69 92 9 Voorrang onderwijs in Leiden-noord en deel Leiderdorp Expositie Nederlands-Indië, bevrijdingsconcert en -bal Ministerie wijst gebieden aan Gezamenlijke viering 1 mei in Volkshuis actief in viije tijd Autobotsing Diefstal in pizzeria DONDERDAG 1 MEI 1986 LEIDEN - Scholen en welzijnsinstellingen in het noordelijk deel van Leiden en een deel van Leiderdorp krijgen de komende jaren extra geld om kinderen met een onderwijsach terstand te helpen. Dat is het gevolg van het feit dat deze stadsdelen door de ministeries van onderwijs en welzijn zijn aangewezen als onderwijsvoorrangsgebied. In totaal is voor onderwijs- en wel zijnsinstellingen in dit gebied dit jaar 9,5 ton beschikbaar. Het on derwijsvoorrangsgebied bestaat uit de wijken Noorderkwartier, Kamerleden PPR in Leiden LEIDEN - In het kader van de ver kiezingscampagne voor de Tweede Kamer brengen de PPR-Tweede Kamerleden Ria Beckers, Peter Lankhorst en Stef Dijkman mor gen een bezoek aan Leiden. 's Middags zullen de kamerleden met enkele landelijke- en regionale kandidaten en PPR-leden een drie tal discussiebijeenkomsten hou den. Om 13.00 uur wordt een be zoek gebracht aan de Stichting Transferpunt Rijksuniversiteit Leiden. Om 15.30 uur vindt een ge sprek plaats met verschillende or ganisaties over de crisisopvang en worden gesprekken gevoerd met onder andere de werkgroep biolo gie en samenleving, de stichting Duinbehoud en een afvaardiging van het woonwagenkamp. Onder de naam 'Radikaal Kafe' ojganiseert de PPR, vanaf 17.30 uur, een bijeenkomst voor belang stellenden in het Leids Volkshuis. Lijsttrekker Ria Beckers zal een toespraak houden, waarin ze onder meer ingaat op de actualiteit en de ervaringen van deze dag, en een vyftal PPR-kandidaten zal vragen worden gesteld door twee journa listen. De avond wordt besloten met een optreden van Natascha Emanuels. Slaaghwijk, de Kooi, een deel van de binnenstad en het aansluitende deel van Leiderdorp. Het is de bedoeling dat het geld beschikbaar is voor projecten op twaalf basisscholen, vijf scholen voor voortgezet onderwijs, drie ka- tholieke of christelijke scholen en veertien welzijnsinstellingen, zoals speel-o-theken, buurthuizen, bi bliotheken en kinderopvang. Het ministerie van onderwijs stelt on geveer 750.000 gulden beschik baar, het ministerie van wvc bijna twee ton. P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Lei den, had al verwacht dat de ge meente de extra bijdrage zou krij gen. Leiden krijgt al jaren lang een bijdrage voor dit soort projecten uit een voorlopige regeling. Kritiek Het hoofd van de directie onder wijs zegt tevreden te zijn dat Lei den nu extra geld krijgt voor het 'achterstandsgebied'. Hij plaatst echter meteen een kritische kant tekening. Dank zij de voorlopige regeling had Leiden zeven ton te besteden voor dit soort projecten. Dat geld hoefde echter te worden gedeeld door minder scholen en in stellingen dan nu het geval is. Pe ters rekent voor dat nu per school en per instelling minder geld be schikbaar is. "In materiële zin be tekent het dus een achteruitgang". Bovendien heeft het rijk een bij drage van twee ton voor centrale opvang van buitenlandse kinderen ingetrokken. Die centrale opvang is bedoeld om kinderen 'bij te scholen' die direct uit landen als Marokko en Turkije zijn gekomen. Het rijk heeft de bijdrage ge schrapt omdat het meent dat het aantal kinderen dat uit dergelijke landen naar Nederland komt, aan zienlijk is afgenomen. Peters is het daar niet mee eens. Volgens hem komen er nog steeds veel buitenlandse kinderen - voor al Marokkaanse kinderen - naar Nederland. Hij stelt dat Leiden het ministerie van onderwijs probeert over te halen de bijdrage voor de centrale opvang voort te zetten. Zekerheid De ministeries van onderwijs en welzijn hebben in totaal 116 aan vragen gekregen voor onderwijs- voorrangsgebieden. Van die aan vragen zijn er uiteindelijk 66 toege kend. Waar onder dus het Leidse verzoek. Volgens Peters is bij de toeken ning van de aanvragen gekeken naar onder meer onderwijs- en ont wikkelingsachterstanden in de verschillende gebieden, het gemid delde inkomen en opleidingsni veau van de ouders en het werk loosheidspercentage. Met de 9,5 ton die Leiden nu heeft gekregen, kunnen speciale onderwijs- en wel- zijnskrachten in dienst worden ge nomen die kinderen met onderwij sachterstand moeten opvangen en begeleiden. De huidige bijdrage vloeit overi gens voort uit een overgangsrege ling. Voor 1 februari van het vol gende jaar moet Leiden een ge- biedsplan indienen en een activi teitenoverzicht. Daarna wordt de bijdrage telkens voor een periode van drie jaar vastgesteld. Beeld van de 5'meiviering vorig jaar: op het Stadhuisplein wordt Zweeds wittebrood uitgedeeld. Programma op en rond 5 mei in Leiden: 'Slachtoffer van A-omroep' LEIDEN - Vannacht omstreeks twee uur heeft de politie een gewonde man aangetroffen op de Langegracht. De man, af komstig uit Amsterdam, kon niets anders uitbrengen dan: "Ik ben het slachtoffer van een A-omroep". De man is naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht en de politie onderzoekt nog of hij het slachtoffer is van mishandeling of beroving. Jonge Socialisten Morgen zal ook de verkiezings karavaan van de Jonge Socialisten (JS) in Leiden zijn om door middel van op jongeren gerichte activitei ten uit te leggen waarom jongeren, volgens de JS, op de PvdA moeten stemmen en waarom het huidige CDA/WD-beleid van geen kant deugt. Er zal een verkiezingspro gramma worden uitgevoerd met onder meer een rap-act, sketches en toespraken. De JS zal een ver kiezingskrant uitdelen waarin pro grammapunten van de PvdA zijn verzameld die voor jongeren van belang zijn. De verkiezingsactivi teit van de Jonge Socialisten zal plaatsvinden, van 11.00 tot 13.00 uur, op het Stadhuisplein. LEIDEN - In het Volkshuis aan de Apothekersdijk vieren PvdA, PSP, PPR, CPN, Jonge Socialisten, HTIB en FNV vanavond vanaf acht uur gezamenlijk 1 mei. De viering van de dag van de arbeid staat in het teken van de internationale solidariteit die in Leiden tot uitdrukking wordt gebracht door muziek en cul tuur uit Chili, Turkije en Zuid-Afrika. Volgens de organisatoren is er ook nog een tweede reden waarom het herdenken van 1 mei zinvol is: "An no 1986 gaat het net als toen in Nederland nog steeds om de verbetering van de werk-, woon- en leefomstan digheden van de werkende (werkloze) bevolking. Ar beidstijdverkorting met behoud van lonen was in 1886 een thema en is dat nog". "Nederland is geen aards paradijs. Hier geen repres sie door leger of de politie maar een maatschappelijke ontwikkeling die onderdrukt. De aantasting van het stelsel van sociale zekerheid, het naar beneden druk ken van grote groepen werkenden, de minachting van het kabinet en werkgevers voor vakbonden - dat zijn dingen die ongerust maken. Daarom zal op 1 mei ook de situatie van de Nederlandse (voormalige) werkne mers aan de orde zijn, met name in de bijdrage van Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV". Het programma in Leiden heeft overigens een sterk culturele inslag. Er is een optreden van Dempsey, Jan ën Alleman, Glamour en de HTIB-groep zal Turkse volksdansen opvoeren. In nevenprogramma's onder meer produkten en vi deo's uit Midden- en Zuid Amerika, video's over vrou wen in de grafische industrie en ten slotte een reeks stands. Het geheel wordt rond elf uur afgesloten met een optreden van The Raspers. Wandelsport De wandelsportvereniging Zuid-West organiseert op zater dag 3 en zondag 4 mei haar 16e Zuid-West wandeltochten. De start vindt op beide dagen plaats bij de kantine van de voetbalver eniging VTL, aan de Voorscho- terweg, om 9.00 uur. Inlichtin gen: tel. 071-720807 of 01726- 13470. Folkclub De Leidse Folkclub Horus orga niseert vrijdag 2 mei, om 21.00 uur, een open podium voor ieder een die folkmuziek maakt. Wie wil optreden wordt verzocht zich van te voren op te geven (tel. 01717-2726) of anders ter plekke in de Bambou, Herenstraat 1 Open Huis Het Leids Schilder- en Tekenge nootschap Ars Aemula Naturae (Pieterskerkgracht 9) zet op za terdag 3 en zondag 4 mei, tussen 11.00 en 16.00 uur, zijn deuren open om het publiek kennis te la ten maken met wat Ars aan cur sussen te bieden heeft. Door het gehele gebouw zijn ook de resul taten van cursisten te bewonde ren en er bestaat de mogelijkheid om zich te laten inschrijven voor Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International zal op zater dag 3 mei met een stand op de Haarlemmerstraat staan (bij de Hartébrugkerk) in verband met de wereldwijde Zuid-Afrika ac tie die loopt van 5 maart tot 5 ju li. Bij de stand is informatie te verkrijgen over Amnesty in het algemeen en over de mensenrech ten in Zuid-Afrika in het bijzon der. Viswedstrijd. De visvereniging VOP heeft een competitiewedstrijd gehou den waarvan de uitslag is als volgt: le, F. Reijken; 2e, H.J. Plug; 3e, J. Kokkedee; 4e, G.J. Kokkedee; 5e, H. van Tongeren; 6e, A. Segijn; 7e, J. Boot; 8e, H. Binnendijk; 9e, P. Aben en 10e S. Kokkedee. Jaarmarkt De evenementengroep van de Herensingelkerk organiseert op zaterdag 3 mei, van 10.00 tot 16.00 uur, voor de achtste maal een jaarmarkt op het voorplein van de kerk. Op deze dag kunnen tevens de prijzen van de jaarlijk se loterij in ontvangst worden ge- Tarot De Emin Foundation organi seert op zaterdag 3 mei, tussen 16.00 en 19.00 uur, een kennisma kingsdag over de Tarot in het ge bouw aan de Cobetstraat la. Timmerwerf (1) Stadstimmerwerf, stadshulp- werf, stadswerf: de woorden worden kleiner en je kunt je daardoor niet aan de indruk ont trekken dat alles beduidend min der is geworden. De stadstimmerwerf aan het Galgewater is in elk geval niet meer. De werkzaamheden wor den nu verricht in De Waard, op de stadswerf. Wat er met het complex aan het Galgewater gaat gebeuren, is nog niet be kend. Gemeenteambtenaar Baren- dregt schrijft: "Naar het zich laat aanzien zullen de timmerwinkèl en de overdekte opslag op het binnenterrein worden gesloopt. Een nieuwe bestemming staat nog niet vast". "Ideeën zijn er te over (ge weest). Reeds in 1971 waren er bijvoorbeeld plannen om er een restaurant van te maken, direct aan het water gelegen. De huidi ge gedachten gaan, gelet op de geringe hoogte van de verdiepin gen van de Graanschuur, uit naar een museale functie". We zullen zien. Over de werven is nu in elk ge val een boek verschenen, uitge geven door de gemeente Leiden bij de ingebruikneming van de stadswerf op 22 en 23 april. Het is een heel boekwerk. Niet altijd 'even interessant overigens; zo staan er net iets teveel opsom mingen in en de taal had ook wel iets frivoler gekund. Het is toch de bedoeling dat het boek gelezen wordt! Timmerwerf (2) Wat weer niet wegneemt dat het boek in een aantal opzichten in teressant is. Met name het ver LEIDEN - De stichting 5 mei Co mité organiseert ter gelegenheid van de herdenking van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding een aantal activiteiten. In De Waag, Aalmarkt 21, wordt een tentoon stelling gehouden getiteld 'Oorlog en bezetting in Nederlands-Indië'. Deze wordt op vrijdag 2 mei ge opend door D.W. van Logchem, voorzitter van de afdeling Oost- Azië van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland. De tentoonstelling is samenge steld uit fotopanelen, die ter be schikking zijn gestelddoor het Haagse Museon uit authentieke documenten, gebruiksvoorwer pen, kamptekeningen en schetsen van geïinterneérden uit Japanse kampen. De tentoonstelling is tot en met 10 mei. te bezichtigen. Op 5 mei heeft om 12.00 uur op het Stadhuisplein de traditionele uitreiking van het Zweedse Witte brood plaats. De Zweedse ambas- haal van P.J.M. de Baar verdient aandacht; zeer gedetailleerd (soms té) beschrijft hij de ge schiedenis van de timmerwerf- tot 1900. "Zodra een stad enige openba re gebouwen en stadsmuren te onderhouden krijgt, zal al snel een apparaat gesticht worden om die taak uit te voeren". Het begin is meestal, aldus De Baar, dat een gevestigde bouwonderne mer een monopoliepositie krijgt bij het ontwerpen en uitvoeren van bouwwerken. "Zodra er weer behoefte aan nieuwbouw is, wordt hij er bij geroepen, en voor onderhoud geldt vaak een regeling waarbij hij periodiek alle openbare werken inspecteert en voorstel len doet om bepaalde reparaties uit te voeren. Allengs wordt dan de regeling zo bijgesteld dat deze zelfstandige ondernemer aller eerst voor de stad werkt en nog maar weinig voor particulieren doet". Ook in Leiden ging het zo. We schrijven het einde van de zes tiende eeuw. De bevolking van de stad was gegroeid en het stadsbestuur, voortvarend geleid door secretaris Jan van Hout, ging zich met het een en ander bemoeien: de stad nam de zorg voor bruggen op zich en ging zich ook bemoeien met de nieuwbouw van walmuren. Wat betreft de stadstimmer werf is 1611 een belangrijk jaar. Er werd toen een knoop doorge hakt: "Besloten werd tot een uit breiding van de stad met de wijk tussen het Galgewater, Oude Vest, Oude Herengracht en Ma re, Rijnsburger- en Morssingel. In die nieuwe wijk moesten vooral de vervuilende industriën (aan de Volmolengracht) en el ders te krap gehuisveste activi teiten plaats vinden". "Zo kwam hier ook de Bees saderaad biedt burgemeester Goe- koop volgens traditie het eerste wittebroodje aan. Daarna, om 13.00 uur, voeren de leden van de Ge handicapten Sportvereniging De Sleutels sportdemonstraties uit. De festiviteiten worden besloten met het traditionele bevrijdings concert in de Pieterskerk en het bevrijdingsbal in de Stadsgehoor zaal. Het Rijnlands Mannenkoor geeft het bévrijdingsconcert in de Pieterskerk. Het City of Oxford Choir verleent hieraan tevens zijn medewerking. De gebroeders Brouwer begeleiden het koor op trompet, Loek van der Leeden op piano. Bekende liederen uit opera, operette en musical staan op het programma, dat onder leiding van Sander van Marion wordt uitge voerd. Aanvang 20.00 uur. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij koorleden en Reis bureau Cebuto. Doezastraat 30 in Leiden (tel. 133941). sigarenmaga zijn A. Spies. Hoofdstraat 16 Lei derdorp (410058), H. Maat, Ade- geest 24 Leiderdorp (890457), De Kaasstolp. Haarlemmerstraat 142 Léiden (144284). Het Havannahuis, Winkelhof 14 Leiderdorp (410311). Aan het bevrijdingsbal wordt dit jaar medewerking verleend door onder meer de Frits Landesbergen Big Band, de DSB-orchestra, de Kastelein Jive Dancers en de Wall Street Crash Playback Groep. In de foyer van de Stadsgehoorzaal is tevens een expositie te zien van fo to's en documenten van de bevrij ding. Het bal begint om 20.30 uur. Kaarten zijn in Leiden verkrijg baar bij de VVV, Stationsplein 210. K&O. Oude Vest 45, Platenhandel de Tombe. Pieterskerkchoorsteeg 11, Le Bambou, Herenstraat 1, Fa. tenmarkt en dat men meteen aan de stadstimmerwerf gedacht heeft bij het ruimtelijk indelen van de wijk lijkt niet vreemd. Aan het Galgewater konden de grootste schepen gelost worden, was opslagruimte in overvloed en had niemand last van gezaag en gespijker". Gezaag - in de beginjaren van de werf, die sinds 1616 aan het Galgewater zit, werd er inder daad duchtig gezaagd, maar dat veranderde in de periode 1650. Door de ingebruikname van twee zaagmolens aan de Mare- dijk en de invoer van gezaagde planken en balken, kwam de na druk nu vooral te liggen op de opslag van hout. "Enkele keren per jaar reisde fabryck (de chef!, red.) Van 's Gravensande naar de Vaart (Vreeswijk), Amsterdam en Dor drecht om vooral het grote hout Fielemon. Bevrijdingsplein 1. In Oegstgeest bij platenhandel Han- kart, winkelcentrum Langevoort en in Leiderdorp bij Foto Jansen in de Winkelhof. CPN De Leidse afdeling van de CPN houdt op maandag 5 mei een the ma-avond in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. De film 'Ik wil geen oorlog' zal worden vertoond. Daarna voeren Stien Pulle, oud- verzetsstrijder en ex-gevangene van het kamp Ravensbrück, en een meisje van het Leids Scholierenko- mitee het woord. Tot besluit is wordt er gediscussieerd. De soos aan de Middelweg orga niseert voor 55-plussers op dinsdag 6 mei een middag om herinnerin gen aan de oorlog op te halen. Om streeks 14.30 uur vertelt de heer Klinkhamer over zijn belevenissen tijdens een hongertocht naar Den Helder. Het is de bedoeling dat ook andere aanwezigen over hun erva ringen vertellen en materiaal uit de oorlog menemen. De soos gaat om 14.00 uur open. Militairen De afdeling Leiden van de Ne derlandse Bond van Oud Strijders, het 'Veteranen Legioen', houdt op donderdag 8 mei een herdenking van de gevallen militairen van het tiende, vijftiende en tweeëntwin tigste depot, bij het oorlogsmonu ment aan de Haagse Schouwweg. Om 9.00 uur verzamelt men zich op de Hoge Morsweg/hoek Smaragd laan. Om 9.30 uur volgt een stille tocht naar het monument. Om 10.30 uur krijgt de herdenking een vervolg in het dorpshuis De Terp in Valkenburg. in te kopen, steeds vergezeld door een burgemeester of sche pen en in een enkel geval door de stadstimmerman". U leest het goed: in die tijd had een burgemeester nog verstand van hout. Denk maar niet dat dat nu nog het geval is. Wedden dat Goekoop het verschil niet kent tussen noten- en eikenhout. Trouwens, die Van 's Graven sande. Arent van voren, moet een vakman zijn geweest. En dat hij voor het gerecht werd ge daagd omdat zijn hond ervan werd verdacht in een hondsdolle bui enkele koeien van een boer uit Voorschoten te hebben gebe ten, ach, het was wat anders ge weest als Van 's Gravensande zelf aan hondsdolheid had gele den. Toch sneuvelde het hoofd van deze vakman. Niet omdat hij in zijn werk faalde, integendeel, hij kon terugzien op enkele geslaag LEIDEN - Twee auto's zijn gister avond totaal vernield bij een bot sing op de Diamantlaan. Een 51-ja- rige Leidse automobiliste reed daar achteruit in de richting van de Dr. Lelylaan, terwijl een 22-jarige Leidenaar met zijn auto vooruit in de richting van de Smaragdlaan reed. Geen van beide automobilis ten had de ander in de gaten, waar door ze tegen elkaar opknalden met het bekende gevolg. Beiden hadden alcohol gebruikt, maar niet zodanig dat het promillage ontoe laatbaar was. Dat was wel het geval bij een 51- jarige Leidse automobiliste die dinsdagochtend omstreeks zeven uur over de Telderskade richting Churchilllaan reed. Als gevolg van overmatig drankgebruik verloor zij de macht over het stuur en botste tegen een boom aan de rechterkant van de weg. Haar auto werd volle dig vernield. Zelf moest zij met verwondingen aan neus en knie naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN - De dagopbrengst, geld en cheques ter waarde van onge veer vierduizend gulden, van een pizzeria aan de Steenstraat is afge lopen nacht gestolen. De op brengst zat in een tas die in de piz zeria was achtergelaten, terwijl de eigenaar nog op bezoek ging. Voor de zekerheid had hij zijn hond in de zaak achtergelaten. Niettemin slaagden dieven er in aan de ach terkant een ruit te forceren en er met de buit vandoor te gaan. Bij een juwelier aan de Haarlem merstraat is afgelopen nacht om streeks half drie ingebroken. De dief had een ruit ingeslagen, waar door het alarm ging loeien. Alvo rens op de vlucht te slaan kon hij zich nog een hoeveelheid repara tie- en graveersierraden eigen ma ken. Familieruzie LEIDEN - Twee mensen zijn giste ren in de Bernhardstraat gewond geraakt tijdens een familieruzie. Een 27-jarige man ging volgens de politie met een hakbijltje zijn broer van 29 en zus van 17 jaar te lijf. Bei den moesten met hoofdwonden naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De dader had in middels de benen genomen, maar meldde zich een uur later berouw vol aan het politiebureau. De man is ingerekend op verdenking van poging tot doodslag of zware mis handeling. de bouwondernemingen, zoals de Marekerk. Nee, Van 's Gra vensande raakte betrokken in een onappetijtelijke affaire, zoals De Baar het zo kies omschrijft. Wat was er in 1654 aan de hand op de stadstimmerwerf? Van 's Gravensande werd ervan ver dacht dat hij overspel had ge pleegd met zyn dienstbode. Hij sleepte diverse getuigen vuor het gerecht die moesten bewijzen dat het mens loog. Was zij niet 'dief-, hoerachtich ende licht- veerdich?*' Had eèn hospita niet ooit ge zegd: "Foey Ryck, het syn hoere- streecken?" En dan die afkeu ring: "Dat sij haer behoorde te schamen 't selve (haar vuile hemd) aen manspersoonen te la ten besichtigen". Maar het mocht niet baten: begin 1655 werd Van 's Gravensande ontsla gen. Plannen van hem - een to rentje op het Academiegebouw en de bibliotheek Thysiana - wer den door anderen overgenomen. Timmerwerf (3) De meest interessante periode die De Baar beschrijft is het tijd vak 1675 1768. Altijd, zo deelt hij mee, werd er al geklaagd dat openbare werken teveel kostten en de arbeidskrachten niet hard genoeg werkten, maar in de acht tiende eeuw werd dit een vry wel constante jammerklacht. In 1732 werden er dan ook nieuwe in structies opgesteld voor de tim merman, metselaar, meester knecht en lager personeel, zoals de spaanderrapers. Waarna er een bureaucratie wordt beschreven die van deze tijd zou kunnen zyn: voor elke reparatie is de toestemming no dig van de tresorier-extraordina- ris, "zonder welkers ordre geen hamer- of spijkerslag, truffel zal vermogen te doen". Ook op de materialen die ach ter slot en grendel onder beheer van de meesterknecht kwamen, moest zorgvuldig worden gelet. "Er mochten niet meer spy kers aan de knechts meegegeven wor den dan ze konden verspijkeren of nodig hadden, en het over schot moest gestrengelyk terug gevorderd worden". En wy maar zeuren over die goede oude tyd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3