Bonn eist sluiting kerncentrales SU JU Come-back Demirel valt in het water Massale staking in Zuid-Afrika 'Kremlin was weekeinde vrij' Ontmoeting Suharto en Reagan hartelijk WEU besluiteloos over terreur Arbeidsbureau gesloten op 5 mei Libië wijst Europeanen uit Britse gevangenen in opstand DONDERDAG 1 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DENPASAR, BALI - President Suharto en zijn Amerikaanse colle ga Ronald Reagan hebben vanoch tend meer dan drie uur met elkaar gesproken. Regeringsfunctionaris sen noemden het gesprek openhar tig en de sfeer waarin beide leiders elkaar ontmoetten, hartelijk. Presi dent Reagan werd in zijn gepant serde limousine vanuit zijn hotel r het op steenworpafstand gele- gevolg van de ramp met het ruim teveer. Indonesië heeft zich al hele maal ingesteld op het in gebruik i deze satelliet olieprijzen en van andere grond- gen Putri Bali Hotel gereden, dat stoffen onder de aandacht van zijn president Suharto als zijn hoofd- Amerikaanse ambtgenoot. kwartier had ingericht. door Bob Mantiri VENETIË (GPD/AP) - De Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Suharto gesproke^over de wanen- Genscher heeft van de Sowjet-Unie geëist, dat zij al haar kerncentrales als die van Tsjer- beheersingsproblemen met de voor e ontwikkelingslanden Suharto deed een dringend be roep op Reagan om op de topcon ferentie in Tokio met de leiders van de zeven geindustrialiseerde landen rekening te houden met de belangen van de ontwikkelingslan- den. De protectionistische tenden cy., de rijke landen zijn funest nobil bij Kiev onmiddellijk stil legt. Sowjet-Unie, de bestrijding Genscher zei dit in een verklaring aan het slot van een tweedaagse vergadering in hetterr°«sme, zonder echter daar- Venetië van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de zeven landen van de china V^dw brachTs^harto d°e dringend een studie moet begin nen naar de risico's van kernener gie, en daarbij 'politieke en polemi sche' kwesties moet vermijden. Onbereikbaar Westeuropese Unie. De ministers verweten de Sowjet- Unie dat zij te lang heeft gewacht alvorens de andere Europese lan den in te lichten over de ramp vori ge week in de kerncentrale van Tsjernobil tussen Kiev en Minsk. De Britse minister van buiten- landse zaken Geoffrey Howe sprak Een Russische diplomaat heeft in dit verband van 'een ernstig te- gisteravond verklaard dat de Sow- kortschieten in goed Europees na- Jet"U.™e ,?™hP?d? landen met buurschap'. Howe stelde dat de onmiddellijk heeft kunnen waar- Sowjet-Unie de plicht heeft om aan schuwen voor de gevolgen van de de internationale gemeenschap 'de nucleaire ramp in Tsjernobil, om- volledigst mogelijk toelichting te dat die op zaterdag gebeurde en re- geven op datgene wat gebeurd is genngen tfldens het vrije weekein- b de niet bereikbaar zyn. In een vraaggesprek voor de tele visie hield Eugene Pozdniakov, ambassaderaad in Ottawa, vol dat het ging om een ongeval dat om re denen van politiek en propaganda in het Westen wordt opgeblazen. Amerikaanse stralingsdeskundi gen zijn er niettemin van overtuigd het verleden is het brandende gra fiet met water gedoofd. economische problemen van Indo nesië als gevolg van de val Indonesië en de andere ASEAN- landen (dat zijn Thailand, Singapo re, Maleisië, Indonesië, de Filipij- nen en Brunei) willen niet afhanke lijk zijn van steun, maar willen via handel zichzelf op de been houden. Daarom, zo staat in dum dat president Suharto mede namens de vijf ASEAN-landen aan president Reagan overhandigde, is het van essentieel belang dat de ontwikkelingslanden hun produk- ten en grondstoffen kunnen expor teren. Er zou ook zijn gesproken over de mogelijke aankoop door Indo nesië van 24 F-16-gevechtsvliegtui- gen, over de landingsrechten voor Garuda, een akkoord ter vermij ding van dubbele belasting en voorts over de Palapa, de Indonesi sche communicatiesatelliet, die de Amerikanen nog altijd niet in de ruimte hebben kunnen brengen als Minister van buitenlandse zaken dr. Mochtar Kusumaatmadja had het gisteren op een persconferentie zwaar te verduren gehad toen hij door 300 Amerikaanse journalis ten, die de president vergezellen, werd ondervraagd over eerdere uitwijzing van drie journalisten. Hij zei dat het journalisten vrij staat om kritisch over Indonesië te schrijven, maar dat Indonesië aan de andere kant ook het recht heeft om dat niet te acceDteren. Hij refereerde aan het artikel in een Australisch blad, waarin wordt beweerd dat president Suharto, zijn familie en naaste vrienden door hun positie zich zouden heb ben verrijkt. Behalve de twee Au straliërs is ook een journaliste van de New York Times uit het land ge zet. Genscher, die de kwestie ter sprake bracht tijdens de slotzitting van de ministers van de WEU, zei dat Moskou de plaatsen moet ont hullen waar soortgelijke kerncen trales staan en de fabrieken onmid dellijk moet stil leggen totdat de oorzaak is vastgesteld. Genscher zei dat de Sowjet-Unie dat„^j" top deskundigen van het Internatio- fe voltrekt, <">k «1 's de jmste naai Agentschap voor Atoom Ener gie moet toelaten voor een inspec tie ter plaatse. Hij vang ervan nog niet nauwkeurig vast te stellen. Satellietfoto's van ue rer Diaaise rui zradiTdrwêgt- het getroffen gebied laten dicht SSKS ^^tfmaartwce'gloc^de^^ luk medische en technische bij- "f" ~.V stand te verlenen, als de Russen daar om vragen. Howe zei dat ook Groot-Brittan- Adam Banner, nië desgevraagd bereid is hulp te op het gebied vai w bieden. Hij zei dat de ambassade in de reactorbrand twee tot vier en foto, die gemaakt is Moskou in contact staat met 70 misschien zelfs wel zes weken kan Britse studenten en docenten in duren, zonder dat iemand er iets Kiev en 30 anderen in Minsk. aan kan doen. Naar schatting van Amerikaanse kant moet de straling De Italiaanse minister Giulio die in Tsjernobil vrijkomt duizend Andreotti zei dat Moskou noch het keer groter dan die van de atoom- recht, noch een reden heeft om in* bom in Hirosjima. formatie over de kernramp achter te houden. 'Er is op dit terrein geen sprake van nationale soevereini- Bromley van de Yale universiteit teit. Er zijn geen grenzen die zei er niet De Finse televisie heeft gisteren beelden getoond van de kerncentrale i televisiescherm, is de schade zichtbaar. VENETIE - Degenen die verwacht hadden dat de conferentie van de De kernfysicus prof. dr. D. Allan Westeuropese Unie (WEU), die de- - de Yale universiteit zer dagen in Veneüë werd gehou- w 1 te twijfelen dat ten- den, energieke en vooral ook dras- radioactieve vervuiling tegen hou- .minste een reactor ongecontro- tische besluiten zou nemen op het den.' Andreotti zei dat het IAEA leerd brandt. Hij zei te verwachten gebied dat de Russen in grote haast een pijplijn met krachtige pompen zul len aanleggen om uit naburige wa- terreservoirs om het vuur zo snel mogelijk te doven. Die oplossing is beter dan wach ten tot het vuur vanzelf uitgaat bij gebrek aan brandstof, aldus Brom ley, want dat kan en al die tijd zou n komen. Ook in 1957, bij het enige vergelijkbare reactor-ongeval ADVERTENTIE Beving Mexico Paniek is het enige gevolg ge weest van de aardbeving, gevolgd door twee kleinere schokken, die gistermorgen vroeg in het centrum van Mexico werd gevoeld. Er was enige onbeduidende schade, maar gewonden, laat staan doden, waren er niet. De aardbeving had 7.0 op de Schaal van Richter aangewezen. De hoofdschok had plaats om 7 minuten over één en duurde ruim een minuut, maar tegen twee uur deelde de radio in de stad Mexico de mensen mee dat ze weer naar bed konden gaan en de rust was teruggekeerd. Kar ami De Libanese premier Rashid Kara- mi is gisteren naar de Syrische hoofdstad Damascus gereisd om te proberen de vredesonderhandelin gen die een einde moeten maken aan de burgeroorlog in zijn land nieuw leven in te blazen. Karami werd verwelkomd door zijn Syrische ambtgenoot Abdel- Raouf Kasm, waarna de twee pre miers zich terugtrokken voor be, sloten overleg. Het officiële Syri sche persbureau SANA meldde dat de situatie in het Midden-Oos ten en de crisis in Libanon de be langrijkste gespreksonderwerpen zouden vormen. Noorwegen ISTANBUL - Letterlijk en figuur- De Noorse socialistische partij is lijk een beetje in het water gevallen terrorisme-bestrijding werden teleurgesteld. door Hein ten Kortenaar Het waren vooral de Italiaanse minister van defensie Spadolini, die er in eigen land voortdurend op lang duren aandringt Amerika niet alleen te la- straling vrij- ten in de strijd tegen het terroris me, en de voorzitter van de WEU- parlementariërs, de Fransman Op maandag 5 mei zijn alle arbeidsbureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. In een aantal gevallen is ook het uitzendbureau Start op die dag gesloten. U kunt dan altijd terecht bij het hoofdkantoor van Start in Gouda, tel. 01820-12852. De Arbeidsbureaus Jean-Marie Caro, die Europa poli tieke besluiteloosheid verwijten. Deze laatste stelt daarom voor, een speciale Europese coördinatie groep te vormen, met als doel alle informatie en alle anti-terroristi sche maatregelen van de WEU-lan- den te centraliseren en eventueel te komen tot de oprichting van een onmiddellijk inzetbare task-force, samengesteld uit inlichtingendien sten, politie en, zo nodig, militairen van de verschillende landen. Dit voorstel legden de ministers meteen naast zich neer: naast de al bestaande samenwerkings en over legorganen hadden zij weinig be hoefte aan nog een nieuwe organi satie. Daarbij komt dat men mening dreiging van de veiligheid in een bepaalde regio, als het Middelland se Zee-gebied, bezien moet worden in het geheel van de Atlantische veiligheid en dus in het kader van de NAVO, niet in dat van de WEU. Hiermee benadrukte de ministers nogmaals de opvatting van de WEU als een uitsluitend politiek en technisch overlegorgaan. De deelnemers beraadslaagden uitgebreid over de huidige situatie in de Oost-West-betrekkingen en constateerden een duidelijk op West-Europa gericht propaganda- offensief van Sowjet-zijde, onder andere in de verklaringen van Gor- batsjov van 18 april jl. in Berlijn. Dit betekent niet, zei minister Van den Broek, dat deze niet au se- rieux moeten worden genomen: zij verdienen wel degelijk ernstige be studering en overweging, maar het zijn nog geen voorstellen. Alleen bij onderhandelingen kan blijken wat de werkelijke bedoelingen van de Sowjet Unie zijn en zij moet dan ook worden uitgenodigd dit in de vorm van concrete voorstellen op tafel te brengen. Verder drongen de ministers aan op voortdurend overleg tussen alle bondgenoten in alle stadia van de wapenbeheersingsonderhandelin- gen, zodat ook de stem van de Westeuropese landen als direct be trokkenen kan worden gehoord. Met betrekking tot het Star Wars-plan van de Amerikaanse president Reagan blijft de WEU, behalve de technologische kant, vooral ook de politiek-strategische aspecten bestuderen. Bij de meer technische onderwerpen bepleitte minister De Ruiter nogmaals nood zaak van uitbreiding en moderni sering van de bestaande luchtver dediging. Met het oog op Star Wars her dat een eventuele be- haalde De Ruiter de voorwaarden waaraan het systeem zou moeten voldoen. Met name de betaalbaar heid van een verdedigingssysteem moet, aldus de minister, in verhou ding staan tot de reële aanvalsdrei- ging. JOHANNESBURG - Minstens 80 procent van de zwarte arbeiders in Zuid-Afrika zal vandaag niet op het werk verschijnen. Dit is het ge volg van de oproep van de meeste zwarte en gemengde vakbonden om vanwege 1 mei, de internatio nale dag van de arbeid, geen arbeid te verrichten, maar in plaats daar van deel te nemen aan de demon stratieve bijeenkomsten die overal in het land zijn georganiseerd. Het Congres van Zuidafrikaanse Vakbonden (COSATU) heeft zijn leden opgeroepen tot 'maximale eenheid en discipline' en heeft te vens de werkgevers, de regering en het leger en politie verzocht zich afzijdig te houden van de bijeen komsten. Desondanks worden er vandaag in Zuid-Afrika grote moeilijkhe den verwacht, vooral omdat de meeste blanke arbeiders gewoon naar hun werk zullen gaan en de politie reeds heeft meegedeeld, dat 'zij werkwilligen met alle middelen zal beschermen'. Ook in de zwarte woonwijken zelf worden proble men verwacht tussen radicale jon geren en gematigde arbeiders, die mogelijk bereid zijn de stakingso- proep van de vakbonden te nege- De stakingsoproep in Zuid-Afri ka zal met name de industriële ge bieden rond Durban en Johannes burg treffen, en de mijnen. Maan dag verklaarde het hooggerechts hof van de Witwatersrand in Jo hannesburg namelijk dat de groot ste vakbond in Zuid-Afrika, de Na tionale Unie van Mijnwerkers (NUM), die een ledenaantal heeft' van 200.000 reregistreerde mijn werkers, gerechtigd is om op 1 mei in staking te gaan. Problemen worden er vooral in Durban verwacht waar de etnische Zulu-beweging Inkatha een bijeen komst organiseert. Bij deze gele genheid zal de Verenigde Arbei ders Unie van Zuid-Afrika (UWU- SA) worden opgericht, die zegt an ti-socialistische te zijn en een te genstander van economische straf maatregelen door het buitenland tegen Zuid-Afrika. Ook de radi caal-linkse COSATU zal echter in Durban een bijeenkomst houden en gewelddadigheden worden dientengevolge niet uitgesloten. LONDEN (Rtr/AFP) - Libië heeft gisteren meer dan 100 Britten, Spanjaarden en Italianen het land uitgewezen, klaarblijkelijk bij wij ze van vergelding voor de verklei ning van de staf van de Libische ambassades in hun landen. De uitwijzingen, die Engeland 'volledig willekeurig' noemde, hebben de toch al gespannen be trekkingen tussen Westeuropese landen en Libië nog moeilijker ge maakt. In antwoord op Amerikaans aan dringen op straffer optreden tegen Libië als land dat achter internatio naal terrorisme staat, wezen min stens vijf Europese staten Libiërs uit. Als vergelding zette Tripoli giste ren 53 Italianen, 36 Spanjaarden en 19 Britten buiten de deur. Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen deelde mee dat Libië vijf Britse firma's had opge dragen hun personeel met in totaal 19 man in te krimpen, als antwoord op de uitwijzing vorige week van 22 Libiërs in Londen. De Britten kregen 48 uur de tijd om hun kof fers te pakken. Libië liet de keus aan de firma's over. LONDEN (AP) - In zeven gevange nissen in Groot-Brittannië zijn rel len en ongeregeldheden uitgebar sten nadat de meesten van de 18.500 cipiers in actie waren geko men en weigerden langer over werk te draaien. In totaal wisten 52 gevangenen in de verwarring te ontsnappen en een gevangenis complex brandde tot de grond toe af. Vanochtend verzamelden zich ongeveer 800 gevangenen langs de hekken van de Wymott gevangenis in Lancashire en staken branden aan. Later zouden 600 van de 800 naar hun cellen zijn teruggegaan. Gisteravond was het tot rellen in de gevangenis gekomen en ook 'toen waren branden gesticht. Van uit de hele graafschap Lancashire werden politieversterkingen aan gerukt om het gebouw te omsinge len. De politie zei dat vijf gevange nen bij de rellen licht gewond wa ren geraakt. De gevangenen van de 134 ge vangenissen in het land zijn boos omdat de acties van de cipiers lei den tot sterke onderbezettingen, waardoor velen van hen tot 23 uur per dag in hun cel zullen moeten zitten. Personeelstekort heeft er ook toe geleid dat de bezoekrege ling is verscherpt en de gevange nen minder vaak bezoek mogen Onlangs trok hij ook de legitimi st van de tegenwoordige presi- lang tevoren aange- dent Evren, de belangrijkste vol trekker van de staatsgreep van 1980, in twijfel. Deze had zijn presi- Turkije's grootste stad, dentsverkiezing in 1982 immers ge- "t gehouden. Demirel koppeld aan het referendum over als prernier door de de nieuwe grondwet en daarmee was hij als president niet door het volk gekozen, maar „geratifi- Demirel. De kersver- begonnen met het samenstellen is" de grote i van een nieuwe regering. Dit heb- kondigde 1 nïocht°dTe 'drectitse trekker" ben woordvoerders van de party oud-premier Suleyman Demirel meegedeeld. Een nieuwe regering gisteren in Turkne's is nodig nadat de conservatieve re- Istanbul, heeft gehouden. Demirel gering van Kaare Willoch over haar werd beoogde economisch beleid was strijdkrachten ten val gebracht, gevallen. iets wat hem in 1971 ook al eens VUUv e Ondanks de uitspraken van haar was overkomen. Zijn Gerechtig- ceerd", z woordvoerders weigerae de socia- heidspartij werd, net als de andere se, met Demirel sympathiserende hstische partyleidster Gro Harlem grote partijen, buiten de wet ge- 'Partij van het juiste pad' pleit Brundtland te zeggen of zy een stelden evenals de andere partij lei- openlijk voor een verzoek van de koning zal accepte- ders werd hij tot 1992 uit de poli- wet, ren een nieuwe regering te vor- tiek gebannen. men. Brundtland heeft gezegd dat zij zal afwachten om te zien of er conservatieve partijen zijn die een Uüür nieuw kabinet willen vormen. Frans Van HaSSelt Libië/Canada Er werd hem ook een spreekver- Canada is in principe bereid de bod opgelegd, maar dit werd on- meer dan 330 Libische piloten en langs verzacht: hij mag technici in opleiding op te nemen die in Groot-Brittannië hun oplei ding niet kunnen voortzetten en het land moeten verlaten. Minister van buitenlandse zaken Joe Clark zei dat de Canadese rege- grond- r vooraf openlijk kan worden gediscussieerd - en daarin zouden dan met zoveel woorden „staatsgrepen buiten de wet moe ten worden gesteld". Demirel heeft al een triomfante lijke rentree gemaakt in zijn eigen geboorteprovincie Isparta, waar premier Özal zich vorige week ook eheeft vertoond, hetgeen een tacti- den en toekomst van Turkije pra- sche bleek. Vandaar dat de ten, maar nog niet over de toestand verwachtingen hoog waren ge- van voor 1980. Demirel stoorde spannen aangaande Demirels in- zich sinds vorig jaar al nauwelijks tocht in Turkije's vroegere hoofd stad, waaraan grote symbolische waarde werd toegekend en die als het verbod. Hij gaf inter- n de binnenlandse en bui- ring eerst precies de redenen wil tenlandse pers, waarin hij het be- motto droeeg „een Turkije zonder weten waarom de Britse regering leid van de tegenwoordige premier verboden". Een hem goed gezinde heeft besloten de Libiërs uit te wij- Ozal hekelde, vooral op agrarisch krant, Gunes, vergeleek het vooraf zen. Er zijn nu zo'n 1.100 Libiërs in gebied, en geleidelijk richtte hij zelfs met de inname van deze stad Canada, van wie er volgens rege- zijn aanvallen zelfs op de legerlei- op het Byzantijnse rijk in 1453 door ringsbronnen 183 een door de Libi- ders, die in Turkije tot drie keer toe sultan Mohammed de Veroveraar, sche regering betaalde technische het democratische leven hebben Er zouden, zo voorspelde men opleiding volgen. geblokkeerd. Demirels gelederen, zeker 500.000 Suleyman Demirel: rentree. personen op de been komen. Ankara landde, vormde zich, nadat Gisteren is gebleken dat daar wel een aantal schapen en rammen te vier nullen af konden. Wel kwa- zijner ere was geslacht, een kolon- men er heel veel op het wiel. Bij ne van wel duizend personenauto's het vliegveld waar Demirel vanuit en vele autobussen, die met aan zienlijke vertraging op gang kwam in de richting Istanbul. Bij de Topkapi-poort, de ingang door de historische muren waar de soldaten van Mohammed de Ver overaar in 1473 ook een bres sloe gen, wachtte hem een anti-climax: van de enkele duizenden die daar aanvankelijk stonden, waren er ve len door de plotseling ingevallen kou en regen maar weer vertrok ken, mede omdat het wachten wel erg lang viel. Wel werden ook hier een schaap en een ram geslacht. Helemaal kaal was het ten slotte bij de aankomst op het centrale Taksim-plein, wat het hoogtepunt van de manifestatie had moeten worden. Daar stond, afgezien van de gendarmerie, zowat niemafid meer in de vallende avond en de eveneens vallende regen. Des te voller was het in het Etap Marma- ra-hotel, waar hij aan' zat aan een diner van de Taksim-club, een groep hooggeplaatste, hem toege wijde personen („Het heeft me twee jaar gekost om er bij te ko men", vertelde iemand mij). De mislukking van gisteren hoeft niet het einde te betekenen van Demirels aspiraties: bij de boe ren, die veel klachten hebben over Ozal's beleid, geniet hij stellig nog veel prestige, hetgeen hij hoopt te bewijzen op een grote tournee door Anatolië, die 3 mei begint. ontvangen. Tot de acties van de cipiers was opgeroepen door de bond van ge vangenispersoneel, na het vastlo pen van de onderhandelingen over een verbetering van de personeels bezetting in de gevangenissen. De bond besloot de leden op te roepen te weigeren verplichte overuren te werken. In de Crumlin Road gevangenis in Belfast, Noord-Ierland, waar veel verdachte IRA-leden vast zit ten in afwachting van hun proces, werd meubilair vernield door woe dende gevangenen. Vier bewakers raakten licht gewond. Twee vleugels van de Horfield gevangenis in Bristol werden gis teravond bestormd door de politie om de orde te herstellen. Vijftig tot 60 gevangenen hadden een deel van het gebouw bezet en de cipiers gedwongen zich terug te trekken. Net als de meeste politiemannen zijn cipiers in Engeland ongewa pend. In Earlstoke, een jeugdgevange nis in het zuidwesten van Enge land, slaagden 40 van de 130 gede tineerden erin te ontsnappen tij dens ongeregeldheden waarbij kleine brandjes werden gesticht. ADVERTENTIE LEKKER KOEL MET CARRIER AIRCONDITIONING Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. Weber Koeltechniek 2351 AN Leiderdorp 071-895418

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7