Grote kans op bouw van nieuw centraal station Nieuw college krijgt ook groen licht van de PvdA Ingrijpende verbouwing biedt geen soelaas Architecten ruziën over pas geopende voetgangerspassage Ondanks veel bezwaren tegen zevende wethouder Singelloop tTok 3200 deelnemers Instelling van meldpunt voor discriminatie weer uitgesteld Snuffelmarkt met leuke attracties J ZATERDAG 26 APRIL 1986 LEIDEN LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt hoogstwaarschijn lijk vóór de jaren negentig een nieuw centraal-station. Die verwachting sprak de rayonchef van de Nederlandse Spoorwegen, J.W. Tiekink, gistermiddag uit bij de officië le opening van de voetgangerspassage tussen het NS-sta- tion en de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden, Wethouder Peters (ruimtelijke or- dening en verkeer) zei bij die gele genheid dat het nieuwe Leidse sta tion moet worden gebouwd in combinatie met de ondertunneling van het Stationsplein. Hij noemde een en ander een van de prioritei ten van zijn beleid voor de komen de jaren. tig, is volgens de rayonchef van de regio Den Haag "onooglijk" en "niet in staat om de treinreizigers adequaat te ontvangen". Door de Nederlandse Spoorwegen worden al geruime tijd plannen voorbereid LEIDEN - De architect van het nieuwe Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL), ir. J. Wijnbergen (B D architecten), heeft de architect van de nieuw gebouwde voetgangerspassage tussen het AZL en de achterzijde van het NS-station, ir. J.S. Vollmer, aangeklaagd bij de architectenraad omdat de verbinding zonder overleg tot stand is gekomen en niet zou passen bij de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Het college van burgemeester en wethouders van Leiden en de alge meen directeur van het AZL hebben verbolgen gereageerd op de aan klacht omdat tussen hen en B D architecten regelmatig overleg zou zijn geweest. De gemeente schrijft in een boze brief aan de architectenraad dat de architect van het AZL stelselmatig heeft geweigerd om construc tief mee te werken aan de noodzakelijk geachte voetgangersverbinding. De Leidse architect Vollmer is er, naar de opvatting van de gemeente en het AZL, juist voortreffelijk in geslaagd een aantrekkelijke verbinding te De uiterste consequentie van de aanklacht, die door de architect van het AZL bij de architectenraad is gedeponeerd, zou kunnen zijn dat de Leidse architect Vollmer wordt geroyeerd als lid van de BNA (Bond van Nederlandse Architecten). B en W van Leiden pleiten in hun brief aan de architectenraad voor een gunstige uitspraak voor Vollmer. Het be vreemdt hen dat de architect van het AZL nimmer getracht heeft in over leg te treden met Vollmer ten einde een en ander in de minne te schikken. Ook initiatieven van de zijde van het AZL werden door B D architecten afgewezen. Deze lezing van het gemeentebestuur wordt door de algemeen direc teur van het AZL, mr. dr. J.H. Peters, onderschreven. Het AZL is ook voornemens te protesteren tegen de aanklacht die door B D architec ten bij de architectenraad is ingediend. Het gemeentebestuur wijst er op dat architect Vollmer bij de gemeente bekend staat als een goede archi tect. ADVERTENTIE om het Leidse station, dat qua rei zigersaantal het vijfde in grootte van Nederland is, ingrijpend te verbouwen. Gedacht wordt aan een vergroting van de hal en aan uitbreiding van het aantal loketten. De kosten van een dergelijke ver bouwing dreigen evenwel zo hoog op te lopen dat de NS zich thans voor de vraag gesteld ziet of het, mede gezien de kantoorontwikke ling rond het Stationsplein, niet aantrekkelijker is een nieuw sta tion te bouwen. Miljoenen De verbouwing van het Leidse station stond al gepland voor eind dit jaar of begin volgend jaar. Lei den zou na de beoogde verbou wing weer een aantal jaren vooruit kunnen, maar in later jaren zou to tale nieuwbouw toch onontkoom baar zijn. De kosten voor de ver bouwing van het station lopen in tussen, volgens rayonchef Tiekink, in de miljoenen zodat de NS thans overwegen of het wel zinvol is een dergelijke investering te doen of er juist verstandiger aan doen nieuw bouw naar te plegen. Verbouw of nieuwbouw staat hoog op het prioriteitenlijstje van de Nederlandse Spoorwegen. Ver wacht wordt dat binnen enkele maanden een definitief besluit zal worden genomen. Tiekink, die gis teren voor het eerst in het open baar melding maakte van de moge lijke nieuwbouw, zei dat Leiden een station van allure verdient. De plannen van de gemeente Leiden voor ondertunneling van het Stationsplein zouden het plan voor de bouw van een nieuw sta tion gunstig kunnen beïnvloeden, meent de NS-rayonchef. Verkeers wethouder Peters haakte daar op in met de mededeling dat het nieuw gevormde wethouderscolle ge 400.000 heeft uitgetrokken ter voorbereiding van de ondertunne ling. Zo'n tunnel, bedoeld voor het doorgaande verkeer, zou moeten beginnen ter hoogte van de Ples- achterzijde van het station, en de Overkapte voetgangerspassage be ter bereikbaar voor voetgangers. Om het niveauverschil tussen het station en de begane grond te over bruggen zijn een trapje en twee hellingbanen (voor rolstoelgebrui kers) gebouwd. De voetgangersroute voert ver der langs het talud van de spoor dijk en is overkapt door een con structie van stalen kolommen en kunststof lichtkappen. De aanwe zige pijpleidingen van het AZL zijn, net als de staalconstructie van de overkapping, in heldere kleuren geschilderd waardoor de aanvan kelijk troosteloze omgeving thans een vrolijke aanblik biedt. Het ont werp van de voetgangerspassage in van de Leidse architect J. Voll- De nieuwe in- en uitgang aan de achterzijde van het NS-station, een gezamenlijk initiatief t Academisch Ziekenhuis en de gemeente Leiden, werd gistermiddag officieel in gebruik genomen. Op woensdag 30 april en maandag 5 mei a.s. zullen de poliklinieken van de ziekenhuizen in de Leidse regio gesloten zijn. De ongevallenpolikliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden is echter normaal geopend. De directies Academisch Ziekenhuis, Leiden. Diaconessenhuis, Leiden. Elizabeth Ziekenhuis, Leiderdorp. Ziekenhuis Rijnoord, Alphen a/d Rijn. manrotonde en eindigen voorbij het Rijnsburgerwegvia- duct. Voetgangerspassage De NS-rayonchef stelde gister middag samen met wethouder Pe ters en de algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis J.H. Peters een overkapte voetganger spassage in gebruik die is ge bouwd tussen de achterzijde van het huidige NS-station en de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. De bouw van de voet gangersroute, waaraan een 'einde loze' discussie is vooraf gegaan, is een gezamenlijk project van het AZL, de NS en de gemeente Lei- LEIDEN - Het PvdA/VVD/ Links Leiden-college is rond. De leden van de PvdA zijn gisteren met grote meerderheid akkoord ge gaan met het college-pro gramma en de portefeuille verdeling. Woensdag heb ben de leden van de VVD en PSP, PPR en CPN of (Links Leiden) al met het onderhandelingsresultaat ingestemd. Dinsdag wordt de nieuwe gemeenteraad en het nieuwe college geïnstal leerd. De fractie en het afdelingsbestuur van de PvdA, die al eerder met het akkoord tussen de drie partijen hadden ingestemd, stuitten gister avond toch nog op grote tegen stand van leden. Veel socialisten hadden namelijk grote moeite met de uitbreiding van zes naar zeven wethouders. Ze vonden dat het een 'armlasti ge' gemeente als Leiden niet past om 200.000 gulden per jaar uit te den. Als officiële openingshande- geven voor een zevende wethou- ling, en als symbool voor de menwerking, werden gistermid dag drie duiven losgelaten. Het nieuwe Academisch Zieken huis wordt door de uitgang, aan de ders om puur partij-politieke rede nen. Tegen deze uitbreiding wer den uiteindelijk twee tegenvoor stellen ingediend. Beide werden verworpen. LEIDEN - Ook dit jaar heeft Lei den weer massaal meegedaan aan de Singelloop, een evenement dat wordt georganiseerd door de Leid se Politie Sportvereniging en het Leidsch Dagblad. Liefst 3200 lo pers en loopsters gingen aan de Witte Singel van start. Het startschot werd gelost door staatssecretaris Joop van der Reij- den. Op de vraag wat hij vond van dit evenement antwoordde de staatssecretaris: "Het is een klas siek gebeuren en ik zou het willen plaatsen tussen volksgezondheid en welzijn". Het was overigens de laatste keer dat poli- tie-sportinstructeur Joop West broek de prestatieloop organiseer de. Na afloop werd hem in de kan tine van het Leidsch Dagblad door directeur G. Koopman dank ge bracht voor het vele werk dat hij in de loop der jaren voor de Singel loop heeft verricht. De opbrengst van de Singelloop (een record dit jaar: f 10.000) is dit keer bestemd voor de bouw van een sportonderkomen voor de Leidse gehandicaptensportvereni ging De Sleutels. (foto Wim Dijkman) Toch schaarde een betrekkelijk groot aantal leden zich achter een van de twee voorstellen. In dit voorstel, ingediend door het voor malig raadslid Ronald Plastkerk, werd gevraagd opnieuw te onder handelen met VVD en Links Lei den. Daarbij zou het uitgangspunt moeten zijn dat de WD alsnog een wethouderszetel diende in te leve ren. In ruil daarvoor mocht (WD- )burgemeester Goekoop er wat Plasterk betreft enkele politiek on gevoelige portefeuilles bij krijgen. Op deze manier zou het verschil in grootte tussen VVD en Links Lei den toch tot uitdrukking kunnen worden gebracht, zonder dat de ge meente met extra kosten zou wor den opgezadeld. Jit Peters, wethouder in het nieuwe college en een van de on derhandelaars van de PvdA, gaf toe dat het voorstel van Plasterk op het eerste gezicht 'aardig klonk'. Hij herinnerde er echter aan dat Links Leiden het niet bespreek baar vond om de taken van de bur gemeester uit te breiden, zodra die portefeuilles van enige betekenis zouden zijn. Druk (foto Wim Dijkman) te zetten. De enige manier om de liberalen te dwingen een wethou derszetel in te leveren, was te drei gen dat de PvdA anders met een andere partij in zee zou gaan. Maar dat was nu juist wat Plasterk niet wilde; Overigens mogen de taken van de burgemeester volgens het PvdA-verkiezingsprogramma niet worden uitgebreid, aldus Peters. Dick Tesselaar, de hoofd-onder- handelaar van de PvdA, stelde het later nog duidelijker. Opnieuw on derhandelen zou kunnen beteke nen dat de PvdA de WD als colle ge-partner moet inruilen voor het CDA. En dat was iets dat hij niet wilde verdedigen. Hoewel Tesse laar voorts erkende dat de leden het laatste woord hadden, meende hij wel dat de PvdA zich enigszins had 'gecompromitteerd' door de WD twee wethouderszetels aan te bieden. Bovendien wees hij er op dat het college over drie dagen moet worden geïnstalleerd. Zo gek veel tijd om opnieuw te onderhan delen was er dus niet meer. Uiteindelijk werd het voorstel van Plasterk verworpen met 48 te gen 39 stemmen. Een betrekkelijk krappe meerderheid, gezien het feit dat zowel de fractie als het af delingsbestuur het voorstel ont raadden. Ook het scheidend raadslid René Eikerbout deed gisteravond een duit in het zakje. Hij verzocht, sa men met zes andere PvdA'ers, de fractie eveneens de onderhandelin gen te heropenen. Eikerbout vindt dat de positie van de PvdA in het college is verzwakt doordat zij de meerderheid uit handen heeft ge geven. Bovendien vroeg hij zich af of het college nu wel zoveel slagvaar diger was geworden door de komst van Links Leiden. Ook uitte hij be zwaren tegen de kosten van de uit breiding van het aantal wethou ders. Hij merkte daarbij op dat hierdoor wellicht minder PvdA- wensen kunnen worden verwezen lijkt. Ook de zevende wethouder wil successen behalen, waardoor er minder geld overblijft voor de ver langens van de PvdA. "Als er meer varkens uit een trog eten, wordt de spoeling dunner", aldus Eiker bout. Hij liet trouwens in het midden met wie de PvdA verder had moe ten praten. Eikerbout heeft zijn voorliefde voor de WD als colle ge-partner echter nooit onder stoe len of banken gestoken. Zijn tegen voorstel werd met grote meerder heid verworpen. Onfatsoenlijk Tesselaar heeft Eikerbout eerder deze week al genoemd als degene die het idee heeft gelanceerd om met WD en Links Leiden te on derhandelen. Tesselaar bedankte hem gisteravond spottend voor zijn hulp om Links Leiden defini tief over de streep te trekken. El- kerbouts aanmerkingen - de PvdA heeft volgens hem veel te veel con cessies gedaan aan Links Leiden - zouden de leden van PSP, PPR en CPN er van hebben overtuigd dat ze maar akkoord moesten gaan met het 'eindaanbod' van de PvdA Dat er een college van PvdA, WD en Links Leiden is gevormd, was volgens Tesselaar te danken aan, wat hij noemde, 'de creativi teit van hpt onfatsoenlijke'. Hij merkte verder op dat Links Leiden het nodige heeft geslikt. "Ze begin nen met uit te roepen dat ons voor stel - om samen met de WD te on derhandelen - een truc is en ze ein digen met het omarmen van Jos Fase". De opvallendste deelnemers American footballplayers. LEIDEN - De instelling van een centraal meldpunt voor discrimi natie, waarover voor het eerst in 1984 werd gesproken en die per 1 januari 1986 dan eindelijk een feit had moeten zijn, heeft wederom vertraging opgelopen. Slechs drie van de achttien uitgenodigde orga nisaties verschenen gisteren op een bijeenkomst waar al dan niet het licht op groen moest worden gezet voor de wijze waarop de Leidse Rechtswinkel, waar het meldpunt wordt ondergebracht, deze nieuwe taak op zich wil ne men. Omdat de Rechtswinkel een "breed maatschappelijk draag vlak" voor het meldpunt wenst, werd daarom besloten de zaak nog maar even aan te houden. Tal van organisaties voor etni sche minderheden wareh uitgeno digd, maar deze lieten alle verstek gaan. Wel aanwezig waren verte genwoordigers van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Les bische Vrouwen Leiden en de Leidse Vrouwenraad. De Leidse Rechtswinkel zal de meningen van de organisaties die verstek hebben laten gaan volgende week telefo nisch peilen. Een uitspraak van die organisaties was tevens de voor waarde die de LWH, de LVL en de LVR verbonden aan het fiat voor de plannen die de Rechtswinkel heeft. Bij het meldpunt kunnen klach ten worden ingediend over discri minatie op grond van politieke voorkeur, seksuele geaardheid, et nische afkomst, huidskleur en sek se. De gemeente wil op die wijze een beeld krijgen van de aard cn omvang van discriminatie in Lei den. Stevenshof In de nieuwe Stevenshof zijn de handen ineen geslagen om een speeltuinvereniging van de grond te krijgen. Deze maand is al een aantal actieve mensen bij een geweest, maar het zijn er nog niet genoeg. In mei wordt weder om een vergadering gehouden in de hoop dat dan meer bewoners hun steentje zullen bijdragen. Op koninginnedag worden kinder spelen georganiseerd op het gras veld aan de Helena Verburg- slraat. Voor meer informatie tel. 314228. Burgerlijke Stand Gehuwd: W.H. Oppelaar en W A M. Poels; A, Matoug en H M. Reijman; M.F. Le Coultre en K M. van Eek; J.J.M. van Velzen en M.K.M. Brugman. R. Hons- beek en F.M.H. van der Kwaak; A.J.H. de JOngh en H.F. Smits; E. Rijsbergen en J. Aalbersberg. Concert (2) In de Stadsgehoorzaal wordt dinsdag een concert gegeven ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Medewer king verlenen Louis van Dijk, het Leidsch Politie Muziekgezel schap, interkerkelijk koor Rejoi ce en het interkerkelijk koor Bleiswijk. Aanvang 20.00 uur. Diabetes De afdeling Leiden van de Dia betes Vereniging Nederland houdt dinsdag haar ledenverga dering in de aula van gebouw 50 van het Academisch ZteJceu/iuis. De vergadering begint 20.00 uur. Op de agenda slaan onder meer bestuursverkiezingen. Na de pauze wordt bingo gespeeld - Geboren: Yuen Sheng zv. K.N. Au en S.W. Chang; Emma Joanna dv. J.C. Post en E M. Iracka; Ronald Adrianus Hendrika Maria zv. F.A. West geest en J.G.A. Slats; Abdehnalek i Sandra Marjolijn dv. A A M. Tenwolde en M. van Poelje; Lonneke dv. J A. Zoet en J.C.T. Augustinus; Melanie Esther dv. S. van der Meij en S S. Lens; Paul Willem Alex zv. L.W.H. Kawilarang en E.W.M. de Haas; Diana Johanna dv. A.A. Onderwater en M van Klaveren; Mandeep Singh zv. R.S. Rana en L.C Siwpersad; Arno Lodewijk zv. J W. Kret en M. van den Toorn: Paul zv P. van Iterson en A. Verloop; Nikki zv. S F. Kubiez en J.G.M. Heemskerk; Selena dv. J. van Es en M. Honsbeek. Jacob Jan zv. J. Tjabringa cn C.T. Ouwehand; Martin zv. C A M. Meeuwenoord en C.A. Ireland; Jacqueline dv. J. Zwaan en N. Plukker; Bryan zv M D Schofield en C M. Alonzr, Farida dv. M. Bagha en F. Ahannay; Rene Willem Samuel zv. H L. Jansen en A. Gressie; Bastiaan zv. M.J Mink en C. Horz; Erica Catharina Hu- bertina dv. E.G. van Kleef en J.C. Amo- nj; Mark zv. A.J.T.M. van Hage en E C van der Vegte; Bram zv. E. Grijzen en i dv S.H. Veenbaas cn I. Mari.it; Christine Cornelia dv. W Vreugdenhil en E.M. Fliek; Jeffrey zv. S.R. van der Kwaak en A. van Hal, Hamza zv. M B H. Chikh. en A. Ouaki; Jeroen Jan Wubbo zv. J. Vis ser en A H A. Schriever; Rinske Eveline dv. R F. Westhoek en M.E.J. Kuipers. Nicolaas zv. C. Messemaker en J J. Boe- zaard; Tim zv. J. Collé en K A. Bouman, Matthew James zv. D.J. Dickinson en J M. Allen. Maike Martine dv J A M Warmerdam en J A.M. van Dam: Arie Dirk Jan zv. D. Kloos en W van Duij venvoorde; Luc zv. H.P.W. Vermeeren en W.R. Ligeon; Jeroen Hugo zv. M.H Wolper en A-H.F. Regeer; Timothv z\ S.T de Boer en G W C.P Kiemel; Tessa dv. M. van den Oever en A.J C. Smit. Robin zv. M. van den Oever en A.J.C. ADVERTENTIE Ook voor de twijfelaars en de men sen die er nog nooit zijn geweest is er nu een aantrekkelijke vlooien markt. De Z.-Hollandse Snuffel markt is met 500 deelnemers de grootste van de regio. Bovendien is voor de kinderen Suske en Wiske in levenden lijve en de clown Chappi Chappo. Verder is er een optreden van de groep Sistrum. Zodat de Snuffelmarkt voor iedereen een be zoek waard is. Al was het alleen maar voor de tienduizenden koop jes op de 500 stands. De grootste vlooienmarkt van de regio is op 30 april (Koninginnedag) in de Grocnoordhallen te Leiden van 09.00-17.00 uur Entree: I 4.- en I 2.50

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3