Winkeliers bang voor melkstaking Duitsland rekent op forse groei Jullie zorgen alleen maar voor stakingen FNV slaat nieuwe uitnodiging af Tinmijnen in Cornwall na 2000 jaar gesloten i Radikaal Kafé, vrijdag 2 mei in Leiden DINSDAG 29 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Het Vakcentrum Levensmiddelen (10.500 bedrijven) heeft de bon den ervoor gewaarschuwd dat stakingen in de zuivelindustrie onvermijdelijk tot ba nenverlies in de levensmiddelensector zullen leiden. De zuivelomzet maakt ongeveer tien procent uit van de omzet van levensmiddelenwinkels en als die wegvalt komt de gehele sector in gevaar. LONDEN (GPD/Rtr) - Aan een 2000 jaar oude industrie in de West- Engelse regio Cornwall dreigt een einde te komen nu het bedrijf Rio Tinto Zinc (RTZ) heeft heeft beslo ten de laatste drie tinmijnen in het gebied te sluiten. De toekomst van de laatste 1000 tinmijnwerkers die Cornwall nog heeft, is daarmee bepaald, al is er nog één klein kansje dat het win nen van tin voor Cornwall behou den blijft: RTZ, dat overal in de wereld grote mijnbouwbelangen heeft, heeft gezegd de tinmijnen pas per 1 augustus te willen slui ten, daarmee de Britse regering im pliciet uitnodigend financiële hulp te bieden. Gezien de houding van de regering-Thatcher waar het gaat om steun aan het bedrijfsleven, lijkt dergelijke hulp evenwel niet erg waarschijnlijk. De sluiting van de mijnen hangt samen met het in elkaar storten van het werk van de Internationale Tin Raad (ITC) in Londen, een or ganisatie die producenten en ge bruikers van tin bij elkaar brengt en die de prijs van tin in het gareel houdt. Eind vorig jaar was de Raad niet langer in staat de tinprijzen in de hand te houden, omdat een toe nemend aantal landen buiten de ttp nm goedkoop op de vriie markt zyn gaan verkopen. Een dochteronderneming van Rio Tinto, Camon Consolidated, produceerde tot voor kort samen met Geevor Tin Mines 5.000 ton tin per jaar in Cornwall. Daarmee werd ongeveer de helft van de Brit se behoefte gedekt. Geevor Tin Mi nes sloot haar mijn vorige maand al. Carnon is nu gevolgd. De onder neming liet weten sinds vorig jaar oktober meer dan een miljoen pond sterling (3,8 miljoen gulden) Voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum heeft dit vannacht ge zegd naar aanleiding van stakingen die bonden van FNV en CNV voor bereiden. Ook volgens de Neder landse Melkhandelaren Organisa tie zal een staking in de zuivelin dustrie alleen verliezers opleveren. Het i zuigelingen, bejaarden en zieken i de eerste levensbehoeften worden getroffen en slachtoffer worden van een conflict tussen werkgevers De meeste supermarkten probe ren zich te wapenen tegen een mo gelijke staking melk overleg, maar de Voedingsbond FNV is niet van plan daar op in te gaan. In een telex aan de voedings- en industriebonden van FNV en CNV de zuivel door stellen FNZ en WZM dat er bij de uit het buiten- vakbonden een „duidelijk misver- land. De industrie overlegt inmid- stand" bestaat over het "standpunt ivelwerkgevers. Zij zijn over het bij een staking zou gaan. De werkgeversorganisaties in de te amenderen zuivel FNZ en WZM hebben de van de vakbonden bonden uitgenodigd Ook hoger personeel praat niet meer over cao metaal DEN HAAG In de metaalindustrie De Industriebonden FNV en is gisteren vruchteloos gesproken CNV organiseren vandaag bij veer- tussen de werkgeversorganisatie tien bedrijven stakingen. Nieuw in FME en twee bonden van middel- de rij van bedrijven die plat gaan baar en hoger personeel de Unie zijn Eekels in Hoogezand (245 BLHP en de MHP Metalektro. Het werknemers), Scania in Meppel gesprek vond plaats zonder dat (350 mensen) en Sorba in Winters- daarbij de Industriebonden FNV wijk (95 man). Daarnaast wordt er i§jri riMi ufi en CNV aanwezig waren. Die bon- gestaakt bij de Nederlandse Hart- _iin '".f* den weigerden in te gaan op de metaalbedrijven. Weveler in Apel- Z1^n om op -s- van werkgeverseis de acties te staken doorn, Calvé (Unilever), Kloos in gedurende de onderhandelingen. Kinderdijk, Mercon, Brown Boveri Na afloop van het overleg heeft de en Van Leer. FME gezegd bij haar „anti-sta- Philips heeft alle bonden uitge- kingseis" te blijven. nodigd voor een toelichtend ge- De Unie BLHP had er juist bij de sprek. Dit naar aanleiding van een werkgevers op aangedrongen die verzoek van de Industriebonden eis te laten varen. De Unie voelt er FNV en CNV om het overleg over niets voor zonder FNV en CNV te een nieuwe cao te heropenen. Het onderhandelen over de metaalcao. gesprek wordt vrijdag gehouden. Uniebestuurder H. Becking toon- Philips heeft aan het overleg geen de zich gisteravond teleurgesteld voorwaarden vooraf verbonden, over de houding van de FME. „We Het bedrijf beschouwt het princi- hadden gehoopt dat de FME de pe-akkoord dat is bereikt met de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Personeel als defini tief, nu de leden van dezt ermee hebben ingestemd. mening dat de situatie uitslui tend geblokkeerd is door een niet imum-pakket niet omdat er met de werkgevers niet meer te praten valt. De bond ziet in de uit nodiging geen onderhandelings ruimte omdat de werkgevers nog steeds aan uitbreiding van de flexi biliteit in de bedrijven vasthouden. De bond vindt de mate van flexibi liteit die in de oude cao staat al ruim voldoende, aldus woordvoer der F. Allers. De bond heeft eveneens per te lex laten weten dat de argumenta tie van de werkgevers zo langza merhand „absurde vormen" begint aan te nemen. „Maar om nieuwe misverstanden te voorkomen de len wij u mee dat we altijd bereid eigen mi- i-pakket te onderhande len". Een onderonsje van twee VVD-bewindslieden, vlak Staatssecretaris Koning (financiën) toont trots zijn r een commissievergadering over de Meststoffenwet, stropdas aan minister Winsemiusf milieu) (foto anpi wijste partij zou zijn. We zijn geen millimeter opgeschoten". Volgens Becking is er op dit moment spra ke van een absolute „patstelling" in de onderhandelingen over de metaalcao. „Wij gaan niet meer apart met de FME aan de tafel zit ten". Lubbers Bij het constructiebedrijf Hol- landia in Krimpen aan den IJssel hebben bonden en directeur R. M. Lubbers, broer van de premier en bestuurslid van de FME, gisteren ook gepraat over een cao voor het bedrijf. Lubbers heeft de bonden voorgesteld de circa 400 werkne mers van het bedrijf de keus te ge ven tussen korter werken of meer geld. Bij de fietsenfabriek Gazelle in Dieren (500 werknemers) is gis termiddag eveneens onderhan deld. Kort Zakelijk Wedgewood De Britse onderneming London International Group heeft maan dag een bod van 565 miljoen gul den uitgebracht op de wereldbe kende fabrikant van aardewerk en porselein Wedgewood. De voorzit ter van de raad van bestuur van Wedgwood, Arthur Bryan, heeft het bod onmiddellijk als onvol doende van de hand gewezen. Wegdwood is in 1759 opgericht door Josiah Wedgwood, de grond legger van de Britse aardewerkin dustrie. London International was vroeger vooral bekend als fabri kant van condooms. Reclamefusie Drie vooraanstaande Ameri kaanse reclamebedrijven hebben dit weekeinde besloten samen te gaan en zo 's werelds grootste re clamegroep te vormen. Het gaat om BBDO International, Doyle Dane Bembach en Needham Har per. Madison Avenue in New York, hoofdkwartier van de belangrijk ste Amerikaanse reclamebedrij ven, gonsde de afgelopen weken al van de geruchten dat Doyle, die onder andere Volkswagen tot zijn klanten mag rekenen, en Need ham, die de reclame verzorgd voor ondermeer Honda, zouden fuse ren. BBDO is reclamemaker voor Chrysler, Pepsi Cola en Dupont. Postbank De Postbank is gestart met een eigen vermogen van 1.6 miljard gulden, zo blijkt uit de openingsba lans. Het balanstotaal is 48 miljard. Het eigen vermogen van de Rijks postspaarbank. met de postgiro de voorloper van de Postbank, be droeg per 31 december 1985 f3,9 miljard. Omdat de Postbank daar mee in vergelijking andere banken in een veel te gunstige positie zou komen, is van dit bedrag f 1,3 mil jard omgezet in leningen van de staat aan de Postbank. Japanse auto's In het eerste kwartaal van dit jaar is het Japanse aandeel van de Westeuropese markt voor perso nenauto's in vergelijking met de zelfde periode van 1985 gestegen van 9,8 procent tot een recordper centage van 11,3. BONN (GPD) - De groei van de Westduitse economie zal dit jaar nog groter zijn dan in 1985, terwijl de werkeloosheid iets zal dalen. Dat is het beeld dat de vijf econo mische 'wijzen' van de leidende onderzoeksbureaus, in hun voor deze bonden jaarsrapport schetsen. De onderzoekers rekenen erop dat de economische groei ook in 1987 zal aanhouden. Enkele pun- nieuwe banen bij. De prijsstijging zal e ten uit het voorjaarsrapport: de cent bedragen. Dit cijfer is echter economie zal dit jaar met ongeveer in hoofdzaak bepaald door de da- 3,5 procent groeien tegen 2,4 pro- lende dollar en olieprijs. Gisteren cent een jaar geleden. Het aantal werd bekend dat de prijzen in de geregistreerde werklozen zal eind afgelopen twaalf maanden voor het dit jaar met ongeveer 150.000 dalen eerst sinds 1959 zijn gedaald en wel tot 2,15 miljoen. Er komen 300.000 met 0,1 procent. I 17.30 Drankje en lekker eten (f 10,-1 in het Leidse Volks- I huis. Apothekersdijk 33 A I 19.15 I Toegang Gratis Politiek Verhaal van Ria Beckers 19.30 De PPR Onder Vuur. Journalisten ondervragen de - PPR-kandidaten Ria Beckers, Peter Lankhorst, Cobi Schoondergang, Hein Albeda en Bram van Ojik S! 55 25 mmmt 21.15 Vijf Kwartier Kuituur. I Optreden Natascha Emanuels STERDAM TELEFOON 02072 7342 De waarnemers concludeerden dat met de vooijaarstemperatuur die nu eindelijk in West-Duitsland zijn intrede heeft gemaakt ook de kansen op een goed voorjaar in de economie zyn gestegen. Volgens de economische experts schijnt de kleine winterpauze in de economi sche opbloei al weer voorbij. Vooral deze winter bleven op drachten uit het buitenland achter, maar een algehele daling werd voorkomen door een groeiende vraag vanuit het binnenland. Deze is volgens de vijf wetenschappelij ke bureaus vooral een gevolg van de dalende olieprijs en „Heeeé, ome Wim. Kom erbij jon gen", klinkt het ineens luidkeels door de veilinghal". Pakweg 400 bloemenkopers op de Flora-tribu ne staren over hun schouder om hoog en ontwaren een grijnzende Wim Kok. Gejoel. Heel even lijkt het alsof de vier klokken stil staan. Vergeten zijn de alstroemeria's, de tulpen, het gipskruid. „Jullie zor gen ook alleen maar voor stakin gen", voegt de olijke oomzegger zijn rooie-familielid toe. „Ik stem ook PvdA, hoor". Hij is kennelijk één van de weinigen. Opnieuw ge joel, dus. door Wim Fortuyn Willem Vermeend, fiscaal specia list van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, is intussen met Flora-directeur Carlier in de slag. Hij informeert naar de prijs van ro zen, rode wel te verstaan, in de hoop voor zijn party een voordeli ge transactie te kunnen afsluiten. Carlier moet hem teleurstellen. In Rijnsburg gaan voornamelijk bol- en snijbloemen over de toonbank. Voor rozen moet hij in Aalsmeer zijn. Bovendien is het eigenlijk nog te vroeg in het jaar en is de vraag naar rozen toch al erg groot, zo vlak Verkiezingen zijn er pas op 21 mei. Maar voor oud-vakbondsbons Wim Kok is de campagne al lang begonnen. Als toekomstig Kamer lid en beoogd partijleider moet hij sinds zijn aftreden als voorzitter van de FNV optreden als 'lijstdu wer' van de PvdA. Zo raasde hy gisteren, geflankeerd door een tiental regionale, provinciale en landelijke PvdA-vertegenwoordi- gers, door de overwegend CDA-ge- zinde Bollenstreek. Op het pro gramma uiteraard een bezoek aan de bloemenveiling Flora, vertegen woordiger van tweeduizend voor namelijk regionale kwekers, maar ook aan de enige grote industriële werkgever (1400 mensen) in dit ge bied, de lakfabriek van Sikkens in Sassenheim. Subsidie Flora-voorzitter Van Nobelen en -directeur Carlier nemen de gele genheid te baat. Carlier, daartoe aangemoedigd door PvdA-land- bouwspecialist Taselaar, wijst op de schade die de kwekers oplopen door het afschaffen van de investe ringssubsidie voor bedrijven die geen winst maken (de 'negatieve wir') per 1 mei. Een probleem voor 'Bollenboeren' joelen naar Wim Kok (PvdA) Kok bij Sikkens: nog knelpunten bij de arbeidstijdverkorting, (foto Flora, want veilingen zijn coöpera ties en maken dus nooit winst. Alle financiële voor- en nadelen werken rechtstreeks door in de kostprijs van de kwekers. „Ik geef toe, het is niet doorslag gevend voor het doen van investe ringen, want je moet toch mee. Maar het gaat wel om een heel we zenlijke bijdrage in de financie ring", aldus Carlier, benadrukkend dat Flora nog voor grote uitgaven staat: als derde maar „snelst groeiende" bloemenveiling in Ne derland en een toenemende inter nationale concurrentie (driekwart van de geveilde bloemen gaat naar het buitenland) verwacht Flora in de komende 14 jaar een verdrie voudiging van de omzet en een ver dubbeling van de bebouwing. Alle begrip van de PvdA-delega- tie, die vooral vraagtekens plaatst bij de investeringssubsidies die de grote bedrijven in hun zak steken. Vermeend: „Juist voor de land bouw en het midden- en kleinbe drijf wilden wij een uitzondering maken. Maar VVD en CDA moch ten niet van minister Ruding (fi nanciën). Het afschaffen van de ne gatieve wir is al twee keer opge schoven en elke maand uitstel kost hem 100 miljoen gulden uit de schatkist" op de begroting" 36 uur Oké. de arbeidstijdverkorting dan. Flora-bestuurslid en bloemen- kweker Bregman vraagt zich af hoe dat nu allemaal moet. „We heb ben hier allemaal bedrijfjes met twee, drie mensen. Die moeten nu 38 uur gaan werken en dat lukt dus niet. We moeten het oplossen met overwerk en part-timers, maar daar kun je ook niet mee doorgaan. Die 36 uur, dat zie ik helemaal niet zitten". Kok geeft zich niet zomaar gewonnen. Hij wijst op het bestaan van een arbeidspoule, elders in de landbouw, waar veel problemen mee zijn opgelost. „Het gaat niet om de 36 uur, maar om de werkgelegenheid. Na tuurlijk, je moet oppassen, maar dat betekent niet dat het per defini tie in geen enkele vorm kan. Je moet zoeken naar hanteerbare vor men", aldus Kok, die meteen een tweede aanval moet pareren. Vei lingvoorzitter Van Nobelen valt Bregman bij door op te merken dat ook het kwekersvak om specialis ten vraagt. „En die zijn er te wei nig. Er zijn zelfs bedrijven, die on geschoolden vragen en geen enke le reactie krijgen. Ja. we hebben opleidingen, maar die zitten vol. En we krijgen van het ministerie geen toestemming om ze uit te breiden". Aha, ziet Kok zijn kans schoon, daar ligt dus een probleem. „Dan moeten we dat in Den Haag maar eens aankaarten". Nog vragen? Geen vragen meer, beslist de cam pagnebegeleidster, want de tijd is om. Jammer, want de PvdA-dele- gatie de tuinders dan wel extra geld beloofd, maar over de op han den zijnde btw-verhoging en de aardgasprijzen is geen woord ge wisseld. Sikkens In sneltreinvaart op naar Sassen heim dan, nagestaard door een hoofdschuddende Bregman, die zich nog even opwindt over die ar beidstijdverkorting waar Kok zelf overigens geen tijd voor heeft. Toch ligt die 36 uur by Sikkens - ondcerdeel van Akzo - niet minder nadrukkelijk op tafel. Na een zeer snelle rondleiding en een korte schets van het „zeer internationa le" en veeleisende werkterrein van de (auto-)lakfabriek door de direc tieleden Hollander en Pitlo, komt de ondernemingsraad aan het woord. Veel ongeorganiseerden bij Sikkens, maar niet omdat ze zo te vreden zijn. De FNV-vertegenwoordiger van de ondernemingsraad merkt op dat de werkdruk is toegenomen door de arbeidstijdverkorting. Hij heeft sterk de indruk dat niet alle plaatsen worden opgevuld die bij voorbeeld door de vut vrijkomen. Er wordt veel overwerk verricht en dering van de loonbelasting die de regering-Kohl op 1 januari dit jaar heeft ingevoerd. De experts stel den dat het uitzicht op een doorzet tende verbetering zeer gunstig is. Werkloosheid Hoewel de vyf 'wijzen' positief oordeelden over de grote lijnen van de politiek van de regering- Kohl, zal de werkloosheid bij dit beleid voorlopig groot blijven. Bo vendien, zo voegden zij eraan toe, is een deel van de groei veroor zaakt door externe factoren zoals de vallende dollarkoers en de in zakkende oliemarkt. De groei van het besteedbaar in komen van de werknemers be draagt volgens de vooijaarsprog- nose ruim vijf procent. Het over heidstekort is drastisch terugge bracht. De inkomsten zijn nu nog slechts 17 miljard minder dan de uitgaven. het bedrijf geeft 1,8 miljoen gulden uit aan 'inleenkrachten'. Jazeker, daarbij geldt ook voor Sikkens dat sommige specialisten moeilyk te vinden zijn. Van de 95 vakatures staan er al 50 zeer lang open. Dat kan evenwel ook liggen aan het feit dat aan sommige functies hogere opleidingseisen worden verbon den dan nodig is. De arbeidstijdverkorting, of het inleveren van loon, heeft een op waartse druk op de functiewaarde ring tot gevolg gehad. „Onverteer baar", vindt de vertegenwoordiger van de CNV-fractie in de onderne mingsraad, die van mening dat is de 36 uur bij Sikkens best mogelijk is. Voorzitter Vroomen benadrukt dat het steeds moeilijker is kandi daten voor de o.r. te vinden. Het kost veel tijd, gaat ten koste van de promotiekansen en bovendien gaat het Sikkens al zo lang voor de wind dat veel werknemers het wel geloven. Misschien speelt ook wel een rol dat Sikkens een 'goed sociaal be leid' voert. „De nazorg bij ziekte is uitstekend. Na drie weken komt er iemand op bezoek. Ook gepensio neerden worden niet vergeten", zo beaamt de ondernemingsraad. Als hij van Kok zijn wensen over de wet op de ondernemingsraden mag spuien, aarzelt Vroomen niet: hij zou graag zien dat de onderne mingsraad van Z tot Z mag mee praten en beslissen over de be leidsplannen van de directie. „We worden hier overstelpt met infor matie, maar die komt ook wel eens te laat en is niet altijd relevant". Kok heeft het genoteerd; de tijd is alweer om. Een van de delegatieleden, PvdA-statenlid Van der Zalm, heeft bij Sikkens vooral vragen ge steld over het milieu. Kok wil er nog wel wat over kwyt. „Het gaat niet alleen om de overlast voor de omgeving, maar ook om de ge zondheid", bromt hy. „Ik mag mij er van de Nieuwe Revue niet meer op laten voorstaan dat mijn vader timmerman was, maar hét was toe vallig wel zo. In de bouw wordt veel met verf gewerkt en ik heb ge zien hoe ongezond dat kan zyn. Tachtig procent van de bouwvak kers halen hun pensioen niet. Pot- verdikkeme, je moet toch ook nog een beetje lol in het leven hebben? Laten we dan met zijn allen probe ren wat minder te doen en wat meer te genieten". Tyd voor de bij Sikkens geplande lunch heeft hy niet. Kok raast alweer naar het par tijbureau in Amsterdam. Hy moet zich nog voorbereiden op zijn speech, 's avonds in Noordwyk. per maand op de tinwinning te hebben verloren. De produktie is nog enige tijd voortgezet in de verwachting dat er een oplossing voor de tincrisis zou komen, maar de hoop daarop is in middels opgegeven. Onderhande lingen tussen de leden van de ITC zyn de afgelopen maanden steeds op niets uitgelopen. Voor de werkgelegenheid in Cornwall betekent de sluiting van de mijnen een harde klap. Bijna de helft van de beroepsbevolking in het mijnbouwgebied was al werk loos en nu ook de laatste drie mij nen dicht gaan is de situatie vrijwel uitzichtsloos geworden. Honderd jaar geleden waren er in Cornwall nog 60.000 mensen in de tinmijn- bouw werkzaam. Bij Aegon nog 'teveel' banen AMSTERDAM (ANP) - De oogst van de fusie tussen Ennia en Ago in Aegon moet nog komen. Een te groot deel van de kosten, 80 pro cent, zitten nog in het aantal ba nen. Door de automatisering zal het aantal personeelsleden de ko mende jaren nog met enkele pro centen per jaar kunnen dalen. Het totale gemiddelde aantal medewer kers nam in 1985 af van 7374 tot 7204. Dit zei drs. H.B., van Wijk van de raad van bestuur van Aegon bij de presentatie van het jaarverslag. De omzet ging vorig jaar met 2,6 pro cent omhoog tot bijna 8,7 miljard en de nettowinst met 16 procent tot 308 miljoen gulden. Een verslech tering van het resultaat bij ziekte kosten vorig jaar is geheel toe te schrijven aan Nederland, waar het premiepeil niet voldoende was om de extra kosten, verbonden aan de extra bydrage aan de ziekenfond sen, te compenseren. In Amerika trad een achteruit gang op door de lagere waarde van de dollar en een ongunstiger uit komst van het sterfteresultaat. Ae gon maakt zich op voor een nieuwe periode van uitbreiding, waarbij de aandacht vooral is gericht op Noord-Amerika. Nu komt 40 pro cent van de omzet daarvandaan en dat zal te zyner tyd groeien naar 50 procent. Recordwinst bij Martinair SCHIPHOL (GPD/ANP) - Neder lands tweede luchtvaartmaat schappij, Martinair, heeft een goed 1985 achter de rug. De omzet kwam met 541 miljoen gulden voor het eerst boven een half miljard gulden en de netto winst nam met ruim 62 procent toe van ruim 15 miljoen gulden in 1984 tot 25 mil joen in het afgelopen jaar, zo meldt het vandaag gepresenteerde jaarverslag. Als een van de belangrijkste oor zaken voor de goede resultaten ziet de directie van Martinair de ver dere opleving van de wereldecono mie. Het vakantievervoer kende in 1985 een goed jaar. Martinair ver voerde afgelopen jaar 17 procent meer vakantiegangers en kwam met ruim 260.000 reizigers byna op het peil van het topjaar 1979. Het transatlantisch passagiers vervoer ontwikkelde zich gunstig vanwege een hoge dollarkoers ge durende een groot deel van 1985. Het aantal passagiers op transat lantische vluchten steeg met 8 pro cent dankzij de toen nog dollar koers en bestond voor 70 procent uit Amerikanen en Canadezen. Ook het vrachtvervoer nam over het geheel toe. In de eerste maan den was er een inzinking in het ver voer naar het Verre Oosten, maar die werd ruimschoots goedge maakt door een sterke groei van het vrachtvervoer naar Amerika. De export van bloemen had hierin een groot aandeel. De toename van het vrachtver voer is mede reden voor aanpas sing van de vloot. Volgend voor jaar wordt een van de DC-1 O's ver vangen door de grotere Boeing 747 en in maart besloot Martinair een tweede Jumbo te bestellen, die in 1989 in gebruik komt. De recente daling van de dollarkoers had wei nig invloed op de financiële resul taten. Inkomsten en uitgaven in dollars zijn voor de maatschappij ongeveer gelyk. Wel voorziet Mar tinair op termyn een daling van vervoer naar de VS bij een blijvend lagere waarde van de dollar. Het personeelsbestand groeide met 16 procent. In 1985 had Martinair 1040 personen in dienst. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - Op de Amster damse effectenbeurs is de koersval van Akso en Hoogovens vanochtend tot staan gekomen, terwijl bij een nage noeg gelijk gebleven dollar en een ho ger Wall Street de andere internatio nale aandelen eveneens iets aantrok ken. De animo tot handelen was daags voor koninginnedag, als de beurs ge sloten Is. gering. Op de obligatlemarkt noteerden enkele leningen een twintig ste tot een tiende punt lager De banken gingen opnieuw terug, ter wijl de verzekeraars de verliezen be perkten tot dubbeltjes en Nationale Nederlanden «elft t 4.20 aan de koers toevoegde. Fokker bleef tegendraads door een daalder aan de koers toe te voegen op f 92,50. terwijl bij de andere hoofdfond sen er toch nog overwegend een licht dalende tendens was. Abold had tegen het middaguur f 1,40 prijsgegeven op f 74,10. maar elders waren de schomme lingen veel meer beperkt Op de parallelmarkt kwam Datex in herstel van het maandag opgelopen verlies door zes dubbeltjes aan de koers toe te voegen op f 59,20. Uilgever Audet werd op de lokale markt al di rect f 3 duurder na maandag fors te hebben prijsgegeven. De grote uitge vers VNU en Elsevier hadden tegen bet

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9