'Het verdriet haalt je altijd in' Per kano de wereld rond De troost van het samen rouwen om overleden kind Echtpaar zet alles opzij voor avontuur dat eindigt op Lombok PAGINA 30 EXTRA ZATERDAG 26 APRIL 1986 De vereniging van 'Ouders van een overleden kind' werd in 1980 opgericht. Uitgangspunt: elkaar helpen het verlies te verwerken. De vereniging organiseert zowel landelijke als regionale bijeenkomsten, maar bevordert ook individuele contacten. Gery den Otter liet zich in 1983 als lid inschrijven. Uit wanhoop min of meer. „Eerst wil je er niet aan. Je denkt: praten met andere ouders die een kind hebben verloren, dat is zout strooien in een open wond". Het bleek anders uit te pakken. Lid zijn van de vereniging geeft haar een gevoel van gedeelde eenzaamheid. „Het is een enorme troost te weten dat er nog meer mensen zijn die doormaken wat jij doormaakt". Het verhaal van een vrouw die probeert haar verdriet te verwerken, maar die heeft leren accepteren dat dat haar nooit zal lukken. door Rob van den Dobbelsteen 'Je verdriet wordt getolereerd, maar na een half jaar gaan de mensen je duidelijk maken dat het maar eens over moet zijn met dat gedruil". (fotoGPDi „Natuurlijk heb je verdriet. Maar dat begrijp je. Je had niet anders verwacht. Maar wat je niet snapt is dat je angst hebt. Dat je agressief bent. Dat je je eenzaam voelt. Datje een schuldgevoel hebt. Je probeert er een verklaring voor te vinden. Maar die is er niet". „Want voor het ene argument komt binnen de kortste keren een ander in de plaats. Ik bedoel: je verwijt jezelf dat je hem niet eerder bent gaan zoeken. Maar op hetzelfde moment besef je ook dat je een jongetje van zeven jaar niet constant in de gaten kan houden". „Ernest is drie jaar geleden verdron ken. Vijf maart 1983. Hij was met wat vriendjes aan het spelen op een paar bo ten. Hier vlak tegenover. Ik was thuis. Hoe hij te water is geraakt weten we niet. Theo, mijn man, stond erbij toen ze hem uit het water haalden. Ik niet. Dat maakte mij het, denk ik, makkelijker de realiteit te ontvluchten. Mijn verstand zei dat Ernest er niet meer was. Mijn geest zei: het komt nog wel goed". „Achteraf bezien zijn die eerste weken nog de minst erge geweest. Dat komt: je denkt dat je verdriet in de toekomst minder zal worden. Ik huilde. Maar ik dacht: het gaat over. Daar klamp je je aan vast Straks wordt het minder. Maar het wordt niet minder. En als je dat in de gaten begint te krijgen raak je pas echt goed in de put. Dan is er geen toekomst meer. Ik heb wel eens gedacht: als ik ..straks de straat oversteek en ik word overreden door een auto... Het kon me allemaal niks meer schelen". „Datje als man en vrouw in een derge lijke situatie steun aan elkaar hebt, is een fictie. We hadden en hebben een goed huwelijk. Maar zo'n gebeurtenis - werpt je helemaal op jezelf terug. Ieder probeert het op zijn eigen manier te ver werken. Hoewel: ik denk dat verwerken niet het juiste woord is. Van verwerken is namelijk geen sprake. Altijd, overal, waar je ook bent, zeurt dat verdriet in je achterhoofd. Daar kom je nooit meer van los". Verpletterend „Je verwacht van je omgeving in het begin vooral begrip. Maar waar je dan achterkomt, is dat men het niet begrij pen kan. Wat ik niemand verwijt. Want waarschijnlijk had ik het zelf ook niet begrepen. Er overkomt je iets waarvan ik nog altijd niet weet hoe ik het moet omschrijven. Het verplettert je, het ver stikt je. Je probeert daar aan te ontko men door erover te praten. Zelfs tegen wildvreemden. Ik werd daar heel handig in. In winkels, tijdens visites; elke keer weer wist ik het gesprek zo te draaien dat het over Ernest ging". „In het begin vinden mensen dat niet erg. Je verdriet wordt getolereerd. Ze luisteren naar je en proberen je op te beuren. Zonder succes, maar wel heel lief natuurlijk. Na een half jaar komt er een kentering. Dan gaan de mensen je duidelijk maken dat het nu maar eens over moet zijn met dat gedruil. Het leven Een twee jaar durende wereldreis waarbij 12.000 kilometer al pedde lend per kano moet worden afge legd. Een gigantisch avontuur vol onzekerheden en gevaren. In een wankel bootje langs vreemde kus ten en - waar niet te varen valt - op de rug van een kameel door woes tijnachtige gebieden. Zonder geldig visum. Hopend op de goedgemutstheid van autochtone stam hoofden. Om ten slotte het reisdoel te bereiken: Lombok, een exotisch maar arm en nooddruftig eiland in de Indone sische archipel, waar ook het aan de ka notocht verbonden ideële doel ligt. Een kleinschalig visserijproject van HIVOS, het Humanistisch Instituut voor Ont wikkelingssamenwerking. Startschot Hoe kom je ertoe om je huis en nage noeg de hele rest van je hebben en hou wen te verkopen om zo'n expeditie te kunnen financieren? Wat beweegt je om primitieve vissers moderne vangstme thoden bij te brengen? Ze te helpen aan nieuw visserijmateriaal en deugdelijke boten die de allerminst zeewaardige, tra ditionele sampans - vlerkprauwen van uitgeholde boomstammen - moeten ver vangen? gaat door, en meer van dat moois. Maar dan dacht ik: jij hebt mooi praten, jij hebt thuis geen lege stoel aan tafel". „Verdriet slijt nooit. Verdriet komt op en ebt weer weg. Het zijn golven. De ene keer heb je er weinig last van en de ande re keer juist heel veel. Ik ben nu in een stadium gekomen dat ik dat langzamer hand begin te accepteren. Ik ben niet meer zo bang. Ik ben gaan begrijpen dat ik gewoon alles onder ogen moet zien. Dat ik nu tamelijk opgewekt kan zijn, maar dat ik straks, als ik in de bus een moeder met haar zoontje zie zitten, van het ene op het andere moment heel ver drietig kan worden". Wanhoop „Wat ik onderhand heb geleerd is dat ik niet meer tegen dat verdriet moet op zien. Dat ik recht heb op dat verdriet. Dat ik niet moet proberen mijn gevoel uit te schakelen. Wat ik vroeger wel deed. Ik heb in 1983 normaal mijn studie MO Frans afgemaakt omdat ik meende Michael Barak (38) en zijn vrouw He- leen Boelens (29) uit het Friese Siegers- woude bij Drachten willen hun verhaal wel kwijt. Vol goede moed begonnen zij vorige maand met z'n tweetjes aan hun monstertocht die wezenlijk meer in houdt dan een testcase naar de besten digheid van hun huwelijk. Tijd en plaats voor de start van de 'kano-marathon-in- het kwadraat' waren perfect gekozen. Bij de Amsterdamse RAI, tijdens de gro te Hiswa-watersporttentoonstelling. waar minister Eegje Schoo van Ontwik kelingssamenwerking het startschot los te. In hun twee speciale Tiekano-zee- kayaks zette het duo zich, tussen de ijs- schotsen door, in beweging voor hun reis naar de tropen. Ongetwijfeld niet het enige contrast dat het ondernemen de echtpaar op de 12.000 km lange tocht zal ontmoeten. Heieen: „We gaan onderweg ook aller lei ontwikkelingsprojecten bezoeken. Ons plan sproot niet voort uit louter ideële overwegingen, 't Is mooi meege nomen dat dit erbij komt, maar in eerste instantie hadden we plannen om ooit eens een wereldreis te maken. Het avon tuur lokte. En aangezien we beiden ver woede kanoërs zijn, lag de keus van het vervoermiddel voor de hand. We ver kochten ons huis en onderweg zullen we artikelen over de visserij schrijven en fo dat ik daardoor het snelst over mijn ver driet heen zou zijn. Larie natuurlijk. Ver driet verdwijnt niet door het te verdrin gen". „Zelf kom je daar niet achter. Daar heb je mensen voor nodig die begrijpen wat je doormaakt. De vereniging heeft van die mensen. Eerst wil je daar niet aan. Dat er een vereniging was van ou ders die een kind hebben verloren, lazen we in de krant. Drieregelig berichtje over een landelijke dag in Amersfoort. Je denkt: praten met andere ouders die een kind hebben verloren. Dat is zout strooien in een open wond. Maar we zijn toch gegaan. Uit wanhoop waarschijn lijk". „Je komt in een toestand datje denkt: dit overleef ik niet meer. Hier kom ik nooit meer uit. Dat geeft je een heel een zaam gevoel. Je praat en je praat, maar omdat niemand begrijpt waarover het gaat, word je nog eenzamer. In de ver eniging is het anders. Je zit in een ge spreksgroep, je zegt één zin en iedereen begrijpt meteen waarover het gaat". „Ik wil daarmee niet zeggen: kom bij de vereniging en je verdriet gaat over. Zo werkt dat niet. Maar het geeft je in elk geval wel een gevoel van gedeelde eenzaamheid. Het klinkt navrant, maar het is een enorme troost te weten dat er nog meer mensen zijn die doormaken wat jij doormaakt. Jij herkent hen; zij herkennen jou. Of anders gezegd: jij her kent hun probleem en zij het jouwe". „Het gaat in de vereniging niet zozeer om de landelijke of regionale bijeen komsten. Het gaat veel eerder om de contacten die je er opdoet. Ik kan om elf uur 's avonds niet iemand opbellen om dat ik me plotseling zo rot voel. Maar ik kan wel iemand van de vereniging bel len. Omdat die meteen begrijpt waarom ik zo laat nog bel. En weet waarover ik het heb als ik bijvoorbeeld zeg: Sorry, maar ik zie het heel even niet meer zit ten". „Vóór alles heb je behoefte aan men sen die luisteren. Vooral in het begin. Omdat je dan naar een verklaring zoekt van alles wat er met je gebeurt. Je be grijpt jezelf niet. Je zit thuis en je denkt: kwam er maar iemand. En dan kwam er iemand en dan dacht je: ging ze maar weer weg. Dat soort toestanden. Ik ging van alles doen om maar nergens aan te hoeven denken. Met als gevolg dat ik er 's nachts van ging dromen". Vlucht „Aan professionele hulp heb ik in het begin niet gedacht. Ja, onze huisarts. Die ons fantastisch heeft geholpen en nog helpt. Maar tegenover de zachte sec tor stond ik nogal sceptisch. Daar ben ik van teruggekomen. Ze kunnen alles heel goed op een rijtje zetten. Ik ben vorig jaar vier maanden in Sonnehaert ge weest, een psycho-sociaal herstellings oord in Zeist. Toen ik eruit kwam was ik verdrietiger dan toen ik erin ging. Daar ben ik erg van opgeknapt". „Ik ben mij ervan bewust dat dat nog al tegenstrijdig klinkt. Misschien dat het beter te begrijpen valt als ik daarom zeg: ik heb daar geleerd datje niet bang hoeft te zijn voor verdriet. Terwijl ik daar in (foto ANP) „Bij Singapore maken we de tweede grote oversteek naar de Indonesische ei landen. Langs de kusten van Sumatra en Java trekken we naar Jakarta, waar we na twee jaar en 12.000 km peddelen ho pen te arriveren. Van daaruit is het nog maar een wip om via Bali naar Lombok te komen". Verslaafd Heieen vertelt hoe hun avontuur is be gonnen. „Michael en ik werkten beiden in het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen. Michael als ortho-pedagogisch medewerker en ik als creatief therapeu te. In die tijd raakten we beiden ver slaafd aan de kano. We voeren op de Wadden, in Denemarken, NoTmandië, Bretagne, Zeeland en noem maar op". Michael: „We hebben alles geleerd van wind en stromingen. Dat kan ons van pas komen. We maakten plannen voor een wereldreis omdat we zin in avontuur hadden. We lazen een boek over twee Nederlanders die in 1935 per kano naar het toenmalige Nederlandsch Oost-In- dië voeren. Dat waren de gebroeders En- trop uit Haarlem. Door materiaalpech zijn ze onderweg gestrand, maar ze heb ben later Indië toch bereikt. En toen dachten we: dat moet ons ook lukken, want dat verhaal stimuleerde ons enorm. We hebben niet écht voor dé tocht getraind, maar wel een aantal cur sussen gevolgd over kanotechniek en het begin juist steeds voor ben gevlucht. Toen ik mjjn MO Frans had gehaald, kreeg ik een baan in Amsterdam. Nie mand wist daar wat er gebeurd was. Na de eerste week vroeg een collega: waar woon je? Ik zei: aan Het Kalf in Zaan dam. Toen zegt hij: Levensgevaarlijke buurt. Daar verzuipt elk jaar een kind". „Het enige wat ik toen heb gezegd is: oh... Ik ben 's avonds naar huis gegaan en ik ben nooit meer op die school terug geweest. Pure vlucht. Ik zou dat nu an ders aanpakken. Als ik nu ergens ben en de mensen hebben het over de zwemles van hun kinderen - het lijkt trouwens wel of ze het daar altijd over hebben - dan vraag ik gewoon of ze erover willen ophouden". .„Ik heb ondervonden dat op de vlucht slaan niet helpt. Hoe harder je vlucht, hoe eerder je door het verdriet wordt in gehaald". Het contactadres van de vereniging 'Ou ders van een overleden kind' is: Albert Cuyp- straat 8,2301 XN Hazerswoude. zeenavigatie. En in de praktijk geoefend op het zogenaamde eskimoteren. Een be paalde kanotechniek van de Eskimo's. Een soort rol over de kop met de kano om toch weer goed boven water te ko men en verder te varen. Dat doe je met een bepaalde peddelslag". „Ook Heieen heeft een navigatiecur- sus gevolgd. En bovendien een cursus jiu-jitsu. Je weet immers niet of je zo'n zelfverdedigingstechniek nog eens no dig zal hebben...". Michael, die zijn baan al eerder vaar wel had gezegd en de laatste tijd als 'huisman' de dag doorbracht, had zo doende tijd genoeg om zich te oriënteren op de avontuurlijke plannen en de te verwachten problemen. „Wat kom je on derweg allemaal tegen? Hoe lossen we de moeilijkheden op? Wat hebben we al lemaal nodig? Dat waren de vragen waarmee ik me bezighield. En toen kre gen we een sponsor. Een grote verzeke ringsmaatschappij zorgde voor pilotboe- ken en zeekaarten. We hebben toen de route vastgesteld. En ons daarbij afge vraagd hoeveel kilometer je per dag kunt varen. We denken gemiddeld 30 km per dag te peddelen en het langza merhand te kunnen opbouwen tot 50 km per dag. Kortom, we hebben een globaal inzicht en de rest horen we wel van de plaatselijke bevolking", zegt hij optimis tisch. Problemen „Natuurlijk verwacht ik problemen. We kennen niet elke meter van die 12.000 kilometer. Het meeste is volko men vreemd. Voorwaarden zijn dat we ons fit voelen en weten waar we voor el ke dagtocht schuilplekken kunnen vin den. Het was een hele toer om alles voor elkaar te krijgen. Enorm veel correspon dentie om visa te bemachtigen. Alleen het visum voor Birma ontbreekt nog. Birma geeft geen toestemming. Wèl voor zeven dagen, maar we zijn er veel langer. Namelijk 1300 kilometer en dat red je niet in een week". „Dat probleem is nog niet opgelost, maar we avonturen het wel. We doen het illegaal. Misschien wat moeilijkheden bij de grensoverschrijding. We zullen daar ook hele stukken per kameel moe ten doen. Maar de dorpshoofden staan er als gastvrij bekend. Als we zeggen dat we twee dagen later weer uit hun gebied verdwenen zijn, zal het wel lukken". Heieen en Michael interesseren zich beiden voor de cultuur in die vreemde landen. „We moeten goed rekening hou den met het kastensysteem in India. Niet per ongeluk de verkeerde water pomp nemen die bedoeld is voor de no tabelen van zo'n dorp. Elke klasse heeft namelijk z'n eigen waterpomp". Michael: „We hebben ook de zakelijke kanten geregeld. We gaan kranteartike len schrijven en verkopen. We geven ra dio-interviews en we doen aan produkt- sponsoring met onze kano's en andere materialen. Zoals de fotocamera, de ver zekering, kampeertikelen, bestek en ser viesgoed, tenten en al het touwwerk. Die voorbereiding kostte ons tweeëneenhalf jaar". Ten slotte: "We hebben een ideolo gisch doel. We willen af van alle vooroor delen, contacten leggen tijdens de vaar tocht, in aanraking komen met de visse rij, mensen ontmoeten en verrijkt terug komen...". Je kunt er lang of kort over praten, maar uiteindelijk moet je het gewoon doen. Dat dacht het Friese echtpaar Michael Barak en Heieen Boelens toen bij hen het plan rijpte een twee jaar lange wereldreis te maken waarbij niet minder dan 12.000 kilometer al peddelend per kano moet worden afgelegd. Onlangs vertrokken ze, vol goede moed. Dick Horst sprak met ze op de valreep. door Dick Horst Minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking wuift de avonturiers uit. to's maken om de reis te kunnen beta len. Via sponsors zijn we op de Hiswa terechtgekomen. Elke drie maanden schrijven we een nieuwsbrief voor het thuisfront. De opbrengst is bestemd voor het visserijproject op Lombok. Evenals de opbrengst uit de verkoop van zilveren bootjes. De door edelsmid Jaap Rolf ontworpen miniaturen van een Indonesische vlerkprauw met zeil. het type boot waarmee de vissers van Lombok nog steeds de zee op gaan". Michael en Heieen gingen voortva rend van start. Van Amsterdam ging het via de Vecht, Kromme Rijn en Amster dam-Rijnkanaal naar de Waal. Na twee dagen rust in Nijmegen werd de Maas op gevaren om het daarop volgend week einde in Maastricht weer wat uit te rus ten. Lift Michael ontvouwde vlak voor het ver trek het verdere reisplan: „We varen daarna de Maas op tot het Rijn-Marne- kanaal. Dat kanaal voert ons naar Straatsburg, waar we de boten uit het water halen om met de kayaks over land naar de Donau te reizen. Vanaf Ulm kun nen we ons dan 2550 km door de stroom laten meevoeren totaan de Donau-delta. Bij Constantsa is het rivier-varen voorlo pig afgelopen en gaan we de zee op om met de kayaks langs de kust te varen. Op de Zwarte Zee varen we langs de kusten van Roemenië, Bulgarije en Turkije. Via de Bosporus, de Zee van Marmora en de Dardanellen bereiken we de Egeïsche Zee. Dan trekken we langs de Middel landse Zeekust tot Merson, een stadje te genover Cyprus. Hier moeten we wach ten op gunstig weer om de honderd kilo meter lange oversteek naar Cyprus te kunnen maken". In verband met de politieke omstan digheden in het Midden-Oosten wordt vervolgens per veerboot 'een lift' geno men naar Israël, waar Michael en Heieen een paar maanden blijven om de uitrus ting te herstellen en voorbereidingen te treffen voor het zwaarste deel van de expeditie: langs de kusten van Israël en Egypte naar het Suezkanaal om in Suez met de kano aan boord te gaan van een groot schip dat naar Karachi in Pakistan vaart. „Vanaf Karachi varen we over zee naar New Delhi in India. We waren van plan de Indus op te varen om dan vanaf Mui tan over land naar India te trekken, maar volgens informatie uit Pakistan is dat waarschijnlijk niet mogelijk aldus Mi chael. „De Ganges brengt ons vanaf New Delhi 1600 km verderop naar de Golf van Bengalen. Daarna varen we via de Golf van Martaban, de Adamanzee en de Straat van Malakka naar de kusten van Bangladesh, Birma. Thailand en Ma leisië.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 30