Huisartsen bereid tot actievoeren lil' Bankgijzeling in Almelo en '87 niet uitgesloten De wortels van de echtscheiding WALDHEIM Tamils moeten zich nog behelpen Forse aanvaringen Lubbers en Den Uyl tijdens debat 'Gelazer pensions voorspelbaar' (WD): drie procent groei verkSgen^^// Leerling (RPF): forse concessies CDA en WD DONDERDAG 24 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Hogere particuliere tarieven UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft besloten acties te gaan voeren, nu éen tweede ge sprek met staatssecretaris Van der Reijden (WVC) over verhoging van de particuliere tarieven niets heeft opgele verd. Tijdens een vergadering van de LHV gisteravond in Utrecht is een actiecomité gevormd dat binnen enkele weken met voorstellen moet komen. Uitgangspunt is dat de patiënten niet onder de acties mogen lijden. „We gaan creatief zoeken", aldus LHV-voorzitter De Regt. De huisartsen zijn al geruime tijd met staatssecretaris Van der Reij den in onderhandeling over verho ging van de particuliere tarieven. Volgens LHV-voorzitter De Regt heeft het tweede gesprek (een eer ste gesprek maandagavond mis lukte) niet tot nieuwe gezichtspun ten geleid. Van der Reijden is niet bereid de tariefsverhoging zonder meer uit te voeren. Hij blijft erbij dat de huisartsen daarover eerst weer overleg moeten voeren met het KLOZ, de organisatie van par ticuliere verzekeraars. Het norminkomen van de huisartsen is gebaseerd op het aan tal consulten en visites per zieken fondspatiënt en per particulier ver zekerde. Het particuliere tarief - 23,50 gulden voor een consult - gaat uit van 3,5 consulten per jaar. Volgens de huisartsen gaan parti culiere patiënten echter minder vaak naar de dokter. Overleg hier over met het KLOZ had tot nu toe geen resultaat. Een speciale commissie heeft geadviseerd om bij het vaststellen van het tarief ui te gaan van drie contacten per jaar. Als eerste stap zouden de particuliere tarieven moeten worden verhoogd met 1,50 gulden. Deze kwestie is des te dringen der geworden nu door de wijziging van het stelsel van ziektekosten verzekeringen 600.000 mensen uit Winsemius en drs. P zullen lopend 'het dorp' promoten EENRUM (GPD) - Minister Winsemius (VROM) en liedjes zanger drs. P. rennen op 21 juni samen naar Pieterburen. Zij lo pen de laatste etappe van een estafette die in Maastricht be gint. De hardlooptocht wordt georganiseerd in het kader van de op 20 en 21 juni te houden promotie-manifestatie voor Pieterburen en Westernieland (in de Noordgroninger gemeen te Eenrum), 'Wad 'n Dorpen'. De estafette begint al op 14 juni. De start, door de burge meesters van Eenrum en Maas tricht, is op de Pietersberg bij Maastricht en volgt het 464 ki lometer lange Pieterspad naar Pieterburen. De bedoeling is dat tal van bekende Nederlan ders aan de estafette gaan deel nemen. De manifestatie 'Wad 'n Dorpen' is opgezet om de plat telandsdorpen wat meer be kendheid te geven. "Meer en meer wordt de aan dacht gevestigd op de grote en middelgrote steden. Een be langrijk deel van ons land wordt daardoor ondergewaar deerd", vinden de organisato ren. Tijdens de manifestatie wordt ondermeer een sympo sium gehouden over 'Kleine dorpen, hoe bestaan ze voort'. het vrijwillige ziekenfonds naar de particuliere verzekering zijn ge gaan. Verder vreest de LHV dat het percentage particulier verzekerden nog verder zal stijgen door een ad vies van de Ziekenfondsraad over tweeverdieners. Op de LHV-vergadering van gis teravond is een motie aangenomen die erop neerkomt dat huisartsen met een normpraktijk binnen en kele maanden ook het norminko men voor huisartsen moeten kun nen halen. Volgens voorzitter De Regt zitten ze daar nu 30.000 tot 40.000 gulden onder. De financiële situatie van veel huisartsen is zo penibel dat ze hun assistente moe ten ontslaan of op de rand van het faillissement zitten, aldus De Regt. Onderwij sbonden eisen gelijke beloning leiding basisscholen ARNHEM (ANP) - De onderwijs- vakbonden ABOP, KOV en PCO eisen van minister Deetman (on derwijs) dat het verschil in salaris tussen mannelijke directeuren van basisscholen en hun vrouwelijke collega's met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1985 wordt vereffend. Dat besloten de bonden na af loop van een bijeenkomst gisteren met hun leden in Arnhem. Vrou welijke directeuren, die voorheen hoofdkleuterleidster waren, ver dienen in veel gevallen honderden guldens minder dan hun mannelij ke collega's in dezelfde positie. Al eerder hadden twee directri ces (voormalige hoofdleidsters) van een basisschool via hun advo caat minister Deetman gesom meerd een eind te maken aan het verschil. De eis tot gelijke salarië ring zal tijdens het eerstkomende overleg tussen de minister en de bonden op 21 mei op tafel worden gelegd. COMMENTAAR Een van de gegijzelde vrouwen wordt zichtbaar aangeslagen door een politie-functionaris naar een gei staande wagen geleid. (foto ALMELO (ANP/GPD) - Een 37-ja- rige man uit Almelo heeft gisteren met een speelgoedpistool vijf uur lang zes bankexmployés gegijzeld in een filiaal van de Rabo-bank in de Almelose wijk Schelfhorst. Rond acht uur 's avonds gaf hij zich onverwacht over aan de poli tie. Even tevoren had hij nog een aantal eisen gesteld: een half mil joen gulden en een vrije aftocht per autobus. De zes gegijzelden, vijf vrouwen en een man, kwamen met de schrik vrij. De man ging om ongeveer kwart voor drie naar binnen. Hij som meerde een vrouwelijke klant en haar zoontje naar buiten te gaan. Die sloegen alarm. Waarnemend hoofd-officier van justitie mr. F. de Groot zei na afloop op een perscon ferentie dat uit het voorlopig ver hoor van de dader nog niet duide lijk is geworden of het zijn bedoe ling was bankpersoneel te gijzelen of dat het om een mislukte overval ging. Tot kort voor het einde van zijn actie heeft de overvaller regelmatig telefonisch contact gehad met de politie. Keer op keer maakte de man zijn eisen duidelijk en stelde herhaaldelijk een tijdslimiet. Niet één keer heeft hij gedreigd bij het niet inwilligen van zijn eisen een van de gegijzelden te verwonden. Na het beëindigen van de gijze ling werd pas ontdekt dat het vuur wapen waarmee hij het bankperso neel onder schot hield een speel goed- of namaakexemplaar was. De ontknoping van de gijzeling in het Rabobank-filiaal in het win kelcentrum van de wijk De Schelf horst in Almelo kwam voor de hon derden belangstellenden volko men onverwacht. Terwijl politie agenten bij de afzetting rustig een broodje aten en verslaggevers zich voorbereidden op een langdurige gijzeling kwamen er rond een uur of acht ineens vijf vrouwen uit het winkelcentrum rennen. De emo ties waren duidelijk van hun ge zicht te lezen. Een politiefunctionaris liet we ten dat dit de vijf gegijzelde vrou wen waren, dat ook hun mannelij ke collega vrij zou komen en dat de dader zich zonder problemen had overgegeven. Daarmee kwam een eind aan een bijna vijf uur durend drama in het Almelose winkelcentrum, dat en kele duizenden nieuwsgierige Al- meloërs op de been bracht en waarbij zo'n 120 politiemensen en -specialisten uit Almelo en van korpsen uit de regio werden inge schakeld. Niemand raakte bij de gijzeling ge wond. Maar de spanning liep hoog op. Gedurende de actie waren er emotionele taferelen met familiele den en relaties van de gegijzelden. Zij werden door maatschappelijk werkers opgevangen in het als cri siscentrum ingerichte wijkcen trum Schelfhorst en op het politie bureau. Toen de gijzelaars werden vrijgelaten en inderhaast in politie auto's werden weggevoerd leidde dat tot welhaast hysterische toe standen by de betrokkenen en het publiek. In de race naar de vierde mei, de dag van de Oostenrijkse presidentsver kiezingen, wordt de kandidaat van de conservatieven, dr. Kurt Waldheim, iedere dag opnieuw geconfronteerd met een verleden dat hij liever had willen laten rusten. Heeft Waldheim, de topdiplomaat en voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, zich nu wel of niet als Nazi-officier schuldig ge maakt aan oorlogsmisdaden? Die vraag wordt steeds weer gesteld, na dat de bewijzen boven tafel kwamen dat Waldheim in de oorlogsjaren wel iets meer had gedaan dan studeren. President Kirchslager heeft nu, tot Waldheims opluchting, verklaard dat hij, gesteld dat hij officier van justitie zou zijn, een strafvervolging wegens oorlogsmisdaden niet zou aandur ven. Waldheim heeft deze uitlating gretig aangegrepen, hij ziet hierin het objectieve bewijs van zijn onschuld. Maar daarmee kan deze onver kwikkelijke zaak niet worden afge daan. Zoals Kirchslager in dezelfde verklaring stelde, moet Waldheim als officier op de hoogte zijn geweest van de deportatie van joden uit het Griek se Saloniki. Waldheim was toen, in december 1943, eerste luitenant en als ordonnans-officier moest hij alle gegevens over de strijd opnemen en verwerken. De discussie in Oostenrijk over de ze zaak stinkt inmiddels net zo erg als de zaak zelf. Openlijk worden de jo den genoemd als de aanstichters van een schandelijke hetze tegen de bra ve burger Waldheim. Na het bekend worden van diens donkerbruine verleden kon zelfs een nieuwe verkie zingsslogan in zwang raken. "Juist nu" was het moment gekomen, zo heette het, om Waldheim te kiezen tot president van deze beschaafde repu bliek. DEN HAAG (GPD) - Het zal nog enkele maanden duren voordat de Tamils van de opvangcentra naar eigen woningen kunnen verhui zen. Ondanks de uitdrukkelijke wens van de meerderheid van de Tweede Kamer ziet minister Brinkman (WVC) geen kans om de Tamils op korte termijn een betere huisvesting te bieden. Hij zei dat gisteren tijdens een overleg met de Tweede Kamer. Vorige maand stelde mevrouw Evenhuis-van Essen (CDA) voor om leegstaande flats en woningen te benutten voor de huisvesting van de Tamils, die nu nog onder slechte omstandigheden in uiterst sobere pensions verblijven. Tevens pleitte zij voor afschaffing van de zogenaamde 'bad-bed-brood-rege- ling'. In plaats daarvan zouden de Tamils een basistoelage op het ni veau van een bijstandsuitkering moeten krijgen. Het CDA-plan werd door nagenoeg alle fracties in de Tweede Kamer gesteund. Brinkman weigerde harde toe zeggingen te doen. De financiële consequenties moeten nog worden bestudeerd en met de verhuizin gen kan pas worden begonnen, als het overleg met de gemeenten en woningbouwcorporaties is afge rond. *DEN HAAG (GPD) - De Hodon-groep, een onderdeel van het Vendex- concern, heeft een plan ontworpen voor de bouw van een drijvend huis van bewaring in negen maanden tijd. Het plan is aangeboden aan staats secretaris Korte-van Hemel (justitie), zo heeft het bedrijf vanochtend tij dens een persconferentie bekend gemaakt. Volgens het bedrijf betekent het drijvend huis van bewaring, dat plaats biedt aan 120 gedetineerden, een belangrijke bijdrage aan de verminde ring van het cellentekort op korte termijn. Het drijvend huis van bewaring wordt gebouwd op een stalen ponton van 120 bij 22 meter en telt drie verdiepingen. Op de begane grond komen algemene ruimten, als sportzaal en werkplaats. De twee bovenste verdie pingen worden ingericht als cellencomplex. Het voordeel van een drijven de inrichting is dat het op elke plek die via de grote vaarwegen bereik baar is, kan worden neergelegd. (tekening GPD) DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers acht het niet uitge sloten dat het kabinet nog deze zo mer moet besluiten tot extra bezui nigingen van twee miljard gulden. Hij zei gisteren dat bij verdere te genvallers extra maatregelen mo gelijk zijn. Lubbers deelde dit mee tijdens het debat in de Tweede Kamer over de bezuinigingen van 9,3 mil jard gulden voor 1987. Die bezuini gingen zijn nodig om de dalende aardgasinkomsten van de overheid te compenseren. Een meerderheid in de Kamer steunt de voorstellen van het kabi net. Deze bestaan uit: - bezuinigingen op de begrotin gen van 2,25 miljard, waarvan een deel nog moet worden ingevuld: - bezuinigingen op de sociale ze kerheid van 1,2 miljard, door be vriezing van de uitkeringen en de effecten van de stelselherziening; - kortingen op ambtenarensala rissen van 1,2 miljard door een la gere afdracht aan het ABP, ver mindering van de personeelssterk te en bevriezing van de salarissen; - het inleveren van 600 miljoen door volksgezondheid, deels mo gelijk door het dalen van de ener gierekening van ziekenhuizen en andere instellingen; - het'grotendeels opheffen van de vermogens- en vooraadaftrek van het bedrijfsleven (besparing 1,8 miljard); - een verhoging van de b(w-tarie- ven met 1 procent tot respectieve lijk 20 en zes procent (opbrengst 2 miljard); - de verkoop van staatsdeelne mingen tot een totale waarde van 250 miljoen. Verkiezingen Het debat over de bezuiniging n stond vooral in het teken van de naderende verkiezingen, waarbij Lubbers en oppositieleider Den Uyl elkaar fors in de haren vlogen. Zij waren het volstrekt oneens over kwesties als het aantal werk lozen, en de wijze van berekenen van de werkloosheid, en de koop krachtontwikkeling van de mini ma tijdens de drie jaar van het ka- binet-Lubbers. Volgens Den Uyl zijn de werk loosheidscijfers geflatteerd door dat grote aantallen werkzoekenden niet worden meegeteld. Lubbers bestreed dat het hierbij zou gaan over échte werklozen. Hij was het niet eens met de PvdA als zou het aantal werklozen de afgelopen drie jaar nog eqps met 150.000 zijn ge stegen. Er is juist sprake van een vermindering, zei Lubbers. Den Uyl stelde dat het kabinet een „historische kans" dreigt te missen. Er wordt volgens de oppo sitieleider onvoldoende ingespeeld op de oproepen van de Europese Commissie en de OESO om de da ling van de energieprijzen te ge bruiken tot bevordering van de economische groei. Volgens Den Uyl dreigt de economische groei door de kabinetsplannen te stagne ren op drie procent. Hij verwees naar de berekeningen van het Cen traal Planbureau die „in het gun stigste" geval met dit beleid 685.000 werklozen in 1990 voor spellen. „Het kabinet presteert het dat te durven aanbieden als een uitweg uit de crisis". Den Uyl zei dat het kabinet en de werkgevers moeten ophouden de werkloosheid verder „omlaag te praten". De discussies daarover noemde hij heel naargeestig, om dat er geen enkele werkende door bijkomt. Den Uyl en Lubbers botsten ook over de vraag of het huidige kabi net verantwoordelijk is voor de scherpe maatregelen, die het tus- senkabinet Van Agt-Terlouw in de zomer van 1982 heeft doorgevoerd. Volgens de PvdA zijn de minima er sinds dat jaar in totaal ruim 9 pro cent op achteruit gegaan. Lubbers noemt dat misleiding. „U sjoemelt met de cijfers". CDA-fractielcider De Vries had 's ochtends al de toon gezet voor het debat. Hij noemde de kritiek van de PvdA op het kabinetsbeleid 'voos, onterecht en ongeloofwaar dig'. VVD-woordvoerder Nijpels con stateerde dat het CDA wat betreft de noodzaak van ombuigingen in de volgende kabinetsperiode dich ter bij de WD is komen te staan. Nijpels becijferde dat het CDA vindt dat er in de volgende periode ongeveer 17 miljard gulden moet worden omgebogen en daarmee dicht in de buurt komt van de VVD, die 18 tot 20 miljard gulden in het verkiezingsprogramma heeft staan. De vraag of Waldheim, na al die onthullingen over zijn verleden, nu nog wel president kan worden, is in middels helemaal toegespitst op de vraag of hij al dan niet zelf oorlogs misdaden heeft gepleegd. Het feit dat hij over zijn eigen verleden al die ja ren heeft gelogert, speelt-hierbij ken nelijk geen rol. Hij heeft hierdoor zijn geloofwaardigheid als fatsoenlijk poli ticus helemaal niet verspeeld. Die conclusie ligt voor vele Oostenrijkers en voor Waldheim zelf kennelijk voor de hand. Zolang niet zwart op wit is bewezen, dat hij bij wijze van spreken zelf het moordende handwerk heeft verricht, vindt Waldheim dat hij vrij uit gaat, ja, dat hij volkomen onschuldig is. Dat die grens tussen schuld en on schuld op deze manier wordt getrok ken, heeft al veel leed over de mens heid gebracht en heel in het bijzonder over de joden. Natuurlijk moet er ooit een streep onder het verleden kunnen worden gezet, en na die streep zou er voor sommigen inderdaad geen plaats meer open mogen staan in enige openbare, politieke functie. Gelet op de interne verhoudingen in Oostenrijk blijft Waldheim echter gewoon de ge respecteerde figuur die hij ook al was voordat het deksel van de beerput werd gelicht. Hij maakt dus een goe de kans dat hij de verkiezingen zal winnen. Zo vele jaren na de bevrijding zou den de Oostenrijkers daarmee aanto nen. dat zij toch maar bar weinig van hun eigen, schandelijke verleden hebben geleerd. Waldheim mag dan in Oostenrijkse ogen een respectabel man zijn, als president zou hij zijn land vooral schade berokkenen en in vele landen zou hij ook niet welkom zijn. Maar vele Oostenrijkers, ge kwetst in hun trots, zien het anders. De schuldigen, dat zijn 'de anderen' Een gedachte als een nachtmerrie. ELLECOM (GPD) - „Het was voorspelbaar dat er gelazer zou komen", zei de Rhedense wethouder H. de Beurs de afgelopen nacht, toen hij het Ta- milpension Jeugdland in Ellecom voor zijn ogen zag afbranden. „De ver antwoordelijkheid voor hetgeen er is gebeurd ligt volledig bij het ministe rie. Je kunt geen jaar lang 58 jonge mensen bij elkaar in een gebouw zetten, zonder dat ze wat te doen hebben. Dat geeft spanningen. Ik heb dat onlangs in de Tweede Kamercommissie nog kenbaar gemaakt. Maar men wilde niet luisteren". De wethouder is absoluut niet te spreken over het Tamilbeleid van de regering. Het grieft hem dat de gemeente overal buiten is gehouden. Ook buiten de waarschuwingsbrief van het ministeriedie vorige week de be heerders van de Tamilpensions in het land zouden hebben ontvangen. Daarin zou aangekondigd zijn dat er moeilijkheden waren te verwach ten. Pas afgelopen nacht hoorde de gemeente van het bestaan van de ministeriele brief. Burgemeester T. Koek gaat het ministerie hierover om opheldering vragen. Brandstichting had wethouder De Beurs niet verwacht. „Ik denk dat de Tamils daarmee hun eigen glazen hebben ingegooid. Waar de mensen nu ondergebracht moeten worden, weet ik niet. Het gaat ons ook niet aan. Binnen de gemeente hebben we geen ruimte meer. En ik denk ook niet dat een andere gemeente onder deze omstandigheden hen wil opnemen. Maar het is een zaak van de rijksoverheid. Die moet het maar uitzoeken". Hoe het vuur is ontstaan is nog niet bekend. Een onderzoek moet daar over uitsluitsel geven. Vaststaat dat niet iedereen in het Tamilpension op de hoogte was van de plannen. Hiervan getuigt de paniek bij de bewoners na het uitbreken van de brand. Slechts enkele van de 58 Tamils hebben wat van hun persoonlijke bezittingen kunnen redden. Het overgrote deel heeft niets meer. De brandweer stond tijdens het blussen voor een onmogelijke opgave Het gebouw brandde tot aan de grond toe af. NOORDWIJK (ANP) - De groei van de Nederlandse economie zal dit jaar ongeveer drie pro cent bedragen. Dat zei staatsse cretaris Bolkestein (economi sche zaken) gisteravond tijdens een spreekbeurt voor de WD in De Kuip in Noordwijk. De avond werd gehouden naar aanleiding van het 20-jarige be staan van de Noordwijkse libe ralen. Volgens de bewindsman is deze groei bijna twee procent hoger dan de verwachting van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking (OESO), die dit cijfer eerder deze week bekendmaakte. Het verschil tussen de ver wachtingen van de OESO en die van de bewindsman zit hem volgens de staatssecretaris on der meer in de olieprijzen, die volgens hem sinds het OESO- rapport werd afgesloten, nog verder zijn gedaald. „Daar pro fiteert Nederland door de bank genomen van, ondanks de druk op de overheidsinkomsten als gevolg van de dalende aardgas baten", aldus Bolkestein. De staatssecretaris tekent er echter wel bij aan dat door de daling van de uitvoer van het aardgas, gecombineerd met een daling van de prijs daarvan en van andere produkten, de uitvoercijfers volgens hem de laatste maanden 'iets' omlaag gaan. "Maar dat is geen reden tot zorg", zo meent hij. KATWIJK - RPF-voorman Meindert Leerling heeft gisteren tijdens een spreekbeurt in Kat wijk nog eens bevestigd dat CDA en WD forse concessies moeten doen wanneer ze na de verkiezin gen een beroep (moeten) doen op steun van de kleine christelijke partijen, de Staphorst-variant. Zowel bij de wet gelijke behan deling ('een bedreiging voor onze vrijheid'), emancipatiebeleid ('die een ondermijning van het gezin betekent') en een euthana siewetgeving wil de RPF een 'fundamentele verandering van het beleid'. Leerling spitste zijn betoog vooral toe op de euthanasiewet geving, waarbij de RPF tot geen enkele concessie bereid is. "Het is in feite absurd dat we moeten praten over zaken als bescher ming van het leven. Dan past geen enkel compromis. Letten op de zondige aard der mensen mogen we de deur niet op een kier zetten", aldus Leerling. Hij hield zijn gehoor voor dat 'bijbelgetrouwe christenen die zich onderwerpen aan het woord Gods' straks misschien een 'unieke kans' krijgen om het be leid bij te sturen tot 'de beste po litiek die er is: een genormeerde politiek met als kompas Gods woord'. En wanneer het miljoen bijbelgetrouwen dat Nederland volgens hem rijk is bij de komen de verkiezingen op de kleine christelijke partijen stemt, be schikken die over 15 zetels, aldus Leerling, 'en dan kan niemand nog om ons heen'. Overigens toonde Leerling zich tevreden over het financieel- economische beleid van het hui dige kabinet. Hij roemde met na me de 'uitstekende wijze' waarop het kabinet-Lubbers het over heidstekort heeft aangepakt. Wel wil hij een andere aanpak van de werkloosheid. Kostwinners en jongeren moeten voorrang krij gen bij de verdeling van het werk. Gehuwde vrouwen mogen van de RPF best werken ('dat we de vrouw terug willen achter het aanrecht is een karikatuur*), maar meer dan een volledige baan per gezin wil Leerling via belastingwetgeving ontmoedi gen. "Als man en vrouw beiden willen werken moeten ze allebei maar een part-time baan ne men". aldus Leerling. "Het kan niet zo zijn dat in een gezin twee volledige inkomens zijn terwijl een ander gezin van een uitke ring moet leven". ADVERTENTIE Deze week in HN-magazine: Intimiteit en seksualiteit bij jongeren Wat zijn de gevolgen voor latere relaties? Ter kennismaking: twee maanden HN voor 7. Bel: 070-51.21.11 Weekblad HN (Hervormd Nederland). In de losse verkoop 2,75. -J

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5