Olie in water van Maresingel Wethouders openen meuwe Stadswerf met vrachtwagen actief in vrije tijd Geen nieuwe bouwmarkt na vertrek van Gamma Bezwaren tegen verbouw politiebureau verworpen PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 24 APRIL 1986 Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren Sandra Willemijn- tje Leontiena dv. H. Langeveld en I.G. Biemond; Kelly dv. J. Prins en I. Nie- boer; Margot Myrte dv. H.A.M. van der Klaauw en N.H.A. van der Voort; Eli- berthus zv. E. Griffioen en M. Oosthoek; Carolien Elisabeth Maria dv. T.A.M. van Dam en E.M.S.B. Devilee; Karolien Cas- penne dv. K.C. van Ark en J.N. Hoog straten; Tamara Esther Judith dv. G. Star en A. van Dort; Sandie Johanna Sophia dv. B. Lemmers en M. Spaan; Sabine dv. C.P.J. Klerks en H.H. Vos; Martinus Johannes Maria zv. C.M.J.M. van der Lans en J.W.M. Knijf; Gijs zv. J.P.M. Driessen en C.A.M. Fennes; Eliös zv. M. Omari en M.W. van der Laan; Wil- helmina Sophia Annelies dv. H.J. Blik- man en E.M. Blok; Petronella Jacoba Susanne dv. H.J. Blikman en E.M. Blok; Niels Roland zv. G. de Peuter en J.F.L. van der Veen; Anouk Helena dv. A.J.G. van Moorsel en H.M. van Leeuwen; Ge- rardus Albertus Johannes zv. A.F.M. Broekhof en C.E.M. Geerlings; Chris tian zv. G. Varkevisser en A.C. Pronk; Nicole Femke dv. R. Mitchell en K. Oudnie; Menno Cornelis zv. A.C.J. Groenenboom en M.M. van Leeuwen; Dorian dv. A.H.J. van der Linden; Maria Johanna Geertruida dv. L. van der Lin de en W.C.J.J. Sneijders; Mariëlla dv. H. Argün en J. van Duuren; Lisette Elisa beth Adriana dv. G.A. Spek en C.M.E. Annard; Philip Willem Lodewijk zv. W.L.J. Bröckner en A.H.J.T. Vriends; Demmy dv. D.W. Ultee en A.J. Koster; Ronald zv. C. Groen; Kirsten dv. J. Se- lier en J. de Tombe; Bernardien dv. H.J. Winterink en M.H.M. Huijsmans; Catha- rina Rolande Maria dv. P.J. Smit en C.W.L.M. Suijten; Daisy Valentine Mari- se dv. T.J.A. Bernt en F. van de Poel; Bouk zv. G.J.M. van Geloven en K. Groen; Daniel Vincent Patrick zv. D. van Ameide en H.A. Janssen; Daisy dv. A. van Hal en J.M. Rijsbergen; Lynn Pe tronella dv. H.P.M. Pennings en P. van der Plas; Willem Marinus Hendrik zv. J.H. Bout en M. van der Velden; Mari nus Jacobus zv. M. Molenaar en J. van de Vrede; Johannes Josephus Maria zv. J.J.M. Tuijthoff en A.C.M. Dorrestijn; Marijtje Lena dv. L.A.P. van Vliet en J. Ammeraal; Geertruida Bernardina Sop hie dv. R. van den Bosch en M. Otte; Laurens zv. J.P.M. van der Laak en K. van de Rest; Johan Willem Wander zv. W.P. Nijhol' en J.K.L. Schieman; Robert Alan zv. A. Smith en S.M. Brady; Corne lia dv. A. van Beelen en G. Kuijt; Joost Leandros zv. G. Bordonis en C.A.G.M. Boumans; Thomas Leendert Cornelis zv. C. Wassenaar en J.P. Remmelzwaal; Said zv. M. Aouladsellam en O. Yous- soufi; Saida dv. M. Aouladsellam en O. Youssoufi; Erik Jan zv. R. van Mastrigt en A J. Voorbu. Erasmus In het kader van een college reeks over Erasmus - hij is dit jaar 450 jaar dood - houdt prof. dr. G.H.M. Posthumus Meyjes van de vakgroep geschiedenis van de Leidse universiteit dins dag een spreekbeurt over 'Het irenisme van Erasmus'. Het colle ge wordt gegeven in het Centraal Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats. Aanvang 18.45 uur. Postzegels De Leidse postzegelvereniging I De Postzegelvrienden houdt maandag in het gebouw De Lin de aan de Herenstraat een vei ling van laaggeprijsde kavels. Aanvang 20.00 uur. Hengelcompetitie Het bestuur van de Leidse Hen gelcompetitie houdt morgen avond de jaarvergadering in ca fe Morskwartier aan de Morsweg 63. De bijeenkomst is bestemd voor hengelsportverenigingen die met een korps (vijf man) wil len deelnemen aan de competitie. Aanvdng 20.00 uur. Kunst ln de Hooglandse kerk wordt vanavond en morgenavond een kunstmanifestatie gehouden. Verschillende kunstenaars geven hun visie op het thema 'waarheid en werkelijkheid'. Aanvang 20.30 Zaalvoetbal Simeko '82 houdt ook dit jaar een zaalvoetbalcompetitie in de Groenoordhallen. Afhankelijk van de voorkeur van de teams, worden de wedstrijden gespeeld op donderdag- of vrijdagavond. Er kunnen maximaal 30 teams deelnemen. De wedstrijden be ginnen medio september. Voor meer informatie: Aad Siera (tel. 768484) of Joost Mentink (tel. 216955). Fancy fair De protestants-christelijke ba sisschool 'De Zwaluw' aan de An toinette Kleynstraat houdt mor gen van 17.00 tot 20.00 uur een feestelijke fancy fair. Kledingbeurs In het buurthuis Cornelis Jop- pensz aan de Durieuxstraat wordt zaterdag een zomerkle- dingbeurs gehouden. De kleding kan tussen 10.00 en 11.00 uur worden ingeleverd. De verkoop begint om 12.00 en eindigt om streeks 14.00 uur. Voor meer in formatie: tel. 125005 of 144578. Docos De tafeltennisvereniging Docos bestaat zaterdag 35 jaar. Ter ge legenheid daarvan wordt feest gevierd. Van 10.00 tot 16.00 uur is er zaterdag in de zaal van de ver eniging aan de Hoge Morsweg 201 een rommelmarkt. Voorts worden sportdemonstraties ge houden. Pantomime In de Kapelzaal van K O wordt zondag het blijspel 'De Knecht van twee meesters' op de planken gebracht. De voorstel ling wordt gegeven door gevor derde mime-cursisten van K&O. Aanvang 14.30 uur. Schuldencrisis In het Academiegebouw aan het Rapenburg wordt vanavond een. debat gehouden over de schuldencrisis in de ontwikke lingslanden. Aan de discussie wordt deelgenomen door: minis ter E.M. Schoo (VVD), het kamer lid E. Herfkens (PvdA), A. Ku-t pers van de ambassade van Bra zilië en R. Jansen van NRC-Han- delsblad. Aanvang 19.00 uur. Kinderfilm In het Kijkhuis aan de Vrou wenkerksteeg wordt zondag de kinderfilm 'De Witte van Sichem van Robbe de Hert gedraaid. De film is geschikt voor kinderen van 10 jaar. Aanvang 14.30 uur. Sport Hoe blijf ik fit door recreatieve sportoefening? Onder dit motto houdt de patïentenraad in de Me- renwijk een informatieve avond op maandag 28 april. De bijeen komst heeft plaats in het kerke lijk centrum De Regenboog om 20.15 uur. Wandelen De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt zondag een vroege wandeling in Oud-Poel geest te Oegstgeest. De wandeling begint om 6.30 uur, verzamelen bij de ingang van het landgoed. Volksdansen Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat houdt morgenmiddag een volksdansinstuif voor ouderen. Vanaf 14.00 uur is iedere oudere uit Leiden en omgeving welkom. Concert De streekmuziekschool Leiden e.o. geeft zaterdag een concert in De Waag. De gitaar voert de bo ventoon, maar er wordt ook aan dacht besteed aan viool, fluit en blokfluit. Er staan werken op het programma van Corelle, Scheid- Ier, Telemann en Ibert. Aanvang 20.15 uur. gen aan de Langebrug, volgens de gemeente, juist beter omdat er door de sloop een openbaar groen gebied op het binnenterrein bij komt. De raadscommissie verwierp gis teravond ook de bezwaren die het drukkerijbedrijf Groen, gevestigd aan de Langebrug, tegen de plan nen heeft ingediend. Volgens Groen is in de plannen onvoldoen de rekening gehouden met een fietsenstalling op het binnenter rein die door het drukkerijbedrijf wordt gebruikt. Een meerderheid in de commissie bleek van mening dat de firma Groen er niet op achteruit gaat omdat in de nieuwe situatie slechts een andere ingang voor de stallingsruimte hoeft te worden gemaakt. Commissie voor laagbouw Schubertlaan LEIDEN - De raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening hebben gisteravond een voorkeur uitgesproken voor de bouw van 56 eengezinswoningen aan de Schubertlaan, ter hoogte van de Max Regerlaan. De commissie is daarmee tege moet gekomen aan de wens van omwonenden die een voorkeur hebben uitgesproken voor laag- bouw. Een meerderheid onder de bewoners van de Schubertlaan en omgeving heeft overigens bezwaar tegen de bouw van woningen op deze plek, in welke vorm dan ook. De raadscommissies hebben deze bezwaren verworpen ondanks het feit dat fel is geageerd tegen de ge meentelijke plannen. Door het PvdA-raadslid Van der Molen werd gisteravond betoogd dat de keuze van haar partij voor de laagbouwvariant moet worden gezien als een handreiking naar de bezwaarden. De PvdA zou liever een andere bouwvariant verwezen lijkt zien maar wil aantonen dat wel degelijk rekening wordt ge houden met de voorkeur van om wonenden. De WD sloot zich bij de keuze van de socialisten aan. Volgens de uitverkoren variant zullen 56 eengezinswoningen wor den gebouwd, met vier vijf ka mers, in de vorm van drie hofjes. De leden van de raadscommis sies verwierpen gisteravond de be zwaren tegen de aanleg van een tennisbanencomplex aan de Schu bertlaan, tegenover de Tsjaikovski- kade. Ook het voorstel om de ge plande woningbouw en het tennis- complex van plek te laten verwis selen kreeg niet de instemming van de raadscommissies. LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening gaat akkoord met de verplaatsing van de Gamma Bouwmarkt van de Oude Singel naar j de Gooimeerlaan. Voorwaarde is dat in het pand aan de Oude Singel geen andere bouwmarkt terugkomt. Mr. Van der Pluijm, de raadsman van de Bouwcentrale Leiden en de Hobbymolen die beide bezwaar hebben aangetekend tegen de nieuwe vestiging aan de Gooimeerlaan, verklaarde gisteravond in de raadscom missie het gerucht te hebben vernomen dat de Gamma-Bouwmarkt de I huidige vestiging aan de Oude Singel zou hebben aangeboden aan de bouwmarkt Bouwvaria. Volgens Van der Pluijm zou een en ander een onaanvaardbare vergroting betekenen van het aandeel dat bouwmarkten hebben in de doe-het-zelf handel in de gemeente Leiden. Een woordvoerder van de Gamma Bouwmarkt weersprak het gerucht. Leden van de raadscommissie verklaarden desalnietemin slechts met de verplaatsing van de Gamma akkoord te willen gaan onder voorwaarde dat geen andere bouwmarkt in het pand aan de Oude Singel wordt geves tigd. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) zegde toe dat een dergelij ke voorwaarde zal worden opgenomen in de overeenkomst die met Gam- I ma zal worden gesloten over de uitgifte van grond aan de Gooimeerlaan. i Eindelijk één onderkomen civiele dienst pikten medicijnen LEIDEN - De medicijnen die een Leidse vrouw dinsdagmiddag heeft verloren, zijn terecht. Zoals zij reeds vermoedde, hadden kin deren van een school aan de Mare- singel die zij die dag bezocht, de tabletten uit haar jas in de gardero be gehaald. De kinderen meldden zich nadat in de school alarm was geslagen. Het ging om veertig ta bletten Tofranil, die veel lijken op snoepjes en bij gebruik voor vooral kinderen levensgevaarlijk zijn. Meisje (13) mishandeld LEIDEN - Een 13-jarig meisje is gisteravond rond half tien op het pleintje bij de Arendshorst mis handeld door een ongeveer 18-jari- ge jongen. Zij liep een snij wond aan het linkerbeen en een bult op haar onderarm op. De twee hadden volgens de politie ruzie, maar wat de inzet van de twist is geweest, is niet bekend. Inbraak LEIDEN - Uit een tuinhuisje op het volkstuincomplex 'Ons Buiten' zijn vorige week een kleurentelevi sie ter waarde van 1000 gulden en een generator in een koffer ter waarde van 3000 gulden ont vreemd. De dieven verschaften zich toegang door een boven- raampje te forceren. LEIDEN - De wethouders Peters (ruimtelijke ordening) en Borde- wijk (financiën) hebben gisteren samen de nieuwe stadswerf aan de Willem Barentszstraat in De Waard in gebruik genomen. Zij deden dit door achtereenvolgens een ge denksteen te onthullen en door een vrachtwagen - met een glunderen de Peters aan het stuur en Bordc- wijk als bijrijder - door een lint het terrein op te rijden. De stadswerf doet dienst als op slag-, magazijn- en uitgifteruimte voor de directie civiele werken van de gemeente. Tevens zijn er werk plaatsen op gevestigd en heeft het archeologisch bodemonderzoek er een onderkomen gevonden. Al de ze zaken waren tot voor kort onder gebracht op verschillende plaatsen in de stad. Onder meer was hiervoor de uit 1612 stammende stadstimmerwerf in gebruik en de in 1901 aangeleg de stadshulpwerf. Verder had ci viele werken sinds 1982 een steen opslag aan de Hoge Morsweg ter wijl de dienst sinds 1980 tevens Vragen van D66 over ontslagen bij Reed LEIDEN - D66-raadslid J. Th. Hoekema wil van B en W weten hoe groot zij de kans achten dat de dreiging van het ontslag van 121 werknemers bij Reed Tool Compa ny kan worden afgewend. Dit me de naar aanleiding van de brief van de FNV waarin de vakbond het college vraagt alles in het werk te stellen om het ontslag te voorko- Voorts vraagt Hoekema de me ning van het college over de in spraak die de FNV wenst bij de keuze van in Leiden te vestigen be drijven. Bovendien wil hij weten of het college de mening van de FNV deelt dat het een zorgwekkende ontwikkeling is dat het bij Reed Tool, net als bij Aramco, gaat om een bedrijf waarover de zeggen schap ligt by buitenlandse moe derbedrijven. Hoekema vraagt tot slot of B en W in overleg zijn getre den met de directie over het drei gend ontslag en over het opstellen van een sociaal plan voor de werk- over een bedrijfsruimte aan de Rooseveltstraat beschikte. Al deze werven en gebouwen hadden echter hun gebreken. De stadstimmerwerf aan het Galgewa ter was in de loop der tijd zo moei lijk bereikbaar geworden dat het werk erdoor werd belemmerd. Verder had de gemeente de beslis sing genomen om op het terrein van de stadshulpwerf groenvoor zieningen aan te brengen. De be drijfsruimte aan de Roosevelt straat bleek eenvoudig te duur. Al le diensten van deze werven en ge bouwen zijn nu 'samengevoegd' op de nieuwe stadswerf op het voor malige terrein van de houthandel Van Hoeken. Een plaats trouwens waar ook de gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening gehuis vest is geweest. Pesthuys Overigens heeft het nogal wat voeten in de aarde gehad voordat er een nieuw, definitief onderko men was gevonden voor civiele werken. De gemeente heeft de af gelopen jaren op verschillende ter reinen en gebouwen in Leiden het oog laten vallen. Zelfs deden amb tenaren de suggestie het voormali ge Pesthuys hiervoor te verbou wen. Een idee waarmee het college toch niet zo gelukkig was toen de wethouders daar zelf een kijkje hadden genomen, vertelde Peters gisteren. Om het terrein in De Waard ge schikt te maken als stadswerf, heeft de gemeente het nodige moe- LEIDEN - In het water van de Maresingel en in de Haarlem mertrekvaart zijn olieresten aan getroffen. Volgens omwonenden is het al de tweede keer deze week dat olie in het oppervlakte water is geconstateerd. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft gisteren maatregelen genomen om verspreiding van de olie te voorkomen. Zowel in de Maresingel als de Haarlem- Afscheid bestuursleden Annakliniek LEIDEN - Mr. S.C.H. Coebergh, mevrouw mr. E.J. Drion-Van Rooyen en mr. D. van Eek hebben met ingang van 1 april hun functie neergelegd als bestuurlid van de vereniging voor Orthopedie 'De Anna Kliniek'. Het drietal acht de tijd gekomen anderen in het be stuur zitting te laten nemen. De scheidende bestuurleden hebben zich de afgelopen jaren in gezet voor de belangen van de ver eniging door middel van de exploi- taitie van de Anna Kliniek. Coeterg, Drion en Van Eek ne men morgen afscheid van de ver eniging tijdens een bijeenkomst met personeel en oud-personeel, die werdt gehouden in de recrea tiezaal boven de Orthopedische Schoenmakerij aan de Mezenstraat 2. Aanvang 15.30 uur. Kinderen LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer heeft gisteravond de bezwa ren verworpen die omwonenden hebben ingediend tegen de bouw en verbouwplannen voor het oude politiebureau aan de Zonneveld straat. Het is de bedoeling van de ge meente om de leeggekomen ge bouwen van het politiebureau te bestemmen voor de parkeerpolitie en voor wonen. Een groot gedeelte van de aanbouwsels achter het ou de bureau worden gesloopt. In het binnengebied dat, behalve door de Zonneveldstraat, wordt omsloten door de Nieuwsteeg en de Lange brug, bevindt zich ook de voorma lige Bank van Lening. Dit gebouw zal worden gerestaureerd om er twaalf drie- en vierkamerwoningen in onder te brengen. Het aangrenzende Van den Speckhof wordt ook gerestaureerd en zodanig verbouwd dat er vier driekamerwoningen ontstaan, be doeld voor gezinnen. In het ver lengde van de Bank van Lening zal voorts een blokje nieuwbouw ver rijzen bestaande uit tien twee- en driekamerwoningen. De bezwaren van omwonenden zijn met name gericht tegen de nieuwbouw die te dicht tegen de oude bebouwing zou worden neer gezet en daardoor het uitzicht van Langebrugbewoners onaanvaard baar zou belemmeren. Ook de lich- toetreding in de bestaande wonin gen zal, volgens bewoners, door de nieuwbouw verslechteren. De afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente meent dat er in de nieuwe situatie geen sprake is van een verslechtering ten opzichte van de huidige situa tie waarin de aanbouw van het po litiebureau pal op de Langebrug- woningen staat. In z'n totaliteit wordt de situatie voor de wonin- mertrekvaart zijn drijvende rub beren dammen geplaatst waarin de olie wordt opgevangen en la ter uit zal worden verwijderd. De olie komt aan de oppervlak te ter hoogte van het Energiebe drijf Rijnland. De chemische en technologische afdeling van het Hoogheemraadschap is nog aan het onderzoeken waar de olie vandaan komt. De olie, die zich in een smalle richting Haarlem mertrekvaart beweegt, heeft voor zover bekend nog geen slachtoffers onder watervogels of vissen veroorzaakt. Volgens de directeur van het Energiebedrijf Rijnland is het uitgesloten dat de olie van het bedrijfsterrein komt. "Dat zou namelijk betekenen dat er een lekkage is en dan had ik het ge weten". Na ruggespraak met het Hoogheemraadschap van Rijn land houdt de directeur het er voorlopig op dat het om oude olie of olieprodukten gaat die al lange tijd in het water van de Ma- rersingel lagen. "Die zijn moge lijk door het het lozen van koel water aan de oppervlakte geko men, want sinds kort draaien wij proef met de nieuwe elektrische installatie". Door de lozingen is er veel beweging ontstaan in het rustige water van de singel. ln het water van de Maresingel is duidelijk de olie zichtbaar. (foto Wint Dijkman) drijvende dam in het water van de Maresingel op verdere versprei ding van de olie te voorkomen. (foto wim Dijkman) LEIDEN - Overleden: W. Hoffman, geb. 21-2-1914, vrl., geh.geW. met C L. van der Graaf; E. Lancel, geb. 18-10- 1910, vrl. geh.gew. met J. Fakkel; G.F. Slaghekke. geb. 30-4-1906. vrl., geh.gew. met A.A. Deenik; M.B. Bouwmeister. Concordia vervangt Amerikanen LEIDEN - Het Leidse muziekge zelschap Concordia loopt aan staande zaterdag alsnog mee in het bloemencorso van de bloembollen streek. Concordia is op korte ter mijn aangezocht omdat de Ameri- cain Highschool Band uit veilig heidsoverwegingen verstek laat gaan. Het Leidse muziekgezel schap loopt overigens alleen mee in Noordwijk, het gedeelte dat ook door de Amerikanen zou zijn gelo pen. 1911. man; A.G. Kuijper. geb. 16-10- 1922, vrl.. geh.gew. met N.W. Natte; M. van der Put. geb. 13-6-1959, vrl., echt- gen. van A.J. Bloos; C.J.M. van Gils, geb. 7-9-1906, man; J.A. Beumer, geb. 26-6-1911, man; H. de Heiden, geb. 22-2- 1906, vrl., geh.gew. met A.A. van Zijl; A. Dokter, geb. 27-11-1912. man; C. Habra- ken, geb. 12-1-1917, man; D. Harteveld, geb. 5-6-1910, man; H. Stavleu, geb. 14 11-1907, vrl., echtgen. van J. Viele; C.A. de Bruin. geb. 3-10-1902, man; A.E.C.J. Mollers, geb. 30-1-1968, vrl.; M. Stokvis, geb. 17-3-1986, vrl.; E.M. Zaal. geb. 5-7- 1938, vrl., echtgen. van P.L. Kerkvliet. A F. van Wijngaarden, geb. 19-1-1916, man; C. van der Blom, geb. 4-9-1947. vrl., echtgen. van K.C. Hillebrand: P. Dubbeldeman, geb. 17-9-1917, vrl., echt gen. van P. Ie Nobel; G W. Hoijtink, geb. 28-10-1916, vrl., echtgen. van E. Wielin- ga; M.L. van Egmond. geb. 12-7-1901, vrl., geh.gew. met J. Cras; C.J. Paarde- kooper. geb. 8-11-1914, man; A. van der Hoeven, geb. 24-4-1913, man; J.A. Los, geb. 3-2-1948, vrl.. echtgen. van H.A. Deurwaarder; C. Ouwerkerk. geb. 3-10- 1886, vrl., geh.gew. met A. Boom; B.C. de Nobel. geb. 18-9-1907. man; D.N. Lim, geb. 1-7-1905, vrl., geh.gew. met C.J. van 't Oostende; A.A.E. van den Berg, geb. 5-9-1900. vrl., geh.gew. met J. Slegtenhorst; M, Provily, geb. 23-12- 1916, vrl., geh.gew. met B. van Maanen. C. van der Leden. geb. 4-11-1906. man. L. de Jong. geb. 30-1-1944. vrl., echtgen. i D.C. ten vertimmeren: tot dusver voor vier miljoen gulden. "Een koopje", stelde L. Barendregt. hoofd van de directie civiele werken, gisteren. Hij voegde er echter meteen aan toe dat verbouwing nog niet hele maal is voltooid. Ter gelegenheid van de opening van de stadswerf heeft de gemeen te in beperkte opage een boekje uitgegeven waarin het wel en wee van de stadstimmerwerf en de stadshulpwerf uit de doeken wordt gedaan. Het eerste exemplaar van dit werkje werd gisteren door wet houder Peters overhandigd aan zijn collega Bordewijk. Belangstel lenden kunnen het voor tien gul den kopen aan de balies van het stadhuis en het stadsbouwhuis. De Leidse wethouders Peters en Bordewijk rijden met een vrachtwagen de nieuwe gemeentewer] op ue vyaara 'open'. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4