Noordwijk geeft voorsprong weg UVS loopt achter feiten aan: 0-2 Klaus Allofs schudt Real Madrid wakker Anderlecht deelt punt RB komt terug tot 2-2 Drukke dag arbiter De '22' van Denemarken Nederlaag tegen Nieuwenlioom Liverpool dicht bij titel Köln in slotfase vernederd: 5-1 Zwijgplicht Kiev-spelers DONDERDAG 1 MEI 1986 SPORT PAGINA 17 BRUSSEL (ANP) - Anderlecht heeft in de eerste van twee beslis singswedstrijden om het lands kampioenschap van België geen afstand kunnen nemen. De Brus selse ploeg kwam woensdag in ei gen stadion tegen Club Brugge niet verder dan 1-1. De return wordt op 6 mei in het Olympia-sta- dion gespeeld. In het Astridpark was Ander lecht voor 20.000 toeschouwers in de eerste helft de dominerende ploeg. Frankie Vercauteren gaf het overwicht gestalte met een verruk kelijk doelpunt. In de 29e minuut schoot hij na een pass van Vande- reycken direct in. Zijn volley vanaf de rand van het strafschopgebied vloog in de rechter bovenhoek bui ten bereik van de doelman van Club Brugge, Flip van de Walle (1- 0). Club Brugge startte het tweede deel zeer agressief. Jan Ceulemans werd door trainer Houwaart in de spits geposteerd en Anderlecht kwam onder druk en in moelijkhe- den. Binnen het kwartier lag de ge lijkmaker achter de herstelde Mu- naron. Luc Beyens was de maker. Anderlecht protesteerde vergeefs tegen de toekenning wegens ver meend buitenspel. NOORDWIJK - Meer dan prestige stond er niet op het spel, maar dat weerhield Noord- wijk en Rijnsburgse Boys er niet van om het verloren seizoen alsnog van een glans te voorzien. Dat laatste ging vooral op voor het elftal van Arie Lagendijk, dat de gedeva lueerde derby opwaardeerde door te strijden alsof er een kampioenschap te verdienen was. Het team toonde karakter en veerkracht door een 2-0 achterstand weg te werken om uiteindelijk op 2-2 te finishen. Maar voor hetzelfde geld was de streekontmoeting in, pakweg, 5-5 geëindigd. gezegd 'dubieuze' beslissingen te De enige dissonant in het door 1400 toeschouwers bezochte tref fen was scheidsrechter Jonker, die zich op het veld aan de Van Pan- huysstraat als een dwarsfluiter pre senteerde. Rijnsburgse Boys was op de hoogte van de 'kwaliteiten' van de Alkmaarder, die kortgele- der den de wedstrijd GVW-RB uit de rast» hand liet lopen door op zijn zachtst LEIDEN - Voor arbiter Van StofTelen was Koninginnedag giste ren geen vrije dag. De scheidsrechter uit Lisse diende zich giste ren in Leiden op twee plaatsen te melden. Eerst aan de Vliet, wat later op sportpark Noord. Bij LDWS tegen Van Nispen kon hij kort zijn. Elf minuten om precies te zijn, het restant van de destijds gestaakte wedstrijd. Eén belangrijke beslissing nam hij: hij keurde een treffer van Bart van der Weijden af wegens hands. Op het formulier kon hij de 1-0 die er reeds geschreven stond laten voor wat het was, want verder gebeurde er niets. Op Noord bij het bekerduel voor de derde ronde tussen Roo- denburg en Monster had Van Stoffelen beduidend meer werk. Er kwam zelfs een verlenging aan te pas omdat de thuisclub er dankzij Ronald Jansen nog net in slaagde een 1-2 achterstand (doelpunt Cees Verver) goed te maken. Omdat er verder niet werd gescoord legde de Lissenaar de bal vervolgens tienmaal op de stip. Korree en Klein faalden, Mon ster mocht verder en Van Stoffelen had eindelijk rust. KOPENHAGEN (Sid) - John Eriksen van Feyenoord be hoort tot de Deense selectie van 22 spelers voor het eind- toernooi van het wereldkam pioenschap voetbal in Mexico. Met Eriksen zijn ook de in Ne derland spelende Ivan Nielsen, Frank Arnesen en Sören Busk in de groep opgenomen. Van de 22 spelen er overigens 14 in het buitenland. Niet in de selectie opgeno men is Jan Heintze van PSV. Verder is het opvallend dat Manniche, sterspeler van Ben- fica, en Lauridsen van Espanol niet tot de uitverkorenen beho- De 22 van Denemarken zijn: doel: Rasmussen (Aarhus GF), Qvist (KB Kopenhagen), Hoegh (Odense BK) achter: Morten Olsen (Ander lecht), Busk (MVV), Nielsen (Feyenoord), Siveback (Man chester United), Andersen (An derlecht), Bartram (Aarhus GF), Nielsen (Bronshoj IF) midden: Lerby (Bayern Mün- chen), Arnesen (PSV), Frimann (Anderlecht), Mölby (Liver pool), Bertelsen (Aarau), Si monsen (Velje BK), Jesper Ol sen (Manchester United), Berg- green (Pisa) voor: Larsen (Verona), Lau- drup (Juventus), Christensen (Lyngby BK), Eriksen (Feye noord) De Westduitse international Felix Magath beëindigt na de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap zijn actieve voetballoopbaan. De 32-jarige middenvelder van Hamburger SV gaat zich na 1 juli helemaal wijden aan zijn taak als manager van de club. Magath volgde Günther Net- zer op in die functie. Er is even sprake van geweest dat hij nog een jaar zou doorgaan als spe ler, vooral ook omdat HSV, dat voor het eerst in zeven seizoe nen Europees voetbal moet missen, Wolfgang Rolff (naar Leverkusen) en Michael Schro der kwijtraakt. Gisteren hakte Magath de knoop door en be sloot met voetbal te stoppen. Gisteren deden zich geen inci denten voor, hoewel Jonker daar wel 'voer' voor aandroeg. De arbi ter immers maakte de indruk zelf de eindstand te willen bepalen. Zo gaf hij Noordwijk in de zevende minuut na rust om 'niets' een straf schop (waardoor het 2-0 werd) en gaf hij kort voor het einde zijn goedkeuring aan de Rijnsburgse gelijkmaker, waar een zéér indrin gende 'buitenspel-lucht' aanzat. Noordwijk-oefenmeester John Eelman had geen goed woord over voor de scheidsrechter en noemde de beslissing van de fluitist "schandalig". "Als het zo moet, dan hoeft het voor mij niet meer", brieste de in woner van Haarlem. "Die speler (Hans Zwaan) kan onmogelijk ach ter de bal vandaan zijn gekomen. Het was duidelijk buitenspel. Die grensrechter (Leo Heemskerk) stond op één lijn, maar doet niets. Daar klopt toch niks van? Dan kunnen we voortaan net zo goed met clubgrensrechters gaan werken". De bewuste vlaggenist bleef na afloop uiteraard achter zijn beslis sing staan. "Het was een terecht doelpunt. Die jongen kwam achter vlakbij en kon het daardoor zelf constateren". "Inderdaad", aldus Jonker. "Van buitenspel was geen sprake". De manier waarop de gelijkma ker tien minuten voor het einde tot stand was gekomen wekte de woe de op bij Noordwijk, dat in de per soon van trainer John Eelman wel zo eerlijk was om ook de hand in eigen boezem te steken. "We moe ten de schuld natuurlijk ook by on szelf zoeken. Na de 2-0 zijn we ge stopt met voetballen. Zo'n voor sprong mag je natuurlijk nooit meer uit handen geven. Maar we vielen helemaal terug. In de eerste helft ging het ook al niet best. We leden in de opbouw veel te veel balverlies". Dat had uiteraard oók de maken met de kracht van de opponent, die voor de pauze de beste mogelijkhe den kreeg. Hoewel de Rijnsburgers het moesten doen zonder Huug Aandewiel, Wim Driebergen en Martin Toet kreeg de ploeg van La gendijk de kans om een flinke voorsprong op te bouwen. Hans Zwaan (2x), de sterke Martin de Louw en Marcel van der Blom (schot tegen de paal) verzuimden evenwel het karwei af te maken. Noordwijk was tweemaal dicht bij een doelpunt in het eerste part. de bal vandaan", aldus de grensja- Andries Wendt (die ongestaft acht ger. De scheidsrechter stond ö*- NIEUWENHOORN - Aan de voorbereiding lag het niet. Ruim vijf uur voordat er in Nieuwenhoorn moest worden afgetrapt, nam de UVS-selectie reeds de wijk naar de Zuidhollandse eilanden, alwaar rust en verpozing op het programma stond. De stand wandeling in Rockanje en de door het Leidse bestuur ter beschikking gestelde biefstuk ken mochten evenwel niet baten, want UVS werd door de plaatselijke favoriet volkomen terecht naar een 2-0 nederlaag gespeeld. Waarmee de Leidse titelkansen nog niet zijn verspeeld. Dat niet, UVS heeft alles nog in eigen hand, maar dan dienen de zaken wel an ders te worden aangepakt dan gis- termiddag. Anderhalf uur lang liep de eersteklasser achter de feiten aan bij Nieuwenhoorn, dat vocht voor zijn laatste kansen op het kampioenschap. "Ik heb hier niets aan toe te voegen", was Melbi Ra- boen zichtbaar teleurgesteld, "de ploeg miste vandaag de bezieling. Dat vind ik onbegrijpelijk, want als je toch bovenaan staat moetje toch zonder problemen motivatie kun nen opbrengen?" UVS week daarmee plotseling af van de lijn, die de laatste vier com petitiewedstrijden was getrokken. Overtuigend graaide de Kikkerpol- derploeg de overwinningen bij el kaar, met de 0-5 winst bij DFC als hoogtepunt. Van de tot toen tot het bot gemotiveerde formatie, was op Koninginnedag niet veel meer over. Natuurlijk mocht UVS het excuus aanvoeren dat vier basis krachten (Jansen, Filippo, Van Weerlee en Erades) ontbraken, maar dat was natuurlijk geen re den om de hobbelige grasmat on geïnspireerd te betreden. "Natuurlijk mis ik die jongens", stipte Raboen aan, "maar ik wil het pertinent niet als excuus aanvoe ren. Aan de invallers lag het niet. UVS was vandaag als team niet bij de les. Als je met 5-0 voorstaat gaat alles gemakkelijk. Waar het om gaat is hoe de spelers zich gedra gen bij een achterstand. Iedereen heeft het kunnen zien, het oude eu vel van UVS openbaarde zich weer Terwijl de laatste duels Raboen hadden geleerd, dat het juist met de Leidse instelling wel goed zat. "Laat deze nederlaag een les zijn voor UVS. Dit verlies kunnen we dragen, maar komende zondag te gen Xerxes moet het toch anders zijn. Ik zal de heren daar nogmaals op wijzen, maar eigelijk is het toch van de gekken dat ik de spelers op het belang van de wedstrijd moet wijzen". Komende zondag in de thuistop- per tegen de Rotterdamse koplo per kan de Haagse oefenmeester hoogstwaarschijnlijk weer be schikken over Cock van Weerlee, de middenvelder die na het duel te gen DFC onwel werd. Vandaag hoort de 36-jarige Leidenaar de uit slag van het bloedonderzoek, maar is vrijwel zeker dat Van Weerlee te gen Xerxes weer zal kunnen voet ballen. UVS kan de balvaardige Leidenaar best gebruiken, leerde de krachtmeting tegen Nieuwen hoorn. Knalhard Zeer tegen de UVS-natuur in werden de ballen van achteruit knalhard naar de spitsen Maarten Blonk, Hans de Kruys en Mario Fa- ber getransporteerd. Een opval lend en nogal vreemd strijdplan, want dat een spits als Faber in de voeten moet worden aangespeeld, mag toch als bekend worden ver ondersteld. De rossige aanvaller, die tegen DFC nog de show had ge stolen, kwam er daarom in het ge heel niet aan te pas, zoals ook Hans de Kruys aan het front nauwelijks in het stuk voorkwam. Nieuwenhoorn hoefde derhalve niet bijster veel te verrichten om het beeld van de wedstrijd te bepa len. Overtuigend ging het allemaal niet, want de thuisploeg ontbeerde de kwaliteit (hetgeen met een drie tal geblesseerden enigszins is te LONDEN (Reuter) - Hoewel Ken- Hoewel Everton en ook West Ham, ny Dalglish de champagneflessen dat gisteren naar de tweede plaats nog niet wilde ontkurken, is het oprukte door een zege (2-1) op Ips- gisteravond toch zeer waarschijn- wich Town, bij een gelijkspel van lijk geworden dat de 34-jarige Liverpool op gelijke hoogte kun- Schotse internationaal zijn eerste nen komen, moeten beide clubs in seizoen als speler/manager van Li- de hun resterende twee wedstrij- verpool met de Engelse titel zal be- den wel een verschil van twaalf kronen. Omdat Liverpool met 2-0 doelpunten goed maken. bij Leicester won en stadgenoot e Voor de tweede keer in de his- grote rivaal Everton in de laatste torie heeft Girondins Bordeaux de minuut te kijk werd gezet door be- Franse voetbalbeker veroverd. kerwinnaar Oxford (0-1), heeft Li- Voor 50.000 toeschouwers de verpool zaterdag normaal gespro- drie van de afgelopen ken aan een gelijkspel bij Chelsea competitie in het Pare des Prince genoeg om voor de achtste keer i elf jaar landskampioen te worden. Olympic Mar- verklaren) om de door Aad Neute boom geleide defensie te splijten. Dat Nieuwenhoorn in de 31ste mi nuut uit een spelhervatting aan de leiding kwam, was dan ook niet verwonderlijk. Routinier Eef van Splunder tikte de bal vanuit een vrije trap op de 'zestien' listig mee met Wim Schwillens, die de uitge komen goalie Arno Schouten met een harde kogel kansloos passeer de: 1-0. Dat was verdiend, maar voor het zelfde geld was UVS de ploeg ge weest die als eerste had gescoord. Maarten Blonk liet twee kansrijke mogelijkheden onbenut terwijl Hans de Kruys een centimeter te kort kwam om de doorkopbal van Mario Faber tot treffer te promove ren. Het doelpunt viel dus wel aan de andere kant en dat was aanlei ding van UVS om de speelwijze te wijzigen. Minder vaak koos de equipe van Raboen de 'zekere' lan ge haal en probeerde wetse opbouw de tegenstander der druk te zetten. Daarin slaagde UVS nauwelyk omdat geen aanspeelpunten aandienden. Theo van Seggelen was veelal on bereikbaar omdat hij zich te na drukkelijk met de aanval bemoei de. Verder acteerde Hans van Leeuwen onopvallend en van in valler Gerry Jansen konden uiter aard geen wonderen worden ver wacht. Hans de Kruys daarentegen is wel in staat tot het een en ander en net na de pauze was het wonder dan ook bijna geschied. Na een hoekschop legde Aad Neuteboom het leder op de voeten van de vrij staande spits, die doelman Dick Stuip net even sneller zag reage ren. De hoopvolle start kreeg geen vervolg, zodat de actie van De Kruys het enige wapenfeit bleef van het uiterst stroef draaiende UVS. De ingebrachte junioren Walter van der Weiden (voor Jan sen) en Peter Klink (voor Blonk) konden daar niets aan veranderen. Negen minuten voor tijd was Nieuwenhoorn zeker van zijn zaak, nadat invaller Arie Verboom met een droog kopballetje voor 2-0 zorgde. De thuisploeg kreeg zelfs mogelijkheden op een ruimere marge en dat was tekenend voor de instelling voor UVS, op wie de wedstrijdvoorbeiding een aver- rechtse uitwerking had. Melbi Raboen zal zijn speleis zondag voor de wedstrijd tegen Xerxes dan ook zeker géén bief stuk voorzetten. ROB ONDERWATER Het begin van de ondergang van FC Köln. Nadat Hugo Sanchez (9) de bal heeft gemist, kopt Rafael Gordillo de tweede Madrïleense treffer achter Toni Schuhmacher. (foto ap> MADRID (GPD) - Achteraf bezien rf had Klaus Allofs mischien in de 29e minuut van de eerste helft be ter niet kunnen scoren. Na een lan- - ge ren van Janssen speelde de han- ,^h finnen de formatie dige Duitse buitenspeler zijn bela- ger Solana door de benen en kogel de de bal steenhard langs doelman Agustin. De treffer van Klaus Al lofs bü de eerste gevaarhjke tegen aanval van FC Köln werkte op de Madrilenen als de vingerknip waarmee een hypnotiseur zijn 'slachtoffer' weer tot de realiteit te rugbrengt. Na de Westduitse ope ningstreffer in het eerste finaleduel om de Europa Cup 3 nam Real Ma drid alsnog zeer royaal afstand van de opponent die voor de thuiswed strijd moet uitwyken naar West- Berhjn (5-1). Want tot de 30e minuut dommel de Real Madrid in een toestand van schynbewustzyn over het veld. De Madrilenen konden door talrijke invallers hun draai nauwelyks vin den. Het hele vertrouwde verdedi- gingsblok van Chendo, Maceda tot in den treure leek te hebben be studeerd, kon het Madrileense idool geen moment voor gevaar zorgen. Alleen Gordillo zorgde voor enige verwarring in de geslo ten Köln-defensie. Maar by de eni ge reële kans van Real Madrid kreeg hy de bal voor zyn verkeerde rechterbeen. Zo groot was de ont reddering in de Real-defensie dat de Madrilenen na de treffer van Al lofs van geluk mochten spreken dat Honerbach te veel effect in zyn lob wilde geven na opnieuw een tragisch misverstand tussen Sola na en Salguero. Pas in het laatste kwartier van de eerste helft hervond Real Madrid het vertrouwde Europa Cup-se rum. Valdano stelde in de 39e mi nuut Schumacher voor het eerst serieus op de proef. Deze kreeg de bal niet klemvast waarna Hugo Sanchez, opportunisch als altyd in kon tikken. Drie minuten voor rust bezorgde Real Madrid Köln eigen- lyk de genadeslag. Uit een vrije Sanchis was vanwege schorsing of trap van Juanito kopte Gordillo nu blessures afwezig. Hun vervangers wel raak (2-1). De Madrilenen ge- Solana, Salguero en Martin Vaez- raakten door deze treffer in de door quez bleken absoluut niet op el- Kessler zo gevreesde kaar te zyn ingespeeld, waardoor ningsroes, waaraan eerder Borus- er keer op keer communicaties- sia Mönchengladbach en Inter Mi- toornissen ontstonden. lan ten onder waren gegaan. Köln De onzekerheid in de defensie bleek na rust onherkenbaar en bracht ook de middenlinie uit het grossierde in fouten. Al na zeven evenwicht. Michel moest te veel minuten leek Butragueno voor de been- en spandiensten verlenen zoveelste keer zyn meerdere in om zich serieus met de opbouw be- Geils te moeten erkennen. Maar de zig te kunnen houden. Juanito pro- blonde Duitser, misschien wat te beerde zyn voorwaartsen wel in zelfverzekerd geworden door het stelling te brengen, maar zyn pas- gemak waarmee hy de Madrileen ses bereikten zelden hun doel. Om- tot dan toe onder de knie had ge- dat Geils de kapbewegingen houden, verslikte zich by die actie zyn directe opponent Butragueno gruwelyk. El Buitre ontfutselde Geils sluw de bal, verzond een lepe voorzet die via Gordillo by Valda no belandde. Via de paal kogelde de Argentyn raak (3-1). Vanaf dat moment dreigde Köln, zonder de geblesseerde libero Mi chel van der Korput, volledig on der de voeten gelopen te worden. Steiner beging een overtreding (zuiver een penalty), die door de overigens correct leidende Engelse arbiter Courtney werd wegge wuifd. Typerend voor de angst van Köln om net als Borussia Mön chengladbach en Inter af te gaan, was dat de Keulenaren by een 3-1- achterstand en nog ruim een half uur te spelen zich te buiten gingen aan overvloedig tydrekken. Alleen Allofs, met afstand de beste man by Köln, zorgde af en toe nog wat voor vinnige tegenstoten. Maar zelfs dat kon het ontketende Real niet meer afstoppen. De vyf slotminuten bleken voor de ploeg van Kessler een hel. Drie minuten voor tyd treuzelde Steiner zo lang, dat Valdano flitsend achterom de bal kon ontfutselen en byna vanaf de achterlyn in schoof (4-1). Daarmee was nog geen einde gekomen aan de kruis weg van Köln. Santillana, pas tien minuten voor tyd ingezet voor de talende Martin Vazquez, liet by een lange trap vanuit de defensie de bal tweemaal op het hoofd stuiten en schoof daarna het leer onder de vertwyfelde Schuhmacher door. In Berlyn hoeft Kessler niets meer te zoeken na de afgang in Madrid. Want het Olympisch Stadion in Berlyn zal zeker niet die inspiratie bron zyn, die het Bernabeu Sta dion voor de Madrilenen is. overtredingen mocht maken) kop te de bal net naast, terwyl Ivan Hermans in vrije positie op de rand van het strafschopgebied onregle mentair werd gestuit door Leo van Egmond. Scheidsrechter Jonker besliste vanuit de middencirkel dat de overtreding buiten het straf schopgebied was gemaakt. Geert Jan Bakker lepelde de bal vervol gens in de hoek, maar de hand van Jan Blankespoor (invaller voor Henk van Voorbergen) voorkwam de 1-0. Na de pauze (waarin by Noord wyk Kees Nulkes voor Welling in het veld kwam) nam de thuisploeg snel een 2-0 voorsprong. In de 47s- te minuut kopte Arie van Dyk de bal knullig voor de voeten van Noordwyk-aanvaller Ivan Her mans, die tegen de lat schoot. In de rebound maakte John Marijt er 1-0 van. Vyf minuten later al legde Jonker de bal op de kalkstip na een onschuldig duwtje van Leo van Egmond in de rug van Marijt, die zelf de penalty voor zyn rekening nam: 2-0. Onder druk De wedstryd leek definitief be slist, maar Rynsburgse Boys wen ste zich niet by een nederlaag neer te leggen. Onder aanvoering van Paul van der Blom zette de ploeg Noordwyk onder druk. Dat lever de in de 65ste minuut de 2-1 van Hans Zwaan op. "Die goal had nooit mogen vallen", was Eelman van mening. "Onze defensie stond te slapen". Ernstige gevolgen leek die tref fer voor Noordwyk niet te hebben, want de ploeg creëerde hierna pri ma kansen, maar Jos Smits (2x) en Ivan Hermans misten de scherpte die opnieuw Hans Zwaan daarna wel bezat. Op aangeven van Peter Taalman (ingevallen voor De Louw) scoorde de lange puntspeler tien minuten voor tyd de gelijkma ker, die na afloop voel stofdeed op waaien. Vooral in het Noordwyk- kamp. Een kleedkamer verderop ging Jonker eveneens over de tong, maar daar voerde de vreugde over over het resultaat de boven toon. Arie Lagendijk: "De ploeg heeft veerkracht getoond en dat vind ik klasse. Ik heb bewondering voor de jongens dat ze na die 2-0 nog zo goed terug zyn gekomen. Ze heb ben geprobeerd er wat van te ma ken. We streven naar het maxima le. Ik wil met Rynsburg hoe dan ook op 26 punten eindigen". FRED SEGAAR PARIJS (AFP) - De voetballers van Dinamo Kiev zyn gisteren op het vliegveld Charles de Gaulle by Parijs gearriveerd. Evenals de au toriteiten van hun land hulden zij zich in een stilzwygen over de brand in de kerncentrale van Tsjer- nobyl. De spelers en hun begelei ders wilden alleen enkele vragen van de vele verslaggevers beant woorden over de finale in het toer nooi om de Europese bokaal voor bekerwinnaars, vrydag in Lyon te gen Atletico Madrid. Na enige tyd stapte het gezel schap in een bus, die naar het plaatsje Athis-Mons reed voor een korte training. De Sovjets gingen aansluitend per vliegtuig naar Lyon. In die stad zyn de veilig heidsmaatregelen, genomen door de politie en de Europese voetbal Unie (UEFA), verscherpt. De auto riteiten zyn bevreesd voor mogely- ke aanslagen van de militante vleu gel van de Baskische afscheidings beweging ETA.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17