Stripmuseum in België Frizzle Sizzle: 'we zien wel' Striptoptien Prulroman over politiek WOENSDAG 30 APRIL 1986 PAGINA 15 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 werkloosheid beter door versterking van het bedrijfsleven kan worden bestreden dan door arbeidstijdverkorting. Klappen Veertig klappen.in zijn gezicht kreeg de 14-jarige Arnaud van zijn klasgenoten. De gymleraar van zijn school in de Fanse stad Rouaan had de scholieren daartoe opdracht gegeven. Arnaud zou een gymnastiekmat hebben stukgesneden en de vulling door 'de gymzaal hebben verspreid. De jongen voelde zich na de afstraffing vernederd. Dat is duidelijk. Zijn vader zou er een hartig woordje over spreken met Lonen Er zijn nog jaren van loonmatiging nodig. Dat vindt de president van De Nederlandsche Bank, dr. W. Duisenberg. Hij schreef dat dan ook in het jaarverslag van de 'bank der banken' dat deze week verscheen. Volgens Duisenberg is een verdere verlaging van het tekort de overheid nu meer dan nodig. Onder meer omdat door de daling van de dollar de inkomsten de leraar, voor de staat uit aardgas aanmerkelijk achterblijven. Duisenberg vindt dat het nog lang geen tijd is om te praten over meer verdienen. Integendeel, de burger kan wat hem betreft een lastenverzwaring tegemoet zien. Wethouders In de gemeenten in ons land zijn gisteravond de nieuwe gemeenteraden geïnstalleerd. Dat was een gevolg van de verkiezingen voor de gemeenteraad die vorige maand werden gehouden. Bij die verkiezingen kwam de PvdA als belangrijkste winnaar uit de bus. In tal van plaatsen heeft dat ertoe geleid dat de socialisten ook (meer) wethouderszetels in de wacht sleepten. Wethouders vormen samen met de burgemeester het dagelijks bestuur van een gemeente. In Leiden bleef de PvdA de grootste partij en kreeg zij dus de meeste zetels in het college. In Alphen bleef de PvdA de derde partij, in de gemeenten in de duin- en bollenstreek veranderde er niet veel en bleef het CDA de grootste partij. Dat was ook het geval in Katwijk waar het CDA twee wethouders levert, de SGP één en de PvdA sinds gisteren weer in het college vertegenwoordigd is. Met een vrouwelijke wethouder nog wel. Ziekte Er moet meer aandacht worden besteed aan het voorkomen van ziekte. Dat staat in de zogenaamde Nota 2000 die staatssecretaris (zeg maar: onderminister) Van der Reijden van volksgezondheid heeft opgesteld. Meer geld uitgeven aan volksgezondheid betekent niet automatisch dat de mensen gezonder zullen worden, zo staat de nota. Van der Reijden liet bij de presentatie van de nota weten dat er ndar zijn mening een grotere nadruk op de eigen verantwoordelijkheid van de burgers moet worden gelegd. In Brussel komt een Centrum van het Belgisch Beeldverhaal, in het art-nouveaustijl opgetrok ken, prachtige Waucquezhuis aan de Zandstraat 20. Het strip centrum wordt op 3 maart in 1988 voor het publiek geopend, op de vijfde sterfdag van Hergé, de geestelijke vader van Kuifje. "Het is de bedoeling", zo ver telt Bob de Moor, artistiek-direc- teur van de Studios Hergé, "dat het centrum eind 1988 gereed zal zijn. Het pand is eigendom van de staat. Deze gaat het gebouw opknappen voor een bedrag van zo'n 6,5 miljoen gulden". "Het zal géén den, maar heel duidelijk een cen trum waarin activiteiten plaats hebben", zegt Bob de Moor. "Daarbij draait het om het Belgi sche beeldverhaal. Zo komen er in het gebouw bijvoorbeeld beeld- en geluidsappatuur. Er zijn permanent werken van teke naars te zien, maar ook wisselen de exposities. Ook komen er voorwerpen die betrekking heb ben gehad op beeldverhalen. Er in zal ook het Imaginair Museum van Kuifje worden gevestigd. Voorts worden er een biblio theek en een leeszaal in onderge bracht. De bedoeling is dat het publiek zich er één of meer da gen zal kunnen vermaken". In een enorme zaal komt een ruimte voor tijdelijke exposities. Een tussenverdieping is geheel gewijd aan animatiefilms. Het heilige der heiligen wordt op de eerste verdieping het al genoem de Imaginair Museum. Voorts is ruimte ter beschikking gesteld aan de twee belangrijke Belgi sche striporganisaties, het Frans talige Upchic en het Vlaamse Onafhankelijke Stripgilde. Beheerder van het gebouw is de op 24 oktober 1984 opgerichte VZW (Vereniging Zonder Winst- doel) Centrum van het Belgisch Beeldverhaal, waarin Franstalige en Nederlandstalige stripteke naars en -producenten zijn verte genwoordigd, - alsmede twee mensen van Studios Hergé. Die vereniging zal ook voor de in richting van het instituut moeten zorgen en het benodigde perso neel in dienst nemen. Het cen trum huurt het pand van de staat. Bob de Moor komt zelf zeker dit jaar nog eens in het nieuws. Uitgeverij Lombard, heeft voor het leesseizoen april/augustus weer een aantal pijlen op zijn boog heeft. Soms letterlijk wan neer het gaat om de nieuwe afle vering van Thorgal (door Rosins- ki en Van Hamme) maar ook fi guurlijk waar het de liefhebbers van Kuifje en De Moor betreft. De uitgever zal namelijk de jongste aflevering presenteren van de serie Onze Auteurs. Die wordt gewijd aan tekenaar/sce narist Bob de Moor, die jaren lang de rechterhand was Hergé. Het boek werd al afgelopen maart verwacht, maar zoals dat nu eenmaal met boeken gaat, laat de verschijning ervan nog even op zich wachten. Bob de Moor wordt wel om schreven als het 'boegbeeld' van de Belgische strip en die vergelij king wordt duidelijk wanneer we herinneren aan zijn serie 'Cori, de scheepsjongen'. Sedert de dood van Hergé is Bob de Moor artistiek-directeur van de Stu dios Hergé aan de Louisalaan in Brussel. Met het verscheiden van de beroemde tekenaar van Kuif je had Bob de Moor een grote vriend en toeverlaat verloren. Andere boeken van De Moor zijn 'Balthazar', 'Barelli' en 'Meester Mus'. Zijn eigen verhalen heb ben nooit enorme oplagen be reikt, maar dat neemt niet weg dat hij tot de allerbeste tekenaars behoort. Lombard. Serie Onze auteurs: Bob de Moor, verschijnt in juli/ augustus, hard cover prijs f 39,-. FRANS KEIJSPER De 'meidengroep' Frizzle Sizzle, dit keer niet maar straks tijdens het songfestival weer wel op blote voeten. Porno Religieuze groeperingen in de Verenigde Staten voeren momenteel met man en macht actie om te bereiken dat de verkoop van bekende tijdschriften als Playboy en Penthouse wordt verboden. Tijdschriften waarin vrouwelijk naakt wordt afgebeeld moeten uit de handel, vindt dominee Jerry Falwell, die woordvoerder is van de 'Morele Meerderheid' in Amerika. In de Verenigde Staten gaat jaarlijks tussen de 12 en de 16 miljard gulden aan pornografische tijdschriften en films over de toonbank. Truckers Veel vrachtwagenchauffeurs stappen voor ze 40 jaar oud zijn r altijd uit hun 'truck'. Een grote groep chauffeurs raakt door het zware werk arbeidsongeschikt. Ze belanden dan in de wao en moeten leven van een uitkering. De gemiddelde leeftijd van de 'truckers' in ons land is 36 jaar. Het Veiligheidsinstituut dat de werkomstandigheden van bus- en vrachtwagenschauffeurs heeft onderzocht, noemt de onregelmatige werktijden en de lange werkweken als voornaamste oorzaken van de slechte gezondheid van de ridders van de weg. Korter Driekwart van de Nederlandse bevolking verkiest op dit moment korter werken boven meer loon. Dat blijkt uit een onderzoek van het Bureau Intomart. Die vroegen 1300 Nederlanders van 18 jaar en ouder naar hun voorkeur. Achttien procent van de ondervraagden wil graag meer verdienen. Meer dan de helft van de ondervraagden (56 procent) vindt overigens dat de Presentator Pim Jacobs had 't even mis toén hij het Nationaal Songfestival op de hem bekende wijze opende met een hartelijk welkom aan de zaal en natuurlijk de miljoenen thuis. Nee, het was niet theater 't Spant in Bussum waar het festival z'n tenten had opgeslagen, maar theater De Flint in Amersfoort. Ach, een veelgevraagd tv-presentator kan 't ook wel eens aan het verkeerde eind hebben. Waar echter geen enkele misverstand over bestond aan het eind van de rechtstreek se uitzending was dat het dames kwartet Frizzle Sizzle glansrijk had gewonnen. Met een royale voorsprong op de andere deelne mende zangeressen. Een gat in de lucht sprongen Karin Vlas blom, Marjon Keiler, Laura Vlas blom en Mandy Huydts. Snel vanuit de artiestenfoyer hup het podium van 't Spant (pardon, de Flint) op om het winnende liedje "Alles heeft een ritme" met ver hoogde hartslag maar met even veel enthousiasme en plezier ten gehore te brengen. "Het drong eindelijk na afloop van de tv-uit- zending pas goed tot ons door dat we gewonnen hadden", ver telt Karin, net als de andere drie weer bijgekomen van de emoties rond het Nationale Festival en hun overwinning. De afgelopen weken zijn ze volop in de run ning geweest om hun plaatje te promoten, want dat hoort er als vanzelfsprekend bij. Wat gebeur de er na die bewuste dolle avond? Mandy: "We hebben na tuurlijk gefeest. Van alle kanten kwamen mensen ons feliciteren. Hartstikke leuk. Ook de andere deelneemsters vlogen ons om de hals. Nee, van concurrentie was absoluut geen sprake. We gingen heel gezellig met elkaar om en hebben voor het festival nog met elkaar gegeten. Van afgunst en jaloezie wilde niemand weten". - Maar wat is er na het festival met jullie gebeurd? "Woensdag hebben we lekker lang uitgeslapen. Daarna inter views gedaan. Het Jeugdjour naal, bij Veronica. Verderop in de week hebben we opgetreden in verschillende radio en tv-pro- gramma's: Ruud en Leönie, Ti neke, Verona, Los Vast, Tussen uur.... ga zo maar door., In de tus sentijd heben we óok nog de En gelstalige versie van Alles heeft een ritme ingezongen. Ja, je weet nooit. Volgens onze manager Willem-Jan van de Wetering moeten we met alles rekening houden. Nou je met alles, we zien gewoon wel". Echte sterren al en dat in een paar weken! (In koor): "Nou zo voelen we ons niet hoor. We blijven wie we zijn en zijn niet van plan naast onze schoenen te gaan lopen". - Dat zal ook moeilijk gaan met die blote voeten? (Hahaha) "Die blote voeten houden we. Ook in Noorwegen. Eigenlijk is het idee daarvoor bij. toeval ontstaan. We droegen al verschillende rokken over elkaar en dachten: ojee nou ook nog sokken, met schoenen, 't Wordt veel te pompeus. Toen hebben we maar besloten: dan maar zon der schoenen. - Ooit heeft de Engelse zangers Sandy Shaw met 'Puppet on a string' op blote voeten het song- fesvital gewonnen, het werkt dus wel? "Nou we hebben het niet van haar afgekeken. We kenden haar niet eens. Ja, anderen hebben het ons later wel verteld. Over winnen gesproken: daar gaan we niet vanuit. We wachten af...." - In 1981 en 1982 hebben jullie meegedaan aan het Vara-pro- gramma Kinderen voor Kinde ren. Hoe was dat? "Erg leuk. We houden allemaal van zingen. Toen ook al. En dan z'n kans krijgen, dat is een fan tastische ervaring. Het was heel erg spannend, want we zijn op de televisie geweest met een heel programma rond de plaat Kinde ren voor Kinderen". - Hoe zijn jullie geselecteerd voor het nationaal Songfestival? "Er bestond de mogelijkheid naar de platenmaatschappij te schrijven. Dat hebben vijfender tig meisjes gedaan. Uit die groep zijn er vijf gekozen. Daar zaten wij met z'n vieren bij". - Jullie zitten nog op school? "Ja, Karin op de modevak school, de rest op atheneum en havo". - Het Nationale Songfestival viel in de Paasvakantie. Is het zingen met het oog op Noorwegen wel te combineren met school? "We plannen zo veel mogelijk na schooltijd en in de weekein den. Dan oefenen we verder en treden hier en daar op. Alle vrije uurtjes besteden we aan Frizzle Sizzle, dat spreekt voor zich. Maar de school moet zo veel mo gelijk doorgaan". - Jullie zongen tijdens het na tionale Songfestival twee liedjes, welk vonden jullie uiteindelijk het beste? "Eerst vonden we dat andere liedje Eenmaal Jong helemaal het einde. Maar toen haddén we Alles heeft een Ritme nog niet gehoord. Ook dat liedje sprak ons aan,, zeker toen de danspas jes er bijkwamen. Maar echt kie zen, nee dat konden we niet". - Zijn jullie goede danseres je zitten alle vier al een paar jaar op ballet, dat is een voor deel". -»■ Frizzle Sizzle, hoe kom je aan zo'n naam? "Helemaal aan het begin kre gen we van de platenmaatschap pij de opdracht een naam te ver zinnen. We hebben ons suf zitten piekeren. Uiteindelijk hadden we een lijst met suggesties. Daar stond ook Frizzle Sizzle op. En daar hebben we toen voor geko zen. Het betekent iets sissend, spetterend en bruisend. Maar de ze naam hebben we niet uitge zocht om de betekenis, daar zijn we pas later achtergekomen". - Er is veel kritiek geuit op de kwaliteit van de liedjes die tij dens het songfestival ten gehore werden gebracht. Dus ook kritiek op jullie bijdragen. Hoe hebben jullie dat ervaren? "Ach, je vangt zo veel geluiden op. Mensen uit het platenvak zeggen: dit jaar was het niveau van de liedjes opvallend goed. Anderen zeggen weer: het valt toch wat tegen dit keer. Het maakt ons niet zo veel uit, Wij vinden dit een te gek nummer. Tot nu toe hebben we alleen maar leuke reacties gekregen op r, dus.... laat maar!" - Het is nog geen 3 mei. Wat moet er allemaal gebeuren voor dat jullie in Bergen, Noorwegen op het podium staan? "Niet zo veel meer hoor. De blote voeten houden we dus, het dansen blijft ook hetzelfde.... Misschien dat er aan de kleur van de kleding nog wat wordt veranderd. Verder doen we in Noorwegen alles tien keer beter. De afgelopen week hebben we veel aan promotie gedaan, deze week zijn we weer keurig naar school gegaan. Nu is het zeg maar: 50 procent school en 50 procent songfestival. En dat blijft ook zo". - Van wie zijn jullie zelf fan? "Nou Gerard Joling vinden we een spetter. Hij was ook in Amersfoort, aanwezig. Vroeger vonden we Abba heel erg goed. Nee, nu hebben we geen echte idolen". - Willen jullie doorgaan in dit vak, ongeacht de resultaten in Noorwegen? "We willen met z'n vieren blij ven zingen zolang het goed gaat. Daarna zien we wel. We denken daar eerlijk gezegd nu niet over na. We weten inmiddels wel dat succes heel beperkt is. De school maken we in elk geval af. Dat hebben we onze ouders en on szelf beloofd". - Stel dat jullie helemaal on deraan eindigen, wat wordt het dan: kniezen? "Nee hoor, gewoon zoals we al zeiden, lekker weer naar school, enne: blijven lachen (hahaha)". 1. (1) De kattige kat (Suske en Wiske), Paul Gerts/Van- dersteen; 2. (2) Vuur uit de hemel (Buck Danny), F. Bergese/J.M. Charlier (Novedi); 3. (-) De weddenschap (Ronnie Hansen), Reding/Hugues (Novedi); 4. (3) De komeet van de tijd (Robbedoes), Tome/Jar- ry (Dupuis); 5. (4) Baby blue (Der Blauw- bloezen), Lambil/Cauvin (Dupuis); 6. (5) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boog- aard/Wim T. Schippers (Oberon); 7. (7) De supersmeris (Brok kenmakers), Christian Denayer (Lombard); 8. (9) Lobbes van me (Dom mel), Dupa (Lombard); 9. (6) Het noodlot van een des perado (Durango); 10. (-) Siciliaanse suikeroom (Johnny Goodbye), Atta- nasio (Archers). Politici doen er van alles aan om de aandacht van jongeren te trekken. Want zij zijn de kiezers van straks. Op hen hebben de po- litici hun hoop gevestigd. Sommige politieke partijen bundelen daartoe hun krachten zelfs. Zo hebben de jongerenaf delingen van CDA, D'66, WD en socialisten een vereniging opge richt. M'50 is de naam en het heet een 'politieke vormingsinstelling voor en door jongeren' te zijn. Anders gezegd: M'50 wil dat jon geren meer over politiek gaan denken en praten. Naar aanleiding van de komen de verkiezingen heeft M'50 een heel 'politiek pakket' samenge steld, dat in openbare bibliothe ken tegen de adviesprijs van één gulden verkrijgbaar is. In datt pakket zitten onder meer een fotoverhaal over een meisje op haar tocht door het parlement, M'50 kieswijzers, die vraagstukken als drugs, over heid, onderwijs, uitkeringen, vrede en veiligheid behandelen, een potlood, stickers en een fol der over de politieke jongerenor ganisaties. M'50 heeft ook een 'bouquet- reeks' boekje laten uitgeven: "Alleen het lot kiest geen partij". In dat boekje gaat het om Sanne Wanders, "een jonge zelfbewuste vrouw, die aan het begin staat van haar politieke carrière", zo prijst de uitgever het aan. Het is dat ze dat erbij schrij ven, want anders zou je nauwe lijks in de gaten hebben dat. het om een 'politiek' verhaal gaat. Ja Sanne dartelt \vat rond op het Binnenhof, komt in aanraking met een vooraanstaand lid van een apderepartij, die ze eerst na tuurlijk niet kan uitstaan. Ver volgens wordt ze pardoes ver liefd op deze Meik Steenstra, maar hij is onbereikbaar. Want hij heeft een verhouding met een journaliste. Uiteindelijk blijken Sanne en Meik natuurlijk toch voor elkaar geschapen en bij de open haard vallen ze in eikaars armen. De intrige is zo doorzichtig als je van een dergelijke prulroman mag verwachten. Dat je er - poli tiek gezien - iets wijzer van wordt, is maar zeer de vraag. Het is eigenlijk meer een onbeholpen poging om de politiek dichter bij de jongeren te brengen. Die po ging is nauwelijks geslaagd. ANNEMIEK RUYGROK. 'Alleen het lot kiest geen par tij': door Jessica Reemer; uitge geven in de Kroonreeks, Utrecht. (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15