De Graaf: toch eigen partnertoets TE SLAP INDE KNIEEN? Lubbers wil straks nieuwe drie-eenheid 'Ellecomse' Tamils gaan naar Dalfsen Nota 2000: meer aandacht voor voorkómen van ziekte Gncasp Debat sociale zekerheid Hongerstaker in ziekenhuis Ambassade Beiroet dicht Gewapende overval op geldauto Schiphol 'Rooie familie' in het zuiden Lubbers formateur? Politie wat minder WD RPF en embryo's DINSDAG 29 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) houdt voorlopig vast aan zijn eigen oplossing voor het probleem van de gelijke behande ling van gehuwden en ongehuwd samenwonenden in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid. Het voorstel van de regeringspartijen CDA en VVD vindt hij vooralsnog on voldoende. Dit bleek gisteren uit zijn ant-' woord in tweede termijn op vragen uit de Kamer over de herziening van de sociale zekerheid. De gelijk stelling gaat gelden voor de alge mene bijstandswet (abw), de aow, de toeslagenwet en de inkomens- wet oudere en arbeidsongeschikte werkloze werknemers (ioaw). De Graaf gaat er in zijn feigen wetsvoorstel van uit dat twee onge- huwden als partner worden be stempeld als zij duurzaam een ge zamenlijke huishouding voeren en zich gedragen 'als waren zij ge huwd'. CDA en WD vonden met name dat laatste onderdeel te sub jectief. Zij stelden daarom voor dit te veranderen in 'als de samenwo nenden in feite elk hetzij bijdragen in de kosten van de gezamenlijke huishouding, dan wel op andere wijze in eikaars verzorging voor zien'. De Graaf wil over het voor stel van Linschoten (WD) en Kraaijeveld (CDA) nog wel den ken, mits zij het woord 'geacht' toe voegen. Dus: „...geacht worden op andere wijze in eikaars verzorging Woordvoerder Buurmeijer van de PvdA constateerde hierop dat de staatssecretaris de angel zeker niet uit dit debat heeft gehaald maar juist iedere subjectiviteit bij de beoordeling van partners hand haaft. Bewindsman haalt fel uit naar PvdA DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris De; Graaf heeft gisteren tijdens het debat over de socia le zekerheid fel uitgehaald naar de PvdA. De grootste opposi tiepartij had eerder verklaard' dat ongeveer 370.000 mensen die nu een uitkering ontvan gen, door het nieuwe stelsel worden benadeeld. De Graaf hield vol dat ongeveer 65 tot 70.000 van de huidige uitke ringsgerechtigden er op achter uit gaan. Dat is twee procent van het totale aantal uitkerings gerechtigden, beweerde De Graaf. De Graaf rekende verder voor dat de verbeteringen die de PvdA in de huidige voorstel len wil aanbrengen, neerkomen op een bedrag van 5,5 miljard gulden en niet op 3,1 miljard. Wie dat bedrag extra vraagt, ontbeert de financiële basis, al dus De, Graaf. De Graaf werd veelvuldig on derbroken door interrupties van onder anderen Ter Veld (PvdA). De voorzitter van de uitgebreide commissievergade ring nam daarop De Graaf in bescherming en gaf hem de ge legenheid z|jn betoog af te ma ken. Het samenwonen heeft verschil lende gevolgen voor de uitkerin gen. In de abw biivoorbeeld wordt de uitkering gekort van mensen die samenwonen, in de toeslagen wet geldt een hogere uitkering voor samenwonenden. De bedrijfs verenigingen zullen dus weinig problemen kennen, die komen vooral bij de sociale diensten. Zo wel GAK als Sociale Verzekerings raad heeft kritiek op de formule ring van De Graaf en willen wat het voorstel van de regeringspartijen betreft de praktijk afwachten. Gegoochel Volgens deskundigen van de zo genoemde Corona-groep, die hun intrek hebben genomen in het ge lijknamige Haagse hotel om de de batten over de sociale zekerheid nauwlettend te volgen, goochelt De Graaf met cijfers om aan 2 pro cent (70.000 van de 3,5 miljoen uit keringsgerechtigden) van het tota le aantal uitkeringsgerechtigden te komen dat er door de stelselherzie ning op achteruit gaat. De percen tages die de staatssecretaris noemt, zijn misleidend, zeggen zij. Volgens de Corona-groep heeft De Graaf zich in zijn antwoord be perkt tot de groep van uitkerings gerechtigden die op het moment van ingang van de wijziging met kortingen te maken kreeg. Zij die bij wijze van voorschot op de her ziening met een achteruitgang in hun uitkering geconfronteerd wer den, heeft de staatssecretaris vol gens de deskundigen in zijn ant woord niet meegerekend. Dat geldt bijvoorbeeld de afschaffing van de wwv voor jongeren, de ver laging van de uitkeringspercenta ges van de aaw/wao en van de ww. Beroep tegen vrij spraak Slavenburg ROTTERDAM (ANP) - Het Open- baar Ministerie in Rotterdam heeft gisteren hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de Rot terdamse rechtbank in de Slaven burg-zaak. Dit heeft persofficier mr. R.A.F. Gerding laten weten. Mr. P.Slavenburg werd op 18 april door de Rotterdamse recht bank vrijgesproken van het feite lijk leiding geven aan de valsheid in geschrifte die bij Slavenburg's bank is gepleegd. Officier van jus titie mr. H. de Doelder eiste twee weken eerder een jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen de voormalig voorzitter van de raad van bestuur. De Rotterdamse rechtbank sprak Slavenburg vrij van alle hem ten laste gelegde feiten, omdat de ze hem strafrechtelijk niet konden worden aangerekend. De recht bank is het niet eens met het stand punt van het Openbaar Ministerie dat de l^den van de raad van be stuur een collectieve verantwoor delijkheid hebben voor het reilen en zeilen binnen de bank. ENSCHEDE (GPD/ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden volksgezondheidvindt dat de verpleegkundigen bij toekomstige bezuinigingen in de gezondheidszorg moeten worden ontzien. Dat zei hij gisteravond in Ensche de op een bijeekomst van naar schatting 900 verpleegkundigen uit hel hele land. De vergadering was belegd door de CFO, de CNV-bond voor werkers in de gezondheidszorg. De staatssecretaris werd op zijn weg naar de bijeenkomst staande gehouden door een grote groep verpleegkundigen die met spandoeken duidelijk maakten dat de bezuinigingen fatale gevolgen zullen hebben voorde gezondheidszorg (zie foto). De bewindsman hield op de bijeenkomst overigens staande dat in de komende kabinetsperiode ongeveer 1 miljard in zijn sector moet worden bezuinigd om te bereiken dat de kosten van gezondheidszorg het percentage van 8 procent van het nationale inkomen niet overschrijden. Volgens hem kunnen met name de rijkere zieken huizen, die in de afgelopen jaren miljoenen guldens hebben overgehouden van hun budgetten, nog meer bespa- Woordvoerder Schimmel van de CFO bood het Tweede-Kamerlid mevrouw Haas-Berger (PvdA) als voorzitter van de commissie volksgezondheid een petitie aan waarin een volledige herbezetting wordt gevraagd van alle opengevallen plaatsen in de verpleegkundige sector, naast een zo groot mogelijke beperking van de activiteiten van de specialisten. «foto anfi DEN HAAG (GPD) - Meer geld uitgeven levert niet zonder meer een hoger gezondheidspeil op. Daarom zal de aandacht van het gezondheidsbeleid moeten worden verschoven naar het voorkómen van ziekten. Dat is een van de hoofdpunten uit de Nota 2000, een visie op het volksgezondheidsbe leid op langere termijn, die staats secretaris Van der Reijden (WVC) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De nota geeft aan hoe een accent verschuiving binnen het huidige beleid zou kunnen worden be werkstelligd. Daarbij moet er vol gens de nota rekening mee worden gehouden dat de komende 15 tot 20 jaar de vergrijzing van de bevol king grote uitgaven zal vergen. Grotere nadruk moet worden ge legd op de eigen verantwoordelijk heid van de burgers, aldus Van der Reijden. Als voor een ander beleid meer geld nodig is, kan men ook aan ver schuiving van het geld denken. Eventueel moet er 'geld bij', maar dat zal in de komende jaren uit de adviezen en de parlementaire dis cussies blijken. Van der Reijden ziet dat niet meer als een taak die hijzelf zal moeten uitvoeren; zijn opvolgers zullen zich daarmee be zig houden, maar de effecten van het gezondheidsbeleid strekken zich over het hele overheidsgebied uit. Hiermee wordt bedoeld dat ook andere ministeries en diensten zich bij hun plannen en daden re kenschap moeten geven van de ge volgen daarvan voor de gezond heid van de bevolking. Het kabinet heeft met het aanvaarden van de gedachten uit de Nota 2000 deze verbreding van de aandacht na drukkelijk ingevoerd. Van der Reyden geeft een voorbeeld: „Bij de discussie over de eventuele ver hoging van de maximumsnelheid zal hiermee dus rekening moeten worden gehouden". In de nota wordt gezegd dat er steeds meer twijfel rijst over de ef fectiviteit van de gezondheidszorg. De toenemende kosten leiden in geringe mate tot pure 'gezond heidswinst'. Dat is een van de rede nen waarom er moet worden ge streefd naar een gezondheidsbe leid. De gegevens over de gezond heidsituatie van de bevolking moe ten daarbij als uitgangspunt die- Erfelijke en biologische factoren, het eigen milieu, de maatschappe lijke omgeving en de manier waar op men leeft, zijn samen vooral be palend voor de gezondheid. Het ge zondheidszorgstelsel beïnvloedt de gezondheidssituatie verhou dingsgewijs maar weinig. Van der Reijden: „De mens bepaalt zelf in hoge mate zijn gezondheid, hij krijgt de rekening aan het einde van de rit". DE STEEG/HEERLEN (GPD/ ANP) - De 48 'Ellecomse' Tamils zijn gistermiddag per bus naar het Overijsselse Dalfsen gebracht, waar ze zijn gehuisvest in pension Huize Gerdsen. Voor de 80 Tamils het vrijwel uitgebrande op vangcentrum in Wijk aan Zee, die nu in een gymnastieklokaal in Be verwijk verblijven, wordt nog naar een nieuwe ruimte gezocht. Een woordvoerder van de ge meente Rheden zei blij te zijn dat het ministerie van WVC eindelijk een oplossing had gevonden voor het huisvestingsprobleem. Dat diende zich vorige week woensdag aan toen uit protest tegen de uitla tingen van minister Brinkman het pension Jeugdland in Ellecom in brand werd gestoken. Het pension brandde tot de grond toe af. Sindsdien verbleven de Tamils in een cultureel centrum in Dieren en sinds vrijdag in een sportzaaltje in het dorpje De Steeg. Omdat het ministerie de plaatselijke overheid in het ongewisse liet over een op lossing voor het huisvestingspro bleem had de gemeente voor afge lopen nacht al een ander onderko men gevonden. Weer een zaaltje binnen de gemeente. Het vervoer naar Dalfsen gebeur de onder politiebegeleiding. Enke le agenten reden mee in de bus, die werd gevolgd door een surveillan cewagen van de plaatselijke ge meentepolitie. De Tamils zeggen teleurgesteld te zijn dat ze uit Rheden weg moes ten. „Het liefst waren we hier ge bleven. Hier kennen we de vrijwil ligers die ons begeleiden en in wie we vertrouwen hebben. In Dalfsen Qatar: mensen van Ballast Nedam gezond MANAMA (AFP) - De autoriteiten van Qatar hebben de Nederlandse ambassade in Koeweit gisteren la ten weten dat de 29 werknemers van Ballast Nedam die zaterdag bij Qatarese aanval op het eilandje Fashd ad-Dibal werden opgepakt, gezond en wel zijn. Dat is verno men in Nederlandse diplomatieke kring in Koeweit. Het is voor het eerst dat Qatar toegeeft de 29 per soneelsleden in handen te hebben. De Qatarese autoriteiten hebben niet laten weten waar de 29 worden vastgehouden, noch hebben zij ge zegd wanneer zij worden vrijgela ten. Hongerstaking DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse belangen in Libanon zullen voor taan worden behartigd vanuit de Syrische hoofdstad Damascus. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld nadat gisteren bekend was geworden dat Nederland zijn ambassade in Beiroet nog deze week zal sluiten. Volgens de woordvoerder van het ministerie wordt de ambassade, die is gelegen in het overwegend islamitische West-Beiroet, gesloten met het T oog op de veiligheid van het personeel. De zetel van de ambassade wordt Uranie in Leeuwarden overgeplaatst naar Damascus. De diplomatieke vertegenwoordiging in Libanon stond onder leiding van de zaakgelastigde E. Ader. Ambassadeur S. J.J. van Voorst tot Voorst is ongeveer anderhalve maand geleden overgeplaatst. Behalve de zaakge lastigde bevinden zich nu nog enkele stafleden van de ambassade in Beiroet. Er zijn nu 40 Nederlanders in Libanon, veelal echtgenotes van Libanezen. De visa zullen voortaan worden verstrekt via de Belgische ambassade in Beiroet, aldus de woordvoerder. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zullen op maandag 5 mei in Leeuwarden de Nationale Bevrijdingsmanifestatie bijwonen. Dit heeft de Rijksvoor lichtingsdienst gisteren meege deeld. Een van de 87 in het Heerlense pension Hoeve Lotbroek verblij vende Tamils is gisteren met uit drogingsverschijnselen in het De Weverziekenhuis opgenomen. De 31-jarige Sundran gebruikte al sinds vorige week woensdag geen voedsel en drank meer. Hy kon niet meer spreken noch lopen, al dus een woordvoerder van de Ta mils. Een arts achtte het niet langer verantwoord om de doodzieke T)a- mil onder een afdak van Hoeve Lotbroek te laten verblijven. De man verzette zich niet tegen opna me in het ziekenhuis en is daar per ambulance naar toe gebracht. De overige 86 hongerstakers zijn zeer onder de indruk van dit voor val en zijn van plan het voorbeeld van Sundran te volgen. Sinds gis terochtend weigeren zij daarom ook drank tot zich te nemen. SCHIPHOL (ANP) - Een met een pistool gewapende man heeft gis termiddag op Schiphol een geldau to die op het platform stond, over vallen. Nadat de man de chauffeur van de auto had gedwongen naar het openbare deel van Schiphol- Centrum te rijden, stapte een twee de overvaller in de auto, die even later met een nog onbekende hoe de rijkspolitie dienst luchtvaart gistermiddag meegedeeld. De aan dacht van de politie richt zich bij het onderzoek op medewerkers van op Schiphol gevestigde bedrij- De chauffeur was met een bij- rijdster naar de ingang van een van de grenswisselkantoren gereden. Daar moest geld worden afgege ven. Volgens de verklaring van de chauffeur kwam een in donker blauw uniform gestoken man op de auto toelopen, die hem iets toe riep. De chauffeur opende daarop de deur, waarop de man in de auto stapte en het vuurwapen trok. Ook de tweede overvaller was in don kerblauw uniform gestoken. Bei den spaken Nederlands. Toen de tweede overvaller op Schiphol-Centrum de auto met de buit weer had verlaten, werd de chauffeur gedwongen de A-4 rich ting Den Haag op te rijden. Vóór Hoofddorp moest hij op de vlucht strook stoppen, waarna de overval ler uitstapte en in een daar gereed staande personenauto met hoge snelheid in de richting van de Hof stad verdween, aldus het relaas van de chauffeur. Gaat u tegenwoordig als een f w waggelende eend de bocht door? Neem dan geen risico maar sla bij de volgende bocht linksaf naar het "Fitness-centrum" van Jan van den "S: Broek. Daar bent u verzekerd van eerste-klas vakwerk voor een voor delige prijs. Niet alleen voor een stel nieuwe schokdempers, maar ook voor alle typen banden, een nieuwe uitlaat of een accu. HET FITNESS-CENTRUM VOOR UW AUTO. HENGELO (GPD) - Na het driesporenbeleid van het kabi- net-Lubbers zal Nederland zich de komende jaren moeten opma ken voor een nieuwe drie-een heid. Het wordt een drieluik van scholing, zekerheid van werk en inkomen en van verdeling van werk. Zo schetste premier en CD A-lijsttrekker Lubbers gister avond de hoofdlijnen van een nieuw kabinetsbeleid dat het karwei van de huidige CDA- WD-ploeg moet afmaken. Volgens Lubbers, die in gezel schap van een kleine 600 aanhan gers de CDA-campagne voor de verkiezingen van 21 mei opende, heeft het driesporenbeleid in middels het gewenste effect be reikt. De werkloosheid neemt af, de economie groeit weer en het overheidstekort heeft het voorlo pig aanvaardbare niveau van 7,5 procent van het nationale inko men bereikt. Nu wordt het tijd het herstel beleid te verbreden, aldus Lub bers. Terwijl hij van tijd tot tijd fel uitviel in de richting van de PvdA en lijsttrekker Den Uyl. riep hij op tot samenwerking, eerlijkheid in de campagne en respect voor eikaars meningen. Daarbij nam hij zijn beproefde pose aan van de staatsman die boven de partijen staat en vast stelt - meer bedroefd dan boos - dat vooral door de onderlinge ru zie jongeren en oudere werklo zen moeilijk aan de slag kunnen komen, dat de oppositie ten on rechte de indruk wekt dat de uit keringen verder omlaag gaan en dat de PvdA maar bezig blijft met onjuiste gegevens over koopkrachtontwikkeling en werkloosheid het huidige kabi net zwart te maken. Lubbers riep de PvdA dan ook op het r stelsel van sociale zekerheid te aanvaarden zoals de Kamer dat nu vaststelt. Aan het adres van coalitiegenoot WD^ei hij dat de liberalen er maar van moeten af zien dat er in dé komende jaren nog veel geld op de sociale zeker heid te besparen valt. In tegenstelling tot de zaterdag gehouden massale manifestatie van de PvdA in de Zwolse vee markthallen, maakte het CDA van de start van de campagne een relatief kleinschalig gebeu ren. Veel toeters en bellen, maar uitsluitend toespraken van par tijvoorzitter Bukman en partijlei der Lubbers en verder een infor meel samenzijn met bewindslie den en kamerleden. Bukman zei dat zo ongeveer al le voorspellingen van oppositie leider Den Uyl van de afgelopen jaren niet zijn uitgekomen. 'Ver der verklaarde hij dat de sociaal democraten de Nederlandse de fensie willen uitkleden en het christelijk onderwijs willen af breken. Onder enthousiast ap plaus voegde hij er aan toe dat de PvdA er voorlopig niet op hoeft te rekenen dat zij straks rege ringsverantwoordelijkheid zal dragen. Het CDA wil volgens hem niet terugkijken naar de ja ren '70, zoals de PvdA wil, maar wil doorgaan naar de jaren '90, zei hij. DEN HAAG.(GPD) - De stryd om de kiezersgunst in het zuiden van het land is in volle hevigheid losgebarsten. Vooral bij het CDA zit de angst er goed in, sinds de PvdA op 19 maart bij de gemeen teraadsverkiezingen - vooral ten koste van de christen-democra ten - forse winst boekte. CDA- fractieleider De Vries beschul digde de PvdA, het FNV en de VARA gisteravond van het voe ren van een gecoördineerde, har de actie óm de Limburgse kie zers bij het CDA weg te halen. „De rooie familie beschouwt Limburg kennelijk tegenwoor dig als een links wingewest al dus De Vries. Hij wees op een grote manifestatie in Roermond, die gericht was tegen het CDA en betaald door de FNV. „Intussen is Wim Kok bijna niet uit het zuiden weg te slaan. Zo wordt een indrukwekkende hoeveel heid geld in stelling gebracht en toch zal dat onvoldoende zijn". Oud-minister Van Kemenade (PvdA) vindt dat Lubbers met een formateur moet worden als CDA en WD samen meer dan 75 Een tevreden CDA-kiezer aait Lubers c zingsmanifestatie in Hengelo. zetels halen. Het heeft dan geen zin de kans op een kabinet met de PvdA te onderzoeken, meent hij. In een interview met het Pvd A-blad 'Voorwaarts' zegt Van Kemenade: „Nu CDA en WD steeds met veel nadruk stellen dat hun eerste voorkeur die voor elkaar is, vind ik dat als die partijen een meerderheid ha len, de PvdA aan de Koningin moet adviseren Lubbers tot for mateur te benoemen van een hernieuwd CDA-WD-kabinet". voor de WD weliswaar nog steeds op, maar de vrienschap is wel tanende. In 1982 stemde 59 procent van de toekomstige offi cieren van de politieacademie in Apeldoorn op de liberale partij. Nu is de WD-aanhang onder de politiemensen teruggezakt tot 35 procent. De PvdA boekte de grootste winst: van 9 naar 19 pro cent. Het CDA steeg van 18 naar 23 procent. Het RPF-Eerste-Kamerlid prof. Schuurman wierp zich gister avond in het Gelderse Putten op als een fel tegenstander van ex perimenten met menselijke em bryo's. Een deel van de m een reageerbuis verwekte embryo's wordt gebruikt om kinderloze echtparen alsnog een kind te ge ven. Daar heeft de RPF geen be zwaar tegen; wel tegen de experi menten van overgebleven em bryo's die voor wetenschappelijk onderzoek in varkens en konij nen worden geïmplanteerd. Ronduit beestachtig noemde Schuurman de gedachte om de aap eens als draagmoeder te pro beren. De RPF wil een wettelijk verbod op experimenten met menselijke embryo's.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5