De beul in gewetensnood Vrijwilligers voeren in VS doodstraf uit Niets geleerd van de bij na-ramp Harrisburg Orgelspel tijdens de lunch DONDERDAG 1 MEI 1986 PAGINA 13 Reportage In gevangenissen, verspreid over de Verenigde Staten wachten in totaal 1.650 ter dood veroordeel de mannen en vrouwen op de ge vreesde ochtend dat zij door een anonieme vrijwilliger ter dood zullen worden gebracht. De beul drukt op een knop waardoor een dodelijke stroom stoot vrijkomt, of hij draait een kraantje open waardoor een do delijk gif via een infuus naar het hart stroomt, of hij laat via een handeltje de cyanide-kristallen in het zuur vallen waardoor een dodelijk gas ontstaat, of hij staat met andere vrijwilligers in de rij om op zijn gemaskerde slachtof fer te schieten. door John Barbour De beulen zijn omgeven door anonimiteit en geheimzinnig heid. Zij doen hun werk in gehei me kamers en achter gesloten gordijnen. In Florida is de beul een ge maskerde vreemdeling die in het holst van de nacht langs de kant van de weg staat en wordt opge pikt door een wagen van de ge vangenis. In Nevada komt het executie-team uit de gevangenis zelf, maar de eerste keer dat zij de ter dood veroordeelde zien is tevens de laatste. De voorbereidingen voor een executie zijn zeer precies. In Flo rida moet een vrijwilliger, die on geveer zo groot is als de veroor deelde, in de electrische stoel plaatsnemen voor een oefening. In de San Quentin gevangenis in Californië oefenen de beulen en kele keren per jaar, hoewel er al sinds 1967 geen executie meer is voltrokken. In Idaho wordt het zes man tellende vuurpeloton sa mengesteld uit 40 vrijwilligers uit het politie-apparaat. Zij oefe nen een keer per jaar een execu tie, maar hebben sinds 1957 niet Wanhopig De meeste beulen zijn politie mannen. Sommigen raken hun slachtoffers niet aan, anderen zien slechts een gemaskerde fi guur in een stoel. Sommigen wis selen de laatste woorden met hun slachtoffer en anderen kij ken voor de laatste keer in een paar wanhopige ogen. De wettigheid van de executie is voor de beul geen garantie te gen gewetensnood. Veel beulen hebben na een executie geruime tijd nodig om de ervaring van zich af te zetten. Sommigen ko men nooit meer tot rust, lijden aan slapeloosheid of nachtmer ries of raken aan de drank. Het vuurpeloton van Idaho wordt na een executie 24 uur begeleid door een psycholoog. 'Als je er last van krijgt moetje het niet doen', vertelde een ci pier-beul van de gevangenis van Nevada. 'Ik ben een mens vol medeleven, maar ik heb er geen last van als ik iemand executeer. Ik zie er niet naar uit, maar het is een baan. Ik doe het dus heel za kelijk'. In 1972 haalde het Amerikaan se Hoog Gerechtshof de meeste reglementen voor het voltrekken van de doodstraf onderuit, om dat daarin teveel discretie zou worden betracht bij het uitvoe ren van de executie. In 1976 wer den nieuwe richtlijnen gepubli ceerd en de staten begonnen hun wetten aan te passen. Op 17 ja nuari 1977 was Gary Gilmore in de staat Utah de eerste die werd gedood door een vuurpeloton 'nieuwe stijl'. Na zijn dood volg den tot nu toe nog 50 executiès. Gebruikelijk De meest gebruikte executie methoden zijn de elektrische stoel en de dodelijke injectie. In Florida, een van de 16 staten Het executieteam brengt ver volgens in iedere arm intrave neus een naald aan. Slechts een daarvan wordt gebruikt. De an dere is reserve. Hoewel een arts in de buurt is, werkt die niet Bloederig Intraveneuze injecties (injec ties in de bloedbaan) kunnen moeilijk zijn. Soms is een ader niet te vinden en bij druggebrui kers zijn de aderen vaak zwaar beschadigd. In Texas is het voor gekomen dat gevangenisperso neel een arm opensneed om een bruikbare ader te vinden. Om dergelijke bloederige procedures te vermijden, geeft men er in die gevallen in Nevada de voorkeur aan een beenader te gebruiken. Toen de naalden waren aange bracht vroeg Cole, die zich niet meer kon bewegen, aan de cipier of hij hem achter zijn oor wilde krabben. 'Ik deed dat en hij be dankte me'. Het executieteam trok zich te rug en de luiken gingen weer open. Aan de naalden was een onschuldig infuus gehangen om de aderen open te houden. Cole had voor het laatst oogcontact met vrienden onder het publiek. Vanuit de naalden in zijn arm liep een buis naar de nis waar de beulen zaten te wachten. Aan de buis hingen spuiten met ver schillende gifstoffen. De directeur kreeg het teken om door te gaan. Op dat moment greep de dokter in. 'Wacht nog even', zei hij. 'Als we beginnen kunnen we niet meer terug'. 'Dat weet ik', was het ant woord, en de executie begon. Een van de beulen schreef: 'We kregen een knik om te spuiten en dat deden we en 90 seconden la ter was gevangene Cole dood. Nu hoefde alleen de dokter hem nog dood te verklaren. Mijn collega draaide zich naar mij toe en zei: 'Wat een humane manier'. Ik knikte dat ik het met hem eens Een ander lid van het team her innerde zich: 'Ik nam de drie da gen daarop vrij en deed wat klus jes in huis. Dat hielp me...'. Verborgen 'Er gebeurt niet veel in een ge vangenis dat voor de gevange nen verborgen blijft. Het nieuws deed snel de ronde en misschien, was ik paranoïde, maar ik had het gevoel dat iedereen het wist. Nu, drie maanden later, heb ik dat gevoel niet meer'. Vrijwel alle betrokkenen bij executies hebben na afloop het gevoel dat ze leeg zijn, emotio neel op. Een beul zei dat hij een tijd lang last had gehad van nachtmerries, slapeloosheid en dat hij teveel was gaan drinken. Er wordt in de VS een relatief bescheiden aantal executies vol trokken, voor zover dat aantal wordt vergeleken met het aantal doodvonnissen. In Florida zitten 230 mensen in dodencellen, in Texas 210, in Californië meer dan 180 en in Georgia 115. Van de 50 Amerikaanse staten kennen er 38 de doodstraf. In 29 staten zijn dodencellen, maar tot dusver wordt de doodstraf in slechts 12 staten uitgevoerd. Het executieteam in Nevada zegt dat de gebeurtenissen van december nu wel zijn vergeten. 'De afgelopen drie maanden heb ik maar een keer over de execu tie gepraat', schreef een lid van het team 'en dat was met dezelf de collega met wie ik er het eerst over had gepraat. Onze gedach ten kwamen wel ongeveer over een. We hadden het ook over de mogelijkheid dat het ons nog eens zal worden gevraagd'. Wat zijn antwoord was op die over weging liet hij niet weten. DEN HAAG De ramp met de kerncentrale in het 'Russische Tsjernobil is zo ernstig dat het on geluk van zeven jaar geleden bij het Amerikaanse Harrisburg er door verbleekt. Toch waren die ge beurtenissen in 1979 de oorzaak van een ware angstpsychose en een wereldwijde qpleving van het verzet tegen het gebruik van kern energie. Dr. Frank Barnaby, directeur van het Stockholmse vredesinsti- tuut SIPRI, zei een jaar later in Amsterdam: „Als zich ergens ter wereld nog een reactorongeluk voordoet zoals in Harrisburg, bete kent dat in de meeste landen de nekslag voor kernenergie". door Ronald Frisart Of die voorspelling nu inderdaad uitkomt, moet worden afgewacht. Immers, als ergens een ongeluk met een kerncentrale gebeurt, be weren andere landen met atoom centrales telkens weer dat „zoiets bij ons niet kan gebeuren". In dat verband is het op z'n minst nogal wrang te herlezen wat Barnaby zes jaar geleden aan zijn voorspelling toevoegde: „Sinds het ongeluk in Harrisburg is de verontrusting on der het publiek over de mogelijke gevolgen van kernenergie vrijwel overal in de geindustrialiseerde landen toegenomen, met uitzonde ring van Oost-Europa en de Sow- jet-Unie". Na Tsjernobil zal dat laatste on getwijfeld veranderen. De ramp in de Oekraine lijkt immers maar één conclusie toe te laten: kernenergie is niet zo veilig als voorstanders al tijd zeggen. Zelfs na Harrisburg be weerde de kernenergielobby nog dat die bijna-ramp juist aantoonde hoezeer het eigenlijk meevalt met de risico's. Op grond waarvan zei men dat eigenlijk? Wat gebeurde er destijds bij Harrisburg? Paniek Achtentwintig maart 1979: op het Three Mile Island in de Sus- quehanna-rivier in de Amerikaan se staat Pennsylvania staan twee kernreactoren, de TMI-1 en TMI-2. In de controlekamer van de TMI-2 is het rustig. Alles gaat zijn gewone gangetje. Het is bijna vier uur in de ochtend. Plotseling begint een alarmsirene te loeien. Er is iets mis en ingrijpen is noodzakelijk. Er gens in de centrale is een klep blij ven hangen die gesloten had moe ten zijn. De operators in de controleka mer raken min of meer in paniek. Toch handelen ze razendsnel. Maar per ongeluk schakelen ze een noodkoelsysteem uit dat juist had moeten blijven werken. Een kwes tie van een verkeerd geplaatste schakelaar. Daardoor komen ura- niumstaven zonder water te staan. Dat veroorzaakt zware schade. Er stroomt 2,5 miljoen liter water op de reactorvloer en er ontstaat een enorme wolk radioactieve stoom. Buiten de centrale wordt verhoog de radioactiviteit gemeten. Ook de daaropvolgende dagen lekt radioactieve stoom uit de TMI- 2. Er is sprake van een explosieve gaswolk onder het dak van de reac tor. Tot 25 kilometer van de centra le wordt abnormaal veel radioacti viteit vastgesteld. De angst slaat toe. De autoriteiten geven bevel tot evacuatie van alle kinderen en zwangere vrouwen uit het gebied tot acht kilometer van de centrale. Tientallen specialisten uit de Verenigde Staten, West-Duitsland, Japan en Frankrijk spoeden zich naar Three Mile Island. Nederland stuurt geen deskundigen, maar houdt wel voortdurend contact met de Amerikanen. PvdA-leider Den Uyl zegt dat Nederland het initiatief moet nemen tot een we reldwijde bezinning op het gebruik van kernenergie. In veel landen trekken betogers de straat op om sluiting van kern centrales te eisen. In diverse lan den, zoals Zweden, worden inder daad tijdelijk reactoren stilgelegd. Na enkele dagen wordt in Harris burg bekendgemaakt dat het grootste gevaar is geweken en ke ren veel geëvacueerden terug naar hun woningen. Menselijke fout Op 5 april 1979 meldt The Los Angeles Times dat het personeel van de TMI-2 op het moment van het ongeluk oververmoeid was. Conclusie van de kernenergielob by: menselijke fouten hebben zij het in combinatie met technische fouten - het ongeluk veroorzaakt, kernenergie op zichzelf is niet ge vaarlijk. In 1981 komen de Amerikaanse onderzoekers M. Levenson en F. Rahn bovendien tot de conclusie dat het aantal slachtoffers bij Het bord, bij de ingang tot Three Mile Island en de kerncentrales: verboden toegang voor onbevoeg den. (foto AP) ernstig reactorongeluk niet op dui zenden of tienduizenden moet worden geschat, maar hooguit op enige tientallen. Maar op 23 juli 1982 werd bekend dat niet, zoals aanvankelijk was aangenomen, en kele tientallen splijtstofstaven in de reactor waren vernietigd, maar zeker 90 procent van alle 37.000 sta ven. Het gevaar voor straling was dan ook veel groter geweest dan gedacht. Wat ook ernstig tegenviel was de tijd die gemoeid bleek met het schoonmaken en repareren van de TMI-2. Directeur planning Jack DeVine van de exploitatiemaat schappij van de beide TMI-reacto- ren had gedacht dat dat een paar maanden zou duren. Maar zelfs nu is het werk nog niet klaar en het zal waarschijnlijk nog wel enkele ja ren duren. De in 1979 niet beschadigde reac tor TMI-1 is vorig jaar wel weer in bedrijf gesteld. Eerst verleende de Amerikaanse Nucleaire Regule ringscommissie (NRC) daarvoor toestemming en later deed een rechtbank in Philadelphia dat ook. Was het leed daarmee min of meer geleden? Niet echt. Op 18 decem ber vorig jaar raakten in de TMI-1 acht werknemers licht besmet door een kleine hoeveelheid ont snapt radioactief gas. Grote schade Het ongeluk op Three Mile Is land heeft de Amerikaanse nu cleaire industrie grote schade be rokkend. In de eerste paar jaar na 'Harrisburg' werden tientallen kerncentrales afbesteld. Daarvan stonden er 28 al in de steigers. In 1980 luidde een eerste voor spelling dat de TMI-2 in 1982 weer kunnen draaien en dat de tota le kosten dan 400 mijjoen dollar zouden bedragen. Later werd ge zegd dat de reactor pas weer in 1985 zou kunnen worden opgestart en dat de kosten dan 855 miljoen dollar zouden belopen. Nu wordt uitgegaan van een bedrag van een miljard dollar (voor een fors deel voor rekening van de Amerikaanse belastingbetaler) en niemand noemt meer een jaartal. Nog vorig jaar werden meer dan 1.300 eisen tot schadevergoeding ingediend door omwonenden van Three Mile Island. Ze eisen geld van de General Utilities Corpora tion, de exploitant van TMI-1 en 2, De eisers hebben klachten over hun gezondheid die uiteenlopen van kanker tot aids. De betrokken rechter verwacht nog wel een jaar of tien met het afhandelen van al die zaken bezig te zijn. Volgende week woensdag. 7 mei, begint in de Hooglandse kerk een nieuwe serie tussen-de- middag-concerten op het uit 1637 daterende De Swart-Hager- beer-orgel. Het is nu de vijfde keer dat organist Joop Brons, in samenwerking met de kerkvoog dij, zo'n reeks 'lunchconcerten' heeft georganiseerd. De serie bevat 20 concerten - steeds op woensdagmiddag tus sen half 1 en kwart over 1 - en loopt tot 24 september. De enige onderbreking is op 9 juli. Jonge organisten die nog studeren of kortgeleden afstudeerden zijn er voor uitgenodigd. Ze komen van de conservatoria van Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Het kost Joop Brons geen moeite, orgelstudenten hiervoor te interesseren. "Er is op dit ge bied heel wat talent in ons land en ze zijn wég van dit orgel". De belangstelling is zelfs zo groot, dat Brons een keuze moet doen. Hij kiest dan niet alleen organis ten die het bij een vorige gele genheid goed hebben gedaan, maar ook nieuwelingen. "Je moet iedereen een kans geven". Marijke van Klaveren zal het eerste concert verzorgen. Kort daarna hoopt zij het solistendi ploma te behalen. Het aantrekkelijke van een lunchconcert voor de bezoeker is, dat het er minder formeel toe gaat. Brons: "Je kunt het ook wandelconcerten noemen. Je hoeft er niet bij het begin te zijn en niet tot het eind te blijven en tijdens het concert hoef je niet stijf op je stoel te blyven zitten, al moet je er natuurlijk wel op let ten dat je een ander zo min mo gelijk stoort". Het bezoek is in de loop der ja ren 'redelijk constant' gebleven. Maar daar is Brons niet tevreden mee. Een stijging zit er volgens hem zeker in. "De liefhebber van orgelmuziek die het een keer heeft meegemaakt komt vast te rug. En dan hebben we het nog maar niet over de rust die deze prachtige kerk de bezoeker te bieden heeft". De toegangsprijs is fl. Niet veel als men weet dat een 'echt' orgelconcert tegenwoordig al gauw f. 6 kost. Brons heeft dat bescheiden bedrag nodig om de reiskosten van de gastorganist te kunnen betalen. Overigens wordt komende za terdag op feestelijke manier het zomerseizoen in de Hoolgandse kerk geopend. De kerk is dan open op maandag van kwart over 1 tot half 4 en van dinsdag tot en met zaterdag van 11 uur tot half 4. Vrijwilligers staan klaar om de bezoekers te ontvangen. Het openingsprogramma be gint om half 11 met orgelspel van Joop Brons en eindigt om 4 uur met samenzang met medewer king van de Leidse cantorij. Ver der werken achtereenvolgens mee het Voorschotens kamer koor, de Stageband van K. en G., het jongerenkoor 'Emoena', de hoboïst Han Kapaan, het William Byrd vokaal ensemble, de orga nist Rijk Jansen, het vokaal en semble van de Streekmuziek- school Leiden, de organist Anton Doornheim en het Leiderdorps kamerkoor. Gereformeerde Bond. Ds. C. van den Bergh te Bameveld is benoemd tot voorzitter van de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk, als opvolger van ds. L. J. Geluk (Woerden), die om persoonlijke redenen aftrad. Ds. Van den Bergh (62) was al twee de voorzitter. Van 1968 tot 1973 werkte hjj in Katwijk aan Zee Sinds 1981 in Barneveld. Hervormde Kerk: beroepen door de synode tot predikant bij de luchtmacht J. de Bie Waarde; aangenomen naar Kolderveen kandidaat H. van der Laan Den Haag, naar Nijmegen P. van der Vange Noordwolde (Fr.). Gere formeerde Kerken: beroepen te Grootegast (deeltijd) mevrouw A. van Harten-Tip De Wilp; aan genomen naar Veenwoudsterwal (Fr.) J. Verschoof (legerpredi- kant) AmersfooK. Gereformeer de Gemeenten: bedankt voor Middelburg C. J. Meeuse Rotter dam. Doopsgezinde Broeder schap: aangenomen naar Gro ningen R. P. Yetsenga Hallum- Holwerd. Baptistengemeenten: aangenomen naar Alkmaar (deel tijd) A. J. van de Wetering Eind hoven. Niet openbaar Het is het ANP niet gelukt, het reisschema voor de drie Ne derlandse predikanten (Kwast uit Kollum, Rienstra uit Harder wijk en De Groot uit Amstel veen) die morgen naar Zuid-Afri- ka vertrekken te pakken te krij gen. De Afrikaans-Nederlandse Werkgemeenschap in Pretoria, die het progamma heeft samen gesteld, weigert het openbaar te maken. Secretaris mevrouw A. du Plessis van deze werkgemeen schap zei wel tegenover het ANP, dat de ophef in Nederland over de reis van de predikanten (de eerste twee gereformeerd en de derde Nederlands-gerefor meerd) allerminst op prijs wordt gesteld. Volgens haar kunnen uitgenodigde gasten Zuidafrika- nen van allerlei politieke snit en huidskleur ontmoeten. Haai man Pieter. hoogleraar filosofie, voegde daaraan toe, dat de predi kanten zullen kennismaken met een breed spectrum van het Zuidafrikaanse leven, "omdat te genwoordig alles wel een poli tiek kantje heeft". Voorzitter Kouwenhoven van de gereformeerde synode sprak, toen hij het eerste nieuws over de reis vernam, van 'naief en 'dom'. En hoofdredacteur profes sor Runia van het 'Centraal Weekblad' van de Gereformeer de Kerken vindt het bezoek in de gegeven omstandigheden 'niet verstandig'. (Ds. Kwast schrijft regelmatig in dit blad). Vandaag nog kwalificeert dr. Runia in 'Centraal Weekblad' de apart heid als een 'door en door fout systeem'. Dr. Allan Boesak, voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde. Kerken, wil de drie dominees uit Nederland niet ontmoeten "omdat hun reis is gesponsord door een pro- apartheidsorganisatie". (Bi) de voorbereiding kreeg de Afri kaans-Nederlandse Werkge meenschap assistentie van het Comité Overleg Zuid-Afrika, dat gescheiden ontwikkeling ziet als de beste weg naar een vreedzame toekomst). Overleg met bisschop Desmond Tutu van de Angli caanse Kerk van Zuid-Afrika is evenmin mogelijk, omdat deze begin volgende week een buiten landse reis gaat maken. Cuba. Een delegatie van de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten is een week op Cuba. Doel is de verbetering van de Amerikaans-Cubaanse be trekkingen. Delegatieleider bis schop Philip Cousens bij het ver trek: "Christenen moeten bou wers van bruggen zijn waarover vredestichters kunnen gaan". Reformatie. Deze maand is het 450 jaar geleden, dat in Gene ve de Reformatie begon. Ter ge legenheid daarvan zal op zondag morgen 18 mei in de Kathedraal van St. Pierre, de kerk van de re formator Johannes Calvijn, een bijzondere dienst worden gehou den met, naar verwachting, zo'n 4000 belangstellenden. Er wor den daar veel gasten uit het bui tenland verwacht. De dienst - waarin ook het avondmaal wordt gevierd - zal door Eurovisie wor den uitgezonden, zodat in vele landen belangstellenden, zy het op afstand, eraan kunnen deelne- met de beulen toe, maar waren wel bereid de leden antwoord te laten geven op schriftelijke vra gen. op voorwaarde dat hun na men niet zouden worden gepu bliceerd. Twee vrijwilligers schreven dat zij in de weken voor de exe cutie van Cole gespannen waren en zich bewust waren van hun 'geweldige verantwoordelijk- heid'. Een van hen beschreef de eer ste executie die hij meemaakte: 'Mijn vrouw steunde mij, hoewel zij fel tegen het beëindigen van enig leven is. "Op de dag van de executie begon het allemaal heel snel te gaan: de gevangene werd verplaatst, er werden op het laat ste moment veranderingen door gevoerd en er werd weer geoe fend. Ik had een vrije dag. maar ik werd opgeroepen. Ik was daar blij om, want het leek mjj maar niets om thuis tè zitten en eraan te denken. Door alle activiteit werd ik afgeleid van wat er om 2.00 uur 's morgens zou gebeu- 'Rond 23 uur, drie uur voor de executie, zat een kleine groep le den van het team - ik en vier an deren - rustig bij elkaar, te praten en koffie te drinken. Rond half twee moesten alle bezoekers en de pers buiten de executiekamer gaan staan en wij hoorden dat het tijd was', aldus het verslag van de cipier. Het enige zichtbare stuk meu bilair in de executiekamer van Nevada is een houten tafel, waar acht banden overheen liggen. Getuigen zagen in december hoe Carroll Cole werd binnengeleid voor de luiken werden dichtge trokken. 'Ze moeten kunnen zien dat de persoon levend en gezond is', zei de directeur. De meeste veroordeelden zijn emotioneel uitgeput en laten zich weerloos naar de slachtbank leiden. Een enkeling verzet zich. Cole probeerde zelf op de tafel te klimmen, maar hij was te klein en moest worden gejiolpen. Een meervoudige moordenaar wordt ter dood gebracht in de ge vangenis van Florida. Buiten wachten nabestaanden van dè slachtoffers op het executiebe- richt. Een echtpaar valt elkaar in de armen: een vrouw die haar moeder verloor applaudiseert. In Florida wachten 230 veroordeel den op de uitvoering van de doodstraf ifotos api. waar de stoel wordt gebruikt, wordt de veroordeelde 30 dagen voor de executie naar de Death Watch (De Dodenwacht) ge bracht. Dat zijn twee afzonderlij ke cellen in de gang bij de kamer waar de grote, oude, eikenhou ten stoel staat met de leren ban den. De gouverneur bepaalt de week van de executie en gevan genisdirecteur Richard Dugger de dag en het uur. De veroordeel de wordt ingelicht en de bewa king wordt verscherpt. Een week voor de executie komt een offi-, cier van de reclassering bij dej veroordeelde om zijn of haar laatste wensen in vervulling tel doen gaan. Een sigaret, een boek, een telefoontje of een bezoek van de dominee. De man van de reclassering moet echter vooral voorkomen dat de veroordeelde drugs ge bruikt of zelfmoord pleegt. De maatschappij eist dat de veroor deelde zijn dood bewust onder gaat. Injectie In de staat Nevada werd in de cember vorig jaar de eerste exe cutie voltrokken met een dodelij ke injectie. De veroordeelde was Carroll Cole, een kleine, vrioide- lijke, grijzende man die had be kend vijf vrouwen te hebben ver moord. Hij ging 'vrijwillig' de dood in, weigerde zijn advocaten toestemming te geven beroep aan te tekenen en stelde zijn her sens ter beschikking van de we tenschap, om uit te zoeken of er afwijkingen in te vinden waren. Hij was de laatste en 18de veroor deelde die dat jaar werd gedood. In 1984 werden 21 doodvonnis sen voltrokken. Een van de redenen dat Neva da overstapte van cyanide op in jecties was dat de oude gaskamer lekte. Daar komt bij dat de injec tie sneller werkt en het slachtof fer eerst in slaap valt en dan pas overlijdt. Het executieteam van de ge vangenis van Nevada bestaat uit directeur Harol Whitley, onder directrice Pat Anderson, die het verslag schrijft, een arts en ver schillende anonieme vrijwilli gers die in de gevangenis werken. De autoriteiten in Nevada stonden geen directe gesprekken

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13