Op eerste veilingdag 9 miljoen Cabaretfinale met show en parodie PODIUMBLIK Dans- en Shakespeare- festival in Den Haag 'Onvrede over programmering' DINSDAG 29 APRIL 1986 KUNST PAGINA 17 Het programma van het LAK wordt door afzeggingen geteis terd. 'Labberdaan', de toneel groep van de vakgroep Slavis tiek', heeft de voorstelling van donderdag af moeten zeggen in verband met ziekte van één van de spelers. Stichting Speve zou vrijdag en zaterdag 'Paardeve- ren' spelen, maar kreeg - zoals dat zo mooi heet - artistieke on enigheid. Ook de voorstelling 'Barnstable' van toneelgroep LEST van volgende week woens dag gaat wegens ziekte van een van de spelers niet door. LEST komt wel op 4, 5 en 6 juni in de Leidse Schouwburg. Montana Zodoende is er deze week maar één produktie in het LAK te zien. Carolien van den Berg en Theo Nijland, bekend van toneelgroep Hare Majesteit, brengen er vrij dag en zaterdag hun voorstelling 'Montana'. Daarin draait alles om de liefde. Of eigenlijk: om de herinnering aan een liefde. Een vrouw ervaart tijdens een berg wandeling de volmaakte liefde en wil die herinnering levend houden. Zelfs een moord lijkt ze niet uit de weg te gaan. Fantasie en werkelijkheid zal de toeschou wer zelf van elkaar moeten schei den. De voorstelling heeft heel wat dubbele bodems, niet in het minst door de vormgeving, die is geënt op aan films ontleende cli- chè's. Kortom: spanning, senti ment en twee acteurs die van wanten weten. Aanvang 20.30 Radius en Ebbelaar Het echtpaar Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar brengt vanavond in de Leidse Schouw burg andermaal 'Duetten voor ballet en muziek'. Het program ma bestaat uit vier choreogra fieën van wisselende kwaliteit. Het 'Duo Concertant' dat de Ne derlandse choreograaf Nils Christe voor hen maakte op mu ziek van Stravinsky is een knap pe, afwisselende dans. Radius en Ebbelaar brengen tijdens het Holland Festival een program ma uit met louter balletten van Christe. 'Scriabin' van George Balanchine wordt gekenmerkt door trage, indrukwekkende dia gonalen. 'Tempo Rubato' van Eb belaar en 'Consonant' van Jan Linkens, die het programma compleet maken, missen echter een eigen gezicht. Christiaan Bor (viool) en Frederic Meinders pianobegeleiden de dansers en verzorgen de muzikale intermez zi. Aanvang 19.00 uur. Intro Dans Intro Dans uit Arnhem heeft zich in tien jaar tijd vanuit het niets opgewerkt tot een evenwich tig en degelijk repertoiregezel schap. Zeg maar de 'missing link tussen Nationale Ballet en NDT enerzijds en de kleine moderne groepen aan de andere kant. Op de kwaliteit van wat zij brengen kan vrijwel blind worden geva ren. Vrijdag in de Leidse Schouwburg vier choreografieën: Bourrasquevan Nils Christe op muziek van Richard Wagner, Simple Manoeuvres' van Ed Wubbe op muziek van John McDowell. 'Nadat' van artistiek leider Ton Wiggers op muziek van Mikis Theodorakis en 'Refle xion', eveneens van Wiggers op muziek van Duparc. Dat laatste is een voor Mirjam Diedrich - een van de meest opvallende danse ressen van de groep - gemaakte solo. Aanvang 20.15 uur. Cabaretfestival De finale van het Leids Caba retfestival wordt zaterdagavond in de Leidse Schouwburg gehou den. Elders op deze pagina meer over de drie finalisten. Aanvang 20.15 uur. La Terrazza Toneelgroep La Terrazza be werkte De Misanthroop van Mo lière voor de jeugd. Aan het hof van zonnekoning Lodewijk de Veertiende is het alle dagen feest. Het wemelt er van de romanti sche avontuurtjes, de intriges en de achterbaksheid. Alleen Alceste weigert mee te doen aan alle kui perijen. Door zijn eerlijkheid haalt hij zich heel wat moeilijk heden op de hals. 'De Eenling' is bedoeld voor kinderen van acht tot twaalf jaar en wordt zondag middag in het LAK-theater ge bracht. Aanvang 15.00 uur LEIDEN - Het program ma-aanbod van de finale avond van het achtste Leids Cabaretfestival ziet er veelbelovend uit. Er treden aanstaande zater dag in de Leidse schouw burg drie zeer verschillen de cabaretgroepen met el kaar in het strijdperk, de presentatie van de avond is in handen van Dolf Brouwer en Jack Spijker man tijdens het jurybe raad is er een gastoptre den van Jules Deelder. De jury, die tevens voorron- denjury is geweest, be staat uit: Anita Löwen- hardt, recensente Trouw, Jan Gras, theaterdirecteur en Fred Florusse, cabare tier. Wat het competitie-element van de avond aantrekkelijk maakt, is het feit, dat de drie finalisten ie der op hun eigen manier een sterk programma brengen. 'Mor sige Types' uit Den Haag kiest voor een verhaallijn met een to neelmatige aanpak. 'O'Romeo' is een damesduo, dat de cabaretfor mule in een bruisend showkader verpakt, terwyl het parodie- en persiflageaspect in het liedjes programma van 'Mon Cherie en de herenflikken' de boventoon voert. Wie uiteindelijk tot win naar van het festival uj^geroepen zgl worden, is daarom afhanke lijk van het criterium, dat de jury zaterdagavond doorslaggevend acht. Is het bijvoorbeeld 'veelbe- lovend-zijn' op de langere ter mijn, is het de 'originaliteit' van de teksten en/of de presentatie of is het de nu al aanwezige 'vak kundigheid' in presentatie en op bouw. Te hopen valt, dat de jury in elk geval een duidelijk gemoti veerde keuze doet - een finale zonder winnaar levert slechts, zoals twee jaar geleden bleek, een treurige anti-climax op. Morsige types Sinds het begin van dit seizoen vormen Rob Kamphues, journa list en Hans Riemens, HTS-stu- dent, tesamen het duo 'Morsige Types'. Daarvoor zaten zij in ca baretgroep 'Voorheen Niets', die wel eens aan het Delftse 'Cama- retten'-festival heeft deelgeno men. Hun bijdrage aan dit festi val bestaat uit een gedeelte van een avondvullend programma, waarmee zij al ruim vijftien maal opgetreden zijn. 'Doorgaand ver keer' wordt tot 'Doorgaan ver keerd', en dat woordspel geeft de verhaallijn aan. Twee mannen, die hun dagelijks bestaan ont vlucht zijn, ontmoeten elkaar aan de kant van een snelweg. Tenslotte komen ze tot het in zicht, dat de manier, waarop ze tot nu toe bezig zijn geweest, niet juist is: doorgaan verkeerd. De manager van deze groep. Geert Hoogeveen, hoopt via dit festival meer bekendheid voor 'Morsige Types' te verkrijgen. Hij beaamt dat deze groep pro fessionele ambities koestert. Dat zij hun festivalbijdrage nog wel enigzins zullen aanpassen, acht hij geenszins uitgesloten: aan het totale programma is tot nu toe namelijk ook steeds weer gesleu teld. De aanpak van 'Morsige Types' lijkt veel op die van het duo 'Fris se Jongens'. Hoogeveen erkent dat, maar voegt daaraan toe, dat het zeker niet om een imitatie gaat, maar hoogstens om een zelfde soort stijl. Via regisseur Evert de Vries (uit cabaretgroep 'Van Santen') heeft de groep zich door de programmatische aanpak van 'Van Santen' laten inspireren. Mon Cherie Mariëtte van der Ploeg, Ruud Heere en Raoul Kurstjens ken nen elkaar al zo'n zes jaar en heb ben als gelegenheidsformatie wel eens op een feestje opgetre den. In principe wil men als 'Mon Cherie en de herenflikken' graag verder. Er wordt echter doelbewust gekozen voor een stapje-voor-stapje aanpak om te bezien, of een en ander haalbaar is. Alle drie zijn ze afgestudeerd aan de Academie voor Expressie door Woord en Gebaar in Utrecht. In de tijd dat ze daar studeerden, stond hun speciali teit nog niet op het lesrooster. Hun tijdens de voorronde veel geroemde zangkwaliteiten ont wikkelden zij naast het reguliere lesprogramma; zo onder meer in het Renaissance-koor 'Toktet'. Mariëette van der Ploeg noemt als treffende karakteristiek van hun programma de term 'dub belheid'. Dat slaat op het persi flagekarakter, maar geeft ook de dubbele bodem van de inhoud aan. Hun programma bestaat uit bewerkingen van bestaande me lodieën van ABBA tot de She pherds, waarbij zy de Neder landstalige teksten grotendeels zelf geschreven hebben. Mariëtte van der Ploeg is di- rekt bereid om te erkennen, dat je op deze manier geen avond vullend programma kunt samen stellen en er op den duur iets an ders moet bijkomen. Toch geldt ook hier weer die dubbelheid: in de wat zwakke kant van de festi valbijdrage schuilt tevens de gro te kracht - hetgeen de jury 'een lekker soort gekte' noemde. Tijd om voor 3 mei de festivalbijdrage nog een beetje aan te passen is er niet. Volgens Mariëtte van der Ploeg kunnen zy zich nauwelijks extra op het festival voorberei den. De beide heren van Mon Cherie maken namelijk ook deel uit van een muziektheatergroep, waarvan nu juist deze week een produktie in première gaat. O Romeo Perikelen van de jonge vrouw, met het accent op 'vrouw en ero tiek', vormen de thematiek van het programma van Drumma en Tix, tesamen het duo 'O'Romeo'. Dat zijn de artiestennamen van Anke Everaars (Tix), studente rechten, en Barbara Schilthuis (Drumma), studente theaterwe tenschap. Op de middelbare school hebben ze elkaar leren kennen en na een gemeenschap pelijke vakantie op Sicilië beslo ten zy om samen te gaan optre den; wat sinds een jaar een feit is. By het samenstellen van hun fes tivalbijdrage kunnen zij putten uit een al wat ruimer repertoire van zo'n anderhalf uur. Ook Tix geeft toe, dat 'O'Romeo' enige professionele ambities koestert, maar kiest eveneens nadrukke lijk voor een geleidelijke aanpak en wil niet in een stroomversnel ling terechtkomen. Al nemen perikelen van de jon ge vrouw, zoals vermageringsku M nr::;0« ypes leren/likken ren en ongewenste intimiteiten een centrale plaats in het geheel in, Tix wil niet in de feministi sche hoek geplaatst worden. Dat ligt ook niet voor de hand, want door hun wervelende presentatie wordt de problematiek in veel show en verleidelijke charme verpakt. Naar haar zeggen is ge bleken, dat over het algemeen het programma anders opvatten dan mannen. De vraag, of en hoe dat gegeven dan nog van invloed zal zijn op eventuele veranderingen in de festivalbij drage, wil Tix in dit stadium lie ver niet beantwoorden. Dat vraagteken blijft dus tot de finale op zaterdagavond in de Leidse schouwburg nog even staan. WIJNAND ZEILSTRA DEN HAAG - Sinds de oprichting van Het Gebeuren komt het cultu rele leven in de residentie weer een beetje op gang. In de maanden mei en juni is er zelfs een stortvloed aan activiteiten. Volgende week begint het dansfestival 'Cadance'. waarin een groot deel van de mo derne dansgroepen uit eigen land de Haagse theaters zal aandoen. Eind mei volgt het eerste Haagse zomerfestival, met veel theater in de open lucht en een uitgebreid Shakespeare Festival. Cadance wil een overzicht bie den van wat er in ons land op het gebied van moderne dans aan de hand is. Er zijn optredens van Krisztina de Chatel (5 mei), Barba ra Duyfjes en Lisa Marcus (5 en 6), Werkcentrum Dans (7), Truu Bronkhorst (7 en 8), Dansgroep Klim (9), Pauline de Groot (10), de Haagse groep Pandora (10), Onaf hankelijk Toneel (11 en 12), Cees Brandt (14), Dansproduktie (14 en 15), Naomi Duveen (15 en 16), Cloud Chamber (17 en 18). Intro Dans (17) en de Nieuwe Dansgroep (18 mei). De voorstellingen zijn in het Theater aan de Haven, Konink lijk Conservatorium. Koninklijke Schouwburg. Museon en Kijkhuis. Shakespeare Het Shakespeare Festival wordt van 25 mei tot 8 juni gehouden in de Koninklijke Schouwburg, het Circustheater en het Theater aan de Haven. Daarin op 25 mei 'Ein Sommernachtstraum' door het Theater an der Ruhr, 'Het Park' door de Mannen van de Dam (29 mei), 'Midzomernachtsdroom' door De Appel (tot en met 21 juni), 'Midzomernachtsdroom' door de Haagse Comedie (26 en 28 mei, 5 en 6 juni). 'The Shrew', gedanst door The One Extra Company (1 en 2 ju ni), 'Het temmen van de feeks' door Persona (8 juni), 'Wat u wilt' door het Publiekstheater 2 en 3 juni). 'Romeo en Giulieta' door CRAWFORD De Amerikaanse filmacteur Broderick Crawford, die uitblonk in gangster- en cow boy rollen, maar in 1949 een Oscar won voor zijn uitbeelding van een corrupt politicus in 'All the King's Men', is op 74-jarige leeftijd aan complicaties na een -beroerte in Rancho Mirage in Californië overleden. Broderick Crawford maakte een 60-tal films en verscheen ook in drie televisieseries, waaronder 'Highway Patrol', dat vanaf 1954 vijf jaar lang liep. Crawford liet zijn gangsterrollen in 1951 ook even voor wat ze waren om naast Judy Holliday te spelen in de succesvolle komedie "Born Yesterday", waarin hy een rijke schroothandelaar speelt die lezen noch schrijven kan, en in 1955 voor een rol in Federico Fellini's "II Bi- done". Teatro del Carretto (4 en 5 juni), 'Macbeth' van Ionesco door Het Vervolg (29, 30 en 31 mei). 'De weg van Waan', kindertoneel door Stu dio Peer (31 mei), 'The provocation of Shakespeare' door Carlos Traf fic (5 juni) en 'De Storm' door Nar cis (4 juni). Het Residentie Orkest brengt op 25 mei in Diligentia een speciaal samegesteld programma 'Muziek bij Shakespeare'. In het Kijkhuis worden van 29 mei tot en met 11 juni films naar werk van Shakes peare van Polanski, Kurosawa. Zeffirelli en anderen vertoond. Op Het Plein wordt van 31 mei tot en met 7 juni het Plein Theater festival gehouden. Daarin veel 'Foolsachtige' voorstellingen. In twee theatertenten spelen John Mowat Nola Rae, Cosmocomics, Nieuwe Scène, Cvoci en Trekster Theatre Company. Elke avond om 22.30 uur een spektakel in de open lucht en 's middags straattheater. Daarna gelegenheid tot dansen in het Danspaleis. Op 21 juni wordt op het Scheve- ningse strand het eerste levensjaar van Het gebeuren afgesloten. Dat gebeurt op feestelijke wijze, met theater, muziek en beeldende kunst van twaalf uur 's middags tot middernacht. Serie lezingen over fotografie LEIDEN - De Vereniging voor On derwijs, Kunsten en Wetertschap- pen organiseert in samenwerking met de Leidse fotogalerie Fotoma- nia een serie van vier lezingen, waarin verschillende aspecten van de fotografie worden behandeld. Onder de titel 'Beeldtaal van de fotografie van de negentiende eeuw tot heden' geeft T.H.C. Vis- scher woensdag 7 mei een over zicht van de geschiedenis van het medium. M. Pieterson behandelt donder dag 15 mei 'Fotografie als sociale informatiebron'. Hij vergelijkt fo tografische en niet-fotografische informatie. S. Hekking heeft het op donder dag 22 mei over de opkomst en in vloeden van de reportage-journa listiek. 'Hedendaagse vrije fotografie' tenslotte is het onderwerp dat T.H.C. Visscher op dinsdag 27 mei aan de orde stelt. Daarnaast wordt op zaterdag 10 mei onder leiding van M A. de Rui ter, docente fotografie aan de Leid se Universiteit, een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling 'Fo tografie, een manier van kijken' m museum De Lakenhal. Alle lezingen worden gegeven in Sociëteit De Burcht in Leiden en beginnen om 20.30 uur. Inhoud 'Geldermalsen' AMSTERDAM (GPD) De eerste veilingdag van de in houd van het in 1752 voor de kust van Sumatra gezonken Nederlandse koopvaardijschip 'Geldermalsen' werd giste ren zowel gekenmerkt door grote opwinding als door lich te teleurstelling. Omdat de prijzen voor het gisteren aangeboden Europese glaswerk, Chinese porselein en ook de eerste partij van het twee eeuwen oude goud spectaculair hoog uitvielen, viel de prijs van het daarop volgen de goud ietsje tegen. Desalniette min kon het veilinghuis Christie's deze eerste dag al een opbrengst van ruim 9 negen miljoen gulden noteren. Vooraf werd de totale opbrengst van de vorig jaar door de Britse duiker Mike Hatcher opgedoken porselein- en goudschat tussen de tien en de dertig miljoen geschat. Tijdens de eerste veilingdag liepen de prognoses voor de totaalop brengst op naar de honderd mil joen, om vervolgens weer te zak ken naar vijftig miljoen. In ieder geval had duiker Hatcher gisteren alle reden om glunderend door het Amsterdamse Hilton Hotel rond te ■''lopen. Hij mag de opbrengst incas seren, al moet hij tien procent af dragen aan de Nederlandse over heid (de erfopvolger van de Ver enigde Oostindische Compagnie) en een percentage (naar verluidt acht procent) aan Christie's. Het veilinghuis maakt deze week een grotere omzet dan in het hele jaar 1985. Omdat iedere koper zes tien procent over het aankoopbe drag aan Christie's moet betalen, kan het veilinghuis een bedrag van meer dan tien miljoen gulden in de zak steken. Een deel van het be drag dat Hatcher incasseert, gaat naar zijn compagnon en hun be manning. Ook de laatsten liepen tevreden bierdrinkend rond tussen de vele honderden welgestelden die uit alle delen van de wereld (Engels was voertaal) op de groot ste veiling uit de Nederlandse ge schiedenis af waren gekomen. Al voorafhad Christie's 10.500 catalo gi (voor 90 gulden per stuk!) aan de man gebracht, zodat er ylings tot een herdruk werd besloten. Twaalfhonderd mensen meld- dèn zich aan als bieder, zodat het veilinghuis twee zalen in gebruik moest nemen en zelfs tijdens het diner het veilingverloop via televi sieschermen te volgen was. Van wege de grote toeloop moesten er twee veilingmeesters in worden gezet: een voor de hele zaal en een assistent voor de kopers achterin. Gisterochtend werd als snel dui- De dertienjarige Eric Wewerink uit Eibergen had 'captain' Hatcher gesch delyk, dat Christie's te behoudend kree9 Opteren een kopje met schotel van de Britse duiker. was geweest bij het vaststellen van de richtprijzen. Die pryzen werden uc iituijjujtcn. WCIUCII y—. -| /"VTVTO 1 de^erko^p^van'cén coi'iectie^eid^ Gmroep voor ouderen UJNb opgericht porseleinen visschalen, die geschat waren op ongeveer vijfdui zend gulden per stuk, maar voor het tienvoudige van de hand gin gen. Het klapstuk werd echter 's avonds verwacht. Toen kwamen namelijk 18 zeldzame gouden 'Nanking-schoentjes' van zo'n 380 HILVERSUM (GPD) - „We kun nen meteen als A-omroep begin- Ed van Kan wordt in deze da- gram per stuk aan bod. Aan goud gen niet gehinderd door gebrek zijn ze zo'n 11.000 gulden per stuk aan zelfvertrouwen. En niet geheel waard, maar het eerste schoentje ten onrechte, zo lijkt het. Zijn ini- ging voor niet minder dan 180.000 tiatief om ons land aan de zoveelste gulden van de hand. Het Hilton-ho- omroepvereniging te helpen, heeft tel sidderde van opwinding me- een lawine van reacties opgele- nigeen sprak zijn verbazing uit. verd. De nieuwe club heet 'ONS', Die verbazing leek invloed te heb- de Omroepvereniging voor Neder- ben op het prijsverloop, want de landse Senioren, daarop volgende schoentjes zakten Per advertentie droeg de voor- zienderogen in prijs, tot een gemid- malige TROS-Aktua-verslaggever delde van 70.000 gulden per stuk. zijn plan uit en binnen enkele uren Lunch-theater in schouwburg LEIDEN - Nadat K O dit jaar een voorzichtig begin heeft gemaakt met het houden van lunchconcerten in de Kapelzaal, komt de Leidse Schouwburg dit seizoen op de valreep met lunchpauzetheater. In Am sterdam zijn de lunchpauzevoorstellingen van toneelgroep Centrum in theater Bellevue inmiddels een ingeburgerd begrip. Centrum nodigt ge regeld toneelschrijvers als Wim Schippers en Paul Haenen uit een stuk van ongeveer een uur te maken, dat "dan tussen de middag kan worden gespeeld. 'Fijne Slaapkamergordijnen' van Paul Haenen wordt volgende week dinsdag als eerste lunchpauzevoorstelling in de schouwburg gespeeld. Een man wordt dcor een vasthoudende interviewster (Ingeborg Elzevier) uitgevraagd over zijn relaties. Die blijken vreemder in elkaar te zitten dan hij zelf ooit vermoedde. De voorstelling begint om 12.30 uur en men mag tijdens het kijken de inhoud van de broodtrommel verorberen. mocht hij de eerste honderd leden Het idee voor de oprichting van noteren. Een laat ontdekt gat in de de 'ONS' is bij Van Kan ontstaan markt? Van Kan: „Reken maar! De door het vorderen van zijn eigen reacties liegen er niet om. De resul- leeftijd. „Jarenlang heb ik journa taten van een door mij ingestelde listiek enquête maakten in feite al duide lijk dat er enorme ontevredenheid heerst onder Nederlanders van vijftig jaar en ouder over de pro grammering op radio en televisie". Van Kan zegt zijn onderzoek te hebben gehouden onder 20.000 be- directieleden van 75 Ne- vragen of dat ook voor oudere mensen eigenlijk allemaal wel inte ressant wars. Ik ben inmiddels 51 en ik begrijp de klachten nu ook veel beter. De omroepen richten zich voornamelijk op het jongere deel van de bevolking en laten in- formatie die van belang is voor de derlandse bejaardentehuizen. Ook ouderen doorgaans gewoon lig- werden straatenquètes verricht bij gen" Nederlanders van vijftig jaar e der. Een dikke zestig procent de ondervraagden toonde grote c Volgens Van Kan zijn met name AVRO-leden van boven de vijftig tevredenheid over de programme- ontevreden over het( ring van zowel radio als televisie. Maar liefst 88 procent sterk te willen maken voor een omroep die de belangen roep hen voorschotelt. Maar ook de zich andere omroeporganisaties in Hil- een versum komen er in het onderzoek bekaaid vanaf. Van Kan: „Als het i'ouder Nederland'beter wil be- tot een zendmachtiging komt, i hartigen dan de bestaande roeporganisaties. Van Kan: „Wij hebben het dan over een drieëneenhalf miljoen mensen. Als je nagaat dat er 60.000 leden nodig zijn om als aspirant- omroep te kunnen starten, is myn optimisme over het welslagen van mijn plan niet zo verwonderlijk". ik verwacht dat binnen een jaar, zullen we veel aandacht gaan schenken aan informatieve pro gramma's. De overige omroepen hoeven voorlopig niet bang te zijn dat ze er een concurrent bij krij gen, want ik denk in eerste instan tie aan uitzendingen tussen negen uur 's morgens en vyf uur 's mid-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17