een sterk verbeterd onderne mingsklimaat, zeker tot 1990 zal aanhouden. Maar meer dan de helft vindt ook dat voortzetting van de CDA/WD-coalitie beslis send zal zijn voor de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in de toekomst. Dat is de uitkomst 1 der, dat in 1983 voor het eerst de Nederlandse economie doorlichtte a-rat lfl uc taativvaii.ot van ccaa vraa- 330 kan<* VaI1 meningen Van derzoek onde^b£stuurfCTs"an"de topmanagers. leidde vorigjaa?tot hogere omzet- opdracht van het management «g be£^f„ ten. In 1983 waren de cijfers minder gunstig. Toen stegen de omzetten in 47 procent van de ondernemin gen, de winsten in 52 procent en de investeringen in 36 procent van de Voor 1986 (vervolg van pagina 1) U(JUi dUIl l V al 1 I1CI IIldliageiIieilL ,fin j KM!»™* werkgroep massacommunicatie de Rijksuniversiteit te Utrecht. helft van de ondernemingen (53 Men is optimistisch, procent) zette deze gunstige ont- tal bedrijven dat groei verwacht wikkelingen i i ook aangeboden. Het is het tweede onderzoek van Egon Zehn- AMSTERDAM/UTRECHT (GPD) - In het cao-conflict in Ue uitkomsten zijn vandaag de metaalindustrie zit enige beweging, nadat onderhande- Haag aan minister Ruding lingen tussen de Industriebonden en het bedrijf Hollandia in Krimpen aan den Ijssel gisteren een „basismodel" ople verden. Kern van het "Hollandia-model" is de bederijstak. dat bedrijven die zch te weinig in- De lonen zouden met 1,5 procent zetten voor herverdeling van werk, kunnen stijgen en de VUT zou naar een. "strafheffmg" van circa één 60 jaar kunnen. Het gaat bij Hollan- procent van de loonsom betalen dia uitdrukkeljk om een model om aan een fonds waaruit scholing en de landelijke onderhandelingen VUT betaald kunnen worden. Ook weer vlot te trekken, en niet i staat er in dat gestreefd moet wor den naar een jaarlijkse arbeidstijd van 1648 uur (36 uur per week), en een versterking van de scholing in de investeringen. Volgens de On derzoekers loopt het aanvankelijk zeer aarzelende herstel van de in vesteringen nu meer in de pas met de groei van winsten en rendemen- stijgen- neemt nauwelijks toe. De topondernemers, die zich vrijwel eensgezind voor voortzet ting van de huidige regeringscoali tie van CDA en VVD uitspreken (slechts 4,5 procent ziet iets in een coalitie met de PvdA), zijn optimis tisch over de werkgelegenheid. 83 procent verwacht in de eigen on derneming een groeiende of min stens gelijkblijvende werkgelegen heid. Ruim de helft (52 procent) verwacht een groeiende werkgele genheid in het eigen bedrijf. Voort gezette loonmatiging en betere aansluiting van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt worden veelal als voorwaarden genoemd voor werkgelegenheidsherstel. Bijna de helft van de onderne mers denkt dat technologische ver nieuwingen tot groei van de werk gelegenheid zullen leiden, terwijl nog eens een derde gelooft in een per saldo gelijkblijvende werkgele genheid. Gemiddeld vermoeden de ondernemers dat de helft van de werklozen weer aan de slag zal ko men, wat in feite betekent dat er een grote kern van langdurig werk lozen blijft. Slechts één op de vijf onderne mers schrijft de groei van de werk gelegenheid toe aan herbezetting door herverdeling van werk. Afzet verbetering (62 procent) en verbe tering van de concurrentiepositie (38 procent) zijn veel belangrijker, menen zij. 61 procent van de on dernemers acht een 32-urige werk week in 1990 (eventueel met ver lenging van de bedrijfstijd) niet mogelijk. 39 procent ziet wel kan sen, maar vindt in meerderheid dat dit nooit voor alle functies kan. Toch staan ondernemers iets po sitiever tegenover de mogelijkhe den tot herbezetting. Volledige op vulling voorziet slechts vier pro cent, maar gedeeltelijke herbezet ting kan volgens 68 procent. Cuba betaalt schulden niet aparte cao voor het bedrijf. Een apart cao-akkoord zou het be drijf het lidmaatschap van de FME hebben gekost. Directeur van Hol landia is R.M. Lubbers, broer van de premier en bestuurslid van de landelijke werkgeversvereniging in de metaal, de FME. De Industriebonden FNV en CNV zien in het Hollandia-model een basis voor hervatting van de landelijke onderhandelingen, maar HAVANNA (ANP) - Op 5 mei de werkgevers verenigd in de FME schort Cuba betalingen op haar willen zich nog niet uitlaten over schuld van 3,5 miljard dollar (8,5 een dergelijke hervatting van het miljard gulden) aan het buitenland cao-gesprek. "Wij bestuderen het op behalve wanneer het gaat om model nog", aldus een woordvoer- schulden die verband houden met der van de FME. Cao-coördinator handelstransacties. Dat blijkt uit J. schermer van de Industriebond een schriftelijke mededeling die de FNV leidt daaruit af dat een her- Cubaanse centrale bank heeft ge- vatting van de landelijke onder daan aan een missie van de Club handelingen niet spoedig verwacht van Parijs in Havanna. De Club kan worden. "Wij hadden ver van Parijs is een half-officiële wacht al op 30 april met de FME te groep van regeringen van westerse zullen praten", aldus Schermer, landen die zich bezig houdt met Bij de besprekingen bij Hollan- schulden van de ene staat aan de dia is volgens de vakbonsbestuur- andere. der de hele tijd een FME-functio- De centrale bank van Cuba naris nadrukkelijk aanwezig ge- schrijft dat de daling van de olie- weest. "Ze weten precies wat er ge- prijzen en de slechte suikeroogst beurd is, en over elke c dollar. «5 gSöötut ouinv.1 l/ugob UCU1U lö, CI1 UVC1 CiAC LUHLCOblC lö - 1 1985/86 voor dit jaar een tekort met de FME overleg gepleegd. Als 17 Jum deze van 200 miljoen dollar op de han- ze dan nu al anderhalve dag zitten delsbalans teweeg brengen*terwijl te studeren, maakt dat op mij geen men aanvankelijk was uitgegaan positieve indruk. Ook andere infor- van een overschot van 260 miljoen mele berichten stemmen mij niet vrolijker", aldus Schermer. LONDEN - Ter gelegenheid van de 900ste verjaardag van het zg. Domesday Book geven de Britse posterijen op zegels uit, waarop taferelen te zien zijn uit het dagelijks levenin de Middeleeuwen, (foto ad ORANJESTAD (ANP) - De Aru baanse regering heeft gisteravond na een marathonvergadering van bijna tien uur besloten om de lan dingsvergunning van de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij ALM te verlengen. De beslissing werd genomen twéé uur voordat om middernacht lokale tijd de nu geldende vergunning zou aflopen. Met dit besluit is voorkomen dat de vliegverbinding tussen Aruba en de eilanden van de Nederlandse Antillen zou worden beëindigd. Aruba heeft aan het verlengen van de landingsvergunning wel de voorwaarde verbonden dat voor 15 mei aanstaande eeq nieuwe lucht vaartovereenkomst tussen de An tillen en Aruba tot stand moet zijn gekomen. Zo niet, dan zal de ver gunning van de ALM slechts gel dig zijn voor vluchten tussen Aru ba en de Antilliaanse eilanden. Dit betekent dat de ALM in dat geval niet meer zou mogen vliegen van uit andere (buitenlandse) punten naar Aruba. Indien deze situatie zich onver hoopt zou voordoen, dan kan dat een forse strop voor de ALM bete kenen. De ALM vliegt onder ande re vanuit plaatsen als Miami, Cara cas en de Dominicaanse Republiek op Aruba en verdient vooral op de ze lijnen veel van haar inkomsten. Verder zou ook de hele samen stelling van de ALM-vloot op de helling komen te staan. Momenteel beschikt deze maatschappij over vier DC-9 toestellen, waarmee juist op de verder gelegen buitenlandse bestemmingen gevlogen wordt. De kleinere afstanden tussen de drie Benedenwindse eilanden worden mede onderhouden met kleine Twinotters, die elke circa 25 perso nen kunnen Averijvrij lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons |f MB BANK praten. Lenen? pe NMB denkt met umee. 'Hotellij n' van KLM-busbedrijf SCHIPHOL (GPD) - Het auto- busbedrijf van de KLM begint 1 juni een lijndienst tussen de luchthaven Schiphol en een aantal belangrijke hotels in en rond Amsterdam. De dienst wordt elk half uur gereden. Met de invoering van de 'hotellij n' hoopt het busbedrijf van KLM een extra service te kunnen bieden aan luchtreizigers. De invoering van de nieuwe lijn is mede het gevolg van de opening van een nieuwe recht streekse treinverbinding tus sen Schiphol en het Centraal Station in Amsterdam. Daar door komt de bestaande bus dienst van KLM tussen beide bestemmingen te vervallen. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse dochteronderneming van het Westduitse chemische concern Hoechst, Hoechst Holland, heeft in het afgelopen jaar opnieuw een re cordwinst gemaakt, zo kan uit het jaarverslag worden opgemaakt. De vooruitzichten voor 1986 zijn min der gunstig. Hoechst houdt voor De cijfers over het eérste kwar- dit jaar rekening met een lagere taal van 1986 zijn iets minder omzet en winst. De winst na belas- rooskleurig. De omzet nam zowel de internationale kele produktgroepen werd boven dien een meer dan normale omzet groei gerealiseerd. Tenslotte droeg ook een positief saldo aan renteba ten en buitengewone baten aan het winstniveau by. De cijfers i 91,9 miljoen in het binnenland als het buiten- 1984 tot 97,3 miljoen gul- land af in vergelijking met het eer- stijging van zes ste kwartaal van 1985. Wat betreft tingen gulden den in 1985, procent. De omzet groeide even- de export speelde de daling eens met zes procent tot 1,9 miljard dollarkoers een belangrijke rol. gulden. De goede gang van zaken Nederlandse produkten worden duurder in de VS, terwijl de i mede het gevolg van de gunstige currentie van Amerikaanse bedrij- ontwikkeling van de nationale en vooral op het terrein van de fosfaten, sterker wordt.De binnen- landse afeet had by een aantal pro- dukten te lijden onder de strenge winter. Per 1 april was de omzet in het binnenland weer op het niveau van het vorig jaar. Het bedrijf behaalde 68,3 procent van de omzet in het buitenland en 31,7 procent op de binnenlandse markt. Met name in de produkt groepen Trespa (kunststofplaten), vezels, kleurstoffen, kunststofad ditieven en wassen, en agro chemie werd een meer dan gemiddelde omzetstijging verwezenlijkt. De cash flow was ruimschoots vol doende voor financiering van de investeringen. De dividenduitke ring wordt verhoogd van 60,4 mil joen tot 65,4 miljoen gulden. TURIJN (Rtr) - Het Italiaanse au tomobielconcern Fiat heeft in 1985 een recordwinst gemaakt van 1,326 biljoen lire (ongeveer 2,2 miljard gulden) en hoopt dit jaar een nog beter resultaat te behalen, zo heeft de financieel directeur van het be drijf, Francesco Mattioli, gisteren gezegd. Mattioli had echter geen nieuws over het eventueel terugko pen van het Libische belang van dertien procent in de Italiaanse au tomobielgigant. De winst over 1985 was dubbel zo groot als de 627 miljard lire van 1984. Toch zei Mattioli dat de resul taten over het eerste kwartaal van 1986 hem de indruk hebben gege ven dat Fiat dit jaar zijn winstre cord gaat verbeteren. De omzet is in het eerste kwartaal van dit jaar met tien procent gegroeid ten op zichte van de vergelijkbare periode van 1985. De omzet over heel 1985 bedroeg 27,101 biljoen lire, onge veer 44,5 miljard gulden. DEN HAAG - "De drie centra- Tulip (Compudata) Aan de stormachtige groei voor3Compudata) hjktZoo het einde van de tachtiger jaren geen 'e land" <;n tuinbouworgamsa- einde te komen. Ook dit jaar zal de "es Roeten op korte termijn al vier jaar gebruikelijke verdubbe- vooruit gaan denken. Er is nu ling van de nettowinst gemakke- een duidelijk begin gemaakt lijk kunnen worden bereikt. Deze met een marktgericht land- verwachting sprak directeur Hetzenauer uit in een toeliet op het jaarverslag. Vorig jaar dubbelde de nettowinst tot f 4 mil- bouwbeleid. Dat stelt de land- toelichting en tuinbouwbouworganisaties uc „cuuwu^'foff" ma- SPgT Z' joen bij een met 42 procent tot f 50 §en. te vinden waardoor de Ne- miljoen gestegen omzet. Hetze- derlandse boeren en tuinders nauer voorspelt dat zijn onderne- de unieke positie die ze hebben ming in 1990 tot de drie' grootste computerfabrikanten Europa zal behoren. Verlies Moulinex De Franse fabrikant van keuken- apparatuur Moulinex heeft vorig jaar een verlies geleden van 34,9 miljoen frank (12,4 miljoen gulden) nadat er in 1984 nog een winst was van 54,3 miljoen frank (19,2 mil- in de wereld, te behouden en te versterken". door Cees Keizer Dit zegt het WD-kamerlid Piet Blauw, voorzitter van de vaste ka mercommissie voor landbouwza ken. Het irriteert deze in Veendam wonende landbouwer bovenmate joen gulden). De omzet groeide dat de drie land- en tuinbouworga- met slechts 1,2 procent van 3,33 miljard frank tot 3,37 miljard frank (1,2 miljard gulden). De gang van zaken in Europa was bevredigend, maar in andere delen van de we reld, waaronder het Midden-Oos ten, waren er problemen. Moulinex heeft te maken met scherpe con currentie op de markt voor magne trons, die goed is voor ongeveer vijftien procent van de omzet. Niet-cao-inkomens Het kabinet vindt verlenging !nisaties bij hun leden praktisch niet reppen over de grote voorde len die de agrarische sector via het landbouwbeleid van het kabinet Lubbers heeft behaald. In de eerste plaats noemt Blauw de lastenverlichting van 250 mil joen gulden die de agrarische sec tor heeft ontvangen. "Daarnaast heeft de rentedaling een geweldige impuls van zo'n 800 miljoen gulden aan de agrarische sector gegeven. De lage inflatie heeft de concurren tiepositie van ons land met andere t»t v -«o—oagrarische produkten voortbren- Sfprfnrt' S» nietnC30-;nk0men.s' gende landen geweldig versterkt. r, In Frankrijk zijn de rente en into en ongewenst, zo heeft minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) de Tweede Kamer laten weten. De wet, die uit 1978 dateert, is bedoeld er voor te zorgen dat niet-cao-inkomens niet te sterk uit de pas gaan lopen met cao-inko mens. Anders zou immers de be reidheid tot loonmatiging bij men sen die onder een cao vallen kun nen afnemen. De afgelopen jaren hebben geen extreme afwijkingen tussen de cao- en de niet-cao-sector te zien gegeven, aldus De Koning. tie drie keer hoger dan hier" Blauw geeft de afschaffing van de negatieve WIR, waarover door de georganiseerde landbouw ge weldig wordt gemopperd, niet de schoonheidsprijs, "maar toch tor niet alle wensen in vervulling heeft zien gaan. "Dat kan ook niet anders. Men maakt zich steeds op nieuw sterk voor punten die nog niet bereikt zijn. Dat is op zich na tuurlijk wel een goede zaak, want dan hou je de druk op de ketel. Maar het spijt me zeer dat men de leden niet duidelijk heeft gezegd welke voordelen de agrarische sec tor heeft behaald door het in de af gelopen vier jaren gevoerde land bouwbeleid. Over de superheffing op teveel denk dat de drie organisaties door de grote druk waaronder nu moet worden gewerkt weinig aandacht hebben voor het positieve". Ernstig verontrust is Blauw over het optreden en streven van een groep jonge boeren verenigd in het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt. "De jonge boeren die ach ter het NAJK staan, hebben kenne lijk meer vertrouwen in de centrale politiek dan in de eigen familie. Tot nu toe is het agrarisch bedrijf ■in de meeste gevallen een familie- geproduceerde melk zegt Blauw zaak geweest. Een boer of een tuin- - dat de regelingen die zijn getrof- der probeert het erfgoed van zyn r de agrarische sector daarvoor fen, te star zijn. Toch verbaasd het grootvader of vader goed door te hem dat de drie landbouworgani- geven aan zijn kinderen. De jonge- bat in de Eerste Kamer ov zaak gaat opleveren, want daar vraagt men aan de regering meer dan die 105 mihoen gulden" Blauw zegt dat de landbouwsec- saties de leden niet hebben voorge- ren licht over de opkoopregeling. "Als men dat wel had gedaan, hadden de veehouders voor ten minste zes jaar fiscale voordelen uit deze regeling kunnen halen. Ik het NAJK willen meer i traal geregeld zien, zoals de oprich ting van een nationale melkbank, een nationale grondbank of een na tionale mestbank". Blauw wil jongeren die boer of tuinder willen worden, adviseren eerst goed om zich heen te kijken. Daarna zal men moeten terugval len op familie en de naaste vrien den alvorens het geluk te zoeken bij de centrale politiek. "Bedrijfs overname is altijd een moeilijke zaak waarbij juist het familiever band een goede functie kan heb ben. Het is nu echt niet meer zo dat iedereen boer kan worden en boer kan blijven. Die tijd hebben we nu achter de rug". De voorzitter van de vaste ka mercommissie vóór landbouwza ken betreurt het dat veel groepen agrariërs zich legen elkaar afzet ten. "Het is de kleine boer tegen de grote boer, het noorden tegen het zuiden, de varkensfokkers tegen de pluimveehouders, veehouders tegen akkerbouwers. Het blijken allemaal tegengestelde belangen te zijn die men nastreeft. Dat komt door de druk van het teveel. Een bekend spreekwoord zegt: heb je teveel, dan heb je veel zorgen; heb je te weinig, dan heb je er maar "We verzuipen in de melk. Maar toch. Door de produktiebeperking is een kunstmatige schaarste ge schapen. Onder druk van dat te veel stromen thans miljarden gul dens naar de veehouderij. Er wordt grond met een daarop gebonden melkhoeveelheid tegen absurd ho ge prijzen verkocht. Via adverten ties vliegen de melkquota je om de oren. Wil je deze zaak gezond ma ken, dan moet je je beleid liberali seren. Gelukkig heeft minister Braks van Landbouw daar nu een begin mee gemaakt door aan te kondigen de te verkopen melkquo ta bij de verkoop van grond aan een maximum te gaan binden. Het is nu nog zo dat andere sectoren, zoals de graanboeren, jaloers kij ken naar wat er in de melkveehou derij gebeurt". Door de plannen van Braks uit te voeren, zijn volgens Blauw de klei ne veeboeren in staat door het aan kopen van grond met melkquotum hun bedrijf uit te breiden. Dan blijft bedryfsuitbreiding niet al leen meer een zaak van de kapitaal krachtigen. Blij is Piet Blauw dat de WD sa men met het CDA heeft kunnen bereiken dat de Mestwet zo werd gewijzigd dat zij op de praktijk werd gericht ten gunste van het milieu. „Daardoor wordt de wet al gemeen aanvaard. Er is geen wei- denkende werker in land- of tuin bouw die 's morgens naar buiten komt met het voornemen een dier te gaan pesten of het milieu te ver vuilen. De boer is van nature al eeuwen zuinig op zijn woon- en werkomgeving". De drie landbouworganisaties zouden volgens Blauw de handen ineen moeten slaan en een plan voor de toekomst moeten opstellen voor de traditionele landbouwsec toren zoals de veeteelt en de graan- teelt. "Ook die sectoren hebben toekomstperspectief, maar dan zal er wel iets moeten gebeuren om uit de huidige knelposities versterkt tevoorschijn komen. Dat heeft bij voorbeeld de glastuinbouw ons wel geleerd. Kijk alleen maar naar de snijbloemensector." Blauw vraagt zich af of het ver standig is buikproducten zoals graan te blijven produceren en op* te tornen tegen landen die dat goedkoper kunnen zoals Amerika en Canada. "Zouden in die sector de drie organisaties niet eens goed kunnen gaan nadenken over ver nieuwingen? Het belang van de boer is niet enkel en alleen het zo veel mogelijk produceren tegen een zo laag mogelijke kostprijs. Dit denkproces legt de drie land- en tuinbouworganisaties een zware taak op de schouders. Ik denk dat men dat best aan kan, maar dan moet men wel eensgezind optre den". De veerkracht van onze agrari sche sector is volgens Blauw zo groot dat zeker ons land na de cri sis versterkt uit de strijd kan ko men. Om dat doel te bereiken, zul len er ongetwijfeld klappen vallen. Vrijwel zeker ook in de graansec tor. "Maar ook die sector komt er wel uit. Maar dan moeten de drie organisaties wel snel de handen in een slaan". Aan een winstvoorspelling waag de Mattioli zich niet. De grillige koersontwikkeling van de dollar maakt dat onmogelijk. De verkoop van Fiat-auto's is in het eerste kwartaal toegenomen met 11 pro cent tot 450.800. Daarmee is het be drijf de grootste automobielfabri kant in Europa geworden, met een marktaandeel van 13,6 procent. Volkswagen staat op de tweede plaats met 12,7 procent. Op de vraag of het Libische be lang in Fiat de naam van het be drijf heeft geschaad antwoordde Mattioli: „Een bedrijf moet beoor deeld worden op zijn resultaten, niet op zijn aandeelhouders". Hij zei dat er geen onderhandelingen gaande zijn met Libië over het te rugkopen van het belang door Fiat. Hij verwees hierbij naar een ver klaring eerder deze maand waarin Fiat ontkende met Libië te praten. Beursoverzicht koersval in Wall Street. De internatio nale aandelen leden bij zeer matige handel slechts beperkte verliezen en werden enigszins gesteund door een dollar die ongeveer 2,5 cent duurder was geworden dan dinsdag. Op de obli- gatiemarkt noteerden opnieuw enkele langlopende staatsleningen lager, dit maal ongeveer 0,2 punt, maar ook hier was de handel gering. De financiële waarden gingen op nieuw in koers achteruit. Verzekeraar AMEV verloor met f 2,60 op f 78,40 het meest, terwijl Stad Rotterdam met f2 op f 127 behoorlijk terrein prijsgaf. De banken hielden de verliezen beperkt en ABN ging, rekening houdend met het dividend, zelfs een tikkeltje om hoog. Ook voor het overige lieten de hoofdfondsen een overwegend dalend beeld zien. Fokker, die de afgelopen beursdagen tegen de markt in aan de winnende hand was, moest nu met f2,30 op f90,70 flink omlaag. Ahold verloor f 1,10 op f73,90 en Heineken f2,20 op f161. Pakhoed raakte een rijksdaalder kwijt op f60. Bij de internationale aandelen ble ven Philips en Hoogovens op nagenoeg dezelfde koers. Unilever ging slechts licht achteruit. Akzo had tegen het middaguur fl,90 verloren op f 161,80 en Koninklijke Olie, mogelijk mede door toch weer lagere olieprijzen, f 2,30 op r 188. KLM was tegen het mid daguur twee kwartjes kwijt geraakt op f49,10.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9