Waar moeten we dan nog 'n beetje leuk van leven?' Wandelen in een computerdroom Specialisten Vluchten naar Duitsland De adembenemende geneugten van het Omniversum ZATERDAG 26 APRIL 1986 EXTRA PAGINA 27 Of er nu een echtscheiding of een faillissement aan ten grondslag ligt, feit is dat steeds meer Nederlandse specialisten hun heil zoeken in het Westduitse grensgebied met Nederland, een streek die bij Duitse medici niet zo populair is en daarom is een vestigingsvergunning er een fluitje van een cent. Dolf Ruesink zocht een paar gevluchte artsen op en stuitte en passant op sentimentele afscheidsbrieven. "Lieve dokter Willem, wat jammer dat je bent weggegaan". "Ik duikelde naar anderhalve ton per jaar, terwijl ik eerst zes ton bij elkaar (foto's GPD) en scheepsarts op de Holland-Amerika- Lijn zo voortvarend begonnen jongeling verloor de controle over zijn financiën en kwam in een slagzij makend schip te recht. Koninginnedag 1984 was het 'uur U'. „Met een oranje dekzeiltje op de aan hanger achter ons autootje zijn we er vandoor gegaan. Het zweet stond ons in de handen, wantje weet natuurlijk datje bij een faillissement niet zomaar het land uit mag". Uitkomst Cochem aan de Moesel was het reis doel van de chirurg en zijn prille bruid' Wilma. Het Marienkrankenhaus („met verrukkelijke nonnen, die alles voor hun werk over hadden") bood uitkomst. De eenzaamheid in Cochem en de heimwee naar Nederland waren echter knagend. Het sympathieke, maar niet bijster geou tilleerde Krankenhaus Osterforde in het Noordduitse Bockhorn werd een tussen station. Hoewel Soer inmiddels werk zaam is als Oberarzt in het veel grotere en modernere Nordwest Krankenhaus in dezelfde regio, woont hij nog altijd in een wit huurhuisje op een steenworp af stand van deze als Schwarzwaldkliniek ogende centrum van gezondheidszorg. Het 80 bedden tellende ziekenhuisje kende alleen een interne en chirurgische afdeling, waar bij gebrek aan patiënten zelfs dorpelingen met een eenvoudige hersenschudding en een ingegroeide na gel van de grote teen werden opgeno- „Ach ja, het is hier in Duitsland na tuurlijk heel anders", wil ook Willem Bliek in Papenburg wel bekennen. In deze vroegere veenkolonie, waar even eens een huisarts, tandarts en pastoor uit Nederland zijn overgekomen, wor den de Duitse collega's nog het liefst met Doktor Medicus aangeduid. „Ik heb mijn assistente gevraagd of ze Willem te gen me wilde zeggen, maar dat krijgt ze nog steeds niet over haar lippen". Aan de wand hangt een afscheidsbrief van een van de patiëntjes die Bliek met pijn in het hart moest achterlaten. „Lieve dokter Willem, wat jammer dat je bent weggegaan". Racefiets Op het bureau ligt nog een stapeltje fanmail. „Mensen die weten dat ik niet vanwege het geld ben gevlucht. Ik werk niet voor geld, ik ben socialist en denk anders dan de meeste artsen. Bij mijn komst naar Papenburg ben ik onmiddel lijk lid van de SPD geworden". Blieks overige eerste wapenfeiten op Duitse bodem: de aanschaf van een rode auto, een lidmaatschap bij de roeiclub en veelvuldige tochtjes en patiëntenbe zoekjes op de racefiets. „Die fiets heb ik bij een Winterswijkse collega-arts van het grof vuil weggehaald. Een prima kar retje, alleen de derailleur was vastgelo pen en daarom stond het ding aan de straat. Tsja, dat zijn dan die specialisten die onlangs staakten voor meer geld. Ik was een van de drie artsen in Winters wijk die niet aan die onzinnige staking hebben meegedaan". Jan Soer heeft wèl gestaakt. Dat wil zeggen: hij is gestaakt met betalingen en aflossingen aan de drie banken die sa men acht ton tegoed hebben van de oud- Grollenaar. „Ik heb ze een regeling aan geboden om zeker drie ton terug te beta len. Tien jaar lang iedere keer 30.000 gul den. Wilden ze niet. Maar is het dan mijn schuld dat een van die banken nog zes ton tekortkomt? Ze hadden mijn huis van één miljoen als onderpand. Kan ik het helpen dat ze dat kapitale pand voor vier ton aan iemand anders hebben ver kocht? De bank speelde gewoon Sin terklaas met mijn centen". „Vorige week is in Nederland mijn faillissement afgewikkeld. Gisteren lag er alweer een brief: „In ernstige mate overwegen wij thans gerechtelijke stap pen te ondernemen". Weer gaan ze ons het leven zuur maken, terwijl ik bereid ben tot een schikking. Meer inleveren kan echt niet, want waar moeten mijn vrouw en ik dan nog een beetje leuk van leven? Kijk, had ik dit allemaal geweten, dan was er natuurlijk nooit een duur huis gebouwd. Dan was Jan Soer mooi in een huurhuisje blijven zitten. Ik wilde echter de luxe hebben, kon het gemak kelijk betalen en heb me om de tuin la ten leiden door financiële adviseurs Tips In Papenburg begint een Nederlandse kinderarts met nieuwe moed aan een praktijk. Blieks door de artsenvereni ging aan strenge beperkingen gebonden openingsadvertentie staat onopvallend onder de rubriek 'Vermischtes' (Diver- sen)van de lokale krant. In Bockhorn beantwoordt Soer een te lefoontje. „Dat was er wéér een", vertelt hij wanneer de hoorn is opgelegd, „een specialist uit Nederland die het daar meer dan zat is en die hier zo snel moge lijk aan de slag wil. Ik heb hem wat tips gegeven". De projectieruimte: modernste technieken. „Op die kwetterende kraaien moes ten ze maar eens jacht gaan maken", foetert de Nederlandse Oberarzt Jan Soer, driftig gebarend naar de immense kolonie zwartjassen die de rond het Nordwest Krankenhaus geparkeerde auto's dagelijks van een laagje wit voorziet. Waar de tot 'vogel van het jaar' uitge roepen kraai echter met rust wordt gela ten, is de jacht op chirurg Soer twee jaar na zijn overhaaste vertrek uit Nederland nog altijd in volle gang. „Komen de ban ken morgen met dreigementen om mij het leven zuur te maken, dan pak ik nog vanavond mijn boeltje en zoek ergens anders in deze wereld wel weer een stek kie als specialist". Niet geliefd Het sterk agrarische gebied Ost-Fries- land is met al zijn kleine gehuchtjes en beslist beperkt mondaine voorzieningen een weinig geliefd oord bij Duitse artsen en specialisten. Verkiezen de oosterbu ren met hun Aprobationskunde liever het landschappelijk** aantrekkelijke zuiden, vele Nederlandse medici hebben zich in de afgelopen tijd gevestigd in het door hun collega's zo verafschuwde ach terland nabij Drenthe en Groningen. Tegen wil en dank, zo blijkt in menig geval. Gevlucht voor schuldeisers, uitge weken vanwege privéproblemen, of op zoek naar een in ons land niet meer te vinden basis van bestaan, zijn naar schatting enkele tientallen artsen inmid dels in een voor hun vreemde omgeving aan de slag gegaan. Problemen met ves tigingsvergunningen ontmoeten de spe cialisten nauwelijks in het toch zo pünktliche Duitsland. Wie zijn buiten landse missie goed voorbereidt, krijgt op vertoon van zijn diploma's en aanver wante paperassen doorgaans binnen en kele maanden toestemming van de zoge naamde Arztekammer in de gekozen deelstaat. „Viel Erfolg im neuen Geschaft", zo vermeldt het kaartje aan de eerste plan tenbak in de nu een week oude praktijk van Kinderarzt Willem Bliek aan een vriendelijk ogend straatje langs het deels gedempte kanaal van Papenburg (30.000 inwoners). De vorige maand met onbekende bestemming uit het Winters wijkse streekziekenhuis vertrokken spe cialist toont met trots zijn met moderne apparatuur volgestouwde praktijkruim te. Het nabij het Haags Gemeentemuseum gelegen Omniversum verandert eind april het demonstratieprogramma. Het 'Magische Ei' (Magic Egg)'De Zon, onze ster' en de eerste Nederlandse Omnimaxfilm 'Kijk op Nederland' zijn de nieuwe films in deze bijzondere 'bioscoop'. Reden genoeg om eens te praten met programmaleider dr. Willem Bijleveld en de speciale effecten te ondergaan die het Omniversum zo bijzonder maken. Het Omniversum werd op 7 december 1984 geopend. Het voornaamste doel is het dichter bij het grote publiek brengen van vooral de natuurwetenschappen. En de manier waarop dat gebeurt is uniek te noemen. De mensen zijn bijna lijfelijk bij de beelden betrokken. Dit wordt bereikt door een uitgekiend samenspel van de modernste filmprojec tie- en geluidstechnieken in combinatie met de plaatsen die de bezoekers ten op zichte van de filmbeelden innemen. De filmbeelden verschijnen niet op een groot vlak filmdoek, zoals in een bio scoop, maar ze worden geprojecteerd op de binnenkant van een reusachtige, enigszins gekantelde koepel die zich over bijna 300 zitplaatsen welft. De koepel is niet dicht maar bevat zo'n 60 miljoen kleine gaatjes. Dit schept de mogelijkheid om onafgebroken verse lucht aan te voeren terwijl ook het ge luid onvervormd kan passeren. Achter dit fijnmazige geheel zijn veertig luid sprekerboxen opgehangen waaronder vier zogeheten 'sub-woofers' die zeer la ge tonen produceren die het menselijk oor niet kan horen; die voel je. Actieve rol Veel mensen vragen zich na een voor stelling af hoe het toch mogelijk is dat ze zich midden in het gebeuren leken te be vinden met overal beelden. Sterker nog, je kunt je soms maar moeilijk aan de in druk onttrekken zelf een actieve rol te spelen bij alles wat er om je heen ge beurt. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het filmgedeelte waarbij de Shuttle-be manning oefent bij het ontsnappen uit door Dolf Ruesink Willem Bliek wil best over zijn als vlucht geziene verhuizing naar het scheepsbouwstadje praten. Slechts twee mensen in Nederland waren op de hoog te van de komende grensoverschrijding: „Mijn assistente, die alle telefoontjes voor mij uit Duitsland moest aannemen en de collega-kinderarts aan wie ik de zorg voor mijn kinderen in het zieken huis wilde toevertrouwen". Echtscheiding Bliek (46) had net een echtscheiding achter de rug, zag in het ziekenhuis loon beslag gelegd door zijn ex, verlangde naar rust voor zichzelf en zijn twee jonge kinderen en koos daarom „op verre en dus veilige afstand" een nieuwe uitda de cockpit (als er gevaar dreigt) en langs kabelbanen met stoeltjesliften naar be neden suist. Hilariteit in de zaal; ieder een gaat onwillekeurig achterover zit ten. Er wordt gelachen en 'nee, nee' ge roepen. Een zucht van verlichting ont snapt aan vele kelen als de astronauten worden opgevangen in grote netten. Hoeveel filmprojectoren zijn daarvoor wel niet nodig, vraagt men zich af. Wel, het is maar één projector, maar wel een heel speciale. Er wordt ook maar één projectielens gebruikt 'die het beeld over de gehele koepel verspreidt en die door zijn speciale vorm 'visse-oog-lens' wordt genoemd. Dit wonder van optische pre cisie bevindt zich in een tafeltje temid den van de toeschouwers; pas als het in de zaal donker begint te worden opent hij zijn dertig centimeter grote oog. Vooral omdat er een oppervlakte van maar liefst 840 vierkante meter van beeld moet worden voorzien en de beel ging in Noord-Duitsland. Zijn vertrek uit de Achterhoek geschiedde in het diepste geheim. „Om bepaalde mensen niet de kans te geven nog roet in het eten te gooien. Het is beslist niet vanwege het geld. Bij de fiscus sta ik niet in het krijt, mijn rekeningen zijn betaald en na de boedelscheiding en de verkoop van mijn boerderij in Winterswijk worden de schulden afgelost". Dat aflossen van schulden is er voor de tot april 1984 bij hetzelfde ziekenhuis in Winterswijk werkzame Jan Soer (46) voorlopig niet bij. De 120 kilometer ver derop in het Noordduitse boerendorpje Bockhorn woonachtige chirurg zag - na een aanvankelijk bloeiend artsenbe- staan in het Achterhoekse stadje Groen- lo - een weinig kostelijke doch zeer kost bare gebeurtenis voltrekken. De van ar den niet minder dan 500 maal moeten worden vergroot, wordt er een projectie- lamp van 15.000 Watt gebruikt. Deze lamp produceert zoveel warmte dat er onafgebroken met water moet worden gekoeld. Ook de filmtransportinstallatie is heel apart en lijkt in geen enkel op zicht op die in gewone filmprojectoren. Zowel de lamp, het koelmechanisme als de filmtransportinstallatie bevinden zich in een beweegbare gondel in de pro jectieruimte onder de koepelzaal. De gondel kan opgetrokken worden tot on der de visse-oog-lens. Recht achter de gondel bevindt zich op de vloer een zwa re tafel waarop de beide filmspoelen rus ten. De 70 mm brede film loopt van de ene spoel via de gondel naar de andere. Met film mee wegen de filmspoelen, die zo groot zijn als wagenwielen, 100 kilo per stuk; twee man zijn nodig om ze te verwisselen. „De scheiding tussen het filmtrans- portmechanisme en de filmspoelen is Chirurg Jan Soer thans Oberarzt): haalde". beiderszoon tot alom geroemd chirurg opgeklommen Soer ging failliet toen hij zijn vrije vestiging moest opgeven en in loondienst kwam bij het streekzieken huis. „Ik heb niets tegen een vast dienstver band, integendeel, maar ik werd door collega's ertoe gedwongen en wist dat het een debacle zou worden. Ik duikelde naar anderhalve ton per jaar, terwijl ik eerst zes ton per jaar bij elkaar haalde met hard werken. Op grond van dat in komen had ik een prachtig huis met zwembad, sauna en alles erop en eraan laten bouwen. Een miljoen kostte me dat. En de banken wilden maar wat graag krediet verstrekken. 'Moet het misschien nog iets meer zijn, meneer Soer?', wilden ze zelfs weten. De ooit als controlerend geneesheer bewust gedaan", zegt programmaleider dr. Willem Bijleveld. „We moeten de ge ringste trilling voorkomen. Een trilling van een millimeter wordt op de koepel een beweging van een halve meter en dat kunnen we natuurlijk niet hebben". Per minuut wordt honderd meter film getransporteerd; een film van drie kwar tier heeft dus een lengte van viereneen- halve kilometer. Stofdeeltjes krijgen geen kans zich gedurende de projectie op de film af te zetten, want die wordt continu schoongeblazen met geïoniseer de lucht. Digistar Tegen een wand staat de apparatuur die zowel het geluid in de koepel ver zorgt als de projectoren stuurt. The dream is alive' zou een hi-fi kenner met de film van het Shuttleprogramma in ge dachten zeggen, bij het zien van deze professionele zeskanaals geluidsinstalla tie. „En dit is de Digistar", zegt Willem Bijleveld, wijzend op drie kastjes die het meeste weghebben van kleine koelkast jes. Met de unieke projector en de ge luidsinstallatie is dit het derde pronk stuk van het Omniversum. In feite is het een planetariumprojector waarmee de sterrenhemel kan worden nagebootst Alleen wordt geen gebruik gemaakt van de conventionele projectiemethoden, met talloze lensjes en radertjes die in één grote projectiebol zijn samengebracht maar van digitale beeldtechnieken waar bij de puntvormige sterren, via een soort beeldbuis, met de visse-oog-lens op de koepel worden geprojecteerd. De Digistar bestaat uit een centrale computer die de beelden naar de werkelijke situatie berekent een stu ringscomputer die vertelt wat er met die beelden moet gebeuren (bijvoorbeeld bij reizen naar andere sterren) en het pro- jectiedeel. De Digistar kan ook tekenen en hier mee wordt het voor de bezoekers wat duidelijker hoe men in de oudheid aan al die sterrenbeelden kwam. Wil men naar de Poolster? Geen probleem, de compu ter trekt een denkbeeldige lijn (een 'vec tor') naar de Poolster en berekent met een hoe de sterrenhemel er vanaf de Poolster uitziet. Lichtjaren glijden in se conden voorbij en gedurende die tijd zie je de sterrenhemel veranderen. Niet zo erg veel, want de Poolster staat dichtbij: op slechts 70 lichtjaren afstand. En hoe de sterrenhemel er in de tijd van de Neanderthalers uitzag, is evenmin een probleem voor de Digistar. Adembenemend „De Digistar is dus als vector-proces sor te gebruiken", aldus Willem Bijle veld. „Hij herkent een in zijn geheugen gebrachte ruimte, zoals het Magische Ei waarmee we eind april van start zullen gaan". De Digistar kan laten zien hoe die ruimte vervormt als je er doorheen of omheen loopt Hij kan schaalvergrotin gen of -verkleiningen aanbrengen, het beeld laten draaien of desnoods binnen stebuiten keren. Bijleveld: „De conse quenties van het langs of door een ruim te reizen zijn echt adembenemend" en hij voegt er fijntjes glimlachend aan toe: „De mensen zullen in het begin niet we ten wat ze precies overkomt". Een ander programma dat eind april van start zal gaan heeft als titel: 'De Zon, onze ster'. Daarin wordt de onmetelijke energiehuishouding van de zon behan deld en de betekenis van deze ster voor het klimaat op aarde en alles wat er leeft, groeit en bloeit Bijleveld: „Een van de wensen die ik nog op m'n lijstje heb staan is een 16-mm projector omdat de speciale zonne-observatoria van dat filmformaat gebruik maken om zonne- uitbarstingen vast te leggen. Dergelijke opnamen bestaan niet op het speciale Omnimax-formaat". BEN APELDOORN De voorstellingen van bet Omniversum be ginnen op weekdagen om 14.M, 15.00,16.00 en 19.00, 20.00 en 21.00 trar en op saterdagen en sondagen ook nog om 11.00, 12.00 en 13.00 uur. Voor scboolgroepen gelden sterk gere duceerde tarieven. Op werkdagen kan men tussen 09.00 en 12.00 uur reserveren voor groepen: tel 070-545454. Kinderarts Willem Bliek: "Ik ben socialist en denk anders dan de meeste andere artsen' Interieur Omniversum: meebeleven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27