Post-ploeg spoor bijster: 'Maar we komen terug' Njord kan unieke prestatie in Varsity evenaren 'Niet neerleggen bij overmacht Oostduitsen' Tsjechen en Amerikanen nu 'veilig' Schade-eis Italiaanse supporters Oude Vier stuurt aan op hattrick PAGINA 14 SPORT ZATERDAG 26 APRIL 1986 GRONINGEN (GPD) Tijdens de presentatie van zijn wielerploeg voor het lopende seizoen zei Peter Post het al: „Ik heb als altijd hoge verwachtingen van het Panasonic- team in 1986, maar het zal niet een voudig worden om weer een zege vierende equipe te hebben, aange zien de internationale competitie steeds zwaarder aan het worden Hoewel de succesvolle Amstel- veense ploegleider dus enige te rughoudendheid betrachtte om trent de andermaal hooggespan nen verwachtingen, zal hij niet hebben bevroed dat zijn renners in de voorbije reeks van grote voor jaarsklassiekers helemaal niet aan bod zijn gekomen. Er dient in de statistieken tot 1978 te worden teruggegaan om een zelfde nega tief voorjaarsresultaat van de Post-ploeg op te sporen. De door de jaren heen trotse- équipe, in '84 en '85 winnaar van de wereldbeker voor merkenploegen, is even het spoor bijster. ..Maar we komen terug", voor spelt een gelaten Peter Post. Nee. zaterdag ziet Post nog geen succes LEIDEN - Morgenmiddag wordt op het Amsterdam-Rijnkanaal na bij Houten voor de honderd-derde maal het startteken gegeven voor het hoofdnummer van de Varsity. De Universiteitsroeiwedstrijden behoren tot de oudste sportevene menten van ons land ep één van de verenigingen, die al die keren acte de présence gaf in het hoofdnum mer, de Oude Vier, was de Leidse studentenvereniging Njord. Als winnaar van de beide voorgaande afleveringen start de vertegen woordiger van de Leidse Universi teit ditmaal als favoriet. door Jan Klerks Hoewel de niet-studentenvereni- gingen langzamerhand in het wed strijdroeien een steeds belangrij ker plaats gaan innemen, is roeien nog altijd rijk aan tradities, stam mend uit de tijd, dat het studenten- roeien deze sport beheerste. Eén van die tradities is de Varsity, de roeiwedstrijd die oorspronkelijk werd gehouden tussen de Univer siteiten cq Hogescholen van Lei den, Delft, Utrecht, Amsterdam, Groningen en Wageningen. Het Hoofdnummer wordt al meer dan een eeuw betwist door de Oude Vieren van aanvankelijk al- Rothengatter erg langzaam IMOLA (AFP) - Het eerste optre den van Huub Rothengatter voor het Formule 1-team van Zakspeed is geen succes geworden. Bij de eerste vrije training voor de Grote Prijs van San Marino op het circuit van Imola reed de coureur uit Naarden het langzaamst. Rothengatter liet een rondetijd van 1.43,295 klokken. De Brazi liaan Ayrton Senna was met 1.26,853 het snelst. Maar ook het verschil tussen Rothengatter en de coureur die op de voorlaatste plaats eindigde in het trai ningsklassement, Christian Dan- ner, was respectabel. De Westduit ser legde de ronde af in 1.38,484. In de eerste tijdtraining verbeter de Rothengatter zijn beste ronde tijd tot 1.40,903. waarmee de Noordhollander de 26ste en laatste positie inneemt. Morgen mogen 26 formule-1-wagens van start op Imola, waardoor er bij de trainin gen van kwalificatie geen sprake De kop van het veld gaf het ge bruikelijke beeld. De Braziliaan Senna, twee weken geleden in Je rez winnaar van de Grote Prijs van Spanje, bezet met de tijd van 1.25,050 voorlopig de 'pole-posi- tion', de beste plaats op de eerste startrij. In Brazilië en Spanje verze kerde Ayrton Senna da Silva zich ook al van die plaatsen. Volleybalzege WEERSELO (ANP) De Neder landse vrouwenvolleybalploeg heeft gisteren de eerste van een se rie van drie wedstrijden tegen Bel gië binnen een uur gewonnen. De formatie van Peter Murphy zege vierde in Weerselo met 15-10. 15-4, 14-4. Alleen in de eerste set kon de tegenstander tot 9-9 bij blijven. in het verschiet. ..Ik denK dat ie mand uit de ploeg van Jan Raas. ja Van der Poel misschien wel. gaat winnen", blikt Post nuchter voor uit op .de enige Nederlandse prof- klssieker van betekenis, de Amstel Goldrace in het Limburgse heuvel land. De Grote Leider van de Pana- sonic-formatie koestert een diep respect voor Van der Poel, een ren ner naar Post zijn hart. „Ja, wat die allemaal doet met zijn kwaliteiten vind ik groots. Hij is alleen maar met fietsen bezig en niet met andere dingen, zoals veel andere renners. Als je op dit niveau fietst, moet je een maniak zijn. Veel trainen, veel rusten en je goed verzorgen. Aan Van der Poel kun nen heel wat renners een voor beeld nemen". Post doelt onder meer op Eric Vanderaerden, één van zijn kop mannen die tot dusver heeft ge faald. „Hij is niet bezeten genoeg. Hij heeft gedacht dat wat hij vorig jaar heeft gepresteerd (o.a. zeges in de Ronde van Vlaanderen en Gent- Wevelgem - red.), nu vanzelf wel weer zou gaan. Maar dan moet je de hele winter wel goed bezig zijn en als je dat niet op kunt brengen, dan zak je weg". leen de aan de Corpora gebonden verenigingen Njord, Laga, Triton, Nereus, Aegir en Argo. Later (in 1963) werd Skadi (Rotterdam), toe- gslaten. Tien jaar later ging de Var sity open voor alle studentenroei verenigingen. Toch zijn het vooral de oorspron kelijke Corps-verenigingen, die be langstelling zijn blijven tonen voor de Varsity. Njord is de oudste van die verenigingen en streed samen met Laga al in 1878 voor het eerst om de gouden medailles. Laga won. Pas in 1882 zegevierde Njord voor het eerst in'dé Varsity. Nadien kon Leiden nog achttien en een halve maal een winnaar van het hoofdnummer huldigen. Die halve overwinning betrof de dead- heat in 1960 samen met Argo; een tot op de dag van vandaag zwaar betwiste beslissing van de aan komst commissaris, die naar ver luid ten tijde van het hoofdnum mer, niet meer zo'n heldere kijk op de zaak had en de beide boten pre cies tegelijk zag finishen. Speciaal De wil om in de Varsity te zege vieren is bij Njord in al die jaren onverminderd sterk gebleven. Ook bij de roeiers van de huidige Oude Vier, waarvan driekwart zowel vo rig jaar als het jaar daarvoor de ZUIDLAREN (GPD) - Zoals Leen Pfrommer ooit dank zij zijn Drent se pupil Jan Bols sportieve promo tie maakte, is ook Dinus Vos als schaatstrainer in aanzien gestegen door zijn troef van de afgelopen winter. De 42-jarige onderwijzer uit Noord-Drenthe heeft zijn be noeming tot ijstrainer en coach van de nationale vrouwenselectie voor al te danken aan de doorbraak van Gerard Kemkers. „Zo werkt het wel", beaamt Vos. „Je ziet het in elke sport. Als iemand goede pres taties levert wordt daar de naam van de trainer bij betrokken. Onzin natuurlijk. Ik heb toevallig een groot talent als Kemkers in mijn groep gehad. Bij andere trainers zou hij ook naar voren zijn geko- De bescheidenheid van de nieu we vrouwencoach ten voeten uit. Dinus Vos was eens een verdien stelijk regionaal wielrenner, de sport die hem het beste lag, en schaatser, de wintersport waarvan hij het meeste houdt. Met die ach tergrond heeft hij in elk geval een voorsprong op zijn voorganger Tjaart Kloosterboer, de trainings theoreticus, die zich op de gladde ijzers minder snel voortbewoog. Kloosterboer blijft de schaatssport trouw door.de beide kernploegen in de zomermaanden onder han den te nemen. In de nieuwe con structie nemen vanaf 15 oktober Henk Gemseren nieuweling Dinus Vos de teugels over. De in de gemeente Zuidlaren wonende en werkende Vos heeft niet lang hoeven nadenken over het voorstel dat hem zondagavond telefonisch bereikte. Hij raadpleeg de de bondscoachcs Tjaart Kloos terboel;. Henk Gemscr en Leen Pfrommer. met wie hij alle drie reeds een goed contact had en rea geerde positief. Vos: „Het tclclbon- Ook is Post niet gelukkig met de ondernemerszin van mevrouw Vanderaerden. die onlangs met een leerboetiek is begonnen. Post: „Ik heb hen daarvoor gewaar schuwd, maar kan natuurlijk niets verbieden. Mijn mening is echter, dat als je wielrennen als vak hebt, ook de vrouw daar volledig mee bezig moet zijn. Die moet de man steunen en verzorgen. Ja, en begin je dan een winkeltje, dan is er iets fout, is er geen concentratie meer. Zo kijk ik er tenminste tegenaan, maar ja..., ik ben van een andere generatie. Verder wil ik er niet te veel van zeggen, want je moet te genwoordig zo voorzichtig zijn". Bezeten van het hardl'ietsen is wel de tweede kopman van Post, Phil Anderson. De Australiër wordt echter al enkele maanden gekweld door een ziekte (van Bechterev), waarvan de afloop nog niet valt te voorspellen. Het gemis van vechtjas Anderson, die in Amerika geestelijk tot rust pro beert te komen, scheelt een slok op een borrel en het ziet er niet naar uit dat Post dit seizoen nog veel op hem kan rekenen. Post: „Had An- gouden plakken veroverde, is de 27ste april 1986 slechts geslaagd, als de hattrick een feit is. Vooral voor Marijn Algie zou een derde overwinning in successie een speciale betekenis hebben. Want het was in de jaren 1949,1950 en 1951, dat Njord driemaal op rij de Varsity won en alle drie de ke ren maakte vader Willem Algie deel uit van de winnende ploeg. Ook toen had Njord 20 jaar moeten wachten op een Varsity-zege; dat was twee jaar geleden ook het ge val. Waarschijnlijk zal de geschie denis zich herhalen, want Njord start dit jaar als uitgesproken favo riet Slagroeier Ruud Wessel, Marijn Algie en Willem de Widt zegevier den al tweemaal in deze speciale wedstrijd. Wessel begint morgen aan zijn zevende Varsity, De Widt aan zijn vierde. Algie maakte al leen de twee winnende jaren mee. Nieuw in de ploeg zijn stuurman Dave Dijkhuis, die de stuurtouw- tjes heeft overgenomen van Lex Kwee en Johan den Haan op de tweede plaats. De zeer fors ge bouwde vervanger van Gijs Algie is vierdejaars roeier. Hij roeide eer der in een vier, die vrij vlot door stoomde naar het overgangsklasse- veld, maar daarna beduidend te kort kwam om in het A-veld mee te komen. tje van Dick van Zanten (voorzitter Begeleidings Commissie Kern ploegen) overviel me. Ik had mijn gedachten volledig bij de geweste lijke selectie. Eigenlijk wilde ik daarmee stoppen. Alleen omdat er een sponsor is gekomen en alles er beter uitziet, was ik van plan door te gaan. Maar ineens kreeg ik-de kans de nationale top te trainen en dat wil ik graag eens meemaken. Het is een gok. Het kan goed of slecht gaan, maar daar ben ik tegen bestand". De adviserende bondscoaches Gemser, Kloosterboer en Pfrom mer plaatsten Dinus Vos boven aan hun lijstje met kandidaten. Met Gemser en Jong Oranje-coach Pfrommer, die hem vroeger al op de trainerscursus onderwees, be stonden al intensieve contacten. Gerard Kemkers was hiervoor de afgelopen winter de meest bespro ken aanleiding. Vos: „Hel eerste overleg met Kloosterboer had ik al toen hij samen met Van 'l Oever de kernploeg leidde. Er is even sprake van geweest dat ik Van 'l Oever zou opvolgen en met Kloosterboer samen zou gaan werken. Dooi een bestuurswisseling kwam alles an- derson al die klassiekers meegere den, dan waren die wedstrijden in mijn ogen toch anders verlopen". Eddy Planckaert is de enige kopman in de ploeg van Post die in de klassiekers sterk reed. Hij had de triomf in de Ronde van Vlaan deren binnen bereik, maar greep te hoog. Post noemt het een tactische fout. „Kijk, op een gegeven mo ment zitten wij met drie man in een goede ontsnapping van tien ren ners. Dan moetje met die tien man naar de Muur van Geraardsbergen, daar valt dan normaal gesproken de beslissing. Maar wat deed Planckaert? Die demarreert voor de Muur en komt vervolgens zelf in de problemen. Omdat er in het groepje achter hem niet meer gere den wordt, kan het peloton ook weer bijkomen. Als sprinter had Planckaert rustig moeten blijven zitten. Ach, en zo zijn er meer fou ten gemaakt". Daarvan wil Henk Lubberding, de fietsende captain van Post. nog wel een voorbeeld geven. Lubber ding: „In Gent-Wevelgem werd langs de kust een eerste waaier ge vormd van een mannetje of vijfen Traag Het inpassen van de traag ogen de Den Haan in de al jaren bestaan de ploeg van coach Pancras Ho- gendoorn is tamelijk goed gegaan. Tot nog toe won Njord in de vier de langeafstandswedstrijden in Se- neffe (België) en Delft en twee we ken geleden zorgde ploeg samen met concurrent Laga voor een klin kende overwinning bij de Head óf the RiVer. Afgewacht moet worden of de slagvaardigheid van Den Haan groot genoeg is om onder druk de hogere tempi te volgen. En die druk zal ongetwijfeld groot zijn bij de debutant temidden van zijn ploeggenoten, die het Varsitygoud al in de prijzenkast hebben han gen. Belangrijk zal zijn, hoe Hogen- doorn, met aan zijn zijde wederom de uit de Verenigde Staten overge komen Albert Vervloet, de ploeg op het mentale vlak zal kunnen voorbereiden. Want het lijkt onom stotelijk vast te staan, dat Njord zondag wint, wanneer hij het hoofd ders te liggen en werd Klooster boer eigenlijk uitgerangeerd". Er is nu voor een constructie ge kozen. waarin de teruggetreden coach Kloosterboer de conditie op peil brengt en Vos vanaf 15 okto ber. de datum waarop voor schaat sers de zomer plaats maakt voor de winter, de kernploeg op het ijs be geleidt. De eindverantwoording ligt echter volledig bij Vos. „Het is geen gemakkelijke stap voor Kloosterboer geweest", weet Vos. „Er is veel druk op hem uitgeoe fend, omdat het technisch niet goed ging. Hij heeft zich min ol meer teruggetrokken en er wordt nu van mij verwacht dat er straks beter wordt geschaatst. Dat is maar afwachten. Van een sporter die al jarenlang bezig is moet je niet de hoop hebben dal je daar nog veel in kunt verbeteren. Maar dat risico neem ik. De kans om het eens alle maal mee te maken grijp ik graag Om een goed contact te krijgen met de vrouwensclcctic. waarvan ook Ria Visser weer deel zal uilma ken. wil Vos zo vaak mogelijk bi.) veertig. Van onze ploeg waren er maar twee bij en dat is natuurlijk veel te weinig. Terwijl we drom mels goed wisten dat op die weg langs de kust de groep wel eens zou kunnen breken. We waren ech ter niet attent. En toen we de scha de wilden herstellen, moesten we het als ploeg alleen opknappen. Want. zo wordt er dan gerede neerd, als Panasonic zo graag terug wil, moeten ze het gat zelf maar dicht rijden. Zo zit het spel in el kaar. Niet dat zoiets onsportief is, hoor. Ik wil er alleen maar even mee aangeven dat wij als sterke ploeg op geen enkele steun hoeven te rekenen. Integendeel zelfs, alle andere ploegen stellen hun koers op ons af'. In Luik-Bastenaken-Luik kreeg Johan van der Velde de scepter in handen gedrukt omdat de hellende wegen in de Ardennen voor hem geknipt zijn. Echter, ook Van der Velde kon zijn rol als kopman niet aan. Lubberding: „Van der Velde is een type die er staat als je niet op hem rekent. Verwacht je daarente gen iets van hem, dan is hij er vaak niet. Terwijl hij toch niet zo'n ner veus type is. Maar ja, je hebt toch erbij weet te houden en geen fou ten maakt. Laga Raakt de ploeg de kluts kwijt, dan is Laga de aangewezen ploeg om roet in het Leidse eten te gooi- eq. De Delftse vereniging bestaat dit jaar 110 jaar en het is.inmiddels alweer vele jaren geledén dat Laga het hoofdnumrtiër won. Reden ge noeg voor de Delftse studenten er hard tegenaan te gaan en Njord het roeileven zuur te maken. De ploeg waar alle hoop in Delft op gevestigd is, is nog vrij jong, maar beschikt desondanks over de nodige ervaring. Martijn £ohen en Tjark de Vries hadden al enkele FI- SA-toernooien achter de rug, toen ze van Die Leythe naar Laga ver trokken. Met Maarten Kam werd twee jaar geleden de bronzen me daille veroverd tijdens de senior-B- kampioenschappen in Kopenha gen. De vierde man is Roelof Borg- greve, die al wat ouder is en meer dere malen startte in de Oude Vier. Het Laga-viertal heeft nog nooit de zomerse conditietraining pre sent zijn. Hij is, in tegenstelling tot zijn toekomstige collega's, geen MO'er. „Dat kan best goed zijn", vindt hij. Een zuiver wetenschap pelijke benadering is ook niet alles, is zijn mening. Vos: „Kloosterboer is daar wel erg voor, maar je moet je niet blind staren op fysiologi sche onderzoekjes. Ik zie daar ook nadelen aan. Daarom is het wel goed dat we gaan samenwerken". Kloosterboer heeft meermalen verkondigd dat de achterstand op de oppermachtige DDR-rijdsters weggewerkt kan worden. Dinus Vos is realistiser en beweert het te gendeel. „Je kunt de Oostdiiitse top alleen verslaan als die is ge stopt", is zijn opvatting. „Wat die aan het eind van het seizoen in Al ma Ata presteerde zie ik een Ne derlandsevrouw nooit halen. Zelfs de subtop van onze heren bereikt dat niveau niet eens. Je kunt je af vragen waaraan dat ligt. Wel. zc hebben puur geluk dat de toppers Kania en Ehrig er lopen, zoals Ne derland bolt met talenten als Kem kers en Visser. Maar je moetje na tuurlijk niet neerleggen bij de overmacht van de concurrentie. Misschien krijgt Yvonne van Gén flink wat druk op je staan, zeker als je nog niets hebt gewonnen. „En dan ga je toch dingen doen die je anders niet doet. Johan trok bijvoorbeeld al voor de beklim ming van de Stockeu, dan moet er nog ruim honderd kilometer wor den gereden, zijn thermosjack, die je tegen de kou beschermt, uil. Om niet te veel ballast naar boven hoe ven te nemen. Het werd na verloop van tijd echter steeds natter en vooral kouder, waardoor hij in de firiale door de kou bevangen raakte en afstapte. „Dat soort dingen heb je niet als we bijvoorbeeld de Ronde van Vlaanderen hadden gewonnen. Dan ben je op je gemak gesteld en hoef je de koers niet meer te dra gen. Win je geen klassieker, dan neemt de druk toe omdat er zoveel van onze ploeg wordt verwacht. En er zijn maar weinig renners die te gen zo'n druk bestand zijn". Zelf vergaat het Lubberding ook niet al te best. „Ja, dat komt er ook nog bij... veel tegenslag. Anderson is de niet de enige die wat man keert. Heel wat jongens van ons, zoals Van Vliet. Van Lancker en van Njord kunnen winnen, mede doordat de start van de Delftena ren zeer traag pleegt te zijn. Daar moeten de Leidse favorieten direct hun slag kunnen slaan, om vervol gens in het sterke baantempo dat Njord eigen is weg te lopen van La ga, voordat de Delftse eindsprint gevaarlijk wotdt. Als alles- volgens verwachting verloopt zullen vele Leidse suppor ters zich in het koude water van het Amsterdam-Rijnkanaal bege ven en uitzinnig van blijdschap hun helden gelukwensen. Vader Algie zal alles vaqaf de kant onge twijfeld gadeslaan, met gemengde gevoelens: trots als de vader van een winnende zoon, maar toch enigszins treurend om de evena ring van zijn record. Op Njofd wordt zelfs gefluisterd, dat Marijn Algie "niet meer thuis hoeft te komen", als hij de unieke prestatie van zijn vader evenaart. Of Algie-junior daarmee in het heetst van de strijd om de gouden Varsity-medailles rekening zal houden, valt te betwijfelen. nip nog meer snelheid. Ik hoop dat ik daar wat aan kan doen. Al is die kans klein, je moet het proberen". De beste Nederlandse schaats ster reageerde na de benoeming van Dinus Vos dat ze de nieuwe bondscoach niet eens zou herken nen. „Ze kent me best", zegt Vos. „we hebben wel eens aan dezelfde tafel zitten eten. Ze wist alleen niet dat ik Dinus Vos was. Marieke Stam zal me ook nauwelijks ken nen, de anderen heb ik al wel eer der ontmoet en gesproken". De moeilijkheden die hij kan ontmoeten wanneer de ploeg voor langere tijd bijeen is onderkent Vos ten volle. „Er kan gemakkelijk iets fout gaan, want als je langdurig met elkaar moet optrekken is er snel aanleiding tot conflicten. Dat zal heel nieuw voor me zijn". Als gewestelijk trainer sprong Dinus Vos altijd in de bres voor de subtop, die volgens hem te weinig aandacht kreeg van de schaats bond. „Ik sta nu aan de andere kant, maar dat maakt me niks uit", begint hij. „Ik stoorde me eraan dat voorzitter Meijèr van de KNSB zichzelf op de borst klopte omdat het allemaal zo goed ging. Buiten de kernploegen wordt er te weinig geboden. Het langebaanschaatsen dreigt het slop in te gaan omdat de marathon financieel veel aantrek kelijker is. Er is een groot contrast tussen de top en wat er onder zit. Dat moet je egaliseren. Ik moet nu wel opkomen voor de belangen van de kernploeg, maar ik zal de selectie zeggen waar hel op staat. Wanneer ze eruit worden gereden door anderen, die nog niet de helft van de faciliteiten krijgen, heb ik daar geen medelijden mee. Heel simpel. Want dan zit de verkeerde in de kernploeg". Breukink, hebben gesukkeld. Ik ook. Eind februari heb ik griep ge kregen en daarvan ben ik eigenlijk nooit goed hersteld. Achteraf had ik nooit Tirreno-Adriatico moeten rijden. Daar was het elke dag slecht weer. Nu ben ik pas weer verkouden geweest en over een paar weken al moet ik starten in de Ronde van Italië. Ja, dan word je toch een beetje nerveus als de vorm niet wil komen". De 'moraal' zoals dat in wie- Ierkringen heet binnen de ploeg van Post is echter nog redelijk goed, verzekert Lubberding. Scheldpartijen over en weer heb ben zich niet voorgedaan. Ook donderspeeches uit de mond van Post zijn tot dusver uitgebleven. Post: „We leven nu in 1986. Nee. mijn renners en ik weten wat we aan elkaar hebben. De renners wil len ook wel, maar hét wil momen teel gewoon even niet. Tekeer gaan heeft zin. Komt ook omdat ik zelf wat verzadigder ben geworden. Het is nu zaak de rust te bewaren, want we hebben natuurlijk wel een goede ploeg". MOSKOU AFP/Reuter) - Tsjecho- slowakjje en de Verenigde Staten hebben zich gisteren verzekerd van een verder verblijf in de A- groep van de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey. Beide ploegen wonnen in Moskou ook hun tweede wedstrijd in de degra datiepoule. Het team van de Ver enigde Staten versloeg hekkeslui- ter Polen met 7-5, Tsjechoslowa- kije vonniste West-Duitsland met 3-1. De twee beslissende treffers - beide van Pasek - vielen pas in de slotfase, in de 58ste en 60ste mi nuut. Voor de Westduitsers be hoeft het verlies geen dramatische gevolgen te hebben. Polen moet zondag in de laatste, onderlinge wedstrijd met minstens vier doel punten verschil winnen om West- Duitsland van de zevende plaats te verdringen. Tsjecho-Slowakije opende vrij dag in de tweede periode de. score, toen twee Westduitse spelers op het strafbankje zaten. Bij een nu meriek overwicht van de Bondsre publiek viel in de 38ste minuut de gelijkmaker. Tegen de steeds gro ter wordende druk, die de Tsjecho- slowaken ontwikkelden, waren de Westduitsers in de laatste minuten niet opgewassen. Stand in de degradatie-groep: Tsjecho-Slowakije 9-9 (28-19), Ver enigde Staten 9-8 (39-33), West- Duitsland 9-4 (18-47), Polen 9-2 (21- 58). Buitenlanders Buitenlandse spelers moeten met ingang van volgend seizoen worden toegelaten tot de Neder landse ijshockeycompetitie. Elke club zou de mogelijkheid moeten krijgen vijf 'vreemdelingen' in te lijven. Die mening hebben de voor zitters van de ijshockey clubs in de eerste divisie tijdens een informele vergadering naar voren gebracht. Het toelaten van buitenlanders zou tot gevolg hebben, dat de Canade se spelers van Nederlandse her komst hun bevoorrechte positie kwijtraken. Ze zullen concurrentie krijgen van goedkopere, Ameri kaanse ijshockeyers. Of de grenzen inderdaad open gaan voor buitenlandse spelers, blijkt eind mei. Dan vergadert het bestuur van de Nederlandse IJs hockey Bond (NIJB) over de advie zen van de clubvoorzitters.. VENETIE (Rtr) - Twee Italiaanse voetbalsupporters, gewond ge raakt bij het Heizel-drama van vo rig jaar, hebben gisteren in Venetië een eis tot schadevergoeding inge diend bij Europa-Cupwinnaar Ju- ventus. De club uit Turijn won in de finale van Liverpool (1-0), nadat bij eerdere rellen op de tribunes van het Brusselse stadion 39 voor namelijk Italiaanse supporters het leven hadden gelaten. Egidio Faveretto en Giuseppe Carraro, twee uit Venetië afkomsti ge fans, zijn een strafvervolging be gonnen tegen de Italiaanse club. De schadevergoeding moet wor den betaald uit de opbrengsten van de finale. Het tweetal beschuldigt Juventus van het profijt trekken uit menselijk leed. De twee fans overleefden het stadiondrama, waarbij 350 mensen gewond wér den toen een muur het begaf onder het geweld van een wijkende me nigte. Engelse relschoppers joegen de Italianen uit het vak. Velen wer den vertrapt of stikten. Carraro brak het been en ver schillende ribben. Faveretto kwam er met een gebroken enkel van af. Het geweld vöor de finale, die met vertraging toch werd gespeeld, re sulteerde in de uitsluiting van En gelse clubs voor de Europese be- De Oude Vier van Njord: stuurman Dave Dijkhuis, Ruud Wessel, Marijn Algie.Johan de Haan en Willem de Widt. (foto Holvast) JNieuwe schaatstrainer Dinus Vos

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14