van nood een deugd maken 'Er moeten regels komen Michels wil Millar slaat toe in Vuelta de yjlijn—. Libregts blijft Fafié voor 'Eerste Leidse Triathlon' Samaranch wil beperking strijd kandidaat-steden Köln moet uitwijken WNOORDWIJK-RIJNSBURGSE BOYS Cricketverlies Speeltijd voor 'bankzitters' Basiswerk DINSDAG 29 APRIL 1986 ZEIST - Er rust geen zegen op de oefeninterland van het Nederlands elftal tegen Schotland. Door een groot aantal afzeggingen aan beide kanten is de vriendschappe lijke partij van vanavond in Eindhoven bij voorbaat al ge devalueerd. De Schotten moeten onder ande- ren de geblesseerde middenvelder 0001" Gordon Strackan (Manchester p0..i Ha Tnmha United), Graeme Souness (Samp- raui ae 1 omDe doria) wegens een virusziekte en de voetballers van Celtic (wegens competitie-verplichtingen) missen. Voor Oranje heeft, na de Ajacieden Van Basten, Rijkaard en Spelbos, gisteren ook Ruud Gullit afgezegd. Als gevolg van een charge van Dams van Heracles zwol de enkel van de PSV'er zodanig op dat hij van de artsen een speelverbod kreeg opgelegd. Rinus Michels heeft voor hem Ajacied John Bosman tweede van links) overlegt na afloop van de training in de Zeister bossen met ploegmak- ker Ronald Koeman (links) zijn vrijwel zekere debuut in Oranje. Silooy en Van 't Schip luisteren mee. (foto anp> LEIDEN - De Leidse atletiek vereniging De Bataven, de zwem- en polovereniging De Zijl/LGB en de wielervereni ging Swift Toer Leiden organi seren a.s. zondag, in het kader van het 55-jarig bestaan van De Bataven, de "Eerste Leidse Triathlon'. Er zullen, zo melden de organiserende verenigingen, ongeveer 400 sporters aan deel nemen. Op het programma staan een kwart triathlon (bestaande uit 1000 meter zwemmen, 42 km fietsen en 10 km lopen) voor deelnemers en deelneemsters vanaf 16 jaar en een mini triath lon (bestaande uit 500 meter zwemmen, 21 km fietsen en 5 km lopen), waaraan iedereen kan deelnemen. Het startschot voor de 'Eerste Leidse Triathlon' wordt zonda- gachtend om 9 uur in zwembad De Zijl gelost door de wethou der voor sportzaken, Dick Tes- selaar. Het zwemmen wordt ge heel afgewerkt in zwembad De Zijl, de fietsroute loopt via Rijpwetering naar Roelofa- rendsveen en terug en de loop route gaat langs de rivier De Zijl naar de Kagerplassen en dan terug naar de zweminrich ting, waar om ongeveer 12.20 uur in het restaurant de prijzen zullen worden uitgereikt. Voor inlichtingen omtrent de triathlon kan men zich wenden tot Kees van Maanen tel. 071- 892440. geen vervanger opgeroepen. „Ik hou het bij vijftien spelers. De af- spraak is dat we drie man plus de Aangezien er volgend seizoen nauwelijks ruimte is voor een oe- komt het Michels niet eens slecht uit dat hij een aantal 'bankzitters' kan tes- keeper mogen vervangen en dat SgJSJZlLSf kan ik dekken aldus de bonds- getwijfeld zijn debuut zal maken „En die woorden laat ik wel mee- als één van de twee centrumspit- wegen, maar aan de andere kant sen die passen in de uitgestippelde wil ik niet altijd wisselspeler blij- strategie. In het doel krijgt Van ven", aldus Bosman, die het om die Breukelen de voorkeur boven reden aan het begin van het sei- coach zijn ingekrompen selectie voorbe reidde op het treffen. Michels was nauwelijks onder de indruk van de 'bedankjes', die zijn plannen met Oranje toch zouden kunnen door kruisen. Volgens hem is daar ech ter geen sprake van. „Voor de buitenwereld vind ik het vervelend dat die voetballers er niet bij zijn, maar zelf heb ik er niet zo'n moeite mee", stelde hij. „De koers is uitgestippeld en er is geen enkele aanleiding de speelstijl van het duel met Oost-Duitsland te wij zigen. Ik moet alleen andere na men invullen, maar dat is zo erg niet. We kunnen van de nood een deugd maken door andere mensen te testen in dezelfde rollen en zo vaak krijg je hier die kans niet". Zeist, waar hij zich met conironiaue mei :romnpn selpetie vnnrhp- West-Duitsland op 14 mei ;de groep van 20, 21 man in principe rond zijn', aldus Michels, die zelf de tweede helft van het WK in Me xico zal meemaken en zijn assis tent Dick Advocaat het eerste ge deelte laat bijwonen om de Honga ren en de Polen te volgen. Voor die selectie op langere ter mijn blijft Van de Korput 'in de picture' en natuurlijk ook Ben Wijnstekers, die voor het duel van vanavond afviel 'omdat hij het te druk heeft met zichzelf. Michels: „Hij moet eerst fit worden en dan zijn vorm terugvinden voordat hij terug kan komen. Oranje is tenslot te geen herstellingsoord". Oranje is vanavond wel een 'test- lokaal' voor John Bosman, die on- Joop Hiele (Michels: „Het is een moeilijke keus, maar dat blijft mijn volgorde"), die zondag ook al de bus miste op Woudenstein, waar hij zonder vervoer door Feyenoord werd achtergelaten. Koeman en Van Tiggelen vormen het verdedi gingscentrum van Oranje en Blind en Silooy bewaken de flanken. Bosman Anderlecht? Het debuut van John Bosman komt de 21-jarige Ajacied 'aan de ene kant wél en aan de andere kant niét best uit'. Bosman, die voor zijn club acht hele en elf halve wedstrij den heeft gespeeld en daarin zes tien keer scoorde, is druk in onder handeling met Anderlecht. Uiter lijk donderdag valt de beslissing of hij de overstap maakt, die Cruijff hem heeft afgeraden omdat hij te jong en nog niet rijp genoeg is. zoen in het geheel niet meer zag zit ten en zelfs bereid was zich aan Utrecht te laten uitlenen. „Maar nu weet ik wat ik kan en wat ik wil. Spelen dus en de speelkans is in Brussel groter", volgens Bosman, die vrijdag afzwaait uit militaire dienst. Zijn dilemma is dan ook „wachten tot Van Basten weg is bij Ajax, of nu al een kans pakken, die financieel heel veel scheelt. Maar dat is niet het belangrijkste, want ik koester ook nog wel een beetje clubliefde". Morgen heeft de spits een laatste gesprek met het bestuur van zijn huidige club, dat hem eerder een mindere aanbieding deed. „Maar als ze me nu tegemoetkomen zou mijn besluitvorming er een stuk eenvoudiger op worden. Zo niet, dan mag ik voor acht ton weg, al zal dat wel meer worden als ik van avond inderdaad speel". SEOEL (GPD/ANP) - Juan Antonio Samaranch is moe. Een week lang al van vergadering naar vergadering en van receptie naar receptie. Aan het einde van de week, en dan nog vlak voor zijn vertrek naar China, waar hij wil probe ren om de Chinezen over te halen om als bemiddelaar op te treden bij de onderhandelingen tussen Noord- en Zuid- Korea, zijn er snel nog wat interviews geregeld. De IOC- voorzitter heeft slechts weinig tijd in zijn snikhete presi dentiële suite van het Lotte-hotel. ZURICH (SI) - De commissie van beroep vdn de UEFA heeft het pro test van FC Köln tegen de verban ning naar een stadion op 350 kilo meter van de thuisbasis afgewe zen. FC Köln blijft daardoor ge dwongen voor de return van de Eu ropa cup-finale tegen Real Madrid op 8 mei naar West-Berlijn uit te wijken. De tuchtcommissie van de UE FA nam die maatregel tegen de Keulse vereniging wegens het wangedrag van zijn supporters tij dens en na de halve finale tegen Waregem. Volgens de commissie van be roep, die onder voorzitterschap staat van de Zwitser Sergio Zorzi, is het raadzaam het rapport van de wedstrijd Waregem - FC Köln nog eens nader te bestuderen. Ware gem kreeg een boete van ongeveer 10.000 gulden wegens een gebrek kige organisatie. De commissie van beroep stelde maandag vast dat de club bijvoorbeeld had ge zondigd tegen het verbod op de verkoop dranken. vc» kj uc IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch: „De discussie over het profes- alcoholhoudende sionalisme is al een eeuw oud. Die discussie afronden, dat kunnen we niet. Het zal nog jaren doorgaan". SALONIKI (GPD) - Thijs Li bregts heeft gisteren een twee jarig contract getekend bij PAOK Saloniki. De Neder landse oefenmecster stapt over naar de stadgenoot van zijn huidige club, omdat hij na twee seizoenen 'uitgekeken' is op Aris, waarmee hij achter eenvolgens tiende -en zevende werd in de Griekse competi tie. „En meer zat er met die ploeg echt niet in", aldus Li bregts, die daarom met de 'veel ambitieuzere' rivaal in zee ging. Pikant detail is dat de ex-oe- fenmeester van Feyenoord bij PAOK nu de baan krijgt waar zijn vroegere assistent Ab Fa fié eerder ook naar dong. „Maar ik was al in contact met de club, voordat Fafié ooit ter sprake was geweest", meldt Libregts uit Saloniki. „We hebben het alleen tot gisteren geheim gehouden omdat de verhoudingen tussen Aris en PAOK nogal gevoelig liggen". Voor Libregts, die met Aris overigens nog in de halve fina le van de Griekse bekerstrijd moet aantreden tegen Olyra- piakos, bestond ook grote inte resse bij andere clubs in het land van de Hellenen. „Ik kon ook terecht bij Iraklis hier in Saloniki en bij een paar clubs uit Athene/Zondagavond nog werd ik benaderd om ergens te tekenen, maar ik had die af spraak met PAOK al en mijn overgang naar die club be schouw ik echt als een promo tie". PAOK was vorig jaar nog kampioen van Griekenland, maar maakte het afgelopen seizoen een vrije val op de ranglijst. „En dat bepaalt ei genlijk wel een beetje de si tuatie hier", aldus Libregts. Het gaat op en neer als een thermometer met de club. Maar nu heeft PAOK een nieu we president en die wil wat nieuwe spelers kopen, dus ik zie het echt wel zitten. Meer dan bij Aris in elk geval, dat voortdurend boven zijn krach ten moest spelen". Libregts ziet zijn 'transfer' dan ook als een nieuwe uitda ging in het avontuur dat twee jaar geleden begon toen hij tussentijds vertrok uit de Rot terdamse Kuip. „Het bevalt me prima in Griekenland, al geldt hier meer dan ergens an ders dat je de ene dag koning en de andere dag bedelaar kunt zijn. Nu maak ik toeval lig een goede tijd mee, maar ik realiseer me maar al te goed dat ik naar een club overstap, waarmee ik boven op een kruitvat zit. Ik moet ervoor zorgen dat die niet ontploft". Samaranch uitte zich zondag al kri tisch over de steeds feller en duur der wordende strijd tussen de ver schillende kandidaat-steden. Er moeten beperkende regels worden opgesteld om in ieder geval die kosten en de prestigeslag wat in de hand te houden. Samaranch: „Ja, er moeten regels komen. Zeker voor de competitie voor 1996. Maar ik heb zojuist van de delegatie uit Amsterdam vernomen dat zij een voorstel hebben gedaan tot een gentlemen's agreement met de an dere kandidaat-steden. En ik denk dat zo iets een heel goed initiatief is". Na een het waarschuwend opge stoken vingertje van Samaranch kwamen de twaalf kandidaat-orga nisatoren voor zomer- en winter spelen gisterochtend unaniem tot overeenstemming het in de reste rende periode tot de verkiezingen op 17 oktober in Lausanne wat kal mer aan te doen. Die afspraak werd gemaakt tijdens een ontbijt-verga- dering in de Zuidkoreaanse hoofd stad. „We hebben ons met zijn al len afgevraagd wat er gedaan kan worden om deze show niet uit de hand te laten lopen", aldus Max Geldens namens 'Amsterdam'. Boycot Samaranch ziet ondertussen nog altijd mogelijkheden voor een ver- (archieffotoANP) deling van de Spelen tussen de twee Korea's. Vandaar ook de reis naar China. Een boycot van 'Seoul' ziet hij echter zo gauw niet. „Boycots zijn slecht voor de olympische beweging. Dat is ze ker. Maar ze zijn nog slechter voor de landen die ze uitvoeren. De gro te verliezer in '80 was Amerika en in '84 de Sowjet-Unie. We zien nu dat de socialistische delegaties vol op meepraten over Seoel. Ze zijn heel actief in de olympische bewe ging. Ze doen mee aan de belang rijkste sportevenementen hier in dit land. Hun topleiders zijn hier en waarom zouden we een boycot moeten vrezen. De onderhandelin gen gaan nog steeds door". ke antwoord afdoende. Een be langrijk deel van de vergaderingen in Seoel is vorige week gewijd ge weest aan het professionalisme bij de Olympische Spelen. Het om streden artikel 26. Aan Samaranch de vraag of de Spelen in 1992 Open Spelen zullen zijn, voor amateurs en beroeps? De IOC-voorzitter: „Ik weet het niet. Ik weet het niet. Wat is een professional? Voor mij is een be roepssporter niet per se iemand die geld krijgt voor de sport die hij of zij beoefent. De meeste atleten krij gen op de een of andere manier wel geld. De discussie over het profes sionalisme is al een eeuw oud. Die is al begonnen in Athene. Die dis cussie afronden, dat kunnen we niet. Het zal nog jaren doorgaan". „Voor mij is in de olympische traditie iedereen die veel opzij zet voor zijn sport een atleet die in aan merking komt. Beroeps of niet. Maar als er beroepsatleten mee doen hebben bijvoorbeeld sporters met minder trainingsfaciliteiten ook minder kansen". Een probleem voor de onderont wikkelde landen, die daardoor een nog grotere achterstand oplopen. Samaranch weer: „Als het profes sionalisme niet wordt ingevoerd, denkt u dan dat die landen meer kans hebben? Kijk eens naar be paalde takken van sport. Het gaat om topatleten in de olympische be weging. Ze komen uit voor hun land, maar studeren eventueel in of wonen in Parijs of in andere ont wikkelde steden. Of komen recht streeks uit hun land, zoals de mara thonlopers". Samaranch geeft uiteraard geen antwoord op de vraag hoe het ge steld is met de kansen van bijvoor beeld Amsterdam voor 1992. „Ik weet dat uw mensen heel serieus zijn. Ik heb het bidboek van Am sterdam bestudeerd en het is een heel serieus en ook heel goed werkstuk geworden". Hij aarzelt even. Zegt dan met een brede grijns: „Alleen is het in Nederland vrij koud". Niet alleen de passieve, maar ook de actieve belangstelling voor de voetbalsport holt nog altijd achteruit. In een wanhopige po ging het publiek weer naar de velden te lokken, is vorig jaar een omvangrijke campagne opgezet. De daaraan gekoppelde kreet: 'Het is weer fijn langs de lijn', is vooralsnog door 'Jan Publiek' voor kennisgeving aangenomen. De in Zeist zetelende voetbal bonzen zijn zich er kennelijk van bewust dat de door Drukwerk zanger Harry Slinger aange zwengelde actie haar doel voor bij schiet. De bestuurders wekken nu zowaar de indruk de misstan den rond de velden structureel te willen aanpakken. Een verheu gende ontwikkeling en datzelfde geldt voor de gewijzigde strate gie in de strijd tegen het tanende ledenbestand. Sinds enkele jaren dreigt het le denaantal van de KNVB tot ver onder de één miljoen te zakken. 'Zeist' hoopte die dreiging af te wenden met de mobilisatie van voetballende vrouwen en etni sche minderheden. Dat werkte op korte termijn, maar blijkt voor de toekomst weinig soelaas te bie- Albert Klunder< (archieffoto Holvast) te voeren, maar dat zal moeten blijken uit de discussies die we met de begeleiders willen aan gaan". Die discussies zullen centraal staan op de bijeenkomsten die de gespreksleiders Klunder en Aad Glas (sectie opleidingen) willen Op de in Alphen aan den Rijn beleggen. Klunder: "We zullen gehouden voorjaarsvergadering niet alleen proberen aan te geven van de KNVB afdeling Leiden hoe er volgens ons verstandiger deponeerde Albert Klunder gis- met de voetbaljeugd kan worden teravond een plan op de bestuur- omgesprongen, maar we hopen stafel "om het voetbal weer leuk ook op een eigen inbreng van de te maken voor de jeugd". Klun- betrokkenen. We willen namelijk der is voorzitter van de commis- ook inventariseren wat er leeft sie 'stimulering voetbaldeelna- onder de mensen die de jeugd be- me', die de afdeling Leiden in op- geleiden. Wat otis betreft, komen dracht van het hoofdbestuur ze met keiharde kritiek op de heeft ingesteld. aanpak van de bond". Die commissie gaat volgende Die kwam gisteravond in AL maand 'de boer op' met twee vi- phen al direct van voorzitter Piet deorecorders en twee draagbare van Egmond van Rijnsburgse televisietoestellen die beschik- Boys, die de afdeling Leiden op baar zijn gesteld door de hoofd- riep om de belangen van de lage- sponsor van KNVB. De zes man re jeug delf tallen beter te beharti- sterke 'ploeg-Klunder' wil binnen gen. Van Egmond: "Voor de selec- twee jaar de ruim zestig veld- tie-eftallen wordt genoeg ge- voetbalverenigingen in de Leidse daan, maar het gebeurt veel te regio bezoeken en voert in zijn vaak dat een lager elftal weken bagage ook twee videofilms mee achter elkaar stil staat door een die de voetbalbond op semi-pro- ongelukkige wedstrijdplanning, fessionele basis heeft laten maken Een spelertje van zo'n elftal en de welluidende titels hebben krijgt er dan de schurft over in en gekregen: 'Van doel tot doel' en kapt met voetballen. De 'video- 'Een voorzet op maat'. spelletjes' van meneer Klunder Klunder: "We willen die films hebben dan ook weinig zin", vertonen aan jeugdbestuurders, Afdelxngsadministrateur Cor jeugdtrainers en jeugdleiders, van Steijn stelde Van Egmond kortom iedereen die binnen een vervolgens voor een deel gerust vereniging met de jeugd bezig is. met de aankondiging dat voor- Het zijn geen propagandafilms, taan in de wintermaanden een maar meer voorlichtingsfilms die reeks van acht zaalwetbalwed- moeten aantonen wat er mis is strijden wordt georganiseerd met het jeugdvoetbal en wat er voor de D-, E- en F-jeugd. eventueel kan worden verbeter± Klunder: "Dat is een begin, Zo zit in één van die films een scè- maar er kan nog veel meer wor- ne waarin je een piepjong den gedaan. 'Zeist' heeft al voor- 'rechtsbackie' verveeld op z'n gesteld om plaatselijk Aow'ers of stekkie ziet staan, terwijl het spel Wao'ers bij het jeugdvoetbal te zich voortdurend aan de andere betrekken. En dat is natuurlijk kant van het levensgrote veld af- zo gek nog niet. Op woensdag- speelt". middag liggen tal van trainings- Een pleidooi dus om het speel- velden braak en er moeten toch veld voor de jongste voetbaljeugd mensen te vinden zijn die daar drastisch te vekleinen. Klunder: voor de kinderen een 'bleddertje' "Inderdaad, de F-junioren spe- neergooien zodat ze lekker kun- 'len nu al met zeventallen op een nen ravottenIk ben er van over- half veld en dat gaan de E-junio- tuigd dat we op die manier de ren volgend seizoen ook doen. jeugd weer enthousiast kunnen Misschien is het wenselijk om de- maken voor de voetbalsport", ze ontwikkeling nog verder door JAAP VISSER LAGOS DE COVADONGA (ANP) - Waar de ploeg van Peter Post het in het klassieke voorseizoen liet af weten, daar sloeg nieuwe aanwinst Robert Millar toe zodra de eerste gelegenheid zich aandiende. De Schot greep gisteren in de zesde etappe, de koninginnerit over 191 kilometer van Santander naar La gos de Covadonga met twee pieken van de eerste categorie en de aan komst bergop, zijn kans in de Ron de van Spanje. Hij sloeg bij de slot klim naar Covadonga zijn slag in antwoord op een demarrage van Schuitens kopman Pedro Delgado. Millar had op de eindstreep een voorsprong van negen seconden op de Spanjaard en van minuten op diens landgenoot Jesus Blanco Villar. De kloof was daarmee ruim genoeg om tevens de gele trui als leider in het algemeen klassement aan te mogen trekken. De in Nederlandse dienst rijden de Schot nam met de geslaagde greep naar de macht tevens wraak voor zijn tweede plaats in de Viiel- ta van vorig jaar. Hij verspeelde toen naar eigen zeggen de overwin ning door een Spaanse coalitie en een revolte van zijn Franse ploeg maats. Zij reden zich leeg in een tijdrit en hadden een dag later in de beslissende bergetappe geen kracht meer. Millar is ervan over- „We hebben de mogelijkheid om de beste condities aan te bieden voor de onderhandelingen tussen Noord- en Zuid-Korea. We hebben de Spelen aan Zuid-Korea toebe deeld en dat land heeft het recht de Spelen in Seoel te houden. Maar natuurlijk is Korea een heel bijzon der land. Twee gescheiden staten, maar wel één land. Wij zullen alles doen om die onderhandelingen mogelijk te maken". Amateurs Samaranch vindt dat diplomatie- Woensdag 30 april 1986 Sportpark Duinwetering, Aanvang 17.00 uur. Aangeboden door Haarstudio Jacques, Hoofdstraat 3, Noordwijk. tuigd dat hem dat in de 41e editie van de Spaanse ronde in de forma tie van Peter Post niet zal overko men. „Nu word ik gesteund door een hecht team dat bereid is een voorsprong te verdedigen, vorig jaar was ik plotseling overgeleverd aan verraders. De Ronde van Span je is dit seizoen een hoofddoel. De vorm is momenteel uitstekend. Op die eerste col heb ik me nog be wust op de vlakte gehouden. Ook voor de Columbiaan Adelardo Rondon, die vooruit was, was ik niet bang. Ik heb gewacht tot één van de favorieten wegging om dan een mikpunt te hebben. In dit ge val was dat Delgado", gaf Millar vol zelfvertrouwen als commen taar. De vijftien kilometer lange klim naar de eindstreep in Lagos de Co vadonga was traditioneel weer een belangrijk breekpunt in de Vuelta. Vijf kilometer onder de top, die in het weekeinde nog onder de sneeuw lag, ontdeed Millar zich van de overgebleven koplopers. Alleen Delgado kon nog als laatste even aanklampen, maar ook hij moest zich tenslotte gewonnen ge ven. WASSENAAR (ANP) - Wereld kampioen India heeft ook de twee de wedstrijd tegen het Nederlands cricketelftal in een overwinning omgezet, maar ditmaal ondervon den de Aziaten opvallend veel te genstand. Oranje verloor op eervol le wyze met slechts 26 runs ver schil. Steven Lubbers leverde aan bat een topprestatie. H(j sloeg de bal ondermeer drie keer voor een zes het veld uit. Lubbers sneuvelde op een totaal van 51. De Indiërs, zonder de grote ster Gavaska, hadden tevoren een to taal bereikt van 213 voor 9. Neder land kwam tot 187 voor 8.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11