College gevolg verdeeldheid binnen PvdA? Olieresten in Maresingel van energiebedrijf Eiken 'balk' na 100 jaar weer terug in Pieterskerk Vrouw (18) gewond Leidingen vernield Snuffelmarkt met leuke attracties DINSDAG 29 APRIL 1986 LEIDEN - De olie in het water van de Maresingel is afkomstig van het Energiebedrijf Rijnland. Een woordvoerder van het Hoogheem raadschap Rijnland heeft dit van ochtend bevestigd. Over de oor sprong van de olie in de Haarlem mertrekvaart bestaat nog de nodi ge twijfel. Naar TNO zijn monsters gestuurd om te onderzoeken of de olie in singel en vaart dezelfde che mische samenstelling heeft. Overi gens gaat het om een minimale LEIDEN - Een 18-jarig meisje uit Rijnsburg moest gisteravond om streeks tien voor half negen met hoofdletsel naar het AZL worden gebracht nadat zij op de Haarlem merstraat was aangereden door een 24-jarige fietser uit Leiden. Het meisje werd aangereden toen zij uit haar auto stapte. De Eerste Hulpdienst bracht haar naar het AZL. LEIDEN - Uit drie renovatiewo ningen aan de Ververstraat is in het afgelopen weekeinde in totaal twintig meter koperen leiding ge stolen; er werd vijftien meter ver nield. De schade loopt in de dui zenden guldens volgens de politie, aangezien men zeker twee weken achterstand heeft opgelopen door de vernielingen. hoeveelheid olie, aldus het Hoog heemraadschap. "Het schaamrood stijgt ons naar de kaken", aldus adjunct-directeur De Boer van het EBR. "Er is inder daad vijf liter verse turbine-olie via een putje gelekt. Dat putje is in middels afgeplugd. Het zal niet weer gebeuren. Het Hoogheem raadschap maakt er dan ook geen punt van". Volgens De Boer lijkt zo'n lekje erger dan het is, omdat de olie zich in "molecuuldikte" over het water verspreidt. Vorige week werden in de Mare singel en de Haarlemmertrekvaart olieresten gesignaleerd. Volgens omwonenden was dat hl de tweede keer die week. De olie kwam aan de oppervlakte ter hoogte van het Energiebedrijf Rijnland. Een woordvoerder van het energiebe drijf zei het toen onmogelijk te ach ten dat de olie van het bedrijfster rein kwam. Hij hield het erop dat het om oude olieresten ging, die door het lozen van koelwater aan de oppervlakte kwamen. Het ener giebedrijf is namelijk sinds kort aan het proefdraaien met de nieu we elektrische installatie. En door de lozingen ontstaat er veel beroe ring in het water van de singel. Het is de bedoeling dat de nieu we installatie volgend jaar volledig in gebruik komt. Het Energiebe drijf loost zijn koelwater direct in de singel. Aan die lozingsvergun ning is door het Hoogheemraad schap vorig jaar de voorwaarde ge steld dat het EBR extra koelvoor- zieningen moest treffen om de temperatuur van het water in de Leidse grachten niet meer dan 3 graden Celcius te laten stijgen en niet warmer te laten worden dan 25 graden. Bovendien mag 's zomers niet meer dan twaalf uren per et maal worden geloosd om botulis- me in de Kagerplassen te voorko- Kleinzoon Kieuwenburg en diens echtgenote overhandigen waarnemend voorzitter Batenburg van de Stich ting Pieterskerk Leiden de linnenkast. ,foto Holvast) LEIDEN - Na bijna honderd jaar is gisteren in de Pieterskerk een 'balk' teruggeplaatst, maar dan in de vorm van een prachtige linnen kast. In 1895 mocht timmerman J.J. Nieuwenburg, in de kerk aan het werk tijdéns de zoveelste restaura tie, van zijn baas een uit de kerk afkomstige eiken 'baïk meenemen voor eigen gebruik. Nieuwenburg zaagde daar planken van en maak te uit het hout een fraai bewerkte linnenkast als geschenk voor zijn toekomstige vrouw. De familie overlevering wil dat er zelfs niet Advertentie Ook voor de twijfelaars en de mensen die er nog nooit zijn ge weest is er nu een aantrekkelij ke vlooienmarkt. De Z-Holland- se Snuffelmarkt is met 500 deel nemers de grootste van de re gio. Bovendien is er een leuk at tractieprogramma met voor de kinderen Suske en Wiske in le venden lijve en de clown Chap- pi Chappo. Verder is er een op treden van de groep Sistrum. Zodat de Snuffelmarkt voor ie dereen een bezoek waard is. Al was het alleen maar voor dè tienduizenden koopjes op de 500 stands. De grootste vlooien markt van de regio is op 30 april (Koninginnedag) in de Groenoordhallen te Leiden van 09.00-17.00 uur. Entree: 4,- en 2,50. werd getrouwd vóórdat die kast gereed was. De kast werd een familiestuk en kleinzoon J.C. Nieuwenburg heeft hem tijden in huis gehad. Totdat hij naar zolder verhuisde. Dat was eigenlijk zonde en twee weken ge leden belde Nieuwenburg junior de stichting Pieterskerk Leiden op met de mededeling dat hij cje kast aan de Pieterskerk wilde schen ken. Dat was niet tegen doveman soren gezegd en zo kon het giste- gebeuren dat in het 'zaaltje' van de Pieterskerk een klein gezel schap bijeen was om de overdracht van de linnenkast bij te wonen. Waarnemend voorzitter I.E. Baten burg van de stichting Pieterskerk Leiden zei de kast een 'pronkju weel' te vinden. Bovendien vond hij het werkstuk een goede recla me voor het genootschap MSG, de tegenwoordige mts aan de Dieper- poellaan, waar Nieuwenburg van 1893 tot 1894 leerling in de bouw kunde is geweest. Binnenkort zal een koperen plaatje worden ver vaardigd dat op de kast zal worden aangebracht. Daarop zal komen te staan hoe de Pieterskerk aan de kast komt en wie hem heeft ge maakt. Voor Batenburg was deze gift bovendien aanleiding om zich af te vragen of niet meer Leidenaars be zittingen hebben die nauw ver band houden met de Pieterskerk. "Wellicht hebben veel mensen nog spullen uit of foto's van de kerk in een verloren hoekje. Het zou leuk zijn wanneer die dingen weer bo ven water komen. Dan zouden we er in de zomermaanden misschien een expositie aan kunnen wijden". Altaar (1) Langzaam loopt Leendert Mo lendijk, 80 jaar oud, door het mu seum van Oudheden. Z'n doch ters ondersteunen hem, want hij is niet meer zo goed ter been. Af en toe levert hij deskundig com mentaar: "Dat is van de Etrus- ken". Maar zijn belangstelling gaat niet echt uit naar deze beel den, dat wil zeggen: niet op dit moment. Hij is gekomen voor maar één museumstuk. Als hij het graniet in een zaal ziet staan, zegt hij: "Dit is het; dit is mijn laatste wens...nog één keer wilde ik dit altaar zien". Wat is er zo bijzonder aan dit altaar? Om te beginnen is het volgens de deskundigen van het museum geen altaar. De toelich ting meldt: "Kapel voor een go denbeeld. Uit één blok groot gra niet van 8.3 ton vervaardigd, met piramidevormig dak; opgericht door koning Amasis, circa 550 voor Christus". "Kapel", Molendijk spreekt het woord uit alsof het een schut tingwoord is. "Meneer, dit is he lemaal geen kapel. Dit is een al taar, dat ziet toch iedereen. En wat nog veel belangrijker is: dit altaar is het culminatiepunt van hun denken, zoals het kruis dat is voor de christenen". Molendijk schuifelt om het al taar heen. "Prachtig...en weet u wat nou zo jammer is? Werkelijk vreselijk jammer? De mensen van het museum weten niet eens wat ze in huis hebben". 16 september, op die dag was zijn broer namelijk jarig. Wat begon met het snel lezen van een verhaaltje werd een ob sessie: Molendijk wilde alles we ten van piramides. "Wat ik deed kun je vergelijken met het uit el kaar halen van een sok. Je moet eindeloos zoeken naar het begin en dan pas kun je beginnen". "Ik heb me sinds die dag in elk geval ononderbroken bezigge houden met piramides; ik wilde begrijpen wat die mensen toen dachten en wat ze in steen pro beerden uit te drukken. Het is zo fascinerend...het wiskundige denken dat ten grondslag ligt aan de piramides". Hij stuurde ooit een verhande ling over het altaar/kapel naar deskundigen van het museum. "Ik heb nooit meer iets verno men, merkwaardig inderdaad. Maar weet u wat het is? Ik hoor niet bij de,hap, bij de universitai re hap. Daarom heb ik me vorig jaar alsnog ingeschreven als filo sofiestudent aan de open univer siteit te Heerlen". Hij lóópt nog één keer om het blok graniet. Verstrekt informa tie waarvan een leek niets be grijpt. Molendijk wil het wel wat simpeler zeggen, vanzelfspre kend, maar hij slaagt daar niet echt in. Logisch: hoe versimpel je tientallen jaren studie? Waarom toch die piramides? De kenner antwoordt dat hij het niet precies weet. Zwijgt even, om daarna te zeggen: "Meneer, mag ik het zo stellen dat elk mens een roeping heeft en het zelf niet weet". Leendert Molendijk bij zijn 'altaar' in het museum van oudheden Altaar (2) Sas (1) Toen Leendert Molendijk in Soe- rabaja woonde - hij werkte daar als loods en havenmeester - las hij in de krant een artikel over piramides. Wanneer hij dat arti kel las? In 1936. En wil de ver slaggever soms ook weten op welke dag het was? Dat kan: op Publiceerden we enige tijd gele den het merwaardige verhaal- over de Duitser die in Neder landse krijgsdienst was en werd aangezien voor een Duitse mili tair, met alle vervelende gevol gen van dien, vandaag het ver haal van de heer Spoor. Het ge beurde op een doordeweekse dag in 1941. Spoor vertelt: "Op die zonover goten dag in juni fietste ik op een oud vehikel op de Steenstraat, op weg naar huis. Het was die ochtend druk op straat en ik keek al fietsende naar het water en zag iets wat mij eerst onwaar schijnlijk voorkwam, maar nee, wat ik zag was echt: vanonder de Turfmarktsdraaibrug verscheen langzaam een tweepersoonska no, met daarin twee dikke Feld- webels, onberispelijk in groen uniform gestoken, zelfs de veld- mutsen stonden model op hun dikke koppen". "Een Feldwebel stond bij het Hollandse volk slecht aange schreven, men kon ze in rang vergelijken met een Hollandse sergeant. Het waren militaire bruimachines die de taak had den de Duitse soldaten op Hitle- riaanse manier af te richten en de bekende kadavcrdiscipline bij te brengen en dat ging bepaald niet op zachtzinnige wijze". "Uit de wijze waarop zij lang zaam aan kwamen peddelen bleek duidelijk dat zij de kunst van het kanovaren totaal niet be heersten, van een ritmische be weging was totaal niets te be speuren en de manier waarop zij hun lepels in het water plonsten was lachwekkend". "De grootste moeite hadden zij echter om hun evenwicht te be waren in dat ranke bootje en steeds dacht je; nou gebeurt het, daar gaat-ie, maar nee, met kunst- en vliegwerk bleven zij overeind". Sas (2) "Inmiddels waren veel blijven staan om verbaasd te ge nieten van het koddige schouw spel. Langzaam naderden zij de Blauwpoortsbrug waar zij onder door wilden. Toen gebeurde het ongelooflijke. Twee Leidse jo chies - ik schatte hun leeftijd op pakweg tien a elf jaar - maakten zich los uit de steeds aangroeien de massa". "Zij posteerden zich wijdbeens voor de leuning van de brug waar de Feldwebels onderdoor moesten. Hun handen grepen in hun gulpjes en met mathemati- (foto Holvast) sche zekerheid bepaalden zij het moment waarop zij tot de aanval konden overgaan". "Iedereen stond stokstijf te wachten op de dingen die komen zouden. Zelfs de bestuurder van de stadstram bleef stilstaan om zijn passagiers, die op dat mo ment een logeplaats hadden, te laten genieten van dit zeldzame gebeuren". "Met afgrijzen op hun smoelen naderden de twee kanovaarders de inmiddels door hen waarge nomen executieplaats en slaak ten wilde kreten in het Duits, waar blijkbaar niemand iets van begreep". "Van terugkeren of omdraaien was geen sprake. In paniek sloe gen zij met hun peddels in het water. Zij moesten even later stokstijf blyven zitten om niet om te slaan...en maar schelden. Toen kwam de aanval, precies op het goede moment". "Waar die twee kinderen - ik gunde ze het eeuwige leven - de sas vandaan haalden is my nog steeds een raadsel. Met prachtige verstralers sasten zij de twee Feldwebels op hun koppen". Jan Hoekema gaf nog geen maand geleden een treffende vergelijking voor de onderhandelingen tussen PvdA, WD en Links Leiden. Hij zag het als een 'dodemans-race'. zo als je die wel eens aantreft in Amerikaanse bravoure-films. Twee automobilisten ryden el kaar tegemoet op een lange weg. De automobilist die het eerste zijn zenuwen verliest en uitwijkt, heeft verloren. Het beeld is duidelijk. Die stuntrijders waren de WD en Links Leiden. En de 'dodemans- race' had maar één inzet: de meest koelbloedige mocht met de PvdA verder praten over de vorming van een nieuw college. Met zijn vergelijking gaf Hoe kema meteen aan hoe hij dacht over het plan van de PvdA om samen met WD en Links Lei den een college te vormen: spec taculair, maar weinig serieus. Hij, en met hem veel anderen, konden zich niet indenken dat deze drie partijen werkelijk tot overeenstemming zouden ko- door Wim Wegman Het is allemaal wat anders ge lopen dan Hoekema had ge dacht. Om in zijn beeldspraak te blijven: WD en Links Leiden zijn niet uitgeweken. Ze zijn op de PvdA ingereden met een knal die waarschijnlijk vier jaar zal nagalmen. Blijft de vraag: wie is het groot ste slachtoffer van deze 'bot sing'? Slikken Niet de WD. Die mag net als in het vorige college twee wet houders leveren. De liberalen hebben weliswaar maar een zeer beperkt aantal wensen gereali seerd gezien in het nieuwe colle ge-programma. Maar dat was de vorige keer, toen ze alleen met de PvdA onderhandelden, ook al geval. En het valt te bezien of ze het er deze keer beter vanaf zou den hebben gebracht. Links Leiden dan? Ook die is betrekkelijk heel huids uit de botsing tevoorschijn gekomen. Deze combinatie van PSP, PPR en CPN heeft slim on derhandeld en heeft het voor el kaar gekregen dat een flink aan tal van haar wensen in het colle ge-programma is opgenomen. En dank zij haar - bescheiden - wethouderspost heeft ze aanmer kelijk meer invloed gekregen dan zij de afgelopen acht jaar in de oppositiebanken had. Toch is Links Leiden niet hele maal zonder kleerscheuren uit de onderhandelingen tevoor schijn gekomen. Het college-ak koord en de samenwerking met de WD hebben de partijen bin nen het prille samenwerkings verband sterk verdeeld. Vooral de PSP, nota bene de partij van wethouderskandidaat Hans de la Mar. Keuze Moet de PvdA dan als verliezer van de onderhandelingen wor den beschouwd? Gedeeltelijk wel. De PvdA had door haar klin kende verkiezingsoverwinning - van 13 naar 16 zetels - een duide lijke keuze kunnen maken. Ze verkeerde in een comfortabele positie. Zonder haar kon er geen college worden gevormd. De meest voor de hand liggen de mogelijkheid was voortzet ting van de coalitie met de WD. De liberalen waren immers een inschikkelijke college-partners gebleken die, enkele uitzonde ringen daargelaten, nooit proble men hebben gehad met het PvdA-programma. Waarschijn lijk hadden ze niet moeilyk ge daan als de PvdA om haar ver kiezingswinst te verzilveren, en kele WD-portefeuilles had op geëist. De PvdA had nog een andere heldere keuze kunnen maken: een progressief college met Links Leiden en D66. Bij het college dat nu uit de bus is gerold, ontbreekt die dui delijkheid. Het is niet echt pro gressief, want er zitten twee WD-wethouders in. Maar het is ook niet echt gematigd, want daarvoor zijn er teveel wensen van Links Leiden in het college programma opgenomen. Kortom, het nu gevormde col lege is een vreemd samenraapsel van partijen en party-program ma's. Een coalitie uit een raritei tenkabinet dat de Leidse politiek levendiger, maar tegelijkertijd grilliger zal maken. Het PvdA/WD/Links Leiden- college heeft alle kenmerken van een compromis, terwijl de PvdA juist nu zo sterk leek te zijn dat ze geen compromissen hoefde te sluiten. De socialisten hebben hun stembus-uitslag niet volle dig kunnen verzilveren. Dat wordt nog het best onderstreept door het feit dat ze, ondanks hun verkiezingswinst, de meerder heid in het college uit handen hebben gegeven. Dat dit merkwaardige college er toen is gekomen, is waar schijnlijk te wyten - of zo men wil: te danken - aan de verdeeld heid van de PvdA-achterban. En kele dagen na de verkiezingen deden Links Leiden en D66 de PvdA het voorstel om eerst over een progressief college te praten. De PvdA-leden verwierpen het met een uiterst kleine meerder heid. De onderhandelingsdelegatie en de PvdA-fractie hadden ver volgens Links Leiden zonder meer opzy kunnen zetten en al leen met de WD verder kunnen gaan. Dat is niet gebeurd. Waar schijnlijk vreesden fractie en on derhandelingsdelegatie dat dan de balans alsnog zou doorslaan in het voordeel van Links Lei den. Dat had vervelende gevolgen kunnen hebben. Bijvoorbeeld: afwijzing van een eventueel ak koord tussen PvdA en WD. Vandaar dat de fractie een Salo- monsoordeel velde en WD en Links Leiden uitnodigde voor gezamenlijke onderhandelingen. Links Leiden zag de uitnodi ging als een truc om haar op een 'elegante manier' buiten spel te zetten. Toch ging deze party op de uitnodiging in, ondanks haar weerzin tegen de WD. Hans de la Mar heeft echter nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij eigenlijk hoopte dat de WD zou afhaken. Daardoor zouden PvdA, Links Leiden en D66 als nog over een progressief college kunnen praten. WD-voorman Fred Kuijers heeft het nooit met zoveel woor den gezegd, maar ongetwijfeld hoopte hij dat Links Leiden zou uitstappen. Het is tenminste niet aannemelijk dat hij stond te trap pelen om samen te werken met mensen die door zijn partij ooit zijn omschreven als 'sinterkla zen, hobbyisten en dogmatici'. Twijfel En de PvdA, hoe serieus zag die haar eigen aanbod? Dick Tesselaar, de hoofdon derhandelaar van de PvdA, heeft voortdurend bezworen dat het géén truc was. Hy zag al direct programmatische overeenkom sten tussen de drie partijen. Dat de WD en Links Leiden tot het bittere einde zouden blij ven onderhandelen, lag voor de hand. Beide wachtten tot de an der zou afhaken. Toegegeven moet worden dat de verschillen in programma's de afgelopen maand goeddeels zijn wegge werkt. De PvdA en Links Leiden zijn elkaar op een flink aantal punten tegemoet gekomen en de WD heeft haar wensen-pakket vrijwel volledig in de vuilnisbak gekieperd. De PvdA moest echter meer doen dan alleen programmati sche verschillen wegwerken. Er bestond bij Links Leiden ook nog zoiets als een afkeer tegen de WD. En het was tot voor kort maar zeer de vraag of de leden van PSP, PPR en CPN zich over hun weerzin tegen de liberalen konden heenzetten. Naar verluidt was zelfs de on derhandelingsdelegatie van Links Leiden vlak voor de beslis sende ledenvergadering niet he lemaal gerust op de uitslag. Laat staan dat de PvdA een maand te voren kon voorspellen dat het met die emoties wel zou meeval len. Dat de leden van Links Leiden op het laatste moment toch 'door de bocht' gingen, was wellicht ook te danken aan allerlei 'toe valligheden'. De uitspraken van het voormalig PvdA-raadslid Re- né Eikerbout bijvoorbeeld. Hy vond dat de PvdA teveel conces sies had gedaan aan Links Lei den. Het krante-bericht met zyn uitspraken was in een grote opla ge verspreid tijdens de gezamen lijke ledenvergadering van Links Leiden. Diezelfde Eikerbout verklaar de afgelopen vrijdag trouwens dat de uitnodiging aan de WD en Links Leiden, om samen te praten over een college, wel de gelijk de bedoeling had 'klein links' buiten spel te zetten. En volgens Tesselaar is Eikerbout de geestelijke vader van dit idee. Hy kan het dus weten. Als Elkcr- bout gelyk heelt, heeft de PvdA het spel hoog gespeeld en verlo ren. Maar hoe dan ook. om het PvdA/WD/Links Leiden-colle- ge zal voortdurend een geur van twijfel blijven hangen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3