250textielSupers ^ZEEMAN Wat geeft t dat het hier wat langer duurt? I Katwijkse wethouder N. Parlevliet laat opvolger kant en klare emancipatie-nota na Provincie: 'Niets gebleken van corruptie ambtenaren' 195. JÊÊÊÊÊk 250 textielSupers PAGINA 14 DINSDAG 29 APRIL 1986 KATWIJK - "Als wethouder van emancipatiezaken heb ik in Katwijk niets te maken met het beleid dat het CDA landelijk voert. Ik moet ervoor zorgen dat we hier iets op papier krijgen dat in de plaatselijke situatie haalbaar is, voor zowel de SGP als de PvdA. Dan zal het in Katwijk allemaal wat langer duren en uiteindelijk wat minder ver gaan dan elders het geval is, maar wat geeft dat?" Bij het uitvoeren van een van de: neteligste taken in zijn wethouder sportefeuille stelde de CDA'er N. Parlevliet zich de afgelopen jaren tot doel met de steun van zoveel mogelijk partijen de eindstreep te halen. In de overwegend conserva tieve kustplaats is dat geen een voudige zaak als het gaat om het emancipatiebeleid. "Maar ik heb er nu eenmaal niets aan als er straks een rapport op tafel ligt dat wordt gesteund door 13 van de 25 raadsle den", zegt de scheidende wethou der. "Dat kan wel als je praat over de bouw van een hotel maar niet over emancipatie. Het heeft geen zin om de SGP, de RPF en een deel van het CDA tegen je in het harnas te jagen". door Dick van der Plas Als hij de komende dagen een deel van zijn takenpakket over draagt aan zijn opvolgster H.A. Hietkamp (PvdA) zal hij haar die boodschap zeker ook meegeven. "Het heeft in Katwijk allemaal zijn tijd nodig. In de emancipatie-com missie hebben we in alle rust ge werkt aan het beleidsstuk dat bin nenkort wordt gepresenteerd. Daarbij is bewust de pers buiten de deur gehouden. Wel zaten er soms dertig vrouwen op de publieke tri bune en dan denk ik, we zijn blijkr baar toch met iets zinnigs bezig". De voormalige reder en directeur van een visverwerkend bedrijf hul digt als emancipatiewethouder te gen wil en dank zelf niet de meest vergaande standpunten als het gaat om de gelijke behandeling van mannen en vrouwen. "De be langrijkste vorm van vrouwen emancipatie is voor mij het inlopen van achterstanden in opleiding en onderwijs. Daar heb ik me de afge lopen periode voor ingezet bij on der meer de totstandkoming van de open school en de zogenaamde opstapcurssus als aanloop naar de volwassenmavo". Bestuurservaring De zakenman die op 58-jarige leeftijd als wethouder in de 'zachte sector' (sociale zaken, volksge zondheid, bejaardenwerk, onder wijs, emancipatie en personeelsza ken) terecht kwam, neemt donder dag 1 mei officieel afscheid van de gemeentepolitiek. Zijn leeftijd, Parlevliet wordt binnenkort 66, noemt hij als zijn belangrijkste mo tief om terug te treden. "Ik heb het met plezier gedaan en stap nu ook met plezier op", zegt hij. Parlevliet heeft in totaal 21 jaar deel uitgemaakt van het Katwijkse gemeentebestuur. Hij is oorspron kelijk afkomstig uit de Anti-Revo lutionaire Partij (ARP), waarvoor hij in 1958 de eerste keer in de raad kwam. In '67 maakte hij vrijwillig een eind aan het raadslidmaat schap, een jaar nadat hij zijn partij nog als lijsttrekker had aange voerd. De redenen daarvoor waren behalve de tijd die zijn werk en een aantal nevenfuncties opslokten ook de strubbelingen binnen de toenmalige fractie. In 1971, toen de ARP in Katwijk opging in de Combinatie van Christelijke Partijen (CCP), keerde Parlevliet in de raad terug. Hij stond op de lijst van deze voorlo per van het CDA op de vierde plaats, maar viel in 1974 buiten de boot toen de groepering 14 stem men te weinig kreeg om de oude positie te handhaven; In 1978 keerde Parlevliet terug als ARP-kandidaat binnen het CDA, en kreeg aan het begin van zijn vierde zittingsperiode als raadslid het wethouderschap aan geboden. CDA-wethouder N. Parlevliet: "Ik heb het met plezier gedaan en stap nu ook met plezier op". Failliet Het ambtelijk apparaat reageer de destijds wat bezorgd op de be noeming van de nieuwe wethou der, die zich in het openbaar nogal eens negatief over de daadkracht van het gemeentelijk apparaat had uitgelaten. "Achteraf is dat bijzon der meegevallen", vindt Parlevliet. "Ik moet zeggen: van beide kan ten". Hij geeft toe de afgelopen jaren meer waardering en begrip te heb ben gekregen voor het reilen en zeilen van de ambtelijke organisa tie. "Ik ben er nog steeds van over tuigd dat een bedrijf onmiddellijk failliet zou gaan als het zo zou moe ten werken als de gemeentesecre tarie. Maar dat is nu eenmaal zo met een apparaat dat aan alle kan ten wordt gecontroleerd en aan re gels is gebonden. Aan de ene kant heb je te maken met de burger die door de Wet openbaarheid van be stuur steeds meer van de ambtena ren kan eisen en aan de andere kant met provincie en rijk die met hun richtlijnen en bepalingen een strak keurslijf in stand houden". Waar de voormalige zakenman echter nog steeds van gruwelt zijn de langdurige en omslachtige pro cedures die aan het nemen van be slissingen vooraf gaan. In de toe komst wordt dit alleen nog maar erger, vreest Parlevliet, en hij kijkt iri dit verband onder meer met eni ge zorg naar de ontwikkeling van het Samenwerkingsorgaan Bollen streek (SOB) als 'vierde bestuurs laag'. "De manier waarop dat sa menwerkingsverband tussen de tien gemeenten in de duin- en bol lenstreek werkt bevalt me niet. Ik stoor me er bijvoorbeeld aan dat een gemeente als Katwijk onge veer 30 procent van de kosten van het SOB voor zijn rekening neemt, maar als het op de stemmen aan komt net zoveel invloed heeft als (foto Dick Hogewoning) een gemeente als Warmond. Voor de kleine gemeenten is dat natuur lijk prachtig, maar voor Katwijk moet dit veranderen". Minima De ruimte die Parlevliet als wet houder voor vorming, zorg en per soneelszaken had voor het voeren van een eigen beleid was op som mige beleidsonderdelen zeer be perkt. Dat was met name het geval bij sociale zaken. Hij koos er op dit punt overigens bewust voor om de weinige speelruimte die "hem nog restte niet te benutten voor een ge meentelijk inkomensbeleid voor de zwakste groepen in de Katwijk se samenleving. "Op dat punt moet je heel voor zichtig zijn", zegt hij daarover. "Je denkt goed te doen, maar je haaltje heel wat problemen op de hals. Als er namelijk regelingen worden be dacht voor de groep die staat om schreven als de echte wordt de categorie die met het in komen daar net boven zit, enorm benadeeld. Zij profiteren namelijk toch al niet van regelingen als de eenmalige uitkering, huursubsidie en studiefinanciering". De grenzen tussen het netto-in komen van iemand die werkt of leeft van een uitkering zijn volgens Parlevliet heel sterk naar elkaar toe gegroeid. "Daarom zeg ik, hoe goed het ook is bedoeld, dat je ui terst voorzichtig moet zijn met het bevoordelen van een bepaalde in komensgroep. Ik ben dan ook be nieuwd welk beleid de nieuwe wet houder Hietkamp op dit punt gaat voeren". Hietkamp heeft in het verleden meerdere keren aange drongen op een regeling voor de laagste inkomensgroepen. Zij be heert de komende jaren onder meer de portefeuille sociale zaken. Op het gebied van het onderwijs heeft Parlevliet wel de nodige vrij heid gehad bij de uitvoering van rijkstaken en hij beschouwt de sa menvoeging van de plaatselijke kleuter- en lagere scholen in dit verband als een van de mijlpalen in zijn carrière. "Die operatie hebben we in Katwijk voortvarend aange pakt en momenteel nagenoeg afge rond. Er is nog slechts een enkele school waarbij deze inbouw i^og moet plaatshebben", zegt Parle vliet. Bibliotheek Op beleidsterreinen als het so ciaal werk, het bejaardenwerk en het bibliotheekwerk kan Parlevliet de afgelopen vier jaar terugzien op mijlpalen als de totstandkoming van een nieuw onderkomen voor het wèrkvoorzieningschap 't Heem, het dienstencentrum Zwa nenburg en het tweede biblio theekfiliaal Hoornes/Rijnsoever. Vooral voor dat laatste gebouw heeft Parlevliet zich sterk gemaakt en een aanvankelijk tegenstribbe lende gemeenteraad voor zich ge- "Uiteindelijk stemde alleen de WD tegen de ingebruikname van dat filiaal, en ik weet zeker dat deze fractie daar nu spijt van heeft. Wat moet een wijk met in de toekomst 15.000 inwoners nu ook zonder een dergelijke voorziening?", zegt hij. Parlevliet garandeerde de biblio theek als wethouder ook een mini mum-subsidie over meerdere ja ren, in een periode dat de overheid op het werk beknibbelde. Die garantie loopt dit jaar af. "Ik laat me er niet over uit of mijn opvolger die garantie weer moet afgeven. Ik wil, zoals dat heet, 'niet over het graf heen regeren. Wel denk ik dat de bibliotheek zeker niet met min der toekan", zegt hij. Een wens van Parlevliet is nog wel een langere openstelling van de Katwijkse bibliotheekvestigin gen, niet eens zozeer voor het uitle nen van boeken maar voorname lijk als leeszaal. "Dat zou door het inschakelen van vrijwilligers mo gelijk moeten zijn", vindt hij. "Als ik 's avond tot tien uur een tijd schrift of zoiets wil inzien moet dat kunnen". Redersvereniging Voor de invulling van zijn vrije tijd zal Parlevliet overigens niet volledig afhankelijk worden van wat de bibliotheek hem te bieden heeft. Hij verwacht, en hij kijkt daarbij wat zorgelijk, dat er wel een aantal verenigingen en organi saties is dat hem als bestuurder wil inlijven. "Ik zal er daarbij zeker voor waken mijn nu net herkregen vrijheid niet meteen kwijt te ra ken", bakent hij al direct zijn ter rein af. Wel is Parlevliet inmiddels plaatsgenoot L.E. Ouwehand opge volgd als voorzitter van de Reders- vereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, een functie die hij ook al in de jaren 70 bekleedde. "Ik heb er pleziér in die band met de visse rij vast te houden", zegt hij. De band met de politiek wordt de komende tijd wel losser. "Ik houd natuurlijk mijn belangstel ling, maar ik volg het gebeuren in de toekomst alleen nog via het Leidsch Dagblad. Ik heb eerst nog overwogen een abonnement op de raadsnotulen te nemen, maar ik ken mezelf goed genoeg om daar vanaf te zien. Ik wil voorkomen dat ik na een volgens mij opjuiste be slissing denk: wat krijgen we nou...! Dan ga ik me er onbewust toch weer mee bemoeien". DEN HAAG/VOORHOUT - Het provinciebestuur van Zuid-Hol land zegt - in antwoord op vragen van de statenleden Van Heemsten De Jong (PvdA) en Steegh (PSP/ CPN/PPR) - dat de ambtenaren die op uitnodiging van het Leider- dorpse bouwbedrijf Noorlander aan een tennistoernooi hebben meegedaan, niet betrokken zijn ge weest bij een procedurefout die in het voordeel van de aannemer uit viel. De procedurefout betrof het ver dagen van een beslissing van gede puteerde staten (het dagelijks be stuur van de provincie) over het al dan niet goedkeuren van een over eenkomst tussen de gemeente Voorhout en Noorlander. Die be slissing werd één dag te laat geno men waardoor de aannemer auto matisch kon beginnen met de bouw van enkele honderden wo ningen in de wijk Oosthout. Het Voorhoutse PPR-raadslid A. de Groot bracht de zaak in de open baarheid tijdens een politiek fo rum in maart van dit jaar. Bij die gelegenheid sprak hij van 'nauwe GS zeggen in hun antwoord, dat ten onrechte een koppeling wordt gesuggereerd tussen de gewraakte deelname aan het tennistoernooi en het te late verdagingsbesluit. "Elke suggestie van corrupt han delen wijzen wij categorisch van de hand en wij betreurèrï het ten zeerste dat deze is gewekt". Het provinciebestuur was overi gens wel op de hoogte van het feit dat twee ambtenaren aan het ten nistoernooi - dat al in december 1983 werd gehouden - hebben meegedaan. Volgens GS zijn zij echter pas op de uitnodiging inge gaan, nadat hun chef hiervoor toe stemming had gegeven. "Wij heb ben wel indringend overleg ge voerd met de betrokken medewer kers. Het ambtelijk apparaat is geïnstrueerd dat de grootste voor zichtigheid moet worden betracht en dat er in het algemeen op uitno digingen van deze aard niet kan worden ingegaan". SASSENHEIM - Voor de vijfde keer wordt morgen in Sassenheim het Havenfestival gehouden. Maar liefst zes bands treden tijdens dat festival op dat rond het middaguur losbarst in een grote tent die staat opgesteld aan de Oude Haven. De groepen treden op tussen een uur 's middags en zeven uur 's avonds. Op het festivalterrein is vanwege het 'jubileum' ook een aantal kra men te vinden. De groep Voice Versa, die be staat uit muzikanten uit de streek, bijt de spits af. Een uur later treedt de twaalf man sterke formatie de Rockin and Belly Bende op, die wordt afgelost door de uit 'oudere jongeren' bestaande groep de Mo- rekops. Deze viermans-band speelt Morgen vijfde Havenfestival in Sassenheim bekende nummers uit de jaren zes tig. De oorspronkelijke 'meiden band' Sugar en Spice speelt vanaf ongeveer kwart voor vier. Twee jaar geleden trad de groep ook met veel succes op tijdens het haven festival. Bijna alle leden van de nu uit zeven muzikanten bestaande groep zijn afkomstig uit de bollen streek. Om half vijf treedt Magie Fran- kie The Blues Disease op. Deze band speelde op het Leidse Blues en Jumpfestival en op het Bredase Jazz Festival. De Rotterdamse groep Kiem besluit om zes uur de jubileum-uitgave van het haven festival. De laatste band valt vooral op door het drumstel van Cees 'IJzer- mans' Meurs, dat bestaat uit een oliedrum, aambeeld, ankerketting, scheepsbellen en afvalmateriaal. Kiem speelde op het North Sea Jazz Festival en heeft de afgelopen twee jaar twee elpees uitgebracht. In het café De Twee Wezen zijn de bands op video te zien. De toegangsprijs bedraagt 5 gul den per persoon. In de voorver koop zijn vandaag nog kaarten ver krijgbaar voor 4,50 gulden. JOGGINGPAK Er lopen een paar kleurige biezen overheen. Zijn er opgezet. Kijk, en dat geeft dit damesjoggingpak nu juist iets 1 bijzonders. In turquoise, geel en zilvergrijs. Maten M, L en XL. Las u reeds onze feestkrant? Hoorde u de fanfare? Echt feest 1 bij Zeeman. En veel prijsvoordeel. KLEUTER JOGGINGPAK Pittig pakje voor de sportieve kleuter. In wit, bleu en rose. 35% katoen 65 polyester.' Met 2 leuke opdrukken. Maten 92,98 en 104 Pyama? In ieder geval van uni- poplin. Met kontrastbiesjes. Jasje met V-hals, korte mouw en borstzak. Short met elastiek. Zit extra ruim. In grijs, beige en bleu. Maten S, M, L en XL. REGENPAK Half Nederland gaat er al mee door de regen. Nu de andere helft nog. Gelaste sterke naden. Waterdicht. Capuchon. Zakken. Met dubbele rug en ventilatie- strook. In marine, bordo en blauw. Maten S, M, L en XL. Verpakt in klein draagtasje 1 HERENSOKKEN In wel 12 verschillende kleuren. Dus uw kleur zit er altijd bij natuurlijk Normaal jLSff per paar 3 paar DAMES SOKJES 1 Allemaal nopjes. In wit, oranje, geel, turquoise, rose en bleu. ^Opengewerkt kantmotief. 195 MOLTONDEKEN Beschermt uw matras. 60% Katoen, 30% Polyester en 10% andere vezels. 1 Persoons Ca. 100 x200 cm. 2 Persoons. Ca. 150 x200 cm. PUZZELS Voor alle leeftijden. Met Sjors enj Sjimmie, Remy, poezen, hondjes. Van 12 tot Aqf 140 stukjes. "J" Kies maar uit. Jt* 2S0stel°Pe"rfede LEIDEN Hoogstraat 1. Merenwijk W.C. Kopermolen, 5 Meiplein 48. LEIDERDORP, Winkelhof 28. VOORSCHOTEN, Schoolstraat 222 KATWIJK, Voorstraat 7 ALPHEN A/D RIJN. W C De Aarhof Wd*ie,S"Per. ■'Puntjes doek onset.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14