Planckaert in zetel naar etappe-zege 5 D T Goede indruk Arnouts Eerste titel Paris Milde straf De Kuiter U.V.S.-Feyenoord U.V.S-Sliedrecht Spoorloos (1) Spoorloos (2) Obsessie Rel om Nel Don Quichot Lammertink als lokomotief Biljartstrïjd gedevalueerd Justitie heeft bewijs geweld ZATERDAG 26 APRIL 1986 SPORT PAGINA 15 Ron Mesman waste de ogen afge lopen dinsdagavond nog eens goed uit, maar wat hij ook zag. geen voetballers van FC Lisse. De inwoner van Lisserbroek ver keerde in de veronderstelling dal zijn ploeg voor de LD-Cup tegen SVOW moest aantreden en par keerde zijn auto, in afwachting van zijn teamgenoten, op de brug in Lisserbroek. Mesman: "Daar moesten de jongens im mers langs komen op weg naar SVOW. Ik zou op eigen gelegen heid gaan omdat ik vlak bij het veld van die club woon. Maar ik zag geen bekende auto en begon argwaan te krijgen. Ik dacht nog: zou ik ze gemist hebben. Dus ben ik naar FC Lisse gereden". Daar hoorde de 26-jarige mid denvelder dat hij een paar letters door elkaar had gehaald. Niet de afdelingsclub uit Oude Wetering, maar SVLV uit Voorschoten bleek de tegenstander van FC Lisse. "Vorig jaar hebben ook teg%n SVOW gespeeld voor de LD-be- ker. Toen ik vorige week de naam van de tegenstander hoorde noe men. ging ik er aromatisch van uit dat we nu weer tegen die club moesten spelen. Een foutje dus". aldus Mesman, die vervolgens als een speer naar Voorscholen reed. Toen hij daar arriveerde, keken zijn ploegmaten al tegen een 2-0 achterstand aan. Na de rust maakte hij alsnog zijn op wachting, maar de schade bleek niet meer te herstellen. Sterker nog, SVLV scoorde nog drie tref fers om uiteindelijk op 8-0 te fi nishen. "Ze hebben in Lisse schande ge sproken van die nederlaag. Te recht. want je hoort als der deklasser te winnen van zo'n ploeg. Het was werkelijk niet om aan te zien wat Lisse presteerde. We zullen het nog lang moeten ho ren. Ik natuurlijk in het bijzon der: Ze zullen me er nog lang mee pesten". In de Bollenstreek blijken ze pa tent te hebben op dergelijke mis verstanden, want ook SIZO-aan- valler Eltjo Vijn liet zaterdag ver stek gaan bij de wedstrijd van de Hillegomse club tegen Blauw Wit in Wormerveer. De inmid dels uit de derde klasse gedegra deerde vereniging moest het duel met tien spelers beginnen omdat Vijn het veld van de oppo nent niet kon vinden. Trainer Al- bert Kalkman: "Het tweede elftal had niet ge noeg chaufj'eurs. Daarom is hij eerst met de reserves meegegaan. Nadat Vijn die jongens had weg gebracht, raakte hij op weg naar Wormerveer het spoor bijster. Hij kon het veld van Blauw Wit niet vinden. Dus moesten we met tien man beginnen. We hadden geen wisselspelers". De Hillegomse derdeklasser had ook voordat de degradatie (de tweede in twee jaar) een feit was de grootste problemen om een elftal op de been te brengen. Oefenmeester Kalkman, die vol gend jaar werkzaam is bij Hoofd dorp: "We hebben het hele séizoen moeten schipperen. Naast een groot aantal blessures kreeg ik te maken met jongens die van het ene op het andere moment be dankten. Het kwam ook voor dat spelers zonder af te schrijven niet kwamen opdagen voor een wed strijd". "Maar ik was verplicht ze de volgende keer weer mee te laten doen. anders konden we hele maal geen elftal op de been bren gen. Het is gebeurd dat we met vijf jeudgspelers moesten voet ballen. Op een bepaald moment hadden we nog maar 19 spelers voor twee elftallen. Dat was geen doen. Verder 'zeg ik er maar lie ver niets meer over. Ik heb geen zin< om na drie jaar alle vuile ivas buiten te gaan hangen" redactie: Rob Onderwater, Fred Seqaar, Jaap Visser mm mn if J a Bij de Utrechtse vierdeklasser DSO is thans sprake van een om gekeerde wereld. Het moment waarop de scheidsrechter het eerste elftal een strafschop toe kent, ziet de club immers met angst en beven tegemoet. Begrij pelijk, want van de achttien strafschoppen die DSO dit sei zoen mocht nemen, werden er zestien gemist... Het gevolg daar van is dat de club met twee wed strijden voor de boeg nog niet uit de degradatiezorgen is. Vorige week zondag had de ploeg zich in veiligheid kunnen spelen, maar ook toen was een gemiste strafschop er de oorzaak van dat het team tegen Donar niet verder kwam dan een 2-2- gelijkspel. De speler die de du bieuze eer had om de zestiende elf meter-trap te nemen, was Jan Geluk, op wiens achternaam de afgelopen week in Utrecht heel wat toespelingen zijn gemaakt. "Voordat ik die strafschop mocht nemen, was de wedstrijd een paar minuten gestaakt ge weest. De keeper van de tegen partij had een penalty gestopt van één van mijn teamgenoten. De scheidsrechter vond dat die keeper te vroeg had bewogen en liet 'm overnemen. Daar maakte Donar zich flink kwaad om. Ron Mesman scoort voor FC Lisse. ondanks de aanwezigheid van Kees Guyt en Martin Haar. Toen was hij wel op tijd. (archieffoto» waarop de scheids het duel slaakte. Nadat we weer uit de kleedkamer waren gekomen, had ik flink de zenuwen. Je hoort dan van de zijkant: dat wordt na tuurlijk weer niks". Het werd inderdaad niks, want de keeper stopte de strafschop opnieuw. Trainer Hans Hol: "Het begint zo langzamerhand een obsessie te worden. We had den altijd een vaste man voor de penalty's. Dat is heel lang goed gegaan. Toen hij er een paar had gemist, mocht nummer twee hel proberen. Dat ging uiteindelijk ook mis. Zo heb ik er tot nu toe zeven gehad" "Op de trainingen vliegen ze er achter elkaar in en tijdens de wedstrijdbespreking is iedereen steeds weer bereid om een straf schop te nemen. Maar als hel mo ment daar is, gaat het weer ver keerd. En we krijgen er nogal wat. want voorin hebben we een paar handige spelers lopen". "Ik heb er echt geen verklaring voor. Zoiets heb ik in m'n hele leven nog nooit meegemaakt. Het scheelt ons ongeveer negen punten. We hebben nu nog een punt nodig uit twee wedstrijden om niet te degraderen. Waren ze er allemaal in gegaan, dan waren we nu bijna kampioen geweest". Een fluitende vrouw kon op za terdag 22 maart een tros vechten de mannen niet scheiden. Nel Verkleij besloot daarom het af delingsduel in de tweede klasse zaterdag, WSB-LFC, bij een 2-1 stand "wegens wanordelijkhe den" te staken. Diverse inciden ten speelden zich af achter de rug van de Leidse, die niet was te spreken over het gedrag van de Boshuizerkadebewoners, met wie Verkleij het eerder aan de stok had: "Als LFC achterstaat, dan weet je hoe dat gaat. Die gasten staan erom bekend, ze zijn ge woon onsportief. Er zijn zelfs scheidsrechters die LFC niet eens meer willen fluiten. Wij doen het tenslotte ook voor ons plezier". Van de spreekwoordelijke hand in eigen boezem wilde LFC niets weten. Nel Verkleij was in de ogen van de Kanaries de grote boosdoener. Speler Hamaken: "Bij haar ontslaat er altijd ru zie. Ze ziet bepaalde dingen niet omdat ze zich verkeerd opstelt Deze week werd de zaak be handeld door de tuchtcommis- sie. Nadat alle partijen werden gehoord, kwam het rechtscollege tot de volgende uitspraak: "Geen der partijen is schuldig verklaard aan het staken van de wedstrijd WSB-LFC". Met die uitspraak was uiter aard iedereen blij, behalve Nel Verkleij. Zij voelt zich in haar hemd gezet: "Ik weet officieel nog van niets, maar als het waar is dan ben ik niet gelukkig met die beslissing. Volgens mij was er wel degelijk een schuldige partij. LFC heeft zich die middag misdragen. Waar blijven wij als scheidsrech ters als de tuchtcommissie ons niet in de rug dekt. Op zo'n ma nier heeft het toch geen zin meer om strafformulieren in te vullen'1 Er zijn scheidsrechters die er ook zo over denken" Nel Verkleij legt het hoofd vooralsnog niet in de schoot: "Gelukkig heb je niet elke week van die wedstrijden. Als dal zo was. zou ik direct stoppen. Ik fluit alleen senioren omdat het moet om hogerop te komen. Het liefst doe ik jeugdwedstrijden" Nel Verkleij (50) is sinds 1978 actief in de Afdeling Leiden. Lange tijd was zij de enige vrouw in het arbiterskorps, maar sinds kort heeft ze 'assistentie' van een jongere collega. Hoe worden de vrouwen behandeld in de hoofd zakelijk uit mannen bestaande scheidsrechters wereld? Verklei) "Het gaal. maar het kan beter. We moeten bijvoorbeeld vechten voor ons eigen hachje. Als ik vind dat ik in een hogere groep thuis hoor. dan moet ik praten als Brugman om dat te bewerkstelli gen. Ik heb tot nu toe alles zelf moeten regelen". Nel Verkleij, die tot haar 60ste wil doorgaan in de scheidsrech- terij. heeft zich inmiddels aardig omhooggewerkt. Tot ergernis van een paar 'collega's: "Er zijn mannen die het niet kunnen verkroppen dat ik een groep hoger fluit". Emancipatie wordt de heren scheidsrechters op de cursus kennelijk niet bijgebracht. Ed Karim weet van geen ophou den. De Leidse rijschoolhouder probeert nog steeds zijn "unieke aanvalssysteem" te slijten aan voetbaltrainers. Zonder succes. De Don Quichot uit de voetbal wereld beweert dat elke club die zijn technische adviezen ter har te neemt prompt het ene succes na het andere zal boeken. De voetbalfilosofie van Karim is naar eigen zeggen gebaseerd op honderd procent logica en komt op het volgende neer: "Het spelen van de bal naar 'een plek' is beter dan het spelen naar de man. omdat een plek on gedekt is, waardoor er niet hoeft te worden gezocht". Drie aanvallers en een paar trainingsuurtjes, dat is alles wat Karim nodig heeft om zijn sys teem bij een club in praktijk te brengen. Maar praktijkervaring met de 'methode Karim' is voor alsnog uitgebleven omdat ieder een doof blijft voor de 'voetballo gica' van de Leidenaar. Zo is de Maltezer voetbalbond niet inge gaan op zijn aanbieding om Mal ta wereldkampioen te maken en uit de Volkskrant van woensdag blijkt dat Karim ook vergeefs heeft aangeklopt bij het stunt team Marken uit het toernooi om de KNVB-beker: "Vorige week kreeg de trainer van Marken, Alberts, nog bezoek van een man uit Leiden, die de oefenmeester een perfect aan valssysteem wilde aansmeren. Tegen Den Haag bleken de ama teurs deze 'Leidse variant' in het geheel niet nodig te hebben' Maar ondanks kansen om Den Haag van een plaats in de halve finale af te houden, moest de za terdageersteklasser uiteindelijk met 1-0 het onderspit delven En volgens Karim was dat dus hele maal niet nodig geweest. Mar ken-trainer Dick Alberts: "Inderdaad, die man beweerde dal hij voor ons een perfect aan valssysteem had waarmee we Den Haag zouden verslaan, de bekerfinale zouden halen en die zelfs zouden winnen, waarna Marken een heel eind in het Euro pa Cup 2-toemooi zou komen. Hij is eerst bij onze voorzitter. Jan Uithuisje. geweest en die heeft ge vraagd wat dat systeem moest kosten. Die Karim wilde de recet te van de bekerfinale in hel Feye- noord-stadion. De voorzitter heeft hem toen naar mij doorver wezen". Dus ging Karim op huisbezoek bij de Amsterdamse voetbaltrai ner. Alberts over die "kostelijke er varing": "Ik was hartstikke nieuwsgie rig naar wat die man te vertellen had, dus heb ik hem vorige week vrijdag thuis ontvangen met een bakkie koffie en later een glaasje fris. Hij heeft zeker anderhalf tol twee uur staccato tegen me aan zitten praten zonder één moment to the point' te komen. Hij had het maar over de 'aangever' en de 'ontvanger' van wie de 'ont vanger' verreweg het belangrijk ste is. Hij bedoelde natuurlijk de rol van de man zonder bal. 'Maar daar trainen wij al jaren op', heb ik hem gezegd. Toch zouden we met zijn systeem gegarandeerd van Den Haag winnen. Hij bleej bloedserieus, maar ook heel vaag. Ik heb hem toen gevraagd hoe hij in vier dagen tijd een nieuw systeem dacht over te brengen op een spelersgroep. Een paar dagen werken met drie aanvallers zou volgens hem vol doende zijn" Dat deed voor Alberts de deur dicht: "Ik ben aan mijn derde jaar bij Marken bezig en er zijn din gen die ik die jongens nóg niet hebben kunnen bijbrengen. Ik wil die Karim nu echt niet in de maling nemen. Hij is beslist geen gek of een oplichter, maar een team onverslaanbaar denken te maken door een paar dagen met drie aanvallers te werken...". ZARAGOZA (ANP) - Jos Lammertink was gisteren in Za- ragoza de grote man achter de eerste etappe-zege van Ed dy Planckaert in de Ronde van Spanje. De sterke Neder lander, helemaal terug op het niveau van zijn debuutsei zoen 1980, was in de slotfase van de derde etappe de loko motief in de ploeg van Jules de Wever, die sprintkoning Planckaert in een zetel naar de eindstreep diende te bren gen. Lammertink reed in de laatste vijf tig kilometer het peloton eerst naar de ontsnapte Belg Patrick Ver- sluys, die een solo van 162 kilome ter vlak voor Zaragoza zag misluk ken. In de laatste duizend meter ging de Spanjaard Cueli er alsnog vandoor, maar Lammertink zette de zaken toch naar de hand van de Panasonics en dook driehonderd meter voor het finishdoek op de vluchter neer. Planckaert zat aan het wiel van Lammertink en had geen enkele moeite de eerste dag overwinning voor Post in Spanje te behalen. De voorgaande dagen was de Spanjaard Jorge Dominguez de grote man in de eindsprints ge weest. Woensdag won Dominguez de pelotonspurt voor de tweede plaats achter de ontsnapte Gomez, donderdag was hij in de sprint om de dagzege Kelly te snel af. Plane- kaert. in de voorjaarsklassiekers het slachtoffer van pech, begon die dag voor het eerst weer vorm te to nen. Gisteren legde hij een proeve van fitheid af aan het wiel van Lammertink, de rijder die vijfjaar met zijn gezondheid kampte. De ziekte van Pfeiffer en een kwaal aan de schildklier wierpen de cou reur uit Wierden ver terug. Vorig jaar nam Lammertink op voorstel van Post absolute rust en kwam de afwijking aan zijn schildklier aan het licht. Deze winter trainde hij, volledig hersteld, elke dag en in die vorm kon hij het knechtenwerk overnemen van Walter Planckaert, de tempobeul die nu als assistent ploegleider in de riante autozetel huist. „Het ging hard", grijnsde Lam mertink in de chaos aan de streep in Zaragoza. „We reden in het laat ste uur 55, 60 kilometer gemiddeld. Ik zelf heb in deze ronde niets te verdienen. Ik ben te zwaar om ge makkelijk over die bergen te ko men. Ik rijd volledig in dienst van Eddy Planckaert. Dat heeft van daag zijn nut bewezen." De Fransman Marc Gomez blijft de leider in het algemeen klasse ment in een nog rustige Vuelta, die morgen de eerste cols van eerste categorie gaat tellen. De etappe van gisteren werd gemaakt door Patrick Versluys, die na zijn mis lukte solo door het hele peloton voorbij gereden werd. De politie KLARENBEEK (ANP) - Jan Ar nouts heeft op de eerste dag van de Europese titelstrijd triathlon de beste indruk gemaakt. De biljarter uit Etten-Leur had geen kind aan de bijzondere zwakke Zwitser van Griekse afkomst Psiskonis. Ar nouts kwalificeerde zich met een gemiddelde van 154.38 voor de fï- nalepoule. Door de afwezigheid van de Bel gen Raymond Ceulemans en Ludo Dielis, de Westduitser Dieter Mül- ler en de Fransman Francis Con- nesson is het toernooi om het Eu ropese kampioenschap triathlon (bandstoten, kader 71/2 en drieban den) sterk gedevalueerd. Het is in feite verbazingwekkend dat de 27- jarige Arnouts nog tot zo'n goede prestatie kwam Van zijn opponent ging de inspiratie in ieder geval niet uit. Het kenmerkt de geringe verbreiding van het biljarten dat Psiskonis aan een dergelijke eve nement kan deelnemen. De Griek se Zwitser kwam tot een moyenne van 14.30. Arnouts kan de meeste tegen stand verwachten van de Italiaan Marco Zanetti, die om zich in het biljarten te bekwamen evenals Psiskonis in het verkeerde land ge boren is. Gezien zijn erelijst - als kadrist veroverde Zanetti Europe se titels - is hij echter een serieuze bedreiging voor de Nederlander. Kanshebbers zijn voorts de Lu xemburger Fonsy Grethen en de Westduitser Thomas Wildförster. Grethen kwam in de avonduren op het rechte spoor nadat hij in de openingsronde de Belgische sub topper Bracke remise had moeten toestaan. De wispelturige Luxem burger gaf de Spanjaard Arenaza geen kans. Wildförster had in de middaguren al met Arenaza afgere kend. Harrie van der Ven, de tweede Nederlandse deelnemer ging ver rassend onderuit tegen de Oosten rijkse coming man Christoph Pilss. Door een maximale zege op de Fransman Massé later op de avond hield hij in ieder geval uitzicht op Eddy Plankaert kreeg voor zijn winst in de derde etappe van de Ronde van Spanje belangrijke hulp van Jos Lammertink. (foto anf» gaf het parkoers weer vrij voor het verkeer, waarna de arme.Belg to taal verdwaalde en anderhalf uur na Planckaert nog ronddoolde in de stad. Toen had de jury al beslo ten om voor de dappere Versluys genade voor recht te laten gelden. De tijdsoverschrijding werd hem niet aangerekend. De uitslag van de derde etappe, van Leri- da naar Zaragoza, over 201 kilometer: 1 Eddy Planckaert (Bei-Post) 5.36.53 (37.757 km/u); 2. Benny van Brabant (Bel- Maximo Perez): 3 Stephan Mutter (Zwi- bchuiten); 4. Jesus Suarez-Cueva (Spa-Mo- reno); 5. Wim Arras (Bei-Schuiten); 6. Al fonso Gutierreze (Spa-Gonzales Linares); 7. Pedro Ruiz-Cabestany (Perurena); 8. Jor ge Dominguez (Spa-Perurena); allen de zelfde tijd als Planckaert Het algemeen klassement luidt: 1 Mare Gomez (Fra-Echevarri) 14.53.18: 2 Thierry Marie (Fra-Guimard) op 2,23: 3. Jesus Blan- co-Villar (Spa-Gonzalez Linares) op 2.24; 4 Fignon z.t.: 5. Kelly op 2,25; 6. Cabestan.v op 2,27; 7. Charly Mottct (Fra-Guimard) z.t.. 8. José Recio (Spa-Carrasco) z.t.; 9. Alvaro Pino (Spa-Minguez) op 2,28; 10. Raimund Dietzen (Wdl-Gonzalez Linares) z.t.; 12. Knetemann op 2,30. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Utrecht-trai ner Nol de Ruiter geen schorsing opgelegd naar aanleidifig van zijn ge drag tijdens de wedstrijd tegen Feyenoord van afgelopen zondag. Scheidsrechter Van der Niet stuurde de oefenmeester van de bank, nadat hij herhaaldelijk kritiek had geuit op de leiding. Daarbij zou hij Van der Niet ook beledigd hebben. De Ruiter kreeg van de tuchtcommissie wel 250 gulden boete. De trai ner was pas enkele weken verlost van een voorwaardelijke straf van zes wedstrijden schorsing. De tuchtcommissie heeft hem deze straf weer op gelegd, met een proefperiode tot 1 november. De tuchtcommissie schorste de volgende spelers: Patrick (AZ'67) drie wedstrijden en 150 gulden boete, Bos (Emmen) vier wedstrijden, Haver kort (Cambuur) twee wedstrijden en Lazaar (Willem II) drie wedstrijden PARIJS (AFP) - Paris Saint Ger main is gisteren op de laatste com petitiedag voor het eerst in de der tienjarige geschiedenis van de club kampioen van Frankrijk gewor den. De Parijse club won zelf op eigen terrein met 3-1 van Bastia. Nantes, dat met een achterstand van twee punten de enig overge bleven concurrent was, kwam te gen Toulon niet verder dan een ge lijkspel: 1-1. Toulouse, dat in Nancy met 1-0 won, eindigde op de vierde plaats en verzekerde zich daarmee van deelneming aan de UEFA-cup ten koste van Lens, dat met evenveel punten eindigde, maar hef aflegde op doelgemiddelde. Schandaal Griekenland heeft een voetbal schandaal. Wegens poging tot om koping zijn elf vroegere spelers en een official van de zevenvoudige kampioen AEK Athene in eerste instantie veroordeeld tot elk een jaar gevangenisstraf. Daarnaast loopt de club het gevaar teruggezet te worden naar een lagere klasse. Chrisovitsanos en de in de jaren ze ventig voor AEK uitkomende Ri- gas boden drie spelers van het in degradatienood verkerende Pan serraikos Serres 40.000 gulden als •de Atheense ploeg zou winnen. De spelers brachten de poging tot'om koping in de publiciteit, wonnen de bewuste wedstrijd met 2-0 en brachten daarmee de deelname van AEK aan de UEFA-cup in ge vaar. Het is niet de eerste keer dat zich in Griekenland iets dergelijks voordoet. In 1980 werd Iraklis Sa- loniki, de huidige nummer vier van de ranglijst, wegens een omkoop schandaal teruggezet naar de twee de divisie de tweede plaats in de poule, die goed is voor een plaats bij de laat ste acht. De beste twee uit elk van de drie poules gaan rechtstreeks over als mede de twee beste nummers drie. Psiskonis, Massé en Arenaza mo gen zich als uitgeschakeld be schouwen. De publieke belangstel ling op de openingsdag was mini maal; het materiaal en de organisa tie vlekkeloos. GRONINGEN (ANP) - Tegen in ie der geval tien van de in totaal 49 supporters die woensdagavond na afloop van de wedstrijd Ajax-Gro- ningen werden aangehouden, heeft justitie inmiddels bewijzen verzameld om hen openbare ge weldpleging en of opzettelijke brandstichting ten laste te kunnen leggen. Twee van hen hebben in middels bekend. De tien zullen in juni voor de rechter moeten ver schijnen. Dit heeft de Groningse officier van justitie H. van Voorst gistermiddag op een persconferen tie meegedeeld. De Groningse gemeentepolitie heeft in de loop van gistermorgen 27 van de veertig FC Groningen supporters die nog op het politie bureau vastzaten naar huis ge stuurd. Het streven is dat de rest in de loop van de dag en op z'n laatst zaterdag ook naar huis kan. De officier van justitie gaf te ken nen „het in hoge mate te betreu ren" dat er in het Ajax-stadion tij dens de wedstrijd drank verkrijg baar was. Een aantal van de aange houden supporters, aldus de offi cier, verkeerden onder invloed van drank. In totaal werken justitie en politie nu met een team van vijf tien man aan de zaak, inclusief vier mensen van de spoorwegrecher che. Hedenmiddag 14.00 uur landelijke jeugdwedstrijd Zondagmiddag 14.00 uur. De belangrijke wedstrijd

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15