Vrouw krijgt baan ook al is man beter Borssele: kans op ongeluk gering lYËRSf/STEREXD Ongedwongen Koninginnedag Onderzoek: werkende jeugd verrechtst DONDERDAG 1 MEI 1986 PAGINA 5 Universiteit van Amsterdam: AMSTERDAM (ANP) - De Universiteit van Amsterdam wil bij de personeelswerving in sommige gevallen voor rang geven aan vrouwen, ook als daardoor mannen met meer capaciteiten afvallen. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerde nota van het college van bestuur van de uni versiteit, getiteld 'Over'gelijkwaardigheid gesproken'. In de nota .wordt als algemeen uit- de praktijk nauwelijks effect te gangspunt een verhouding van 60 hebben gehad. Het.aantal vrouwen procent mannen en 40 procent dat aan de Universiteit van Am- vrouwen in acht genomen. Tegclij- sterdam werkt, is naar verhouding kertijd zullen ook de arbeidsvoor- kleiner dan het aandeel van vrou waarden voor vrouwen worden wen op de arbeidsmarkt in het al- verbeterd. De 'emancipatienota' geheel. bevat 73 aanbevelingen en voorne- De nu voorgestelde voorkeurs mens, waarvan ook een aantal op behandeling is ook van toepassing het gebied van het studentenbe- op herplaatsing en ontslag. Verder leid, onderwijsbeleid en onder- wordt het verplicht in selectiecom- zoekbeleid. missies minstens één vrouw op te Ondervertegenwoordigdr Wat de verbetering van arbeids voorwaarden betreft wil het colle ge het verlof na de bevalling uit breiden van zes tot acht weken. De maatregelen die het teitsbestuur voorstelt, zijn ingege ven door een sterke onderverte genwoordiging van vrouwen in be paalde functiecategorieën, zo wordt in de nota vastgesteld. Het tot nu toe gehanteerde uitgangs punt ,'bij gelijke kwaliteit verdient de Vrouwelijke sollicitant de voor keur', blijkt volgens het college in Ambassadeur v.d. Klaauw van Brussel naar Portugal BRUSSEL (GPD) - Dr. Chris van der Klaauw (61), nu nog de Neder landse ambassadeur in Brussel, wordt de nieuwe ambassadeur in Portugal. De oud-minister van bui tenlandse zaken in het eerste kabi net Van Agt (1977-1981) vertrekt in augustus naar Lissabon waar hij tot zijn pensioen zal blijven. Hij volgt in de Portugese hoofd stad jhr. L. Quarles van Ufford op, die met pensioen gaat. De direc teur personeelszaken van het mi- nisterievan buitenlandse zaken, 27ck werdén." Dit hëëft een woord- drs. H.M.S. Schaapveld zal dr. Van voerder van de Amterdamse poli- der Klaauw opvolgen als ambassa- tie meegedeeld, deur in Brussel. De drie verkochten de cake aan DS hlfn0Dr,lcPS-,Vaned.er ^aauw een stalletje op de Vrijmarkt in het werd m iM1 kort na het einde van Vondelpark ter gelegenheid van het kabmet-Van Agt benoemd tot Koninginnedag. In totaal hebben ambassadeur in Beige. Vóór zijn twaalf mensen zich na het eten van de cake b« ziekenhuizen gemeld, Tr» o Q omdat zij moesten overgeven, Verder zal er een geleidelijke voering van betaald ouderschaps verlof komen tot maximaal vier maanden na de bevalling. Vrou wen krijgen verder recht op een deeltijdfunctie gedurende de pe riode dat het kind jonger is dan vier jaar. Daarna heeft de vrouw het recht terug te keren in haar oor spronkelijke functie, met het oor spronkelijk aantal uren. Ook zal de kinderopvang worden verruimd. De nota is voor commentaar voorgelegd aan de vakorganisaties en het medezeggenschapsorgaan studentenbeleid. Zielmiakende cake verkocht: 3 arrestaties AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft gisteravond twee 22-jarige Britten en een 25-ja- rige Fransman in het Vondelpark in de hoofdstad aangehouden, om dat zij daar zogenaamde 'space-ca- ke' verkochten waarvan mensen ambtelijke functies op het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag. Van der Klaauw was ook ambassadeur bij de Verenigde Na ties. maag-, hart- en andere klachten hadden. Sommigen die 's middags al in het ziekenhuis waren behan deld, kwamen in de loop De Brusselse diplomatieke post avon'd terugi omdat zij opnieuw het vertrek van Van klachten hadden. Allen konden na ondergaat der Klaauw een verandering in sta tus. Tot nog toe behoorde Brussel met de ambassades in Londen, Washington, Bonn, Parijs en de permanente vertegenwoordigin gen bij de VN, NAVO en EG tot de GIFGIPS (GPD) - De rijkspolitie behandeling weer naar huis. De cake is voor onderzoek over gebracht naar het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk. de post Brussel door de recht- huiszoeking gedaan bij de zaken- streekse contaeten tussen Neder land en België de laatste jaren steeds minder is geworden, zal Brussel niet langer een A-post zijn.. Drs. Schaapveld, de opvolger van Van der Klaauw, wordt dan ook ambassadeur met een lagere diplomatieke rang. H.G. Bos in Rolde. De admini stratie is voor nader onderzoek meegenomen. Bos is importeur van gips, dat afkomstig is uit Duitsland. Het gips bevat volgens het ministerie een voor het milieu gevaarlijke concentratie cyanide. Bos ontkent dat. Lubbers prijst eigenschappen koningin Beatrix DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft in het verleden bewezen in ruime mate wijs heid en behoedzaamheid te be zitten bij het formeren van een kabinet na de verkiezingen. In ons land zijn deze eigenschap pen nodig bij een zo grote ver scheidenheid aan inzichten en opvattingen. Dit zei premier Lubbers gisteren voor de radio ter gelegenheid van Koningin nedag. De premier doelde in zijn toe spraak op de naderende verkie zingen. Volgens Lubbers legt de kabinetsformatie de konin gin een bijzondere verantwoor delijkheid op. De koningin staat boven de partijen en is de uitdrukking van de rechten, vrijheden en verplichtingen die in het grondwettelijk bestel be sloten liggen. De minister-president sprak zijn waardering uit voor de ma nier waarop de koningin haar verantwoordelijke staatshoof- delijke taak zowel in Nederland als ver daarbuiten vervult. Tij dens de staatsbezoeken aan Spanje en India heeft koningin Beatrix ons land en volk op uit nemende en innemende wijze vertegenwoordigd. Zij heeft veel goodwill voor ons land ge kweekt, aldus Lubbers. Na aankomst in Deurne stapten koningin Beatrix en prins Claus in een rijtuig voor een rondrit door het plaatsje. De koningin zwaait het publiek alvast toe. (foto anp» Standbeeld in Deurne beldad DEURNE (ANP) - De gemeentepolitie in Deurne heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie inwoners van die plaats aangehou den. Ze werden op heterdaad betrapt bij het bekladden van een een paard voorstellend beeld op de Markt. Het drietal wilde de geslachtsdelen van het paard rood schilderen. Het beeld staat op een plaats waar koningin Beatrix gisteren tijdens haar bezoek aan Deurne zou' langs komen. Een verdachte werd meteen in zijn kraag gegrepen. Twee ande ren probeerden hard lopend te ontkomen. Tijdens de achtervol ging werd een van hen aangereden door een politieauto. Hij brak daardoor een been en is opgenomen in een ziekenhuis in Deume. In het hele land werden gisteren vrijmarkten gehouden waar jong en oud hun spullen te koop aanboden. Een prachtige gele genheid om eens echt winkeltje te spelen, zoals een meisje in het Amsterdamse Vondelpark op de foto laat zien. (foto anp) Het mooie weer lokte veel mensen gisteren naar buiten, zoals hier op de Grote Markt in Nijmegen. Wie geen plaats meer op een terrasje kon vinden, bleef maar staan(foto anp» DEURNE/MEYEL (GPD) - De voorzitter van de Oranjevereni ging in Deurne had het nog zo gezegd. "Een worst aan Sinte Clara en het wordt een prachtige koninginnedag". Afgelopen maandag offerde Piet van Nunen die worst in het Clarissenkloos ter in Helmond. En 'Sinte' Clara deed haar werk. Het weer zat mee. Het be zoek van koningin Beatrix en haar familie aan Deurne en Meyel werd niet in de laatste plaats daardoor de meest ont spannen koninginnedagviering sinds jaren. Om tien voor tien precies arri veerde de koninklijke trein, met aan boord koningin Beatrix, prins Claus en hun zonen Friso en Constantijn in het Brabantse Deurne. Kroonprins Willem-Ale- xander was niet aanwezig. Hij bevindt zich op dit moment er gens in de Canadese wateren aan boord van het marinefregat De Tromp. Prinses Margriet, de jari ge mr. Van Vollenhoven en hun zonen Maurits, Bernhard, Pieter- Christiaan en Floris waren al per auto gearriveerd. 'Normaal doen' is het parool tijdens de bezoeken die de ko ningin jaarlijks op 30 april aflegt. Helemaal normaal kan het nooit gaan met een bezoekende konin gin en de daaraan onvermijdelijk verbonden veiligheidsmaatrege len en persactiviteiten (met na me de met 50 man uitgerukte NOS-televisieploeg). Speaker Wim Beckers be schreef onbekommerd via luid sprekers de activiteiten van kin deren én koninklijk gezelschap. Het gemoedelijke gepraat van Beckers gaf de sfeer op konin ginnedag 1986 heel goed weer: gezellig, ongedwongen. Deurne en Meyel hebben be wezen dat het initiatief van de koningin om haar verjaardag er gens in het land mee te vieren, niet hoeft uit te lopen op chaos, ontreddering en klachten als "Ze komt hier eens in de honderd jaar en nog heb ik haar niet ge zien". Het was de vijfde keer dat koninginnedag op deze werd gevierd, maar vc eerst was het echt leuk. Ongetwijfeld heeft het feit dat Deurne en Meyel niet werden overspoeld door duizenden ko- ninginne-kykers hierbij een rol gespeeld. Wat er aan publiek was, kwam uit de plaats zelf en de directe omgeving. Gezellig, dat vond ook schutter Jos Daems het koninklijk be zoek tijdens de traditionele schutterswedstrijden in Meyel. Miniscuul kleine loodjes op een zeventien meter hoge paal, wor den om het hardst weggeschoten door de schuttersverenigingen St. Willibrordus en St. Nicolaas. Daems is een van de beste schut ters bij St. Willibrordus, dus hij was aangewezen om het konink lijk gezelschap de schutters- kunst bij te brengen. Pieter van Vollenhoven wilde het wel eens proberen. Een van de grappen bij deze kunst is dat het hoofd in een bepaalde stand moet staan, terwijl de geweerkolf op de schouder rust. Mr. van Vol lenhoven had dit kunstje, naar de mening van Jos Daems, niet snel genoeg door, waarop de echtgenoot van prinses Margriet stevig in zijn nekvel werd ge pakt. Het jarige hoofd werd in de juiste stand gebracht. Hoewel Beckers probeerde iedereen in verwarring te brengen door luid keels te roepen "heel mooi, goed zo", slaagde mr. Pieter er niet in een loodje te raken. Voor burgemeester Kirkels van Meyel kon de dag niet meer stuk. Hij liep trots rond met zijn medaille 'Ridder in de orde van Oranje Nassau'. Hij vond het leuk dat de koningin tegen hem had gezegd dat ze het geweldig naar de zin had in Meyel. Dat het allemaal zo 'prima' zou verlopen, had de burgemeester niet ver wacht. En zeker niet in de nacht van dinsdag op woensdag. Toen werden de vroede vaderen en de politie van Meyel opgeschrikt door het bericht dat er bij een boer elf ton mest was gestolen. Iedereen zag het al v 'koninklijke' straten als bewaarplaats voc overschot. Het bleek ze) kunstmest te gaan. Maar de mest is gebleven, is nog raadsel. >r zich: de an Meyel het mest- (reuklo- Meerderheid bevolking wil verbod Centrumpartij DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de bevolking wil dat de Centrumpartij wordt verboden. Van alle Nederlan ders spreekt 64 procent zich uit tegen deze partij. Van de PvdA- aanhangers zegt 66 procent voor een verbod van de CP te zijn; bij het CDA is 73 procent voor een verbod en bij de WD is dat 58 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Inter/View. De resultaten werden gisteravond bekendgemaakt in het VARA- programma Achter het Nieuws. UTRECHT (GPD) - Ondanks het feit dat de werkomstandigheden van jongeren tussen 16 en 20 jaar tijdens de laatste kabinetsperiode alleen maar slechter zijn gewor den, kunnen beide regeringspartij en CDA en WD rekenen op 17 procent stemmen méér dan in 1981. De Centrumpartij is in de voorkeur van die jongeren de vier de partij met 6 procent. Tot die conclusies komt sociaal pedagoog drs. M.A.H. van Vugt, docent bij de streekschool Gilde- vaart in Nieuwegein. Nadat hij vo rig jaar een onderzoek naar de ar beidsomstandigheden van jonge ren had afgerond, heeft hij nu 1600 leerlingen vari zijn school gevraagd naar hun politieke voorkeur. De uitkomsten vergeleek hij met een eigen onderzoek op dezelfde school in 1981. De PvdA is bij de jongeren de grootste partij met ruim 31 procent van de stemmen (was 28). Daarna komt het CDA met 23,5 procent (was 16) en de WD met 21 procent (was 19,5). D66 zakt van ruim 11 naar 3,5 procent. De verrechtsing onder de jeugd blijkt verder uit de terugval van klein links: van ruim 8 naar bijna 3 procent. Opvallend is dat de Cen trumpartij-aanhangers vooral on der de jongens zitten en in de 'har de' bedrijfstakken installatietech niek (22 procent), de bouw (9,5 pro cent) en de metaal (8,5 procent). De nieuwsgierigheid van Van Vugt betrof vooral de reactie van de jongeren op hun verslechteren de arbeidsomstandigheden. Uit zijn onderzoek van 1985 bleek dat 56 procent van de ondervraagde gelegenheid) heeft voorgesteld de jeugdlonen onder de achttien jaar maar helemaal af te schaffen. Van Vugt verklaart het haaks daarop staande stemgedrag van de jongeren geen arbeidsovereen- jongeren uit het feit dat hun stern- komst had, 71 procent geen loon- gedrag meer gebaseerd i strookje kreeg en 47 procent werd onderbetaald. Het rapport-Wagner over het beroepsonderwijs, dat grotendeels is overgenomen door de regering, voorziet in meer mo gelijkheden voor arbeidsovereen komsten voor bepaalde tijd en mo gelijkheden het minimumloon om te zetten in vergoedingen. Minister De Koning (sociale zaken en werk- tionele dan op reële motieven. „Ze vinden bijvoorbeeld Den Uyl een oude man en Ed Raket leuker. Ze zijn vatbaar voor allerlei invloeden van media en dergelijke". Hoewel de uitkomsten volgens Van Vugt slechts 'regionaal representatief zijn, heeft hij geen redenen om aan te nemen dat het landelijke beeld anders zou zijn. ADVERTENTIE VLISSINGEN/ARNHEM (GPD) - De twee kerncentrales in ons land zijn beide licht-waterreactoren. Die in Borssele is echter van een drukwatertype en die in Dode- waard van een kokendwatertype. In de centrale te Borssele staat het water waarmee de splijtstofele menten worden gekoeld, onder een zodanige druk, dat het niet kan koken. Buiten de reactor wordt het hete water door buizen in een stoomketel gevoerd. Hier ontstaat de stoom die de generator aan drijft. In de centrale te Dodewaard komt het water wel aan de köok en levert het direct stoom aan de ge nerator. De kerncentrales in het Russi sche Tsjernobil gaan wel van het lichtwater-beginsel uit, maar daar houdt volgens ir. U. Banga, be drijfsdirecteur produklie van de NV Provinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij (PZEM), tot voor kort hoofd van de kerncentrale bij Borssele, elke vergelijking op. Ir. Banga zegt dat de kans op een kernsmelting in de Borsselse cen trale in beginsel a'anwezig is, al is die kans zeer gering. „En als zo'n situatie zich voordoet, zijn de ge volgen heel anders dan in Tsjerno bil", aldus de PZEM-bedrijfsdirec- teur. Door de constructie (waaronder een dubbele bescherming, het zgn. containment) en de veiligheids maatregelen is het effect van een kernsmelting naar buiten toe in Borssele erg gering, zegt Banga: „En dan moet het containment nog open liggen, hetgeen niet te ver wachten is". De eigenlijke reactorinstallaties in Borssele zijn met het primaire koelsysteem in een dikwandige (zo'n 25 cm dikke) stalen bol opge steld. Deze is omgeven door een betonnen omhulling. De tussenlig gende ruimte wordt apart geventi leerd, zodat er geen radioactieve stoffen ongecontroleerd naar bui ten kunnen. Als zich in het primai re koelsysteem een breuk zou voordoen, is er een noodkoelsys- teem dat ervoor zorgt dat de reac torkern onder alle omstandighe den gekoeld wordt. Turbine In de centrale van Borssele wordt heet water uit hét reactorvat door een pomp in gesloten kringloop naar de stoomketel ge pompt, waarmee ander water wordt verhit om zodoende de stoom voor de turbine te produce ren. Deze zorgt voor de aandrijving van de generator die de elektrici teit opwekt. Bij de splijting van uraniumker nen uit de brandstofstaven in de reactorkern komen neutronen vrij, waarmee weer andere uraniumker nen worden gespleten. Om het splijtingsproces te regelen, worden stoffen gebruikt die neutronen wegvangen, zodat deze geen ande re uraniumkernen kunnen splijten. Deze stoffen kunnen aan het koel water worden toegevoegd en be vinden zich ook in de zogenaamde 'regelstaven', die van bovenaf in de reactorkern bewogen kunnen wor den. Het grootst denkbare ongeluk waar de ontwerpers van de centra le rekening mee hebben gehouden is het plotseling breken van de be langrijkste pijpleiding van de kern reactor, die zich binnen de geslo ten stalen bol bevindt. In zo'n ge val zou het hete en onder druk staande water met een geweldige kracht uitstromen en zou de hete kern van de reactor niet langer worden gekoeld. Dit alles speelt zich volgens een voorlichtingsbro chure van de PZEM overigens bin nen de gesloten bol af, zodat de omgeving er geen invloed van on dervindt. Op zo'n moment treedt het noodkoelsysteem in werking en 'zet de centrale zichzelf uit' doordat de regelstaven naar bene den zakken en het kernsplijtings proces stopt. Ook als een deel van de stalen bol bij het ongeluk zou smelten, waardoor veel radioactieve stoffen uit de kern zouden kunnen ont snappen, zal hiervan nagenoeg niets in de omgeving terechtko men, aldus de PZEM. Op het mo ment van de breuk worden name lijk alle verbindingen van de bol met de buitenlucht hermetisch af gesloten (waterleidingen tweevou dig, ventilatieleidingen drievou dig). De lucht die dan toch nog uit de bol weglekt, wordt door specia le filters gereinigd alvorens te wor den geloosd. Boorzuur Het b'elang van het noodkoelsys teem is erg groot. Als het niet werkt komt het reactorvat heel snel droog te staan, terwijl een deel van de warmteproduktie doorgaat, ook nadat de reactor is stopgezet. De radioactieve splijtingsproduk- ten blijven warmte produceren en die moet worden afgevoerd. Het poodkoelsysteem is zo uitgevoerd dat onmiddellijk na een breuk in de hoofdleiding grote hoeveelhe den water (met boorzuur gemengd) automatisch in het reactorvat wor den gespoten. Dat met water gemengde boor zuur moet er voor zorgen dat de reactor - zoals dat genoemd wordt - ver 'onderkritisch' blijft en niet opnieuw kritisch kan worden ge maakt. Om dat water te leveren zijn er vier drukvaten met elk 20 m3 inhoud en vier opslagvaten met' elk 170 m3 water inhoud aanwezig. Twee grote pompen zorgen voor de benodigde druk. Om er voor te zor gen dat er steeds twee pompen be- drijfsgereed zijn, staan er twee re- servepompen opgesteld. De stroom hiervoor komt van het ge wone net. Valt dat net ook uit, dan komt de stroom van een eigen noodstroom- centrale met drie dieselgenerato ren, die elk in staat zijn de hele cen trale op gang te houden. Naar aan leiding van de gebeurtenissen in de kerncentrale van Harrisburg is er gezorgd voor een extra 'nood- suppletiesysteem' waarmee alle onderdelen van het noodkoelsys teem, die vitaal zijn voor de veilig heid van de kernreactor, meervou dig zijn uitgevoerd. De kernenergiecentrale in Bors sele draait nu al sinds oktober 1973, met onderbrekingen voor de wisseling van de voor het proces benodigde brandstofstaven, en zal in 1993 zijn afgeschreven. Maar de PZEM verwacht dat de centrale tot het jaar 2003 zal kunnen blijven functioneren. CcRAdüR Schitterende witte gl kookpannen met deksel doorzichtig glas, vi kende merk Ceradur/Zwiesel, geschikt voor gas e Hoog model, 16 c 1.25 Laag model, 20 c 1.251, Hoog model, 20 21 Laag model, 24 i Alle pannen BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5