Iran en Syrië ook 'doelwit' Pasjeswetten afschaffen Video: Brit opgehangen 'Israël wist van wapensmokkel' Amerikaan bij EG- beraad terrorisme Reagan wil extra geld voor Aquino DEZE WEEK IN VROUW NU NU 0VERALTE KOOPfl,- DONDERDAG 24 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Reagan zet strijd tegen terreur voort: WASHINGTON/BONN/BRUSSEL (AFP/UPI/AP) - De Amerikaanse president Reagan is bereid ook militaire vergeldingsacties te ondernemen tegen Iran en Syrië als onomsto telijk bewijs voorhanden is dat zij op een of andere manier betrokken zijn bij terreurac ties tegen Amerikanen. Reagan sprak in dit verband over bombardementen op de hoofd steden Teheran en Damascus. WASHINGTON - Het Amerikaan se ruimtevaartbureau NASA heeft miljarden dollars verkwist met slecht beheer, dat niet kan worden los gezien van de ramp met de shuttle Challenger en de dood van zeven astronauten. door Henk Kolb Volgens overheidsaccountants heeft dr. James C. Fletcher, een voormalig directeur van NASA, die is voorgedragen om het ruimte vaartbureau na de catastrofe op nieuw te leiden, het Congres en het publiek misleid over de werkelijke kosten van het ruimtevaartpro gramma. NASA gooide miljarden over de balie De New York Times heeft via de wet op vrije informatie de hand ge legd op de accountantsrapporten, die onverbloemd vaststellen dat NASA in de afgelopen vijftien jaar op vrijwel alle punten van zijn be drijvigheid slecht werd geadmini streerd en teveel uitgaf. Niet alleen ten aanzien van programma's zoals dat van de shuttle en voor ruimte sondes, maar ook aan gebouwen, overwerk en ruimte-experimenten. Volgens de rapporten beloopt de verkwisting tenminste 3,5 miljard dollar, maar dat is niet meer dan de top van de ijsberg, volgens deskun digen. In elk geval staat vast dat het ruimtevaartcentrum in Hunts- ville (Alabama) slordig omsprong met uitrustingstukken voor de shuttle, dat voor miljoenen dollars aan NASA-materiaal is verdwenen, honderden miljoenen verloren zijn gegaan door gebrek aan toezicht op aannnemingscontracten en een 'Tracking and Data Satellite Relay Systeem' een miljard teveel heeft gekost. In een geval werd een huurover eenkomst ter waarde van 3,6 mil joen dollar gesloten voor een ge bouw dat NASA net voor 300.000 dollar had verkocht. Reagan wees er echter op dat het gemakkelijker is om terreuracties aan de Libische leider Gaddafi toe te schrijven dan aan Iran of Syrië omdat de VS „eigenlijk meer we ten van zijn plannen". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, waarschuwde intussen dat Gaddafi wellicht uit is op „per soonlijke wraakacties" na de aan val op Libië. Hij zou de dood van een pleegdochtertje en de verwon dingen van twee zoons willen ver gelden op familieleden van presi dent Reagan. Dit meldde de televi sie-omroep ABC. Shultz zou ook van mening zijn dat Gaddafi nu ge vaarlijker is dan voor de Ameri kaanse bombardementen op 15 april. Het Westduitse kabinet heeft be- DEN HAAG - De Amerikaanse mi nister van justitie Edward Meese zal vandaag in Den Haag met ver schillende Europese collega's over leggen over gemeenschappelijke bestrijding van het terrorisme. De Amerikaan arriveerde hier gister avond. Zijn bezoek werd met grote geheimzinnigheid omgeven. De EG-ministers van binnenlandse za ken en justitie vergaderen vandaag in het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. door Hans Geleijnse Meese, die wordt vergezeld door FBI-directeur William Webster, sprak gisteren met zijn collega Korthals Altes en minister van bin nenlandse zaken de Korte. Volgens woordvoerders van het ministerie van justitie en de Amerikaanse am bassade ging het „om technische gesprekken over de jurische aspec ten van de strijd tegen het terroris me". Over de inhoud ervan werden verder geen bijzonderheden ver strekt. Meese zal volgens de Amerikaan se woordvoerder vandaag niet de EG-vergadering bijwonen, maar in de marge enkele Europese be windslieden onmoeten. Bij de ge sprekken van woensdag met de Nederlandse ministers, die als voorzitter van het EG-beraad op treden, waren eveneens aanwezig, namens het toekomstige en vorige EG-voorzitterschap, de Britse mi nister van binnenlandse zaken Douglas Hurd en de Luxemburgse ambassadeur Robert Bloes. Het bezoek van Meese en Web ster, dat van tevoren niet publieke lijk is aangekondigd, is volgens voorlichtster Toos Faber van het ministerie van justitie een Ameri kaans initiatief. „De Amerikaanse ambassade heeft ons hierover en kele dagen geleden benaderd", al dus Faber. Zij benadrukte dat de gesprekken met Meese en vandaag van de EG-ministers alleen de praktische kant van de gezamen lijk terreurbestrijding betreffen. Daarbij gaat het onder meer om uitwisseling van gegevens van ter roristische plannen en activiteiten en personen, van bewaking van vliegvelden en andere mogelijk „aantrekkelijke objecten" voor ter roristische groeperingen. Naar wordt verwacht zullen de EG-mi nisters zich ook beraden over de praktische begeleiding van de maatregelen die hun collega's van buitenlandse zaken eerder tegen Libische ambassades en diploma ten hebben genomen. Faber wilde dit niet bevestigen, maar zei dat wanneer dit het geval zou zijn, er geen mededelingen over worden gedaan. sloten maatregelen te treffen tegen Libië, overeenkomstig de afspra ken die in EG-verband zijn ge maakt om het terrorisme te bestrij den. De Westduitse regering heeft gis teren besloten Libië te manen de diplomatieke en andere bezetting van zijn Volksbureau (ambassade) in de Westduitse hoofdstad met meer dan 20 personen tot de helft te verminderen. De personeels sterkte zou daarmee overeenstem men met die van de Westduitse ambassade in Tripoli, waarvan het aantal medewerkers wordt terug gebracht van 22 tot 19. Tegelijkertijd zal de bewegings vrijheid van diplomaten en mede werkers van het Libische volksbu reau worden beperkt, terwijl de vi sum-voorschriften voor Libiërs zullen worden verscherpt. Verder zullen Libische diplomaten, die door andere EG-landen worden uitgewezen, niet tot de Bondsrepu bliek worden toegelaten. Tenslotte zal een commissie nagaan wat pre cies de activiteiten zyn van een he le trits Libische bureaus en organi saties in de Bondsrepubliek, en of het aantal personeelsleden daar van met de werkzaamheden over een stemt. De Nederlandse zaakgelastigde in Tripoli heeft opdracht gekregen de Libische autoriteiten in te lich ten over de diplomatieke sancties, waartoe de 12 lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap eerder deze week besloten. De woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag zei gisteren dat de zaakgelastigde, Helmut Buisman, door het ministerie op gedragen was de kwestie te bespre ken met de Libische regering, maar dat er nog geen tijdstip voor een ontmoeting was vastgesteld. De Europese Commissie heeft gisteren een eind gemaakt aan de extra subsidie voor de export van boter naar Libië. De uitvoer wordt verder niet verboden en de norma le restituties worden wel toege kend. Alleen de speciale verhoog de uitvoersubsidie komt te verval len. MOSKOU - Niet alleen in Europa is gedemonstreerd tegen het Amerikaanse bombardement op Libië. Dat gebeurde gisteren ook in Moskou, waar studenten leuzen riepen voor de Amerikaanse ambassade. (foto epa> WASHINGTON (Rtr/AFP/UPI/ DPA) - De Amerikaanse regering wil 150 miljoen dollar extra steun voor de Filipynen als concrete blijk van steun aan de hervor mingspolitiek waarmee de rege ring van president Corazon Aquino een begin heeft gemaakt. Dit zei een woordvoerder van het Witte Huis, Edward Djerejian, gisteren. Het gaat om 100 miljoen dollar eco nomische en 50 miljoen dollar mili taire steun. De steun komt bovenop de 234 miljoen dollar aan steun in het lo pende begrotingsjaar waaraan het Amerikaanse Congres al zijn fiat heeft gegeven. In totaal gaat het om 600 miljoen dollar, als ook reke ning wordt gehouden met de in het verleden toegezegde maar nog niet uitbetaalde leningen. Bijna 90 pro cent van de steun is een schenking zodat de al zware schuldenlast van de Filipijnen niet groter wordt. Daarnaast zal Washington Ame rikaanse ondernemingen aanspo ren tot investeringen in de Filipij nen en zich garant stellen voor le ningen via internationale organisa ties aan het land. President Reagan zal donderdag of vrijdag met prsi- dent Aquino bellen over de hulp. Dat zou het eerste rechtstreekse contact tussen hen zijn sinds de beëdiging van mevrouw Aquino eind februari. De VS hebben verder van het Fi- lipijnse ministerie van financiële zaken de verzekering gekregen dat de afgezette president Marcos de afgelopen drie jaar geen Ameri kaanse steun voor zichzelf heeft aangewend. Reagan had voor de verkiezingen extra steun beloofd in ruil voor fundamentele hervor mingen. Haiti In Haiti worden in mei of juni voor het eerst in 29 jaar plaatstelijke ver kiezingen gehouden in de aanloop naar presidentsverkiezingen, waar van de datum nog niet is vastge steld. De regerende raad van Haiti gaat bovendien deze maand de sol dij van de militairen verhogen met 30 35 procent. De sterkte van het leger wordt opgevoerd van 7.000 tot 10.000. Terreur De Parijse politie heeft enkele journalisten van het dagblad Libé- ration gehoord, terwijl recher cheurs in burger de redactie door zochten. Het optreden geschiedde in opdracht van rechter Jean-Louis Bruguières, die is belast met terro- rismezaken en meer in het bijzon der 'Action Directe', de terroristi sche beweging die de verantwoor delijk heeft aanvaard voor een reeks aanslagen die de laatste jaren in Frankrijk zijn gepleegd. Libéra- tion, een van de belangrijkste kran ten van Parijs met een oplage van 150.000 exemplaren, is een links, onafhankelijk dagblad. El Salvador Eenheden van het Salvadoraan se regeringsleger hebben onlangs tijdens schermutselingen met linkse guerrillastrijders een vroe gere priester en een bevelhebber van een kleine guerrillagroep ge dood. De ex-priester Cesar Valle (39), die ongewapend was, maar sa menwerkte met de rebellen, vond afgelopen vrijdag de dood tijdens een vuurgevecht in de omgeving van San Salvador. Volgens de ra diozender Venceremos van de linkse guerrillastrijders was Valle gewond geraakt, gevangengeno men en vervolgens door het leger doodgeschoten. Fraude Een vooraanstaand lid van de Franse Communistische partij PC, het 52-jarige voormalige senaatslid en afgevaardigde MarierTherèse Goutman, is wegens verkiezings fraude veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf en een boete van rond 2700 gulden. Voorts ont nam het Hof van beroep in Bobig- ny bij Parijs het lid van het Cen traal Comité van de PC de burger rechten voor tien jaar. Goutman heeft volgens het hof bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1983 als burgemeester van de voorstad Noisy-le-Grand van Parijs de uit slag in haar voordeel vervalst. Marshall-plan Midden-Oosten WASHINGTON (AP) - President Reagan heeft gisteren gezegd dat hij de Europese bondgenoten van de Verenigde Staten op de economische top in Tokio zal polsen over het grote financieel-economische hulpprogram ma voor het Midden-Oosten. Het voorstel voor dit tweede 'Marshall-Plan' werd vorige maand gelan ceerd door de Israëlische premier Peres, tijdens diens bezoek aan Was- hinton. Peres stelde voor om met Amerikaanse, Westeuropese en Japan se bijdragen een economisch ontwikkelingsfonds voor het Midden-Oos ten van 20 tot 30 miljard dollar in het leven te roepen. Ieren mogen misschien ook scheiden DUBLIN (Rtr/AFP) - De Ieren kunnen zich in juni via een re ferendum uitspreken over het voortaan toestaan van echt scheiding, een zaak die vooral op weerstand stuit van de in vloedrijke rooms-katholieke kerk. Als de Ieren "ja" zeggen, zal de regering een voorstel voor wijziging van de grondwet in dienen bij het parlement op grond waarvan echtparen kun nen scheiden als ze voor de rechter kunnen bewijzen dat ze minstens vijf jaar niet meer sa menleven. De echtscheidings- wet zal dan mogelijk in 1986 van kracht worden. Echtscheiding is nu nog in Ierland verboden. De r.k. kerk is vierkant tegen elke wijziging van de grondwet op dit punt. De Ierse regering voelt zich kennelijk geruggesteund door opiniepeilingen waaruit blijkt dat een meerderheid van de be volking voor het in bepaalde gevallen toestaan van echt scheiding is. Pretoria vergroot bewegingsvrijheid zwarten: JOHANNESBURG (Rtr/DPA) - De Zuidafrikaanse regering heeft voorgesteld de gehate pasjeswet ten op te heffen. Ook wordt een aantal andere wetten die de bewe gingsvrijheid van de zwarte bevol king beperken, geschrapt of ver zacht. Zuid-Afrika houdt echter vast aan het beleid van gescheiden woongebieden voor zwarten en blanken. De veranderingen maken deel uit van een pakket voorstellen dat de regering gisteren aan het parlement heeft voorgelegd. De voorstellen zijn vervat in een „Witboek oVer het urbaniserings- beleid", waarin de regering toe geeft dat in het verleden „fouten" zijn gemaakt bij de toepassing van het apartheidsbeleid. Vorige week kondigde president Pieter Botha al de vrijlating van alle zwarten aan die vastzitten wegens overtreding van de pasjeswetten. Hoeveel men sen van deze regeling profiteren, is nog niet duidelijk. Onder de nieuwe regeling krijgt iedere zwarte het recht zich te ves tigen in de zwarte woonwijken aan de rand van de grote steden als hij kan aantonen dat hij over huisves ting beschikt. In het verleden kre gen de zwarten alleen tijdelijke woonvergunningen op voorwaarde dat zij werk hadden. Tegenstan ders van het apartheidsbeleid vre zen dat de regering de bewegings vrijheid van de zwarte bevolking nu door indirekte maatregelen zal beperken, zoals restricties op de uitgifte van bouwvergunningen. De opheffing van de pasjeswet ten, die bedoeld zijn om de zwarte bevolking binnen de door Pretoria aangewezen „thuislanden" en bui ten de blanke gebieden te houden, wordt gezien als de belangrijkste hervormingsmaatregel van de re- gering-Botha. In de loop van deze eeuw zijn op grond van deze wet ten bijna 20 miljoen arrestaties ver richt. Behalve de pasjeswetten komen ook een aantal andere beperkende maatregelen te vervallen, waaron der de ingewikkelde regelingen voor arbeidscontracten. Verder zegt de regering dat zij meer geld wil steken in de huisvesting in de zwarte woonsteden, die op dit ge bied een grote achterstand hebben opgelopen. BEIROET (Rtr/AFP/UPI) - De Li banese krant An Nahar heeft een video-cassette ontvangen waarop de ontvoerde Britse journalist Alec Collett te zien is. Collett is opge hangen. De ontvoerders van Col lett, die zich de "Revolutionaire Organisatie van Socialistische Moslems" noemen, maakten al eer der bekend dat zij hun gijzelaar hadden terechtgesteld. De 64-jari- ge Collett werd in maart 1985 ont voerd ten zuiden van Beiroet. Hij werkte in Libanon als adviseur voor UNWRA, de hulporganisatie van de Verenigde Naties voor Pale stijnse vluchtelingen. Vorige week maakten de ont voerders van Collett bekend dat zij de "doodstraf hadden voltrokken aan de Britse spion Alec Collett als repressaille voor de gemeenschap pelijke barbaarse Brits-Ameri kaanse aanval op Libië". Twee da gen na die aanval werden de lijken gevonden van twee Britten en een Amerikaan, die eveneens het slachtoffer van wraakacties waren geworden. Colletts ontvoerders hebben an dere organisaties, die Britse en Amerikaanse gijzelaars in handen hebben, opgeroepen hen eveneens te executeren. Op het videobandje is te zien hoe Collett geblinddoekt en geboeid aan de galg hangt, met de tong uit de mond. Er werden op de band anti-Amerikaanse en anti- Britse leuzen geroepen, die door een groepje mensen werden her haald. Nadat een mannenstem'een verklaring voorlas waarin werd meegedeeld dat Collett werd opge hangen bij wijze van straf voor de "misdaden van Margaret Thatcher en haar minister van buitenlandse zaken Geoffrey Howe" klonk de roep "Allah akhbar" - God is groot. De "Revolutionaire Organisatie van Socialistische Moslems" heeft het vooral gemunt op Britse doe len. Ze deed voor het eerst van zich spreken toen ze zich vanuit Beiroet verantwoordelijk stelde voor de moord op Kenneth Witty, de plaatsvervangend directeur van de British Council in Athene, op 28 maart 1984. Sindsdien heeft ze de verantwoordelijkheid verschillende acties opgeëist. De aangekondigde afschaffing van de gehate pasjeswetten vermocht de onrust in de zwarte woonwijk Ale- zeven xandra niet verminderen. Volgens onbevestigde berichten zijn er het afgelopen etmaal acht bewoners om het leven gekomen bij botsingen met de politie. (foto anpi ADVERTENTIE Zin in een Belg? Bezoek de huwelijksmarkt in Wallonië Voorgoed verlost van pijn Een revolutionaire methode Lekker kort haar en toch veel mogelijkheden Bruidsmoeders en bruidsmeisjes Op de mooiste dag in het lang JERUZALEM/NEW YORK (AP) - Een gepensioneerde Israëlische generaal die in Bermuda is gearres teerd omdat hij betrokken zou zijn bij een complot om voor 5 miljard gulden wapens te verkopen aan Iran, heeft gezegd dat de Israëli sche autoriteiten van de voorgeno men transactie op de hoogte wa ren. De Israëlische ministeries van buitenlandse zaken en defensie zeiden in een gezamenlijke verkla ring echter dat Israël absoluut niets te maken heeft met de affaire. In de zaak zijn in Amerika 17 arres taties verricht en minstens drie ar restanten droegen Israëlische pas poorten. Het ministerie van defensie zei dat 'Israël direct, noch indirect, noch stilzwijgend met de zaak te maken heeft'. De autoriteiten in New York on derzoeken in totaal vijf verschillen de pogingen om zware wapens als vliegtuigen, raketten en tanks te verkopen aan Iran. Een deel van de wapens zou uit Israël komen. De gepensioneerde generaal Avraham Bar-Am had vanuit de gevangenis telefonisch contact met Radio Israël en zei dat de Is raëlische defensietop wel degelijk van de transactie op de hoogte was. 'De defensietop weet van deze groep, waar ik adviseur van ben, en als de staat Israël ons niet helpt, bUjf ik hier niet een maand voor niets zitten,' aldus Bar-Am, die dreigde de Amerikaanse autoritei ten volledig op de hoogte te bren gen van de Israëlische betrokken heid. Bar-Am, een reserve brigade-ge neraal die zes jaar geleden werd ge pensioneerd, is militair attaché ge weest in Turkije en werd onder scheiden na de Zesdaagse Oorlog van 1967. Hij zou ontslag hebben genomen uit het leger, nadat hij een boete had gekregen wegens il legaal wapenbezit. Het ministerie van defensie zou hem een vergun ning hebben gegeven om op te tre den als adviseur op wapengebied, maar niet om wapens te verhande len. 'Er zijn veel organen bij deze zaak betrokken, en wij zijn slechts een onderdeeltje,' zei Bar-Am die bevestigde dat geprobeerd was Is raëlische wapens aan Iran te verko pen. 'Het was in de eerste plaats de bedoeling de kopers te interesse ren en dan de autoriteiten om toe stemming te vragen. Er is nog geen contract en de hele zaak is afhan kelijk van vergunningen.'" Waarnemers in Israel zeiden dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat het Israëlische kabinet toestem ming zou geven voor een grote wa pentransactie met Iran. Tot de re volutie van 1979 was Iran een van de belangrijkste klanten voor Is raëlische wapens. De Israëlische regering zegt in 1981, op Amerikaans verzoek, een eind te hebben gemaakt aan de verkoop van wapens aan Teheran, maar particuliere Israëlische wa penhandelaren zouden via de in ternationale markt nog steeds wa pens aan het Iran van ayatollah Chomeini leveren. En ondanks of ficiële ontkenningen doen gere geld hardnekkige geruchten de ronde over Israëlische wapenle veranties aan Iran.' De Israëlische minister van de fensie Rabin heeft gezegd dat het in het belang van Israël is dat de oorlog tussen Iran en Irak, twee vijanden van Israël, zo lang moge lijk doorgaat, omdat de twee lan den daarmee hun middelen uitput ten en die niet kunnen inzetten te gen Israël. Het is landen die Amerikaanse wapens bezitten verboden die wa pens zonder Amerikaanse toestem ming naar andere landen te expor teren. De verkoop van Amerikaan se wapens aan Iran is sinds 1979 verboden, waardoor Iran gedwon gen is de zwarte markt af te stro pen om onderdelen en munitie te kopen. Iran heeft inmiddels officieel ontkend dat het heeft geprobeerd via een omweg aan grote hoeveel heden wapens te komen Het Iraanse persbureu IRNA citeerde een woordvoerder van het Iraanse ministerie van oorlogsvoorlich ting, die verklaarde dat het hele verhaal door de Verenigde Staten in scène is gezet om de aandacht af te leiden van de problemen die de Amerikaanse regering heeft sinds de 'mislukte poging om het regime van kolonel Gaddafi ten val te brengen'. Volgens de woordvoerder heb ben degenen die het verhaal heb ben verzonnen vergeten dat dit ook een aanwijzing zou zijn voor de mate van corruptie by de Ame rikaanse strijdkrachten. Hy liet wel doorschemeren dat de pogin gen van een aantal landen om de aanschaf door Iran van wapens te bemoeilijken, weinig succesvol waren. 'Er is concurrentie op de Westerse markt,' aldus de woord voerder, 'en degenen die wapens willen verkopen doen altyd aan biedingen.'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7