Landbouwakkoord mijlpaal voor EG Dollar brengt onzekerheid 111C moet 575 man ontslaan Aan die emoties hebben we niets' Extra geld voor kleine boeren Baggerwerf haalt 'nog geen roeiboot binnen' Noren hervatten produktie; oliehandel reageert direct PTT komt met een draagbare auto-telefoon Philips zendt 70.000 brieven naar personeel Nieuwe voorman Landbouwschap: Staatsdrukkerij moet in 1988 particuliere onderneming zijn ZATERDAG 26 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis van de Europese Gemeen schap (EG) heeft de landbouwraad, de vergadering van de ministers van landbouw van de twaalf lidstaten, een akkoord bereikt over de prijzen voor agrarische produk- ten dat goedkoper uitpakt dan de oorspronkelijke voorstellen van de Europese Com missie. Dat heeft minister Braks, voorzit- ter van de landbouwraad, gisteren gezegd nadat hij rond het midda guur in Luxemburg zijn collega's over de streep had getrokken en de raad na een volle week vergaderen tot een akkoord was gekomen. Uit gangspunten van het akkoord zijn beheersing van de produktie van vooral graan en melk en een be vriezing van de meeste prijzen. Het akkoord levert de EG in 1987 een besparing op van ongeveer een miljard gulden. Daar staat wel te genover dat een onderdeel ervan dit jaar 200 miljoen en volgend jaar nog eens 500 miljoen kost. Dit jaar wordt de Gemeenschap er finan cieel helemaal niets wijzer van. Eu ropees landbouwcommissaris Andriessen zei eerder deze week dat de EG volgend jaar meer dan 3 miljard gulden tekort zal komen, mede als gevolg van de gedaalde dollarkoers. Braks verklaarde dat de land bouwraad geen enkele lidstaat te gemoet gekomen is. Meer dan de helft van de twaalf wilde op onder delen van het prijzenakkoord een uitzondering voor boeren in eigen land. Gisteren dreigden West- Duitsland, Spanje, Luxemburg en Ierland tegen te stemmen. Deze landen hadden samen voldoende stemmen om via het akkoord tegen te houden. Andriessen en minister Braks slaagden er echter in Luxemburg en Ierland om te praten, waardoor op de valreep toch een meerder heid voor de voorstellen ontstond. Op 6 mei komen de landbouwmi nisters, maar dan in Brussel, op nieuw bijeen voor een officiële stemming. West-Duïtsland zal dan het hele pakket verwerpen, Spanje alleen de zuivel-paragraaf. Het pakket ziet er op hoofdlijnen als volgt uit: - De melkquota gaan de komende drie jaar 3 procent naar beneden. Dit jaar gebeurt er niets, maar op 1 april 1987 worden zij met 2 procent verlaagd en op I april 1988 met nog eens 1 procent. - Op 1 mei aanstaande start een op koopregeling voor melkquota. Kleine melkveehouders die vrij willig met hun bedrijf stoppen of hun produktie minstens halveren krijgen, uitgesmeerd over zeven jaar, per niet-geproduceerde liter melk bijna een dubbeltje. - De superheffing op melk mag voortaan in één keer of halfjaar lijks worden geind. - Met ingang van oktober komt er een 'medeverantwoordelijkheids- heffing' op graan van 3 procent. Die heffing is bedoeld om de pro duktie te remmen en de opbrengst van 1,6 miljard gulden zal groten deels worden gebruikt om de afzet van de Europese graanoverschot ten te bevordéren. - Van die opbrengst wordt 290 mil joen gulden opzij gezet om kleine graanboeren die in moeilijkheden komen schadeloos te stellen. De re geringen mogen deze heffing in dat geval direct met de subsidie verre kenen. Nederland Graan dat op de boerderij blijft, bijvoorbeeld als veevoer, wordt van de heffing uitgesloten. Dat is vooral voor ons land van belang, waar graan als een bijprodukt wordt verbouwd. De verlaging van de melkquota betekent dat de melkproduktie in ons land de ko mende drie jaar wel met 360 mil joen liter zal moeten worden ver minderd tot 850 miljoen liter. An dere voor Nederland van belang zijnde besluiten van de landbouw ministers zijn: - De variabele slachtpremie voor runderen en de geboortepremie voor kalveren blijft ongewijzigd. - Ook de basisprijs voor varkens vlees verandert niet, maar het prijsjaar wordt drie maanden naar voren geschoven. - De bloemkoolprijs wordt 1 pro cent verhoogd, die van tomaten 7,5 procent verlaagd. - De minimumprijs voor aardappe len bestemd voor de zetmeelpro- duktie blijft ongewijzigd. Staatsecretaris Ginjaar Maas (onderwijs) woonde gisteren de finale bij van de strijd om de Zilveren Troffel. De leerling-metselaars toonden hun kwaliteiten in Harwerwijk. Het werkstuk op de achtergrond krijgt een definitief plaatsje op de boulevard van deze Ussélmeerplaats. (foto anp> Braks: geen concessies, (foto anpï ROTTERDAM (ANP) - Het bagger- bouwbedrijf IHC Holland met wer ven in Ridderkerk, Kinderdijk en Sliedrecht gaat inkrimpen. De 2075 arbeidsplaatsen worden met 575 verminderd, bij het hoofdkantoor in Papendrecht en de twee bedrij ven met baggerbouwactiviteiten in Kinderdijk en Sliedrecht. Ge dwongen ontslagen zijn niet te ver mijden, zo heeft de directie meege deeld. IHC Holland geeft als reden voor de vermindering van de capaciteit de slechte vooruitzichten van de OSLO (AP/Rtr.) - Het drie weken oude arbeidsconflict in de Noorse off shore-industrie is gisteren beëindigd, met als gevolg dat de olieprijzen direct met ongeveer em dollar zijn gedaald. De 675 stakende stuwadoors besloten hun werkzaamheden te hervat ten, nadat minister Arne Rettedal van arbeidszaken had gezegd dat de regering zich in het conflict zou mengen. De ongeveer 3700 werknemers op de boorplatforms kunnen daardoor ook weer aan de slag. De staking brak op 6 april uit, toen de werkgevers de looneisen van de stuwadoors niet wilden inwilligen. Zij eisten een loonsverhoging van 25 procent. Sindsdien heeft de Noorse olieproduktie volledig stilgelegen, waardoor het aanbod op de wereldmarkt met 900.000 vaten per dag ver minderde en de prijzen enigzins konden stijgen. Inmiddels is deze prijs weer gedaald. Op de Europese vrije markt werd een vat Brentolie voor levering in mei verhandelt tegen een prijs van 11,90 dollar tegen 12,85 dollar op donderdag. Op de vrije markt in New York daalden de prijzen volgens handelaren met ongeveer een dollar. Volgens deskundigen zullen de prijzen de komende week verder dalen. markt. De jaaromzet zal terugval len van 450 tot rond 300 miljoen gulden. Een wezenlijke verbete ring verwacht IHC Holland niet voor het begin van de jaren negen tig. De inzinking van de bagger- markt is mede veroorzaakt door overcapaciteit, de schulden van ontwikkelingslanden en de daling van de olieprijzen, waardoor de olieproducerende landen minder kunnen investeren. Verder noemt IHC Holland als belangrijke reden bescherming en steun van de scheepsbouw in Europa door na tionale regeringen. De aanpassing van het bedrijf' is afgestemd op de marktontwikke ling. Dit betekent, dat de capaciteit van de werf IHC Smit in Kinder dijk tot de helft, dit is twee sche pen per jaar, wordt teruggebracht. In Sliedrecht zal uitsluitend nog standaardmaterieel worden ge bouwd. Bij de afslanking van ande re onderdelen wordt er rekening mee gehouden dat het bedrijf bij kerend tij opnieuw mee kan groeien. IHC Holland kondigde in januari al bezuinigingen aan omdat niet langer gerekend kan worden op fi nanciële steun van het ministerie van economische zaken. Hierdoor kampt het bedrijf de komende drie jaren met een tekort van 23 miljoen gulden. Toen werd echter nog ge- FGH De FGH Hypotheekbank koopt via de reddingsoperatie door verze keraar Aegon en de Postbank voor al tijd. Die is vooral nodig om de ballast aan onroerend góed kwijt te kunnen raken, gezien het trage herstel van de onroerend goed- markten. Dit zei mr. J.W. van Dijk van de bank bij de presentatie van het jaarverslag. In toetaai zal de FGH voor 1,3 miljard gulden aan slecht renderende leningen en on roerend goed proberen af te stoten via Transveer bv. Aegon en Post bank financieren Transveer met f410 miljoen, De Nederlandsche Bank verstrekt een lening. De FGH verwacht dit jaar 10 miljoen winst. Verhoging btw De btw-verhoging, waartoe het kabinet enige weken geleden heeft besloten, zal niet onmiddellijk on gedaan worden gemaakt, wanneer de olieprijs boven de zestig gulden per vat uitkomt. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de minis terraad dat de olieprijs minstens zeventig gulden zal moeten zijn, wil de btw-verhoging geheel onge daan kunnen worden gemaakt. Het kabinet wil de mogelijkheid open houden om niet de btw te verlagen, maar de loon- en inkomstenbelas ting. Kaasprijzen De dreigende staking in de zui velsector heeft op de kaasbeurs in Leeuwarden geleid tot een druk op de kaasprijzen. De officiële note ring bleef weliswaar onveranderd maar de werkelijk betaalde prijzen waren volgens ingewijden lager. De verlaging van de prijzen zou tot vijftien cent per kilo bedragen. Vo rige week nog werd de kaas ver kocht tegen prijzen die in vele ge vallen enkele centen hoger lagen dan de notering aangaf. Diesel goedkoper Dieselolie wordt met ingang van maandag twee cent goedkoper. De adviesprijs daalt daalt daarmee tot 87,8 cent per liter aan de zelftank- pomp. Eveneens wordt de geadvi seerde literprijs huisbrandolie en petroleum met twee cent verlaagd tot 64,1 respectievelijk 71,35 cent bij afname van een hoeveelheid van 1500 liter. DEN HAAG (ANP) - De PTT intro duceert op 1 mei de eerste draag bare autotelefoon onder de naam Carvox 2453. Dit apparaat kan in de auto worden ingebouwd maar ook worden uitgerust als „porta ble". In volledige uitrusting met eigen antenne/accu en zend/ont vanger kan het toestel bij voor beeld worden meegenomen in ca ravan of boot. De flexibele toepas sing, aldus de PTT, maakt het ap paraat voorts bijzonder geschikt voor huur over een korte periode. Het standaardpakket bestaat uit een handset met ingebouwde bediening en luidspreker, een ka belset en een zend/ontvanger. Voor zover nu bekend bedraagt de huur op jaarcontractbasis 280 gul den per maand met een eenmalige aanschafsprijs van 320 gulden, al dus de PTT-woordvoerder. Op 1 mei wordt de uiteindelijke tarief structuur bekendgemaakt. Bij draagbaar gebruik zijn de zend/ontvangmogelijkheden van het toestel overigens enigszins be perkt. Het apparaat mag niet wor den gebruikt in gebouwen of op een hoogte van meer dan tien me ter boven het maaiveld, aldus de PTT. Wegens de beperkte capaci teit van de accu wordt voorts aan geraden de gesprekken zo kort mogelijk te houden. Koopnummers Sinds donderdag zijn al de nieu we zogenoemde koopnummers van de PTT officieel in gebruik. Door deze nieuwe dienstverlening van de PTT kan het publiek per telefoon, tegen betaling, gerichte informatie opvragen bij informa tieleveranciers. De gesprekskos ten van deze 06-9 reeks variëren van dertig tot vijftig cent per mi nuut. De Nieuwslijn van het ANP maakt met het nummer 06- 91122330 als eerste gebruik van een 06-9 koopnummer. Het be staande nummer voor het opvra gen van algemeen nieuws (06- 222333) komt daarmee te verval len. De ANP-Nieuwslijn kost veer tig cent per minuut. Medio augus tus 1986 gaat ook de ANP-sport- lijn over op een 06-9 nummer: 06- 91122332. Andere deelnemers zijn onder andere: weerman Pelle- boer, het KNMI, de ANWB en de stichting ,,'t Is weer fijn langs de lijn". hoopt op nieuwe orders uit Rus land. Nu die door de dalende olie prijzen - Rusland is een grote pro ducent - zijn uitgebleven, is het drama niet te overzien. FN V-bestuurder Keizer schrijft de problemen mede toe aan een slechte verkooporganisatie. ,,IHC heeft al bijna een jaar geen fatsoen lijke opdracht gekregen. Ze kun nen nog geen roeiboot binnenha len", aldus De Keizer. Hij wijst er op dat de bond de raad van bestuur al in januari heeft gewaarschuwd voor de gevolgen van de steeds slechter wordende situatie. „Wij werden toen uitgelachen. De toe stand is op dit moment al erger dan we konden vermoeden". EINDHOVEN (ANP) - Alle 70.000 werknemers van Philips krijgen per post een brief van Philips waarin de onderneming ingaat op het cao-akkoord dat is afgesloten met de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Personeel defi nitief is. Philips noemt het onte recht, dat de indruk is gewekt dat de onderneming doelbewust zou hebben aangestuurd op het „bui ten spel" zetten van de industrie bonden FNV en CNV, maar be schouwt die gebeurtenis overigens als een incident: „Wij verwachten dat bij de verdere ontwikkeling van het cao-beleid alle vakbonden zijn betrokken". In de brief wijst de onderneming er op, dat van 1983 tot en met 1986 ongeveer 20.000 nieuwe werkne mers in dienst zijn getreden. „Dat vergt een geweldige inspanning. Meer zou nauwelijks kunnen", al dus de brief. Philips vermeldt ove rigens niet hoeveel nieuwe ar beidsplaatsen er in die periode zijn bijgekomen. Verder meldt de on derneming nadrukkelijk dat de nieuwe cao tot een niet onaanzien lijke verbetering van de koop kracht zal leiden. Een alleenverdie ner met twee kinderen zou er, af hankelijk van zijn inkomen en bij gelijkblijvende prijzen, 2 tot 3 pro cent op vooruitgaan. DEN HAAG - Marius J. Vare kamp, voorzitter van het Konink lijk Nederlands Landbouw Comité volgt op 7 mei Jaap van der Veen op als voorman van het Land bouwschap. Een weinig begerens waardige functie, zo lijkt het, want Varekamp wordt opgescheept met een plotseling sterk verdeelde boe rengemeenschap, waarin de belan gengroepen de problemen op el- kaars bord proberen te schuiven. door Cees Keizer Deze week tijdens het overleg van landbouwministers in Luxem burg over de prijzen voor dit jaar bleek, hoe moeilijk het is om de trend naar steeds hogere prijzen en produkties in de landbouw om te buigen. „We zitten midden in de enorme problemen. Superheffing, overschotten, mest- en graanpro- blematiek. Daarmee zullen we in de komende jaren nog wel bezig zijn", erkent Varekamp. Varekamp twijfelt er niet aan: in heel Europa moet de produktie worden teruggebracht. „Ook in Nederland, dat de hoogste land- bouwtechnologie en daarmee de hoogste produktie ter wereld heeft. Aanzetten tot nieuw beleid zijn ge geven. Maar we moeten niet alleen kijken naar het terugdringen van de produktie. Ook naar de mense lijke kant. We moeten er voor zor gen dat de boeren een goed voor uitzicht wordt geboden met daar aan gekoppeld een redelijk inko men. Dat geldt ook voor de werk nemers. Produceren voor de koel huizen heeft geen enkele zin en kost ook veel geld. Toch zullen we met elkaar zowel in Europa als bin nen ons land moeten zoeken naar wegen om boer en tuinder weer een goed perspectief te bieden". Hij is niet pessimistisch over de kans van slagen van wat in feite een omwenteling is in de agrari sche wereld die zijn weerga niet kent. Sinds de jaren na de oorlog werd boer en tuinder geadviseerd steeds beter, steeds meer, steeds meer hoogwaardiger produkten te gen een zo laag mogelijke prijs voort te brengen. Nu moet dat wor den omgebogen in een misschien nog beter produkt om de wereld- concurrentie de baas te blijven, waardoor een behoorlijk inkomen gegarandeerd blijft maar op een kleinere oppervlakte. „Over 10, 20, 30 jaar hebben we in Nederland ongetwijfeld nog een goede agrarische sector. Een sector die ook dan zeer hoog zal zijn aan geschreven in de wereld. Daarom geloof ik in de toekomst van zowel boer als tuinder, hoewel hier en daar natuurlijk knelpunten zullen ontstaan. Daarom is het een goede zaak als de drie landbouworganisa ties en de voedingsbonden achter een gezamenlijk beleid in het Landbouwschap staan en blijven staan", aldus Varekamp. Ruzies Of hij zijn zin krijgt is de vraag. De recente ruzies in het schap wek ken geen hoge verwachtingen. Voorzitter mr. J. Mellema van het Produktschap voor Pluimvee en eieren heeft gezegd dat de land bouwschapsvoorzitter niet meer namens zijn sector kan spreken. Joris Schouten eist op zijn beurt dat de stem van de grootste boe- renorganisatie - zijn eigen KNBTB - binnen het Landbouwschap meer gehoord dient te worden. De houders van intensieve varkens- fokkerijen zetten zich af tegen de graanboeren in het noorden van het land. Diezelfde graanboeren vinden dat die Brabantse boeren dan maar zelf moeten opdraaien voor de kosten van hun mestover schot. „Allemaal emotionele uitlatin gen, die we niet moeten hebben", verzucht Varekamp, zelf voormalig rozenkweker en voorzitter van de Bloemenveiling Westland. „Ik blijf ervan overtuigd dat we met elkaar binnen het Landbouwschap onze stem moeten laten horen over het totale landbouwbeleid. Het is be grijpelijk dat als er problemen in één sector zijn dat men zich dan roert. Maar men moet bedenken dat andere sectoren ook hun pro blemen hebben". Begerig De nieuwe voorzitter van het Landbouwschap deelt de opvat ting van bijvoorbeeld landbouw minister Braks dat er binnen Euro pa een evenwicht moet komen tus sen vraag en aanbod van land- bouwprodukten. „Graantelers en misschien ook veehouders zullen moeten overschakelen op andere teelten", zegt hij. Wel waarschuwt hij, met landbouwminister Braks, voor verder uitbreiding van het areaal aan bloemen en potplanten. „Het loopt de laatste maanden niet goed met de afzet van glas groenten. Dan krijg je al gauw dat die tuinders met een begerig oog kijken naar de resultaten van de bloemenkwekers. Zij bedenken zich niet langer en schakelen om op de bloementeelt. Daarmee bren gen ze niet alleen zichzelf maar ook de bloementelers in moeilijkhe den". Varekamp; „Over tien jaar zit de agrariër in Nederland nog goed". (foto ANP) De Nederlandse landbouwcom missaris in Brussel, Frans Andries sen, en ook minister Braks, vinden dat een deel van de landbouwgron den uit de produktie genomen moet worden ten behoeve van de bebossing. Dat vindt Varekamp ook. „Europa heeft een groot te kort aan hout. Uitbreiding van de houtproduktie kan dus lonen. Bin nen Europa moet worden gekeken waar dat moet gaan gebeuren". Wel zal die bebossing volgens Va rekamp op vrijwillige basis moeten plaatsvinden. Dat klinkt wel erg vrijblijvend. Dus als er geen bebossing van landbouwgronden in ons land komt het probleem doorschuiven naar bijvoorbeeld Italië, Frankrijk, Griekenland? „Daarover moeten nog beslissingen worden geno men. Het zou in mijn ogen te zot zijn als voor bebossing bijvoor beeld de Flevopolder zou worden aangewezen. Daar liggen nu juist onze meest rendabele bedrijven". DEN HAAG (GPD) - De Staats drukkerij wordt een particulier be drijf. Met ingang van 1 januari 1988 zal deze dienst een NV of BV wor den. De aandelen zullen de eerste AMSTERDAM - De vrije val van de dollar heeft de kansen op ver dere rentedaling zo vertraagd dat teleurstelling daarover verschil lende effectenbeurzen ongunstig begon te beinvloeden. Vooral Wall Street liep er midden deze week een fikse klap door op, al bleven langdurige koersverlagin- gen uit dank zij koopjesjagers op lager niveau. door C. Wagenaar Ook in Amsterdam nam de on zekerheid duidelijk toe. De eer ste twee beursdagen lieten nog een verdeeld beeld zien. Maar woensdag ging het Damrak over de gehele linie terug, gevolgd door de Obligatiemarkt. Donder dag stond de lokale markt twee punten beneden het slot van vo rige week en het algemeen beursgemiddelde ruim één punt. Ook vrijdag bleven de koersen hangen. Door de koersdalingen van de dollar in Amsterdam kwam de dollar van f2,65 vorige week, deze week op f 2,46. Vooral topman Paul Volcker van de Amerikaanse centrale banken kwam tegen die dalende dollar in in het geweer. Volgens velen in de VS overdrijft hij daar bij schromelijk, maar in brede kring heerst het besef dat onder zulke omstandigheden de kans op verdere discontoverlagingen niet groot moet worden geacht. Vooral Japan deed intussen drif tige pogingen de dollar in zijn val tegen te houden, want waarde van de Amerikaanse munt dreigt, uitgedrukt in yen, nieuwe naoorlogse dieptepunten aan te slaan. Eerder deze week was er nog wel hoop op een nieuwe discon toverlaging in Amerika. In maart hebben vele economische facto ren van Amerika's conjunctuur een ongunstig beeld laten zien. Daarbij zijn de kosten van le vensonderhoud dit jaar al een half procent gedaald. Sinds het eerste kwartaal 1954 is dat niet meer voorgekomen. Reden om, zo vonden beurskringen in New York, de rente verder te verla gen. Maar Volcker verklaarde op nieuw te willen wachten op Ja pan en West-Duitsland en de be reidheid van Bonn om alweer tot een discontoverlaging over te gaan is niet erg groot. Dat geldt ook voor topman Duisenberg van de Nederlandsche Bank. Be grijpelijk, want beide landen ver zwakten onlangs nog hun munt door een herwaardering binnen het Europees monetair stelsel. De gulden is daardoor op de bo dem van dit stelsel terechtgeko men. De obligatiemarkt in Am sterdam werd daardoor zwak en verloor zichtbaar terrein. Voorlopig zijn lagere rente standen in moeilijk realiseer baar. Dit heeft het Damrak enigs zins onzeker gemaakt en die werd nog vergroot door tegen vallende resultaten bij Akzo en Philips. Vooral Akzo viel tegen want voor dit concern zijn de af gelopen drie jaar zonder uitzon dering zeer gunstig geweest. De nu 15 procent gedaalde winst over het eerste kwartaal geeft nog eens duidelijk aan dat de bo men niet tot in de hemel kunnen groeien. Ergens komt er een ein de aan de winstverbetering in. het Nederlandse bedrijfsleven. Het gros van de kleinere on dernemingen van meer nationale aard is intussen nog niet zo ver. De meeste jaarverslagen en jaar vergaderingen blijven nog gun stige berichten spuien over het nieuwe jaar. Daarbij trekt vooral de nieuwe generatie computer bedrijven de aandacht, die steeds meer de weg naar de beurs ontdekken. Eerst de paral- lelmarkt, maar door een vaak verbluffende expansie al snel ook de officiële markt. Deze week maakte Tulip Computers (voorheen Compudata) door middel van een officiële claime missie een opening naar de hoofdbeurs. Volgende week volgt Geveke Electronics. vijfjaar nog in handen van de Staat blijven. Daarna zal worden bezien hoe de aandelen aan anderen ver kocht kunnen worden. Directie en personeel staan positief tegenover de verzelfstandiging. Premier Lubbers deelde dit gis teren mee na afloop van de minis terraad. De nieuwe zelfstandige uitgeverij moet straks concurre rend kunnen werken met de parti culiere uitgevers. Zij mag geen specifieke voorrechten hebben, maar ook geen nadelen. De geza menlijke uitgeverijen hebben on langs laten weten bezwaar te heb ben tegen privatisering van de Staatsuitgeverij. Liever hadden zij gezien dat deze helemaal was opge heven en de activiteiten naar de particuliere uitgeverswereld zou den worden overgeheveld. Een plaatselijke uitschieter was deze week Norit met 15 pro cent meer aan beurswaarde. Daartegenover verloor de Nedl- loyd 5 procent en Smit Interna tionale 10 procent van de beurs waarde. Ondanks cie tegenvallers bij Akzo en Philips gedroegen de internationals zich redelijk posi tief. Koninklijke Olie bleef zelfs op niveau, ondanks de terugval van de olieprijzen. De Europese Optiebeurs kwam in totaal tot .279.000 contracten, tegen 330.000 in de vorige periode. Koninklijke Olie stond de eerste plaats af aan beurtelings Akzo en Philips. Er was eveneens flinke belangstel ling voor valuta-opties. Ook Hoogovens nam een vooraan staande plaats in. De ministerraad heeft verder be sloten de huisdrukkerijen van de verschillende departementen tot een minimum terug te brengen. Drukpersen van een groter for maat dan het normale briefpapier, kleurenpersen en professionele fo to-zetapparatuur horen volgens het kabinet niet in huisdrukkerijen thuis. Voor 1990 moeten zij hun ca paciteit tot het gewenste minimum hebben teruggebracht. Ten slotte heeft het kabinet be sloten geleidelijk een aantal alge mene diensten als beveiliging, groenonderhoud en de restaurant bedrijven uit te besteden. Nu nog verrichten veel departementen de ze diensten zelf. Totaal zullen hier door ongeveer 3500 a 5000 arbeids plaatsen bij de overheid verdwij nen, de maatregel zal bovendien een besparing van 60 a 70 miljoen gulden opleveren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9