Hirohito, van godheid tot staatshoofd Achtergrond Japanse keizer viert vandaag zijn 85ste verjaardag Wiskunde bij vwo 'in jaren niet zo makkelijk' Synode naar Almere DINSDAG 29 APRIL 1986 PAGINA 13 TOKIO - Het is 1926. De Zuiderzee is nog Zuiderzee. Nog maar weinig Europeanen ver moeden dat het twee jaar eerder gepubliceerde boek 'Mein Kampf van ene Adolf Hitler gru welijke werkelijkheid zal wor den. Terwijl Charles Lindbergh zich voorbereidt op zijn solo- oversteek van de Atlantische Oceaan bestijgt aan de andere kant van de wereld de 25-jarige Hirohito de chrysanten-troon. door Ruud Kreutzer Voor de Japanners begint dan een nieuwe jaartelling: Showa ('verlichting en vrede'). Ook in Japan zijn er maar weinigen die de dramatische ontwikkelingen voorvoelen dat het tijdperk-Sho- wa nog in petto heeft. Depressie, oorlog in China, Pearl Harbour, Hirosjima, de Amerikaanse be zetting en de miraculeuze econo mische wederopbouw. Al die tijd zetelt dezelfde Hirohito (in Japan nimmer met zijn naam aange sproken, maar altijd met 'Zijne Majesteit de Keizer') in het kei zerlijk paleis. Inmiddels schrijft de Japanse kalender Showa 61, het jaar dat de keizer zijn zestig-jarig jubi leum viert. Een jubileum dat een eervolle vermelding verdient in het Guinness Book of Records: Hirohito is de oudste levende monarch (vandaag wordt hij 85) en zijn bewind is het langste uit de Japanse geschiedenis. Voor de oorlog werd Hirohito aanbeden als een levende god heid. Een rijknecht die de keize rin te hulp schoot toen haar paard op hol sloeg moest zijn goede daad bekopen met de am putatie van de helpende hand omdat hij de zijden robe van vorstin ermee had beroerd. Baasje De cultus rond de keizer was de spil van het nationale fanatis me van die dagen. Nu is er nau welijks publieke belangstelling voor de officiële viering van zijn zestig-jarig bewind. Een'kleine steekproef leert dat de meeste Japanners zich niet druk maken om de keizer. Beschrijvingen lo pen uiteen van 'het symbool van de natie', 'een vriendelijk oud baasje' tot 'wat zou mij dat inte- de keizer best het symbool van de natie mag blijven. Bij de oudere generatie is vaak nog wat blijven hangen van de vooroorlogse indoctrinatie op school, maar onder bijvoorbeeld de twintigers heeft drie kwart 'geen enkel gevoel' ten opzichte van de keizerlijke familie, geen respect, geen sympathie of anti pathie. Jong Japan wordt er niet warm of koud van. Het gedrag van Hirohito geeft weinig aanleiding tot hoog op laaiende emoties. Samen met keizerin Nagako leeft hij in ex treem isolement, temidden van een 113 hectare metende oase van rust in het hartje van de al tijd jachtige wereldstad Tokio. Het paar leeft er in betrekkelijke eenvoud. Onverstoord kwijt de keizer zich hier van zijn officiële taken, die voornamelijk bestaan uit het ontvangen van hoge gas ten en het ondertekenen (op de traditionele manier met een pen seel en lakstempel) van staatsdo cumenten. Het liefst besteedt Zijne Majes teit zo veel mogelijk tijd aan zijn hobby, de biologie der zeedieren. Tenminste drie middagen in de week vertoeft de keizer in zijn pri vé-laboratorium De paar keer per jaar dat Zijne Majesteit zich buiten de paleis grachten waagt en in het open baar verschijnt, maakt hij altijd een wat onbeholpen indruk. Niet vanwege de ouderdom, maar door de aandoenlijke manier waarop hij 'gewoon' probeert te doen. Zijn houterige manier van lopen en zijn hoge spreekstem, waarbij hij zijn gezicht altijd even opwipt in de richting van de aangesprokene, versterken de indruk dat er niet al te veel ver borgen gaat achter de kleren van de keizer. Keizer Hirohito wuift vanachter de glazen wand van het balkon van het keizerlijk palies het Japanse volk toe ter gelegenheid van nieuwjaarsdag. Naast hem staat kroonprinses Michiko. (foto api Afgeschermd De meerderheid van de Japan ners, volgens een vorige maand uitgevoerde opiniepeiling 84 pro cent van de bevolking, vindt dat Schijn bedriegt echter ook hier. Uit de schaarse interviews en indirecte bronnen, die een oordeel over Hirohito een enigs zins hachelijke onderneming maken, komt niettemin een per soon naar voren die zich heel be wust is van zijn rol en zeer goed op de hoogte is van wat er in de wereld om hem heen gebeurt. Dat is hem niet komen aan waaien. De opvoeding van Hiro hito was ongekend streng. De jonge prins werd geheel van de buitenwereld afgeschermd. Zijn klasgenoten waren zorgvuldig geselecteerd, en vanzelfspre kend alleen maar jongens. Tij dens een van zijn spaarzame per soonlijke ontboezemingen om schreef de keizer zijn jeugd als het leven van een vogeltje in een kooi. Een reis naar Europa (onder meer Nederland) in 1921 - de prins was toen twintig - be schouwt hij dan ook als zijn bes te herinnering. Precies vijftig jaar later reisde keizer Hirohito nogmaals naar Europa, en ander maal deed hij Nederland aan. Aan dat bezoek heeft de keizer minder aangename herinnerin gen, dank zij een campagne van Wim Kan. Na een half jaar betrekkelijke vrijheid in Europa, inclusief de reis per boot, wordt Hirohito bij terugkeer meteen weer ingekap seld in het strakke keurslijf van tradities. Zijn hofadviseurs zijn inmiddels begonnen met de se lectie van een passende bruid. Het geplande huwelijk moet een paar maanden worden uitge steld vanwege de grote aardbe ving die in 1923 het leven kost aan ruim 130.000 inwoners van Tokio. In januari 1924 gaat de bruiloft wel door, bijna drie jaar voor Hirohito de chrysanten- troon erft van zijn ernstig zieke vader, keizer Taisho. Vanaf zijn geboorte was Hiro hito een speelbal van zijn omge ving, zoals de meeste keizers voor hem in het zeker 1500 jaar oude keizerlijk geslacht. Volgens de mythologie is hij een directe afstammeling van de zonnegodin Amaterasu Omikami, de 124ste op rij sinds de eerste keizer Jim- mu, die 2600 jaar geleden zou hebben geleefd. De eerste veer tien namen op het lijstje van 124 keizers, dat schoolkinderen voor de oorlog uit het hoofd moesten leren, zijn waarschijnlijk verzin sels, maar vanaf ongeveer de vierde eeuw is de keizerlijke bloedlijn gedocumenteerd, in clusief de geadopteerde zoons die af en toe nodig waren om de stamboom voort te zetten. Shogun Het gros van de keizers speel de een ondergeschikte rol. Zij waren in de eerste plaats opper priester van het oude Shinto-ge- loof, en lieten het politieke hand werk over aan de shogun of soortgelijke figuren, als de natie al niet in onderlinge twisten uit een was gevallen. Halverwege de vorige eeuw wierpen een groep lagere samurai, de kaste ^an rid ders, samen met de nieuw opge komen kooplieden het isolatio nistische bewind van de shogun omver, dat al onder druk van de Westerse koloniale machten aan het wankelen was gebracht. De nieuwe machthebbers wierpen zich op als 'herstellers' van het keizerlijk systeem, in naam van de toendertijd 15-jari- ge keizer Meiji. De Meiji Restau ratie van 1868 vormt het belang rijkste keerpunt in de Japanse geschiedenis. Het land begon aan een stormachtige ontwikke ling, en binnen enkele decennia was Japan een militaire macht van betekenis, in staat om het machtige Rusland in 1904 een vernederende nederlaag toe te brengen. Op de Conferentie van Versailles aan het einde van de Eerste Wereldoorlog werd Japan erkend als een belangrijke we reldmacht. Tegen de tijd dat Hirohito, de kleinzoon van keizer Meiji, staatshoofd werd, was het keizer lijk systeem hecht verankerd in het politieke bestel, met een grondwet die de keizer goddelij ke eigenschappen toeschreef en in naam tot hoogste souverein maakte. Intern was Japan steeds meer verstrikt geraakt in sociale te genstellingen en snel verande rende waarden. Aan het begin van het Showa-tijdperk zette ook de grote depressie zich in. In dat klimaat kregen de militaristen steeds meer de overhand. De ge neraals te velde zagen de toe komst van Japan in verdere mili taire expansie. Tokio werd steeds voor een voldongen feit gesteld, en raakte zelf ook steeds meer in de ban van militant chauvinisme. Pearl Harbour Tijdens de zeldzame gelegen heden dat Hirohito zijn persoon lijke mening toch uitte, richtte hij zich tegen militaire avontu ren. Een typerend voorbeeld vond plaats aan de vooravond van de oorlog in de Pacific, tij dens een beraad met het kabinet en de legertop. Doorgaans was Hirohito bij dit soort conferen ties slechts toehoorder en be krachtigde hij selchts de over eenstemming die aan het eind werd bereikt. In september 1941, toen de voorbereidingen van de aanval op Pearl Harbour in volle gang waren, haalde hij ineens een ge dicht van zijn grootvader Meiji tevoorschijn en droeg het, zon der verder commentaar, voor: „Alle waters in de wereld zijn broeders/ Waarom verstoren de wind en de golven/ De vrede rond ons heen?". Aan het eind van de oorlog nam de keizer nog eenmaal het heft in eigen handen, toen het ka binet het onderling niet eens kon worden over de eis tot onvoor waardelijke overgave die de geal lieerden stelden. Hirohito hakte de knoop door en accepteerde de Verklaring van Potsdam. Een groep heethoofden wist nog bij na te voorkomen dat de histori sche radio-boodschap werd uit gezonden, waarin keizer Hirohi to zijn volk vroeg om 'het on draaglijke te dragen'. Menselijker Na de oorlog werd de keizer door de Amerikaanse bezettings autoriteiten opgedragen om pu bliekelijk afstand te doen van zijn goddelijkheid, en wederom deed Hirohito zonder een krimp te geven wat er van hem werd verlangd. Thuisgekomen vroeg hij zijn vrouw gekscherend: „Zie ik er al wat menselijker uit?". Een maand na de onvoorwaar delijke capitulatie in augustus 1945 schreef de keizer een brief aan de kroonprins, die om veilig heidsredenen in Nikko verbleef. In de brief, die pas deze maand openbaar werd gemaakt, somde Hirohito de redenen op waarom Japan de oorlog volgens hem had verloren: Misschien het meest tekenend voor zijn beroepsopvatting is het relaas van hofkapper Yukie Ishii, die al meer dan twintig jaar het keizerlijk hoofdhaar onder han den neemt. In al die tijd, zo meld de kapper Ishii in een aan hem gewijde korte reportage op tele visie, heeft Zijne Majesteit niet een keer iets gezegd over zijn kapsel. Alsof zijn hoofd eigenlijk niet van hemzelf is - meer een soort nationaal bezit - laat hij het geheel over aan de bevoegde in stantie. Dat kapper Ishii uit artis tiek oogpunt duidelijk misbruik maakt van dat privilege is voor Hirohito van geen enkel belang. Ook de haardos van de keizer heeft slechts een dienende func tie. LEIDEN - De vwo-leerlingen wa ren het roerend met elkaar eens. Wiskunde was erg meegevallen. Slechts som 3b had hen voor enige problemen geplaatst. De rest was een eitje. Hoewel Arno Kop - leer ling van Louise de Coligny - in het begin 'enorm had zitten klooien' met de allereerste opgave. "Ik schrok mc werkelijk rot", zegt hij net na het examen. "Stel je voor dat ze allemaal voor mij zo moeilijk waren geweest". Zowel Marcella Pommee als Eu genie Westerduin begrijpt niet waarom Arno die som niet snapte. "Alles was te maken", meent het tweetal. Marcella geeft echter wel toe dat ze wat moeite met de kans berekening had. Ver voor het ver strijken van de tijd was ze al klaar. Evenals Arno trouwens. Beiden hadden bijna een uur over om de opgaven nog eens na te lopen. door Jan Westerlaken Maar was het eenvoudig? "Ja", stelt wiskundeleraar C. Haasnoot volmondig. "Het examen wiskun de is in jaren niet zo gemakkelijk geweest. Ik maak een uitzondering voor opgave 3b. Die stof heb ik met de leerlingen behandeld, alleen in een andere vorm. Kijk ik naar de kansberekeningsom, dan durf ik zelfs te beweren, dat een goede ha vo-leerling deze opgave had kun nen maken". Bij het havo lag het anders. Wis kundeleraar A. Hickendorff zegt dat dit examen moeilijker was dan dat van vorig jaar. Het begin, denkt hij, moest voor iedereen herken baar zijn. Maar na opgave 3 kwam het venijn. Venijn Waar dat venijn precies in zat kon Hickendorff niet vertellen. "De vragen zijn standaard, maar het venijn zat soms in het reken werk. Je weet nooit helemaal pre cies wat je tegenkomt. Dit neemt niet weg dat wanneer ik de stof be kijk, 'mijn' havo-kandidaten toch wel een voldoende moeten kunnen scoren. De moeilijkheid zat hem in de vragen waarbij wat meer denk werk aan de orde kwam dan alleen de routine. Zelfs de zwakkere broe ders moeten naar een voldoende kunnen kruipen. Er zat niets bij dat wij niet in ons lesprogramma hebben behandeld". De havo-kandidaten Raymond Vermeer en Alex Witteveen wre ven zich in de ogen toen ze de eer ste drie wiskunde-opgaven zagen. Zo'n gemakkelijke start hadden ze zeker niet verwacht. Maar toen... Ze waren het helemaal eens met hun leraar Hickendorff. Som 4 gaf kopzorgen. Alex: "Ik heb behoorlijk zitten rekenen, maar ik ben er toch uit ge komen. Tenminste, dat hoop ik. Echte problemen heb ik niet ge had". Wanneer Hickendorff hem vraagt of hij een 3,5 en 6,5 als ant woord heeft gegeven, moet Alex diep nadenken. Om uiteindelijk tot de conclusie te komen, dat hij tot een andere uitkomst is gekomen... Raymond zegt, dat er nogal wat rekenwerk te verrichten was. "Met rekenen kun je fouten maken. Ze ker, ik had een rekenmachientje bij me, maar ik heb er nauwelijks gebruik van gemaakt. Ik ga ervan uit, dat ik een voldoende heb", be sluit hij zelfverzekerd. Lastig Wiskunde op c- en d-niveau. We hebben het over het mavo. Louise de Colignyleraar C. Kooreman: "Ik vond dit examen zwaarder dan dat van vorig jaar. Zeker de vragen op c-niveau waren lastig. Leerlingen die in de schoolonderzoeken goed hebben gescoord, konden de vra gen beantwoorden". Kooreman kwam in de paas vakantie terug naar school om nog eens alle stof met z'n leerlingen door te nemen. Kees Kuijt - hij volgde alle extra lessen - lijkt daar nu de vruchten van te gaan pluk ken. "De leraar heeft ons op alle moeilijke dingen gewezen. Ik vond het examen niet moeilijk". Met de meerkeuze vragen had den Thierza Schraa en Richard Vo gelenzang geen problemen. De open vragen hebben zij als 'lastig' ervaren. Youssef Eddini vond pre cies het omgekeerde. Met de meer keuze vragen had hij meer proble men dan met de open vragen. Alle drie de mavo-kandidaten vonden twee uur tekort om alle vragen te kunnen beantwoorden. Na de middag stond aardrijks kunde op het programma waarvan vwo-leraar A. Ridder zegt, dat het om een 'redelijk' examen ging met zo hier en daar een vraag beneden het niveau. Vragen die hij zelfs als 'een beetje gênant' omschrijft. "Leerlingen die hun zaakje goed op een rijtje hadden staan, konden de opgaven beantwoorden", meent hij. Zij havo-collega R. van 't Rood komt tot dezelfde conclusie. "Wie goed uit z'n ogen keek kon met de vragen goed uit de voeten. Echt moeilijke dingen zaten er niet in". Diepe zuchten Er viel uit te komen, was ook de mening van aardrijkskundeleraar- mavo M. Prins. "Over het alge meen een redelijk te maken exa men", oordeelt hij. "Mijn idee is, dat het d-examen iets moeilijker is dan dat van het vorig jaar. De c- en d-opgaven komen enigszins met el kaar overeen. De c-kandidaten kunnen kiezen uit het antwoord. Dat maakt het allemaal wat gemak kelijker voor hen". Liesbeth Hins en Robert van Leeuwen, respectievelijk mavo d en mavo c vonden de vragen toch niet zo gemakkelijk. Liesbeth: "Om de haverklap hoorde je in de zaal diepe zuchten slaken. Nou, dan is het wel duidelijk waarop dat duidt. Zelf heb ik een paar moeten gokken, omdat ik het antwoord niet wist". Robert voegt er aan toe, dat hij heel veel heeft gegokt. Waarschijnlijk zit Marie-José Deelweg wel 'gebakken'. Ze spreekt over heel eenvoudige vra gen die zo hier en daar met wat moeilijkere werden afgewisseld. "Maar ik kon er wel uitkomen. Ik heb het ook goed geleerd", voegt ze eraan toe. Dat gaat ook op voor Ramon Fer nandez. "Ik kreeg de indruk dat er sommige vragen bij waren die je om de tuin probeerden te leiden. Ze proberen je uit, of je van alles wat weet. Het ging allemaal wel. Ik had genoeg tijd om de vragen nog eens door te nemen". Hoe was het met de vwo-ers ge steld? Tot drie keer toe klinkt 'moeilijk'. Kevin Knowles spreekt van een 'goed examen'. Luister naar Jacqueline Mos: "Er waren vragen bij waar ik geen touw aan kon vastknopen. Dat was puur gokwerk". Een mening waarin zijn steun krijgt van Esther v.d. List. "Ik had m'n tijd hard nodig. Ik hoorde zelfs dat er leerlingen waren die niet op tijd klaar waren". Harold Koning sprak van een 'niet onredelijk, maar moeilijk exa men'. Kevin Knowles: "Als je voor dit examen een goed cijfer scoort, dan weet je, dat je het goed hebt geleerd. Maar", voegt hij er veelbe tekenend aan toe, "misschien heb ik wel een twee". Waarop leraar Ridder twee antwoorden geeft op evenzoveel vragen. Kevin wordt er stil van. Vooralsnog scoort hij geen punt.... De plaatselijke kerk van Alme re zal de volgende synode van de Gereformeerde Kerken in Ne derland bijeenroepen. Deze sy node zal mei volgend jaar wor den geopend. Voor het synodebestuur is de belangrijkste overweging, dat Almere deel uitmaakt van de nieuwe provincie Flevoland. De plaatselijke kerk daar, die een fe deratie vormt met de hervormde gemeente, komt in deze snel groeiende stad met allerlei speci fieke problemen in aanraking. (De gereformeerde synode wordt om de twee jaar door een plaatselijke kerk samengeroe pen. Vorig jaar mei was dat Gou da. Die synode zal in november van dit jaar worden gesloten). Bavokerk Haarlem. De her vormde commissie voor bezwa ren en geschillen in Noord-Hol land heeft de centrale kerkeraad en de kerkeraad van de betrok ken wijkgemeente in Haarlem in het gelijk gesteld tegenover de kerkvoogdij. De kerkvoogdij had geweigerd om voor een pastoraal projekt de pas gerestaureerde Bavokerk in de week vrij toegankelijk te ma ken. Reden is dat ze de toegangs prijs voor bezichtiging van de kerk niet kan missen en dat mo gelijke beschadigingen haar ex tra geld zouden kosten. De provinciale commissie vindt deze argumenten niet steekhoudend. De kerkvoogdij moet de kerk ter beschikking stellen van de centrale kerkeraad en wijkkerkeraad, zo besliste zij. Kerkvoogden zijn nu in hoger beroep gegaan bij de landelijke geschillencommissie van de Her vormde Kerk. Rome-reis Boek. Bij de Kamper uitge verij Kok is een boek (f 14,50) verschenen met impressies van het protestantse bezoek uit Ne derland aan Rome in maart dit jaar. Doel van die reis was, het gesprek voort te zetten dat een jaar tevoren tijdens het bezoek van de paus aan ons land was be gonnen. De elf deelnemers verte genwoordigden de hervormde, gereformeerde en lutherse kerk. Zes van hen vullen dit boek (111 bladzijden) met hun verha len, te weten dr. C. P. van Andel, secretaris van de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie en het Hervormd Rome-beraad, ds. R. van den Beid (hervormd) uit Maastricht, ds. W. Bleij (luthers) uit Amstelveen, ds. H. Eikel boom (gereformeerd) uit Vlaar- dingen, dr. H. J. Kouwenhoven (voorzitter van de gereformeerde synode) uit Vlaardingen en ds. L.W. van Reijendam-Beek (her vormd) uit Beverwijk. In een na-woord zeggen Van den Beid en Van Andel, dat de gesprekken in Rome vanuit een gemeenschappelijke zorg zijn ge voerd. Er was respect voor el- kaars visie op de diverse the ma's. Over twee of driejaar zal in Nederland, samen met leden van het rooms-katholieke Secreta riaat ter bevordering van de Een heid, worden onderzocht, welke voortgang er na de dialoog in Ro me is gemaakt. Het bezoek heeft ook invloed op de verhoudingen binnen het Nederlandse protestantisme. "De gemeenschappelijke erva ring in Rome kan haar effect in Leusden, Amstelveen en Leid- schendam niet missen". (Daar zijn de gereformeerde, lutherse en hervormde centrale kantoren gevestigd). Conclusie van ds. Van Reijen- dam-Beek: "We zijn van dit be zoek oecumenischer geworden en protestantser tegelijk". Doleantie 100 jaar. Zoals be kend mag zijn, is het dit jaar 100 jaar geleden dat voor de tweede keer binnen een eeuw groepen rechtzinnigen zich van de Neder landse Hervormde Kerk af scheidden. De eerste uittocht was in 1834 (de 'Afscheiding' met ds. Hendrik de Cock als centrale figuur), die van 1886 (bekend als de 'Doleantie') stond onder aan voering van dr. Abraham Kuy- per. Over de Doleantie en haar ge schiedenis is bij Kok in Kampen een boek (284 bladzijden, f. 47.50) uitgekomen met bijdragen van gereformeerde en hervormde au teurs. Het zijn dr. C. Augustijn, hoogleraar kerkgeschiedenis, drs. W. Bakker, docent kerkge schiedenis en kerkrecht, drs. C. H. W. van den Berg, predikant te Lexmond en Ameide, dr. O. J. de Jong, hoogleraar kerk- en dog- mengeschiedenis. dr. D. Th. Kui per, hoogleraar algemene socio logie, dr. W. Nijenhuis, emeritus hoogleraar kerk- en dogmenge- schiedenis, dr. P. L. Schram, hoofddocent kerk- en dogmen- geschiedenis, en dr. W. J. Wierin- ga, emeritus-hoogleraar econo mische en sociale geschiedenis. Het boek beschrijft de Dolean tie in landelijk verband. De vraag waarom er toen over en weer zó gehandeld, geschreven en ge sproken is komt uitvoerig aan de orde. De tweede afscheiding is, net als de eerste, niet alleen een geestelijke kwestie geweest. So ciale bindingen en verschillen hebben de kerkelijke beslissin gen in de vorige eeuw sterk beïn vloed. De schrijvers van dit gedenk boek hadden alle ruimte, hun on derwerp naar eigen inzicht en overtuiging te behandelen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Assen en te Nijverdal J. Seton Ridderkerk: aangenomen naar Grootegast-Doezum (Gr.) B. Prakke Gouda, naar Havelte M. Zuidersma Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde. Gereformeerde Kerken: be roepen te Biddinghuizen (her vormd-gereformeerd 'Samen op weg') G. Hoving Deventer; aan- génomen naar Oosterbeek J. Broer Ter Aar; bedankt voor Minnertsga R. Stutvoet Brou- wershaven-Zonnemaire. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Steenwijk R. Heida Valkenburg-Katwijk, te Utrecht J. Janssen Loppersum, te Leens W. van Wijk Ferwerd- Hallum; aangenomen naar Hark- stede-Overschild kandidaat J. Huijgen Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Urk J. van Amstel Ede. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Hoofddorp J. Mijn- ders Veenendaal, voor Sint An- naland E. Venema Middelburg, voor Gouda J. Kareis Rijssen. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Hilver sum W. Verhoeks Arnemuiden. Baptistengemeenten: beroe pen te Zwolle A. Nijland Tweede Exloërmond. Ds. H. A. Visser. 'Hoogtezon'- dominee H. A. Visser van de NCRV hoopt vrijdag 75 jaar te worden. Van 1949 tot aan zijn pensioen in 1976 was hij predi kant van de Westerkerk in Am sterdam. Man en vrouw zijn één. Het evangelistenechtpaar Lucas en Jenny Goeree uit Zwolle heeft bij rechter-commissaris mr. J. van Aerde bezwaar gemaakt te gen het feit dat zij op 15 mei ieder afzonderlijk voor hem moeten verschenen om te worden ge hoord over de tegen hen inge brachte beschuldiging van anti semitisme. Dat afzonderlijk horen zou vol gens hen kunnen inhouden, dat de rechtbank hen tegen elkaar uitspeelt, en dat willen zy onder geen beding. Volgens de bgbel zijn man en vrouw één. zeggen de Goeree's in hun bezwaar, en wat God heeft samengevoegd scheide de mens niet. Het echt paar voert ook aan, dat het sé- men het evangelisatieblad 'Evan' verzorgt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13